lit ECHO VAN HET ZUIDEN Persil Denken aan 3 dingen: No. 17. Zaterd. 25 Febr. 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie, Den Haag. Olympiadejaar 16 t.m. 19 Juli. Zooals onze lezers hebben kunnen lezen in „De Schoen" van 26 Januari 1.1., heeft de eerste vergadering van 't Hoofdbestuur der op 16, 17, 18 en 19 Juli 1928 in Den Haag te houden Tentoonstelling, plaats gehad. De Hecren R. van der Valk, G. van Voorn, Fr. Hessels, de laatste als secretaris en on- dergeteekende als Voorzitter, vormen het dagelijksch bestuur, terwijl als leden fun- geeren de Heeren W. Buch, Friso Huykman, F. Peters Weijtens en E. J. Theunissen. De eerste stappen zijn daarmede gezet op den weg, die naar een groot doel voeren moet- DE EERSTE OFFICIEELE STAPPEN is echter beter gezegd. Er is immers ai zooveel werk verricht en zijn er reeds vele voorbereidende maatrege len genomen voor wij, met voldoende uit zicht op „welslagings-mogelijkheden" op de groote trom konden gaan slaan. Het houden van een groote tentoonstel ling, zooals wij die in 1922 in Den Haag heb ben gehad, is een onderneming die tiendui zenden guldens kost en heel wat hoofdbre ken vergt om die betrekkelijk groote som, met aan waarschijnlijkheid grenzende zeker heid, voor de deelnemers productief te ma ken. Want waar gaat het om? In de eerste plaats om het vak in zijn ge heel omhoog te brengen en in de tweede plaats om hen, die, in welke betrekking zij ook staan tot onze branche, in de gelegen heid te stellen om te laten zien wat zij bren gen kunnen en nieuwe relatie's aan te knoo- pen. Dat de Schoen- en Lederbeurs in Amster dam de laatste jaren achterwege gebleven is, moge voor enkele handelaren en fabri kanten een teleurstelling zijn, inderdaad is zoo'n beurs niet te vergelijken met een ten toonstelling zooals wij die ons voorstellen. Zulk' een beurs is een zuivere handelson derneming, uitgaande van een zekere belan gengroep, in lijnrechte tegenstelling bijvoor beeld met „Le Semaine de cuir de France" te Parijs. Deze laatste is door en voor ALLE belanghebbende georganiseerde groepen in de Branche, tot stand gekomen en heeft, juist omdat allen, zelfs de kleinste schoen maker, er belang bij hebben, zoo'n groot succes. Een schitterende organisatie, een onover trefbare uitgebreidheid, gepaard aan buiten gewone schoonheid, heeft die Schoen- en Leder week tot een blijvende behoefte ge maakt. Op een Schoen- en Lederbeurs zooals die hier te lande was georganiseerd, is dit blijk baar niet te bereiken. Daarvoor moeten andere factoren in wer king worden gebracht. Evenals bij die groote Fransche instelling, hebben bij onze tentoonstelling alle schoen makers- en schoenwinkeliers even groot be lang als schoen- en lederfabrikanten, gros siers en handelaren in schoenen en leder, evengoed als handelaren in machines, four, nituren, rubber en conserveeringsartikelen. Zij is als het ware een centralisatie van belangen, in een zoo prettig en aantrekke- f lijk mogelijk aanééngesloten geheel. Beijvert de één zich om zoo mooi moge lijk te voorschijn te komen, d'ander zal niet nalaten om te komen en op te wekken tot gaan zien. Kleine, gewestelijke tentoonstellingen, door afdeelingen van onzen Bond gearrangeerd, geven daarvan een treffend voorbeeld. As sen, om de laatst gehoudene even te noemen, toonde zelfs, hoe moeilijk ook te bereiken, voor velen buiten Drente een groote aan trekkelijkheid te bezitten en leverde een schitterend bewijs van wat samenwerking vermag. Dat wij Den Haag weder verkozen zal nie mand verwonderen. Stad en omgeving heb ben zóóveel aantrekkelijks, niet alleen als Vorstelijke Residentie, maar niet het minst om de onmiddellijke nabijheid van Scheve- ningen, dat op zichzelf al 'n attractie vormt van de eerste grootte. Wij zijn er van overtuigd, dat één en an der een druk bezoek zal bevorderen. Vooral de vele vreemdelingen, die tijdens de Olym piade ons land bezoeken en waaronder toch ook leder- en sclioenmenschen zijn, zullen niet nalaten van de hun geboden gelegen heid, om wat nader in kennis te komen met de resultaten van Nederlandsche Leder- en Schoenfabricatie, gebruik te maken. Een doelbewuste en goed geplaatste reclame in Duitschland, Frankrijk, Engeland, België en Scandinavië zal de aandacht op een en an der vestigen. Tot nog toe hebben wij, om boven reeds gemelde redenen alle reclame nagelaten. Dit heeft bij sommigen de meening doen ont staan, dat er een zekere bevoorrechting van de een of andere groep plaats vond. Niets is minder waar dan dit en het ver rassende resultaat, dat wij officieus werken de reeds mochten bereiken, is oorzaak, dat wij die meening allen grond benemen, door slechts mede te deelen, dat al van den aan vang af de indeeling van de verschillende groepen heeft plaats gehad. Van de beschikbare ruimten in „de groote zaal" van den Dierentuin, die door stands konden worden ingenomen, reserveerden wij voor: Schoenfabrikatie 300 M2. Lederfabrikatie 120 Lederhandel en Fournituren 200 Conserveeringsmiddelen 70 Machines 80 Attractie's 30 De z.g. „roode zaal", ruim 100 M2., is voor de Maatschoenmakerij gereserveerd en hier in zal, naast een geheel in werking zijnde maatschoenmakerij, het beste van het beste op 't gebied van maatschoeisel worden ten toongesteld. Met het vaststellen van die indeeling werd voorkomen, dat de één of andere groep te gering vertegenwoordigd zou zijn op een tentoonstelling, die juist ten doel heeft een zoo juist mogelijk beeld te geven van de werkelijkheid. Dat de voorloopige Commissie daar goed aan deed, moge duidelijk worden uit het feit, dat de beschikbaar gestelde ruimten vooi de Lederfabrikanten al dadelijk ingenomen werd door vijf van de meest vooraanstaande Lederfabrikanten, zoodat wij', om niet in strijd te handelen met onzen opzet, genood zaakt werden verdere aanvragen af te wij zen. Van de geheele beschikbare ruimte in „de groote zaal" is in totaal contractueel ver pacht 630 M2. Te weten aan: Schoenfabrikanten 199 M2, dus nog be schikbaar 101 M2. Lederfabrikanten 118 M2., niets meer be schikbaar. Lederhandel enz. 174 M2., dus nog be schikbaar 26 M2. Machinehandel 77 M2., niets meer beschik baar. Conserveeringsartikelen 62 M2., dus nog beschikbaar 8 M2. Als wij schrijven: „nog beschikbaar" dan moeten wij er noodwendig aan toevoegen, dat op deze ruimten gedeeltelijk door mon delinge toezegging reeds beslag is gelegd. Niemand zal ons echter het verwijt van bevoorrechting kunnen maken. Schoenfabri kanten, die zoo wijs waren zich een plaats te verzekeren, zijn op geen andere manier in kennis gesteld met onze plannen, dan zij die dit tot nog toe nalieten. Wij houden er ons van overtuigd, dat vooraanstaande Schoenfabrikanten de nog restende plaatsen in „de groote zaal" zullen innemen. Als deze dan geheel bezet is, staat ons nog ter beschikking een zijzaal van circa 100 M2., alsmede een kleine plaats ruimte in de vestibule. De kosten aan een en ander verbonden worden zooveel mogelijk beperkt; buiten- I:! Zelfwerkend Waschmiddel, sporigheden zullen wij met kracht tegen gaan, omdat dit ook onzen, door den kunste naar Ype Wenning ontworpen opbouw zou schaden. Het bestuur van zijn kant zal al het moge lijke doen om heeren exposanten succes en bezoekers veel genot te verschaffen. Van nu af aan zal iedere week in ons Vak blad „De Schoen" het één en ander over de tentoonstelling worden gezegd en hij die weet, dat ons blad door verreweg de meeste schoen-menschen gelezen wordt, zal begrij pen van hoe groote beteekenis dit is voor het bezoek. In 1922 mochten wij ruim zevenduizend betalende bezoekers boeken, in 1928 hopen wij er tienduizend naar den Haag te trekken. Aan Je meeste stations zal weder onze ge laarsde kat, in nieuwe kleuren gestoken, dc menschon opwekken. Twee honderd duizend sluitzegels met 't zelfde beeld, zullen op alle poststukken, re keningen en kwitantiën de gedachte aan de mooie en groote tentoonstelling levendig houden. In kantoren, wachtkamers, hotels en win kels in vele dorpen en steden van ons land, zal eveneens de gelaarsde kat niet ontbreken en op vergaderingen en lezingen voor en door onze leden gehouden, zal het onder werp „Tentoonstelling" niet worden verge ten. De kleinen zullen kassen vormen om straks in de gelegenheid te zijn in grooten ge tale naar den Haag te gaan, de grooten zul len de tentoonstelling bezoeken en hun knechts in de gelegenheid stellen hun be kwaamheid te toetsen aan wat tentoonge steld is. W. DONKER Pzn. rot heden, 6 Februari 1928, zijn stands ge huurd door de navolgende firma's: Lederfabrikanten N.V. Gebr. Theeuwes, Reijen. Gebr. van der Steen, Reijen. N.V. Nederl. Stoomlederfabriek, Regen. Gebr. van Wezel, Reijen. Fa. S. J. J. Brouwers, Regen. Handelaren in leder en fournituren: Fa. de Boer van Schelt, Amsterdam. Frans Bakker, Amsterdam. N.V. S. Prins Azn., Amsterdam. Fa. Alex de Haas, den Haag. Fa. I. B. van der Waal, den Haag. Nederl. Gutta-Percha Mij., den Haag. Goodyaer Rubber-Comp. van Rossem Co., den Haag. W. Duyn (Wood-Milne), Rotterdam. S. J. Presser Jr., Rotterdam. Continentale Mij. v. Handel en Industrie, Nijmegen. Jan van 't Hof, Schiedam. Firma C. Sliedrecht, Gouda. Machinehandelaren: Albert's Co., Amsterdam. rans 'I immerman Co., Amsterdam. Aug. Kulche, Tilburg. Firma Frans Kessen, Utrecht, fabrikanten van Conserveeringsartikelen: 1 Brown Son's Agency, Amsterdam. Chem. Lederverffabriek „de Admiraal", Amsterdam. Eg-Gü Schoencream, den Haag. Solitaire Schoencream, den Haag. Boston Blacking Comp., Tilburg, fabrikanten van- en Grossiers in schoenen: Kon. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, Waalwgk. N.V. Klijberg's Stoomschoenfabriek, Waalwijk. Firma Kerst Oerlemans, Capelle. Firma J. Leijten, Dongen. G. F. Kuijpers, Hilvarenbeek. Firma J. Larsen, Oisterwijk. Fa. G. van der Heijden, Oisterwijk. Schoenfabriek „De Ooievaar", Groesbeek. fa. v. d. Roehr Frank, Rotterdam. Joh. van Duyn, Rotterdam. Norman Co, Ltd., Londen. Aug. Strijbosch, Loonopzand. Herman Hirsch A. G. Holice, Weenen. Drukker Polak, Amsterdam. H. B. Sterenborg, Lichtenvoorde. Golo Schuhfabrik A. G., Frankfurt a. M. Manfield Shoe-Comp. Ltd., Mansfield. Caoutchouc Industrie Du Sud, Nice. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. CORRESPONDENTIE. Mej. A. S., Amsterdam. Laat ik u vooraf geruststellen, dat u me heelemaal niet lastig valt met uw schrijven. Werkelijk juffrouw, het is voor mij een groote voldoening dat u en uw zoontje voor ons hoekje zoo veel belangstelling aan den dag leggen. Daarvoor zeg ik u vriendelijk dank. Nu een antwoord op uwe vraag. Uwe veronderstelling is juist. Ik reken de het niet voor een fout aan als men schreef: vat, mud, kan of kop. D&£r zat de fout niet in de oplossing van uw zoontje, maar wel waar hij inplaats van .til" .stil" schreef. Al geloof ik, dat dit een kleine onoplettendheid van hem was, laat ons zeggen, een schrijf, fout, toch voelde ik me eerlijkheids halve ten opzichte van de oplossingen die geheel correct waren, verplicht dit voor een fout aan te rekenen. Henk kwam dus nog wel voor een prijs in aanmerking, maar 't lot had hier nader te beslissen. Ik hoop dat dit antwoord naar uw genoegen is. Wilt u uw zoontje recht hartelijk van me groeten? Dank u. Cupido, Waalwijk. 's jongens, wat ben jij toch een geluksvogel, Cupido. Ik heb mijnheer Tielen ook uit jou naam bedankt, zooals je me verzocht. Dat is een heel goed idee van je, Cupido, om voor 't geld onderdeelen voor je Meccano te koopen. Ik vind een Meccano voor de jeugd een leer zame verpoozing. Als ik wat meer tijd heb kom ik wel eens een keer kijken. Ontvang wederkeerig de groeten van tante en mij, oek voor je ouders. Michael B., Tilburg. Een nieuw neefje uit Tilburg? Wel kom Michael. Daar zaten in de oplos sing drie fouten, zooals je zelf wel reeds hebt gezien. Doe je een volgende maal weer mee Marie de Waspik. Een vorige maal waart ge gelukkiger, hé Marietje. Ik geloof gaarne dat je heel lang naar de oplossing gezocht hebt, want gemakkelijk was de puzzle niet. Wil jij me eens schrijven of je de sprookjes van Ernest v. d. Hallen mooi vindt? Vele groeten Marietje, ook voor thuis. Josienije O., Breda. Als nieuw nichtje neem ik je heel graag in onzen kring op. Met de op lossing van de Echo—puzzle was je minder gelukkig, josienije. Maargten moed verloren, en een volgende maal weer dapper meegedaan. Misschien heb jij dan ook wel succes. Krijg ik nog eens een brief van je? Heel graag. Dag Joslentje! Kinderen de Sprang. Bij de oplossing van de puzzle be gingen jullie een kleine vergissing. Ik vond 't echt jammer, want de ge heele oplossing getuigde wel dat jullie kijk op de zaak hadden. Tot een vol genden keer! Dag allemaal Nico K., Nieuwevaart, Capelle. Zoo, m'n nieuwe vriend, is de op lossing voor jou een inspanning ge weest Ik geloof 't graag. Maar al behoorde je voor de eerste maal niet tot de gelukkigen, toch zal je een volgenden keer wel weer meedoen, hél Van Sinte Odrada. door ERNEST VAN DER HALLEN. (Vervolg.) Er was feest in het slot van Scheps. Dagen te voren waren de zangers en mtnnestreels en vedelaars gekomen van over de Maas en de boorden van den Rijndagen lang waren de heer lijke stoeten van graven en baronnen over de heide getrokken, en dagen lang was reeds de rust der donkere, eeuwig ruischende dennebosschen ge broken door het klinken der jacht horens, het gebas van de honden en het rennen van het opgejaagde wild. Ja, dat was een groot festijn in het slot van Scheps. De edele graaf Hugo, burggraaf door de genade van den heiligen Keizer Carolus van Aken, vierde dien dag zijn nieuwe bruiloft met de niet minder edele gravin Aide gunde. Ze was evenals de graaf van koninklijken bloede, en er gingen sagen door h t land over haar wondere schoonheid en haar rijkdom. Een buitengewone keus had graaf Hugo gedaan. Dat zegde zijn fiere houding, zijn schitterende oogen, zijn hart dat klopte als bij een twintig- jarigen knaap; dat zegden de genoo- digden en de vele edelvrouwen en jonkers en eereknapen dat zongen de minnestreels en de zangers; en wie daaraan twijfelen durfde moest maar even de genadige gravin Aide gunde zien om er van overtuigd te zijn. Doch In de lage huizen der slaven van den machtigen graaf, en in de hutten van de kolenbranders in de donkere, eeuwig—ruischende denne bosschen werden zonderlinge verhalen gtfluisterd over de harteloosheid en de hoovaardigheid en trotschheld van de gravin, hun nieuwe meesteres. Zie, Ik weet het niet: nooit hebben mijn oogen haar gezien. Wijze en geloofwaardige mannen hebben over haar geschreven, en hun geschriften zijn verloren gegaan. Maar nu nog leven wondere ver tellingen over haar bij de armen in de Kempische hutten en in de don kere, ruischende dennebosschen. Er wordt verhaald dat zij de kleine, mooie Odrada haatte om haar schoon heid en haar goedheid; dat zij haar deed werken als een slavinne in de stallen bij de koeien tot haar kleede ren gansch met mest bedekt waren en haar vingers vol blaren door den mestvork; dat zij het kleine mooie gravinnenklnd dwong door de sneeuw te waden en onder piassenden regen haar koets te volgen als ze uitreed door de koninklijke heidat ze haar deed verblijven bij de meiden in de keuken en de ruwe vloekende vee knechten. Eens, toen de mooie kleine Odrada te spinnen zat in de toren kamer, deed de gravin den heerd dooven, en sloot haar op bij haar spinnewiel en een gansche vracht wol. En wanneer ze den avond van den volgenden dag de deur open maakte zat de kleine Odrada nog altijd te spinnen, de handen gezwol len van kou, de vingeren vol sneden van de woldraden, en half dood van honger. Maar waarom langer vertellen van de edele gravinne Aldegunde? Ook zij heeft den vredekus gekregen van m'n vriend de Dood. Qod zal haar ziel genadig zijn. 1. Persil in koud water oplossen; 2. Het waschgoed in dat koude sop doen 3. Met waschgoed gedurende een kwartier eenmaal kokenl Zoo, Dames geschiedt het was» schen op de juiste manier! Indien Gij dan nog grondig naspoelt, eerst in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welric* kend en helder wit als Gij nimmer beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder; want alleen dan bereikt Gij een volmaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordeeligst 1 Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann A Co. Amsterdam. Fabrikante: Henkei Cie., A. G., Düsseldorf.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5