lit tCHO m HET ZUIUtN. Sproeten komen vroeg in No. 17. Zaterd. 25 Febr. 1928. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 24 Febr. 1928. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Raad, te nouden op Vrijdag 24 Februari 1928: Punt 13. Voorstel tot aislutiing van de Putstraat voor het verkeer met motorrijtuigen, waardoor aanhang wagens worden voortbewogen. Prae—advies. Het wegdek in de Putstraat is niet geschikt voor het verkeer met motor rijtuigen met aanhangwagens. De weg wordt telkens stuk gereden en ont staat daardoor vooral bij regenachtig weer eer» toestand, die reeds herhaal delijk aanleiding gaf tot klachten. Het komt ons daarom noodzakelijk voor, de Putstraat voor die motor rijtuigen af te sluiten. Voor deze blijft dan de Groolestraat, de Stationsstraat en de Mr. van Cootnstraat, die beter op dit verkeer berekend zijn. Wij stellen U voor, overeenkomstig het bovenstaande te besluiten, waartoe een ontwerp—besluit hierbij gaat. Burg. en Weth. van Waalwijk. Film keuring. Door B. en W. is aan den gemeente raad het volgende prae—advies uit gebracht (Zie agenda vergadering van Vrijdag avond.) Met ingang van 1 Maart 1928 treedi de Bioscoopwet in werking. Vanal dien datum mogen in het geheele land films worden vertoond, die door de Rijks-commissie tot 1 September bij wijze van overgang door de Haagsche gemeentelijke commissie zijn goed gekeurd. Zooals U bekend is, werd tot heden de keuring voor de Zuidelijke gemeen ten verricht door het keuringskantoor der Vereeniging van Noord-brabantsche- en Limburgsche gemeenten voor ge meenschappelijke filmkeuring. Deze vereeniging nam steeas het standpunt in, dat in net Zuiden ten opzichte van de toelaatbaarheid van films ongeveer gelijke opvattingen bestaan, doch dat deze niet dezeltde zijn als die men in Amsterdam, 's-Gravenhage, enz. hier- omtrent heeft. Wanneer dus voorop gesteld wordt, dat de afzonderlijke opvattingen van het Zuiden ook in de toekomst geëerbiedigd moeten worden, dan kan geen genoegen worden ge nomen uitsluitend met de keuring door de Rijks centrale commissie of ge durende het le halljaar met die van de Haagsche commissie. Ter vergadering van de Vereeniging van Zuidelijke gemeenten kwam men na de terzake gevoerde besprekingen en o.a. na de vertooning van films, die door de Haagsche commissie zijn goedgekeurd, tot de conclusie dat na keuring voor het Zuiden zeker het eerste naifjaar gewenscht is, terwijl de verwachtingen die men koesterde van de Rijks centrale commissie van dien aard waren, dat men ook voor de verdere toekomst na keuring geraden achtte. Deze na keuring, die ingevolge art. 4 der Bioscoopwet is toegestaan, kan worden opgedragen aan een vereeniging, zooals die tot heden voor de Zuidelijke gemeenten bestaan heeft, ze kan ook worden opgedragen aan de Plaatselijke commissie van toezicht, wier instelling ingevolge art. 18 der wet verplichtend is. Het zal echter wel geen betoog behoeven, dat het meer gewenscht is die na-keuring op te dragen aan de vereeniging, die zich tot heden heeft belast met de speciaal door het Zuiden gewenschte keuring en over een goed geoutilleerd keurings kantoor beschikt. Zou de na-keuting worden opgedragen aan een plaatse lijke Commissie, dan zouden de kosten zeker grooter zijn, doch daarenboven zouden daardoor groote moeilijkheden kunnen ontstaan voor de bioscoop exploitanten. Keurt b.v. de Plaatselijke Commissie bij het proefdraaien een film af, dan zal de exploitant in den regel geen gelegenheid meer hebben zich de beschikking over een anderen film te verzekeren. Wij stellen U dan ook voor hiertoe te besluiten en bijgaande concept verordening vast te stellen. Dit concept is in hoofdzaak dat van de Vereeni ging. Een uitzondering daarop maakt art. 6. Een absoluut verbod voor bioscoopvoorstellingen voor personen boven de 18 jaren laat de wet niet toe, wel voor personen onder dien leeftijd. Voor eerstgenoemde voor stellingen is alleen het voorschrijven van na-keuring toegestaan, voor laatst genoemde i3 de vrijheid der gemeen ten grooter. Zooals U bekend is bevat thans de Plaatselijke Politieverordening in art. 113a voor de exploitanten van bioscopen een verbod behoudens te verleenen onthelfing tol het toe laten van kinderen beneden de 16 i jaren in de bioscopen. Wij achten het wel gewenscht deze bepaling te be houden en hebben ze daarom naar art. 6 der nieuwe verordeningoverge- bracht. Indien de exploitant de bepa ling van art. 6 der verordening niet naleeft, kan o.a. tot schorsing enz. der vergunning worden overgegaan. Ten einde echter ooktegenover de jeugdige bezoekers een bepaling met straf rechtelijke sanctie te hebben, achten wij het gewenscht in de Plaatselijke Politieveroidening een bepaling opge nomen te houden, gelijk aan de be slaande. Artikel 113a is daartoe te wijzigen als volgt le. het bepaalde in het le lid onder c vervalt (dit is opgenomen in art. 6 der nieuwe verordening). 2e. het bepaalde sub d van het le lid wordt gewijzigd en gelezen als volgt mc. aan personen beneden den leef- „tijd van 16 jaren, inrichtingen te bezoeken waar in het openbaar bios coopvoorstellingen worden gegeven .of zich daarin te bevinden gedurende .den tijd, dat daarin in het openbaar „bioscoopvoorstellingen worden ge „geven, tenzij door den Burgemeester .hiervoor in bijzondere omstandighe den ontheffing is verleend" Een ontwerp besluit tot wijziging der Algemeene Plaatselijke Politiever ordening bied.n wij U hierbij ter vaststelling aan. De verdere uitvoering der Bioscoop wet is in hoofdzaak opgedragen aan ons college, o.a. met betrekking tot het benoemen van de plaatselijke commissie, het verleenen der vergun ningen tot het exploiteeren der bios copen enz. De taak der plaatselijke commissie i3 wanneer de na keu ring aar. de vereeniging wordt opge dragen niet omvangrijk. Zij bepaalt zich in hoofdzaak tot het geven van advies omtrent het verleenen, schorsen, of intrekken van vergunningen tot het exploiteeren van bioscopen, terwijl art. 6 der verordening haar advies voorschrijft voor vergunningen daar genoemd. Tenslotte deelen wij nog mede, dat de houder van een vergunning tot het exploiteeren van een bioscoop per jaar een recht yan f 25 verschuldigd is, waarvan 2/3 ten bate van de gemeente komt en l/3 ten bate van het rijk. De kosten der na-keuring door de ver eeniging bedragen, bij een contributie van 1 cent per inwoner, per jaar on geveer f 95. Bezoek. Donderdagmorgen brachten een tien-tal oificieren, leerlingen der Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage, onder leiding van Prof. Dr. D. H. Wester een bezoek aan de Konink lijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier. De heeren hebben met bijzondere interesse dit belangrijk bedrijf in oogenschouw genomen, wat ook voor hunne vorming als staf-officier e.d. van 't hoogste belang geacht kan worden. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 21 Febr. 1928 zijn opnieuw benoemd tot burge meester van Cromvoirt: A F. van Rijswijk; Oudheusden: F. A. J. van Liempt, secretaris dier gemeente. Waterschappen in Noord-Brabant. Op verzoek van Ir. Alph. Roebroek, dijkgraaf van het waterschap „Bloemen- daal c.a." te Kiundert, zijn de besturen van een aantal waterschappen in West-Noord Brabant onlangs te Zeven bergen bij elkander gekomen, teneinde te overleggen over de oprichting van een organisatie van waterschappen in Noord-Brabant Dit overleg, dat beperkt werd tot eenige buurtwaterschappen van „Bloemendaal c.a." leidde tot 't inzicht, dat het gewenscht was om in een bijeen te roepen vergadering van alle waterschappen in Noord- Brabant, de betrokken aangelegenheid aan de orde te stellen. In verband hiermede is thans een rondschrijven gezonden aan de stem gerechtigde ingelanden van de Bra- bantsche waterschappen, waarin het belang van een dergelijke organisatie wordt bepleit en verzocht wordt ver tegenwoordigers naar bovenbedoelde vergadering te zenden. Algemeen Verg. van het Leger paard te 's-Hage. Onder voorzitterschap van G. J. A Baron van Heemstra uit Driebergen werd Woensdagmiddag in „De Kroon* te 's Gravenhage de algemeene ver gadering gehouden van de Neder- landsche Vereeniging „Het Leger- paard". De verslagen van den secretaris en den penningmeester over 1927 werden zonder bespreking goedgekeurd. Vast gesteld werden de volgende subsidies: aan de Vereeniging „Vooruit" te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Haarlemmermeer f300, de Nooid Nederlandsche Hippique te Winschoten 1 300, de Landelijke Rijvereeniging .de ljselruiters" te Brummen voor een nationalen wedstrijd van rijver- eenigingen aldaar f200. voor een te Raamsdonksveer te houden concours- hippique f250 voor inlandsche paar den, aan de Kon. Militaire Sportver- eeniging f 100, voor een hengst in alle opzichten beantwoordende aan de eischen der vereeniging, in den vorm van een invoerpremie, onder nadere voorwaarden f 1000 en voor een demonstratie van landelijke rijver- eenigingen op 24 Juli a.s. ter gelegen heid van de op 24 25 en 26 juli in Den Haag te houden nationale vee tentoonstelling, onder nadere voor waarden f1000. Tot commissarissen werden ge kozen de heeren B. Biesheuvel te Houlrakpolder en JTimmermans Wzn. te Waalwijk. De periodiek aftredende leden van het dageiijksch bestuur, de heeren D. C. Hasselman en |hr. F. Beelaerts van Blokland, werden her kozen. Bij de rondvraag zeide de heer Joh. Lamers uit Elden, het in het belang der vereeniging te achten, indien de verrichtingsprueven werden verzwaard. De heer Bultman merkte hierbij op, dat dan ook de omstandig heden, waaronder de proef wordt verricht, een grootere rol zouden spelen, hetgeen op de voorbereiding van invloed zou zijn. Het bestuur zal dit punt in over weging nemen. Daarna werd de vergadering gesloten Vergadering van de Zoolleer-commissie. Naar wij vernemen zal de Zoolleer- commissie in de eerste helft van Maart bijeenkomen, om de situatie ontstaan door het publiceeren der ge nomen conclusiën te bespreken. Propagandavergadering Fabrieksarbeidersbond. Wij herinneren nog even aan de propagandavergadering van den R.K. Fabrieksarbeidersbond, op Maandag 27 Febr. a s. des avonds 8 uur in den Gildenbond, waarbij de heer Fr. van Brussel, H.B., een propaganda- rede zal houden. Provinciale Stierenkeuring. De provinciale voorjaarskeuring van springstieren zal alhier gehouden wor den op Dinsdag 20 Maart a.s. voorm 9 uur. Christ. Jongelings- Vereeniging. De Christ. Jongelings—Vereeniging „Immanuel" te v.m. Besoijen hoopt Maandag 27 Febr. a.s. des avonds ten 7'/2 uur met hare leden en begun stigers haar 11e jaarvergadering te houden. Deze vergadering zal gehou den worden in het gebouw voor Christelijke Belangen boven de Christ. Bewaarschool aldaar. Ontwikkelingsavond In de groote zaal van den R.K. Gildenbond werd door den Kring- propagandist W. de Natris uit Hel mond Donderdagavond een lezing met lichtbeelden gehouden over „De IJzerindustrie". Aan de hand van een serie lichtbeelden van het grootbedrijf der wereld—firma Krupp uit Essen, toonde spr. op bevattelijke wijze aan, de produceering van ijzer en staal uit ijzererts, en de productiewijze van Bessemes, Martinu en Thomas. 't Geheel was interessant en leerzaam. T.A.V.E.N.U. Door de operette vereeniging T.A.V.ENU, onder—afdeeling der Liedertafel „Oefening en Vermaak", is thans in studie genomen „De Visschers van Capania" van Aimée Maillard. Biljartmatch. Woensdagavond had in hotel „De Twee Kolommen" de returnwedstrijd plaats tusschen de aldaar gevestigde biljartclub en de biljartclub „D O S." uit Heusden. Door de late komst der bezoekers konden slechts partijen van 75 gespeeld worden, die den volgen den uitslag opleverden De Twee Kolommen. D.O S. Heusden. j. Kools 55 Smits 75 L. v. Schijndel 75 v. Ravensteijn 70 J. Beerens 75 Jonkers 43 F. v. Eeten 75 L. Sluljmers 65 M. Klijn 75 Meinders 70 355 323 De thuisclub won dus met 32 punten. Schoenen. De invoer van lederen schoenen bedroeg in Januari 1928 104 143 paar ad f337.382 tegen 81 606 paar ad f297 658 in Dec 1927 en 61 095 paar ad f242 271 in Januari 1927. De uitvoer van lederen schoenen bedroeg In Januari 1928 48 124 paar ad f ^75.78 2 tegen 49 196 paar ad f278 009 m Dec. 1927 en 21 474 paar ad f 118 234 in Januari 1927. Onjuist bericht. Naar wij vernemen, zuilen de Tim- Tur—schoenfabrieken andermaal een uitbreiding ondergaan. Bovenstaand bericht in 't Vakblad voor de Schoenmakerij en de Bossche Courant, omirent de ophanden zijnde uitbreidingen der Timtur—fabriek, is naar wij uit goede bron vernemen, onjuist en berust alleen op de fantasie van den correspondent (De Schoen) Groot Ziekengasthuis te 's Bosch. In de vacature Dr. van Moorsel is benoemd tot eersten geneesheer van het Grootziekengasthuis te 's Bosch, Dr. L. A. M. van der Spek. specialist- internist aan genoemd ziekenhuis, en tot chirurg Dr. W. P. J. Hoogveld, chirurg aldaar. De beteekenis van de Kamers van Koophandel Het is bekend, dat de invloed, die er van de Kamers van Koophandel in haar oude constructie uitging, niet bijster groot was. En aanvankelijk leek het, dat in het algemeen de nieuwe Kamers van Koophandel zich niet konden verheffen boven het niveau, waarop de vroegere Kamers slonden. Gaandeweg is echter haar invloed toe genomen, langzamerhand zijn de nieu we Kamers van Koophandel, niet in het minst tengevolge van de invoering van het Handelsregister, in ons eco nomisch bestel ingeleefd. Belangrijke adviezen op allerlei ge bied zijn van de verschillende Kamers uitgegaan. En dikwijls met gunstig resultaat. Want al werden dezeadvie zen door de betrokken colleges niet altijd onvoorwaardelijk opgevolgd, meermalen was de invloed, dien de Kameis van Koophandel op tal van besluiten van overheidswege uitoefe nen, merkbaar. De doorsnee-zakenman voelt weinig voor de politiek: hij meent zijn tijd beter te kunnen besteden. Het gevolg daarvan is, dat het commercieel ele ment maar al te veel in deoverheids- colleges ontbreekt of althans niet vol doende aanwezig is. Als correctief hierop kan fn niet geringe rnate gel den de invloed, die de Kamers van Koophandel, daartoe wettelijkingesteld, kunnen oefenen door haar adviezen aan de weigevende en besturende li chamen. Het is dan ook wenschelijk. dat van de Kamers, mede tengevolge van haarsamenstelling, in steeds meer dere mate actie zal uitgaan, teneinde den hier bedoelden invloed op de politieke overheidscolleges te verster ken. N. v. H De C. v. P. te Delft waarschuwt tegen de practijken van Henricus Pepers, geb. 1 Maart 1863 te Lieshout koopman gedom. te Lieshout. Pepers heeft bij verschillende personen te Delft een gedrukte kaart afgegeven, waarop het volgende vermeld staat L. S. „Ondergeteekende G Vingerhoets, arts te Helmond, verklaart hierbij, dat H. Pepers bij hem onder behan deling is geweest voor een „ouder domsziekte," die het opnemen van hem in een gasthuis noodzakelijk hebben gemaakt. Patiënt is daar aardig opgeknapt en wel is waar genezen ontslagen, maar nog niet in staat om zijn vollen kost te verdienen en indien iemand hem op een of andere manTr kan steunen, verdient dat van harte toe- gejuigd te worden. (get.) G. Vingerhoets. Deze kaart war Jt teruggehaald Bij het terughalen der kaart tracht hij wat te verkoopen of vraagt om geld. Pepers is veelal in gezelschap van een zich noemenden Piet Heume 50 jaar. Bij onderzoek te Helmond bleek, dat dokter Vingerhoets inderdaad een dergelijke verklaring aan Pepers op diens verzoek had afgegeven. Deze verklaring was echter bestemd voor een bepaald familielid van Pepers, en is thans, nu blijkt, dat hij daar mis bruik van maakt, ingetrokken. Daar Pepers inmiddels Delft heeft verlaten hij vertoeft in volksloge menten wordt verzocht hem mede te deelen, dat dokter Vingerhoets zijn verklaring heeft ingetrokken en de eventueel nog in zijn bezit zijnde kaarten in te nemen. Overneming in de dagbladen is ge wenscht. Kerkelijke Zaken. Ten laste der E.D. P.P. Francis canen te Breslau is vanaf heden open gesteld de inschrijving op de 7 pCt. le hypothecaire obligatieleening per 1947. groot 290 000. in stukken van f 1000, f 500 en f 100 tot den koers van 993/4 pCt. Prospectl en Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij de Nederlandsche Landbouwoank te Amsterdam, en Lentjes en Drossaerts te 'sB^ sch. Nog verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie be- trtffenae uitgitte eener 7 pCt. eerste Hypothecaire 20-jarige obligatie iee- ning groot t 275UUU ten bclioeve van den bouw der internationale Voliet- kerk ter eere van hei Allerheiligste Hart van Jezus te Rome. De Inschrijving staat open bij de Nederlandscne Landbouwbank te Am sterdam waar ook prospecti en tn- schrijviiigsbiljetten verkrijgbaar zijn. DRUNEN. Tot sluiting van het vas tenavond programma gat de Harmonie van de Jongenscongregatie een concert onder oe bekwame leiding van oen Dirtcteur den heer H. Brok, dat schit terend geslaagd is. De zaal was ta melijk bezet. l>c verschillende muziek nummers werden zeer goed uitgevoerd, ook hel duo de concert, Canivez werd door de Gebr. Merks (Bariton en Bugle) zeer correct uitgevoerd. Ver meloen we ook nog, dat door de hee ren j. P. v. Rooij en J. ljpelaar ter afwisseling een mooi dramatisch duo, „de Bannelingen" op uitnemende wijze werd gezongen en de heer P. v. Dommelen ook het accompagnement, van dit en de verschillende voordrach ten keurig uitvoerde. De rest van het program werd met komische scenes op geluisterd, waarbij onbedaarlijk is gelachen. Gisteren had alhier de aanbe steding plaats van het bouwen van een woonhuis voor rekening van de Wed. P. v. Venrooij ingeschreven werd als volgt: Frans Fressen f 5250, M. Schapendonk f 4953, J. Blankers, Nteuwkuik f 4500, H. jehoel f 4478, J. Kooien, Baardwijk f4470, L. Kooien, Nteuwkuik f 4035. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van Jos. van den Hoven, kapper alhier, 't welk dezer dagen is aanbesteed ls. na enkele wijzigingen in het bestek gegund aan Frans Fres sen alhier. Wij vernemen, dat het bouwen van een woonhuis voor rekening van v. der Lee onderhands is opgedragen aan de Gebr. van der Aa te Fishout. ELSHOUT. Gedurende de vasten avondleesten werden in de Congregatie der Eerw. Broeders alhier eenige uit voeringen gegeven. Door de tooneel- vereen, werd opgevoerd „'t Sprekend portret van Oom Toon" een klucht spel, waarmede onbedaarlijk is ge lachen, het stuk werd vlot gespeeld en de rolverdeeling leek ons uiterst goed. De iiedertafei gaf afwisselend enkele prachtige nummers, waarbij vooral „'t afscheid van Moeder", op schit terende wijze werd vertolkt. Ook de Fanfare liet zich niet onbetuigd en de diverse nummers werden kianig uitge voerd. CAPELLE. A.s. Zondag des nam. halt drie zal voor de Ned. Herv. gem. alhier optreden Ds. Mühlnikkel uit Waalwijk. Een dezer dagen had M. v. E. het ongeluk op de schoenfabriek van Gebr. van Dr. in de Nieuwstraat alhier met zijn hand onder een der machines te geraken, zoodai geneeskundige hulp noodzakelijk was. J.l. Zaterdagavond speelde de biljartclub „Het Kalme Spel" in haar ciublocaal bij mej. de weduwe v. d. Haart alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Sprangsche biljart vereniging „Volhouden", welke wed strijd door laatstgenoemde vereeniging met 155 punten gewonnen werd. De volledige uitslag luidt: Capelle: Sprang: P. Sprangers 49 Hoffman 100 P. Verduyn 43 v.Ammerooy 100 H. Dekkers 82 de Jong 100 de Jong 98 Krol 100 A. v. Moergestel 86 Maayers 100 C. Nieuwenhuizen 87 Stokkerman 100 Stand445 600 Het water in den buitenpolder blijft gelukkig vallende. De Kerksteeg is weder berijdbaar, zoodat het ver keer met het land van Altena. via het Capelsche veer weer kan plaats heb ben. Naar men ons meededeelt zal Ds. P. J. Steenbeek te Kampen, beroe pen predikant bij de Ned Herv. gem. alhier, op Woensdag 29 Februari een bezoek aan deze gemeente brengen en des avonds om 7 uur een spreek beurt In het kerkgebouw vervullen. Zondagmorgen j. I. deelde Ds. J. Snoek mede aan zijn gemeente voor de roeping naar Schoonrewoerd te hebben bedankt. Namens kerkeraad en gemeente sprak ouderling A. Hom mel een hartelijk woord van blijdschap en waardecring tot den blijvenden dienaar des Woords, waarop tenslotte door alle aanwezigen hem toegezongen werd Ps. 122:3. i

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9