de HOEST GEMEENTERAAD. AKKER'* omtrent den voorgenomen vliegtocht Voorzitter, Toch niet, we hebben er ook Nederland—Indië door ir. Grasé. wordt ('elans bö- Ui nog gemeld, dat de vlieger van plan is, alvorens den tocht naar Indië te ondernemen, een duurvlucht boven Nederland te maken. Men spreekt van een vlucht van driemaal 24 uur, zoodat deze vlucht boven Nederland tevens zou inhouden een poging tot verbete ring van het wereldduur record. Mocht de vlucht naar Indië en terug, in tweemaal drie étappes, slagen, dan moet ir. Grasé van plan zijn om daarna een poging te doen van Nederland naar Amerika te vliegen. In zijn jongste vergadering heeft de Nijverheidsraad besloten, om tonder Kerk zoek naar het voorkomen van dum pingverschijnselen bij verschillende takken van nijverheid niet voort te veil, zetten. Met dit besluit heeft de Raad Voorzitter. Ah den Minister van Arbeid, Handel Nijverheid in kennis gesteld. De heer Kortenhorst, lid van Tweede Kamer, heeft daarna aan der en de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de volgende vragen gesteld "Heeft de Minister kennis genomen hoogte ''rongen van het besluit van den Nijverheids raad om terug te komen op zijn voor nemen om een onderzo-k in te steller naar dumpingverschijnselen hier t< lande? Is de Minister onder deze omstan digheden bereid, zelfstandig een onder zoek, als bovenbedoeld, in te stellen of te doen Instellen Voorde Borst INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Met belangstelling beb ik de artikelen over „Plauelanas^oc8ianaeIi,' van de band van den heer W. Sassen ie Geertruidenberg in uw blad gevolgd. ik zou den schrijver echter willen verzoeken zich nu eens te bepalen toi een zaak, die hy blijkDaar wil oepleiten n.l. „het miüdensianas- vraagstuk". Wij krijgen zooveel onder werpen en gezicnispunien tegelijk en dooreen te verzetten, dat men ten slotte den draad kwijt zou raken. Er worden zooveel nevenzaken bijge haald, dat de hootdzaak dreigt ver loren te gaan. En de heer Sassen moet ook niet vergelen, dat de tijden veranderd zyn en met de tijden ook de toe standen, daar is nu eenmaal mets aan ie doen Laten ook de middenstanders en winkeliers met hun tijd meegaan doen zy dat overal en ten allen tijde. Ik zou dat zeer durven betwijtelen aanpassen aan de tijden, toeeren, zij ook uw leus. Juist omdat de groote magazijnen door comlort, sorteenng, ptyzen, bediening, enz. zoo trekken, moeten alle krachten ook dezerzijds worden ingespannen, om ieder in z'n bediijt zoo goed mogelijk te zijn en daarop ook zoo duidelijk mogelijk de aandacht te vestigen. De voordeelen die de groote maga zijnen bieden, de attracties van de siad kan men door welk couranten artikel niet wegnemen of verkleinen. Alletn piima bediening, ruime sor- teering, matige prijzen elk in een speciaal artikel, kan de koopers ook naar kleinere plaatsen trekken en daarin houden, gesteund door goede reclame en door van elke plaats te maken wat er in zijn genre van te maken is, ook op 't gebied van attractie, ontspanning, maikten en wat dies meer zijvooral door gezamenlijk overleg, door inspanning aller krach ten van hen die hei wel meenen met de plaats hunner inwoning. X. 1 «»1 - li-li t l i Uit t -- j1-. ireiie De Voorzittei] antwoordt ontkennend. Timmermans.' Zouden wij 't niet wat kun. |e nen bespoedigen en voorloopig reeds vergun. Als men er zoo'u haast mee heeft, waarom komt men dan zoo laat met 't verzoek? 't Is gisteren pas ingekomen, ter wijl men er al U maand geleden over ge- ue neer ituiicuuv.»., sproken heeft. I Na nog eenlge opmerkingen zegt de Voor zitter dat hjj zich met de aanvragers in ver. binding zal stellen en den Raad dan op d. GEERTRUIDENBERG. Vervolg. Het werkloosheidsvraagstuk. Al gemeen# beschouwingen van den heer Sassen. Schrijven van den Commissaris dor Konin gin inzake subsidie Koninklijke Nederl. Pol hondenver. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Su beidic Handelsavondsch ooi. De Voorz. licht toe, dat dit verzoek niet bfl de begrobting in behandeling kon komen De subsidie welke wordt aangevraagd is la ger dan de post door den Raad hiervoor op de begrooting gebracht. Gevraagd wordt 250.—, terwijl 400.— werd uitgetrokken Spr. wil iets mededeelenj omtrent den cur sus De laatste jaren heeft de HancMsavond school een kwijnend bestaan geleden. Men schijnt tegenwoordig meer te voelen voor sport. Maar 't is nuttiger, vooral voor de kinderen uit (ten middenstand, om meerdere handelswetenschap op te doen. Het doet spr. nu genoegen, dat in deze tlians verbe tering is te bespeuren. Voor dezen cursus hebben zich 27 leerlingen opgegeven, waar. van 'er up 1 Januari j.l. nog 2(1 Waren. >pr hoopt, mede in 't belang van leerlingen en ouders, dat men den cursus trouw zal blij ven volgen. Verzoek van Wiegmarsohe om voor een te bouwen kelder op gemeentegrond een rooster te mogen aanbrengen voor luchtver- versching. R. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en als recht van eigendomserken. ning een jaarlyksche recognitie te heffen van 0.50. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Schrijven van den Commissaris der Ko ningin inzake aanschaffing schuimblusch- apparaten. Waar men hier een bebouwde kom heeft en over voldoende water beschikt, raeenen B. en W. dat 't motief van den Commissaris voor deze gemeente komt te vervallen! Besloten wordt in dezen geest den Com. missaris te antwoorden. Voorzitter. Door den beer Timmermans werd vroeger naar voren gebracht, dat door mij met ambtgenooten een actie zou worden gevoerd om een vaste brug te krijgen bij 't Keizersveer. We hebben een vergadering ge houden te Dussen met als resultaat, dat door verschillende Burgemeesters een adres is verzonden. De Burgemeester van Dussen vraagt ons nu om aan 't gezonden adresi ad- haesie te betuigen. Hiermede gaat de raad accoord. Timmermans. Ik feliciteer u met het be. haalde succes. Was de Burgemeester van Made er ook bij? Voorzitter. Neen. Wel bij de eerste verga dering. Ik heb bericht gekregen van hem, dat hij met 't adres ten volle instemde. De Burgemeester van Dussen heeft alleen die ambtgenooten opgeroepen, welke ook een vo rige maal een request hebben verzonden en daar was destijds de Burgemeester van Ma. de niet bij. Schrijven van de Vereeuiging van Nederl. Gemeenten inzake invoering van 't registra- tuurstelsel. De Voorzitter licht toe, dat van genoemde vereeniging de leiding uitgaat om gemeente archieven uniform in te richten. Ouder de lediug van den huidigen secretaris is het archief zeer goed in orde, wat echter niet wegneemt dat uniformiteit toch gewenscht is, vooral bij eventueele verandering van personeel. B. en W. stellen voor om 't decimaal re- gistratuulrstelsel der vereeniging in te voe. ren. De eerste inrichting brengt eenige kos ten mee. De toetreding kost 110.Wil men een 5:jaarlijksclie controle, dan kost deze 50.en een 2.jarige controle kost 37.50. Sassen. Levert de vereeniging ook 't ma teriaal? Voorzitter. Daar kunnen we 't van betrek ken, want 't is zeer goedkoop. den indruk van baantjesjagerij. slotte zelf weten, maar dan zijn ze ook ver. oorzitter. 't Bureau geeft ook schriftelij. plicht om persoonlijk de ri9ico te dragen, 't ke voorlichting, maar voor eerste inriclltincr Tq pon vriif» I-piita on 't nnrlppl ftnarvnn mnot ^_.v. |,1 ■oorlichting, maar voor eerste inrichting Is en om de ambtenaren wegwfls te maken, moet er iemand van 't Bureau hier komen. den is. Ook wethouder Tak bepleit invoering van 't systeem. Wiegmans. Voor onze gemeente zie ik er de noodzakelijkheid niet van in. In stemming gebracht, wordt bet punt aangebonden wegens staking der stemmen 33 voor stemden de beide wethouders en de beer Nederhof. De Voorzitter zegt, dat ter plaatse een cursus wordt gegeven voor Rijksveldwacn- ters, waarvoor om een gemeentelokaal wordt gevraagd. Dit wordt door den Raad toegestaan. Schrijven van Gebr. Nachtleer inzake ver. bouwing van een pand aan de Yischmarkt. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek eerst - - gisteren inkwam. Spr. acht 't gewenscht dat Onderzoek naar dumpingverschijnselen, een plattegrond-teekening wordt overgelegd. - - Nederhof. Is er al een overeenkomst be treffende eigendomsrecht met de Ned. Herv. Verzoek van Kivits, vischhandelaar, om een stuk vischwater te mogen pachten. Voorts vraagt hij vischvergunning in gem.- water. Voorzitter. Kivits beeft reeds 't water bij de Zwemkom gepacht en wil nu 't daarnaast gelegen water huiren voor karperteelt en 't alléénvisehreeht. Maar wij moeten er reke ning mee houden, dat we daar den grond nog slechts in erfpacht hebben. Timmermans. Maar blijft er nog zwemge. legenheid? Voorzitter. Ja, d'r zijn geen haaien. On9 inziens is er geen bezwaar hem 't gevraagde te verhuren voor den tijd van 10 jaar, met recht van opzegging. De kwestie i9 nu maar, wat moet hij daarvoor betalen? Timmermans. B.v. 10. Tak. Is dat niet te veel? Timmermans. Neen,want bij zal 't stuk wel niet vragen als hij er vc*>r z'n beroep niets of weinig in zag. Hiermede kan de raad zich vereenigmi. Dan brengt de Voorzitter aan de orde 't verzoek van Kivits om in de haven en de Donge met een zegen te mogen visschen. Vroeger werd aan één persoon 't vischrecbt verleend, die daarvoor 00.per jnar be taalde. In 1925 beeft de Raad hierin echter wijziging gebracht Thans ontvangt de ge meente 100.aan vischrecbt. Nu achten B. en W. 't geen bezwaar om den eenigen vischhandelaar ter plaatse in zijn beroep te Steunen, maar dan heeft men toch mot ver. schillende factoren rekening te houden. Timmermans. Kunnen we de Spooi*haveu en de Donge niet beter publiek verpachten? Voorzitter. Dan schakelen we anderen uit, wat niet de bedoeling mag zijn. Tak. We kregen dan weer den toestand van voor 1925. Voorzitter. B. en W. stellen voor om aan I,-i r i ta ucrpnch ten vtinr 60. Hiermede gaat de Raad accoord. Verzpek van A. v. d. Slui9, koopman alhier, om op den Loswal een stuk grond te mogen liuiren ter grootte van 50 M2. ten einde daar een houten loods voor pakhuis te mogen bou wen. Voox-zitter. Ik meen hiertegen bezwaar te moeten maken, omdat hij grond vraagt op den Loswal. waar we zelf een beperkte ka- deruimte hebben, 't Motief dat hij geen au. der punt weet, komt .te vervallen, omdat een particulier daar grond wil afstaan. We moeten ook rekening houden met onze verordening. Iemand die een ruimte van 50 M2 vraagt, moet per jaar 80.kadegekl betalen. De heer Sassen i9 er toch voor om aanvra ger ter wille te zijn. De vrees, dat ook ande ren met een gelijk verzoek zullen komen, acht spr. ongegrond. Voorzitter. Als ik goed hen ingelicht, dan heeft Mouithaan nog een pakhuis te huur. De heer Nederhof kan zulks bevestigen. Ook de heer Tak spreekt zich voor inwil. liging van het verzoek uit. Sassen. Misschien is 't beter dat we dit punt nog aanhouden, dan kan de Voorzitter zich eens met v. d. Sluijs verstaan. Timmermans. Dat heeft toch geen nut. Ik zou 't nu maar afhandelen. Weth. Kroon beaamt dit. Voorzitter. Dan zullen we er over stem men. Het resultaat der stemming was 33. Voor stemden de lieeren Sassen, Wiegmans en, Tak. Aangezien de Raad niet voltallig is, wordt dit punt aangehouden tot. eene volgende ver. gadering. De Voorzitter brengt aan de orde een adres an de R.K. Werkliedenvereeniging, om door werkverschaffing, steunregeling of anders zins de georganiseerde werklooze arbeidTS door de moeilijke tijden heen te helpen. Het adres gaat vergezeld van een memorie an toelichting. Voorzitter. De beschouwing, die in de me. inorie van toelichting wordt gegeven, is van te algeineenen aard en houdt, geen rekening met. plaatselijke toestanden. In de eerste week van Januari stonden er bij ons 34 werkzoekenden ingeschreven. Als er iets ge daan wordt, dan zouden we voor de georga- niseerden meer moeten doen. zy betalen elke week een premie. Dat is goed, maar vele werkloozen beschouwen die premiebetaling als een zaakje en zorgen er wel voor dat ze pi-ecies het maximum aantal dagen trekken. We kunnen ze hier splitsen in goede of te el on vry willige en beroeps, werkloozen. Voor de laatsten zou men een extra Bond kunnen oprichten, zy verzekeren zich om van de Bondskas te profiteeren. Abnormaal ongunstig is de toestand hier niet te noemen. Indirect steunen wy de ge- ■II. wauu c is zeer goeoKOOp. mei ie nueuieu. xmnreci sieuueii >vy ut; Wiegmans. De hoofdzaak vind ik goed, organiseerde arbeiders door aansluiting by maar dat er extra kosten op komen voor het werkloosheidsbesluit 1917. controle, vind ik minder aangenaam. Als de Het is geen gebrek aan arbeidsmogeiyk- ereeniging 't goede wil steunen en er naur heid, maar wel aan goede arbeidskrachten, streven, dan kan de voorlichting toch ook Men kan ze hier toch aanwyzen, die geen wel schrifteiyk worden gegeven. Nu wekt 't vast werk willen hebben. Dat moeten ze ten slotto zelf weten, maar dan zyn ze ook ver. een vi-ye keuze en 't nadeel daarvan moet men niet wentelen op de gemeenschap. uec er ïemanu van t Rureau nier komen. Toen wy voor eenige» jaren nog steun ver- Timmermans. Als ik 't goed zie, dan zou- leenden, betaalden wy J van de belasting aan i •n wy by toetreding eigenlyk betalen voor directen steun. Na 't stopzetten der steun, gemeenten waar 't archief nietl goed in orde verleening werd de werkloosheid ook ineens veel minder. We schrikken terug voor een steunregeling, omdat we daardoor het aantal werkloozen zullen opvoeren. In de eerste week van Januari stonden er 34 werkzoeken den ingeschi-even. Dit zyn niet allen werk loozen. omdat er ook losse arbeiders onder begrepen zyn. In de tweede week was dit aantal verminderd tot 26. Ik geloof, dat bij gunstig weer 't aantal werkzoekenden nog minder zal woi'den. Ten slotte doet spr. de mogeiykheid aan de hand om. een middenweg te zoeken. Geen steun verleen ing, noch werkverschaffing, maar nuttigen arbeid te geven. Sassen. Ik ben 't toch niet heelemaal met u eens, wel wat betreft uiw opmerking over bei-oepswerkloozen, dat is inderdaad treurig. Toen de gemeente in 1925 de steunverleening stopzette, werd ze practiscli afgewenteld op de winkeliera U kunt zich daarvan overtui gen door inzage der boeken. De niensclien moesten toch immers te eten hebben. Nu be taalde (lus een deel van de gemeenschap de lasten der werkloosheid. Ik ben ook niet voor steun en prefereer 'n behoorlyke werk verschaffing. D'r zyn liicr niensclien, die een weekloon hebben van 13.krygen nog iets van 't Armbestuur en van de St. Vincen tlus, en weigeren nog zich te organiseeren. De organisatie is voor de gemeente een groot voordeel en daarom was 't beter zoo iedereea zich organiseerde. Alleen door de afd. Geertruidenbei'g van den R.K. Fabrieksarbeidersbond werd vanaf 1918 tot heden uitbetaald een bedrag van 18460.65. Door de gemeente werd aan contributie over al dien tyd betaald 1726.15 en dooi de leden zelf 3337. Spr. licht nog eenige bec-yferingen toe De Voorzitter verzoekt den heer Sassen hem dit finantieel staatje in studie te willen geven. De heer Sassen geeft daaraan gaarne ge volg. Sassen. Wat u over de beroepswerkloozen zei, daar ben ik 't mee eens. Maar zyn deze toestanden niet door een zekere mentaliteit geschapen? Doch ik wil daar niet verder over spreken. Nederhof. Ik heb met aandacht de toelich ting gelezen, maar ik bon 't er heelemaal niet mee eens, dat alleen werkloos zyn bui. ten eigen schuld. Ik hel) daar genoeg voor beelden van. Voor een dag of 10 geleden kwam] hier de Thor om te lossen. Men nam een aantal werkloozen aan en kwam tot overeenkomst. Maar toen ze zouden begin nen, vroegen ze meer loon. dat hen ook werd toegezegd. 't Slot was dat ze met de handen in do zakken bleven staan en niet werkten. Ze vragen om werk, maar danken God als ze 't niet- krygen. By (my is nog niemand om werk geweest, terwyl niensclien van buiten de gemeente de deur plat loopeh. In geen ge. val bon ik voor steunverleening. Een steun regeling beschouw ik als een premie op ar- beidssclmwheid. Wiegmans. 't Is inderdaad te betreuren dat er beroepswerkloozen zyn. Maar dat is zoo over de heele wereld, dat men menschen vindt diq uit de algemeene ellende nog voor. deel weten te trekken. En nu heb ik u, Mhr. de Voorzitter, nog slechts alleen over deze categorie van menschen hooren spreken. Er zijn toeh ook veel] arme stakkers, die onvi-y- willig tot werkloosheid zyn gebracht, en dat u de beroepswerkloozen met dit soort men schen geiyk gaat stellen, vind ik niet goed vaq li. ruui Aiuer. .viaar dj?; doe ik niet. Wiegmans. Maar u noemde de andoren toch niet. Voorzitter. De menschen in Den Berg vra. gen om geen werk. Van buiten onze plaats komen werkloozen liier eiken dag om werk vragen. Maar hier wachten ze of 't hun mis schien op een presenteerblaadje thuis wordt gebracht. Timmermans. Ik ben tegen steunverlee ning, omdat dit demoraliseerend werkt, waarbij de gemeente op de eerste plaats de nadeelige gevolgen krygt te dragen. Kroon. Als we aan 20 personen steun ver. leenen, dan gaan er nog 10 naar buiten hun inkoopen doen. oorzitter. Ik ben voor werkverschaffing, want dan blyft de prikkel bestaan om elders werk te zoeken. In 't adres wordt gezegd dat 'r uit nood tot de gemeente wordt gericht. Maar nu is 't tocli opmerkeiyk dat in de moeilykste maanden) er geen café is geweest waar steeds zooveel te doen was als in bet gebouw der Werkliedenvereeniging. Van de 18 vergunningen, die ik verstrekte, waren er 9 voor uitvoeringen inj 't Werkliedengebouw. Als er gewerkt wordt, dan is er geen be zwaar tegen vermaak en ontspanning, maar de behoeften voor 't gezin gaan toeh -eerst voor. Van October tot Jan. was er 9 maal iets te doen in 't vereenigiugslokaal van de arbeiders, dus even zoovele malen een gele genheid om de arbeiders naar 't café te trek. ken. Misschien zal men ray tegenwerpen.dat ik de arbeiders niets gun, 't tegendeel is ech ter waar, maar men heeft rekening te hon den met de omstandigheden. Sassen. Ik moet u even opmerken, dat niet by al (leze uitvoeringen de leut op den voor. gi ond stond. D r zyn ook avonden geweest, die een opvoedend karakter droegen. Wan neer ik u eyfers noemde van de verteering (laar. dan zou u er werkelyk van opkyken. Ik vind een goedkoope en alleszins passelyke ontspanning voor de arbeiders beter dan als ze 's avonds langs de straten slenteren. Ik kan u nog wel zeggen, dat dit ook de sanctie beeft van lieeren geesteiyke adviseurs. We moeten de menschen zooveel inogelyk hier houden en blyden ernst geven. Voorzitter. Dat valt niet te ontkennen, maar van den anderen kant moeten wy toeh ook niet tot te veel verteeren gelegenheid geven. De heer Wiegmans beaamt zulks, maar vraagt om 't goede toch ook niet uit het oog te verliezen. Voorzitter. We zyn inmiddels door werk verschaffing reeds aan 't adres tegemoet] ge. komen. Sassen. .Ta, en ik hoorde dat men er zeer content mee was. Rondvraag. Nederhof. De vorige week is by de tram een ongeluk gebeurd, zooals u wel weet. Zou men op die plaats niet een grootere lamp kunnen aanbrengen, opdat voortaan dergely. ke ongelukken voorkomen worden. oorzitter. Dan zou u willen erkennen dat daardoor 't ongeluk heeft plaats gevon den? Nederhof. Ja. oorzitter. Dat is toch niet zoo volgens 't getuigenverhoor en de rapporten van de politie. De My. hoort hier eigeniyk voor de verlichting te zorgen. Ik wil er wel eens over spreken. De heer Timmermans vraagt om de pomp op de Vischmarkt te doen herstellen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Timmermans vraagt of 't mogeiyk is om de Koestraat wat op te knappen, zoo. als men dat gedaan heeft met de Brouwers straat. Voorzitter. Daar komen we nog in een volgende vergadering op terug. Timmermans, 't. Is iny bekend dat van de z.g. „Gokkasjes" in de café's een druk ge- bruikj wordt gemaakt, ook door jongelui, die er hun heele zakgeld aan geven. Is 't nou niet mogelijk om in de verordening een be. paling op te nemen, dat zulks verboden wordt? Voorzitter. Ik ben 't met u eens, die dingen hebben my ook) al lang gehinderd. Ik zal wel eens in overleg treden met. den Officier van Justitie, of we hier niet wat op kunnen vin den. Timmermans. We hebben er wel eens over gesproken, iets te doen om menschen van buiten naar hier te trokken. Zouden we niet een betere verbinding kunnen krygen met Drimmelen? Heeft dit al eens by B. en W. een punt van overweging uitgemaakt? Voorzitter. We zullen dit nog doen. Ten slotte vraagt de heer Timmermans po gingen te doen om een aan 'n firma ter plaatse in erfpacht gegeven stuk grond we. derom terug te krygen. Velen zouden vol gens spr. daarmee gebaat zyn. Voorzitter. Dat heeft reeds onze aandacht. De heer Nederhof komt nog eens terug op een eventueele salarisherziening van Burge meester en Secretaris. Spr. vraagt om een adres te zenden aan Ged. Staten. Voorzitter. Ik kan er zelf moeilyk over spreken. Ged. Staten regelen dat. Maar ik betwyfel of een adres succes zal hebben. De heer ïak vindt in) de provinciale rege ling een groote oubillykheid en acht het ge wenscht Ged. Staten daarop te wyzen. De lieer Nederhof wil voorstellen om 't sa laris te brengen van 2500.op 3000. Weth. Kroon vindt het beter hiermede t» wachten tot een volgende begrooting. Wiegmans. Ik lieb ten zeerste geappreci. eerd dal onze Voorzitter steeds de eindjes aan elkaar wist te houden en belastingver- hooging voorkwam. En er staan velen ach ter mij, die evenzoo denken. Ik zou nu. gaar. ne zien (lat 't zoo bleef. De lieer Timmermans sluit zich gaarne oy de gebrachte hulde aan, maar vindt 't niet goed dat de gemeenschap teert op twee voor aanstaande mannen. De Voorzitter brengt het punt in stem ming, waarby de stemmen staakten, 33. Tegen 9temden de lieeren Kroon, Sassen en Wiegmans. De heer Sassen kreeg nu gelegenheid om de volgende beschouwing te houden. Sassen Mijnheer de Voorzitter, Het zij mij vergund, om naar aanleiding van Uw zoo juist gesproken woorden en het overzicht van den gang van zaken in deze gemeente in 't afgeloopcn jaar, een korte beschouwing te hou den. Ik wil dan op den voorgrond zeggen, dat bij mij niet de bedoeling voorligt om persoonlijk tc zijn, nog minder om een onaangename stemming te verwekken; echter komt hij mij steeds de over tuiging naar hoven, dat de toestand onzer ge meente steeds achteruitgaande is. We hoorden zooeven, dat de bevolking weer met 28 personen is afgenomen, tellen we die bij den teruggang van het vorige jaar, dan maakt dat tezamen 79 per sonen, of wel een achteruitgang van ruim 3 pro cent en gaan we zoo voort, dan zal tenslotte Geertruidenberg gedoemd zijn. een onbeduidend plaatsje te zijn, wat toch niet mag gebeuren. Wanneer we eens een oogenblik stilstaan, bij de feiten, dat er de laatste jaren op industriegebied niets werd uitgebreid, dat de handeldrijvende middenstand over het algemeen een kwijnend be staan leidt, dat het peil van den arbeider door verschillende omstandigheden ook niet is verhoogd, dan geloof ik, Mijnheer ac voorzitter, aai Dij ons allen zal moeten gelden„Zoo kan het niet langer meer." En vragen we naar de oorzaken, dan wil ik terwille van opofferingszin nog niet overgaan om feiten te noemen. Dan wil ik, terwille van de hoop, die nog steeds hij me is, en gedachtig aan de belofte die gegeven is, hierover het stilzwijgen thans nog bewaren, maar indien er geene veran dering ten goede mocht komen, dan zal ik mc van deze belofte ontslagen gaan gevoelen. Ik ben tot heden altijd nog niet politiek genoeg geweest, omdat ik voor politiek, zooals dat veelal gaarne verstaan wordt, weinig of niets voel. Wan neer wc in het afgeloopen jaar terugblikken, dan kunnen we, eerlijk gezegd ook niet bemerken, dat er van gemeentewege iets gebeurd is, waarop we met meer dan gewone voldoening kunnen terug zien. Nemen we nu aan, dat de waarde van de bebouwde eigendommen sterk is afgenomen, dat de degradatie van het postkantoor haar beslag gekregen heeft en als we niet ingegrepen hadden wellicht nog grooter degradalie had plaats ge vonden, waardoor de aantrekkelijkheid der ge meente in 't algemeen achteruitging. Het bouwen van arbeiderswoningen, hoe urgent ook, bleef nog steeds achterwege. En ik mag wel een waarschuwende stem laten hooren, dat, in dien wordt voortgegaan, met de oude geest te handhaven, dat men eene verantwoording op zich neemt vooral op moreel gebied van zéér ver strekkende heteekenis, terwijl den arbeiders, wel ke veelal hier hun bestaan vinden, de mogelijk heid ontnomen wordt zich hier te vestigen, wat voor den handeldrijvenden middenstand ook een niet onbelangrijke schadepost beteekent. Daarom zou ik 'willen advisecren, dat voor den bouw van arbeiderswoningen een meer voortvarender geest dient te komen. Den handeldrijvenden middenstand zullen we maar onbesproken laten; de mentaliteit die daarin Ie hespeuren valt, is den laatsten tijd helaas maar al tc duidelijk gebleken. Het vreemdelingenverkeer neemt hand over hand af, van het drukke ver keer van voor enkele jaren valt niets meer tc bespeuren, wat z'n oorzaak vindt, eenerzijds in de groote trek naar de groote steden en anderzijds in de weinig ontplooide activiteit van de handel drijvenden zelf. Het gevolg is, dat de financieele draagkracht afneemt, terwijl de belastingdruk voor enkelen toeneemt. En dan mag het voor degenen, die medewerk ten om de financieele draagkracht dier midden standers te verlagen, doordat zij hunne Inkoopen veelal elders deden, toch wel duidelijk worden, dat zij hierdoor ook mede hun eigen belasting druk zullen verlioogen. Mijnheer de Voorzitter, ik zou ook aangaande het onderwijs in 'I algemeen hieraan nog iets wil len toevoegen, ik wil mij er echter thans van onthouden, ik wil met genoemde toestanden in deze gemeente en vooral met de trek naar de groote steden, wijzen op dc onmatige versterking dier groote steden en de uitputting van onze ge meente. Onze stad, die eertijds op gebied van cultuur en beschaving een eerste plaats innam, is zoo langzamerhand leeggepompt en de gemeentena- ren, die hieraan hebben medegewerkt, laten we zeggen onbewust, kunnen geen goede gemeente- naren zijn. Ik wil verder niet doorgaan, maar wel nog wij zen op het moreele gevaar, dat die menschen dreigt, welke door verhuizing of anderszins zich in groote steden vestigen. Wij zouden ons de vraag moeten stellen, mijn- lieer de Voorzitter: „Wat is hiertegen gedaan?" En dan moeten we antwoorden: „Weinig of niets;" Ik zou het bekende spreekwoord willen aanha len: „Het is een vriend, die mij m'n feilen toont." En dan is het verre van inij, om de schuld geheel en al op ons tc werpen, maar dan zou ik willen zeggen, dat de drang van boven, .veelal ongemo tiveerd, ongezond, inmorcel en onpractisch is. Met de ontvolking van het platteland is geen landsbe lang gediend. Juist het in de hand werken van Industrialisatie, en het verleencn van faciliteiten omtrent geldleeningen, enz. de plattelandsgemeen ten betreffende, kan de geldvermorserij welke in groote steden gebeurt aan b.v. woningen- en schoolbouw, tegengaan. Als we nagaan, dat op het gebied van woningen in de steden voor honderd duizenden uitgegeven wordt, wat ten plattelandc voor enkele duizenden kan geschieden, dan neemt men van bovenaf eene onverantwoordelijke positie in, waarvan het nageslacht de wrange vruchten plukken zal en hierin kan een bekwame activiteit, vooral van plattelands-gemeenten onderling, eene kracht ontplooien, die ons tot heil zal zijn. Voor wat onze gemeente betreft, zou ik nog maals willen aandringen om niet na te laten, hetgeen de laatste jaren helaas wel geschied is, n.l. om reclame te maken voor onze stad en onze industrie-terreinen, uitvoering te geven aan het reeds genomen raadsbesluit, betreffende aankoop van dc industrieterreinen achter de Zwemkom en andere gunstig gelegen terreinen en in 't algemeen den sterken teruggang dezer gemeente te stuiten en geen middel onbeproefd te laten om den bloei Laat het nooit zoover komen, dat Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- klgen hoest trachten te ontgaan door minder diep adem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg iederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker s Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekkigen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 onzer gemeente tc bevorderen. Tot het volbrengen van deze zware taak, wensch ik U van harte Gods zegen. Ik dank U. V oorzitter. U zeide dat de iudustrie zieli niet heeft uitgebreid, maar u| moet niet ver. geten, dat we een paar xnoeiiyke jaren ach ter ons hebben. We mogen bly zyn, dat onze industrie zich. ouder zulke ongunstige mstan- digiieden heelt weten te handhaven en zelf uitbreiding met productieverhoogiug heeft gebracht. Dat 't den Middenstand slecht gaat, is te wyten aan zyn mentaliteit. Ik moet u ook even opmerken dat de be. lastingdruk niet hooger, maar lager is ge» worden. Wat is ten slotte tq doen tegen den algemeenen trek naar de steden? Dat brengt de tyd mee. U weet toch ook geen middel om dit tegen te houden 't Raadsbesluit betreffende 't terrein aan de Zwemkom is later weer ingetrokken, om dat bet wenschelyk werd geacht eerst de erfpachtsgronden in eigendom te krygen. De beer Sassen dringt aan op meer acti viteit. Nederhof. We mogen dankbaar zyn dat onze industrie op een betere basis is geko men. De Voorzitter zegt dat bet niet gemakke- lyk is om nieuwe industrie hier gevestigd te krygen. Spr. heeft wel eens onderhandelin gen gehad niet buitenlanders, in .principe concessies verleend, maar dan vroeg men ten slotte ook nog: kan Holland ons ook ka pitaal geven. Na een opmerking van den heer Tak, dat industrie ook arbeiderswoningen vraagt, wordt door den Voorzitter de openbare ver gadering gesloten. De Raad ging toen over in geheime zitting. (Buiten vertuitwoordeiykheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6