onbehoorlijke manier van optreden tegen eerzame en vreedzame burgers, om, als zij met gerechtvaardigde klach- ten komen, hun toe te voegendenk er aan, hoe gij vroeger in de benauwd heid zat. Ik hoop, dat de Minister, die dat zeker ook niet goed zal keuren, daartegen krachtig zal optreden en voor herhaling zal waken. „Die Jahreszelten" van J. Haydn op het Programma van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. (Vervolg V.) DE HERFST. Met een buitengewoon mooie inleiding door het orkest; de zangerig-melodieuse uitbeelding van de blijde stemming, waarin de land bouwer verkeert bij de aanschouwing van den rijkdom door de Natuur voort gebracht, vangt dit derde gedeelte aan. In eenige recitatieven geven de solis ten de vertolking van deze gevoelens in woorden weer. Dit vormt de inlei ding voor een breed, uitgeweid koor, het z g. FLE1SSKOOR, afgewisseld met het terzet der solostemmen, als't ware een ode aan de menschelijke vlijt, die door de Natuur wordt beloond. Dit Fleisskoor is bijzonder lang uitgespon nen, vergt veel tijd en wordt in den regel gecoupeerd. Waar het, naar ik verneem, bij deze uitvoering ook in de bedoeling ligt, het (althans gedeel telijk) weg te laten, zal er hier niet nader op ingegaan worden. Aan ons oog ontrolt zich dan een herfsttafereelde dartele jeugd, ver haalt de sopraan, is er op uitgetrok ken, om in het bosch hazelnoten te gaan zoeken en Slmon deelt in ver trouwen mee, dat één der jonge boe ren in een boom is geklommen, uit welks top hij, verborgen in het dicht gebladerte, van uit de verte de nade ring van zijn uitverkorene gadeslaat (vermoedelijk zal zooiets m.i. ook in andere jaargetijden kunnen voorkomen; de dichter vindt hiervoor klaarblijke lijk de herfst't meest geschiktDoor de strijkers met het hout geïntrodu ceerd, geven nu sopraan en tenor in een duet een vergelijkende beschou wing tusschen de schoonen uit de stad. {....Die weder Putz noch Schmin ken ziert..., etc.") en de meisjes van het land, de dochters der Natuur: n...Ihr blüht Gesundheit au/ den Wangen Ihm Auge lacht Zufrietfenheit etc." En nu komt weer een van de mooiste momenten, als Hanne en Lucas hun liefde beschrijven als de nimmer ver gankelijke, als de zuiverste en trouwste band, die ooit tusschen twee menschen harten heeft kunnen bestaan, in ver voering heffen zij een prachtig due aan Lieben und geliebet werden 1st der Freuden höchster Gipfel, 1st des Lebens Wonn' und Gliickl ongetwijfeld weer één van de glans punten in het werk. Na den oogst komt de jacht aan de beurt, in een recitatief deelt de bas mee, dat de boer het gemaaide veld gaarne aan den landheer voor de jacht afstaat. De nu volgende beschrijving van het jachttafereel (ook door den bas) is weer een typisch voorbeeld van muzikale uitbeelding, op enkele pun ten zij gewezen; Vooreerst is hettempo allegro (levendig), steeds vlugger gaat het, er zit iets opwindends in. Aar- dig beschrijft de muziek het snuffelen van den jachthond, die het wild in de neus krijgt, er achteraan rent, tot plotseling: da stockt sein Lauf, und steht er unbewegt wie Stein Om den vijand te ontgaan, stijgt de vogel in de lucht omhoog, doch reeds knalt het schot-' nund wirft ihn todt aus der Lu/t herab Het knallen van het schot, zoowel als het vallen van den vogel worden door de muziek weergegeven, De tenor verhaalt van een groote drijfjacht, die zal plaats hebben, men hoort de tonen -van de jachthoorns (waldhoorns) klinken, hetgeen de in leiding vormt voor het KOOR VAN LANDLIEDEN EN JAGERS mHört, hört das laute Getön Das dort im Walde klingel. Es ist der gellender Hörner Schall Der gierigen Hunde Gebelleenz Pittige, opgewekte muziek is het, in aardig rhythme, ook alweer niet zoo gemakkelijk; de waldhoorns komen er vooral in tot hun recht. Een climax wordt bereikt bij de woorden mMit doppeliem Eifer stiirzet nun der Haufe vereint auf die Fahrte losenz. De drie solisten gaan ons dan voor bereiden op de wijnoogst nAm Rebenstocke blinket jetz die helle Traub in vollem Sa/teu. (sopr.) Het koor beschrijft en verheerlijkt dezen oogst als een feest, het is er een dat «inslaat", onder de levendig- beschrijvende begeleiding door het orkest doet het frisch en opwekkend aan. De woorden, waarmede het be gint, zeggen al genoeg: luhe/ah, der Wein is da, die Tonnen sind ge/iillt, nun lasst uns fröhlich sein! Juhe, Juh, es lebe der Weinl Bij de wijn hoort muziek; de vier kwartsmaat gaat hier over in een zes achtsten, terwijl de strijkers pizzicato (tokkelend) een soort danswijsje in zetten, klinkt het mNun tonen die Pfeifen, undwirbelt die Trommel (pauk). und dudelt, und dudelt der Bock (fagot) Steeds doller wordt de stemming, dat gaat meestal zoo als de wijn rijke lijk vloeit .Haida\ Haida, lasst uns fröhlich sein", enz. Telkens klinken de juichkreten: Juhe, Juher tusschen door, bege leid door de forsche accoorden van het orkest. Met dit feest- en drinklied besluit de Herfst. (Slot volgt) Blijkens den staat van de Rijks middelen, heeft de Rijwielbelasting in December van het vorige jaar f 162 opgebracht. In het geheele afgeloopen jaar bedroeg de opbrengst f 6 796 440 tegen f6 635 634 in 1926. De raming voor 1927 was f6.250.000. De gemeenteraad van Utingera- deel heeft den directeur van de gas fabriek te Oldeboorn,die bekend heeft van de firma Wilson in Den Haag in 9 jaar een bedrag van f2700 aan retourcommissies te hebben ontvangen in zijn betrekking, zonder toepassing van straf, gehandhaafd. De directeur heeft beloofd, geen retourcommissies meer te zullen aannemen. Zijn gunstige antecedenten, zijn niet hooge salaris en zijn groot gezin, leidden den ge meenteraad tot clementie. HET SOLISTENCONCOURS TE DRUNEN. Op Zondag 15 Jan. j.l. had in de groote zaal der Meisjes-Congregatie, de voortzetting plaats van de groote Mu- Kel en (l- Elshout, van Harmonie ziekwedstrijden, uitgeschreven door de r olliarding", Drunen. J. v. Wezel, Bariton, De Volharding, Drunen, 133 punten le prijs. Kwartet: J. v. Wezel, Bariton, G. L. M. Elshout, Tuba, L. v. Wezel, le pis- Ion, M. Elshout, 2e piston, 145 punten, le prijs, niet lof der jury. N. v. d. Griendt, Clar. si b, Ant. v. d. Berk, Sax. mi b, Harmonie St. Ceci lia, Haarsteeg, 107 punten, 2e prijs. Eere-prijzen. oor 't hoogst aantal punten over het geheele concours: G. van Erp, Oss. De winnaar ont ving een prachtig horloge, geschonken door den beschermheer, den ZeerEerw. heer Pastoor Goossens. Voor solisten op 't koper: G. van Erp, te Oss. Voor solisten op 't hout: P. Sprangers, te Dongen. Voor duetten: M. en G. Elshout, Drunen. Voor Kwartetten: L. van Wezel, M. Elshout, J. v. We- De BINNENLAND. Commissaris der Koningin in Zuid—Holland. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, minister van staat. De verlaging der posttarieven. De minister van Waterstaat heeft ingevolge zijn bij de behandeling der Posibegrooung '28 gedane toezegging aan de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de wijzigingen der posttarieven, welke inmiddels zijn gepubliceerd. De uit de tariefswijziging verwachte vermindering van ontvangsten be draagt, over een vol jaar, voor het binnenlandsche verkeer f2.362.000 en voor het verkeer met de overzeesche gewesten en het buitenland 1 100.000, dus in totaal f2.462,000. Geen opheffing der Jurgens-fabrieken te Oss. In verband met de vele geruchten, dat de Jurgenstabrieken te Oss zouden worden opgeheven, kan men thans uit de beste bron mededeelen. dat deze geruchten allen grond missen. Slechts de afdeeling verkoop, omvattende ruim veertig personen, wordt overgeplaatst naar Rotterdam. Het bedrijf in Oss blijft overigens onveranderd, en prac- tisch wordt dus niemand ontslagen. De geruchten, dat de Hartogfabrie- ken het personeel van Jurgens zouden overnemen, is uit hoofde van het bovenstaande eveneens onjuist. Gascorruptie. Naar gemeld wordt, heeft'de meer derheid van B. en W. van Doetinchem thans besloten den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf op te dragen voor de commissie van onderzoek te verschijnen, ook als de heeren van der Stel en mr. Nölhorn aanwezig zijn. Aangezien de directeur dit advies niet wenschte op te volgen, hebben en W. hem Zaterdag geschorst in de uitoefening van zijn functie. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Soest is aan de orde gekomen het verzoek om ontslag van den direc- teur van het gasbedrijf, den heer De Visser. De Voorzitter deelde mee, dat de gasdirecteur bekend had, een dou ceur van f700 van de firma Wilson te hebben aangenomen, en dat hij na bespreking met B. en W. zijn ontslag aanvrage had ingediend. Besloten werd deze zaak eerst te laten onderzoeken door de gascom-, missie, aangevuld met drie raadsleden, de heeren Van Doorne (V.B.), Busch (Dem. Partij) en Van Klooster (R.K.). De opbrengst der Rijksmiddelen, In 1927 14 millioen meer dan in 1926. De totale opbrengst der Rijksmidde len in Dec. 1927 bedraagt f39 811.796 tegen f39.229.167 in Dec: 1926, of f 579.600 meer. Over het jaar 1927 was de opbrengst der Rijksmiddelen ruim f 14 millioen meer dan in 1926. Fanfare der Jongens-Congregatie al hier. Evenals den lsten Zondag nam ruim half één de wedstrijd een aanvang en duurde tot ruim 10 uur. De belang stelling was zeer groot. Het kunstlie vend publiek heeft kunnen genieten, want er is goede muziek gemaakt. Wij Het geheele concours liad een bui tengewoon aangenaam verloop. Een bijzonder woord van dank zij hier gericht aan de juryleden, die zich op zoo'n uitnemende wijze van hun uiterst moeilijke taak hebben gekwe ten. Het Comité der Harmonie heeft be- zullen er nog even aan herinneren dat|wlJzen van &oe(1 organisatie-vermogen de Jury, bestaande uit de heeren F. v. I oe&even- Abeelen, Valkenswaard, J. J. Hermans,! ,^n deelnemers, èn bezoekers, èn de 's Bosch en W. Snijers, Raamsdonks-1 uitvoerende Harmonie, zij allen kun- vecr, nogal streng was en hooge Inen n,e^ genoegen en dankbaarheid eischen stelde. Precies op tijd werd Iaan ('oze g'oed geslaagde muziekdagen met 't concours begonnen. Wij laten I'el L'gdenken. Pluimvee tentoonstelling in Den Haag. De tentoonstelling van „Avicultura" in den Haagschen Dierentuin, heeft zich, mede dank zij het gunstige weer, in een buitengewoon talrijk bezoek mogen verheugen. In totaal bedroeg in de drie dagen het aantal betalende bezoekers 11.000, hetgeen voor Avi cultura een recordcijfer beteekent, zoo bijv. ruim 2100 meer dan verleden jaar. De verkoop van ingezonden dieren beliep ruim f4500 waarvan een gedeelte werd gekocht door Engelsche inzenders en bezoekers. Zoo werden vier Barnevelders verkocht voor f271. Verder werden postduiven aangekocht door den heer H. Broekhuis, in opdracht van de regeering in Ned—Indië. hieronder den uitslag van 't- concours volgen Tweede Afdeeling. P. Buys, Bariton, De Eendracht, te Herpt en Bern, 100 punten, 2e prijs. L. J. v. d. Staak, Piston, Fanfare der H. Familie, Heusden, 100 p., 2e prijs. A. v. Bladel, Trombone, Fanfare der H Familie, Heusden, 95 p., 3c prijs. J. Toethuis, Piston, Fanfare der H. Familie, Heusden, 101 p., 2e prijs. M. A. G. Elshout, Piston, Harmonie de Volharding, Drunen, 84 p., 3e prijs. A. Slosser, Althoorn, Harm. Kapel Generaal Karei v. d. Heiden, Zaltbom- mel, 101 punten, 2e prijs. H. v. d. Braak, Clarinet si b, Harm. Kapel Generaal Karei v. d. Heiden, Zaltbommel, 103 punten, 2e prijs. Adr. Verhaart, Trombone, Onze Vrije Uren, Wagenberg, 104 punten, 2e prijs. G. Meeuwissen, Bariton, Onze Vrije Uren, Wagenberg, 85 punten, 3e prijs. W. Driesen, Clarin. mi b, Onze Vrije Uren, Wagenber{fr,86 p., 3e prijs. W. v. Zuidam, Helicon, Harm. Kapel Generaal Karei v. d. Heijden, Zaltbom mel, 120 punten, le prijs. M. v. Lienden, Clarin. mi b, Harm. Kapel Generaal Karei v. d. Heijden, Zaltbommel, 121 p., le prijs. L. Proth, Clarinet si b, Geh. Onth. Harm. Voorwaarts, Dordrecht, 101 p., 2e prijs. W. Klat, Corhoorn, Harmonie Kunst liefde Vermag Alles, Oss, 121 p., le pr. C. Bakker, Clarinet si b, C. v. West- reenen, Clarinet si b, Harm. Kapel Ge neraal Karei v. d. Heijden, Zaltbom mel, 124 punten, le prijs. J. v. d. Heijden, Bariton, Harm. Ka pel Generaal Karei v. d. Heijden, Zalt bommel, 88 punten, 3e prijs. Eerste Afdeeling. J. Samuels, Piston en N. de Bont, Ba riton, De Eendracht, Nieuwkuik, 123 punten, le prijs. M. v. Nugteren, Sax.-alt, Geh. Onth. Harm. Voorwaarts, Dordrecht, 80 p., 3e prijs. J. v. Helvoirt, Sax.-sopraan, Fanfare H. Familie, Heusden, 120 p., le prijs. Jac. Meekers, 10-jarige Clarinettist, De Bazuin, Dordrecht, 117 punten, 2e prijs. A. van Engelen, Piston, Concordia, Vlijmen, 112 punten, 2e prijs. M. A. G. Elshout, Piston en G. Z. M. Elshout, Tuba, Harmonie de Volhar ding, Drunen, 127 punten, le prijs. Het Solisten-, Duetten- en Kwartetten- Concours te Drunen. Dankbaar ontvingen wij van den heer Fr. van Abeelen, Toonkunstenaar te Valkenswaard, een kort technisch verslag. Wij zijn er van overtuigd dat hee ren muzikanten deze algemeene be schouwing van 't bevoegde jurylid op prijs zullen stellen. Overal waar iemand van z'n pres- saties een publieke demonstratiegeefi en zich bovendien nog aan 'foordeel van bevoegden te onderwerpen heeft, bespeuren we een angstige gespan nenheid der zenuwen. Algemeen spreekt men wel van „examen-koorts." Ditzelfde euvel liet zich op het con cours te Drunen gelden. 't Zal zelfs voor een leek geen uit voerig betoog behoeven, dat een ner veuse gemoedstoestand niet bevorder lijk werkt op de uitvoering van den solist. Het publiek houdt hier over het algemeen nog te weinig rekening mee en verliest ook uit het oog, dat gestommel met stoelen, luide op- en aanmerkingen, onder welken vorm ook, zeer hinderlijk zijn voor de mu zikanten. Gelukkig werden te Drunen in dit opzicht geen protesten gehoord al was 't er niet steeds „muis-stil. Het spel der meeste solisten bleek doorgaans sterk beïnvloed door z g. „Bühnenfieber." Natuurlijk kan de jury niet steeds met de psychische- depressie van een solist rekening houden. Technisch zijn er veel aanmerkin gen, waaraan ook de plankenkoorts natuurlijk voor een deel debet is, ter wijl er vaak te weinig muzikaliteit aanwezig is. Men hoort over 't alge meen weinig dynamische verschei denheid en een gedrukte kleurgeving. Ook de stemming is dikwijls verre van zuiver. De beste prestatie der eerste tien solisten van j 1. Zondag, leverde de heer van Zuidam, uit Zalt-Bommel, op B. Bas; aan goede muzikaliteit paarde de solist een vlotte techniek. Toch kunnen we dit instrument als solo instrument niet bijzonder appreciee- ren. We moeten hier nog even de op merking maken dat een piano te hoog gestemd was, waardoor de zui- werd technisch en rythmisch dikwijls slordig gespeeld. Het concert voor clarinetle van G. Mann op. 90, dat eischen stelt die zelfs ontelbare beroepsmusici niet kunnen bereiken, werd dooi den heer van Wijngaarden, uit Dordrecht zeer ver- dienstejijk gespeeld en bewees hoe zeer het dilettantisme de laatste jaren is vooruitgegaan. De heer van Erp uit Oss, leverde met zijn schitterende vertolking van de Malbourough-fantasie wel het glanspunt van het geheele concours. De hoogste onderscheidirg voor zoo'n brillante uitvoering is dan ook ten volle verdiehd. Van de Kwartetten was dat van de Harmonie „De Volharding", Dru nen, verreweg het besle. Met nobelen klank en goede stemming en zeerge- lijk samenspel werd het nummer ten uitvoer gebracht. DRUNEN. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, is m de laatst gehouden bestuursvergadering van de Veilingvereeniging dtfiniiiei besloten dit jaar een groote tuinbouwtentoon stelling te organiseeren. Het ligt in de bedoeling deze te houden in den geest als de vorige, doch met nog meer toewijding, waar de vroegere tentoon stelling zoo schitterend geslaagd was en die zooveel leerzaams braent op't gebied van sorteering, verpakking, soortkennis, bestrijding van ziekten, en zooveel meer, in een woord, alles wat tot intensieve beoeiening van den tuinbouw nuttig kan zijn. Met inge nomenheid zal dan ook door de tuin ders het besluit van het bestuur der veiling vernomen worden en zal ieder tufnder zijn best doen, nu dit besluit bijtijds gemaakt is, tets extras voor deze gelegenheid te teelen en op de tentoonstelling te brengen. Naar we al reeds vernamen rekenen enkelen al reeds er op met het teelbaar maken van hun land. Wij vertrouwen, dat door het veilingbestuur de organisatie der tentoonstelling flink ter hand zal worden genomen en wenschen hifar bij voorbaat reeds het beste succes, zoowel als aan de telers. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den landbouwer G. v. Huiten alhier, onder architec tuur van den heer H. Kempenaars te Elshout, werd ingeschreven als volgt: J. Blankers, Nieuwkuijk f5194 J. Goesten, Amerzoden f5086 J. v. d. Loo, Elshout f4700 Jos. v. lersel-Meixs, Drunen f 4690 Kooien, Waalwijk f4620 C. v. d. Geld, Elshout f4490 Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Door het springen eener stoom- leiding in de remise der Hollandsche Buurtspoorwegen werden de chef- machinist Hooymaijer en de werk meester Surtel aan het gelaat gewond. Dr. van Seters alhier verleende de eerste hulp. Den laatsten tijd werd door de politie een zeker persoon uit Elshout die verblijf hield te Brussel, gezocht als verdacht een bedrag van 1600 te hebben verduisterd. De politie kwam ter oore.dat hij vandaag te Drunen in't huwelijk zou treden. De brigade commandant der Rijksveldwacht, van den Houdt, met den brigadier de Ridder, stelden zich hedenmorgen verdekt bij de kerk op en juist toen de bruidstoet de kerk verliet werd de argelooze bruidegom van den arm zijner bruid weggerukt en aan dien der wet overgeleverd. Het geval wekte begrijpelijkerwijze nog al wat conster natie. P. Maclnelse, Bugle-Alt, L. Machielse, verheid tusschen solist en accompag- Bariton en J. F. C. Op den Ziche, Tu ba, Dordrechts Fanfare Korps, Dord recht, 100 punten, 2e prijs. J. v. Helvoirt, Sax.-sopraan, J. Toet huis, Piston, P. v. Beers, Alt en A. v. Bladel, Trombone, Fanfare H. Familie, Heusden, 113 punten, 2e prijs. Afdeeling Uitmuntendheid. C. Dietz, Clarinet si b, Geh. Onth. Harm. Voorwaarts, Dordrecht, 115 p., 2e prijs. L. v. Wezel, Piston, De Volharding, Drunen, 115 punten, 2e prijs. Hoogste Eere Afdeeling. G. v. Wijngaarden, Clarinet si b, De Bazuin, Dordrecht, 137 punten, le pr. Arie van der Net, Trombone, De Ba zuin, Dordrecht, 127 punten, le prijs. G. v. Erp, Piston, Kunstliefde Ver mag Alles, Oss, 148 punten, le prijs, hoogste aantal ptn., met lof der jury. Leo Driessen, Clarinet si b, Kunst- nement nogal eens in gevaar kwam, 't geen natuurlijk op de uitvoering bij sommigen zijn terugslag niet mistte. Het clarinet-duo uit Zalt-Bommel leverde een zeer te loven prestatie en toonde een betere ontwikkeling dan het duo uit Haarsteeg, dat in de hoogste eere-afdeeling speelde. Laatst genoemde gaf nogal vaak slordig spel te hooren. Bovendien was de opvat ting op verschillende plaatsen wel aanvechtbaar. Een verrassing was de Benjamin van het concours. Den leeftijd in aan merking genomen (10 jaar) gaf de jongenheer Jao. Meekers uit Dord recht een goede weergave van zijn solo. Echter moet alles nog veel aan muzikaliteit winnen. Er is echter zonder twijfel een goede toekomst voor hem weggelegd. Het kwartet uit Dordrecht stemde liefde Vermag Alles, Oss, 125 punten, niet geheel zuiver, vaak wat rommelig, le prijs. I -- 15 De begeleidingsfiguren traden door- G. L. M. Elshout, Tuba, De Volhar- gaans te sterk op den voorgrond. De ding, Drunen, 129 p., le prijs. zware solo voor clarinette „Rigoletto* Gisterenavond had in het café van den heer M. Vissers, een biljart- séance plaats, van Mej. L. Schriersuit Domburg. Zij speelde een partij tegen Th. v. d. Wiel, welke laatste 400 car. op de 600 voor kreeg. Mej. Schriers won de partij, of schoon van de Wiel op z'n eindstand nog 102 caramboles wist te behalen. De hoogste serie van Mej. Schiers was 135 caramboles. Daarna gaf Mej. Schriers nog enkele prachtige kunst- en fantasie- stooten. ELSHOUT. Maandagavond hield de afd. Lederbewerkers van den Fabrieks- arbeidersbond St. Willebrordus hare jaarvergadering in de zaai der Jon genscongregatie. Ruim 7 uur opende de voorzitter C. |osen deze bijeenkomst en heette allen welkom in 't bijzonder den spre ker van hedenavond den heer Kroonen, lid van het Hoofdbestuur. Door de Secretaris werden de no tulen voorgelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd met een toepasselijk woord door den voorzitter aan de heer Kroonen aan geboden een vulpotlood als souvenir van deze vereeniging. De heer Kroonen dankte den voor zitter en leden voor hun sympathie en hoopte dat de vereeniging alhier mogen groeien en bloeien. inrf lliinnAM 1 OH -4 I

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2