Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Kozen "fiediplomeerd" Kraamverzorgster FEUILLETON NGDRD BRABATiD Gevestigd te Waalwijk Snithoud-JJJiehaël NUMMER 21. ZATERDAG 10 MAART 1928. 51e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het Aardewerkwelje, Nu het feit is beslecht en de Regeering den zoo gewenschten steun aan de Keramische industrie onthoudt, h*eft het eigenlijk geen zin meer de „afgeklopte* discussies nogmaals te hervatten. Meer van belang is 't even te wijzen op de houding der tegenstan ders, die in hun verdeelde motieven toch een zekere eenheid vormden, omdat o i. de uiteen loopende be zwaren samenkomen in dit eene punt: principieele oppositie in politiek ver band. Sommige leden ter linkerzijde heb ben trouwens zelf wel gevoeld dat ze bij de bepaling van hun standpunt dten indruk naar buiten moesten geven. Aanhoudend werd er immers in de debatten verkondigd, dat de handels politiek geen vraag is van links of van rechts. We willen er niet zoo ver op in gaan, maar constateeren enkel, dat de meerdere eenheid der oppositie in dit verband wel te denken geeft. De principieele oppositie in politiek verband kon men dan ook wel te voren reeds als een vrij betrouwbare graadmeter aanleggen voor de beant woording der vraag of het noodwetje er al dan niet zou komen. De Minister moet reeds voor de behandeling van het ontwerp wet tot dezelfde conclusie zijn gekomen, want gaf hij niet in zijn slotrede te kennen, dat het ontwerp toch wel niet de meerderheid zou halen. Zijn anders zoo vaardige verdediging van het goed recht en de noodzakelijkheid van het ontwerp, kreeg nu wel een slap aspect. Hij had zijn meening niet op deze wijze te kennen mogen geven. 30) Ik verzeker u, Sigrid, liet geheugen van den ouden heer was als een goed lexion het miste nooit. Zeker had hij uwe ouders gekend, den ridderlij ken graaf Erlenstein met zijn vriende lijk uiterlijk, dat echter als door die pe melancholie was overschaduwd, en zijne zachte, beminnelijke gemalin, de goedheid zelf. U werd een half jaar na hun aankomst in Kairo geboren en door den ouden priester, mijn vriend, zelf gedoopt. „Ik? En Iris vroeg Sigrid bui ten adem, toen Spini zweeg. „Een klein meisje bracht het grafe lijk paar mede, een zeer klein kind, dat zij Iris noemden", ging Spini aar zelend voort. „Mijn zegsman zeide, dat het ongeveer 6 tot 10 maanden oud kon zijn geweest, een zwak wezentje, welks levenslicht slechts kunstmatig werd onderhouden. Maar ook gij, Sigrid, kwaamt zoo zwak op de wereld, dat graaf Erlenstein dadelijk naar den priester stuurde, om u te laten doopen. Aan het bed der gravin, uwe moeder, had de plechtigheid plaats, en toen men u weder in de wieg legde, begont UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. GROOTESTRAAT 145 bij de Haven. 40—50 pCt. vraagt en andere landen naar evenredigheid. Wij zijn de overtuiging toegedaan, dat men bij aanneming van het nood wetje, al was 't maar voor den tijd van drie jaar, geholpen was in de geheele Keramische industrie Immers komt de ernstige verzwak king dezer industrie middelijk voort uit dumping en waar dumpingsprak tijken niet steeds zijn vol te houden en een tijdelijk karakter dragen, kan men dus ook met tijdelijke hulp vol doende gebaat zijn. Een voorbeeld biedt hier zeker wel 't Schoenenwetje, dat een ernstige inzinking In de Schoen- en Leder gij te weenen en uit de aangrenzende kamer kwam de Nubische min ter hulp met het andere kindje op den arm. En toen boorde de priester, dat uwe moeder huiverend zeide: „Mijn God! mijn Godalsof het tweelingen waren". En uw vader antwoordde „Laat het zoo zijn of het uw bloed is of niet, uw liefde tot mij zal aan de kleine Iris de moederliefde niet onttrekken zij is dus mijn kind, dat mijn naam zal dragen". Toen zeide uwe moeder „A- men". De priester heeft dus ten on rechte vermoedt,- dat deze Iris, die la ter voor uw tweelingzuster doorging, eene onwettige telg van den stam der Erlensteins is, die men misschien la ter als wettig heeft aangenomen en die door de blinde liefde uwer moeder voor uw vader met hun eigen kind ge lijk wordt gesteldwant dat gij en vorstin H och wal d de kinderen van één vader zijt, is nu bij mij, na de woor den die ik toevallig gehoord heb. bo ven allen twijfel verheven". Spini zweeg, maar ook Sigrid sprak niet. Doodsbleek en met strakken blik staarde ze voor zich uit. „Sigrid heeft het u zoo getrof fen?" vroeg de Cavaliere bezorgd, toen zij nog steeds zweeg. „Heeft u mij de waarheid gezegd en gelooft u, (lat. de priester het eveneens deed?" vroeg ze, in plaats van te ant woorden. Spini haalde de schouders op. „Maar gaat u zelf nu maar eensj na, Welk belang zou hij er bij hebben mij een leugen over eene familie op tej dis- schen, die ik slechts terloops noemde, juist om hem niet te doen gelooven, dat ik iets weten wilde. Dat was ik dan Prijs der Advertentlën want nu had het immers den schijn alsof hij zelf In tegenspraak met zijn verdediging zich gewonnen gaf. Door sommige opposanten werd aangevoerd dat men bij aanneming van het wetje in strijd zou handelen met den „geest van Geréde". De Minister stelde echter duidelijk vast dat 't wetsontwerp niet in strijd komt met het door de Nederlandsche gedelegeerden ingenomen standpunt ter economische vergadering, in 1927 te G r.è 'e gehouden De Regeering wenscht zich niet eenzijdig te binden aan een gedrags- lijn, die niet internationaal is aanvaard. En dan die boeman der repressaillfs, waar Frankrijk bijv. industrie heeft weten tegen te houden En dit wetje is toch ook niet blijven bestaan, kalm op zijn tijd verdwenen. Waarom bleef de heer Vliegen tegen de meest overtuigende bewijzen in ontkennen, dat er van dumping geen sprake is? Met allekracht heeft de heer Hermans verdedigd dat men inderdaad met sloopende dumpingspraktijken te doen heeft. Dumping is nkt bewezen, zegt men wel, maar als in 1927 de doorsnee kilo prijs van wit aardewerk uit Duitschland hier ingevoerd, f 0,23 Is, dus nog aanzienlijk lager dan in 1912 toen die prijs 30 cent bedroeg, dan kan een kind begrijpen dat dit geen normale concurrentie is Van geen enkel artikel zijn thans de kostprijzen lager dan in 1912. Maar als men zegt, dat dit uitsluitend voor te lage aan gifte is. dan staat daarnaast direct de bewering van een hier te lande wonend Duitsch fabrikant van tegels, die verklaart dat hij voor een wagon tegels in Duitschland f 1200 meer ontvangt dan In Nederland, waar 50 pCt. beneden de waarde verkocht wordt. Men kan nu de vraag stellen of er met de verwerping van dit wetje ook een einde komt aan de sloopende onzekerheid der Keramische indusirie We kunnen deze vraag nog niet direct definitief beantwoorden, doch stemmen gaarne in met deze woorden van den Minister: „Maar als de schepen achter haar rug verbrand worden, dan hoop ik. dat de industrie de kracht zal hebben zichzelf op te richten, de tanden op elkaar en doende wat haar plicht is." Al geven wij deze woorden van den Minister gaarne bij onze buren ter overweging, toch valt het niet te ontkennen, dat het moreel reeds uiterst moeilijk is een plicht te ver- vullen waarin anderen verzaakten. Voor een goed verstaander is commentaar overbodig. GEOPEND: II OISTER WIJ K. Eerste klas bediening onder nieuwe directie. 40120 '®öyyjg*siH' Girls' id] LICHTE BAAI-TABAK BINNENLAND. ook trouwens niet. van plan ik wil de alleen hooren, of de priester u had gekend, Sigrid, u! Wat hij vertelde, droeg ook geen spoor van hatelijkheid, hij verheugde zich zelfs nog over de bekendheid met het grafelijke paar, en toen ik hem daarop zeide, dat Iris ge huwd was en met wien, toen verzocht hij mij van zijne opmerkingen geen ge bruik te maken, hoewel hij aannam, dat de zaak een openlijk familiege heim was, zooals er zoovele zijn". „Zeker", antwoordde Sigrid werk tuigelijk, terwijl ze nog steeds met strakken blik voor zich uit keek. „Ze ker, zooals er zoovelen zijn. Dit be richt maar wanneer we ook geen tweelingen zijn,, zusters blijven we toch in elk geval". „Dat wil zeggen, wanneer u en de vorstin dochters van één vader zijn". Weer knikte Sigrid werktuigelijk. Toen viel haar een gedachte in. „Zou Marcellus het weten?" Spini haalde de schouders op. „Misschien! U weet, de graaf, uw vader, liet hem een schrijven na, van welks inhoud u geen kennis mocht ne men. Men zou het dus wel denken. Maar dat is van geenerlei beteekenis, en vorst Hochwald heeft met den vlek op zijn stamboom alleen rekening te houden. Neen, mijn medeweten aan dit familiegeheim zou voor den vorst nog geen motief zijn, om zijne toestem ming tot onze verbintenis te geven. Dan wist ik wel een beter „Wat dan? Wat weet u?" vroeg Sig rid, (lie door zijn plotseling zwijgen opmerkzaam was geworden. „Men moet het echter eerst hooren, om te kunnen oordeelen of het. een ver- Minister Lambooy. „Een zelfstandig en onafhankelijk man". Aan een „Parlemenls-film* van den heer D. Hans in „De Vrijheid" is het volgende ontleend Lambooy dan Een kerel. Een figuur Zijn verdediging van het fusie-voor stel was een knap stuk werk. Echter wat het aantrekkelijke in dezen bewindsman is is dit, dat hij zich een eigen positie, een eigen stand- durft kiezen, dat hij zijn eigen weg durft gaan. onafhankelijk zijn oordeel zinsel is of niet", ging Spini naden kend voort. „Maar aan den anderen kant, wanneer de bron ook niet be trouwbaar mocht zijn, zoo zal er toch wel iets van waar zijn misschien zal, zooals altijd, de waarheid in het midden liggen". Sigrid stampte van ongeduld met den voet op den grond. „Wat geven mij die vage aanduidin gen?" riep ze driftig. „Wat weet u? Ik wil het weten, ik heb er recht op". „Dat is nog de vraag", antwoordde Spini kalm en met overleg. „Het is misschien goed, wanneer u het middel kent, dat vorst. Hochwald tegenover ons gewillig zal maken u moet me echter beloven, dat u er slechts op het juiste oogenblik gebruik van zal ma ken. Maar ge zult zelf wel zoo verstan dig zijn, Sigrid, om ons de eenige kans, die er misschien nog overblijft, niet te doen verliezen". Hij legde den arm om hare schou ders en trok haar dicht naar zich toe. Sigrid sloot de oogen en kneep de lip pen stijf op elkander, als ging het bo ven hare krachtenmaar zij overwon haar zwakheid, omdat ze wilde hoo ren. „In Rome, waar ik vernam dat vor stin Iris niet uwe tweelingzuster is, heb ik toevallig nog een andere merk waardige geschiedenis gehoord," begon Spini, terwijl hij zijn mond dicht aan Sigrid's oor hield, daar hij slechts fluisterend sprak. „Het was in een os- teria, waar ik met een bevrienden schil der een fiaschetto ledigde. Wij spraken over het gezelschap van Florence, en daarbij werd ook uw naam, Sigrid, en dien van vorst Hochwald genoemd. 'velt Zoo is hij een even stoere als frissche verschijning en het gunstig oordeel, door Colijn over hem uit gesproken en in het debat medege deeld, zegt dan ook reeds genoeg. Een duizeling-wekkende promotie heeft deze militair gemaakt: van majoor tot minister. Stel u voor 1 Majoor. Minister,. Daar lusschen in liggen eindeloosheden van gouden kragen, gouden strepen en zilveren sterren. Majoor. Overste, Kolonel, Generaal-Majoor, Luitenant-generaal. Dat alles sloeg Lambooy over. Hij stapte bij wijze van spreken uit den kattenbak op den bok en nam de teugels. Daarbij kwam nog iets aardigs. Toen hij nog in der. katte- bak zat, had hij eens gevraagd of hij uit aardleheid een oogenblikje op den bok mocht zitten, en de teugels vasthouden. Eventjes maar Maar de koetsier-van Dijk weigerde dit Om het precies te zeggen toen de ma joor Lambooy een lezing wilde houden Niet ver van ons vandaan zat ie mand, die er verloopen uitzag en het hoofd telkens naar ons omwendde wan neer wij den naam van den vorst noem den. Dat viel mij op, maar ik sloeg er verder geen acht op. Toen ik later al leen naar huis ging, kwam de man uit de osteria mij achterop en sprak mij aan of hij in de osteria den naam van den vorst juist had verstaan. Ik antwoordde „ja", waarop de man een paar opmerkingen liet vallen, die mij tot de vraag noopten, wat hij eigenlijk bedoelde. Hij bazelde daarop iets van medeweten en dat het bij de groote lieeren ook niet altijd zoo was, als men wel dacht, en ten slotte bood hij aan, mij voor tien lire „eene geschiedenis te vertellen een geschiedenis". De man was licht beschonkenof liever daar om, nam ik het aan, gaf hem het bank biljet en wij gingen eene andere oste ria binnen, waar ik met den man aan eene afgelegen tafel ging zitten en een vrij vreemde geschiedenis te hooren kreeg. Hij was hij den vorst als stal jongen in dienst geweest, toen Hoch wald nog in zijn regiment, (1e garde- cavalerie, was en wel ten tijde dat hij zijn ontslag uit het leger nam, om zich uit de wereld terug te trekken. De staljongen moet zich verschillende straffen van zijn heer op den hals heb ben gehaald, want hij verklaarde mij, dat hij voorzichtigheidshalve naar een middel had gezocht, om 't een of ander van hem te bespieden, dat hem volko men in staat zou hebben gesteld, zich te wreken. (Wordt vervolgd). cho van het Zuiden. WaalwykscKe en Langstraatscke Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zendQn aan den Uitgever. van „DB ECHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EÜFEMINA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur In ons bezit zyn. MMT3CHAPPy VAN VERZEKERING OP HETLEVEfl ff SOC'pw'/.Pond 20 C! p«r Ons

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1