latum iet Kin No. 14. Woensdag 15 Febr. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Februari 1028. Priesterfeest Pastoor Knijpers. Zooals we reeds eerder meldden, herdenkt de ZeerEeriv. heer Pastoor Kuijpers van de St. Antoniusparochie op 26 Mei a.s. zijn 40-jarig priesterfeest. Hoe gaarne zijne parochianen ook dit feest luisterrijk zouden willen vieren, zullen zij zich toch neerleggen bij den wensch van hun herder, die uitdruk kelijk verlangt, dat die dag alleen kerkelijk gevierd zal worden, zonder eenig uiterlijk feestbetoon en zulks temeer wijl het vorige jaar zijn 25 jarig Herderschap in de parochie door alle rangen en standen zoo buitengewoon schitterend is gevierd. Toch meent men terecht dat een volkomen stilzwijgen allerminst gewet tigd is. Men heeft 't plan opgevat om dien dag opnieuw den dank en de aanhankelijkheid aan hun herder te toonen, en wel op een eenvoudige en treffende wijze. Kennende den hartenwensch van Z Eerw. om mettertijd te mogen komtn tot een studiefonds van pl.m. f 2500 uit welks opbrengst of rente gods dienstige, talentvolle, doch minder met aardsche goederen bedeelde jongelin gen uit deze parochie voor 't H. Priesterschap te kunnen laten studeeren zullen de kerkmeesters dezer dagen een circulaire rondzenden, waarin den parochianen wordt medegedeeld den wensch om op 26 Mei a.s. door het schenken eener bijdrage, de funda menten voor dat fonds te kunnen leggen. Wij twijfelen niet of dit mooie plan zal met instemming worden begroet. Examen. Op Maandag 2 Februari werd te Utrecht in de Ambachtsschool het horlogemakers—examen afgenomen. Dit bestaat uit drie verschillende examens, nl. Horlogemakers—, be dienden— en leerlingen—examen. Voor hel horlogemakers—examen slaagde o.m. de heer P. Rutten te Waalwijk. Ziekenfonds. Maandag 13 Februari vergaderde 't Ziekenfonds van de R.K. Werk liedenvereeniging in den R.K. Gilden bond. De vergadering was vrij goed be zocht. Te ruim scht uur opende Voorz. Leijten de vergadering met den Chr. groet. De noiulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd worden ieder voor de helft gedragen j door 't Ziekenfonds en de kas hulp in nood. De vergoeding zal zoolang als doenlijk bestreden worden uit de rente-opbrengst. In overleg met 't Doktersfonds ont vangen de leden die tevens lid zijn van 'i Doktersfonds uit dit fonds nog extra f 1.50 Zoo men dus bij beide fondsen is aangesloten heeft men recht op kostelooze behandeling en verpleging in het Gasthuis te Utrecht. Hiermede kan de vergadering zich vereenigen. Op een vraag van de Brouwer ant woordt de Voorzitter dat een lid ook in den Bosch ter verpleging kan worden opgenomen, maar dan zelf de meerdere kosten moet dragen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat voor dit jaar de regeling met den tandarts dhr. Minke gehandhaafd blijft. Spr. verzoekt dan om de ont vangen rekeningen van Dr. Lange- meljer, a. s. Zondag tusschen 12—12'/2 uur in den Gildenbond in te leveren. Men kan ze ook Zaterdag aan een der wijkboden meegeven of bij een lid van het Bestuur inleveren. Rondvraag. De heer van Gorcum vraagt of een verzekerde bij een fabrieksziekenkas die na een ziekte van 3 maanden ontslag krijgt en bij het fonds voor 30 pCt. verzekerd is. dit kan ver- hoogen tot 70 pCt. De Voorzitter zegt dat men 13 weken lid moet zijn geweest Spr. acht dit nogal een gewichtig punt dat waard is bij het Bestuur ernstig te worden overwogen. Het lid de Brouwer vraagt of er geen gevaar bestaat dat werkgevers van een gunstige bepaling van het Ziekenfonds misbruik zullen maken. De heer Smolders antwoordt dat de werkgevers de verzekering hebben gegeven dat zulks niet zal gebeuren. Buiten de competentie om vraagt de heer van Drunen aanschaffing van een radio. De Voorzitter zegt dat dit punt thuis hoort bij de Werkliedenver- eeniging. De heer Smolders licht daarop toe, dat het Bestuur der Werkliedenver- eeniging een en ander reeds in over weging heeft. Ónder dankzegging sloot de Voor zitter hierna de vergadering met den Christel, groet. De Dochter van Madame Angot Het bestuur van Tavenu verzoekt ons het gerucht dat de ronde doet, als zou bovengenoemde opera nog meermalen door Tavenu worden ge geven, beslist tegen te spreken. Zond2g 1.9 en Maandag 20 dezer zijn onher roepelijk de laatste opvoeringen. Wel licht zijn wij dus na deze datums bespot, biedt hij dezen 30.000 kronen, wanneer hij den naam van Larivau- diére in zijn liedjes wil veranderen in dien van zijn politieken tegenstan der Lavayon. Pitou neemt het aanbod aan. Nu hij een vermogend man is geworden, doet hij nogmaals bij de pleegouders aanzoek om Clairettes hand, doch wordt opnieuw met be slistheid afgewezen, Clairette verzint nu een middel om toch haar huwelijk met Pomponet te verijdelen. Zij zingt overluid de spotliederen van Pitou, en wordt deswegen onder hevig tumult der marktbewoners door Louchard gearresteerd. Clairette's gevangenneming heeft veel opzien verwekt in alle kringen van Parijs en wordt overal druk be- sproken. Madame Lange, die reeds eenigen tijd haar aandacht schenkt aan Pitou, is nu nieuwsgierig naar de vrouw, die zich niet heeft ontzien, spot gedichten op de regeering te zingen. Pomponet, haar kapper,spreekt haar ook over 't geval en smeekt om haar hulp. Zij zendt hem uit om het lied te halen dat door zijn bruid is gezongen. Door haar invloed op de mannen van het bewind weet zij Clairettes bevrijding te bewerken en te m3ken, dal deze voor haar wordt gebracht. Dadelijk herkent Mad. Lange in Clairette een vriendin van de kost school en nadat Clairette de heele geschiedenis heeft medegedeeld, be looft Lange haar te zullen helpen. Clairette heeft echter over Pitou geen woord gerept, en daar deze in den laatsten tijd Langes aandacht heeft getrokken, heeft ze hem ter nadere kennismaking verzocht bij haar te komen. Pitou geeft aan dit verzoek gehoor, en het gevolg is dat beiden verliefd op elkaar worden. Larivau- diére, die zeer jaloersch is, geeft nauwlettend acht op de personen, die bij Lange worden toegelaten. Hij is ook in kennis gesteld van 't bezoek van Pitou en vindt dit een geschikte gelegenheid om hem te laten arres teeren. Hij komt met den politie beambte Louchard om ziin plan uit te voeren Lange, door haarkamenier gewaarschuwd, heeft reeds haar plan klaar. Zij laat Clairette binnenkomen en geeft voor dat Pitou om haar is gekomen. (Wordt vervolgd Harmonie HSt. Jan". Met bijzondere voldoening kan de harmonie „St. Jan" op haar tweede Winterconcert van Zondag j;l. terug zien; het is in alle opzichten een groot succes voor haar geweest, het geen dit jonge, actievp muziekgezel schap ook volkomen verdient. Want het getuigt zeer zeker van groote voortvarendheid en ambitie, van een goeden geest en leiding, dat men het heeft klaargespeeld om in den moeden uit dat de schrijver er van iemand moest zijn die met de toe standen in de schoenmakerswereld goed op de hoogte was. Nadat het stuk met zoo'n groot succes was opgevoerd nam de vice- voorzitter der harmonie, de heer |ac. van Mierlo, even het woord en zeide het als zijn plicht te beschouwen om even te verklappen wie zich achter den vreemden naam van Harwich" verschool. Spr. was er zelf tot voor eenige oogenblikken evengoed als ieder ander, nog onkundig van, doch hij was er thans achter gekomen dat de voor zitter der harmonie, de heer C. van Haren, zelf de schrijver van dit met zooveel succes vertoonde stuk was. Spr. dankte namens bestuur en leden den schrijver voor de moeite die hij zich gegeven had om zijn vereeniging op kostelooze manier aan een succes-stuk ie helpen en namens het publiek voor de prettige oogen blikken die hij bezorgde, met een hartelijke gelukwensch met het be haalde succes. Door daverende toejuichingen gaf het publiek zijn instemming met het gesprokene te kennen, waarna de heer van Haren een kort dankwoord sprak voor de hem betoonde waardeering, die z. i. overdreven was. De heeren E. van Lier en Hoeve- naars hadden met hun komisch duet „Twee zielen één gedachte" eveneens enorm succes. Dit is dan ook een bijzondere voordracht met fraaie melodiën en komische parlando's. Vooral de heer E. van Lier was hier weer in zijn element. Hij is een on verbeterlijk humorist. In de komische scène „Hannes en Trui" door het lid H. Mulders maak ten wij kennis met een nieuwe uit- muntende tooneelkracht, vooral voor dergelijke humoristische scènes. Hij oogstte veel en verdienden bijval. Alles bijeen een zeldzaam geslaagde avond, waarover èn publiek èn har monie hoogst voldaan waren. Wijziging Reglement van Orde. Zooals bekend is de heer van der Waerden indertijd bij Ged. Staten in beroep gegaan, betreffende de wijzi ging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, meer speciaal aangaande de afschaffing van de rondvraag. Gedeputeerde Staten hebben thans aan het Gemeentebestuur bericht, geen termen aanwezig te achten om op het adres van den heer v. d. Waerden in te gaan. „De Korenbeurs" Naar wij vernemen is de huur enz. van café „De Korenbeurs" aan de Markt alhier door den heer Max. Govaerls, behoudens goedkeuring van B. en W., overgedragen aan den heer De dames E. Moonen Sassen. M. Beerens de Folter, A. de Graaff van Bladel, Th. Loeff, Wed. P. v. Loon- Gragtmans, Wed. A. Rubbens-Timmer- mans, Nelly Timmermans, C. Verwiel- Jansen en L. Verwiel Stierhout. Wijl pastoor van Riel afwezig is zal in zijn plaats als geestelijk advi seur optreden kapelaan L.A.Sanders. Uitbreiding. Naar wij met belangstelling ver nemen zal de bekende overlederfabriek „De Amstel" alhier aanzienlijk wor den uitgebreid. De fabriek „De Amstel" der firma L. Gompen, Waalwijk—Amsterdam, die een personeel van bijna 100 man telt, werkt haast uitsluitend voor export. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. Aangehouden Zaterdag werd alhier door de politie de landlooper S. aangehouden die meerdere malen in het politieblad stond gesignaleerd voor verschillende strafbare feiten. Biljartwedstrijd. Zaterdagavond gaf de bekende bil jartspeler Soliën in hotel „de Twee Kolommen" een biljartseance, waarbij het niet aan belangstelling heeft ont broken. De heer Soliën speelde drie partijen, waarvan twee tegen den heer Fr. Slaats en een tegen den heer Schoelitz. Tegen den amateur Slaats verloor dc prof. de biljart met sprekende cijfers. On een partij van 500 car. gaf Soliën 400 car. voor. De eerste partij behaalde Slaats 100 punten tegen Soliën slechts 88. Ook de tweede partij verloor Soliën. Slaats haalde 1C0 car. en Soliën 106. De partij Soliën.Schoelitz won de eerste met 619 car. tegen 79 op Schoelitz. Hoogste slotserie Soliën was 185. De eerste partij werd uitgespeeld in 10 brt.» de twee laatste partijen in 14 beurten. Electriciteits-tarieven. Door de R.K. Wergevers-Vereeni- ging in het Diocees Den Bosch is aan hare leden 't volgende bericht: Ongetwijfeld zult ook U met belang, stelling hebben kennis genomen van de behandeling van het Rapport der Commissie uit de Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel totonderzoek der Electriciteitslarieven in Noord- Brabant in de jongste zitting der Provinciale Staten De verklaring van den Commissaris der Koningin, dat er door de P N.E M. momenteel geen goedgekeurd en vastgesteld. Aan het verslag van den Penning meester over het 2e halfjaar '27 ont- leenen wij hei volgende Ziekenfonds. - Inkomsten f 2250.42 Uitgaven f 2320.75 Nadeelig slot In kas op 1 Juli f 70 33 f 9055.54 In kas op 1 Jan.'28 f 8985 21 Steunfonds. Inkomsten f 764.10 Uitgaven f 408 50 Batig slot f 355.60 In kas op 1 Juli '27 f 2325.77 In kas op 1 Jan.'28 f 2681.77 Totaal bezit f 11666 58 De Voorzitter dankt den Penning meester voor 'i accuraat beheer. Namens de controleurs deelt de heer van Drunen mede, dat boeken en bescheiden, in orde werden be vonden. Hierna brengt de Secretaris 't jaar verslag uit over 1927, waaruit blijkt dat in '27 totaal 38 bestuursvergade ringen werden gehoudenverschillen de leden moesten worden aange schreven voor achterstallige premie; gehoopt wordt, dat in deze verbete ring zal komen17 nieuwe leden traden toe, 58 werden afgeschreven, vermindering alzoo van 41 leden, 't ledental bedroeg op 1 Juni 470 en op 31 Dec. 429. Onder dankzegging wordt dit ver slag goedgekeurd. De heeren Adr. Mahieu en Ant. Glaudemans werden bij acclamatie herkozen als leden van het Bestuur. De heer F. J. Weber wérd met algemeene instemming herkozen als lid van den Bestuursraad. Voorstellen en mededeelingen, Naar aanleiding van een opmerking door het lid de Brouwer in een vorige vergadering gemaakt, stelt het Bestuur thans voor in de kosten van ver pleging en operatie in het St. Antonius- Gasthuis te Utrecht, f 1.50 per dag bij te dragen voor ten hoogste 42 dagen per kalenderjaar. De kosten nooit meer in de gelegenheid deze opera in onze plaats te zien en te hooren. Alle zorgen worden aan deze slot—opvoeringen besteed, zoodat als het eenigszins mogelijk is, deze de vorige nog zullen overtreffen. Costu mes, decors, baleiten, belichting, alles zal tot in de puntjes verzorgd worden, zoodat ook als kijk—spel deze opvoe ringen zullen zijn in alle opzichten Waalwijk waardig. Wij raden iedereen aan zich vooral tijdig van plaatskaarten te voorzien, welke te bekomen zijn in 't Sigaren magazijn van mej Wed. v. d. Broek van Ree, en op de dagen der uitvoe ringen één uur voor den aanvang. Voor de a.s. opvoeringen van de Opera—Comique „De Dochter van Madame Angot" verwijzen wij de lezers naar het hieronder volgend overzicht, dat in het kort den loop der opera aangeeft. Clairette Angot is als driejarige wees door de vrouwen en mannen van de vischmarkt als pleegkind aan genomen. Gezamenlijk hebben zij voer haar opvoeding gezorgd en nu zij den tijd daartoe gekomen achten, ook een bruidegom voor haar gezocht. Zij meenen dien gevonden te hebben in Pomponet. een kapper, doch Clai rette, hoewel uit gehoorzaamheid zich hier niet tegen verzettend, heeft haar hart geschonken aan Ange Pitou, een armen revolutionnairen liedjeszanger. De pleegouders wijzen Pitou echter beslist af. Deze is wanhopig, nu hij ziet, dat alle kans voor hem verloren is. Clairette en Pitou komen tot het besluit al het mogelijke te beproeven om het huwelijk met Pomponet niet te doen doorgaan. Zij verklaart zich zelfs bereid om op het beslissend oogenblik „Neen" te zeggen. De pleegouders en genoodigden zijn reeds gereed om het bruidspaar te vergezellen naar 't raadhuis ter voltrekking van het huwelijk. Daar komt echter plotseling een voor Pitou gunstige wending in de zaak. Larivau- diére, lid van het bewind, komt hem opzoeken. Door Ange Pitou, om zijn dwaze minnarijen met Mad. Lange (een bekende actrice uit die dagen) korten tijd die er na het laatste con cert verloopen is zooveel nieuwe wer ken in te studeeren, en men met een bijna geheel nieuw programma voor den dag kon komen en dit heeft weten uit te voeren op een wijze die ieders bewondering afdwong en tel kens een langdurig applaus aan het zeer talrijke publiek wist te ontlok ken. Uit die groote belangstelling, uit die luide bijvalsbetuigingen, uit het groote aantal donateurs, uit alles blijkt dat de harmonie St. Jan zich in de algemeene sympathie der ingeze tenen verheugen mag. In zijn openingswoord wist de voorzitter, de heer C. van Haren met de hem eigen welsprekendheid, dit medeleven der ingezetenen met hunne harmonie te schetsen en herinnerde nog eens aan zijn vorig maal uitge sproken wensch dat de harmonie ook nog eens de beschikking over een kiosk zou krijgen Vooral het a.s. eerste lustrum der harmonie bood de burgerij een goede gelegenheid om dezen wensch te ver wezenlijken. De algemeene instem ming die het publiek met deze woorden betuigde doen de beste verwachtin gen hieromtrent koesteren. Zeiden we reeds dat de verschil lende muzieknummers een goede vertolking en grooten bijval hadden, bijzonder mogen we hier nog even vermelden de trombone-solo van het lid Jos Maas, de eerste die als zoo danig voor het voetlicht komt, en niet minder succes had met zijn fraaie pres- tatie.Hij blijkt reeds zeer geroutineerd te zijn op zijn instrument en weet er een zeldzaam mooien toon aan te ontlok ken. Het komische gedeelte van het pro- gromma heeft ten slotte een groot aandeel in het succes van den avond gehad. Vooral de komische 2-acter „De Nieuwe Halfwas' door „Harwich", kreeg een uitnemende vertolking en viel reusachtig in den smaak. Er is onbedaarlijk mee gelachen en het langdurig applaus was wel verdiend. Zooals we reeds tevoren schreven was het voor ons bewoners van een schoenenstreek, al bijzonder actueel en wij spraken toen reeds het ver- Antoon van Berkel alhier, die ditcafé naast het zijne zal exploiteeren, of doen exploiteeren. Bezoek aan schoenfabriek. Gistermiddag bezochten de leer lingen der hoogste klas der Industrie en Huishoudschool te Roermond onder leiding harer directrice de Timtur— schoenfabrieken. Met groote belangstelling werd dit interessante bedrijf door de dames onder deskundige voorlichting in oogenschouw genomen. Flora Bioscoop. De directie der Flora Bioscoop deelt ons mede dat zij met de Paramount de drie volgende pracht films heeft afgesloten: „Vader" met in de hoofd rol Emil Jannings, „Prikkeldraad" met Pola Negri, en „Chang". Deze trits van buitengewone films vormen de films der wereldprogramma's op cinema—gebied. „Vader" loopt op het oogenblik in Tuschinsky en heeft schitterende recensies, zooals men die dezer dagen in de groote dagbladen heeft kunnen lezen. „Vader" komt in April in de Flora. Voordien zullen wij gelegenheid hebben er meer breed voerig op terug te komen. Gouden Bruiloft. Het echlpaar C. Bergmans—Sieger, St. Crispijnstraat, hoopt op 31 Juli a.s. zijn gouden huwelijksfeest te her denken. Er heeft zich bereids een buurt- commissie gevormd welke voorberei dingen treft om den gedenkwaardigen dag zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Het Comité bestaat uit de heeren Joh. Smu ders voorzitter, F. Bataille penningmeester en P. Schoonder- mark secretaris, A van Mier, R. v. d. Broek. J. Vrijhoeven en C. Dekkers- Kerkhof, leden. Aan het Comité is nog toegevoegd een dames-comité: A. Korthout, P. v. Weert, van Bavel en van Rijswijk, en een jongeheeren-comitéA Muskens en J. v. d. Geld. Missie-tentoonstelling. Naar wij vernemen hebben de vol- gende dames zitting genomen in het eere-comité van de a.i. Missie-tentoon stelling enkel contract wordt gesloten, waarbij de betrokkene meer zou moeten be talen, dan eigen opwekking kost, is van het allergrootste belang. Intusschen kan uit de gegevens, waaruit de Commissie uit de Noord- Brabantsche Kamers van Koophandel beschikt, met zekerheid worden afge- leid, dat nog tal van bedrijven veel hoogere tarieven betalen dan de kosten van eigen opwekking zijn. In dit verband meenen wij er Uwe aandacht op te moeten vestigen, dat de bedoelde Commissie door de Noord-Brabantsche Kamers van Koop- handel permanent is verklaard en deze Commissie bereid is de Noord Bra- bantsche industrieelen van voorlich- ting te dienen, wanneer zij voor ver lenging van loopende of het sluiten van nieuwe contracten staan. De Commissie uit de Noord-Bra bantsche Kamers van Koophandel bestaat uit de navolgende heeren: Bern Timmermans, Waalwijk, Voorz. ir. A. Beukers, Breda. Ir. A. Jansen, Geldrop. F Rouppe v. d Voort, 's Bosch. F. van Spaendonck, Tilburg. Dr. W. Lulofs, Hoogte Kadijk 200, Amsterdam, Adviseur. Mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg, Secretaris. St. Henricus Blindengesticht Grave. Donderdag 9 Februari had te Grave in tegenwoordigheid van tal van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten de eerste steenlegging plaats van den nieuwbouw van het St. Henricus— gesticht. R.K. Blinden—Instituut voor mannelijke blinden. Het opschrift van den steen luidt als volgt: EERSTE STEEN van dit gebouw gesticht door R.K. Liefdadig Nederland, is gelegd door FR. M THARCISIO, Sup.-Gen. der Fraters van Tilburg. Grave, 9 Februari 1928. Met voldoening zullen wij terug denken aan de Blinden-avonden voor eenige maanden hier gegeven en niet minder aan het feit, dat ook wij daar- ter

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5