Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witt© Jlozen. FE U i L L E T NUMMER 13. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1928. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De oorzaken van de stijging in de leder prijzen. Eenige beschouwingen omtrent de toekomst. Hoewel het aantal aandeelen ter beurze, dat rechtstreeks of middellijk met den handel en de prijzen van leder in verband staat, gering is het zijn voornamelijk enkele Ameri- kaansche ondernemingen als U. S. Leather. American Hide Leather enz. kan het toch van belang wor den geacht in deze rubriek op enkele eigenaardigheden van den lederhandel te wijzen. In den laatsten tijd is een bepaald tekort aan leder ontstaan, zoodat de prijzen scherp zijn opgeloopen. Voor het eerst in de geschiedenis heeft dan ook onlangs een conferentie plaats ge vonden van allen, welke bij den han del in leder en de fabricage van schoe nen betrokken zijn. In deze conferentie heeft de voorzitter van de United Tanners' Federation o.a. het volgende gezegd „In de laatste vijf of zes jaar heeft de wereld meer leder verbruikt dan zij heeft voortgebracht en de veestapel is ontoereikend om te voorzien in de geweldige vraag naar leder, welke na den oorlog is ontstaan. Ophetoogen- blik zijn er nergens voorraden, waar uit kan worden geput. Enkele jaren lang is leder goedkoop geweest, doch de prijzen zijn thans met 40 a 50 pCt. gestegen." Tot goed begrip van dezen gang van zaken diene, dat leder feitelijk een bij product is. Vermoedelijk zal wel ner gens vee worden gehouden om de waarde van huiden alléén en op deze wijze is het verklaarbaar, dat een toe neming van de vraag naar leder geen uitwerking van beteekenis heeft op den toevoer, zooals in andere gevallen zeer 22) „Dus je bent van. meening, Marcel- lus,, dat de brief een ongeluksbood- fichap, iets verschrikkelijks, vreeselijks zou kunnen bevatten?" vroeg ze met angstigen bliik. „Neen, dat geloof ik niet, zeide liij, terwijl hij haar aan zijn borst trok. „Maar misschien staan er dingen in, die je nieuwsgierigheid zouden opwek ken. En het is niet altijd heilzaam des levens raadsels te doorgronden." VII. Den volgenden morgen, nadat zij in de kamer van den vorst onder vier oogen het ontbijt hadden gebruikt, overhandigde vorst Hochwald aan zijn vrouwtje den brief van graaf Erlen- stein, dien hij tot dusverre voor haar had bewaard. Maar terwijl ze hem nog aarzelend in de hand hield, werd de vorst voor zaken weggeroepen. Nog een poosje nadat hij was heen gegaan, zat Iris besluiteloos en lang niet op haar gemak in de kamer met den brief in de handtoen stond ze op zeker zou geschieden. Geschat wordt, dat de vraag naar leder, welke na den oorlog is ontstaan, den omvang van den handel van vóór 1913 heeft ver dubbeld. Men behoeft hier niet te denken zooals ter beurze nog wel af en toe geschiedt aan ernstige voorbereidingen van een nieuwen oor log De oorzaak ligt vermoedelijk in het toenemende verbruik van leder in de automobielnijverheid en in den groei van de bevolking. De vraag naar leder is zoo groot geworden, dat het product, na katoen, de tweede plaats inneemt bij den handel in grondstoften. Vervangingsmiddelen hebben tot nu toe niet voldaan, hoewel een onlangs plaats gehad hebbend onderzoek heeft uitgemaakt, dal er ten minste 20 sub stituten voor lederen schoeisel bestaan. Daar de voorziening in de behoefte aan leder afhankelijk is van den vee stapel, is het wenschelijk den toestand hiervan nader te beschouwen. De des betreffende cijfers toonen aan dat in de jaren 1913 1925 het wereldtotaal aan rundvee is toegenomen met 40 millioen stuks, dat aan schapen is afgenomen met 25 millioen stuks en dat aan varkens is eveneens afgenomen met 13 millioen stuks. Deze cijfers zeggen op zich zelf nog niet veel, omdat zij beschouwd moeten worden in verband met de bevolkingsdichtheid van de wereld en den specialen toe stand van verschillende landen. In het algemeen nu kan worden gezegd, dat de veestapel verre ten achter is ge bleven bij den groei van de bevolking. Wat de bijzonderheden aangaat, zij b.v. gewezen op Rusland, dat ongeveer 26 pCt. van den geheelen Europee- schen veestapel bezit, doch dat, door de speciale situatie van het land, niet in voldoende mate huiden kan uitvoe ren. Argentinië en, in het algemeen Zuid-Amerika is een belangrijke leverancier van huiden in verband met de vleeschindustrie, doch het merk waardige is, dat het verbruik van vleesch per hoofd der bevolking af- en ging in de aangrenzende biblio theek. Na een der ramen te hebben ge opend, die met prachtige wapens en ornamenten waren beschilderd, haalde Iris uit een donkeren hoek van de ge sloten boekenkast het koffertje te voor schijn, dat, hoewel nog een onaange roerd legaat, haar eigendom was, zon der dat ze zich evenwel over het bezit daarvan verheugde. Zij plaatste het koffertje op tafel en zette zich in een stoel daarvoor neder, den blik onafgewend op het langwer pige voorwerp gevestigd, dat door zijn zwart fluweelen bekleedsel en het oude kunstige, zilveren beslag, op een para de-doodkist geleek. En terwijl zij daar zoo zat, gevoelde Iris weer hetzelfde matte gevoel in ha re leden, als ze reeds vroeger had on dervonden. Het kwam in haar voeten op, ze was niet in staat een vinger te verroeren, en haar hart sloeg daarbij zoo luid in haar borst, dat ze naar het vreemde hameren moest luisteren, als of dat haar iets zou kunnen openbaren en vertellen. Hooren, zien en denken verging haar langzamerhand, maar het hart klopte door, luid, geheimzinnig, raadselachtig. Het zacht opengaan der deur wekte haar niet op uit die zedelijke verlam ming het was Sigrid, die naar de bi bliotheek was gegaan, om er de nieuw ste couranten te lezen. Toen ze Iris zoo zag zitten, onbeweeglijk, maar met open oogen voor het zwarte koffertje, dat reeds zoozeer haar nieuwsgierig heid had gaande gemaakt, ging ze op haar zuster toe en sloeg den arm om den hals van de jonge vrouw. „Ben je nog boos op mij?" vroeg ze neemt, zoodat wel het totaal aantal huiden vermeerdert, doch onpropor tioneel. Ook in Noord-Amerika doet dit verschijnsel zich voor. Sinds 1894 is de veestapel daar te lande toegeno men met 22 pCt. doch de bevolking met 62 pCt. Tusschen 1900 en 1920 is de bevolking van Noord- en Zuid- Amerika en Europa tezamen toegeno men met 30 pCt., terwijl het absolute totaal van veestap-;l in dien tijd zelfs is verminderd. Wat de toekomst betreft kan wor den opgemerkt, dat in Europa sinds 1890 de verhouding tusschen den vee stapel en de bevolking per hoofd dier bevolking gerekend nagenoeg stationnair is gebleven. Hier is dus een zekere stabiliteit ontstaan, welke weinig uitzicht opent op een aanmer kelijke vermeerdering. Over het alge meen is deze onwaarschijnlijk, gezien den reeds vermelden achteruitgang van 't vleeschverbruik. De remedie zal dus gezocht moe ten worden in een zuiniger consump tie en een voorzichtiger behandeling bij de voortbrenging. Er zal wel iets zacht. „Wees weer goed, Iris, want ik weet niet wat ik zeg, omdat ik me dik wijls zoo ongelukkig gevoel". Iris schrikte op uit haar verdooving, maar slechts half, en Sigrid's verzoek om vergiffenis klonk tamelijk ondui delijk in haar oor. „O, ja", zeide ze werktuigelijk en als uitgeput. „Wij zijn immers zusters. Neen ik ben niet boos meer. Ik was alleen wat opgewonden, want ik heb papa toch zoo lief gehad". „Dat weet ik", antwoordde Sigrid, terwijl ze naar het koffertje, en den brief die er naast lag, keek. „Wil je hem lezen? Of heb je 't al gedaan?" vroeg ze, op het schrijven wijzend. In plaats van te antwoorden, nam Iris den brief in de hand en greep naar het vouwbeen dat op tafel lag, waar mede ze langzaam het couvert open sneed, zonder het zegel te beschadigen. Daarbij viel er een klein, in vloeipapier gehuld voorwerp uit, dat Sigrid van den grond opnam en open maakte. „Ha"! zeide ze, terwijl ze een kun stig bewerkten sleutel liet zien, „dat is dus de sleutel van het geheimzinnige koffertje. Wil ik het openen?." Iris knikte zij zou niet in staat zijn geweest 'n woord te spreken, want weer gevoelde zij die verschrikkelijke wilsverlamming over zich komen. Sig rid nam het stomme hoofdknikje voor een toestemmend antwoord aan en maakte er dadelijk gebruik van om het koffertje te openen, waaruit ze na eeni- gen tijd een lange, smalle, bordpapie ren doos te voorschijn haalde, omwon den met zwart zijden linten, die het losse deksel vasthielden. Sigrid nam de doos er uit en zette die op tafel. gedaan kunnen worden tegen de ver* woestingen, welke de runderhorzel aan de huiden toebrengt en ook bij het villen worden vaak methodestoegepast, welke de huiden onbruikbaar maken. De hoofdzaak ligt echter in den ge ringen aanvoer van huiden en, gezien dit feit, is een daling van de leder- prijzen niet zeer waarschijnlijk te ach ten. Alaakt reclame een artikel duur Vele huisvrouwenen ook niet weinig zakenmenschen antwoorden op deze vraag kort en bondig, ja. De men schen meenen, dat zij bij aankoop van het door reclame aangekondigde artikel ook de kosten van de publici teit moeten betalen, want, redeneeren zij verder, indien de fabrikant geen kosten voor reclame heeft, dan kan hij zijn artikel goedkooper aanbieden. Een fabrikant heeft een reeks vaste onkosten. Deze blijven even hoog. of hij van zijn artikel een millioen ver koopt of twee millioen. Zijn deze vaste onkosten b.v. f 100.000 en ver koopt hij van zijn artikel 1.000.000 K.G., dan bedragen deze vaste onkos ten op 1 K O. berekend, 10 ets. Druk ken deze zelfde vaste onkosten echter op 2.000 000 K.Q., dan bedragen ze per K.G berekend nog slechts 5 ets. Elke moderne zakenman weet bij ondervinding, dat de andere onkosten door een dubbel hoogen omzet op verre na niet ook met 100 pCt. toe nemen, maar gewoonlijk onder plm 50 pCt. blijven. Bedragen dus bij een omzet van een millioen K.G. de ver anderlijke onkosten f400 000. d.i. 40 ets. per K.G., dan stijgen deze bij een omzet van twee millioen tot hoogstens f 600 000. Zij worden dus op 1 K.G verkoop berekend 10 ets lager, dan wanneer slechts een millioen K.G. van het artikel verkocht wordt De als voorbeeld boven aangehaalde opvoering van den verkoop met 10C pCt., nl. van 1 millioen KG op twee „Wil ik de banden losmaken?" vroeg ze, en Iris knikte weer als een auto maat, den blik stijf op de doos geves tigd, de handen met den geopenden brief in den schoot, als had geen macht ter wereld dien kunnen doen aanraken of bewegen. Haar hart bonsde gewel dig en haar gedachten waren in een dichten, grauwen nevel gebuid an ders zou het haar zijn opgevallen, dat Sigrid heelemaal den brief scheen te vergeten, nu een oplossing van 't raad sel zoo nabij was, een raadsel, waar naar ze zoo dikwijls had gezocht. Zij maakte de zwarte linten los, deed het deksel er af en onthulde vier pakjes van verschillende grootte, in wit gesa tineerd papier gewikkeld. Bovenop lag een klein verzegeld pakje in ruw, sterk papier, waarin zich eenige kostbare sie raden bevonden een broche, bestaan de uit drie paarlen van bijzondere grootte, in den vorm van een klaver blad gezet, voorts verscheiden dunne armbanden van mal goud, een medail lon van glad, zwart email aan een rag fijn kettinkje, een trouwring met de in scriptie F. Frh. v. R. 17 Juni 1867 en drie kostbare diamanten ringen van verschillenden vorm, waarvan één met een langwerpigen, wonderschooncn turkoois was versierd en de inscriptie droeg F. Frh. v. R. 15 Maart 1866 een verlovingsring. „Als gemaakt voor je vingers mij zouden ze te nauw zijn," zeide Sigrid, terwijl ze de ringen op de tafel legde en het medaillon opende. Het bevatte 't miniatuur-portret van een kindje, welks hoofdje met de groote, wijd ge opende blauwe oogen in een met kant afgezet kussen lag, ongeveer van den- millioen K.G. heeft dus tot gevolg, dat alle onkosten, de vaste en de veranderlijke, met 15 ets per K G. verminderen Een dergelijke vermeer dering van den omzet kan echter alleen door reclame worden bereikt en hoofdzakelijk door Dagbladreclame, want een andere mogelijkheid om tot dergelijke resultaten te komen, bestaat niet. Men hoort wel eens zeggen „Goede wijn behoeft geen krans". Dit is echter in onzen modernen tijd een groote dwaling. Natuurlijk heeft ook persoonlijke aanbeveling goede propagandawaarde. Men bereikt daar mede echier geen cijfers, die een belangrijke rol spelen bij beoordeeling der rendabiliteit van een groot bedrijf. Waarmede wordt nu de dure Dag bladreclame betaald Zeker niet uit de portemonnaie van de huisvrouw of den winkelier, welke laatstgenoemde voor zijn distributieweik een behoor lijke winstmarge moet ontvangen Keeren wij terug tot ons voorbeeld. De prijs van het artikel is dezelfde gebleven sinds de verkoop van het artikel met 100 pCt. gestegen is. Deze stijging maakt echter voor den fabri kant een onkostenbesparing uit van tO.15 per K.G., dat zijn per jaar f 300.000 en daarmede kan inderdaad heel wat reclame gemaakt worden. Wel begrepen, alleen van een wer kelijk goede reclame voor een werke lijk goed artikel kan men dergelijke resultaten verwachten. Het artikel moet absoluut first class zijn en op elk gebied beantwoorden aan de eischen, welke door de economische verhou dingen gesteld zijn. Zoo b v. behoefte aan normale concurrentie en koop kracht der verbruikers. In Amerika b.v. weet elke winkelier en elke huisvrouw, dat het onvoor- deelig is een groote reclame optouw te zetten voor slechte goederen. Bij het doen van inkoopen wordt daar mede sterk rekening gehouden. De winkelier vraagt b.v. den handels reiziger: .Welk bedrag zal Uw Firma zelfden leeftijd als de kleine Siegfried, wiens portret het heel goed had kun nen zijn. I)it denkbeeld wekte Iris een weinig uit haar mijmering op zij wilde naar het medaillon grijpen, maar hare handen weigerden haar dienst. Sigrid nam nu het volgende pakje uit het koffertje; uit een zacht, wit papier haalde ze een streng ineengevlochten, afgesneden, blond vrouwenhaar, van eene zeldzame, zilverachtige vlaskleur, evenals het haar van Iris haar, dat door Sigrids handen zorgvuldig losge maakt, lang als een sluier neerhing prachtig, fabelachtig schoon vrouwen haar, donzig golvend en zacht als zijde. Het volgende pakje, dat Sigrid nu uit het koffertje nam en open maakte, be vatte een driehoekigen doek, van wit te, echte Spaansche kant, zooals da mes wel over het hoofd dragen, wan neer ze naar den schouwburg gaan. Hij was echter gedeeltelijk met een bruin achtige vloeistof doortrokken, die de eene slip geheel bezoedeld en den doek waardeloos gemaakt had. „Als in bloed gedrenkt," zeïde Sigrid huiverend, terwijl ze 't kanten weefsel op zijde legde. „Als in bloed gedrenkt", herhaalde Iris werktuigelijk. Het laatste pakje, dat Sigrid uit het koffertje nam, was heel klein. Er be vonden zich drie verwelkte rozen in, samengebonden tot een ruikertje, die met dezelfde bruine kleur waren over goten als de kanten doek. Meer bevat te het koffertje niet. Wordt vervolgd. 51e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwykstht en Langstraatscke Courant, Dit blad verschtfnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydug des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. van „DE ECHO VAN HET ZXJIDEN" Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEBSFELD-BALLESTBEM. j

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1