DE ECHO VAN HET ZÜËÜ 1 Huisapotheek voor 60 centen Kloosterbalsem No. 16. Woensdag 22 Febr. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Febr. 1928. R.K. Hoogere Handelsschool met 5-j. cursus te Waalwijk van de Vereeniging .Ons Midd. Ond. in N.-B". te Tilburg. Verslag over het Kalenderjaar 1927. Op 31 December waren het Hoofd bestuur en het Plaatselijk Bestuur der school a. v. samengesteld Hoofdbestuur Dr. H. W.Moller, Voorzitter,Tilburg; P. van der Putt, Onder-voorz., Eind hoven C. v. d. Eeden, BredaP. v. Gijzel, Bergen op ZoomIr. E. Baron van Voorst tot Voorst, Den Bosch W. v. Asten, HelmondF. X. Eibers, Roosendaal; M. A. j. v. Liempt, Waalwijk; Dr. Th. Goossens, pr. Bis schoppelijk Inspecteur. Het adres van het Hoofdbestuur is J. A. A. v. Loon, Secretaris Penning meester, WUheiminapark 13, Tilburg, Tel. No. 1097 (huis 1090). Plaatselijk Schoolbestuur. De vacature, ontstaan door het overlijden van den heerM. v. Beurden te Kaatsheuvel, werd aangevuld door de benoeming van den heer J. Tielen te Waalwijk. De heer J. v. Ham, Notaris te Kaats heuvel, heeft wegens drukke werk zaamheden eveneens ontslag aange vraagd. In deze vacature is nog niet voorzien. In de Bestuursvergadering van 19 Maart 1927 werd tot Voorzitter van het Pi. Best. gekozen de heer J. v. Iersel- Holtus te Waalwijk. Het Bestuur bestond op 31 December 1927 uit de volgende heeren: J. v. Iersel-Hoitus, Voorzitter, Waal wijk M. A. J. v. Liempt, Secretaris, Waalwijk; J. Tielen, Waalwijk; H. Donkers, Waalwijk, De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het M. O. bleef onveranderd en bestond op 31 December 1927 uit de volgende heeren Dr. H. G. Langemeijer, Voorzitter, Waalwijk; H. Wiesman, Secretaris, Waalwijk; B. Timmermans-Verschure, Waalwijk; N. v. Loon, Waalwijk, J. Tielen, Waalwijk. Personeel Aan Mej. M. v. Mackelenbergh' leerares in de Engelsche Taal en Han delscorrespondentie werd met ingang van 1 Sept. 1927 op haar verzoek eervol ontslag verleend. Bij haar af scheid van de school op 12 |uli werden haar verdiensten voor het onderwijs door het Bestuur en den Directeur dankbaar gememoreerd, terwijl ook de leerlingen blijk gaven van hun erken telijkheid voor de aangename wijze, waarop zij steeds de Engelsche lessen had gegeven. In haar plaats werden per 1 Sep tember 1927 aangesteldVoor de klassen 11 en 111 Mej. L. v. Iersel te Waalwijk en Mej. Drs. A. Sanders, leerares aan de R.K. Lycea te 's-Her- togenbosch voor de klassen IV en V. Met ingang van 1 Sept. werd de heer J. Siemer van de lessen in Ge schiedenis in de hoogste 2 klassen ontheven. De heer Drs. L. Hermans, docent aan de R. K. Leergangen te Tilburg, werd als leeraar Geschiedenis in de klassen IV en V benoemd. Op 31 December 1927 waren de lessen av. over de verschillende klassen verdeeld: G. J. de Vries, Directeur der school, gaf les In Aardrijkskunde en Plant en Dierkunde. L. A. Sanders, Moderator der school, in Godsdienstleer. L. A. v. d. Linden, in Ned. Taal, Letterkunde, Handelscorrespondentie en Geschiedenis. Drs. G. van Imbeeck, in Fransche Taal, Letterkunde en Handelscorres pondentie. J. P. H. M. Odekerke, in Duitsche Taal, Letterkunde en Handelscorres- dentie, Mej. L. van Iersel in Engelsche Taal. Mej. Drs. A. Sanders, in Engelsche Taal, Letterkunde en Handelscorres pondentie. J. Siemer, in Handels- en Staatswe tenschappen. Drs. ,L. Hermans, in Geschiedenis. Ir. J. Charpentier, in Wis- en Na tuurkunde, Scheikunde, Warenkennis, Plant en Dierkunde. Th. M. van Delft, in Teekenen en Kunstgeschiedenis. J. J. van Mierlo, in Schrijven, Ste nografie en Machineschrijven. A. J. Tervoort, in Lichamelijk Oefe ning. W. Verhoeven, Concierge-amanu ensis. Onderwijs: In het programma werd geen ver andering gebracht. Vacatures zijn er niet geweest, ziekte onder de leer aren kwam slechts een enkele maal voor, zoodat de lessen geheel volgens programma en rooster konden worden gegeven. De leerlingen van de 5e klas heb ben 2 excursies gemaaktIn Maart naar de Voorjaars—Jaarsbeurs te Utrecht en in November naar de Sui kerfabriek ..Statendam" te Geertrui- denberg. In de laatste week van de zomer- vacantie werd een driedaagsche leer lingen—retraite gehouden in de kapel in één der lokalen van de Eerwaarde Zusters Grootestraat 244 alhier. Deze retraite werd wederom geleid I door een Z.Eerw. Pater Redemptorist. Leerlingen Het aantal leerlingen was op 31 December 1927 iets minder dan het vorige jaar: 68 vorig jaar 70. Deze vermindering was wederom het gevolg van het groote aantal tus- schentijds vertrokkenen, nl. 15; waarvan 5 wegens ongunstige studie—resul taten. 1 wegens vertrek naar het buiten land. 4 wegens het aanvaarden van een betrekking. 4 wegens verandering van studie richting (i ging naar de ambachts school te 's Bosch, 1 naar het Semi narie te St. Michielsgestel, 1 naar het R. K. Lyceum te 's Bosch, 1 naar de Vakschool voor de Schoenindustrie te Waalwijk. 1 leerling werd geplaatst op den cursus voor gemeente—ambtenaar te 's Bosch. Tusschentijds werden, na examen, 3 leerlingen van andere onderwijs— inrichttngen aangenomen. Toelating Het aantal leerlingen, dat toelating verzocht was 21, waarvan 19 voorde le klas en 2 voor de 2e klas. Eén leerling voor de le klas werd afgewezen, drie leerlingen voor de le klas voorwaardelijk toegelaten. De 2 candidaten voor de 2e klas slaagden voorwaardelijk, 1 hiervan werd niet op school geplaatst. Overzicht van het aantal leerlingen op de school gedurende het tijdvak 31 Deeember 1926-31 Dec. 1927. Aantal leerlingen der school op 31 Dec. 1926 70 Toegelaten Sept. 1927 - 19 89 Tusschentijds aangenomen 3 92 Vermindering: 92 voor het eindexamen geslaagd 9 tusschentijds vertrokken 1524 Aantal leerlingen op 31 Dec. 1927 68^ Deze waren a.v. over de 5 klassen verdeeld Klas I 19. „II 17. III 10. IV 13. V 9. Van de 68 leerlingen waren 37 uit Waalwijk, 31 uit andere gemeenten. (Vorig jaar 38 en 320 59 hiervan waren R.K. en 9 Protestant. Overgangsexamens. Deuitslag van de overgangsexamens, welke in de eerste week van Juli wer den gehouden was a.v.: van I naar II bevorderd 15 onvoor waardelijk, 2 voorwaardelijk, 2 afge wezen, van II naar III bevorderd 10 onvoor waardelijk, 1 voorwaardelijk, 1 afge wezen, van III naar IV bevorderd 11 on voorwaardelijk, 1 voorwaardelijk, van IV naar V bevorderd 7 onvoor waardelijk, 1 voorwaardelijk, 3 afge wezen. Eindexamens. Het eindexamen der school werd gehouden van 31 Mei11 Juni (schrif telijk) in het gebouw van den R.K. Gildenbond. Op 23 en 24 Juni mon deling in de lokalen der school. Aan dit eindexamen namen 10 candidaten deel, waarvan 9 slaagden n.l. L. v. d. Geer, 's Hertogenbosch. P. v. Heijst, Sprang—Capelle. A. v. d. Hoek, Sprang—Capelle. P. Mutsaerts, Waspik. L. Rempt, Sprang—Capelle. A. Roxs, Waalwijk. H. Snijders, Waalwijk. H. de Wit, Drunen. N. Zijlmans, 's Hertogenbosch. De niet—geslaagde candidaat kwam in September op school terug. Het eindexamen werd afgenomen overeenkomstig de bepalingen van het ministerieel vastgesteld eindexamen programma voor de Handelsscholen met 5-jarigen cursus, onder toezicht van de volgende Gecommitteerden N. H. J. v. Riel, Pastoor, Waalwijk M. A. J. v. Liempt, Gem. Secr. en Secr. Kamer van Koophandel, Waal wijk; J. v. Iersel. Industrieel, Voorz. PI. Schoolbestuur, WaalwijkH. Wies man, Industrieel, Secr. PI. Comm. v. Toezicht, Waalwijk; G. v. Loon, In dustrieel, Lid Kamer van Kooph. en Fabr., Waalwijk; Drs. B. Geers,.Apo thekeres, Waalwijk; Mr. C. W. v. Ommeren, Kantonrechter, Heusden. Het voorzitterschap werd waarge nomen door den Zeereerw. Heer N H. J. van Riel, de heer M. van Liempt werd tot secretaris gekozen. Het schriftelijk examen liep over de vakken Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelswetenschappen, Aardrijkskunde, Geschiedenis, Scheik.- Warenkennis, Staathuiskunde, Staats inrichting, Teekenen en Godsdienst. Het mondeling examen over de volgende vakken: de 4 genoemde talen, handelsweten schappen, handelsrecht, aardrijkskun de, scheik.-warenkennis, kunstgeschie denis en voor RK. leerlingen Gods dienst. Het examen gaf reden tot tevreden heid, De uiterlijke verzorging van het schriftelijk werk kwam beter tot haar recht, dan vorige jaren wel eens het geval was. Van de 9 leerlingen kregen 4 een administratieve betrekking op een schoenfabriek, 1 tijdelijk op een han delskantoor, 1 op een verzekerings kantoor, 1 op het kantoor van een zuivelfabriek, 1 werd bij zijn vader in een kruidenierszaak geplaatst, 1 aan gewezen voor den militairen dienst. Absentie buiten ziekte kwam zoo goed als niet voor. Het aantal ziekte-verzuimen was 1/3 minder dan het vorig jaar. Gedrag en vlijt der leerlingen gaven tot geen aanmerkingen aanleiding. De resultaten van het onderwijs waren dan ook zeer bevredigend. Waalwijk, 18 Febr. 1928. De Directeur der R K. H H. S. 5, Waalwijk. G. J. DE VRIES. Uit de Staatsrekening. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer ingezonden de Staatsrekening, dienstjaar 1925. Onder de Inkomsten van den Staat over dat jaar komen voor: Schoolgelden Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers te Waalwijk f 6798 33 ontvangsten wegens verrichte onder zoekingen door het proefstation en den voorlichtingsdienst ten bate der lederindustrie te Waalwijk f 5491.71 (raming f 3600). Onder de uitgaven zijn vermeld jaarwedden, toelagen en beloonin gen voor den directeur, leeraren en beambten der Rijksschool voorschoen makers en leerlooier enz. te Waalwijk f 37700 (overeenkomstig de raming); kindertoelagen f 3608.42 (raming f 2300); gebouwen, vuur, licht, hulpmiddelen, boeken en leermiddelen voor onver mogende leerlingen, reis- en verblijf kosten, enz. f 25000 (overeenkomstig de raming); Onderhoud van de werken vooraf- waterkeering en gemeenschap langs en over de Bergsche Maas en den Amer en van de werken in den voor- maligen Baardwijkschen Overlaat, als mede het in werking houden van de bemalingswerktuigen en stoompont- veren t 116 980 (raming f 109 800). Bijdrage aan de gemeente Waalwijk in de kosten van verbetering van de haven in die gemeente f 20000 (het toegestane bedrag). Traktementen, toelagen en beloonin gen van hel personeel in vasten dienst van het Rijksproefsiation met den daaraan verbonden voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie te Waal wijk f 8140 (overeenkomstig de ra ming). Traktementen enz. voor hei tijdelijk personeel f 540 (overeenkomstig de raming). Gebouwen, meubelen, hulpmiddelen, enz. f 4000 (het geraamde bedrag). Vergadering Boerenleenbank. Vergadering van de Boerenleen bank Baardwijk op Woensdag 21 Maart a,s. des avonds om 7 uur in den Gildenbond te Waalwijk, op boete van 25 cent. 1. Opening, aanwijzing secretaris en 2 stemopnemers en voorlezing presentielijst. 2. Voorlezing notulen. 3. Voorstel tot wijziging der Sta- tuten ten aanzien van a. de wijze van benoeming, her benoeming. schorsching en ontslag van den Kassier; b. de wijze van vaststelling van het Kassierssalaris c. de vertegenwoordiging der Bank op de Algemeene Vergadering der Coöp. Centrale Boerenleenbank; d. de aansprakelijkheid van de leden der Bank e. de bepaling omtrent ambten, welke onvereenigbaar zijn met de functies van Beheerders en Kassier der Boerenleenbank en enkele punten van ondergeschikt belang f. verlenging van den duur der vereeniging 4. Verslag over 1927 met vaststel ling der Ballans en verlies- en Winst rekening over 1927 en voorstel om over gedeelte van de winst over 1927 te mogen beschikken. 5. Benoeming van een nieuw lid voor het Bestuur. 6. Benoeming van 2 leden van het Bestuur, wegens periodieke aftre ding van de heeren J. A. J.van Heyst en |ac Klerx, die terstond herkiesbaar zijn. 7. Benoeming van 1 lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den Heer P. Loeff, die terstond herkiesbaar is. 8. Rondvraag en sluiting. Door den Heer Verbeeten, Hoofd inspecteur van de C. C. B. te Eind hoven, zal bovenstaande, vooral wat betreft punt 3, nader worden toege licht. Uitvoering Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zooals we verwacht hadden was het bezoek aan het Vastenavond concert der Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" zeer druk en heeft het talrijke publiek een genotvollen avond gehad. De Ltedertafel had uit haar oud repertoire een keur van fraaie kooren uitgezocht, die bijzonder voor het gezelschap geschikt waren en onder leiding van den directeur, den heer L. v. Cromvoirt, nog eens met zorg waren gerepeteerd. Het moet dan ook gezegd, dat we de Ltedertafel op concerten zelden beter gehooid heb ben en het dankbaar applaus dat alle nummers oogstten was dan ook ten volle verdiend. Het bekende groote kooiwerk „Het Woud" van R. Hol, met begeleiding en soli zat er bijzonder goed in. Het mag een heele prestatie genoemd worden om dit zware werk, met een betrekkelijk kleine groep zangers, op zulk een uitnemende wijze te ver tolken. Hulde aan den directeur en zijn zangers, maar bijzonder aan den solist, den heer A. Boom, die de vele mooie, maar uiterst zware solt met zooveel gevoel en kleur uit voerde en aan den jeugdigen pianist den heer jo Verhoeven uit Drunen, wien de begeleiding volkomen was toevertrouwd. Voor het optreden van den humorist van Herwaarden uit Lith, die hier nog een onbekende was, bestond groote belangstelling en gezien het zeer groote aamal bekroningm, dat hij overal wist te behalen, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Het zou overdreven zijn te beweren dat zijn optreden hier aller verwach tingen overtroffen heeft, echter moet gezegd worden, dat hij bijzondere talenten als humorist bezit, i-ij be schikt over een goed geschoolde stem en gemakkelijke voordracht; met de miniek echter nam hij het soms wat te gemakkelijk op, waardoor zijn overigens met zorg gekozen nummers niet zoozeer bij het publiek insloegen. Toch heeft de heer v. Herwaarden ontegenzeggelijk een groot aandeel in het weisiagen van den avond ge had en het publiek van gezonden humor doen genieten, waarvoor hij telkens een welverdiend applaus ontving. Vermelden we nog dat de heer P. van Ree ter afwisseling een fraaie bariton-solo „De Banneling" op uit nemende wijze zong en de heer Jo Verhoeven ook het accompagnemeni van de verschillende voordrachten keurig uitvoerde. Met een dankwoord van den Voor zitter aan directeur, zangers pianist en humorist werd dit goedgeslaagd concert beëindigd. Brand. Zaterdagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in het voorste deel der bakkerij van den heer A. Baaijens te voorm. Besoijen. In korten tijd hadden de vlammen ook twee aan grenzende woningen aangetast. De brandweer gealarmeerd was spoedig ter plaatse en tastte met twee krachtige stralen het vuur aan. Zoo voorkwam men verdere uitbreiding van den brand. De arbeiderswoningen van v. d. Wiel en v, Beek brandden echter af, zoodat deze gezinnen daklooswerden. De eigenlijke oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzekering dekt slechts voor een deel de schade. Huldiging H.E.C Onze Waalwijksche voetbalvereen. H.E.C. behaalde j.l. Zondag het kam pioenschap harer afdeeling. Door „Oranje-Wit" met 5—3 te kloppen is haar puntenaantal tot 31 gestegen (in 16 wedstrijden) wat dooi geen enkele vereeniging meer gehaald kan worden. Het is zeer zeker een prachtige prestatie van deze jongstt derde klassers. Het is welhaast een unicum wat nietgemakkelijkteevenaren is. Toen de spelers Zondagavond ar riveerden werden zij aan de haven door een groot aantal belangstellenden met gejuich ontvangen. Het Bestuur bood den aanvoerder een lauwerkrans aan, daarna werd naar het clublokaal gemarcheerd, waar zij door de suppor ters werden gehuldigd en zij een schitterende bloemenmand in ontvangst hadden te nemen. Ook de kastelein liet zich niet onbeluigd en bood de kampioenen bloemen aan. Het behoeft niet gezegd dat den verderen avond gezellig werd door- gebracht. A s. Zaterdag 25 Febr. wordt een receptie gehouden in het clublokaal, café W. Timmermans. Putstraat, tus- schen 5 en 6 uur. Hoog water. Het water in den Buitenpolder zakt aanmerkelijk, zoowel achter Waalwijk als achter Capelle, zoodat spoedig de verbindingswegen tusschen de Lang straat en 't Land van Altena spoedig zullen zijn hersteld. Per rijwiel gaat men reeds op verschillende plaatsen over de wegen. Kleermakersbedrijf. Zooals wij aankondigden is ook hier I.1. Maandag de uitsluiting in het Kleermakersbedrijf vanwege de pa troonsorganisatie en daarmee ook de staking vanwege de werkliedenorga nisaties ingegaan. Ze omvat alhier van de firma C. Ch. „Geen goud zoo goed" de Greeff, waar de verhoudingen zooals bekend nieis te wenschen overlaten, pl.m. 30 man, terwijl de ongeorgani seerden gewoon doorwerken. Men merkt natuuilijk heel weinig van deze kwestie, alleen dat door de betrokkenen eiken morgen eene bijeen komst in 't Bondsgebouw gehouden wordt. Ontwikkelingsavond. Wij herinneren i.og even aan de lezing welke morgenavond in den Gildenbond wordt gehouden door W. de Natris, over: „De l|zerindustrie" (met lichtbeelden). Biljartseance Mej. Schier. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdagavond in calé t Vosje" van den heer W. Pullens de aange kondigde biljartwedstrijd gespeeld lusschen de bekende biljartspeelster Mej. L. Schrier en den heer H. Klijn van de biljartclub „Ons genoegen". Het spel van Mej. Schrier overtrof ieders verwachting; 't was biljartspel in hoogste perfectie en herhaaldelijk ontlokten haarprachtstooten eenspon- taan applaus aan het met groote aan dacht en bewondering toeziende pu bliek. Zij won de partij zeer gemak kelijk. Toen zij de 600 punten had gehaald, telde haar tegenpartij, die een voorgift van 400 caramboles had gekregen, er 509. Na afloop demonstreerde zij nog een groot aantal kunststooten en bewees ook hierin zeer bedreven te zijn. De meest onbegrijpelijke ballen werden door haar gemaakt. Het zeer talrijke publiek was hoogst voldaan Adelheide". De dames van de Propagandaclub in de St. Clemensparochie gaven Maandagavond eene uitvoering in het Patronaatsgebouw, uitsluitend toegan kelijk voor dames. Opgevoerd werd het historisch drama „Adelheide" dat vorige week Woens- ook voor den R.K. Vrouwenbond is vertoond. De uitvoering was zoowel in cos- tumeering als tooneeldécor uitnemend verzorgd en ook het goed gespeelde stuk maakte een diepen indruk op de aanwezigen. Jammer dat de zaal slechts matig bezet was; de actieve tooneelclub had grooter belangstelling verdiend. Verkooping. Gisterenavond werden in café Mej. Wed. J. Fransen door Notaris Schaap geveild de acht dubbele woningen aan de le Zeine van Mevr. J. Maibiirg- v. d. Heijden. De generale massa welke was ingezet op f 16100, werd bij toeslag gegund aan den heer R. van Mil alhier voor f16110. In ons prae-advies van 24 Januari 1928, betreffende den aankoop van twee panden voor liet Raadliuisplan, gaven wij te kennen, dat de opbrengst der in komstenbelasting de raming 1927 be langrijk zou overschrijden, zoodat ook dat jaar een voordeelig saldo zal opleve ren, tenmiste gelijk aan dat van 1926. Door den Voorzitter is in de vergade ring van 27 Januari j.l.. met cijfers aan getoond, dat alleen de inkomstenbelas ting 1927 reeds een overschot zou ge ven van 26610 plus 10300 is 36910. Door den Inspecteur der Directe Be lastingen is in 'n ingezonden stuk, opge nomen in de Echo van het Zuiden van 1 Febr. j.l. een berekening gemaakt, waar uit zou moeten blijken dat de cijfers, door den Voorzitter Kegeven, niet juist zijn. Om te voorkomen, dat bij U twijfel zou worden gewekt omtrent de juist heid van de cijfers, die door ons College aan U worden voorgelegd, hebben wij gemeend goed te doen onder Uwe aan dacht te brengen dat de Inspecteur niet de juiste ^rondslagen heeft genomen voor de berekening van het bedrag, dat aan de rekening 1927 uit de gemeente lijke inkomstenbelasting ten goede koml Hij heeft bij zijne berekening over het hoofd «ezien het bestaan van de dooi de Gedeputeerde Staten onzer provin cie vastgestelde rekeningsvoorschriften, die hem uit den aard) der zaak niet. be kend konden zijn, en begaat dan ook de fout aan te nemen, dat hetgeen in 1927 aan gemeentelijke inkomstenbe lasting is uitgekeerd, ook het bedrag zal zijn dat in de gemeente-rekening over dat jaar zal worden verant woord. Dit laatste nu kan door toe passing van die voorschriften nooit het geval zijn en is dus het door den Inspec teur op ƒ28.302.(behoudens verschil aandeel in de kwade posten) becijferde overschot niet juist. Het overschot is niet 28302.doch 26610, zooals door den Voorz. is aan- goed voor brand-, snij- en stootwonden, i verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Kloosterbalsem, de snel 1 werkende merkwaardige veelzijdige zalf. i i JUISTE CIJFERS. B. en W. hebben aan den Baad het vol gende medegedeeld

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5