Voor Huis en Hof. Het Gouvernementsvaartuig „Zeemeeuw" vergaan. Soerabdja, 9 Feoruari. (Aneta). Een foutief raaiooericm deed ae geiucnien omslaan, dat de diensiboot van het loodswezen Dora met 4 loodsen aan boord, tijdens stormweer omgeslagen zou zijn. De Dora bieek echter tn vei ligheid te zijn, maar uitgezonden viteg- macotnes signaieeruen een omgeslagen boot, waarvan de kiel met koper oe- kleed was. Het gouvernemernsvaartuig Zeemeeuw neeft een dergelijke öeklee- ding Het is bemand mei 40 koppen en gevreesd wordt, dat de Zeemeeuw tusscnen de eerste en de tweede gas- boei vergaan is. Het oiieschip van de Bataafsche Petroleum Maatschappij Meuten heeft dertig opvarenden van de Zeemeeuw gered. De tweede officier van de Zeemeeuw, de neer Tupainahu, en acnt iniandsche schepelingen zyn verdronken. Geted zijn de gezaghebber van de Zeemeeuw, de heer Lagaai, de eerste officier, de heer van der Burgh, de tweede officier, de heer Corneiisse, de eerste werktuigkundige de heer Krone, en de tweede werktuigkundige, de heer Ridder, benevens deritg inlanders. Een zeldzaam zaken-jubiié. De bekende reclame voor D.E. Heerenbaai, in humoristische schetsen van Ton van Tast, wordt met een nieuwe serie voortgezet, die zeker weer aller aandacht en belangstelling zal trekken Een paar speciaal zake lljke nummers komen in die rij ter af wisseling. De eene geeft een overzicht van de fabriekscomplexen, terwijl de andere de waarde van de „fijnsnede" boven de „krulsnede" betoogt. Verder merken we op, hoe in deze serie naar voren komt, dat de N.V. Douwe Egoerts dit jaar haar 175-jarig jubileum zal vieren. We kunnen ons voorsteilen, dat de beheerders met eenigen rechlmatigen trots alle annonces laten prijken met; 1753—(175)—1928. De Douwe Egberts-onderneming is zeker een der oudste tabak kolfie- thee-firma's van ons land, terwijl na komeltngen in rechte lijn van den op richter, ai die jaren de leiding en het beheer hadden en de aanvankelijk zeer bescheiden zaak hebben weten op te voeren tot een der grootste in ons land. De Wijziging van de ziektewet. Naar de Volkskrant verneemt hebben de werkgevers centrales zich tot de besturen van een aantal organisaties gewend met de vraag, of deze bereid zijn deel te nemén aan een bespreking over de vraag, of het gewenscht ls een congres te houden in verband met de aanhangige wijzigingen van de Ziektewet Bedoelde besturen zijn tegen 7 Februari uitgenoodigd. Men stelt zich voor, het congres te houden in de laatste week van Maart. Uitgenoodigd zijn o.a. de besturen van vrouwenbonden, middenstands organisaties en landbouworganisaties KERKNIEUWS. De kerkvervolging in Mexico. In verschillende plaatsen 116 personen gevangen genomen. - De „Times" correspondent te New York schrijft: De Mexicaansche regeerlng heeft 2 vliegtuigen, welke onlangs in de Vereenigde Siaten gekocht werden, naar de staten Guanajuto en Queretaro gezonden teneinde een afdeeling bonds cavalerie, welke uit Traputo ter ver volging van „opstandelingen", die Salamanca en Colon verleden Zondag aanvielen, was uitgezonden, bij te staan. De bondstroepen noemen de gebeur tenlssen op Zondag, waarbij 13 "op standelingen" werden gedood, een Katholieken opstand, welke in de stad Qaeretaro werd georganiseerd. De garnizoenscommandant heeftde sluiting van alle kergebouwen gelast met de verklaring, dat zij gebruik! zijn ah plaatsen van samenkomst voor samen zweerders. Zeventig personen, onder wie twee priesters, zijn te Sarabaia gevangen genomen onder verdenking betrokken te zijn bij een aanval op Salamanca. Tien anderen werden bij Queretaro gearresteerd. Bondstroepen drijven het volk in de Staten Michoacan. Jalisco, Aguas callentes en Colima in de groote steden bijeen om aldus te voorkomen dat manschappen en voorraden In der staten geconcentreerd worden daarna zullen zij tot een grooten aanval op de bolwerken van „rebellen bandieten en Katholieke fanatici" overgaan. Vliegtuigen, infanterie, cava lerie en artillerie werken in dezen veldtocht samen. De bladen van de stad Mexico vermelden een vertraagd bericht uit Silao in den staat Guanajuato behel zende dat een Christusbeeld op een heuvel bij de stad verscheidene dagen geleden „waarschijnlijk door anti Katholieke elementen" was opgeblazen. Dit beeld stond in het aardrijkskundig middelpunt van de republiek en was door een inschrijving onder de Katho lieken uii liet geheele land betaald. Geheime dienstagenten en politie mannen in de hoofdstad gaan voort met het gevangen nemen van Katho lieken wegens overtreding van de wetten nopens de uitoefening van den godsdienst. Verleden Zondag arresteerden zij vijftien mannen, onder wie den priester Antonio Topar, en een twintig vrouwen, terzake van 't bijwonen van de H. Mis in particuliere huizen. Aile gearresteerde personen werden in de gevangenis gezet, doch men verwacht - dat zij alleen beboet zullen wordeti en dat van hen de be lofte zal worden geëisch! geen inbreuk meer op de regeeringsbepalingen te maken. Goudvisschen. Deze vischsoort is door de Span jaarden en Portugeezen vanuit China en japan g ïmporteerd. In het begin mislukte hier de voort planting dezer vischjes, doch na eenige ervaring ging het zelfs zoo goed, dal er al heel spoedig een overvloed van goudvisschen bestond. Hierdoor kwam een einde aan de hooge prijzen en kwamen ze onder ieders bereik. In een minimum vari tijd waren ze over geheel Europa verspreid en tegenwoordig treft men in ieder aquarium goudvisschen aan. f)e stakker worden zelfs wel gehou den in nauwe kommen en in gewone haringflesschen Dit laatste gaat alleen, als ze nog erg klein zijn, doch het is uit den booze, In een derge ijke bekrompte ruimte eenige behoorlijke goudvis schen te houden. Ze kunnen zich dan niet behoorlijk bewegen en worden z.g traag. Dit traag worden komt doordat ze zich bij hun pogingen in sierlijke vlugge bewegingen door het water te schieten, heel vaak op onzachte wijze hebben gestooten. Hierdoor worden ze voorzichtig en passen de ezeltactiek toe en gedragen zich ver der zoo kalm mogelijk. Er wordt nog heel vaak verkondigd, dat ze tegen alle temperaturen zijn bestand, doch deze meening is fou tief. Zooals we reeds hebben gezegd, stammen ze uit de warme streken. Ze kunnen geen lagere temperatuur ver dragen als 4 graden Celsius boven het vriespunt. We weten wel, dat ze bij een lagere temperatuur niet direct sterven, en dat het zelfs wel is voorgekomen, dat ze eenige dagen gedeeltelijk ingevroren in het ijs heb ben gezeten, doch dat bewijst enkel, dat ze in een dergelijk geval over een extra dosis ausdauer hebben be schikt. Bovendien zullen ze hierdoor danig hebben geleden, wat te eeniger tijd dan ook duidelijk demonsteert De verzorging der meeste aquari umbewoners, laat in den regel veel te wenschen over. Er wordt lang niet voldoende zorg aan besteed. We hebben wel eens goudvisschen aangetroffen in een lt'sch of kan, welke hoogstens af en oe eens een stukje brood kregen en verders niets. De resten van het brood bleven zoo lang liggen, dat de slachtoffers dit van honger hadden opgegeten. Het is jammer, dat zulke dieren beulen, ook niet eens zoo een behan deling ondervinden. Willen we er werkelijk genoegen van hebben, dan moeten we ook zor gen. dat ze goed worden verzorgd Geef de kleine soorten wat fijn ge schrapt vleesch en wissel dit af, door ze zoo nu en dan wat fijn gehakte rauwe garnalen te geven, of wat mie renpoppen. Verder is het ook uitstekend ze le vend voer te geven, in den vorm van watervlooien en dergelijke Deze kun nen worden opgediept uit een of andere sloot en dan worden afgezon derd In een flesch. Dit is dus als het ware de provisiekast, van waaruit de vischjes op geregelde tijden worden voorzien. Door ondervinding leeren we al spoedig hoeveel we kunnen geven Overdaad schaadt, want dat veroor zaakt spijsverteringsstoornissen. Bo vendien blijft het overgebleven voed sel dan langen tijd op den bodem liggen, wat het water doet bederven en een pracht gelegenheid is voor rot- tings bacteriën. Het verdient daarom aanbeveling deze resten en zoo noodig ook de ontlasting, geregeld weg te hevelen. De Chineezen en Japanners hebben alle mogelijke kleuren gekweekt de laatste hebben zich speciaal toegelegd op vormverandering. Hierdoor zijn een groot aantal de- generatie-producten ontstaan, als I Sluiersstaarten, Driestaarten, enz. Vooral de sluiersstaarten woiden zeer graag gehouden. Indien de goudvisschen goed wor den verzorgd, zijn ze in een aqua rium heel gemakkelijk tot voortplan ten brengen. Ongeveer half April ontdekt men glasheldere belletjes ter groote van ongeveer 2 mM. tegen de dekruit of tegen de zijwanden. Dit zijn de eieren welke door het wijfje op woeste wijze zijn uitgestooten. Dit herhaalt zich van 6 tot 10 ma len. Het wijfj* ligt dan afgemat op den bodem. Dit is dan het moment, dat de visschen uit het aquarium moeten worden gehaald en tijdig elders moeten worden ondergebracht Ze zijn n.I. verzot op hun eieren en zouden ze daarom spoedig hebben verorberd. Deze eitjes komen uit na verloop van zes of zeven dagen Ze hebben dan een lengte van 4 5 mM. en bevinden zich het liefst bovenin tus- schen de planten. Na eenige dagen kan men ze voe deren met fijn viscnvoeder, dat in den handel verkrijgbaar is. Het dagrant soen vooral niet in een maal geven, doch dit In drie of vier maal ver strekken. Na verloop van een week verorbe ren ze reeds kleine watervlooien. Daarna het rantsoen geleidelijk op voeren en de fokkerij is al ^en heel aardig op gang. Eventueel doode vischjes moeten steeds direct worden verwijderd, even- als de onbevruchte eieren, welke kenbaar zijn aan hun melkachtige kleur. Voor hen. welke goudvisschen in vijvers houden, merken we nog op, dat het gewenscht is bij vriezend weer steeds een gat in het ijs open te houden. Zulks is noodig met het oog op de luchtverversching en moet nog al eens verbroken worden. Ingezonden Mededeelingen. 'Teger^verva 5 ching ■Bij Apoth.en Drogisten Prijs 75,40 en 2,5ct"] DRUNEN. Met Pinksteren zal de harmonie der Jongenscongregatie aan een solistenconcours te Boxtel deel nemen. Gedurende de Vastenavonddagen wordt door de tooneelvereeniging een uitvoering gegeven Een rijk program is samengesteld en staat dus weer een echte kunstavond te wachten. Dat de tuinbouw in deze streek nog steeds vooruitgaat, blijkt wel uit den omzet die de alhier gevestigde veiling in 't afgeloopen jaar heefi gehad. Was het totaal bedrag waar voor geveild werd in 1926 op f 33.666.85 gekomen, in 1927 was deze omzet gestegen tot f369 722 25 Dit mag voorzeker als een verblijdend feit beschouwd worden, daar 't meer en meer blijkt dat uit de tuinderij momenteel betere bedrijhuitkomsten zijn te verkrijgen dan uit het land bouwbedrijf. Laten we hopen dat de omzet der Veiling en alzoo de uit breiding van den tuinbouw steeds stijgende zich zal ontwikkeien. Bij de tuinders in deze omgeving zal het voorzeker groote instemming vinden dat door het bestuur der Veiling vereeniging „De Langstraat" alhier nu reeds besloten is in welke afdee lingen en rubrieken men voornemens is de a s. tentoonstelling op 8, 9 en 10 September te verdeelen, waarvoor prijzen zullen worden uitgeloofd. Door deze tijdig genomen indeelingen wordt men in staat gesteld de teelt van een en ander zoodanig te regelen, dat men kans van slagen heeft, om alzoo in een of meer afdeelingen met succes in te zenden. Wij laten de afdeelingen en rubrieken hier gemakshalve volgen, wat voor al de teelers noodzakelijk is No. 1. De schoonste 5 en meest volledige inzendingen groenten. No. 2. De 5 mooiste witte kooien. No. 3. De 5 mooiste roode kooien. No. 4 De 5 mooiste savoije koole n No. 5. De 5 mooiste spruitkool planten. No. 6. De 5 mooiste boerenkool planten. No. 7. De mooiste en meest vol ledige collectie bol-, knol- en wortel gewassen. Wortelen, kroten, knol- selderie, uien, rammenas, witloof, schorseneeren, knolrapen, aardappelen (elk 5 stuks). No. 8. De mooiste 3 KG. snij- boonen. No. 9. De mooiste 3 KG Prin- cesseboonen. (Liefst zonder draad) No. 10 De mooiste 3 K.G. Rheini- sche spekboonen. No. 11. De mooiste en meest vol ledige inzending bladgroenten. (Sla, .andijvie, piij, spinazie enz). No. 12. De mooiste inzending glas- producien, in hoofdzaak komkommers en lomaien. De afdeeling fruit zal verdeeld wor den ais volgt: No. 1. De meest volledige inzending vruchten, 5 stuks van elk. No. 2. De mooiste 5 stuks goud- reinetten. No. 3. De mooiste 5 stuks B.-abant- sche bclkflcur. No. 4. De mooiste 5 stuks sterappél. No. 5. De mooist uitgebreide col lecue appelen, van elke soort 5 stuks. No. 6. De mooist uitgebreide col lectie peren, van elke soort 5 stuks. No. 7. De meest volledige inzending steenvruchten, van elke soort 5 siuks No. 8. De mooiste inzending fruit verpakt voor btnnen— en buitenland- sciien handel. Valt over 't algemeen een meer en meer intensieve bewerking der kippenhouderij waar te nemen, zeer zexer ls dat onze streek hierin niet ten achter staat. Verbaasden wij er ons over dat door de alhier gevestigde vereeniging van pluimveehouders in 1926 ruim 667 000 eieren werden verzonden, in 1927 steeg dit kwantum tot 925 000 stuks, een hoeveelheid die we voor een paar jaar nog als iets onmogelijks zouden hebben beschouwd Ook schijnen meerdere leden zich loe te leggen op het houden van eenden, want hiervan steeg de aanvoer van 17793 stuks in 1926 tot 43959 stuks in 1927. De opbrengst der eieren was in 't afgeloopen jaar voor kipeieren 152.355 38 en voor eendeneieren f 2.426 24 of in totaal f 54.781.62 wat voor een kleine vereeniging die sLchts enkele jaren bestaat een goed resul taat te noemen is. De Z Eerw heer Th. Goossens, pastoor a hier, is thans hersteld en heeft zijn bediening hervat Gisteren heeft ZijnEerw weer de H. Mis in de parochiekerk opgedrégen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente a d Loonschendijk zal a.s. Zondag des narn. 2 uur optreden Ds Louwe—Kooimans uit Waalwijk. Op initiatief van het bestuur der Ger. Jongelingsvereeniging is alhier een Ger. Knapenvereeniging opge richt, waarvan als leider zal optreden de heer Kuijpers. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Joh. v. d Hoek, secretaris. M. Mandemakers, penningmeester en M. Vos, bibliothecaris. Onze vroegere dorpsgenoot F. Mabelis, thans waarnemend leeraar aan de Prins Hendrikschool te Bata via, is benoemd tot leeraar in deNed. Taal en Handelscorrespondentie aan de Openbare Avondhandelsleergang De jager G v. D. kwam een dezer nagen tot de minder aange name ontdekking, dat zijn beste jacht hond dood in het hok lag. In den loop van dit jaar zal de in wijden omtrek bekend staande koperslageiij en kachelzaak van den heer Jac. A. Dekkers aan de Willem van Gentsvaart 125 jaar bestaan. Dit jubileum, zal in verband met het 50 jarig huwelijksfeest van het echtpaar J. Dekkers op Dinsdag 14 dezer, ook op dien dag herdacht worden. Dinsdag werd de opperman W. Geene wonende aan de Nieuwevaart. die zich onlangs bij het steendragen in die mate verwondde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, naar het Ziekenhuis te 's Bosch overgebracht, alwaar hij reeds denzelfden nacht, tengevolge van bloedvergiftiging overleed. Hij laat een vrouw en 2 jeugdige kinderen na. J1. Maandagavond hield de Christelijke Naaikrans „Dorcas" te dezer plaatse onder leiding van haar Eere presidente, mej. Kuijpers—v. d. Waals haar jaarvergadering. Nadat deze bijeenkomst geopend was, werden de jaarverslagen voor gelezen. waaruit bleek, dat het aantal leden alsmede de werklust van hen reden tot tevredenheid geeft. In het bestuur is eenige wijziging gekomen, doordat in de plaats van mej A van Wijlen tot presidente mej. H. Snoek benoemd is. Uit het financieel verslag bleek.dat de kas met een tekort van f 6 sloot. Door de vereeniging werden in het afgeloopen j3ar in 18 gezinnen tot een totaal van 45 stuks kieedingstuk- ken uitgereikt Na afhandeling der huishoudelijke zaken werd het verdere van den avond afgewisseld door voordrachten zang, op prettige wijze doorgebracht, waarna de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten werd. We hopen dat. als straks de leden dezer vereeniging weer om een bij drage komen, zij zeker niet teleurge steld zullen worden. In de Ned. Herv. kerk te deze plaatse hoopt a.s. Zondag des nam. half drie Ds. v. d. Vlugt uit Drunen op te treden. SPRaNG-CAPELLE. (V.m. Sprang.) J 1. DondcrOagavond kwam de A.R. Kiesvereniging „Ncdei land en Oranje" alhier in jaarveigadeiug bijeen in de zaal van de Cnr. Volksbond. Nadat de Voorzitter de heer G. J. van Wiiligenborg, de vergadering op gebruikelijke wijze had geopend, neette hij in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom en sprak daarbij zijn blijdschap uit over de goede opkomst, waarbij hij de hoop uitsprak dat het een beeld voor de toenomst mag zijn. Hierna waren aan de orde de jaar verslagen van Secretaris en Penning meester. De aftredende bestuursleden de heeren G J van Willigenburg en G. Jansen Fzn. werden bij acclamatie herkozen. De Voorzitter leidde hierna een on- derwerp in over „Overheid en Kerk", waarop een aangename gedachtenwis- seling volgde. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben behandeld, werd de verga dering met dankgebed door dhr. C. Klootwijk gesloten. WASPiK De Tooneel-en Operetten- vereeniging „Entre Nous" gat Dinsdag avond in het St. Henricusgebouw te Raamsdonksveer een goed geslaagde uitvoering Opgevoerd werd hei blijspel in 3 bedrijven „Hallo", met Mars en de Operette In 2 bedrijven „Voorden bloedraad". Donderdagmorgen vervoegde zich op het bureau van den Burgerlijken Siand een paartje met den wensch zich door de banden des huwelijks ie ver eenigen. Wij! de vader van den brui- degom niet tegenwoordig was om de vcreischte toestemming te verleenen, noch schriftelijk in het huwelijk zijner dochter had toegestemd, kon de plech tigheid niet doorgaan en werd" maar besloten aan het reeds gereed gemaakte bruiloftsmaal aile eer aan te doen. De heer G. de Koning hoopt a s. Zaterdag den dag te herdenken, waarop hij voor 20 jaren werd aange steld tot veldwachter alhier. Moge het den ijverigen politieman gegeven zijn. zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. RAAMSDONKSVEER. Tot onder wijzer aan de Chr. School op 't Veer werd benoemd de heer Nijhoff uit Meppel. Zondag zal Ds. Ewoldt voor de Herv. Gem. optreden des morgens om half tien in de Veersche kerk des na middags 2 uur zal er in de Dorp- sche kerk leesdienst zijn. De WelEerw. heer Ds. Kaptein van Moerdijk hoopt Zondag om 91/2 en om 3 uur op te treden in de Ger. kerk op 't Veer. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen voor coupeuse slaagde o m Mej Anna Broeders. MADE. Deze v/eek vertrokken van hier een 50-tal aard en grond werkers om aan de Zuiderzee-inpol dering te werk gesteld te worden. - Zondag 12 Febr. a.s. zal Ds. Vink des v.m. 10 uur te Drimmelen, en Ds Steenhuizen op gelijken datum en uur te Made voorgaan. Woensdagmiddag 12 uur had op den straatweg bij een gevaarlijken bocht een autobotsing plaats tusschen twee auto's, nl. een van de Z S M en een luxe auto, welke eenigszins werd beschadigd, terwijl de autobus waarin 4 personen gezeten waren te veel uitweek en in een sloot terecht kwam. De inzittenden en de chauff ur konden zich bijtijds redden, zoodat geen ongelukken zijn te betreuren. De autobus was zwaar beschadigd; ook een as was gebroken. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 9 Febr. '28. Zondagavond geeft de tooneel vereeniging uit Nieuwkuijk in het Verenigingsgebouw een uitvoering, waarbij zal worden opgevoerd „Uru- mugam.de standvastigePrins",tooneeI- spel in 5 bedrijven. 15 Febr. e k. wordt door de Gem. Zangvereniging uit Wijk en 't Heus- densche Mannenkoor in Hotel „Het Wapen van Amsterdam" een kunst avond aangeboden. Tevens zal de heer P. Kallenbach uit 's Bosch zich aldaar doen hooren op de viool. Volgens het programma belooft het een zeldzame avond te worden. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 6 Febr. '28. Patronaat. We willen nogmaals wijzen op de tooneeluitvoeringen, die Zondag a. s. in t Patronaat St. Jan gegeven wor den. Na het Lof voor de dames en

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6