D Kt k gun,iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininii| m Een sinds lang gekoesterd plan, n.l. om met nieuwe organen, ouder welke b.v. „De Noordbra- bantsche Post", de „Echo" op eigen terrein te be stoken. kwam tot uitvoering. De uitslag echter be antwoordde niet aan de verwachtingen,zoodat na reeds betrekkelijk korten tijd het „Requiescat in pace" over de concurrenten kon worden uitgespro ken. Sindsdien nam de zaak allengs een lioogere vlucht. Zelf werkend van den morgen tot den avond, daarbij krachtig gesteund, zoo door een staf van bekwame medewerkers als door vlijtig, kundig yakpersoneel, zag de jeugdige firmant zijn. zon al door rijzen. Het zou ons niet mogelijk zijn, ook maar een kort overzicht hier te geven van alle uitbreidingen en verbeteringen, die het bedrijf van lieverlede erlangde, om „up to date" te zijn en te blijven. Volstaan wij daarom met te zeggen en wel niemand zal ons daarbij van overdrijving be schuldigen dat het bedrijf der Firma Antoon Tielen uitgegroeid is tot een inrichting, waarop Waalwijk en de Langstraat met recht en reden trotsch kunnen zijn; dat hare druk- en kunstwer ken een gevestigde reputatie genieten in heel Ne derland, ja, ook nog over deszelfs grenzen. Er is dus alle reden den Jubilaris vandaag recht hartelijk geluk te wenschen met het gouden jubi leum van „De Echo van het Zuiden", welker groei en bloei voor zoo'n aanzienlijk deel ook aan zijn bekwaamheid, vlijt en energie te danken zijn. Aan de in zijn schild gegrifte leuze: „Steeds hoogcr zal hij ook in de toekomst vast en zeker getrouw blijven. Mogen de omstandigheden hem gunstig blijven, Gods besten zegen tot in lengte van dagen op zijn bedrijf rusten enj zij het hem en zijn gezin vergund, nog eenmaal het Diamant in de Zilver- Gouden kroon te zien schitteren. liet moge hem onder Gods zegen gegeven zijn nog lange jaren de energieke leider te zijn van het blad dat getoond heeft ook voor onze gemeente in zoovele gevallen te zijn de courant die de gevoelens onzer bevolking weet te vertolken. Bij het gouden jubilé dat de Waalwijksche en Langstraatsche Courant „De Echo van het Zuiden" viert, past het ook ons, in navolging van zoovele anderen, die hunne bijdragen voor het feestnummer zullen leveren, een woord van hulde en gelukwensch te spreken. Aan den naam van dit blad is ook onze gemeente toch, eenerzijds door zijn uitvoerige locale berichtge vingen en ander zijds waar het geldt de groote belangen van de nijvere schoen en lederindustrie te steunen en te bevorderen, op meer dan gewo ne wijze verbon den. In deze dubbele hoeda nigheid, gevoegd bij de aangena me relatiën wel ke wij met Uw blad steeds mochten en nog steeds mogen onderhouden, mogen wij alle aan leiding vinden U met dit jubilé te complimentee ren en daaraan den wenscli te verbinden dat liet U gegeven moge zijn tot in lengte van jaren Uw ver heven werk van voorlichting op godsdienstig en moreel gebied, van behartiging der belangen dezer .-treek, waartoe de belangen der schoen- en leder industrie niet in 't minst mogen gerekend worden en van berichtgeving voort te zetten. En in dezen wenscli ligt niet minder de hulde voor Uw werk opgesloten, die wij daaraan tevens zoo gaarne willen toevoegen. Wanneer van andere zijde de algemeene strekking van Uw blad zal wor den belicht, om te doen uitkomen hoe gij Uw werk niet tot de enge grenzen van de eigen gemeente beperkte, doch hoe niet minder de streekbelangen het onderwerp van Uw streven waren, dan moge meer speciaal van ons worden verwacht dat wij naar voren, zullen brengen hoe ook onze gemeente bij Uw blad steeds gebaat en belanghebbend is ge weest. En dan zal het den belangstellenden lezer niet zijn ontgaan dat door U steeds in zeer ruime mate de noodige plaats werd ingeruimd voor alle berichten, welke op zoo verschillend gebied van onze gemeente werden gegeven en moge daaraan aanstonds worden toegevoegd dat deze berichten, welke zonder twijfel tot verheffing en opbeuring onzer gemeente hebben geleid, niet zelden dei bron zijn geweest voor de overname daarvan in andere nieuwsbladen. Daarnaast vormden alle gebeurlijkheden van meer dan gewone beteekenis voor U aanleiding om Uw kolommen, versierd niet zelden met photogra- fische opnamen, ten behoeve daarvan disponibel te stellen en gaf Uw blad aldus op ruime wijze blijk van het medelevend gevoel dat het ten allen tijde zoo gaarne beoogde. Daarvoor zij U bij deze gelegenheid dan ook onze oprechte hulde gebracht en moge deze hulde tevens zijn gewijd aan den Redacteur-Uitgever, den heer Jan Tielen, die als zoodanig op 1 Januari a.s. zijn zilveren jubilé viert. e macht, die ongetwijfeld in onze dagen haar weerga nog niet gevonden heeft, dat is de pers. Als zij de waarheid verdedigt en de onwaar heid helpt ontmaskeren, dan stelt zij haar mach tig wapen in dienst der goede zaak, die dan be zwaarlijk op nog betere wijze kan worden ge diend. Want de stem, die zich verheft om te weerklin ken tot in de meest afgelegen hoeken, de stem, die aan honder den monden niet genoeg heeft, maar er duizen den opeischt om haar klinkende taal langs dag bladen de we reld in te zen den, die stem heeft op de volksziel een in vloed, waarvan de kracht en de draagwijdte moeilijk kan worden overschat. Is de verantwoordelijkheid van het individu voor wat zijn doen en laten ook tegenover de ge meenschap betreft reeds groot, de verantwoorde lijkheid van de pers jegens God, onze huisgezin nen en de maatschappij is dan wel geweldig. De wetenschap nu te hebben, dat men gedu rende een halve eeuw gestaan heeft aan de zijde van hen, die het zich tot heiligsten plicht reken den een dienaar dier eeuwige waarheid te zijn en de overtuiging bij zich te dragen, dat men boven dien met inspanning van al zijn krachten, met zooveel succes gearbeid heeft aan den cultureelen en materieelen vooruitgang van die nijvere streek van Brabant, welke Langstraat heet, moet aan de redactie van „De Echo van het Zuiden", Waal wijksche en Langstraatsche Courant, op haar ju bileumdag van heden wel een bijzonder groote voldoening schenken. Aan de familie Tielen, die gedurende vijftig jaren de leiding van dit in de Langstraat zoo'n bijzondere plaats innemend blad heeft gehad, van welke leiding de tegenwoordige uitgever-redac teur, de energieke Heer Jan Tielen, de helft voor zijn rekening mag opeischen, komt op dit gou den fee^t met haar staf van medewerkers een grootsche en welverdiende hulde toe, waarbij al len, die van het doen en laten van „De Echo van het Zuiden" op de hoogte zijn, zich zeer gaarne zullen aansluiten. Aan den Heer Jan Tielen, Redacteur-Uitgever van „De Echo van het Zuiden". Hooggeachte Heer Tielen! Bij gelegenheid der jubilé's, die Ge dezer dagen zult vieren, zij het ook den ondergeteekende, die gedurende zoo langen tijd Uw arbeid mocht ga deslaan, vergund U van harte ge luk te wenschen. Geluk te wen schen met wat Ge hebt bereikt niet alleen voor U zelf, maar ook met wat Ge hebt bereikt voor de plaats uwer in woning in 't bij zonder en voor de Langstraat in het algemeen, c. g. h. h. Meijer. Zonder gevaar toch mag worden getuigd, dat Gij en uw blad „De Echo", veel, zeer veel hebt bijgedragen tot de meerdere ontwikkeling van de streek en dat waar het betrof de belangen van die streek in U en uw blad immer een sterke en invloedrijke steun werd gevonden. Het is mij bekend dat in mijne gemeente Uw blad een groot aantal lezers heeft, al mag gezegd, Ge zult dat geredelijk toegeven dat „De Echo" voor de plaats, waar ondergeteekende werkzaam is, natuurlijk niet alles kan geven, wat een bevolking met gemengde opvattingen en andere richting, dan die uiteraard in uw blad naar voren treden, behoeft, toch mag ten volle worden erkend, dat daar ook, mede door uw ar beid, meerdere belangstelling is gekweekt voor de publieke zaak in haar verschillenden vorm. Het is daarom dat de ondergeteekende U niet alleen zijn gelukwenschen biedt, doch U ook dank zegt voor Uw werk en U toewenscht, dat de toekomst U moge blijven geven, wat het ver leden U in zoo rijke mate heeft geschonken en dat Gij met uw rijke ervaring, mede door middel van uw blad, nog vele jaren moogt werkzaam zijn in het belang der publieke zaak in het alge meen en in het belang der Langstraat in het bij zonder. Hoogachtend, Sprang, December 1927. Toen ik, ter gelegenheid van de opening der Intern. Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie te Waalwijk, in Augustus 1925 gehouden een tentoonstelling, ten spijt van de wangunst der natuurelementen, schitterend ge slaagd en voor velen een heilzame openbaring van wat de in dustrie in de Langstraat en hare omgeving, in 't bijzonder in hare hoofdplaats presteeren kan een bijdrage leverde in deze courant, was ik van meening, dat ongeveer tegelij kertijd deze cou rant, aan welken het succes der tentoonstelling voor een niet ge ring gedeelte te bilé zou vieren. Daarom schreef ik toen o.a.: „Mijnheer de Redacteur, Gij schrijft mij, dat „Uw blad weldra gedurende een halve eeuw naar „best vermogen de schoen- en lederindustrie van „Waalwijk en zijn omgeving gesteund heeft. „Als trouw lezer van Uw blad onderschrijf ik „dit; en waar de volledige ontwikkeling van een „lokale industrie zonder den steun en de bemid- „deling van een plaatselijk blad, zeer moeilijk is, „hebt gij recht op dankbaarheid, en dit te meer, „waar Uw blad op technisch gebied allerminst „op vreemd, maar op haar welbekend terrein „werkzaam is. „Aanvaard mijn hartelijke felicitatie met uw „a.s. gouden jubilé, waaraan ik den wensch mo- „ge paren, dat uw courant nog in lengte van da- „gen met klimmend succes moge werkzaam zijn, „tot groei en bloei, op stoffelijk en geestelijk ter- „rein, van bet schoone industriegebied, waarvan „Waalwijk thans het utile dulci in toepassing „brengend 't feestvierend middelpunt wordt." Hadde ik mijn geheugen beter geraadpleegd, ik zoude gevonden hebben, dat het „weldra" van u, toch nog een tijdperk van ruim twee jaren om vatte. Want ik ben getuige geweest van de geboorte van dit blad en heb altijd met veel belangstelling zijn ontwikkeling gevolgd. Ik kan niet zeggen, dat ik het altijd eens was, met wat, naar mijn meening, waren zijspronge tjes, die de jeugdige en overmoedige zich wel eens een enkele maal veroorloofde, maar wan neer ik een terugblik werp op zijn verleden van voor vijftig jaren, dan herhaal ik met volle over tuiging wat ik in het nummer van 22 Augustus 1925 schrijven mocht. Mijn eindoordeel is, dat deze courant in de Langstraat en omgeving, de eigenaardige taak, die een courant aldaar te vervullen heeft, op uit nemende wijze vervult, op zedelijk, maatschap pelijk en stoffelijk terrein, een goede voorlichting geeft en, last but not least, de godsdienstige ge voelens zijner lezers met overtuiging eert en be vordert. Gij, mijnheer de redacteur, hebt nu vijf en twintig jaren gewerkt aan den groei en den bloei en aan de verheffing van dien courant. En dat hij thans een hoogte heeft bereikt, J. L. VAN BESOUW, Burgemeester Tan Kaatsheuvel. Mr. H. J. M. LOEFF, Burgemeester van Druilen. Burgemeester van Spramr-Capelle. van tegenspraak Mr. P. H. LOEFF. 'i.3"1'™ Z°U Vice-President h. Gerechtshof, 's-Bosch.ZlJII gOlldcn JU-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6