Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Hozen I BRONCHITIS ABDUSmOOP FEUILLETOM AKKER'5 UITGA VE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Wettelijke regeling van de C. AO. Wat de voorschriften behelzen. In Staatsbl. 415 zijn opgenomen de wettelijke voorschriften, welke bij het aangaan en ten uitvoer leggen van collectieve arbeidsovereenkomsten, moeten worden in acht genomen. Wij stippen er het volgende uit aan Het beding, waarbij een werkgever verplicht wordt, arbeiders van een bepaalde godsdienstige of staatkundige overtuiging of leden van eene bepaalde vereeniging niet dan wel uitsluitend in dienst te nemen, is nietig. Een vereeniging van werkgevers of van arbeiders is slechts bevoegd tot het aangaan van collectieve arbeidsover eenkomsten, indien de statuten der vereeniging deze bevoegdheid met name noemen. Ten aanzien van vereenigfngen, welke op het tijdstip van de inwer kingtreding dezer wet, partij zijn, of in de twee daaraan voorafgaande jaren partij geweest zijn bij een col lectieve arbeidsovereenkomst, wordt het vorenvermelde voorschrift eerst twee jaren na de inwerkingtreding van kracht. Wanneer het tijdstip, waarop de werking der collectieve arbeidsovereenkomst aanvangt, niet bij de overeenkomst zelve is bepaald, vangt die werking aan met ingang van den vijftienden dag, volgende op dien, waarop de overeenkomst is aan gegaan. Wanneer bij de collectieve arbeids overeenkomst niet anders is bepaald, strekt hare werking zich, van het tijd stip waarop deze aanvangt, mede uit over de op dat tijdstip reeds aange gane arbeidsovereenkomsten. Een vereeniging, welke een culltc tieve arbeidsovereenkomst heeft aan gegaan, is gehouden te bevorderen, in de mate als de goede trouw mede brengt, dat hare leden, de daarbij te hunnen aanzien gestelde bepalingen nakomen. De vereeniging staat voor hare leden slechts in, voor zooverre zulks in de overeenkomst Is bepaald. Van ver-strekkend belang mag art. 10 dezer wet geacht worden, waarbij bepaald wordt, dat de leden eener vereeniging, die door een collectieve arbeidsovereenkomst gebonden zijn, ook na het verlies van hel lidmaat schap door die overeenkomst gebonden blijven. Die gebondenheid eindigt, wanneer de overeenkomst na het ver lies van het lidmaatschap wordt ge wijzigd. In geval van verlenging van de overeenkomst na het verlies van het lidmaatschap, duurt de gebonden heid voort tot't tijdstip, waarop de over eenkomst zonder deze verlenging zou zijn geëindigd Door art. 14 worden de niet-geor- ganiseerde arbeiders beschermd. Er wordt n l. in gezegd, dat wanneer bij de collectieve arbeidsovereenkomst niet anders is bepaald, de werkgever die door die overeenkomst gebonden is, verplicht is, tijdens den duur dier overeenkomst hare bepalingen omtrent arbeidsvoorwaarden ook na te Komen bij de arbeidsovereenkomsten, als in de collectieve overeenkomst bedoeld, welke hij aangaat met arbeiders, die door de collectieve arbeidsovereen komst niet gebonden zijn. Wat betreft den tijdsduur der col lectieve arbeidsovereenkomst, is be paald, dat een collectieve arbeids overeenkomst niet voor langeren tijd dan vijf jaren wordt aangegaanbe houdens verlenging, zoodanig dat de partijen nimmer langer verbonden zijn dan vijf achtereenvolgende jaren, te rekenen van het tijdstip waarop de verlenging wordt overeengekomen. Deze wet treedt 'op een nader te bepalen tijdstip in werking. Naar wij vernemen, hebben in- dustrieele en vooraanstaande ingeze tenen van Oosterhout een adres, voorzien van honderden handteeke- ningen aan den minister van Water staat gezonden met het verzoek den besteldienst der A.T.O. Breda-Ooster- hout niet verder Voort te zetten. Adressanten achten den dienst over bodig, daar door de Zuider Stoom tram Mij en de expediteurs ter plaatse de expeditie zeer naar ge noegen geschiedt. Ook het gemeente bestuur van Oosterhout zond aan den minister een request van gelijkluidende strekking. Voor pensioen op 60 jarigen leeftijd. Het Hoofdbestuur van den Neder- andschen Bond van gemeente-ambte naren heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt in de Pensioenwet een bepa ling op te nemen die het mogelijk maakt een ambtenaar, die zölks wenscht op 60 jarigen leeftijd te pen- sionneeren. In verband met de moeilijkheden, die zich voordoen bij het huisvestings vraagstuk tijdens de Olympische Spelen, .is, naar wij eenige dagen geleden reeds meldden een confe rentie gehouden op het Roode Kruis alhier, onder voorzitterschap van 3rins Hendrik. Wij vernemen thans nader, dat de Prins der Nederlanden de verschillende geruchten van minder jerusistellenden aard in zake de huisvesting gedurende de Olympische Spelen ter sprake bracht. Spr. deed een ernstig beroep op alle aanwezigen, door samenwerking alles in het werk te stellen, om de huisvesting een succes te doen worden. Van de zijde van het N.O.C. werd uiteengezet, wat tot dusver reeds ondernomen was om de huisvesting voor te bereiden. De organisatie ligt gereed; thans wordt de uitvoering ter hand genomen door het huisves tingsbureau. in samenwerking tusschen de gemeente Amsterdam en het N. O. C. tot stand gebracht. De hulp van civi Nedeiiandsche Spoorwegen, van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer en zeker niet in de laatste plaats van de hotelhouders is een vereischte. De aanwezigen legden, ieder voor zich, de verklaring af, dat men tot samenwerking ten volle bereid is. Langdurig werd stil gestaan bij het geen de hotelhouders meenen te kun nen aanbieden. Reeds gedurende ge- ruimen tijd werden vanwege het N. O. C pogingen in deze richting aan gewend en besprekingen met de hotel houders gehouden. De medewerking, enkele uitzonderingen daargelaten, was van die zijde evenwel niet zeer groot te noemen. De vergadering achtte het alleszins noodig, dat van officieele zijde een nadere bespreking met de hotelhouders wordt gehouden, opdat Voor de Dorst nauwkeurig kan worden opgemaakt, hoeveel kamers elk hotel ter beschik king kan stellen entegen welken prijs. De huisvesting in schepen der binnen en buitenlandsche reederljen is in een bevredigend stadium gekomen. De Prins kon in zijn sluitingsrede met voldoening aantoonen, dat deze bespreking vruchtdragend was ge- NUMMER 3. ZATERDAG 7 JANUARI 1927. 5le JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwtjbschc en Lnngstraatscbe Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur ln ons bezit zyn. van „DE EO HO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EOFEMINA VON ADLKB8FELD-BALLESTBEM. .,0, Iris, jy was ook zoo bleek, toen ik hier kwam, zeide Hochwald, maar een hoog rood, dat over haar bekooriy'k gezichtje vloog, bewees nu schitterend bet tegendeel. „Dat kwam, omdat ik sinds twee nach ten zoo angstig heb gedroomd en omdat ik wist, dat je gisteren hier was en weer bent heen gegaan," zei ze aarzelend. „En papa zag me zoo medeiydend, by na treurig aan en toen dacht ik dat het met myn geluk ge daan was en datj je niet meer terug zou ko men. Maar ik was te bang, om zelf iets te vragen, uit vrees dat het waar zou zyn." Vorst Hochwald wisselde een blik met den graaf, waaruit men by den laatsten duideiyk kon lezen„Goddank, dat ze niets heeft gevraagd wat had ik moeten ant woorden en toen verliet; ook hy de ka mer. om den verloofden hun eerste uur van geluk onder vier oogen te gunnen. Sigrid echter was, nadat zy den graaf met Irish en Hochwald had verlaten, de straat op gegaan zy had geen bepaald doel, maar ze moest naar buiten, want het scheen haar, alsof de muren van het oude palels op haar naar beneden zouden storten. In de V ia del Proconsolo gekomen, ging zy lang zaam verder. Had daar niet iemand Sig rid geroepen? Om Godswil, nu geen beken den zien, nu niet. Met haastigen tred ging zy de naby gelegen kloosterkerk bin nen, waai) dien morgen jutist de stille Hoog mis werd gelezen. Slechts enkele hier en daar verspreide .geloovlgen knielden voor hunne stoelen, neer. Nog geheel bulten adem en niet wetend waarheen zich te wenden zag Sigrid aan de linkerzyde een kapel open staan, die haar leeg.scheen daar heen richtte zy langzaam hare schreden en daar zy zich hier werkeiyk geheel alleen bevond, liet zy zich op een stoel in den hoek nedervallen en 'legde het gloeiende voorhoofd op hare handen. Zy gevoelde plotseling hare gedachten ver dwynen, hare ledematen zwaarder worden en een vreemd gevoel van wilsverlamming maakte zich van haar meester, 't Was haar als wilde zy hare vliedende gedachten gry pen en tegenhouden, maar zy weken steeds verder, altyd verder, onafzienbaar ver toen raapte zy haar laatste wilskracht by een en hief het hoofd op, om met hare oogen den strak op liaar gerichten blik van den Cavaliere Spini te ontmoeten, die haar op lettend gadesloeg. De kapel scheen haar voor de oogen te draaien zy strekte de armen uit, als om zich aan iets vast te klampen tevergeefs zy voelde dat ze moest vallen maar nog eer zy den grond bereikt had, had de Cavaliere haar in zyn armen opgevangen en liet haar aan een fleschje met Eugelsch zout ruiken. Dat bracht haar dadeiyk weer tot bezinning, bevend over het geheele lichaam zette zy zich op den stoel neder en, doods bleek, met een verwilderde uitdrukking in haren blik, bleef ze voor zich uitstaren. „U is een goed medium voor hypnotische proefnemingen, maar U heeft ook veel wils kracht'', zeide Spini na een poosje fluiste rend. „Ik had niet eens gewild, dat U zou opstaan neen, wees maar niet bang" vervolgde hy, toen Sigrid een ontstelde be weging maakte „ik zal de proef niet her halen". Weer was alles stil, en Sigrid haalde met moeite adem toen vatte de Cavaliere de leuning van den stoel en boog zich diep tot haar over. „Waarom ia U naar de kerk gegaan, wan neer U uit den mond des duivels wil bid den?" fluisterde hy haar toe, en ofschoon zy ineenkromp, keek ze toch niet op wat las deze wonderlijke, akelige man in hare gedachten? En evenwel kon ze eene verzoe king, die steeds heftiger werd, niet weer saan hier, hier had ze misschien het mid del gevonden om „Mfjne zuster hoeft zich zooeven met vorst Hochwald verloofd", zeide zy fluisterend. „Aheen edole, goede verbintenis van twee oude huizen", antwoordde Spini op denzelfden toon. „Dat wordt steeds zeldza nier op de wereld" „Dit huwelijk mag niet plaats hebben, ik wÜ het niet zei Sigrid met vlammen den blik. „Waarom?", vroeg de Cavaliere koel. „Omdat omdat Het ademhalen werd haar zoo mceilyk, dat ze niet verder kon. „U behoeft me niet te zeggen waarom, ik weet het", zeide Spini dicht aan haar ooi met kalme stem. „Gisteren nog zou de ver klaring, dat gy, Sigrid, vorst Hochwald lief hadt, my Waanzinnig hebben gemaakt vandaag niet meer. Niet meer na dit be richtO, ik gevoel met U, wat het zeggen wil, wanneer men lief heeft en geen weder liefde vindt, maar Hy ging niet voort, want weder keek Sig rid hem met hare vlammende oogen aan. „Wanneer u my werkelyk lief heeft, zoo als ul zegt, verhinder dan dit huweiyk fluisterde zy met gloeienden adem. Verwonderd deed hy een paar passen achteruit. „Wanneer U me werkeiyk lief heeft verhinder dan dit huweiyk", herhaalde lij langzaam in zichzelve. „Maar hoe zou ik dit huweiyk verhinderen. Ken ik eeu wet tig beletsel?" „Zoek er een", fluisterde Sigrid. „Het leven uwer zuster ligt van dag tot dag voor U open, daar zal U wel) tevergeefs zoekenNu, en de vorst ziet er ook niet naar uit, alsof by hem beletselen te vinden zouden zyn", antwoordde Spini even zacht „Wat dan"? „Wat dan? Ik weet het niet. Help my help my tot eiken prys dit huweiyk te ver hindereu", sprak Sigrid! met haperende stem „Tot eiken prys!" herhaalde hy weer met bytzouderen nadrulkL „Zeer verplicht, Sig no ra. Ben ik een bravo?" By het! hooren van dit woord stond ze op sidderend, bleek, ontsteld. „Een bravo stamelde zy. „Nu jdWaarom vreest U dit woord, wanneer het toch in Uwe bedoeling ligt het te bezigen?" vroeg Spini koel. „Een bravo krygt geld voor zyn arbeid. Wat zal ik als loon ontvangen?" Sigrid) verborg het gelaat in de handen het draaide haar voor de oogen wat had zy gezegd?" Erger nog, wat had zy gedacht, dat deze man het haar van het voorhoofd las?" i „Wat belooft U my. wanneer ik doe wat U wilt, wanneer ik dit huweiyk verhinder?" vroeg Spini na een oogenblik dicht aan haar oor. „Ik heb geen geld alleen de juweelen myner moeder zeide zy, maar hy ,zag haar daarby met zulke vlammende oogen aan. dat zy dadeiyk zweeg. „Vrouw", zeide hy luider, „er zyn din gen, die ook zy.. die men Lief heeft en ons aan 't liarte ligt, aan geen man mag toe vertrouwen. Maar ben ik U dan werkeiyk de bravo, die den lagen arbeid voor U zal verrichten en wien ge daarvoor uw paar ellendige juweelen toewerpt? O. stil! Al hadt gy de schatten van Semiramis ook dan zou ik ze nog ellendig noemen. Maar neen dat was uw bedoeling niet en gy vreesdet alleen, het juiste woord uit te spre ken, my den waren prys te noemen, ten wille waarvan ik u het licht der zon of de duisternis van het graf zal bezorgen de prys van uw hand, Sigrid". „Neen neen neenkreunde zy ver schrikt en zoo luid, dat eenige lieden in de kerk verwonderd omkeken. Spini richtte zich in zyn volle lengte op en nam) zyn hoed van de steenen krooniysL „Neen driemaal neenmompelde hy, bleek, terwyi hy zyn vlammenden blik op liaar gevestigd hield. „Nu, dan wensch ik u geluk, gravinMisschien vindt u nog een twyfelachtig individu dat uw wensch vervuilt voor geld. Ik dank u voor uw goede meening en wensch ui zegen op uw ge beden. Bilon giorno, madaina Met deze woorden ging hy zachtjes, even als hy gekomen was, de deur van de kapel uit Sigrid stond op en deed een paar star>- pen naar voren, om hem tegen te houden toen liet zy zich machteloos op de knieën vallen. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstckingsklemen bij de teere longen fcrengt Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige krulden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U Vein een pijnlijken hoest, die llw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht uam tot Je geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50, f 2.75, 4.50 „Ik kan het niet," steunde zy. „Dat zou Immers wraak, gein eene lage wraak zyn. Ik wil my niet wreken wat zou ik daaraan hebben? Had ik Isolde's liefdedrank maar doch neen, dat was een vergiftige drank, dien zy hem wilde reiken en dien de week hartige Brangane voor den liefdedrank ver ruilde 'en naast Tristan stond geen Iris. En Iris is myne zuster. Kan men zyne zus ter haten? O, God, zou ik zóó diep vallen? help my ln myn nood, help my voor my zelve, voor myn gedachten, voor myn wen- schen Kan zy liet helpen, dat zy zyn hart won en niet ik? Help my, lieve God, help my, opdat de booze niet de overwinning be- hale En zoo had, vervloekte, weende en smeek te zy, totdat eindeiyk de diepe stilte om haar heen haar herinnerde, dat het tyd was naar huis te gaan. zy vatte al haar zedeiy- ke kracht tezamen om kalm te scliynen, en dat gelukte haarj volkomen, want zy behoor de niet tot degenen, hy wie men elke ge moedsbeweging op het gelaat kan lezen. Toen zy na weinige oogenblikken het pa leis weer binnentrad, vloog Iris reeds de trap af en liaar tegemoet, met een van innig geluk vervulden blik in de schoone, donker blauwe oogen en de uitdrukking van liaar inwendige zaligheid op het bekoorlyk ge zichtje. „Sigrid, SigridWaar hen je geweest? Ik heb me zoo ongerust oveil je gemaakt!" riep ze hare zuster tegemoet. „Ik had, lioofdpyn en ben een beetje gaan wandelen," antwoordde Sigrid scherp, hoe wel ze trachtte te lachen. (Wordt vorrolgd).

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1