Drukken en Drukwerk. 23 Juni. De gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. van Grooten huis, besluit in beginsel: a. een klinkerpad te leggen ook aan de westzijde der Stationsstr.; b. op een gedeelte in de Groote Straat dit jaar nog hoornen te planten en trottoirbanden te stellen. 6 Aug. Eerste steenlegging door Mevrouw L. Jansen, als vertegenwoordigster van mevr. de Douairière A. Smits, vrouwe van Baard wijk, van het Liefdegesticht aldaar. 15 Sept. De groote componist R. Hol zendt aan de Liedertafel het mannenkoor „In Leed", ex pres voor haar gecomponeerd, als een bewijs van hoogachting en waardeering der over winning te Mechelen, alwaar de Vereeniging mede gedongen had met „Opwaarts" van ge noemden toondichter. 26 Sept. De Zangvereeniging St. Cecilia, direc teur de heer Norb. van Bladel, wordt alhier opgericht. Zij bestaat hoofdzakelijk uit leden van de R.K. Zangkoren van Waalwijk en Be- soijen. 19 Oct. Gekozen tot leden van den gemeente raad alhier, Jud. Timmermans Wzn., met 146 stemmen, de heer Ch. Ficq met 145 stemmen en Jac. Gragtmans met 143 stemmen. 22 Oct. De Gilde St. Crispijn te Besoijen viert haar 50-jarig bestaan in het hof van Holland, bij de Wed. van Son. 12 Januari 1889. De heer G. Goossens, eerste on derwijzer alhier, wordt met algemeene stem men benoemd tot hoofd der school te Vlij men. 7 Mei. Aanbesteding van botermijn, teekenschool en veldwachterswoning. Ingeleverd 3 biljet ten. Hoogste inschrijver G. van Huiten te Waalwijk, 9800, laagste Struik en Co., Ois- terwijk, 8468. lingsterrein. Ingeleverd werden 8 biljetten. Hoogste inschrijver de heer F. C. Schonk te Oisterwijk 2490, laagste G. de Bont, Nieuw- kuijk 1650. 13 Sept. De landbouwtentoonstelling te Waal wijk wordt voor het publiek opengesteld. 19 Sept. Met algemeene stemmen wordt be noemd tot gemeente-geneesheer op een jaar wedde van 1600, de heer P. J. M. Sweens, arts te Vught. 16 Nov. De harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen viert haar gouden jubilé. 12 Juni 1892. De Eerw. heer Ds. van Buuren te Baardwijk viert zijn gouden jubilé als pre dikant. 15 en 15 Juni. De ZeerEerw. heer H. Verberne, pastoor te Besoijen, viert zijn Zilveren Pries terfeest. 29 Juli. De heer P. Quirijns herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaren tot lid van den Raad gekozen is. 1 Aug. De heer P. Br. van Santen, viert zijn zil veren jubilé als hoofd der School te Sprang, id. Gedurende verschillende dagen doen zich hier, doch vooral in de naburige gemeenten Sprang en Capelle, ernstige ongeregeldheden voor bij het binnenhalen der tienden. 1 Jan. 1893. De bevolking van Waalwijk be draagt 4601 zielen. 17 Maart. Op de gemeenteraadsvergadering wordt voorlezing gedaan van de correspondentie met den Minister van W. H. en N. De hoofd inhoud hiervan was, dat de Minister de Waal wij ksche haven door middel van een door het rijk te bouwen schutsluis wil in verbin ding brengen met de nieuwe rivier, mits de gemeente Waalwijk de kosten op zich neemt van onderhoud en bediening, en nimmer sluisgeld heffe, terwijl dan de Waalwijksche 17 Juni. Gekozen tot lid van den gemeenteraad alhier, de heeren J. B. Timmermans van Tu- renhout, Ant. van Tilburg en A. H. v. Schijn- del, tot lid van den gemeenteraad te Besoijen de heer J. van der Heijden. 14 Dec. Dood van den heer J. Verwiel, sinds bij na 25 jaren burgemeester van Besoijen. 27 Aug. 1890. Gekozen tot lid van den gemeen teraad te Baardwijk, de heer Cornells v. Hel- voirt, met 73 stemmen. 2 Sept. Benoemd tot hoofd der school met 9 stemmen en 1 blanco, de heer J. Spijkerman, in gelijke betrekking te Oef feit. 29 Jan. 1890. Bij koninklijk besluit is benoemd tot Burgemeester der gemeente Besoijen de heer C. G. Verwiel. 13 Maart. De Minister van W. H. en N, geeft te kennen, dat hij bereid is om den bouw eener schutsluis, als een op zichzelf staand werk, te zijner tijd te ondersteunen, door het voor dragen van een rijkssubsidie, indien de be trokken besturen en belanghebbenden gene gen mochten worden bevonden om de uit voering, het onderhoud en de bediening van de sluiswerken op zich te nemen. 27 Febr. 1891. De Commissie der Landbouwten toonstelling zal bestaan uit de heeren P. Ver wiel, M. van Loon, E. W. Klijberg, Jos. Bink, H. Meulkens, C. C. de Greef, G. Wagemakers, G. van Loon, D. A. Kakebeen. Besloten wordt aan de Commissie te verleenen eene subsidie van 400, benevens nog een crediet van 400 zoo deze noodig blijken te zijn. 17 Maart. De WelEd. Zeergel. heer J. P. P. Tie- len, gedurende 45 jaren genees-, heel- en ver loskundige te Drunen, overlijdt in den ouder dom van 71 jaren. 6 Juli 1891. De harmonie 1' Espérance behaalt op het concours te Eindhoven in de 2e afd. den len prijs, een verguld zilveren medaille en 25. 6 Aug. Aanbesteding van het omheinen en het plaatsen van tenten, enz., op het tentoonstel haven niet meer in rechtstreeksche gemeen schap blijft met de andere Langstraatsche havens. De jaarlijksche kosten van onder houd worden geschat op 1450 a 1600. Deze zaak werd breedvoerig besproken. Hoewel het nut erkennende dat in genoemde verbinding gelegen kan zijn, waren alle le den toch eenparig van gevoelen, dat de ge stelde eischen de financieele draagkracht der gemeente te boven gingen, zoodat aan aan nemen dier voorwaarden niet gedacht kon worden. Aan B. en W. werd opgedragen in dien geest verder de zaak te behandelen, id. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp, betreffende den bouw van eene brug over den Nieuwen Maasmond bq Heusden aange nomen met 59 tegen 15 stemmen. 25 April. Benoemd tot Burgemeester van Drunen met ingang van 18 Mei, de heer C. P. van Huiten, aldaar. 6 Juni. De ZeerEerw. Heer F. P. Ghijsens, pastoor te Drunen viert zijn zilveren Priesterfeest. 3 Sept. I)e Harmonie L'Espérance, directeur de heer G. van Iersel, behaalt op het concours te Tilburg, in de eerste afdeeling sectie A, den eersten prijs, een verg. zilv. medaille. 10 Sept. De gilde „St. Crispijn" viert haar 100- jarig bestaan. 12 Aug. 1894. 50-jarig Jubilé van de Eerw. Zus ters van het gezelschap J. M. J. 19 Sept. Benoemd tot Burgemeester van Oud- heusden en Elshout, de, heer C. van Breugel, secretaris dier gemeente. 10 Nov. Bij Kon. Besluit is aan H. J. M. Witlox op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein-commandant bij de d.d. schutterij; en is in diens plaats tot kapitein-comman dant benoemd Ph. W. B. Timmermans, thans 2e luitenant. 18 Dec. De gemeenteraad besluit in eene urgente vergadering met 8 tegen 3 stemmen geen con cessie te verleenen voor den aanleg van een stoomtram door de Grootestraat, Noordzijde. I Jan. 1895. De bevolking van Waalwijk bedraagt 4864 zielen. 19 Febr. Dr. A. L. G. van Gils alhier viert onder talrijke blijken van belangstelling het 25-jarig jubilé zijner promotie en zijner vestiging in onze gemeente. 15 Juli. Het 50-jarig jubilé van de Koninkl. Doelen „Recht door Zee" wordt feestelijk herdacht. 17 Juli. Groote vergadering van Schoenfabrikan ten, leerlooiers en handelaars uit alle deelen des lands in de zaal „Musis Sacrum" alhier, inzake prijsverhooging. II en 12 Sept. 25-jarig jubilé van den heer van Dijk, Burgemeester van Sprang en Vrijhoe- ven-Cappel. Deze rubriek zal in onze volgende nummers worden voortgezet. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn zaak heeft drukkerij Levisson een mooi uitge voerd werkje uitgegeven, dat bovenstaanden titel voert. Hij stond ons toe daaraan een en ander te ontleenen DE STEENEN EN DE MUUR. Hebt ge wel eens gadegeslagen, hoe de metse laar een steen optrekt, hoe hij steen na steen neerlegt en bevestigt? Hij moet daarbij op tal van bijzonderheden letten en wie de variaties na gaat, die, vooral in modern bouwwerk, uit de losse steenen worden samengesteld, die heeft res pect voor het geduld, het verstand en de vakken nis van den metselaar, den metselaar, die toch eigenlijk niets anders is, dan een „steenen-neer- legger". Eenvoudige arbeid maar! Respect voor het werk van anderen bevordert het geluk der menschen. Wanneer ge aan de juist heid dezer stelling zoudt twijfelen, dan raad ik u aan, haar eens rustig en ernstig te overdenken. Ik weet zeker, dat ge ten slotte er toe zulkt ko men, om ze te aanvaarden. De waardeering voor het werk van anderen brengt u er ook toe om hun recht op levensvreug de, (lus op loon en belooning, te erkennen. Wat voor den metselaar geldt, is ook waar voor den drukker. Uit moeizame details is zijn product opgebouwd. En vijf en twintig jaren ben ik nu bezig geweest om die details zoo goed mogelijk uit te werken. Een enkele maal, om het zoo voorzichtig mogelijk te zeggen, ondervond ik daarbij, dat men, dat is de drukwerk-verbruiker, niet beseft, welke arbeid er voor noodig is, om hem datgene te bezorgen, wat hij bij z'n studie, voor z'n administratie, z'n vertegenwoordiging, de propaganda voor zaak of persoon, noodig heeft. VAN KLEERENEN DRUKWERK. Wanneer gij drukwerk noodig hebt, dan dient het voor u wel duidelijk te zijn, wat dit drukwerk moet mededeelen en laten zien, voor wie het be stemd is, welken indruk het mag en moet maken. Net zoo juist als het spreekwoord, dat leert, hoe de kleeren den man maken, is naar mijn over tuiging het gezegde, dat het drukwerk als de ver tegenwoordiger van de(n) verzender(ster) moet worden beschouwd. Dus goed verzorgd moet zijn. Er zijn menschen, die er niet om geven of zij slordig in de kleeren voor den dag komen. Er zijn ook menschen, wien er niets aan gelegen» is of het van hen uitgaande drukwerk er, laat maar zeg gen, slordig uitziet. Beide opvattingen lijken mij verkeerd. Nog erger is het, dat er in de wereld (en zelfs in ons beschaafd vaderland) lieden zijn, die waarde, zelfs zeer veel waarde, hechten aan hun uiterlijke verzorging, wanneer het de kleeding be treft, doch die heelemaal niet letten op het uit zien van het drukwerk, waardoor zij vertegen woordigd worden. Een vertegenwoordiging, die toch voor en van hen spreekt, wanneer zij niet aanwezig zijn. OVER DE ORGANISATIE VAN DE BOEKDRUKKERS. In de laatste jaren zijn de drukkers wel over de tong gegaan. Wat hebben zij gedaan, dat zij de, veelal niet vriendelijke, critiek te doorstaan hadden? In het kort gezegd, niets anders dan hun be drijf, hun onderneming, voor den ondergang be hoeden. Uit de beschrijving van het hoogdrukprocédé zult ge ongetwijfeld den indruk hebben gekregen, dat de beoefenaars ervan een moeilijk ambacht, met groote verantwoordelijkheid, kozen. Voor een goed geoutilleerde drukkerij, een on derneming, welke in staat is om den drukwerk verbruiker naar behooren te bedienen, is veel kapitaal noodig. En de onderneming zelve brengt groote risico's mee. Daar de drukker niet „en massa" kan produceeren en moet wachten totdat de orders hem worden toegezonden, bestaat in dit bedrijf niet de kans van groote winsten te ma- Het inlcg-apparaat, waarmede onze persen sedert zijn voorzien. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIM

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 15