1 R Uit vroeger jaren. Onze Uitgever-Redacteur. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. riode de bekainping der „Gedwongen Winkelne ring", de beweging voor 't tot stand komen dei- Rij ksvakschool, van het Handelsonderwijs, den aanleg van de Mr. van Coothstraat, de annexatie in 1921, enz. De grootste expansie, die de „Echo" onder zijn leiding genomen heeft, vond mede zijn grond! in de gelukkige gedachte om in alle plaatsen van de Langstraat eigen raadsverslagen te doen opnemen. Dat ging gepaard met groote moeilijkheden en soms tegenwerking van burgemeesters en raadsle den, maar werd door de respectieve inwoners ten zeerste toegejuicht. Een grootsch opgezette colpor tage vestigde toen voorgoed 'n stevige groote kern van lezers in alle plaatsen van de Langstraat en omgeving. Ons blad had in deze een succesvolle primeur, die later natuurlijk gretig werd nage volgd. In dit verband mogen we meinoreeren onzen vroegeren verslaggever, den heer J. van Eijkelen- burg, die alstoen» voor ons blad veel verdienste heeft gehad, terwijl ook de medewerking van den lieer Jos. M. Schellekens met zijn uitstekende hoofdartikels, brieven en beschouwingen, van den heer A. C. van der Heijden met zijn veelzijdige me dewerking, naast de artikelen, driestarren en be schouwingen over plaatselijke toestanden van on zen uitgever-redacteur, deze groei- en bloeiperiode van ons blad krachtig hebben gerugsteund. Voorts luidde o. m. De Echo de voorbereidende werkzaamheden in voor de Intern. Tentoonstelling in 1903, 1910 en vooral niet te vergeten de in heel Europa veel geroemde Internat. Tentoonstelling van de Schoen- en Lederindustrie in 1925. De heer Jan Tielen heeft in z'n kwaliteit als redacteur van dit blad, secretaris en hoofdbestuurslid van ge noemde tentoonstellingen, in de organisatie hier van een groot aandeel gehad. We zouden nog kunnen spreken over den steun aan de Kamer van Koophandel, aan Waalwijks Belang, over de vereenigingen die het godsdien stige, sociale, economische, cultureele en ontspan ningsleven in onze gemeente betroffen, welker belangen ons blad steeds heeft voorgestaan en gediend-, doch waar elders in dit blad door be trokken personen hierover onpartijdig wordt ge schreven, achten wij een herhaling overbodig. Wij meenen voldoende te hebben aangetoond, op welk een ruim standpunt zich ons blad vanaf den be ginne steeds heeft geplaatst en de belangen welke het onafgebroken een halve eeuw heeft gediend. Het zal onzen lezers zeer zeker wel interessee ren eens iets te lezen uit de eerste en latere jaren van ons blad, waaruit spreekt de gestadige vooruitgang en de periodieke vergrootingen die er het gevolg van waren. Zoo ontleenen wij aan het hoofdartikel in het le nummer, 1 Januari 1878: „Zou de glimlach der hoop ook ons gelaat niet verhelderen en zouden ook wij niet uit ganscher harte instemmen in den algemeenen jubelzang ter eere van den pas ingetreden jaarkring? Zouden wij, die thans het publiek onzen eersteling aan bieden en met de uitgave van De Echo van het Zui den de eerste schrede op het gebied der journa listiek zetten, ook niet de schoonste plannen voor de toekomst vormen? Wie toch zou gevoelens en verwachtingen in ons durven laken, die door allen worden gekoesterd! Neen, ook wij willen geen uitzondering maken; wij blikken ook bemoedigd en vol blijdschap de toekomst te gemoet en hebben daarom ook op den wagen der hoop plaats genomen. Wij willen ho pen, werken en onder 's Hemels zegen en bijstand onze plannen ten uitvoer trachten te brengen, steeds getrouw aan het programma, dat wij voor eenige dagen in onzen prospectus aan het pu bliek uiteen gezet hebben. Met deze gevoelens treden ook wij het jaar 1878 in." 1 Januari 1879: „Ons orgaan treedt heden zijn tweeden jaar- gang in. Getrouw aan ons programma, zullen wij den eenmaal ingeslagen weg moedig blijven be wandelen, overtuigd als we zijn, dat we daardoor het best de belangen ondersteunen en bevorderen van die nijvere streek, voor welke wij ons blad van af zijn aanvang bestemden. Wij zullen voort gaan met onze beste zorgen te wijden aan alles, wat met de stoffelijke belangen van Tilburg en Waalwijk in verband staat. De talrijke bewijzen van tevredenheid, die we gedurende het afgeloo- pen jaar over onzen arbeid mochten ontvangen, zullen ons een machtige prikkel zijn en blijven om ijverig voorwaarts te streven en meer en meer ons het vertrouwen en de gunst waardig te ma ken, die ons van af den beginne zoo ruimschoots ten deel viel. Toen wij, een jaar geleden, met on ze onderneming voor het publiek optraden, ont veinsden wij ons geenszins de moeilijkheden, die wij ter bereiking van ons doel zouden moeten overwinnen of waarmee wij wellicht nog lang te worstelen zouden hebben." In 1879 reeds werd het formaat vergroot, in 1885 opnieuw en in 1897 werden Zaterdags voor 't eerst twee bladen gegeven. In 1900 verscheen het blad in zijn huidigen omvang en daarvan werd o. m. als volgt den lezers kond gedaan: „Zoo is het dan bij de intrede van den 23sten jaargang, dat „De Echo van het Zuiden" in een nieuw kleed verschijnt. Reeds meermalen tijdens zijn bestaan, is dit blad van gedaante verwisseld, maar steeds was dit eene uitbreiding, een bewijs van vooruitgang. Gerust mogen we dan ook zeg gen dat ons blad steeds aller sympathie en steun heeft ontvangen, die den laatsten tijd meer en meer aangroeiden. 't Is, daarom dan ook dat wij besloten 'n nieuw blijk te geven van onze dankbaarheid en onzen lezers steeds meer te geven voor zoo weinig mo gelijk geld, om het daarom ook onder ieders be reik te brengen. Ziedaar dus de plannen die wij met onze ver- groote uitgave voor oogen hebben en die niet zul len falen, indien wij den zoo hooggeschatten en noodzakelijken steun van het publiek in deze mo gen ontvangen. Dan zal „De Echo van het Zuiden" groeien en bloeien, steeds belangrijker, aangenamer, ja alles worden, wat men er van kan verlangen en dan zal dit voor ons blad nieuwe tijdperk, wellicht „het bloeitijdperk" worden." Wij geven hier de foto van onzen uitgever redacteur, leider en eigenaar van de drukkerij. Dat de heer Tielen zich niet beperkt tot zijn vak alleen, maar voor de gemeenschap, voor het algemeen belang, nog tijd en werkzaamheid over heeft, moge blijken uit 't volgende lijstje: Commissie van Toezicht op het Middelbaar on derwijs, Lid der Teekenschool-commissie, be stuurslid van tal van vereenigingen op intellec tueel- of ontspanningsgebied. Hij was Alg. Secretaris der Tentoonstelling van Schoen- en Leder-Industrie en aanverwante arti kelen in 1903, alg. secretaris der Landbouwten toonstelling in 1910, Hoofdbestuurslid der Int. I entoonstelling van Schoen- en Lederindustrie in •'fcV 'A De heer Jan Tielen is ruim 20 jaar, vanaf de oprichting, secretaris der vcreeniging „Waal wijks Belang", hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. R. K. Drukkerspatroons, bestuurslid van de Vereeniging van Vak-opleiding in de typografie, lid van 't plaatselijk bestuur der Hoo- gere Handelsschool, lid van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, idem van de 1925, Lid van 't Hoofd-Comité van den Xllen Dio- cesanen Katholiekendag te Waalwijk en hoofd bestuurslid en voorzitter van den Brabantschen Drukkersbond. Wij gelooven dat een woord van hulde aan den jubilaris van heden ook om dezen staat van dienst, voor 't geen hij deed en doet in 't algemeen belang, bier wel op zijn plaats is., Al is een jubileum eener zaak, van een bedrijf voor de buitenwereld van niet zooveel beteeke- nis als dat van een nieuwsblad, dat telkens en telkens direct tot z'n lezers, tot het publiek spreekt, het 50-jarig bestaan van eene drukkerij als de onze, welke zoo geheel parallel loopt en saamgeweven is met de Waalwijksche en Lang- straatsche industrieën, de up and downs daarvan zoo precies volgt, is toch wel eenige meerdere herdenking waardig. 't beroep van drukker, welk vak hij bij zijn oom, den lieer Wiesell te Vecliel had geleerd. Hij richtte eene kleine drukkerij op in z'n kosthuis bij den heer Kees Holtgrefe aan de Markt, in een kamer thans in gebruik bij den heer Louis van Adelberg, een voorkamer vormde den winkel, waar tante en Dientje bij afwezigheid de klanten hielpen! Men zal zien dat deze beschrijving onzer drukkerij op ve le punten zal overeenstemmen met den levensloop van ons blad, maar toch willen we hiervan afzon- Onze drukkerij viert heden het feest van haar 50-jarig bestaan, hoewel dit feit eigenlijk al jaren geleden plaats greep, n.l. 1 Januari 1872 werd zij door wijlen den heer Antoon Tielen op zeer be scheiden wijze opgericht. Toen toch wisselde hij zijn functie van candi- daat-notaris bij notaris Kuypers te Drunen, met derlijk iets geven, wijl het hier meer geldt de druk kerij als zoodanig, hare uitbreiding, inrichting, personeel, enz. in den loop der jaren, toegelicht met eenige foto's. Een paar jaren was de drukkerij hier gevestigd na zijn huwelijk bracht de stichter het bedrijf over naar 't huis, thans bewoond door den heer H. minimumhuiminiminimmimmmmmim JAN TIELEN. HET EERSTE EIGEN GEBOUW DER „WAALWIJKSCHE SNELPERSDRUKKERIJ ANTOON TIELEN" in 1888.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9