IE ECHO M IET 2UIIEI Waarom gaai zootelen naar Kaals- 0 0 Kemel naar Magazijn „De ion" f Z UITVERKOOP Z MaeiraMel A. FBf0IR1KS, NajjaziiD Je Zon" Haatstieuvel. kwaliteiten gegarandeerd, en de sor teering groot is. f 1.30. PROFITEERT OOK U HIERVAN!! DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Houdt Maandag- of Dinsdag avond vrij. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier, te houden op Vrijdag 27 Januari 1928 des namid dags 7 uur op het Raadhuis. Aan de orde 1. Ingekomen stukken: a. besluit van Ged. Staten tot ver daging hunner beslissing in zake goed keuring begrooiing 1928 b. goedgekeurde gemeenterekening over het dtensijaar l926; c. nader schrijven van Ged. Staten in zake wijziging der reglementen van de Burgerl. Armbesturen. d- berichten van C. A. Baijens, J. J van Dooren. J. L. van Kempen en C J- J. M. Witlox. dat zij hunne her benoeming in diverse functies aan vaarden. 2. Voorstel tot verkoop van bouw terrein in de Mr. van Coothstraat aan A. Jansen Huijs en de vereeniging het „Algemeen Groene Kruis". 3. Voorstel tot reserveering van een gedeelte der bouwterreinen in de Mr van Cootnstraat voor het maken van een straataanzet voor de verbinding van die straat met het Kerkpad. v. Voorstel tot verhooging van den prijs der bouwterreinen in de Mr. van Coothstraat. 5 Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in de St. Cris- pijnstraat aan J. G Trompen. 6. Mededeeling van het resultaat van het onderzoek naar den toestand der gasverlichting in de St. Petrus- school. De prae-adviezen zijn nog niet ver schenen, maar wij vernemen dat de aanvraag van terrein voor den heer A. Jansen—Huijs en voor een wijk- Wijkgebouw met woonhuis door het Groene Kruis, is bedoeld aan de Westzijde naast het pand van den heer Bonis. B. en W. stellen voor een terrein vrij te houden voor een straataanzet voor een evenlueele straat voor de verbinding met het Kerkpad, ter breedte van pl m. 15 M. naast den heer Pulles—van Gerwen. Voorts wordt voorgesteld met 1 1 Juni a.s. den grondprijs te verhoo- gen met 1 jaar rente, de prijs zal dus loopen var. f 175 tot f 185. Kamer van Koophandel. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voorde Lang straat, te houden op Donderdag 26 Januari 1928 ten raadhuize te Waal wijk, des namiddags om half drie. Aan de orde I. Onderzoek der geloofsbrieven der herkozen en nieuw gekozen leden. II. Kort overzicht van den econo mischen toestand van het district der Kamer over het afgeloopen jaar door den Voorzitter. 111 Verkiezing van a. een algemeen Voorzitter der Kamer b. een Voorzitter van ieder der afdeelingen Grootbedrijf en Klein bedrijf c. drie leden der Commissie voor het Jaarverslag; d. drie leden der Commissie voor Verkeersbelangen e vier leden der Commissie voor het Handelsregister. IV. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige ver gadering is gegeven. V. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van het Centraal Bureau voor de Statistiek in zake Statistiek van voortbrenging en ver bruik voor leden. 2. Schrijven van de Kamer van Koophandel te 's Bosch in zake vast— rechttarief voor electriciteitsverbiuik. 3. Verzoek van een 20ial inwoners van Babiloniënbroek in zake aan sluiting aan het interlocale telefoon net. 4. Schrijven van het Bestuur van het Holland Huis te Brussel, waarbij wordt uitgenoodigd tot een bezoek aan deze inrichting. 5 Schrijven van het Curatorium der R K. HandeNhoogeschool te Til burg, waarbij een subsidie wordt gevraagd in de exploitatie kosten dezer school, 6. Schrijven van de Commissie voor cultureele en econrmische pro paganda ter gelegenheid der Olym pische Spelen 1928 in zake subsi dleerlng. 7. Schrijven van he/ Comité van' Actie tot Bestrijding van den Ver koop met Cadeaux, waarbij wordt medegedeeld, dat het Comité in zake wettelijke regelingen niet verder zal gaan, dan tot onderzoek en dat, al vorens een voorslel zal worden ge daan, de organisaties, die de actie hebben gesteund, de gelegenheid zal worden gegeven zich over dat voor stel uit te spreken. 8 Schrijven van het Departemeni van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake een gratis stand op de jaar beurs te Rijssel voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel. 9. Schrijven van het Gemeentebe stuur van Dussen, waarbij wordt ver zocht steun te verleenen aan een verzoek aan de Regeering, om een spoedige uitvoering te verkrijgen van de plannen voor hel maken van een vaste brug over het Keizersveer. 10. Uiinoodiging van de Wegen commissie uit den A. N. W. B. en K. N. A. C tot bijwoning van het Nederlandsche Wegencongres. 11. Verzoek van den Bond van Bedrijfsauto-houders in Nederland om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister van Waterstaat houdende bemerkingen op het Rijks wegenplan. 12. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij vertrouwelijk om advies wordt ge zonden een ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting. 13. Schrijven van de Vereeniging van Kamers van Koophandel in Nederland betreffende aansluiting Leer plichtwet en Arbeidswet. VI. Mededeeling van verdere inge komen en verzonden stukken. 23 en 24 Januari a. s., zijn de uitvoeringen van „DIE JAHRESZEITE N." Missie tentoonstelling Naar wij reeds hebben medegedeeld wordt door de Missienaaikringen in de vier parochies onzer gemeente een tentoonstelling van de vervaardigde handwerken met daaraan verbonden bazar en verloting georganiseerd, ver- moedelijk een dag of veertien na Paschen. Het za! in zijn geheel een uitgebreide Missie-tentoonstelling worden. Het hoofd-comité is saamgesteld als volgt Eere-presidenteMevr. Moonen- Sassen. Presidente: Mevr. Donkersvan Huiten. Secretaresse Mej. Jeanne van Loon. PenningmeesteresseMej. A. Ver- wiel. Leden de dames Mombers Smelt, Tielen-van Wely. Maas, Smolders, v. d. Lee en Lotff Deze dames leden zijn voorzitsters van de te vormen sub comiié's als contiöle, reclame, verloting enz., waarvoor zij zich een aantal leden zullen assumeeren. Aan de tentoonstelling zal mede een groote verloting verbonden zijn. R.K. Vrouwenbond. Voor een stampvolle zaai gaf de tooneelclub van den R K. Vrouwen bond in den Gildenbond Woensdag avond een tooneeluitvoering, met als hoofdnummer „De familie Schelvisch". Op 't program vonden we dit stuk aangekondigd als „zeer vermakelijk" blijspel. We weten niet of men bij deze aanduiding door een sptculatiei oogmerk werd geleid, wel te ver staan ingoeden zin, omdat 'l tenslotte prettiger is voor een volle zaal te spelen, maar in elk geval is dit „zeer vermakelijk" toch ietwat mis leidend. Maar ook elke andere aankondiging zou trouwens aanvechtbaar zijn ge weest omdat „De familie Schelvisch" evenals meerdere stukken er een is. waar men telkens goed moet uitkijken waar het komische begint en het tra gische ophoudt. Voor een goed blijspel met didac- tischen vorm maakt bijna elk schrijver gebruik van dit eenvoudige kunst- greepje, dat behoort tot een der ele- mentaire beginselen op tooneelgebied hij schrijft achter 't komische gedeelte half verdoezeld wat zachte tragiek, 't Resultaat van dit contrast is wel bekend het verscherpt het „blije" in een stuk. Maar bij „De familie Schelvisch" heeft de schrijver komische en zwak dramatische elementen nogal eens laten samenvloeien. We zeidden im mers reeds dat men hier scherp naar de grens van het een en het andere moet uitzien. Daar hebben we b.v. als con trast van Mie Schelvisch haar buur vrouw Naatje, een droevig beeld van lijdend volksvrouwke wier man een zuiplap is. En meer naar voren treedt een andere ook niet op hei lach wekkende- gerichte figuur, n.l. Neel, die boven Dat is toch duidelijk, 't is de grootste en meest uitgebreide zaak der geheele Langstraat, Daarbij komt dat de prijzen abnormaal laag Zijn, de Daarom verzuimen zoo weinige zuinige degelijke huismoeders Mag. „DE ZON" te Kaats heuvel tijdens den deze week begonnen te bezoeken, want zij weten dat de waarde van een gulden bij ons besteed een waarde vertegenwoordigt van minstens Combinatie Homo Bonus 184 zaken in Nederland. 39918 haar stand gaat huwen en door heel het stuk een wijze les geeft. Hiermede hebben we dan meteen de kern uit het stuk gelicht. Als vlot komische typen staan daar tegenover Mie Schelvisch en haar dochter Trui. Na een twee jarige rust hebben de dames van genoemde tooneelclub nog niets van haar krachten ingeboet. Wat ons bij deze dilletianten bij zonder opviel, dat was het groote gemak waarmede zij speelden. Héél het spel was één soepel ge baar. Daar hebben we vooreerst Mie Schelvisch (Jo Verhoeven) deschreeu wende visschcrsvrouw die zou natuur lijk met de handen in de zij op haar heupen weet te wiegen als buurvrouw of een van haar dochters iets komt vertellen. Ze kan hevig krijsch- lachen maar heeft ook haar ernstige momenten van goede moeder. Al gaf Mej. Verhoeven hier en daar een tikje overdrijving, toch bleef haar spel tot het einde Vel goed. Mej. van Bladel gaf een oer-komisch type van Trui, de dochter van Mie Schelvisch. Welk een ongedwongen heid openbaarde zij fn elk harer be wegingen, waarom men zoo ongemeen hard moest lachen. We konden deze rol werkelijk niet beter vertolkt zien. Van een heel ander slag isNeel.de zuster van Trui, die met een rijke vent gaat trouwen en vóór 't conflict Prachtkoren. - Prima Solisten. Breda's Strifkorkest. met tante Olympia („Olielampje", zou de leuke Trui zeggen thuis niets te zeggen heeft. Mej Fransen speelde deze „waardige" rol met 't gemak zooals we dat van haar wel gewoon zijn Rond de familie Schelvisch groe peert zich dan nog Naatje (Mej. J. v. Weil), Mie's buurvrouw die een goed bee d gaf van 't ziekelijk slaafje van een dronkenlap, en Tante Olympia, (Adri Hendriks), die met al haar waardige vormen 't huishouden van Neel wilde regelen. Ook de kleinere rollen als van de huisjuffrouw (Mej. M v. d. Broek), de dienstbode (mej G van Bavel) en de lieve nichtjes (Nelly Raaijma- kers en M van Balkom) sloten goed aan bij het geheel. Als we een opmerking mogen ma ken is het dezelaat men voortaan, zoo noodig. of een passend dialect spreken of zich gaan toeleggen op een goede Hollandsche spraak. Ten slotte werd nogopgevoerd.de Wonderbare Leuningstoel", klucht in in 1 acie. Het stuk zelve vonden we nog al erg goedkoop, maar het werd v ot gespeeld. De dames N. Mahieu, de kunstige uitvindster en Cor Slaats haar dienst- bode proefkonijn, vervulden met veel enthousiasme de hoofdrollen. Het geheel was een avond van aan gename ontspanning waarover een ieder ten volste tevreden was. We brengen hier nog gaarne een woord van hulde en dank aan den nieuwen regisseur dhr. A Verhoeven, die getoond heeft dat ook deze too neelclub zich gerust aan hem kan toevertrouwen. N Een nachtelijk avontuur. (Historisch.) 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat een vooraanstaande Duitsche dame zich tegenover een journalist beklaagde over onzen huidigen tijdgeest, die vol gens haar absoluut dood was aan romantiek. En daarom sloot die dame zich van haar tijd af om te grasduinen in oude boeken die druipten van romantiek Zie, zei die dame, ik blijf frisch van geest omdat ik rond mij een atmos feer van romantiek heb geschapen, en als ik sterf zal 't zijn „im Garten der Romantiek". De journalist is toen in gepeins vertrokken en liet de oude dame in haar „Garten der Romantiek", waar zij droomde van ridders en jonk vrouwen en van schaakpartijen met levende stukken. We willen niet verder op de uit latingen van deze romantische dame ingaan. Ofschoon haar oordeel wel aanvechtbaar is, moeten we van den anderen kant toch ook erkennen, dat onze huidige tijd inderdaad arm is aan romantiek. Wij staan in ons oordeel ditmaal ook niet alleen. Een aantal jongelui ter plaatse dachten er net zoo over. Elke dag gelijkt op den anderen. Je gaat naar je werk als een machine, werkt als een machine en denkt als een machine Je weet precies hoeveel stappen je moet zetten tot aan de fabriekspoort je telt de trottoirtegels en weet ook welke er los liggen. Och ja, je leven is verschrikkelijk regelmatig, binnen net—burgerlijke grenzen, 't Leven kun je blind beleven, 't is een copie van millioenen andere levens. Sapperdrie ja, dat vonden onze Waalwijksche jongens ook. 't Leven op straat, in huis, in de fabriek, in de kroeg, overal eentonig en vervelend. Echt saai noemden ze het. Als ze 't geweten hadden zouden ze evenals die Duitsche dame gesproken hebben over gebrek aan romantiek. Maar In elk geval, de jongens voelden het en hadden behoefte aan een verzetje. Ja waarachtig een verzetje, dat moes ten ze hebben, want de dagen zijn zoo trage en de dag van heden gelijkt op dien van gisteren. De vrienden peinsden op een Zater dagavond bijeen. 't Was rond 't middernachtelijk uur dat men met alle conventie brak. Ze hadden toch zoo'n honger naar een avontuur, naar iets wat men niet eiken dag meemaakt. En ze peinsden, peinsden, peinsden... tot er een op een idee kwam. Wat een vent. vonden de anderen Ze klapten de handen ineen, het zou Aanvang 8 uur. Groote Zaal R.K. Gildenbond. gebeuren. In een garage wisten ze een kleine fordwagen te staan en die zou hun 't vurig verlangde verzetje schenken. 't Was weliswaar geen mooie wagen, maar goed genoeg voor een nachte lijke tocht. Ze togen met z'n zevenen naar de garage. En hier stonden de romantische jongens al spoedig voor de naakte werkelijkheid 't Begeerde fordje stond achter in de garage. Eerst hadden ze nog een paar gesloten luxe wagens en een autobus naar buiten te rollen. Dat was een heele toer, vooral omdat men eiken vorm van burengerucht wilde vermijden. Maar 't lukte om met vereende krachten 't Fordje naar buiten te rollen. 't Wagentje zag er maar arm uit en zat vol opstoppers. Maar de jon gens waren toch blij met 't gedeukte ding, want je kon er heusch mee rijden, zei een van de vrienden die er verstand van had. Ja, je kon met 't Fordje werkelijk rijden. D'r zat geen schram op 't lak, om de eenvoudige redenen dat er geen lak meer op was. Hier en daar was nog een streek van de verfkwast achtergtbleven. Voor de rest stond 't wagentje daar naakt in den donkeren nacht. De jongens hadden er pech mee, de motor wilde met geen zoete woor den aanslaan Men zocht in 't lijf van den auto en had spoedig 't euvel ge vonden geen benzine. Ze rolden het vehikel een paar honderd Meter door de straat tot bij een garagehouder. Hier gottn zij een vijftien Liter benzine in de tank. Nog een beelje gesmeerd en... rrrttt de motor zette aan en liep lekker. De wagen was ingericht voor vier personen, maar met veel moeite wisien er zes een plaatsje in te kiijgen. Lid no. zeven kreeg een gedrukt plaatsje in een groote houten kist die achter aan de auto bevesiigd was. Het zat wel niet gemakkelijk, maai hij zou 't wel uithouden tot Tilburg. Toen 't gezelschap aan boord was, gooide de zwarte 't stuur om en reed men door de Grootestraat. De man die in de kist zat ging nu een lijdensweg op over de hobbelige keien. Ze waren in Besoijen, toen 't eerste ongeluk gebeulde. Een van de riemen, waarmede de kist aan de carrosserie was gebonden, liet los, met 't gevolg dat de kist holder de bolder over de keien achter 't wagenlje aansprong. De jongeman, die zich in dezen ongewonen „aanhang" bevond, moet nu direct geen prettig gevoel hebben gehad. Maar enfin, ze hadden dan toch al reeds een verzetje, eens iets, dat men nog niet had meegemaakt. Toen de kist in kwestie weer be hoorlijk was bevestigd, werd de tocht voortgezet naar Tilburg Men vernam, dat in de Nieuwe Koninklijke Harmo nie een bal werd gegeven. En welke jonge man houdt nu niet van dansen. Sapperdrie, ze trokken naar 't bal. Buiten stonden mooie gesloten wa gens gereed Het lak- en nikkelwerk glinsterde in 't vettige lantaarnschijnsel en een jonge man in een gesloten pakje vol goudborduursel hield er de wacht. 't Oude Fordje werd tusschen deze rijke—lui—wagens geschoven. Een van de jongens, die aanleg had voor humor, riep den geborduurden picolo bij de hand „Hier hedde een dubbeltje, maar dan paste goed op onzen wagen, dat er geen schrammeke aan komt". 't Manneke met zijn glinsterende knoopen en tressen stak de fooi lachend in z'n zak en keek toen naar 't gedeukte wagentje. Op het bal was 't niets, vonden de vrienden, maar we gelooven niet dat zij er zijn geweest Nu ze toch eenmaal door 't eerste zotte heen waren, wilden ze nog meer beleven. Ze kropen weer in den wagen, de motor trok op en weg vlogen ze. „Stop", riep plots een agent en hij stak een fel-lichtende zaklantaarn in een zwaar gehandschoende hand naar voren. „Wa's dat", vroegen de jongens toen ze uit den wagen kwamen. Een paar die't niet de moeite waard vonden om naar buiten te komen, staken hun kop nieuwsgierig door de gaten van de autokap. „Gij moogt niet met één licht rijden" zei de politieagent. „Ja", merkte een der vrienden op, „onze wagen het één oog verlore. Maar gij hebt daar zoo'n goeie zak lantaarn, wilde die ons zoolang leene?" we sturen h'm zeker terug! De man van de wet ging er natuur lijk niet op in. Maar hij was nogal inschikkelijk en gaf een adres op waar men goede lampen kon krijgen. De jongens dankten en snorden verder in 't gedeukte wagentje, dat nu met één oog den weg moest vinden naar Turnhout. Ja, dat hadden de jongens zich in den kop gezet, naar Turnhout. De wagen liep een eind goed, maar stopte plots in een wolk van damp. 't Onderzoek wees uit dat men zon der water zat. Na veel moeite wist men een boer uit zijn eersten slaap te wekken. De man vond 't verdacht en wilde eerst niet openen. Ten slotte wist men toch water te krijgen. De motor koelde nu af en trok weer op tot voor de Belgische grens. Een vijftig Meter voor de grens bracht men 't één—oog—wagentje tot stilstand. Men beschikte niet over de ver- eischte papieren om de grens te pas- seeren. Een paar kornuiten trokken Reserveert tijdig uw plaatsen bij Fa. Wed. Tb. Pulles. Nr. 7. Zaterdag 21 Januari 1928. 30« Jrg. WAALWIJK, 20 Januari 1028.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9