Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ^ozen. FE I L L E T O N DOOR. ERVARING jUMMER 15. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAAL WIJ KSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 3S. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. UIT DEMPERS. WIE IS DE BAAS? In Verband met de hangende bios coop-kwestie, vestigt men onze aan dacht op 't volgende artikeltje in de Tilb. Crt. Eén Maart treedt de nieuwe Bios coopwet in werking. Alle films worden dan, naar men weet, centraal gekeurd in Den Haag, waarna ze door het geheele land mo gen vertoond worden. Er is een „maar" bij. In de wet is aan de gemeenten de be voegdheid overgelaten om de reeds uit gezifte films nog eens te keuren, in verband met plaatselijke opvattingen en omstandigheden. De gemeentebesturen in hel Zuiden des lands zijn in een vergadering te Eindhoven unaniem tot de overtuiging gekomen, dat nakeuring gewenscht bleef en wel op dezelfde manier als het tot nu toe geschiedde: door 't Amster- damschc keuringsbureau der Vereeni ging van Zuidelijke Gemeenten. Destemeer is handhaving van de be staande regeling noodig, omdat het eerste halfjaar de nieuwe centrale Rijkskeuringscommissie haar arbeid nog niet begint en de bestaande Haag- sche commissie voorloopig voor het heele land zal uitmaken, of een film toelaatbaar is (inzooverre er tenminste geen nakeuring wordt ingevoerd.). Voor een bijeenkomst van vertegen woordigers der gemeentebesturen van Zuidelijke Gemeenten zijn er staaltjes vertoond van wat deze Haagsche com missie „doorlaat", welke men voor hel Zuiden absoluut ontoelaatbaar achtte. Voor het eerste halfjaar is nakeuring dus zeker noodig. Welke opvattingen de Centrale Com missie die op 1 September aan 't werk gaat zal huldigen, dient te worden af gewacht. In ieder geval zijn de Katholieken 24) Nu begon Sigrid toch werkelijk onge rust te worden.Na het eerste oogenblik van schrik knielde ze naast de bewus- telooze neder, tilde haar hoofd op, zoo dat het in haar schoot kwam te liggen en riep haar hij den naam„Tris, Iris". ,,Ik hoor", kwam het. zacht van hare lippen. „Wordt wakker! Wordt wakker! Wordt wakker! Ik wil het! riep Sigrid, met een van angst kloppend hart. Maar zij moest het nog wel tien, vijf tien, twintigmaal roepen, in stijgenden doodsangst, die haar wil verzwakte, eer Iris diep ademhaalde en de oogen opende. En juist op dit. oogenblik klon ken er buiten in den corridor snelle schreden en trad de vorst de biblio theek binnen. „Groote God", riep hij uit, „wat is hier gebeurd?" „Ze is van zichzelve gevallen!" ant woordde Sigrid op huilenden toon, ont steld door den angst, die ze zooeven had uitgestaan en opnieuw bevreesd voor de mogelijkheid, dat haar zwager de waarheid zou ontdekken. daarin sterk in de minderheid (28 van de 86 leden), zoodat zij hun opvattin gen wel niet in alles zullen kunnen doen zegevieren. De houding der Zuidelijke gemeen ten is echter niet naar den zin der liee- ren filmverhuurders, hoewel men het hun nog veel lastiger had kunnen ma ken, als men was overgegaan tot het instellen van plaatselijke keuringscom missies. De filmverhuurders wenschen echter geheel vrij te zijn van nakeuring; wat de wet daaromtrent bepaalde, zijn ze voornemens brutaalweg te saboteeren. In ons blad heeft men kunnen lezen, dat door de leden aan het Bestuur der Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Ned. Bioscoopbond is opgedragen een voorstel voor te bereiden, waarbij het den filmverhuurders verboden wordt na 1 Maart 1928 film- en recla memateriaal te laten keuren en of ge schikt te maken door of voor particu liere vereenigingen, instellingen of per sonen, buiten de Rijkskeuring om. Dal wordt dus een krachtproef tus- schen de filmverhuurders en de Zuide lijke gemeentebesturen, wie er zeggen schap en censuur zal hebben over de te vertoonen films. Dachten de heeren filmverhuurders nu werkelijk, dal de gemeentebesturen in hun schulp zouden kruipen voor 't dreigement„We maken bioscoopvoor stellingen onmogelijk in uw gemeenten, als ge ons onzen zin niet geeft?" 't Is gewoon belachelijk van ver waandheid. Een gemeentebestuur laat zich de wet niet voorschrijven door handelaars in vermaak. Het Gemeente bestuur is de baas en moet de baas blijven. Het eenige antwoord op het dreige ment is: Ge stuurt geen films? Nu, dan in 's hemels naam maar geen films! Zou men hier eenmaal toegeven, dan was een precedent van wetssabotage geschapen, dat zeker door meerdere kan worden gevolgd. De gemeentebesturen kunnen rustig „Marcellus", klonk het zacht, als 'n zucht, van Iris' bleeke lippen. Zonder verder een woord te spreken, nam de vorst li nar voorzichtig in zijn armen, tilde haar van den grond op en bracht haar in zijn kamer, waar hij haar op een sofa legde en 't voorhoofd met eau de cologne waschte. „Wat is er met mij gebeurd?" vroeg Tris verwonderd, terwijl ze half over- eind ging zitten. „Het hoofd duizelt me nog", zeide ze lachend, „en het suist me in de ooren. Ben ik van mijzelve i gevallen?" Hochwald steunde haar hoofd en verzocht Sigrid een glas zwaren wijn te halen, maar deze stond doodsbleek, overweldigd van tranen bij de sofa; dat vervulde den vorst met medelijden en daarom ging hij zelf om het glas wijn te halen. „Arme Sigrid, heb ik je zoo doen schrikken," fluisterde Tris op deelne- menden toon. Hochwald kwam in allerijl met zijn glas sherry terug, dat Iris half ledig de, waarna ze spoedig hare krachten weer terugkreeg. Toen verzocht Hoch wald zijn schoonzuster te gaan ziten en te vertellen hoe alles was gekomen. Sigrid liet zich in den naasten stoel nedervallen liet was alsof de knieën ouder haar zouden breken, zij had on mogelijk langer kunnen staan. Met het hoofd in de handen geleund, wachtte ze een oogenblik zwijgend, toen begon ze met eentonige stem: „Ik vond Iris in de bibliotheekvoor het zwarte koffertje met den brief liaars vaders in de hand, waaruit de sleutel op den) grond viel, toen ik haar van achteren omarmde. Ik raapte hem afwachten hoe deze aangelegenheid haar beloop zal nemen. Hun positie is sterk en onaantastbaar. 't Is te hopen, dat het Hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond de bedrijfs afdeeling filmverhuurders zal weten af te houden van haar onverstandige voornemens. NEDERLAND EN BEIiGIë. Onder den titel „Het noodzakelijk accoord", schrijft Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad, het volgende over de verhouding tusschen Nederland en België. De benoeming van den nieuwen Ne- derlandschen gezant te Brussel heeft als vanzelf de vraag naar voren ge bracht: en hoe is het nu eigenlijk met de Nederlandsch-Belgisohc betrekkin gen gesteld? i Sommigen denken inderdaad dat de Nederlandsch-Belgische onderhandelin gen thans onmiddellijk opnieuw gaan aanvangen, en dal de gewenschte uit- i slag: een goede oplossing, niet zal uit blijven.' Dat alles is echter zoo eenvoudig niet, omdat er nu eenmaal zooveel be-1 hingen ook bijzondere bij de kwestie betrokken zijn, en het er op aankomt, deze belangen ondergeschikt te maken aan de hoogere wetten, die vroeg of laat Nederland en België tot een economische samenwerking zullen nopen, waarbij de tegenstelling Rot terdam—Antwerpen merkelijk aan scherpte verliezen zal, ja zelfs in een belangengemeenschap kan opgelost worden. Ware het verdrag door Nederland aangenomen geworden, dan zou wel licht reeds die atmosfeer ontstaan zijn, waarin alle moeilijkheden worden bij gelegd, omdat men het waarachtig wil. j Thans verkeeren dc Nederlandsch Belgische verhoudingen in een „zwe- venden" toestand, zoodat men nog steeds naar de aanknoopingspunten zoeken moet. En intusschen dringt de tijd. Het blad wijst verder in verband hiermede op de pogingen tot Fransch- Duitsche toenadering in economisch opzicht, met hun weerslag op politiek gebied, die heilzaam voor den vrede zijn, maar zegt het blad wij zou den ook- wenschen, dat zij zic.b pooit mogen ontwikkelen ten nadeele van kleine buurlanden. Zal men zich aldus besluit Het Laatste Nieuws, in de kleine landen benoorden en bezuiden Moerdijk lot 'n eenvoudige en toch „groote" gedachte van verstandhouding en samenwerking kunnen opwerken? Wij vertrouwen het, en zien daar voor gunstige voorteekens, niet alleen in Vlaamsche letterkundige verbroede ringsfeesten, maar ook in het meer nuchtere feit, dat allerlei Waalsche in- dustrieele ondernemingen in dc laatste tijden leeningen zijn gaan opnemen in Nederland. Maar neen, wij willen sluiten met iets hoogers dan een overweging van eco- nomischen aard, en wel met de berin nering aan het zoo verheven gesteld te legram van deelneming, dat Koning Al- op en vroeg of ik den. koffer wilde ope nen, en deed liet dan ook toen zij „ja" zeide. Op verlangen van Iris heb ik den koffer ook uitgepakt sieraden, haar, een kanten doek en verwelkte rozen lagen er in. Nadat ik alles op tafel had gelegd, keerde ik mij naar Tris om en zag haar met strakken blik, in gedachten verzonken op den stoel zitten, alsof ze het verstand had verlo ren. Dit deed me zoodanig schrikken, dat ik haar hardop bij den naam riep, waarop ze als een slaapwandelaarster opstond, een paar schreden deed en toen op den grond viel. Tk kielde naast haar neer, nam haar hoofd in mijn schoot toen opende ze de oogen en op hetzelfde oogenblik kwam jij binnen, Marcellus." Zij zweeg en droogde de tranen af, die rijkelijk langs hare wangen vloei den. Toen[ stond ze op en zeide, dat zij naar hare kamer wenschte te gaan. „Ja, ga, liefste, en rust een beetje uit. Ik zal je wat wijn laten brengen, dat zal je goed doen! antwoordde Iris op hartelijken toon, terwijl ze opstond en de ijskoude hand barer zuster druk te. En Sigrid ging. Ongeveer twee uur later werd er aan haar deur geklopt en trad vors*t Hochwald in de kamer, waar zij, met een boek in de hand, in de deur van het halkon zat. „Ik kom je zeggen, dat Iris weer ge heel hersteld is", zei hij vriendelijk, en tevens om vergiffenis te vragen dat ik je vandaag in gedachten onrecht heb gedaan." „Jij Mij onrecht?" vroeg Sigrid verwonderd. „Ja. Toen ik op die scène in de bi- 7ST bliotbeek aankwam, Sigrid, dacht ik eerst, dat je Iris weer gehypnotiseerd had eene verdenking, die, zooals je zorg om Iris en je tranen bewezen, ge bleken is onwaardig te zijn. Nu is het mijn vaste overtuiging, dat het nie mand vernedert, maar wel eert, wan neer hij een begaan onrecht erkent, en daarom ben ik tot je gekomen, Sigrid, om je te zeggen dat de verdenking, die ik tegen je heb gevoed, mij waarlijk leed doet. De angst en zorg, die je oin Iris aan, den dag hebt gelegd, heeft mij ook het leelijke gevoel ontnomen, als had je je zuster minder lief als vroe ger. Het, ligt niet in je natuur om je gevoel in woorden te uiten en daarme de moeten wij rekening houden. Dus voor altijd onze goede zuster!" En hartelijk drukte Hochwald Sig- ï-ids ijskoude hand en boog zich om haar een kus op het voorhoofd te ge ven. Het was haar daarbij alsof ze door eene duizeling werd overvallen zij wankelde en de vorst moest haar vasthouden. En toen zag ze hem aan met een onuitsprekelijk weemoedige uitdrukking in de anders zoo koude oogen. „Heb medelijden, en geduld met mij" zeide ze zacht. „Ik leef zoo eenzaam en zonder liefde." i „Nooit bij ons," antwoordde Hoch wald hartelijk en kuste haar, ter be krachtiging zijner woorden, den mond zooals een broeder zijne zuster kust. Toen geleidde hij haar weder naar haar stoel, knikte haar vriendelijk toe en ging heen. Toen het geluid zijner schreden was weggestorven, vloog Sigrid naar de deur, deed den grendel er van binnen bert aan Koningin Wilhelmina zond bij het overlijden van prof. Lorentz. Mogen de levenden zich bij de ver eering van de dooden terugvinden!" BINNENLAND. D. W. Stork f De groote Jwentsche industrieel, oud lid der Eerste Kamer. Woensdagavond li uur is de heer D. W. Stork, te Hengelo op 72 jarigen leeftijd overieden. Zomertijd van 15 Mei tot 7 October. Het Staatsblad nummer 17 bevat het Koninklijk Besluit, waarin bepaald wordt, dat de zomertijd dit jaar 15 Mei zal aanvangen en 7 October zal eindigen. Eere-Doctoraat voor Prof. Hugo de Vries. De Senaat der Landbouw Hooge- school te Wageningen beeft Woens dagavond besloten professor Hugo de Vries ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag het eere doctoraat in de landbouwkunde te verleenen. op en wierp zich toen met een doffen kreet op den grond, waar zij als dooi den bliksem getroffen, met de handen voor 't. gelaat en aan hevige stuiptrek kingen ten prooi, langen tijd bleef liggen. Eerst de tamtam, die beneden in den gang voor 't eerst luidde, deed haar opschrikkenzij raapte al haar kracht bij elkaar en wankelde, meer dan zij ging, naar den spiegel, die haar ldeek, ontsteld gezicht met, verschrik kelijke duidelijkheid weerkaatste. „Zoo ziet een leugenaarster, een meineedige, 'n bedriegster er dus uit", zeide ze, terwijl ze haar evenbeeld in den spiegel todknikte. „Ja, laat ons de dingen maar hij den juisten naam noemen, wij zijn immers alleen, Sigrid ErlensteinGelogen heb je beneden, gelogen uit pure laag- en lafhartigheid. Meineedig ben je, omdat je tegen z ij n wensch hebt gehandeld, die je heilig moest zijn, als had je daarop een eed afgelegd, en bedrogen heb je hem, om dat je zijn edele verontschuldiging hebt aangenomen, hem door een kus hebt belogen! Ha Zij liet het hoofd zakken en heete tranen vielen op haar gewrongen han den neder, tranen, die van nijd, ijver zucht en ontembare woede over het ge luk van haar, die haar het naaste was, waren gevloeid. Wordt vervolgd. Waalwpsclie en Langstraatselie ('tirail, Dit blad verschgnt WOENSDAG eu ZATERDAG. Abonnementspr ijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, eaz. franco ie 7i?nd°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydig des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". Uit bet Duitsch van EUFEMINA VON ADI.ERSFELD-BALI.ESTBEM. yjfidi ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1