jf ECU IU IET Ml tfo. 13. Zaterdag 11 Febr. '28. 51e Jig. DERDE BLAD. ^PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 10 Febr. 1928. Kamer van Koophandel. Door de Kamer is het volgende adres gericht aan den Minister van Waterstaat Na het graven van het afwaterings kanaal 's riertogenöoschDrongelen is de verbinding van den weg, die van Waalwijk voert naar den weg over den Zuiderdijk van den Nieuwen Maasmond in de richting Heusden, tot stand gebracht door overbrugging van de uitiaatsluis in dezen dijk. f)eze brug voldoet volstrekt niet meer aan de eischen van het tegenwoordige verkeer en is voor dat verkeer een zeer hinderlijke belemmering gewor den, De overgang is zeer smal en sluiten daarenboven de wegen daarop aan met een rechten hoek. Grootere personen-auto's en vooral vrachtwa gens kunnen niet dan met de grootste moeite passeeren, terwijl voor met lang hout geladen wagens de passage zelfs geheel onmogelijk is. Het motorvoertuig kan voor het platteland alleen dan de groote eco nomische voordeelen opleveren, die zeer terecht daarvan worden verwacht, wanneer de siaat van de plattelands verkeerswegen en waterovergangen de ontwikkeling daarvan niet in den weg staat. In de algemeene beschouwingen, opgenomen in ons jaarverslag 1926 (blz. 12) vestigden wij de aandacht op de ongunstige positie, die het platteland met betrekking tot de voor deelen, die de wegenbelasting zal brengep, inneemt. Wij vertrouwen dan ook, dat Uwe Excellentie, rekening, houdende met deze ongunstige positie, bereid zal worden gevonden welwillend te over- wegen ons verzoek om zoo spoedig mogelijk den overgang over de uit iaatsluis van het kanaal 's Hertogen bosch—Drongelen zoodanig te verbe teren, dat hei verkeer niet langer wordt belemmerd. De verkiezing (candidaatstelling) van een lid der atdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer B. J. Hoevenaars-Kriellaars te Dongen, zal plaats hebben op 20 Maart a.s. den Heer Volmer, van het Departe ment van Arbeid. Gevolg na verloop van eenige maanden benoemde de minister een commissie ter bestudee ring van het emigratievraagstuk. Op vallend was het dat geen afgevaardig-1 de der kantoorbedienden in die commissie benoemd was. Hierover werd een schrijven gericht aan de mini- ster maar het resultaat was nihil. De oorzaak van het passeeren der kan toorbedienden in deze zaak moet, volgens spreker, gezocht worden in het feit, dat onze bonden nog niet sterk genoeg zijn. Waren alle bedien den vereenigd dan zouden onze bon den meer macht kinnen uitoefenen. Nu moet men lijdelijk toezien. Het verbaast spreker, dat zelfs tot de „intellectueelen" nog niet is doorge drongen de waarheid van het spreek woord „Eendracht maakt macht". Hij besluit zijn rede met een aansporing tot de leden om met energie en ver nieuwden ijver voor hun R K Bond te strijden, om de afdeeling Waalwijk, waar nog een zeer groot aantal on georganiseerden is, tot grooten bloei te brengen. De Voorzitter dankte den heer Haver voor diens leerzame en nuttige uiteen zetting van een zoo belangrijk vraag stuk als dat der emigratie. Tijdens de rondvraag werd het woord nog gevoerd door de adviseur. Hij spoorde de leden aan steeds met de afdeeling mee te leven. Van zijn kant beloofde hij ook alles tp doen wat in het belang der afdeeling is. Uit de Schoenindustrie. De waarde der schoenenproductie in Zweden bedroeg over 1926 Kr. 87.300,000 tegen Kr. 91.230.000 in 1925. In 1927 bedroeg de schoenen- uitvoer 698,000 K.G. tegen 563 142 K G in 1926 en 475,490 K.G. in 1925. Daartegenover stond een schoenen- invoer ten bedrage van 362,000 K G in 1927, tegen 246,885 K.G. in 1926 en 179,240 KG. in 1925 Van den uitvoer van lederen schoenwerk ging niet minder dan 95°/0 naar Noorwegen. De invoer komt meest uit Duitschland en Tsjecho-Slowakije. In Finland zijn bij tariefswijzi ging de invoerrechten verlaagd. Op „gekeerd schoeisel" en „schoe nen van ten hoogste 400 gram per paar", stond vroeger 120 (voor Neder land 100) Finsche Mark, nu 80 (voor Nederland 70) F. Mk. Op „lakschoenen" is het recht in 't algemeen verlaagd van 120 op 80, voor Nederland van 76 op 60 F. Mk. Rusland produceerde in de maand December j.l. 622,200 huiden hand, die direct verbonden werden. B randweerowrsu 8. Donderdagavond werd door den heer G. van Hulten in de zaal van Hotel Verwiel de tweede cursusavond gehou den voor brandweerleiders. Ditmaal stelde de heer van Hulten aanschouwelijk voor de middelen tegen brandgevaar in bioscopen en blusch- techniek. Ben Uur. Ook Woensdagavond was de zaal weer stampvol; in 't. geheel is deze film in zes uitvoeringen bezocht door 2200 betalende personen. Vooral ook van buiten is het bezoek zeer, groot ge weest. Voor onze gemeente tevens een mooi buitenkansje. Pastoor van Riel. As. Zondag vertrekt de Z.Eerw. heer pastoor van Riel naar het Zuiden. Onze beste wenschen en zeker die van al z'n parochianen vergezellen hem voor een spoedig en afdoend herstel. De Hollandw B. fabriek. Naar wij nader vernemen, is de Hol- landia B. fabriek in de le Zeine ver kocht aan den heer W. de Rijk te U- trecht. Zooals gezegd, zal daarin ver moedelijk een meubel-, speciaal stoelen- fabriek gevestigd worden. Da nsweds tr ijd Volgens verspreide circulaire zal morgenavond in de Concertzaal „De Lindeboom" van den heer C. M. van Sebille, een danswedstrijd worden ge-' houden, waaraan mooie prijzen zijn verbonden. Aanvang van het bal 0 uur, aanvang van den wedstrijd 7 uur. Nederlandsche Musici In den vreemde. Wij lezen in .De Telegraaf". Jos Groenen, de bekende opera zanger, Is zoo juist uit Barcelona naar Hamburg teruggekeerd. Te Barcelona heeft hij zeer veel succes gehad met zijn optreden als Hans Sa.chs in de „Melstersinger" en als Francesco in „Mona Lisa" van Schillings Wij vernemen dat de heer Groenen dit seizoen nog zal optreden in Ant werpen eveneens In de „Meistersin- ger". Velen zullen dus in de gelegenheid zijn hem dan eens in zijn echte sfeer te hooren. Pastoor van Erp. De hardnekkige geruchten die vooral in de St. Clemens—parochie de ronde doen als zou de ZEerw. Heer pastoor v. Erp de St. Clemens—parochie gaan verlaten, kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Wij stonden er toen dan ook niet best voor, om de redenen als bovenge noemd. Niet dat wij bang waren, dat de uitvoering niet zou slagen voor wat betreft de werkzaamheden, maar hier was men vooral beangst voor den finantieelen kant der uitvoering En dit heeft toen dan ook wederom uitgewezen dat nog steeds niet de belangstelling er is. Wat wij reeds zeiden, de werkzaam heden, daarover behoefden wij ons niet ongerust te maken, dit immers mogen wij, en hierop kunnen wij trotsch zijn, gerust aan onzen, zooals meer gezegd, actieven en kundigen leider toever trouwen. Het is dan ook bewezen.dat er goed was gewerkt en het amusante gedeelte in gotde handen was, van onze zustervereniging „de Spartanen" uit Tilburg. Deze Immers heelt twee jaren achtereen ons flink en royaal ter zijde gestaan en haar mag dan ook een woord van dank niet worden ont houden. Alleen de Finantienl Dat was en is nog de kwestie. Het nadeelig saldo van deze uitvoering was dan ook weer zeer goed te noemen pl.m. f 50, - (hierbij was echter gelukkig het dona- teursgeld niet inbegrepenOver de uitvoering nu genoeg. De leden zullen den moed niet laten zakken, om de vereeniging, al wordt ze door zulke gevallen een beetje ontmoedigd, toch hoog en steeds hooger op te voeren. Vergaderingen. In den loop van het jaar werden 12 bestuurs- en 6 ledenvergaderingen ge houden. Er is een prachtige samen werking tusschen leden en bestuur, dat het zoo blijven moge, ja dat alles steeds nog beter worde 1 Het ledental onzer vereeniging is stabiel gebleven. Verschillende leden zijn vertrokken, enkele geroyeerd, doch vele nieuwe en ik kan gerust zeggen, goede leden, hebben we erbij gekregen. Een lid echter, nl. den heer L. Trim- bach, werd ons door den dood ontrukt. Jammer want hij was toch een voorbeeld voor de vereeniging en dat dit allen wisten, bewijst de groote opkomst en de laatste eer hem bij zijne begrafenis gebracht. Zijne nagedachtenis zal bij ons In eere blijven. Voor een uitstapje naar de Olympiade werd een fonds opgericht. Allen zagen dit immers gaarne. Blijft hieraan dan ook zoo goed mogelijk bijdragen, het is in Uw eigen belang. Wedstrijden. Twee mochten wij er dit jaar mede maken, nl. te Tilburg en te 's-Bosch en beide zijn naar men zeggen mag Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct By Apoth. en Drogisten. „De Twee Kolommen" prof Soliën, met eer. voorgift van 400 punien tegen den heer Bart van Engelen, terwijl 18 Febr. mej Schrier in het Vosje speelt tegen den heer Herman Klijn. Aan de jeugd Kinderen, willen jullie in het bezit komen van een alleraardigst spel, het „Faam spel" uitgeloofd door de firma Louis Dobbelmann te Rotterdam aan de verbruikers harer prima rooktabak merk „Faam". Vraagt dat aan je vader, broer of oom of hij „Faam tabak wil rooken, de geurigste baaitabak voor den laagsten prijs, en of hij de bons, die op alle pakjes „Faam" afgedrukt zijn (behalve op „Faam-blauw)", aan jullie wil geven. Iedereen die aan de Reclame-Afdeeling van Louis Dob belmann, Hoogstraat 102, Rotterdam, de bons van 5 pond Faam tabak in zendt, ontvangt een „Faam-spel". Dit spel is zeer leerrijk en amusant. Met den ouden heer Faam maakt men een reis om de wereld per vliegma chine, luchtschip, trein, stoomschip, kameel of slede. Schipbreuk, déraille ment, noodlanding en andere gebeur tenissen maken deze avontuurlijke reis zeer spannend. Een gezellig spel voor den familiekring. Patronaat „St. Clemens Volgende week zal het bestuur van het St. Clemens-patronaat een collecte houden, terwijl dan tegelijk getracht zal worden nieuwe donateurs te wer ven. Alle bijdragen groot en klein, komen ten goede aan 't Patronaat in zijn geheel, dus steun is ter deze zeer nuttig en zoo algemeen mogelijk ge- maakt voor dit mooie doel. Fabrieksarbeidersbond. A s. Maandag houdt de afdeeling Baardwijk van den Ned. R. K. Fa- brieksarbeidersbond een groote pro paganda—vergadering in het St Cle- mens—patronaat des avonds half acht. Rectificatie Men verzoekt ons den naam der firma waarmede de fabrikanten hier en in Kaatsheuvel vergaderden en die een standaardwerk over Noord— Bond van Handels- en Kantoor bedienden. Onder zeer matige belangstelling vergaderde Woensdagavond de atd. Waalwijk van der Ned.R K. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden in de zaal van hotel Verwiei. Te ongeveer negen uur opende de Voorzitter, dhr. Liuijvelaar de verga dering met den Cnnstel. groet, met een speciaal woord van welkom aan den door Mgr. voor deze afd. nieuw- benoemaen adviseur, den Eerw. heer kapelaan BeeKmans. Spr. gat zijn leed wezen te kennen over de slecnte op komst en vindt het jammer, dat juist de eerste vergadeting welke kap. Beekmans bijwoont zooslecnt bezocht is. Toch durft Spr. vertrouwen, dat de nieuwe adviseur steeds zijn beste krachten aan de afdeeling zal geven en dat deze onder zijn adviseurscnap een goede toekomst tegemoet mag gaan. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna gaf de Voorzitter 't woord aan den heer Haver, secretaris van het hoofdbestuur, die daarop een lezing hield over het „emigratie" vraagsiuk. Na een korte uiteenzetting over afkomst en beteekenis van 't woord emigratie, bespreekt hij de oorzaken welke tot emigreeren leiden. De hoofdzaak moet volgens spr. gevonden worden in de drukkende werkloosheid, die ook onder de be dienden gestadig toeneemt. In de laatste 2 jaren werd door den R.K. Bond reeds f 70 000 aan steun uitgekeerd, wat voor zoo'n betrekkelijk kleinen Bond een zeer hoog cijfer is. Spr. laat dan passeeren net ontstaan en het verloop der werkloosheids- kassen. In 1910 werden de vrijwillige fondsen opgericht, gevolgd door 't verplichte fonds, tot dat men tenslotte een wettelijke regeling verkreeg met rijkssteun en gemeentelijke subsidie. Vervolgens wees spr. op de groote moeilijkheden welke aan emigreeren verbonden zijn. Het feit, dat door toe nemende werkeloosheid, het aantal emigranten grooter werd, vormde voor het Hoofdbestuur van den Bond een ernstig punt van bespreking. In samenwerking met den Nat. Bond en Christel, Bond van Kantoorbedien den had een conferentie plaats met zooileder, 754 400 vellen overleer, 1,084 600 paar licht schoeisel en 107,400 paar zwaar schoeisel. In No vember j.l. bedroegen die cijfersresp. 593,000 658,600 981,200 en 111.700. V. v. d. S. Harmonie St. fan. In het patronaatsgebouw der St. Clemensparochie krijgen we morgen, na een flinke rustperiode, weer een uitvoering, n.l. het tweede Winter- concert der Harmonie „St. Jan'. De muzikanten komen met een bijna geheel nieuw repertoire, wel een bewijs dat er dezen winter met veel ambitie is gestudeerd. We zijn be nieuwd of al die nieuwe nummers er reeds goed in zitten en een goede vertolking krijgen. Het komische gedeelte is al niet minder goed verzorgd. Hier zal het blijspel in twee bedrijven De nieuwe halfwas" de hoofdschotel vormen. De namen der hoofdpersonen doen het reeds aanstonds vermoeden, dat het een echt schoenmakersstuk is, actueel dus vooral voor onze plaats en streek. Namen als:,.Huib. van Waal wijk" (schoenmaker), „Dorus van Sprang" (z'n knecht), „Peter v. d. Kaatsheuvel" (de nieuwe halfwas), enz. laten daaromtrent geen twijfel. De schrijver er van verschuilt zich wel onder den vreemden naam „Har wich" doch wij vermoeden, dat hij in werkelijkheid ons zoo vreemd niet is en met de toestanden in de schoen makerswereld goed op de hoogte. Het stuk werd nog nimmer voor het voet licht gebracht en is ook nog niet in druk verschenen. Wat wij er echter op de repetitie van zagen waarborgt ons reeds bij voorbaat een groot lach succes. Ook de andere komische scènes zullen bijzonder in den smaak vallen, zoodat het geheele programma wel geschikt is een volle zaal te trekken en eiken bezoeker te bevredigen. Hedenmiddag generale repetitie voor de jeugd. Ongeval. Donderdagmiddag geraakte dé 16- jarige leerling M. v. d. W. op de druk kerij van ons blad, met. zijn rechter hand tusschen een vorm en een inktrol van een der snelpersen beklemd. Door oogenblikkelijk remmen werd voorko men, dat dit ongeval ernstige gevolgen had; nu bepaalde zich het kwetsuur tot eenige vleeschwonden op de hoven- Zij zijn van allen grond ontbloot en Z Eerw. hoopt nog lang de hem dierbare parochie te besturen. Quick—-Bal. Zooals we reeds Woensdag mede deelden organiseert de Voetbalveree- niging Quick een bal in de zaal van den heer A. v. Berkel. Het bal is uitsluitend toegankel^k voor Quick leden en donateurs en de leden der Quick—supportersclub welke allen een dame kunnen in troduceeren. Kenmerkten de vorige Quick—bals zich door groote gezelligheid het thans te houden bal zal hiervoor niet behoeven onder te doen Voor prima muziek en goede rege ling is zorg gedragen, terwijl diverse verrassingen den avond aan zullen vullen. Aanvang van het bal half acht. Onderscheiding. Het is gewoonte geworden, dat telken jare een der beste leerlingen van den bekenden musicus Paul Schram, een concert mag geven voor de leerlingen en genoodigden van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Rotterdam. Ditmaal valt deze eer te beurt aan onzen Waalwijkschen musicus dhr. Jan Verhoeven. Op 18 Febr. as zal hij in de groote concertzaal van de Mij. te Rottterdam een concert geven, en heeft daar voor het volgende program gekozen 32 variationen van von Beethoven. Ballade g moll van Chopin. Ballade es dur van Chopln. Danse Espagnole van Albeniz. Wij wenschen den heer Verhoeven alle succes. Jaarverslag W. G. V. Aan het ons gezonden jaarverslag over 1927 der R.K. Waalwijksche Gymnastiekvereenlging. ontleenen wij het volgende Wij willen ons eerst bepalen tot aanhalen, van wat meer ook jaarlijks zich herhaalt, als: Uitvoering, verga deringen, wedstrijd, etc. Onze uitvoering 1927 kon door samenloop van omstandigheden, niet eerder geschieden dan 17 Januari. Daar reeds veel in onze gemeente aan ont spanning wordt geboden, en vooral op dien tijd, was het vooruitzicht op onze uitvoering dan ook niet schitterend. goed geslaagd; in Tilburg mochten wij 4 prijzen in de wacht sleepen, in 's Bosch konden 3 stuks worden ver overd. vooral dit laatste was, gezien de zware en groote concurrentie mooi te noemen. Hierbij mag dan ook den leden en speciaal den leider een woord van dank niet worden onthouden, Laten allen vooral in 1928 hun best doen om het resultaat van dit jaar te over treffen en nog meer. vooral in de gym nastiek een belooning machtig zien te worden Nu vooral wil ik iets belangwekkends aanhalen, nl. de zoo schitterend ge slaagde, en dit jaar wederom voor het eerst gehouden zomerdemonstraiie. Op aanzoek van het Bestuur van W. B. om bij gelegenheidvan den verjaardag van H.M de Koningin een uitvoering te geven op de Markt, heeft ons bestuur gsmeend, deze gelegenheid direct te moeten aangrijpen, omdat hierin ligt het groote propaganda-middel voorde gymnastieksport, maar hier speciaal voor onze vereeniging Kunnen wij niet anders dan, als gevolg van bovenstaande, onzen bij herhaling genoemden actieven leider nogmaals dank, oprechten dank bren gen, voor al hetgeen hij in het afge- loopen jaar wederom In het belang van ons allen cn van geheel de vereeniging heeft gedaan, en wenschen, dat het hem moge zijn gegeven nog vele jaren in het belang van all< n te mogen ar beiden en aan de hem zoo dierbare vereeniging zijne beste krachten te kunnen schenken. Hierbij hoort echter nog iemand anders, namelijk ons aller vriend, Walter Strupp. Biljartmatch. J.l. Dinsdagavond speelde in een gezellige bijeenkomst In het café van den heer Jan Wingels de biljartclub De Twee Kolommen tegen HaKaBe aldaar. De uitslag was als volgt: De Twee Kolommen. HaKaBe. P. v. Eeten 81 J Moonen 30 J. Beerens 26 L. Vermeer 100 L. v SchijndellOO L. Moonen 61 398 Het was een meerde avond. H. v. d. Griendt 100 W. Hens 100 A. Heijhuurs 100 J. v. Loon 98 H. de Ruiter 60 C. Willemse 100 558 zeer prettige geard- Morgen Zaterdag speelt in Brabant gaat uitgeven te willen recti- ficeeren. Het is niet de firma Gooi, maar firma Gori Co, Amsterdam, HERPT. Vergadering afdeeling Herpt—Hedikhulzen van den N. C. B. onder presidium van C. J. Grevenbroek in het café Verhoeven te Herpt. De geestelijke adviseur, pastoor Timmer mans had bericht van verhindering ingezonden. Na aflezing van depre- sidentielijst verkijgt allereerst het woord de heer M. v. d. Broek direc teur der R K. landbouwwinterschool te Boxel, die een heldere uiteenstel ling gaf over grondbewerking in 't algemeen en voor leder gewas in 't bijzonder, de bewerking in 't voor jaar en in 't najaar. Ook werd het een en ander vertelt omtrent de teelt der aardbeien en die der zwarte bessen met de bestrijding der meest daarin voorkomende ziekten. Enkele vragen werden beantwoord op een wijze die zeer tot bevrediging strekte. Uit het verslag van den secretaris bleek dat er gehouden zijn in 1927 een algemeene en drie bestuursver gaderingen. De ontvangsten waren 4 91166 de uitgaven f768 27 alzoo een voordeelig slot van f 143 39. Uit het verslag van de brandver zekering blijkt dat er verzekerd was voor een bedrag van ruim 1800 000. Wegens bliksemschade was uitge keerd i 450 De eierbond leverde af aan de veiling in Drunen 83,953 kipeiereren voor f 5 107 07 en 832 eendeieren voor f 87 47. De omzet van het pakhuis te Hedik- huizen was, 149,172 K.G met een opbrengst van f 12,484.16. De heer Ant. v Hoven gaf een verslag der algemeene brandverzeke ring van dpn N.C B. over het dienst jaar van 1925—26. Het pakhuis te Herpt had een omzet van 225.785 K G voederarti kelen en 52 879 K G kunstmest in 't geheel 105 000 K G. meer dan in 1926, voor een bedrag'van f29,030,95 wat ruim f9500 meer is dan in 1926. De verplichte ongevallen verzeke ring had 47 deelnemers met f25,870 verzekerd loon en een bijdragen van f367 20 het aantal ongevallen was 3 met onkosten f384,28. De vrijwillige verzekering had 5 deelnemers met evenveel verzekerde personen, had f4340 verzekerd loon, en 20 Febr. is. Js opera „De Dichter van He ingot".

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9