m'jTaxeeb:» misschien de Bouwvereeniging niet met zachten klem te bewegen is om er wat woningen bij te bouwen. De Voorzitter antwoordt, dat hier toe reeds stappen zijn gedaan. Nederhof. Hoe lang moet men in de gemeente wonen om recht van onder- steuning te hebben van het Armbe stuur? Ik geloof dat men hier nog goed geefs is. De Voorzitter zegt, dat zulks buiten den Raad om gaat. De heer Kroon zegt, dat de arme ten laste van de gemeente komt waar hij woont. De Voorzitter komt terug op de cijfers in de vorige vergadering door den heer Sassen verstrekt, inzake uit- keering van werkeloozen. Spr. zegt, dat het niet moest voor komen dat de toelichting van een raadslid onbetrouwbaar is. Volgens spr. is er 4/s meer uitgekeerd, dan door den heer Sassen genoemd. Sassen. Ik heb alleen genoemd de cijfers van den Fabriekarbeidersbond En verder laat ik me een uitlating van „onbetrouwbaar-, maar niet zon- der meer in de schoenen schuiven. Ik heb de gegevens zoo ontvangen van het Hoofdbestuur van den Bond en die zullen mij toch niet in een mandje melken. In elk geval zal ik dit nog wel eens nader onderzoeken. Hierna sluiting. RAAMSDONK. drag met f 5000 te verhoogen en al- zoo te brengen op f 40000. Aan 't slot der vergadering maakt de heer van Woerden zich de tolk van den Raad als bij den Burgemeester wederkeering de beste wenschen biedt voor 1^28. Spr. zegt gaarne namens den Raad alle medewerking toe. Op verzoek van den heer Lankhui- zen om bij den onbewaakten overweg een gekleurd lichtpunt aan te brengen, zegt de Voorzitter, dat zulks in strijd zou zijn met 's Rijks voorschrift. Spr. zal echter een en ander over wegen. Hierna ging de Raad over in ge heime zitting. BUITENLAND. Een algemeen verbod van duikbooten De Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagavond ten Qemeentehulze, onder voorzitterschap van den Edel- achtb. Heer Moons, Burgemeester. Bij de opening der vergadering wenscht de Voorzitter den Raad een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Overzicht der bevolking Oeboren 124 m. 109 vr. 233 Vestiging m. vr. 7. 186 187 Overleden 94 Vertrokken 435 Totale vermeerdering Aantal zielen op 1 Jan. '28 7131. De vleeschkeuringsdienst ondervond geen moeilijkheden. De inkomsten dekken het bedrijf. Het Electriciteitsbedrijf leverde gun stige resultaten. Gekocht werd 190000 K.W.U. en verkocht 155000 K.W.U. d.i, 5000 K.W.U. meer dan over '26 In totaal zijn er thans 1074 aanslui tingen, waarvan 78 krachinstallaties. In den economischen toestand valt eenige verbetering te bespeuren. Het scheepswerfbedrijf gaat heel goed en het aantal werkloozen neemt af. De weg Waspik—Raamsdonk vraagt voor 't komende jaar de aandacht van den Raad. Nu de beslissing inzake verbouw school tot Raadhuis is gevallen uit de Voorzitter de hoop, dat de Raad een drachtig zal samenwerken en Raams donk een Raadhuis zal krijgen, de gemeente alleszins waardig. Ten slotte dankt spr. voor den steun en de aangename samenwerking, 't afgeloopen zoo ruimschoots onder vonden. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten zijn eenige goedkeuringsbesluiten ingekomen. Voorts processen-verbaal van Kas- opname, gehouden bij den Gemeente ontvanger, het G.E.B. en den Vleesch keuringsdienst. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd dhr. Modderaar. Wijziging der verordening op de levering van electriciteit door he G.E.B. De wijziging betreft een verlaging van huur voor de dubbele meters met f 0 50. Wordt zonder commentaar goed gevonden. Voorts werd besloten tot verpach ting in het openbaar der zijbermen van eenige wegen. Bespreking nieuw Raadhuis. De Voorzitter, legt den Raad dan eenige ontwerpen voor van het nieuwe Raaadhuis, ontworpen door den archi tect Ir. H. Fangster. De Voorzitter raadt aan om in perceelen te laten inschrijven. Een korte bespreking volgt hierop omtrent de wijze van aanbesteding. Dan doet de Voorzitter de idee aan de hand om in het nieuwe Raadhuis eenige schilderstukken aan te brengen, b.v. in de hal en in de Raadzaal. In principle gaf de Raad wel te kennen met de gedachte van den Voorzitter te kunnen meegaan. Besloten werd omtrent prijs plan en uitvoering overleg te plegen met den architect en nadien met een voorstel te komen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat het bedrag voor verbouwing uitgetrok ken niet toereikend wordt geacht om 't geheel keurig af te werken. Besloten wordt om 't geraamde be- De regeering der V. S heeft zich voor een algemeen verbod voor het gebruiken van duikbooten verklaard. Staatssecretaris Kellogg deelde in de commissie van het huis van afgevaar digden mede, dat de regeering, indien alle mogendheden dit doen, bereid is een desbetreffend verdrag te onder teekenen. Zooals bekend, bezitten de V.S. een groot aantal duikbooten van het aller nieuwste type. Kelloggs verklaring is vervat in een brief inzake de houding van het de partement van buitenlandsche zaken tegenover de resolutie, welke bij het huis van afgevaardigden door een lid uit Massachusetts is ingediend en welke een verbod van den aanmaak van onderzeeërs voorstelt. Hij zegt: „Er is geen bezwaar tegen de resolutie, mits zij de meening van het congres uitdrukt, dat de onder- zeeërs over de geheele wereld afge schaft zouden worden en hun bouw alom zou verboden worden. Natuurlijk zou het een één land onmogelijk zijn de onderzeeërs af te schaffen en elk ander land vrij te laten ze te gebrui-r ken en te bouwen'. verhoogen gedaan is omdat de con- tractueele loon-basis der kleermakers beneden die van vele andere arbeiders groepen staat, vooral om de kleerma kerspatroons de contractloonen niet als minima willen beschouwen. Ten aanzien van de voorstellen om den huisarbeiders vacantie te geven en 'n toeslag op het loon voor vergoeding der bedrijfskosten, vestigden de hoofd besturen er de aandacht op, dat zi, deze voorstellen indienden om een onrecht en onbillijkheid tegenover de huisarbeiders te herstellen, doch ook omdat zij het streven der werkgevers om den huisarbeid te bevorderen ten koste van atelierarbeid, bestrijden willen. Als gevolg van deze overwegingen, hebben de vakbonden het hoofdbe stuur van den Werkgeversbond mede gedeeld, dat zij hunne voorstellen niet kunnen terug nemen. Binnenkort znllen de werkgeversin een algemeene vergadering hun stand punt bepalen. BINNENLAND. J. R. Van der Lans. f Te Nijmegen overleed na een zeer kort ziekbed even te voren was lij van de laatste H H. Sacramenten voorzien in den ouderdom van 72 aren, de heer J. R. van der Lans, de lekende journalist en letterkundige. Prof. Dr. H. A. Lorentz. f Te Haarlem is prof. dr. H. A. Lorentz zacht en kalm ontslapen. Hendrik Antoon Lorentz was in 853 te Arnhem geboren. In 1875 promoveerde hij tt Lelden met een dissertatie„Theorie van de reflectie en breking van het licht". In 1878 aanvaardde Lorentz het professoraat in de natuurkunde te Leiden, waar hij zoowel theoretische als experimenteele physica heeft ge doceerd. In 19J3 ontving hij den No belprijs In 1912 werd hij curator aan Teylers Stichting te Haarlem, maar bleef als buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Unuiversiteit verbonden. Van 1881 lid der Koninklijke Aca demie Maatschappij van Wetenschap pen, was hij vele jaren secretaris en later voorzitter van de Wis- en Natuurkundige Afdeeling. In pro Lorentz Is een der geleerdste Neder landers van dezen tijd heengegaan, die over de geheele wereld een groote naam had. Uit de Kleedmginddis trie. De arbeidsvoorwaarden der kleermakers. Namens de hoofdbesturen der samenwerkende bonden in de Klee dingsindustrie wordt geschreven: Vorige week werd tusschen he hoofdbestuur van den Bond van Kleermakerspatroons en hoofdbesturen van de samenwerkende vakbonden in de Kledingindustrie, opnieuw gecon- ereerd over het afsluiten van een Collectieve Arbeidsovereenkomst. In deze conferentie deelde de voor zitter van den Werkgeversbond mede dat zijn hoofdbestuur bereid was aan de algemeene vergadering te advisee- ren. o.a. het voorstel tot een vermin dering van het uurloon met vijf cent, opheffing van de garantiebepaling voor atelierswerkers, afschaffing van de vergoeding aan thuiswerkers van één cent per uur terug te nemen, mits ook de vakbonden der kleerma kers hunne belangrijke voorstellen in trokken. Na de schriftelijke bevestiging van zijn standpunt door het hoofdbestuur van den Werkgeversbond. hebben Zaterdag de vertegenwoordigers der vakbonden vergaderd, om hun stand- )unt te bepalen. In deze vergadering cwamen de hoofdbesturen tot volle dige overeenstemming ten aanzien van een brief, die aan den Werkge versbond gezonden is. Uitvoerig wordt daarin door de vakbonden uiteenge zet, dat het voorstel der vakbonden om de uurloonen met vijf cent te De patroons wijzen de eischen af. Naar wordt vernomen zijn in een druk bezochte vergadering van den bond van kleedermakerspatroons de eischen der werknemersbonden, welke verhooging van loon en verbetering der z.g.n. sociale bepalingen beoogen, unaniem afgewezen, omdat deze eischen een belangrijke verhooging der productiekosten zouden veroor zaken, welke men in dezen tijd niet te rechtvaardigen achtte. Wij verne men nog, dat het bestaande collectief contract op 15 Febr. a.s. afloopt. Oud-minister Lely zal in Amerika lezingen houden over de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Prof dr. H, Snellen treedt 1 Maart a s. af als hoogleeraar en als geneesheer-directeur van het ooglij ders gasthuis te Utrechthij is be noemd tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. INGEZONDEN STUKKEN (Button verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Als de Heer Timmermans in de Echo van 1.1. Zaterdag zegt, „dat nu voorhands afgewacht moeten worden de plannen die den Raad zullen voor gelegd worden inzake het nieuwe Raadhuis en als het zoover is, de Raad en die alléén en niemand anders zal hebben te beslissen wat gebeuren moetdan zeg ik hierop volmondig „accoord van Putten". Dit neemt toch niet weg, dat ik niet kan aannerren dat het onze ver tegenwoordigers in den Raad abso luut onverschillig kan zijn, hoe of de heeren die hun daarheen afvaardigden over bepaalde zaken, waarin zij heb ben te beslissen, denken. Het komt mij dan ook voor dat wanneer van tijd tot tijd een kiezer op een of andere manier zijn stem eens laat hooren, dit ook door de afgevaardigden op prijs gesteld zal moeten worden. Het geeft tenminste blijk van mee- leving in de zaken die deze colleges hebben te behandelen, van het pu bliek dat hen het vertrouwen daartoe schonk Een land of volk waarin de pu blieke belangstelling voor den arbeid van wetgevende colleges wegzinkt o zoo het omslaat in absolute onver schilligheid daartegenover, is niet ge lukkig te prijzen. Spoedig zal dan blijken, dat het in de Colleges, zei ook „de Dood in de pot gaat worden.' Al is nu de kwestie van bel Raad huis voorloopig van de baan, vir d ik het toch niet ondienstig de gevoelens daarover kenbaar maken van een gedeelte der bevolking die in de be treffende Raadszitting, volgens verslag in de Echo althans niet tot uiting zijn gekomen. In die vergadering waren inzake deze kwestie n.l. 2 stroomingen merkbaar Eén die krachtig verdedigde de aanvankelijke plannen van het Dag. Bestuur en één die er niets van weten wilde. Nu is er buiten deze twee nog een derde strooming, die tusschen de twee genoemde inlegt en die ik in deze kwestie zou willen noemen de strooming van het ware midden. Deze strooming moge groot of klein zijn in ieder geval is ze aanwezig en voel ik mij ook het meest tot deze strooming aangetrokken. Laat het bedrag dat nu voor een nieuw Raadhuis aangevraagd wordt i [eheel op zich zelf beoordeeld wor den, want het is niet juist naar mijne meening om hierin vergelijking met andere kredieten te maken.hoe groot of hoe klein die ook zijn mogen. Zooals de plannen nu echter zijn, ook weer volgens het verslag van de :cho, waarbij er ongeveer eerst een 100.000 gulden voor de vlakte moet vooraleer dat aan bouwen gedacht kan worden, dan kan ik de gedachte niet van me afzetten dat het reuzen- kasteel dat daarna, zal moeten verrij- zen, ten slotte toch geen juist beeld zal geven van de ware welstand en welvaart der bevolking alhier. Bij een vreemdeling zal het ongetwijfeld den indruk vestigen dat het hier een goudmijn is, terwijl hoe zeer wij ons ook in den vooruitgang onzer gemeente zullen verheugen, het een feit is dat het zeer over groote deel der bevol- king ook hier niet anders dan met hard werken zijn dagelijksch brood kan verdienen. Ook hierin -geldt het „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Ik ge- loof zeker dat er niet veel gemeenten le klasse in Nederland zullen zijn, die het aandurven, om eerst ter waarde van pl.m een ton voor den grond te gooien teneinde daarop dan een Raad- huis te kunnen gaan bouwen, terwijl Waalwijk een plaats in de rij der eerste klas gemeenten van Nederland door het Rijk nog niet waardig ge keurd is. Is er nu geen goedkoopere en toch doelmatige plaatste vinden, b.v inde nieuwe straat die komt? Maar ook de opzet lijkt nog fou tief, wat betreft het dan tegelijk van gemeentewege in exploitatie brengen van 3 groote winkels. Als men nu in de Groote Straat de fraaie winkels ziet, in de laatste jaren door het particuliere initiatief tot stand gebracht, dan kan ik heelemaal niet inzien waarvoor het noodig is dat de overheid met de publieke kas in den rug hier den sterken arm eens onder moet gaan zetten. Zooals ge zegd, gezien, den bloei van het win kelwezen in de straat vooral van de laatste jaren, gaat thans naar mijne meening in dit geval de gemeente zich hiermede op een terrein begeven waar ze nog roeping noch taak heeft. Het is naar mijn gevoel bovendien ook niet juist tegenover den overigen winkelstand die geheel op eigen risico aangewezen is, als de overheid die geen particuliere risico kent, hier ook winkels gaat stichten. Kijk Mijnheer de Redacteur, dit is niets meer dan een gedachte die ook in een gedeelte van de bevolking van onze plaats leeft en die ik doormid del van Uw blad hierbij in 't open baar uitspreek. Ik hoop dat ten slotte deze kwestie, waar toch geen partijprincipes een ro in kunnen spelen, in dier voege op gelost worde zooals dat de werke lijke waardigheid van onze gemeente verlangt en zonder daarbij een zuinig heid te betrachten die de wijsheic bedriegt. Met hartelijken dank voor de op name. tegen Verstopping natuurlijk niets van zoolang de ver menigvuldigingsfactor en de inkomsten- cijfers over die jaren niet bekend zijn), het gaat alleen over de absoluut juiste mededeeling van den Voorzitter, dat het overschot (uit welke bronnen van inkomsten dan ook) dat bedrag aan wijst. De heeren wilden te veel be wijzen en hebben niets bewezen, al leen maken zij daarmede een pover figuur voor 't forum der publieke meening. Met dank, WAALW1JKER. Hoogachtend, X. Mijnheer <lc Redacteur. Hoewel het misschien overbodig is, wil ik toch gaarne mijn volkomen in stemming betuigen met het uitstekende stuk van den heer B. Timmermans— Verschure in uw vorig nummer. Öp heldere, volkomen zakelijke wijze heeft hij den heer v. d. Waerden gezegd waar het op staat. Hij heeft hem dui delijk gemaakt, dat critiek om der wille der critiek uit den booze is en dat deze de aangename samenwerking en daardoor het gemeentebelang niet bevordert. Van de eerste vergadering af is de heer v. d. W. met critiek be gonnen, zonder'nog eenige notie te hebben van gemeentezaken. Hoe hij er dat geregeld afgebracht heeft, mag ik aan het oordeel van het publiek over laten. Met zijn cijfers, de eenige juiste bewijsgrond, is hij al bijzonder onge lukkig, dat zullen zelfs zijn partijge- nooten, hoe gaarne zij hem ook hoo ren praten, m§eten toegeven, daarmee maakt hij een droevig figuur geheel door eigen schuld. Wanneer de heer v. d. Waerden cijfers in 'n prae-advies aanvechtbaar acht, dan is het m i. de weg, dat hij zich vooraf van de juist heid van zijn meening of van die cij fers op de hoogte stelt ter plaatse waar hij dat behoort te doen en waar men dat weet, n.l. bij B. en W. of bij den burgemeester. Hij doet zulks niet maar fantaseert cijfers (slachthuisver gissing f50.000) of hij vraagt inlich tingen bij iemand die het niet weten kan. Dit is m.i. een bewijs, dat het hem niet te doen is om een opbou wende beschouwing in het belang der plaats, maar dat het hier critiek is om der wille der criiiek of uit anderen hoofde en daarmee kan noch het ge meentebelang, noch 't belang zijner partij gediend zijn. want ook de SDAP' ers zullen tenslotte toch ook hun ge zond verstand laten werken. Eigenaardig, Mijnheer de Redacteur, dat noch de heer Steegmans, noch de ïeer v. d. Waerden, terugkomen op ïun vergissing ten aanzien van het antwoord van den burgemeester, dat er een overschot in 1927 is van onge- veer f 30 000; men kan heel geleerd ecljferingen opzetten over hetgeen de inkomstenbelasting in 1927, '28, '29 en '30 n\pgelijk zal opbrengen, daar gaat het niet om, dat wordt niet aangevochten, (al weten de heeren er DRUNEN. Bij de Maandag gehou den aanbesteding van een woonhuis voor rekening van J. Stevens is als volgt ingeschreven: F.Fressen f2980, Schapendonk-Jehoel f2950, los. van Iersel-Merxs f2898. L. Kooien f2855. L. v. Oers f2848. Door de Bijenhoudersvereeniging „Ambrosius" van Drunencn Omstreken gevestigd in het café van H. Pulles- de Wit, is besloten a.s. Zondag haar jaarvergadering te houden, alwaar aan de orde is het verkiezen van bestuursleden, wegens periodieke af treding. Jaarverslag penningmeester, geld ontvangen, enz. Trouwe opkomst verzocht. Voor het examen Coupeuse slaagde dezer dagen onze dorpsge- noote Mej. M. v. Delft alhier. Zij ge noot haar opleiding bij Mej. D. v. Beckum, Directrice aan de Mode-Aca demie, St. Jorisstraat te 's Bosch. Dezer dagen had wederom het uitkeeren van dividend plaats aan de verbruikers van goedkoop brood, onder de leden van de R.K. Werk liedenvereniging. Onder degenen, die hierbij betrokken zijn werd uitgekeerd totaal f 75.48 over twee maanden verbruik. NIEUWKUIJK. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst" in de zaal van den heer G. de Bont haar groote winteruitvoering De zaal was zooals gewoonlijk flink bezet. De verschillende zangnumners werden onder leiding van den eminenten directeur de heer C. de Goren ver dienstelijk ter gehoore gebracht ook het humoristische gedeelte kwam goed tot zijn recht en sloeg bij het publiek in. Het glanspunt van den avoud echter was wel de opvoering van de operette, „M'n oom de Kolonel". Hoe onberispelijk werd hier door een ieder zijn rol voorgedragen. In één woord, het geheel is een buitenge woon succes geweest. Nog zij vermeld dat de piano be geleiding van een en ander bij de heeren J. Wilgere en F. van Son in goede handen was. In een Zondag j.I. incaféMerks gehouden vergadering, tot bespreking viering gouden bruiloft J. van Son- Slegets, werden tot bestuursleden gekozen de heeren C. van de Water, D. van Baardwijk, A. van den Brand, Wilgere en P. de Bont. De dames: A. de Goeij, A. Merks, J. van Helvoirt, W. de Bont, P. van de Water. - Hoewel een nieuw pand is aan gekocht door den Kantoorhouder van Dommelen alhier, zal naar we met zekerheid vernemen het postkantoor, althans voorloopig nog blijven waar het is. CAPELLE. Donderdag 2 dezer hield de Chr. Schoolvereeniging in de Nieuwstraat alhier, een ouderavond. Nadat van half zeven tot zeven uur gelegenheid gegeven wasaan de ouders het werk hunner kinderen over 1927 te bezichtigen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, opent om 7 uur de Voorzitter Kerst de avond door het laten zingen van Psalm 68:10 en gaat voor in gebed. Uit Gods woord wordt een gedeelte voorgelezen en wel Joh. 1:1—18. Hierna roept hij allen een hartelijk welkom toe op dezen druk bezochten tweeden ouderavond onzer school en geeft dan in zijn ope ningswoord een uiteenzetting over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Hij schetste op klare wijze de grond slag en vruchten van ons Christelijk onderwijs en spreekt een woord van waardeering tot het personeel der school. Spreker betreurt het van harte dat één hunner vertrekt naar elders, doch hoopt tevens dat zij in haar nieuwen werkkring ook haar beste krachten zal wijden, zooals zij dat hier gedaan heeft, in het belang van het Chr. onderwijs. Nu geeft de Voorzitter de leiding over aan het hoofd der school, den heer Rijken. Door de kin deren der laagste klasse werden enkele versjes gezongen onder leiding van mej. van Koeveringe, waaronder we meer in het bijzonder moeten noemen een solo „Kent gij reeds den Goeden Doos 6 Oct.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2