DE BALANS-OPRUIMING i MEIIRIN6 TE 's-BERTOBEEBOSCH, 1 Begint Maandag 23 Januari te Half negen. op onderzoek uit, zochten de grens af en kwamen terug met 't bericht dat alles veilig was. „All right", dan zou men met eer. razende vaart België in vliegen. Het gezelschap werkte zich in de auto. De chauffeur liet den motor aanslaan, waarschuwde de jongens en zette over op de groote versnelling. Puffend en knallend schoot 't Fordje vooruit. Plots een ruk, een knal en.... tien Meter vóór de grens weigerde de motor. Dét was pech Maar men liet zich niet ontmoedi- en wist 't wagentje weer op gang te brengen. En zie, zonder dat één der Belgische douanen een oog of oor had open gedaan, snorden de vrien den den weg naar Turnhout op. Te ongeveer vier uur in den nacht kwam men in Turnhout aan, waar begrijpelijker wijze op dit uur nog alles in diepe rust lag. Op kloppen werd hen niet open gedaan, waarop men besloot den terugtocht te aanvaarden. En zoo arriveerde hier Zondag voormiddag 't avontuurlijke gezel schap De eigenaar van 't gedeukte Fordje stond rustig te wachten en ontving 't wagentje met averij terug D'r zullen natuurlijk wel harde woorden gevallen zijn. Maar de betrokken eigenaar maakte er toch geen „zaakje" van. Met een vergoeding voor de beschadiging zijn de jongens eraf gekomen. Als dit nachtelijk avontuur voor her. verder geen nadeelige gevolgen heeft, komen ze er nogal goedkoop af en hebben zij werkelijk nu eens geleefd buiten de dagelijksche sleur! T.B.C.-bestrijding. Hoewel wij er niet van in kennis werden gesteld, hebben wij toevallig juist bijtijds vernomen, dat a.s. Zondag 22 Januari een bloempjesverkoop zal worden gehouden voor het fonds van Noord-Brabantsche '1 .B.C.-lijders. Wij zijn dus gelukkig nog in de gelegenheid bet publiek te wijzen op dezen bloempjesdag, waarvan de op brengst geheel bestemd is voor pa tiënten uit Noord-Brabant, waarvoor geen andere finantieele middelen te vinden zijn. 't Vorig jaar werden er door dit fonds 20 T.B.C.-patiënten naar een sanatorium gezonden, thans probeert men dit cijfer op te voren tot 35. Dat zal ook van U, Waalwij- kers, afhangen, naar mate gij deze mooie zaak steunt. Wij hebben er al zoo dikwijls op gewezen dat er nog meer gedaan moet worden voor T.B.C.- lijders in Waalwijk en Brabant. Er zijn er nog veel meer te redden en te behoeden. Dragen wij daartoe het onze bij, ook a.s. Zondag door een flink offer Militie. Naar het bureau voor Militaire Zaken ons meldt zal, behoudens on voorziene omstandigheden in Juni a.s. het jaarlijksche onderzoek plaats heb ben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1916 1919. en Uit de industrie. Het bestuur der Federatie van de Bonden van Lederfabrikanten houdt Zaterdag 21 Jan. eene vergadering in Lohengrin in Den Bosch, waar opnieuw ter sprake zal komen „de zooileder- controle". Ook zijn dien middag uitgenoodigd de overlederfabrikanten uit ons land om te bespreken het voorstel om een afzonderlijke groep van overleerlooiers te vormen in het verband der Federatie. Wij lezen dat in Rusland groote schaarste bestaat aan chroom-over- lederslechts voor de helft kan op het oogenblik aan de behoefte worden voldaan. Dringende orders zouden zijn gegeven tot aankoop op de buiten- landsche markten. Op de verschillende schoenfabrie ken in Waalwijk, Kaatsheuvel enz. wordt nog steeds zeer druk gewerkt. Ook aan verhoogde prijzen wordt druk verkocht; er zijn fabrieken die volop orders hebben tot April, tot Pinkste ren enz. Hoewel de schoenprijzen reeds een paar malen (zij het mis schien te bescheiden) verhoogd zijn, zullen de prijzen nog aanzienlijk om hoog moeten, wil men een dragelijk rendement krijgen, vooral waar de prijs van alle ledersoorten nog dage lijks stijgt. In het Handelsregister is inge schreven Besoijensche Steeg 27a J. A. van Lottem en G. W. van Lottem, schoenfournituren. Eigenaren J. A. van Lottem, Waal wijk en B. Shead, Westcliffon Sea (1781). De economische Rijksraad in Duitschland heeft op het request om verhooging van invoerrechten.dat Inge diend is door den „Reichsverband der Deutsche Schuhindustrie", besloten om de Rijksregeering te adviseeren, de rechten op schoenwerk met 75 pet. te verhoogen. Wegens het verdragmet Frankrijk kan in elk geval een ver hooging pas begin 1929 tot uitvoering komen. „Die jahreszeiten." Een der grootste muziek-evenemen- ten van 't jaar in onze gemeente grijpt plaats op a.s. Maandag en Dinsdag. Dan toch zal, zooals iedereen wel haast zal weten, door Waalwijks Ge mengde Zangvereeniging worden uit gevoerd het schitterende oratorium, het werk van Haydn, die Jahreszeiten. Na de zeer interessante en hoogst deskundige verhandelingen daarover in ons blad, behoeven wij over dit grootsche toonwerk niets meer te zeg gen. Men heeft het reeds in z'n geest meegeleefd, men heeft reeds doorvoeld de schoonheden die dit werk bij voort during biedt, daarin nog gesteund door de herinnering aan de schitterende vertolking die voor een aantal jaren door dezelfde vereeniging van dit werk werd gegeven. Het is een uitnemende gedachte geweest van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging, dit meesterwerk op nieuw op 't programma te zetten, om den donateurs en 't publiek een ver fijnde uitvoering daarvan aan te bieden. Wij weten dat het koor het werk on berispelijk en met alle elan die het vraagt zingt, wij kennen de kunst zinnige begeleiding van het Bredasche Strijkorkest, maar bovenal heeft men de medewerking van een drietal solis ten die opper-ten zijn, nl. mevr. van IJzer-Vincent, de heeren Caro en de Vries. Waar zoo alles samenwerkt tot een meest hoogstaande uitvoering, daar wacht ons een bijzonder kunstfestijn, waaraan, wij twijfelen er niet aan, ieder muziekliefhebber in Waalwijk en de wijde omgeving zal willen aanzitten. Wij verwachten beide avonden een stampvolle zaal om 't genot, maar ook als een appreciatie voor de ver eeniging en haar ijverig bestuur, die ons in de gelegenheid stellen om te profiteeren van dergelijke stijlvolle oratoria-uitvoeringen. Examen. Geslaagd voor Fransche Handels correspondentie Mercurius examen, gehouden te Rotterdam December 1927 de heer D. Vos, Sprang, die opgeleid werd door Drs. G, v. Imbeeck te Waalwijk. Priesterfeest Pastoor Kuypers. Op 26 Mei a.s. zal de ZeerEerw. Heer Kuypers, pastoor der St. Anto- niusparochie, zijn 40-jarig priester schap herdenken. Naar wij vernemen heeft Z.Eerw. den wensch geuit, dat van dezen heugelljken dag geen officieel feest wordt gemaakt. 't Spreekt van zelf dat de parochia nen, rekening houdend met't verzoek van hun herder, dezen dag toch niet geheel onopgemerkt zullen laten voor bijgaan. Biljartwedstrijd. Donderdagavond vond in 't Café van 't Berke) een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen Fr. Slaats van „W.B.C." en J. de Graaff van „Ons Genoegen". De heer de Graaff wist de partij van 40(1 car. te winnen met een meer derheid van 136 punten. Zijn tegen stander behaalde dus slechts 264 car. Hoogste serie Fr. Slaats 32, J de Graaff 31 car. Langstraatsche Biljartbond. De vroegere plannen tot het oprich ten van een Langstraatschen Biljart bond, traject Drunen—Raamsdonk- dorp zullen door de Btljartvereeniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer Alb. Ksmperman worden door gezet en wel door een algemeene ver gadering uit te schrijven op Zaterdag 4 Februari a.s. in het lokaal van bo vengenoemde vereeniging. Elke ver eeniging in bovengenoemd traject zal binnen enkele dagen een circulaire gezonden worden, waarbij zij wordt uitgenoodigd tot bijwoning der ver gadering. mGold Rush". De „Witte" brengt deze week een filmstuk dat zoowel om zijn techniek maar bovenal om 't waarachtige kunst VAN jg Dit jaar buitengewone koopjes in fijn kristallen Romers. H Eenige eerste klas porseleinen Koffie* en Tafel- serviezen tot fabelachtig lage prijzen. Maar de pijnlijke blijheid van Char lie's gelaat, waarin de mond lacht en de oogen schreien, hebben slechts weinigen gezien Dan komt het meisje in zijn leven Georgia. In een van die haastige nederzet tingen der goudzoekers, scheppingen van enkele uren, ontmoet hij haar in een dancing house Nu praat ik niet van de decors, van de technische vaardigheid en al de verdere uiterlijke franje, die min of meer bevallig om het wezen van ieder filmwerk hangt en hier wel een won derbare vervolmaking en zuiverheid heeft bereikt. Dat is allemaal bijzaak Maar wat de film „Gold Rush" stempelt tot een kunstwerk van bui tengewone waarde is de diepe mtn- scheiijkheid, welke Charlie Chaplin aan de figuur van dezen eenzamen dwaas wist te geven. Een menschelijkheid zoo diep, zoo schrijnend bij wijle, dat het gaat bran den in je bloed van milde pijn. Het is de kreet van eenzaamheid., welke naar een menschelijke echo zoekt Het is de gouden droom van liefde, dien wij allen droomen, vroeg of laat Ieder zichtbaar aksent naar het hoo- gere ontbreekt, maar een groot en zuiver idealisme hefi Charlie's ver langen ver boven de kleinheden der menschen uit en schakelt het onbewust in op de eeuwigheid Herhalingsoefeningen. Blijkens een uittreksel uit het des betreffend besluit zullen in 1928 voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen: Een gedeelte der lichtingen 1920— 1921 en 1925 van het 1ste Reg. Huzaren; idem van 1920 en 1925 van het 2de Reg. Huzaren: idem van 1922 van het 5de Reg. Veld-Art.; idem van 1922 der treinafdeeling der 3e Art. Brig.; idem van 1922 van het lste Reg. Onber. Art.; idem van 1922 en 1925 van het 2e Reg. Onber. Art.; idem 1925 van liet Reg. Kust-Art. en idem van 1922 en 1925 van het corps luchtdoel Art. MOORD! Men seint ons uit Breda. I)e 23-jarige P. H. uit Geertruiden- berg verbleef reeds geruimen tijd met zijn vrouw in een woonwagen. Den laatsten tijd kreeg hij sterke vermoedens dat zijn buurman, even eens een woonwagenbewoner, een ze kere H., zijn vrouw het hof maakte. Twee dagen geleden was de vrouw naar Breda op bezoek gegaan bij haar moeder, die eveneens gehuisvest is in een wagen in het woonwagenkamp. P. H. wilde er klaarblijkelijk meer van weten en kwam gisteravond om streeks half tien uit Geertruidenberg in de woonwagen van de moeder zijner vrouw, waar hij deze laatste aantrof in gezelschap van zijn buurman H. Onmiddellijk trok P. H. een mes en bracht zijn mede-minnaar een 3-tal steken toe, één in de borst en één in den rug. De man was onmiddellijk dood. De dader, P. H., is gearresteerd. HET PARTIJ BUREAU DER R. K. STAATSPARTIJ. groot gehalte in héél de Nederlandsche persden c actie tot stichting van een par- een onverdeelde waardeering ontving, tijbureau krachtig is ingeluid in een Zelfs schrijvers en dichters (zooals Gerard Bruning, v. Duinkerken e a.) werden door dezen film geinspireerd. In „de Morgen" schreef v. d. E schitterende proclamatie aan het Ka tholieke volk van Nederland, zijn thans vanwege het kring-comité R.K.H. aan alle besturen der R.K. Kiesvereenigin- onder de rubriek „Ziele-cultuur* zijn gen in den Rijkskieskring 's Hertogen impressie over „Gold Rush". 'bosch circulaires toegezonden, houden- Hij zegt o.m.: de een krachtige opwekking om hun- „In de wijde, witte eenzaamheid van ne onontbeerlijke medewerking te ver- Alaska zoekt een eenzame dwaas naar leenen om het resultaat dezer aclie in poud. En met hem zoeken duizenden dezen kieskring, die verreweg t grootst andere eenzamen naar het goudis, ook zoo groot mogelijk te doen zijn. En daarheen trekt ook de eenzame Alle mogelijk propaganda materiaal dwaas, die Charlie Chaplin heet. wordt gratis door het kring-comité ter Wij zien hem gaan over de verre beschikking gesteld, terwijl in overwe- sneeuwvelden en de besneeuwde ber- ging wordt gegeven om in de kleinere gen, steeds dieper het land in. gemeenten het bestuur der R.K. Kies- Koddig zijn z'n dwaze passen, koddig vereeniging als Comité van Actie te is z'n kleeding, koddig z'n gansche doen fungeeren, bijgestaan door be- doen en laten. kende vertrouwde propagandisten. Voor grootere gemeenten wordt het vormen van een Eere-comité naast het Comité van Actie, als een grooten mo- reelen steun beschouwd. Ook voor den Kieskring is een Eere-comité in voor bereiding. Het Landelijk Comité van Actie zal ter gelegenheid van den 25-jarigen Her denkingsdag van het overlijden van Dr. Schaepman, in 1928, een grootschen Nationalen Huldigingsdag organiseeren. Daarnaast wordt er bij de plaatselij ke comité's op aangedrongen een Dr. Schaepman-avond te houden, waarvoor sprekers disponibel zijn. Op aller medewerking wordt gere kend, om dit zoo noodige partijbureau te kunnen stichten. Kamer van Koophandel te Tilburg. In zijn „Nieuwjaarsrede" zeide de President der K. v. K. te Tilburg over de Schoen- en Lederindustrie o.m. »t volgende De Schoenindustrie. Onze berichtgeversuit dezen nijver heidstak doen omtrent den gang van zaken over het verloopen jaar ook. een optimistischer toon hooren. De fabrie ken waren in den loop van het eerste halfjaar vrijwel met orders voorzien en werkloosheid kwam dan ook gedurende dien tijd vrijwel niet voor. Na de gewoonlijk slappe maanden Juli en Augustus deed zich vrij plotseling een sterke vraag naar schoeisel gelden en werden belangrijke bestellingen voor levering voorjaar geplaatst, zoo dat tot aan het einde des jaars met volte capaciteit kon worden doorge werkt. De prijzen van grondstoffen vooi de schoen en lederindustrie, welke gedurende het eerste semester zich op het einde 1926 bestaande niveau hand haafden, ondergingen gedurende het 2de halfjaar een onverwachte scherpe hausse, welke een sinds den oorlog niet meer gekende hoogte bereikte. Onder den drang van uitgebreide Russische en Amerikaansche mededin ging bracht elke veiling hoogere prij zen. Het ligt voor de hand, dat onder deze in snel tempo bereikte geweldige hausse op de huidenmarkt, de winst marges der schoenprijzen sterk inkrom pen en het rendement der onderne mingen geenszins in verhouding stond tot de in het bedrijf heerschende drukte. Blijven de prijzen van huidenen leder op 't huidige niveau, dan kan ook een vrij belangrijke prijsstijging van 't schoenwerk niet lang uitblijven. De zaken verliepen dus met goeden en vrij regebnatigen afzet gedurende den loop des jaars bevredigend, alhoewel van meerdere zijden zich klachten omtrent slechte betaling lieten hooren De statistiekcijfers van in- en uitvoer van leder en schoenen wijzen verge leken met die van 't voorafgaande jaar weinig verandering aan. De invoer steeg slechts onbeduidend ten gunste van Duitschland en Engeland, terwijl de uitvoer van Januari tot en met November toenam van 281.309 paar en f 1.534.000 in 1926 tot 398 575 paar ter waarde van f 2.086 000 in 1927, welke vooruitgang bijna gehee ten gunste van den export naar Duitsch land cn Denemarken kwam. Uitvoer- transacties naar Duitschland worden echter minder aantrekkelijk, nu zaken van eenige beteekenisslechts op basis van ruimere credletverlecning kunnen tot stand komen. Ook Noorwegen biedt door een verdere verhooging van invoerrechten exporteurs vermin derde kansen, terwijl Den marken, dat een belangrijk afnemer was in den import van buitenlar.dsch schoeisel door venatoire ambtelijke voorschriften hernieuwde moeilijkheden in den weg legt. Zelfs in het bezit eener geweldig georganiseerde schoenindustrie van wereldreputatie bleef Engeland ook verleden jaar een onbeduidend afne mer. Daarnaast was afzet naar België en Frankrijk in verband met de daar heerschende productie-verhoudingen onmogelijk. Ten slotte kan van buitenlandsche deloyaie concurrentie in den zin van dumping niet meer gesproken worden nu door uitschakeling vooral van valuta depreciatie en als gevolg van een terHgkeer tot gezonder verhoudin gen in 't buitenland de internationale mededinging in het algemeen normaler kan worden genoemd. De Lederindustrie. In tegenstelling tot den weinig be vredigenden gang van zaken gedurende 1926. klinken over 1927 de berichten uit Reijen, Oislerwijk, Tilburg en Hilvarenbet.k gunstiger. In weerwil der vrij stabiele bedrijfsveihoudingen gedurende de eerste helft des jaars, waren behoorlijke verkoopprijzen door gaans zeer moeilijk te bedingen en kon de looierij gedurende dien tijd slechts met uiierstgeringe winstmarges verkoopen. Alhoewel de lederprijzen zich slechts zeer geleidelijk aan de nieuwe huiüen-noieeringen konden aanpassen, heeft de looierij van zool leder. tuigleder en overleder onder deze omstandigheden toch vrij gunstig gewerkt, vooral die ondernemingen wre!ke hun inkoopen niet tot het laatste oogenblik hebben uitgesteld. Daaren tegen komt in 't licht dezer scherpe verhooging der huiden-prijzen de steeds moeilijker positie der kuipzoolieer- looierij sterker uit, dat deze voorheen zoo belangrijke industrie ten voordeele van de machinale omzetting der be drijven in beteekenis afneemt. Der, gang van zaken dezer industrie naar luidt der ingekomen berichten samenvattend, mag men besluiten.dat in 1927 doorloopend goed werd ge werkt en de be.drijfsinkomsten vrij gunstig zijn geweest, terwijl bij den aanvang van 1928 de looierij alsnog ruimschoots van orders is voorzien en men momenteel meer loonende prijzen bedingen kan. Uit de statistiek van invoer en uitvoer van zoolleder blijkt verder dat de exportpositie, speciaal van overleder. ook aanmerkelijk is verbeterd en er zelfs een aanzienlijke vooruitgang op het voorafgaand jaar kon worden geboekt. De invoer van Januari tot en met November bedroeg: in 1926 voor zooileder 1.265 000 K.G. en f2.074 000 in 1927 voor zooileder 840.000 KG. en f 1.437.000 in 1926 voor overleder 1 562 000 KG, en f 11 189 000 in 1927 voor overleder 1.739 000 K.G. en f 12 569 000 De uitvoer in 1926 voor zoolleder. 1 511.000 KG. en f 2 556 000 in 1927 voor zoolleder 1.435 000 K G. en f2 529.000 in 1926 voor overleder 1 383.000 KG. en f 11.301.000 in 1927 voor overleder 2 554.000 K.G. en f 19 755 000 De tarieven van de P. N. E. M. Verweer der Directie. In de Statenvergadering van Don derdag is ter sprake gekomen een brief, door den Directeur der P.N.E.M. Ir. Jonker aan Ged Staten gezonden naar aanleiding van het veroordeelend rapport van een Commissie uit de Brabantsche Kamers van Koophandel over de tarievenpolitiek der P.N E.M. In dat verweer wordt o m. gezegd Die leden der Commissie, die oor spronkelijk als hunne zienswijze heb ben te kennen gegeven dat de P.N E.M. met een steeds verminderend debiet zou te kampen krijgen, Indien zij hare tariefspolitiek niet radicaal veranderde zijn in den loop des tijds door de feiten niet ir het gelijk gesteld. Integendeel, in piaais van te dalen, steeg ons debir-t in de jaren 1923, 1924 en 1925 en 1926 respectievelijk met 7 3 milltoen, 10 59 miliioen. 10 10 mtllioen en 112 miliioen K.W.U., terwijl op grond van de tot dusverre bekende cijfers voor het jaar 1927 weer eene stijging van rond 10 miliioen K. W. U. mag worden verwacht Sinds begin 1923 zal de omzet tot en met 1927 dan gestegen zijn van rond 2Sl/2 miliioen tot rond 74 miliioen K.W.U.alzoo een voor uitgang van 48'/2 miliioen K.W.U. Wij merken hierbij op dat door den adviseur der Commissie een accres van 24 miliioen mogelijk werd geacht. Zooals hierboven werd vermeld is het groote accres in de K.W.U. afgifte steeds gepaard gegaan aan eene ge regeld aanhoudende, belangrijke ver meerdering van 't aantal der industrie, aansluitingen en andere grootverbrui kers. In 1923 werden circa 60 dezer grootafnemers door ons rechtstreeks bediend, welk aantal in 1924 steeg tot 70, in 1925 tot 90 en in 1926 tot 120. Ook het jaar 1927 zal aangaande nieuwe aansluitingen eveneens een gunstig resultaat uitwijzen. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat door de overneming van de gemeen telijke electriciteitsbedrijven er zijn thans reeds 60 gemeenten, waar wij den stroom rechtstreeks aan de ver bruikers leveren ook gemakkelijker dan voorheen het geval was, de klein- industrie op billijke voorwaarden van electrische energie kan worden voor zien. Van deze categorie aansluitingen den de I maai uu.w.c, bNadat vorige week door de R.K. bla- aue ucsiuicii uci n.a. va Boe! -•a

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10