1 Het Gouden Jubileum der Kamer van Koophandel te Waalwijk. Een Dankwoord. Nog een Gouden Jubileum. »V*W keil door den omzet tot de inassa-artikelen te be palen. Er zijn weinig bedrijven waarin bovendien de loonarbeid zoo'n groote rol speelt als juist in de „drukkerij". Al deze factoren veroorzaken dat er voortdu rend onrust heerschte in het typografisch be drijf. De patroons verdienden niet, de gezellen werden slecht betaald. Iedereen was ontevreden. Deze toestand kon niet voortduren. En als het ware uit den nood geboren ontstond een vereeni- ging van boekdrukkerspatroons, die een uitweg uit al die ellende zocht. Het probleem, dat op te lossen viel, was niet klein. Het werd ook niet opeens ter hand geno men. Geleidelijk werden de stappen gezet, welke in de eerste plaats voor de bedrijfsrust zorgden. GEEN TRUSTVORMING. Zij, die gelooven dat de boekdrukkerspatroons met behulp van hun gezellen een „trust" wilden vormen, zou ik heel zeker, uitvoeriger dan ik het hier mag doen, kunnen aantoonen, dat er van dit verhaaltje niets, maar dan ook geen woord waar is. Er werd orde in den chaos geschapen. En dit was ook in het belang van de druk werkverbruikers. De boekdrukkers deden nog iets héél ergs! Zij verstoutten zich 0111 voor hun werk een ta rief vast te stellen! Allerlei catagorieën van producenten en wer7 kers in het maatschappelijke leven deden dit vóór hen. Men betaalt den dokter volgens zijn tarief, rijdt in een taxi volgens den prijs vastgesteld, dikwerf in overleg met de overheid, de melkboe ren, de slagers, de bakkers, hebben onderling af gesproken hoe hoog hun „tarief" is. Waarom mogen de drukkers dit niet doen? Het publiek weet niet, en daarom wilde ik aan het slot van mijn verhandeling het zoo gaarne met nadruk zeggen, hoezeer het tarief der boek drukkers in zijn belang is. Vóór dien rekende iedereen „wat hij krijgen kon". De verliesposten op het eene werk moesten verhaald worden op het andere. Want van den wind alleen leven kon ook de drukker niet. Het kwam als regel voor, dat de prijzen op de meest zonderlinge manier uiteen liepen. De „taxatie", het gevaarlijkste element in elke prijsopgave, werd het hoofdbeginsel. De tarieven, welke de drukkersorganisaties hebben vastgesteld, zijn met groote zorg berekend, ze zijn volstrekt niet te hoog, ze zijn zeker geen opschroeving van den prijs. Ze zijn niet gericht op onbehoorlijke winsten, op trustvorming. Evenmin zijn dit hun maatregelen, die bestemd zijn om willekeur van de zijde der consumenten tegen te gaan. Bij al deze bepalingen is het uiterste gedaan om billijk te zijn en te blijven. Het zijn maatrege len welke noodig bleken. Het tarief en de tariefsgemeenschap der boek drukkers, willen alleen voorkomen, dat een be drijf, dat u ook noodig heeft, 0111 uw zaak tot bloei te brengen, uw wetenschap en uw gedach ten hekend te maken, in het belang evengoed van de gemeenschap, als der vakgenooten, niet tot ondergang is gedoemd. Geloof daarom niet in alles wat men u over en tegen de drukkersorganisatie vertelt. Laat u behoorlijk voorlichten, opdat gij naar billijkheid kunt oordeelen. EEN WOORD TOT SLOT. Vertrouw den drukker als uw medewerker, dat heb ik u gevraagd en ik heb getracht u uit te leg gen waarom. Vertrouw hem ook als den man, die meewerkt om met geoorloofde middelen tot verbetering der sociale- en bedrijfsverhoudingen in zijn vak te komen. Zie dus in hem noch den allebediller, noch den afzetter. Hij is noch het een noch het ander. Eigenlijk is hij niets meer en niets anders dan de man, die tracht in een beroep, dat eens in woord vol lof en prijs werd bezongen, als het ambacht dat het licht der beschaving over de waereld hielp aansteken en verspreiden, op behoorlijke manier zijn kost te verdienen. Tot zoover het mooie werkje van den heer L. In verband met 't bovenstaande dit nog tot be sluit: Onze drukkerij levert drukwerk op elk gebied, zoowel boek- als handelswerk, periodieken, een en meer kleurendruk, maar zoekt haar kracht in elk geval in goed werk. Wij meenen dat wij het daaraan en aan onze relaties te danken hebben, dat wij op verschillend terrein zoo tal van op drachten krijgen en een dergelijke installatie en personeel geregeld aan 't werk kunnen houden, in weerwil van de ongebreidelde concurrentie, die vooral het ongeorganiseerd bedrijf ons en velen anderen aandoet. Men let soms niet op 't werk, men let niet op 't feit dat men zijn werk buiten de gemeente draagt, dat men het werk dat hier velen brood verschaffen kan, elders laat drukken. Gelukkig ook zijn er velen die de zaken anders zien; wij van onzen kant geven de verzekering dat wij onze beste krachten zullen concentreeren op prima werk, goede bediening en billijke prijzen en we vertrouwen daarmee op den steun van zeer velen zooals tot dusverre. Het zij mij aan het slot van dit jubileumnum mer vergund een hartelijk woord van dank te brengen aan allen, die door hunne hooggeschatte Ik stel hunne belangstelling voor courant en drukkerij, voor mijzelf op zeer hoogen prijs en ben daarvoor zeer gevoelig en dankbaar. Een bijzonder woord voor den ontwerper van den titelpagina, onzen Waalwijkschen kunst schilder, den heer Theo van Delft. Men zal mij toestaan hier tevens een woord van hartelijke waardeering te brengen aan mijne da gelij ksche medewerkers en dan noem ik op de eerste plaats diegenen, waarmede het publiek door courant of drukkerij geregeld in aanraking komt, de heeren Jac. van Mierlo en Herman Bresser; voorts noem ik de boekhoudster, inej. Jeanne van Well, mijn meesterknecht Gerrit Eij- kenbroek, de chefs der drukkerij en zetterij, Frans Smolders en Corns. Didden, ten slotte Marie v. Loon en Christ. Leijtens, die met de twee voorgaanden hun zilveren jubilé reeds vierden en al degenen die in mijn bedrijf werkzaam zijn. van wien velen meer dan 20, 15, 10 jaren enz. Ook voor hun prestaties in 't belang van „De Echo" en „Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen" ben ik dankbaar gestemd. Tenslotte hartelijk dank aan mijne correspon denten en agenten in verschillende plaatsen en aan degenen, die steeds hun belangrijke bijdragen zenden op verschillend terrein, welke zeer belang wekkend genoemd mogen worden en den naam en waarde van mijn blad m.i. zeer verhoogen. bijdragen dit Jubileum-nummer voor onze lezers belangwekkend en voor mijzelf tot een stuk van onschatbare, blijvende waarde hebben gemaakt. HET KONINKLIJK BESLUIT DER OPRICHTING IN 1877. 8 September 1877. No. 7. Wij, WILLEM III, bij de Gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot-Hertog van Lu xemburg, enz. enz. enz. Op de voordragt van Onzen Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 5 September 1877 No. 59, Afdeeling XII; Gelet op het Koninklijk besluit van 9e Novem ber 1851 (Stbl. no. 142) tot vaststelling van een reglement, bevattende algemeene bepalingen be treffende de Kamers van Koophandel en Fabrie ken, alsmede op de Koninklijke Besluiten van 16 februarij 1854, Stbl. no. 13, lie Augustus 1859, Stbl. no. 80 en 12 Julij 1873, Stbl. no. 108; HEBBEN GOEDGEVONDEN EN VERSTAAN: Art. 1. In de gemeente Waalwijk wordt met 1 Januarij 1878 eene kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd, bestaande uit vijf leden. Art. 2. De som waarvoor, volgens het tweede lid van art. 9 van het aangehaalde reglement de kiezers ter zake van eenig bedrijf van handel of fabrieks wezen in het patentregt moeten zijn aangeslagen, wordt voor deze kamer bepaald op acht gulden in hoofdsom en opcenten. Art. 3. De verkiezing der leden voor de Kamer te Waalwijk heeft plaats in de maand November 1877. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Nederlandsche Staatscourant zal geplaatst en waarvan afschrift aan Onzen Minister van Finan cien en aan de Algemeene Rekenkamer zal ge zonden worden. 's Gravenhage, den 8 September 1877, (get.) Willem. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) Heemskerk. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Binnen landsche Zaken, (get.) Hubrecht. Tegelijk met ons gouden-jubilé herdenken we in groote dankbaarheid nog een gewichtig feit in onze gemeente, overwaardig om in dit feest nummer eene plaats te vinden, n.l. dat voor 50 jaren werd opgericht de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. In no. 1 van den eersten jaargang van ons blad staat geschreven: „Waalwijk, 1 Januari. Het is ons eene stree- „lende voldoening tegelijk met het verschijnen „van het eerste Nummer van De Echo van het „Zuiden, ook het in werking treden der Kamer „van Koophandel te Waalwijk te kunnen metle- „deelen. Wanneer wij een oogslag werpen op „al het goede elders door deze instelling tot „stand gebracht, wanneer wij zien hoezeer, han- „del en industrie er overal door beschermd, be vorderd en uitgebreid worden, welk een mach tige steun zij overal voor de stoffelijke wel vaart der plaatselijke bevolkingen zijn en hoe „vaak door hare eendrachtige samenwerking „maatregelen genomen en werken uitgevoerd „werden, die, hoe heilzaam en nuttig ook voor „het algemeen welzijn, toch niet tot stand ge- „komen zijn, enkel en alleen omdat er eene „corporatie ontbrak, die speciaal met die belan- „gen zich belastte, dan kunnen wij het bloeien- „de Waalwijk niet anders dan met eene zoo danige instelling geluk wenschen. „Wij koesteren des te grooter verwachtingen „van haren werkkring, wijl de mannen, die „tot leden dier Kamer benoemd zijn, ons door „hunne kunde, hunnen ijver en de algemeene „achting en het vertrouwen, dat zij genieten, „de beste waarborgen zijn voor het veelzijdig „nuttige van hunnen werkkring" Dat de verwachtingen in deze woorden neer geschreven, niet beschaamd, maar ver overtrof fen zijn geworden, zal wel niet betoogd behoeven te worden. We zouden een lang relaas kunnen geven van de daden onzer Kamer, die tot groot HERMAN BRESSER, VerslaEcever-mede-redacteur. JAC. VAN MIERLO, Hoofdboekhouder. De Julienpers, de eerste pers waarop in 1878 „De Echo' werd gedrukt en die meer dan 40 jaren trouwen dienst bewees.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 16