Vrouwenhanden tenaar erg onpleizierig zaken hebben gedaan Is net in orde als onze burgervader niet in de gemeente woont en 't meest afwezig is? Ik heb wel eens aan den Secretaris gevraagd of er ook eene instructie voor den burgemeester bestond, maar dat was niet. Pracnug heeft echter de wetgever den eed of oeiofte gevonden naar mijn idee, maar ^s het in orde als er zoo nuê geleefd wordt? Maar laat ik deze vragen nu al maar bij het begin stop zetten en vraag ik U als de Secretaris het werkelijk te druk heeft, hebbe we dan wel tets anders te doen dan onzen burgervader aan zijn eed te herinneren en aan het woord „werkt zoo lang het dag is, eer de nacht komt dat niemand werken kan". En zoo ge dit standpunt niet zijt toegedaan geef dan geen loon ver beneden het geen we zelf als noodzakelijk levens onderhoud noemen. Is het figuur van onzen raad niet een aller jammerlijkst, als men hier zoo maar t 4UU uitgee t zonder bedenking en 't nog pas geleden een punt van ernstige overweging uitmaakte of mogelijk was een paar cent per in woner te betalen voor onderzoek in zake waterleiding mogelijkheden. Donken. Alles bij elkaar is de zaak niet zooals ze moet zijn. Punt hadden wij ook met open deuren kunnen behandelen. En als de Secre taris heeft aangenomen om 't werk alleen te doen, moet hij dit ook uit voeren. Als ik dat allemaal tevoren geweten had dan had ik er mijn stem niet aan gegeven, maar ais nieuw lid ben ik er in geloopen. v. Buuren. Ik stel dus voor om op het besluit terug te komen en geen f 400 beschikbaar te stellen voor een ambtenaar ter Secretarie. Voorzitter, Hoewel ik 't betreur dat van buuren niet gezegd heeft dat hij bezwaar had tegen behandeling met gesloten deuren, baart mij den gang van zaken toch eigenlijk geen ver wondering. Ik heb al dat geschrijf in den be ginne wat vervelend gevonden, maar nu ben ik blij hierover in't openbaar mijn gedachten eens te kunnen uit spreken. 't Wordt dus niet in een onder-ons-je afgedaan zooals u schreef. En alsof ik dacht dat de Raads leden openbaarheid schuwden 1 Neen de zaak is anders. Ik heb dit punt met gesloten deuren willen behande len om de diensten van een volontair te bespreken, dus over zijn persoon 't oordeel van den Raad te vragen. Voor belanghebbende zou hel niet prettig zijn geweest als hij, na vier j'iar gratis weFkzaam te zijn geweest, in het openbaar om een vergoeding had moeten vragen. Wij moeten de diensten van den volontair niet te gering schatten. Hier wordt een massa schrijfwerk verricht, dat anders naar den drukker zou gaan, en dus voor ons een besparing geeft. Om U dat te bewijzen heb ik eens even nagegaan wat de gemeente administratie heeft gekost in de jaren '20, '21 en 1922, dus de drie jaren die vooraf gingen van de vereeniging van gemeenten Ik heb niet alleen de administratie genomen maar ook de kosten van politie, omdat wij vóór de vereeniging hierin een vacature had den. Die vacature is echter niet aan gevuld, zou ook niet gegaan hebben want voor f 600 hadden wij geen veldwachter kunnen krijgen, maar dat werd door den tegenwoordigen veld wachter tegen een vergoeding over genomen. Aan jaarwedden voor personeel, kosten bureau behoeften, drukwerk salarissen veldwachters, enz. werd uitgegeven: in 1920 f 7375.03Va in 1921 f 6609 55'/2 in 1922 f 6277 49'/2 Dus een uitgave per jaar van ge middeld f 6754 13. En over '24, '25 en '26 bedragen de uitgaven voor deztlfde zaken res pectievelijk f 4942.15, f 4937.04 en f 4963 77. Alzoo een gemiddelde van f 4947.65. Dus na de vereeniging en dank zij de vereeniging hebben wij een besparing gekregen van f 1606 38 per jaar. Dit is toch een cijfer van eenige beteekenis. Door een .belastingbetaler" wordt in een ingezonden stuk de opmerking gemaakt dat onze belastingen toch al zoo hoog zijn, en nu er weer een ambtenaar bij is, nog hooger zullen worden 't is Waar. onze belastingen zijn hoog. maar wij mogen hier wel denken aan het spreekwoord, dat de zuinigheid de wijsheid niet mag be driegen. Want als wij geen hulp ter secretarie hadden, zouden de uitga ven #voor den drukker veel hooger zijn. Nu maken we veel drukwerk zelf op de machine en de syclostiel. En U hebt reeds gezien welk een be langrijke besparing ons dit de laatste jaren gaf. 't Wordt altijd voorgesteld, alsof we belastingverhooging hebben gekregen door de vereeniging der gemeenten. Maar dat is onjuist. Als er geen annexatie was gekomen dan zouden de belastingen ook omhoog zijn ge gaan in de andere gemeenten. Ik zal dat wel eens met eenige cijfers dui delijk maken. Na de vereeniging hebben we aller eerst een strop gehad met Meeuwen De gemeente Meeuwen had n.l. voor onderwijs-vergoeding over 2 jaren een teveel ontvangen van f 1340 47. Dit geld werd in de ge meentelijke hulshouding gewoon op maakt en na de vereenig. moest Eethen dit bedrag weer in 's Rijkskas terug storten. Maar daar bleef 't niet bij. Direct na de vereeniging krtgen we de eerste afrekening van dc PNEM en waarbij alle gemeenten een schuld hadden van f26 000 Dan was er bij 't Rijk nog een schuld van f3400 En dat alles werd nu op de schouders van Eethen gelegd Als we dit in aanmerking nemen, dan hebben we toch nog niet zoo slecht geboerd Dat kan ik u wel zeggen, dat Meeuwen 't allersterkst tot belastingverhooging zou hebben moeten overgaan. Maar nu zal ik nog even op 't adres van v Buuren terugkomen. 't Adres is verre van juist, maar ik wil aannemen dat hierin door u ter goeder trouw werd gehandeld Er staat o a. dat er een vergoeding wordt gegeven voor één ambtenaar ter secre tarie. Ik wil hierbij even opmerken dat ik niet gesproken heb over één ambtenaar ter secretarie, maar over Vos, die al vier jaar hier werkzaam is. Ik heb ook niet gesproken over de aanstelling van een ambtenaar, maar over bezoidiging van Vos. 't Verwonderde mij toch zoo dat de heer van Buuren maar over een nacht ijs gaat. Hoe kunt u er toch toe komen te schrijven, dat Vos bulten den raad om door B. en W. is benoemd. Dit is een zaak die B en W. aangaat, maar de bezoldiging is aan den raad. Als wij willen kunnen we morgen wel 10 ambtenaren benoemen. Maar ik zal u eens wat anders zeggen: Vos is toog nooit door ons benoemd. U moet niet enkel op een krantenberichtje afgaan Dan spreekt u over de instructie van den Secretaris Maar u spreekt zich tegen met vroegere uitlatingen. U hebt vroeger gezegd, dat u 't be zwaar wilt laten vallen, dat deSecre- taris ook des middags op de secretarie moet zijn. (J verlangde toen ook, dat de Secretaris van 9 12 ter secretarie zou zijn. Zeker, de Secretaris is wel eens afwezig, maar die dagen zijn veel minder als zijn vacanttedagen waarop hij recht heefi, maar er nimmer gebruik van maakt. U meent, dat de Secretaris 't werk alleen af kan, maar dan vergist u zich toch. Ik begrijp althans niet, hoe de Secretaris in 3 uur tijd alle werk zou moeten klaar krijgen. Hier zitten den geheelen voor middag vier personen te schrijven en nuttig werk te verrichten voor de gemeente. In totaal zijn dat dus 12 werkuren. En zoudt u zóón dagtaak u is nog te kort hier, dan dat ik U zulks kan kwalijk nemen. Van eenige overeenkomst is geen sprake. Ook de Secretaris is aan een eed gebonden. Meer wil ik er voorloopig niet meer van zeggen. v. Buuren. Wat U daar aanhaalde van Meeuwen, dat had U wel kunnen laten rusten. Voorzitter. Ik zou het ook niei aan gehaald heOben zoo U ntet den sentjn gegeven had om ie zeggen: ziedaar uen zegen van ae Vereeniging 1 Dei gemeente Meeuwen had in etk geval üe grootste scnulü. De heer v. Buuren zegl, dat niet hij de persoon is geweest üte in de kram neett geschreven. Spr. groote gilet gold ook niet zoozeer üe 1 4U0, maar wel de wijze waarop de voorzitter dit punt bchandelue. Nug wijst spr. er op dat uit de no tulen blijkt, dat Vos alleen als belang stellende voor üe gem. heett gewerkt, l enstottc maakte spr.,deopmeikiiig, dat als 'l werkelijk zoo druk ls ter secre tarie, de Burgemeester dan ook maar eens de handen uit de mouwen moet steken. Voorzitter. Waar U als raadslid geen idee hebt omtrent de werkzaamheden ter Secretarie had ik gehoopt dat U vertrouwen zou hebben gesteld in B. en W. Wij hebben toch geen redenen tot wantrouwen gegeven En wij vragen mets wat we voor de gemeente niet zouden kunnen ver antwoorden. Zelfs als we gevraagd hadden om een volslagen ambtenaar zou dat ntet onbillijk zijn geweest. v. Buuren. hoe kunnen wij vertrou wen hebben in B. en W. als we deze notulen zien? Donken, 't Vertrouwen is nu wel een beetje geschokt. Waarom konden we 't eerst niet rustig over wegen en nagaan Voorzitter. Dan had u de vorige maal 't voorstel van v. Buuren moeten steunen. v. Buuren. 't Was een overrompe ling. Voorzitter. Dat is niet waar. Donken. Als er weer zoo iets voor valt, dan hoop ik, dat we eerst een duidelijke toelichting ktijgen. Voorzitter. Daar heelt 't u nooit aan ombroken. Als u den wensch daartoe te kennen geelt, kunt u van mij alle toelichting krijgen. Dat heb ik nog nimmer geweigerd. Wat ik gedaan heb, kan tk voor allen ver antwoorden. Weth. v. d. Beek zegt zich niet bewust te zijn in strijd met den eed te hebben gehandeld. Met betrekking tot de notulen merkt spr. op, dat v. Buuren konsekwent moet blijven niet alleen zich dan op 't vraagstuk huisvesting en bestaansmogelijkheid. Bovendien ko men in deze gemeente vier doktoren van buiten. Evenwel zegt de Voorzitter overweging der mogelijkheid toe. Aan de rekeningen ontieenen wij de volgertdj cijfers. Drongelen. Ontvangsten f 2991 78'/2 Uitgaven f 2588 91 Batig slot f 402.87Ti Babiloniënbroek. Uitgaven f 1732 47 Ontvangsten f 1539 71 Nadeelig slot f 192.76 Eethen. Ontvangsten f 3347.64 Uitgaven f 2630 61 Batig slot f 717.03 Voorstel wijziging verordening tot hetfiijg van pcrsonccle belasting. uit voorstel nuuüt verband met een sennjven van den Inspecteur der Dir. Betastingen te Waalwijk, waarin worui gevtaagu ot 't Gemeentebestuur er zjCh mee kan Vereenigen, dat üe Gemeente Eethen van ue 9e klasse wurat overgebracht in de 8e klasse, Bel. o - Ien niet alleen tot in de puntjes uii- V "w_ e.Cre .1?_w 1 ver,an8en gewerkt moet worden wat er gezegd de gelegenheid is over punt 8, maar ook het andere. Men zou dan echter een stenograat moeten hebben, en dal tsnietnoodig De heer v. Buuren zegt, dat dc notulen zijn opgesteld in verband met zijn rekest. Ten slotte zegt de Voorzitter wan- neer men vanuit Den Haag vraagt of er met gesloten deuren is vergaderd, dan zal tk wel zeggenja. v. Buuren. Dat moet üe raad ver klaren. Voorzitter. Nou goed, dan zal de raad 't zeggen. Dan brengt de Voorzitter in omvraag de eerstebegrootingswijziging, verband houdende met 't salaris voor Vos. Wordt aangenomen met 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Buuren en Donken. Het lid de Bruin onthield zich van stemming. De volgende begrootingswijziging betreft verhooging van f400 van den post brandweer. De Voorzitter zegt dat B. en W naar Breda zijn geweest en daar twee uitstekende brandspuiten heeft zien werken, die te koop zijn voor f290. Spr. stelt voor deze voor de gemeente ie doen aankoopen. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Scnrijven van den Burgemeester van Dussen, houdende verzoek aan den raad om adhaesie te betuigen aan 't adres inzake spoedige overbrugging der Bergsche Maas bij 't Keizersveer. Wordt besloten de gevraagde mede werking te verleenen. Een op den dag der vergadering ingekomen verzoek van de Wed. ver doorn, inzake electrificatie, wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Vaststelling rekeningen Burgerlijke Armbesturen. Namens de Commissie van onder zoek deelt de heer Donken mede, dal de rekeningen in orde werden bevon den, behoudens eenige opmerkingen van adminietratieven aard. De hooge doktersrekeningen doet de commissie de vraag naar voren brengen, of het ook mogelijk is in 't centrum der gemeente een arts ge vestigd te krijgen. Da Voorzitter zegt, dat er dan even tueel samenwerking zou moeten zijn tusschen armbesturen en Gemeente- jestuur. Veel moeilijkheden zullen zich echter opdringen. Allereerst werpt We moeten hier benutten om een ambtenaar aan te stellen die met een salaris van f400 genoegen neemt. Dat is toch geen overbodige weelde. En wat de nevenbedieningen betreft, waarom zouden wij den Secretaris hierin moeten binden. De Secretaris is daar de juiste man voor. Als hij 's avonds nog ander werk wil doen, dan moet hij dat immers zelf weten. Wij moeten het in hem waardeeren dat hij zoo voor zijn gezin werkt. Als hij zijn plichten als gemeentesecretaris maar nakomt, dan is er niets op tegen. Bij de vereeniging is er gezegd dat misschien de Secretaris al het werk af kon, maar wij konden toen niet weten dat er zooveel wetten en ver ordeningen zouden komen die aan gemeenten meerderen arbeid geven, en wij konden ook niet vermoeden, dat de Secretaris ook nog zou wor den belast met de functie van Gem.- ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Maar als men een hond wil slaan is er altijd wel een stok te vinden. Als u wilt reclameeren dan moet zich alleen tot het onderwerp bepa len. Door gemeentenaren is gevraagd, wat wil van Buuren nu eigenlijk? wil hi den Secretaris of den Burgemeester een hak zetten. Ik wil over me zelf niet spreken. Boven mij staan de Ministèren de Com missaris en als die mij om verant woording vragen zal ik hun dat geven. Verder meen ik te weten, dat de Secretaris uit eigen zak aan Vos een kleine vergoeding gaf. Of 't waar is weet ik niet, maar ik meen wel eens zoo iets te hebben gemerkt. Belastingverhooging krijgen we niet en verlaging ook niet als we aan Vos een vergoeding geven. Dan sprak U nog over den ambts eed. Ik behartig de belangen der ge meente naar best vermogen, maar misschien niet zooals U het wilt. Ik ben van oordeel dat ook met een goede gemeente administratie de be langen gediend worden En wat uw twijfel hieromtrent betreft, laat dat ge rust aan mij over. Ik heb een zooda nige opleiding genoten dat ik er wel kijk op heb. Ik kan gerust eiken dag een bezoek van den Commissaris afwachten. U zeide ook. als we beloonert dan moeten we het goed doen. Accoord poet u gerust een voorstel, ik steun 't gaarne. U zult dan tegenover de gemeente en Vos niets onbillijks doen Donken maakte een opmerking over een accoord met den Secretaris. Nou, Pers. De Voorzitter zegt, dat dit tot ge volg heetl aat geen belasting wordt geheven tot een huurwaarue van i 75.— 'tgeeri nu t 50.— is. De arinsten zulten er uus meüe gebaat zijn. Spr. stelt daarom de opcenten te brengen van 30 op 40, niet de ver schuiving naar de 8e klasse zullen 124 perceeten in de gemeente vrij Komen van belasting. De schade voor ue gemeente bedraagt slechts f 40. t Rijk draagt in de wijziging ae grootste tasten. Hiermede gaat de Raad accoord. De Voorzitter vraagt ot de gemeente vergoeding moet geven aan de perso nen die zieti Dij den jongsteri brand te B'broek verdienstelijk hebben ge maakt. Volgens de verordering is center iedereen verplicht belangeloos te helpen. De heer Vos vindt eenige vergoe ding wel billijk. Weth. v. Beek wil zich aan de verordening houden. De heur Donken vraagt of eenige belooning niet meer op weg ligt van de Branuassurantie. Voorzitter. We zouden om restitutie kunnen vragen. Het voorstel om vergoeding le geven wordt aangenomen met 5-2 stemmen De leden v. Buuren en v. d. Beek stemden tegen. Besloten wordt een vergoeding te geven van f 0 30 per uur en voor de nachtploeg i 050 per uur. Rondvraag. van Buuren. Ik stel voor om aan de raadsleden te zenden een exemplaar van 't regiement van orde. uai lijkt me zeer goed. Als t eetder gedaan was dan zou misschien die vorige poppenkast niet zijn voorgevallen. v. d. Schans. Me dunkt we zakken af. Als alles zoo uitgezocht moei worden, dan gaan we meer achteruit dan vooruit. v. Buuren. ik heb zoo 't idee dat v. Buuren wordt voorgesteld als een opruier als v. Dobbelsteen, die niets te beteekenen heeft. postfarieven in werking: Brieven binnenland. Het tarief der brieven van een ge wicht van meer dan 20 gram is gewij- zigd en bedraagt voor eiken brief van 20—250 gram 15 cent; van 250— 500 gram 20 cent; van 500-750 gram 25 cent; van 750-1000 gram 30 cent van 10001500 gram 35 cent; van 1500—2000 gram 40 cent. Locaal port. Hel locaal port bedraagt voor een briefkaart 3 cent, voor een brief met een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent (zwaardere brieven zijn dan aan het algemeen tarief onder worpen). Gedrukte stukken. Voor het binnenland is voor druk werken een tweeledig tarief inge voeld a. eert port voor drukwerken, waar van spoeaoenaiiüeitng wordt verzocht, boor middel van een in het oog loo- penüe, boven hei adres gestelde aan- wlJzlng «Spoed" of een soortgelijke teizciiae plaatse- aangebiachte aan duiding; dit port is gelijk aan het bestaande drukwerkport b. een port voor de overige ge drukte stukken, hetwelk bedraagt Voor een gewicht tot en met 500 gram l'/2 cent per 50 gram of restant gedeelte van 50 gramboven 5o0 gram tot met 750 gram 17'/2 cent; ooven 7501000 giam 20 cent; boven 10001500 gram 25 cent; boven 1500—2000 gram 30 cent. Nieuwsbladen binnenland. Het pon der nieuwsbladen en bij voegsels, waarvan de frankeering ge schiedt bij abonnementen, is verlaagd en vastgesteld op: van een nieuwsblad van een ge wicht van niet meer dan 55 gram 3/4 cent; boven 55 gram tot en met 150 gram l'/2 cent voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 150 gram 3/4 cent. Monsters binnenland. Het port der monsters is nader vastgesteldop 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met behoud van het thans geldende minimum van 5 cent per zending. Expressebestelling binnenland. Het recht wegens expressebestelling in het binnenlandsch verkeer van oriefpostzendingen is verlaagd tot 10 cent. dat wegens expressebestelling van postpaketten tot 15 cent. Er zullen opnieuw frankeerzegels van '/a en l'/2 cent in gebruik wor den gesteld, verder portzegels van 3, 7 en 12 cent. Minister van Onderwijs. Naar wij vernemen, zai minister Waszink, wiens ziekteverlof 10 Febru ari a. s. eindigt, vermoedelijk in den loop van deze week zijn werkzaam heden op het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen her vatten. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. In de Zaterdag te Amsterdam ge- Wetti. v. d. Beek' vindt 'i wel aoed ho"den buitengewone algemeene ver- om ae puntjes op de i te zetten. Het voorstel v. Buuren wordt aan genomen met op één na algemeene stemmen. Tegen stemde wethouder v. d. Schans. Weth. v. d. Beek merkt riogop.dat het nog nimmer in de bedoeling heeft gelegen van B. en W. om den heer v. Buuren te kwahficeeren als iemand wiens naam spr. liever niet noemt, omdat het nief goed is, over iemand te spreken die aiwezlg is. De heer v. Buuren zegt, dat hem den naam v. d. Dobbelsteen ook maar zoo uit ken mond is gevallen, Dati vraagt de heer v. Buuren le op welke voorwaarden, de P.N. E.M. verplicht is tot uitbreiding van net electrtsch net. 2e Verbetering van het uurwerk te Meeuwen. 3e betere voorziening brandweer wagen. De Voorzitterantwoordt dat de twee laatste punten in orde komen, maar zoolang Heusden niet geelectrificeerd wordt, er geen sprake van is om Heesbeen aangesloten te krijgen. Het lid Donken verzoekt naar aan leiding van het voorgevallene voortaan in bijzondere zaken een prae-advies van B. en W. Voorzitter. Dan wilt U den secretarie al weer meer arbeid geven. U kunt toch zoo alle inlichtingen krijgen. In grootegemeenten kunnen prae adviezen wel eens nutlig zijn. In verband met het lange tijdsver loop voor de opzending van vleesch eener noodslachting, naar Utrecht, vraagt het lid Donken, of de voorz. ook steun kan verleenen aan de plannen die er bestaan om te Heusden een laboratorium te krijgen. De voorzitter zegt dit toe. gadering van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is, na zeer langdurige discussies, met 62 tegen 58 stemmen besloten in te gaan op de overeenkomst met het R. K. Werkliedenverbond in zake de Zieken fondsen. De Retour commissies in het Gasbedrijf Te Tilburg geen corruptie. B. en W. van Tilburg hebben op verzoek van den Raad een omstan dig onderzoek ingesteld, naar moge lijke corruptieve handelingen van directie of personeel der gemeentelijke lichtfabrieken. Uit het thans versche nen rapport blijkt, dat er niets, maar dan ook volstrekt niets, «aan de hand" geweest is. Waar voorts, aldus B. en W. voor zoover ons is kunnen blijken en wij hebben kunnen nagaan, het bedrijf der gemeente Gas- en Electriciteits- fabrieken steeds zoo zuinig en econo misch mogelijk is beheerd, komt het ons voor, dat deze zaak, hiermede als afgedaan kan worden beschouwd en dat er geen termen aanwezig zijn, om in deze verdere maatregelen te treffen, zoodat ook het benoemen van eene Commissie van onderzoek, ais zijnde geheel overbodig, kan achter wege blijven. De Doetinchemsche directeur weer in functie. De raadscommissie van onderzoek naar eventueele corruptie bij de ge meentebedrijven te Doetinchem heeft tot B. en W. het verzoek gericht den directeur van het gasbedrijf wiens termijn van schorsing Zaterdag afliep, opnieuw te schorsen. B en W. in spoedvergadering bijeen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. PUROL De vlucht van Van Lear Black. BINNENLAND. De Gewijzigde Post-Tarieven. Met 1 Februari in werking. Met 1 Februari treden de gewijzigde I naar De heer Van Lear Black heeft thans gecontracteerd met de K. L. M. voor een vlucht naar Kaapstad, die 1 Mei zal aanvangen. Thans wordt onder handeld over uitbreiding dezer vlucht Britsch Indië en China, van O i aartprino van Ho M^tcnhonnii

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2