OÏSOÏIH HO MEN f^rnnr No. 21. Zaterdag 10 Maart '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. V Verliest Rotterdam terrein? Onder dit opsenrift bevat 't Alge meen Weekbiad voor Sctieepvaait, Expeditie, Transport en Assurantie- wezen, offeieel orgaan van Roitcrdam- sciie expediteurs, een lezenswaardige öeschouwing over de verzending van stukgoederen uit de zuidelijke indu strie centra van ons land. Wij ci'.eeren enkele stukken: „Toen schrijver zien legenover een vooraanstaand indusirieciue opmer king veroorloutde, daidicns vooikcur voor veriadtng van Aulweip n wan weinig nationale gev> eie».b getuigde, wierp deze tegen, üat in ucn loop der jaren zijn belangen beduidend meer bij eer» verlading via Antwerpen gediend werden. Er is een zekere koeineid ont staan, welker oorsprong in nuolü- zaak moet worden toegescnieven aan de Houding der Regeering en het in de meeste gevallen terugnou- dende standpunt der Nederlanusche Spoorwegen. Er wordt van deze laatste te weinig soepelheid be tracht en te weinig goede wil ge toond om zich aan oe meer bijzon dere belangen van Brabant, welke door de ligging tusschen Antwer pen en Rotterdam worden bepaald aan te passen. Een klassiek voorbeeld is alleen al reeds de wijze, waarop door de otide Spoorweg directies te Utrecht en Brussel op aanhangig gemaakte vraagstukken inzake vraeiuieducue oi het toestaan van een ot andere iaciliteit, welke in de practijk van het bedrijf wenschehjk bleek, wordt gereageerd. Hoewel dikwijls voor de Neder- larrdsche Spoorwegen gruote be langen op het spel staan, wordt meestal met een korte afwijzing volstaan en geen mogelijkheid voor nader overleg, teneinde tot over eenstemming te geraken, open ge laten. Daarentegen wordt uit Brus sel de uttrioodiging ontvangen, hoe wei deze directie zeker minder be langhebbend ts, een en ander te komen bespreken, opdat de ver schillende mogelijkheden kunnen worden onderzoent en toegelicht. indien zich een gelegenheid voor doet via Antwerpen iets goedkoo- per te verzenden, of goederen van overzee komend via Antwerpen te ontvangen wordt deze onmiddellijk aangegrepen. Een dergelijke gelegenheid heeft zich geboden bij de opening van het Wilhelmtnakanaal, waardoor het mogelijk werd, ue zeer belang rijke zendingen huiden en looistof- stuffen voor de leder-industrie in Gilze—Rijen en Dongen, welke tot dat oogetibiik voornamelijk via Rot terdam werden verladen, via Ant werpen te betrekken. Men heeft zich intusschen aan deze route gewend, waarmede een vrij beduidend vervoer voor Rot terdam verloren ging en juisi de de zwakke piek. ons stukgoedver voer wordt getroffen". Oe opmerking die de schrijver maakt is niet geneel nieuw. In Febr. 1927 maakte dit reeds een punt van bespreking uit in den Ge meenteraad van Rotterdam en werd er een commissie ingesteld die tot Nederland moei alle economische taak kreeg te onderzoeken welke de barrières helpen slechten, om ze nooit oorzaken zijn, dat verschillende stuk- weer op te richten! Eerder moet Ne- goederen, welke vroeger over Rotier derland in onzelfzuchtig idealisme ten dam werden verscheept, thans ovei onder gaan, dan dal liet ooit vechtta- andere havens gaan. "even gebruiken zou om zijn billijke Terecht heefi de schrijver van ge- i aanspraken op een open deur, ook voor noemde oeschouwing geconstateerd bet Nederlandsche product, in het hui welzijn zijn krachten ging INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. dat net meeidere vervoer over Ant werpen ten gevolg is van de minder soepele nouding van Rotterdam. Maar er zijn meerdere en sterkere argumenten waarom voor verreweg net grootste gedeelte wordt geimpur teciü, e.i aan bedoelen wij hiei speciaal ucn import van ruwe oveizccschc huiden. riet is ocKcird dal de Aulwerpsche lm ven vooi de bthandeimg der hul ueu oeiangiijK beier is geoutilleerd Uan KouciUaUl. lil A.uWcipcn worden de hulden in spcCiaie uvciUcKie aijgats" gelost, zouüdt Ze legen regen en zon Oe- scneinid zijn. ucze nangars zijn vrij wel alle dicht bij elkaar gelegen wii gcflidKKciijk te oeieiKeri Wrc nuiüen van overzee importeert gaat ze in de haven van aankomst bezichtigen. in Rotterdam staan de huiden bij lossing en tijdens de verwerking (ontzouting en weging) aan alle weers invloeden bloot en leggen de booten meestal op ver uiteen gelegen punten aan, zoodat de bezicntiging, vooial van meerdere partijen omslachtig en lijdroovend is. De loodsen te Antwerpen zijn aiie met spooraansluiung Ook voor den handel, die de nuiden importeert om ze op te slaan en ze na bezichtiging aan de looiers te ver koopen, biedt Antwerpen voordeelen. België, Holland en een groot ge deelte van Duitschland en Frankrijk, aisook de Balkan, bedienen zich dij voorkeur van Antwerpen voor de overzeesche huiden. In bovenbedoelde hangars liggen vrijwei steeds schepen in lossing, die meermalen 40 ÜCÜ a 50 000 huiden hebben geladen. Gok wanneer men aan de expor teurs in Buenos Aytes oi Munie Video de opue laat voor verlading naar Antwerpen of Rotterdam, komen de nuiden bijna steeds over Antwerpen En wanneer er voor de lederfabri kanten*over het algemeen geen be paalde aanleiding is om de Rotier damsche naven te kiezen, dan is dit mede gelegen in het telt, dat juist de Rotterdamscne handels-n naven Kringen zich stceas scherp verzetten tegen eenigen steun aan de binnen landsche lederindustrie in naar strijd tegen de ongelijke Duiterilandsche concurrentie. Misschien wil de Redactie van S E.TA. als vervolg op haar artikel er deze toelichting nog wel aan toe voegen, waarvan wij de gegevens putten uit een adres van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat dd. 30 Maart 1927, aan den Secretaris van de Stukgoederencommissie uil den Gemeenteraad van Rotterdam. tenland erkend te zien. Het is verrassend, in het Algemeen Handelsblad te mogen ontwaren, hoe diepe ernst het is met deze dogmati sche opvattingen. Daar kan men lezen, dat Nederland, nu het nog steeds niet vlotten wil met de gelijkstelling van Antwerpen en Rotterdammaar eens zijn economische tanden moet laten zien. „Indien geen ander middel open blijft om een snelle beslissing te krij gen" zoo heet het in het politiek-li- berale blad „behoort Nederland zijn gedelegeerden uit de Rijnvaartcommis sie terug te trekken en de scheepvaart van en naar van surtaxe vrijgestelde Rijnhavens te heiasten met een recht, gelijkstaande aan de vrijstelling, die Antwerpen thans, in tegenstelling tot Rotterdam, geniet." Men ziet bij het aardewerkwetje tegen een kleine verhooging voor drie jaar 0111 hel Zuiden te helpen, maar de protectie der Rotterdamsche haven is natuurlijk uit den booze! KERKNIEUWS. Mgr. Diepen naar Lourdes. Mgr. A Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch heeft het voornemen te kennen gegeven, de jubilé bedevaart van Pastoor L. Offermans naar Lour des van 27 Juni tot 3 juli mede te maken. BINNENLAND. retorsie-vrijhandel. Onder dit opschrift neemt De Tele graaf van gisteravond „Het Alg. Han delsblad" a faire, omtrent zijn houding in het Maastrichtsche Aardewetje en zijn aandringen op beschermende scheepvaartrechten als retorsie-maat regel, waaruit blijkt de relatieve waar de der politieke beginselen van het blad. Hel Handelsblad schreef o.a. Zondag 4 Maart herdacht men het 75-jarig' herstel der Hiërarchie in ons land. In de kerkgeschiedenis maar ook in de historie van ons land is het herstel dei Bisschoppelijke Hierarchic een belangrijke mijlpaal geworden tDe hiërarchie herstelde weer den ufterlijken vorm van den inner lijken band der kerk in liefde en geloof. De hierarchic toch, die de geloovi- gen verbindt aan de priesters, de priesters aan den Bisschop, de Bis schoppen aan den Paus, die hiërarchie is het pand en de waarborg der een heid door onzen Heer Christus in zijn hoogepriesterlijk gebed voor ons afge beden „dat zij allen ééi zijn gelijk Gij Vader in Uwe en ik in U. dal ook zij één zijn in or.s." (Joh XVII: 21 Op het herstel va» de hiërarchie r& een bloei gevolgd van geestelijk le ven als de meest optimistische ver wachting zich toen niet had durven voorstellen. Sedert zijn ook honderden kerken verrezen, door de nooit vermoeide offervaardigheid der katholieken Toen de bisschoppelijke hierarchic hersteld werd. is een storm van agi tatie losgebroken die onder den naam van ...April—beweging" in de geschiedenis is blijven voortleven. In redevoeringen, vlugschriften, adres sen werd het voorgesteld, alsof ons meene wijden. Heeft b.v. de sociale arbeid der Katholieken geen vruchten gedragen? En hoeveel Katholieken hebben niet het land in moeilijke tijden en op be langrijke posten gewichtige diensten bewezenEn om nog op een feit te wijzen, dat met de hiërarchie meer in onmiddellijk verband staat: zou de vereeniging van de Noordelijke er Zuidelijke provincies, die in de mid deleeuwen kerkelijk en politiek geheel los van elkander stonden, in één hiër archisch verband en in den st rij cl voor gemeenschappelijke belangen, er niet toe bijdragen om ze ook inniger aan het ééne vaderland te verbinden?" Aldus schrijft Dr. J de Jong in de Maasbode van 3 Maart j.l. en hij besluit De herdenking van het herstel der hierarchic stemt tot dankbaarheid je gens God voor netgeen Hij ons door onze Hoogwaardige bisschoppen heeft geschonken. Maar zij is ook een lts, Katholiek Nederland is één en krach tig geworden door de trouw aan zijne bisschoppen. En de noodzakelijke voorwaarden om de eenheid en kracht te bewaren in de velerlei gevaren, grooter dan vóór 75 jaren, is trouw te blijven aan hunne leiding, al wor den soms offers van particuliere be langen gevraagd. Het is de les, die reeds vóór meer dan achttien eeuwen de eerbiedwaar dige bisschop Ignatius van Anliochie gaf, toen hij op weg naar zijn martel plaats schreei: Gehoorzaamt allen aan den bis schop, als Jezus Christus aan Zijn Vader. Waar de Bisschop is. aaar zij de gemeenschap der geloovigen, zoo als de Katholieke kerk is, waar Chris tus is". Voor Alien die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhard!s Laxeertabletfen onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. goede vaderland door „het roomsche gevaar" zijn ondergang tegemoet ging- De geschiedenis heefi reeds lang het ij de le der schrikbeelden bewezen n plaats van een ramp is het herstel der hiërarchie het land tot een zegen geworden. Zij heeft er immers toe medegewerkt, dat een deel der bevol- cirig, dat tot dusver van het openbare leven zoo goed als uitgesloten was, nu ook naar vermogen aan het alge Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. CORRESPONDENTIE. Van Slntc Odrada. Tini en Marinas v L., Waalwijk. Al kwamen jullie briefjes wat laat, toch deden ze mij om meer dan een reden een groot genoegen. De be stemming die jullie aan 't geld geven vind ik héél mooi. Wat heerlijk dat ge samen overeen zijt gekomen om voor je zusje een cadeautje te koopen bij gelegenheid van haar plechtige H Communie. Ik wed dat jullie ouders en zusje daar zeer mee ingenomen zijn. Ik groet ju'lie allen zeer hartelijk. door ERNEST VAN DER HALLEN. (Vervolg.) Een moment wist Odrada niet wat ze denken moest. Haar vader had haar een zoen gegeven Dat was niet meer gebeurd sedert haar moeder, vrouwe Columba, gestorven was, nu meer dan drie jaar geleden. Haar vader hac haar gekustDat haar stiefmoeder haar grof behandelde en haar had uit gelachen om haar verzoek, was ze a vergeten. Blij en licht huppelde ze GEMEENTERAAD. VLIJMEN. De raad dezer gemeente was Don derdagavond in voltallige zitting bijeen. Voorzitter de Edelachtb. heer G.v. d Ven. Bij ae opening der vergadering brengt de Voorzitter mede namens zijn vrouw hartelijk dank aan de leden die gedurende de ziekte en 't herstel van zijn vrouw var. voortdurende belangstelling getuigden. De notulen der vorige vergadering weiden aangehouden. 1. Ingekomen stukken. Medecleeling van de leden der Commissie van Toezicht op iKt L O. üat zij hunne benoeming als zoodanig aannemen. Procesverbaal van kasopname bij dert gemeente—ontvanger en 't G.E.B. Verslag Bouwvereeniging „Vlijmen Vooruit". 2. Aangehouden verzoek van de Voetbalvereniging orn verhuring van een voetbaiterrein met voorstel van B. en W. De Voorzitter stelt voor een terrein te verpachten achter de Hut ter grootte van 1 H. 37 A., voer de som van f 75.— per jaar. Men wenscht daaraan de voorwaarde te vet binden dat er des Zondags voor 12 uur geen oefeningen en wedstrijden mogen worden ge houden. De gemeente heeft er geen voordeel of nadeel bij. M. Boom. iu de vorige vergadering heb ik al gewezen op 't gebtuik van de zwemkom. Zou men die nu ook niet daar kunnen maken en dan at zetten? Uit zedelijkheidsoogpunt laat 't soms wel eens wat te wenschen over. terug den tiap op naar het kasteel toen ze ineens peinzend bleef stilstaan. „Als ge mee wilt tijden, haai dan een rijdier in het Peerdenbosch 1" had men haar gezegd. Een momentje dacht ze na Hei Peerdenbosch was niet verre het lag vlak achter het kasteel. Daar kweekte graaf Hugo al de peerden die hij in tijd van oorlog noodig had de diertr. liepen daar rond als in een wildernis zonder dat men hen ooit kwam storen ze waren zoo wild en zoo woest ge worden dat bijna niemand binnen de afsluiting dierf gaan. Aan dat laatste dacht Odrada echter niet. Alleen dat ze mocht meerijden als ze een peerd uit het bosch ging halen. Vlug wiple ze naar heur kamerke en deed haar mooiste kleeren aan,— sinds de dood van haar moeder had zij die niet meer gedragenze gespte haar malve zijden sandalen aan en knoopte een zilveren gordel om haar midden. Haar weelderige bruine haren streek ze vlug glad; dan nog het gouden kruisje, dat ze nog van haar moeder kreeg, om den hals ge schoven en ze stond klaar. Zoo was ze als een seraf uit den hemel. Er was een zachtheid over haar en iets zoo onzeggelijk zuiver en goed dat het was als ge haar zaagt of een engel raakte u aan. Zoo spoedde ze zich naarhetPeer- Voorzitter. Wij hebben daar ook al eens over gesproken, maar de behotite aan een openbare zwtmkom cott zich hier nog niet gevoelen. Etn «nüere kwestie is om de zwtmkom wat at te zetten. Maar nu is de afstand van Qen openbaren weg volgens ue wel vol doende. Over 't geheel worut toezicht gehouden. M.t. is het beter om ze maar in den vrijen polder te laten zwemmen, dan heelt men ook beter toezicht. Vorig jaar zomer heb tk 't steeds laten Cuniroleeren. M. Boom. Als er toezicht gehouden wordt, dan heb ik er niets op tegen. v. Heesbeen. Zouden we'l land niet voor een lager pnjs aan de voetbal- vereeniging verhuien en dan zeit 't voorgrasland verpachttn. Voorzitter. Bedoeling is om'iheele jaar over 't terrein te kunnen be schikken. v. Halder. Ik wil de vereenlging wel tegemoetkomen maar aan te veel land heeft ze toch niets. Het overige zou ik beschikbaar willen laten voor gras land. v. Buul. Dan zou men wel voor een stukje moeten omheinen. v. Heesbeen. Antleis kan de ver- eeniging 't zelf wel verhuren en dan halen ze 't geld weer gemakkelijk terug. Voorzitter, 't Is geen bezwaar om ae voorste spie zeil te houden. We kun nen er dan een schaar meer op hebben. Overeenkomstig vooistel wordt be sloten. 3. Bespreking aangaande circulaire van den Minister van Arbeid, betref lende steun bij emigratie naai Canada. Voorzitter. We zouden er dan de voorwaarde aan willen verbinden, dat men minstens twee jaar in ae ge meente moet wonen, wil men eventueel voor steun in aanmeiking kornen. Aldus woidt besloten. 4. voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot hei aangaan van eene ieening voor kasgeld. De Voorzitter zegt, dat men, van f 40 00U nu reed3 gekomen tot slechis t i5 UüO. 't Laai zich aanzien, dat deze posi langzaam aan van de begrooting verdwijnt. Aan 't voorstel om een kasgeld- leening aan le gaan van f 15 000 woidt goedkcming gehecht. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, betreffende steun aan ongeorganiseerde werkloozen. De Voorzitter geeft op dit voorstel een nadere toelichting. De gemeente is aangesloten Dij de werkloozenkas, wat haar verleden jaar nog f 1200 heeft gekost. De jaarlijksche bijdrage betreft de georganiseerde mandenma kers. Hoe meer leden de bond telt, des te meer moet ook de.gem. bij dragen. De georeaniseerden krijgen bij werk loosheid 9 w. steun uit de Bor.dskas, wat dus voor de gemeente e n groot voordeel is. Maar er is ook nog een andere ca. tegorie van aibeiders die zich van de organisatie niets aantrekt. De man denmakers betalen elkt week hun contributie voor de organisaiie en de werkloozenkas, er zijn dus bij even- lueele werkloosheid niet terstond op de gemeente aangewezen. Daarentegen komen de anderen di- denOosch. Het wijde woud trilde en gonsde van allerhande leven Zoover oogen droegen was het één beven van üul zend gioene untcn en de diepten schemerden vol geheimzinnigheid Zware, bruingroene beuken met hun takken tol legen den grond, leken bergen van bronsgoud blauwe dennen en lichte beiken, wilde kastanjelaars en keersrechie olmen, brttde en goud groene platanen en sierki iekendt Imdenbooinen stonden roerloos, hun takken ineengegroeid, hun stammen bedekt met klimop en wilde wingerd Daaronder was de schemer zacht en vochtigduizenden wilde planten met sterkriekende bladeren schoten wild dooreen en daarin gonsde het zonder ophouden van veel onzichtbaar leven. Zoodra Odrada het oude roestige hekken opengemaakt had en de wil dernis van het Peerdenbosch binnen kwam, leek het of de stilte viel plots over het woud. De boomen bleven stil en de siruiken hielden hunnen adem in. Een énkele wilde houtduif kloeg zachtjes heel verre en dan was het de stilte. Een oogenblik stond Odrada loer- loos. 't Was den eersten keervanhaar leven dat ze fn het Peerdenbosch kwam en zeker zou ze er nooit alleen in durven gekomen zijn. Daar liepen graaf Hugo's peerden met honderden in het wilde rond niemand wist hoeveel er juist waren, en enkel als het oorlog werd en graai Hugo ten snijd trok, werden een deel peeiden uit het bosch gehaald en tam gemaakt. Voorts waren de dieren in de wilder nis zoo woest geworden dat niemand er ooit binnen dierf gaan, dan met veel gewapende dappeie mannen En ja, lang duurde hei niet of daar begon de grond te beven onder het gestamp van vele peerdenhoeven. Takken kraakten en jonge boomen hoorde men breken en daar zwenkte plots een heelc troep peerden van achter het dichte struikgewas, snui vend, met fladderende manen en wijd open neusgaten, steigerend om elkaar voor te geraken. De kleine, mooie Odrada schrikte geen oogen lik. De peerden kwamen recht op haar aan. Vlug nam ze het gouden 'kruisje dat aan haar halsket- ling hing en zegende van verre de dieren. Plots staakten deze hun ren nen ze schudden hun manen en aarzelend, met gebogen koppen,kwa men ze langzaam naar Odrada toe. Zoet bestraffend stak deze haar klei nen vinger omhoog en bekeek de peerden om hun woestheid en het vernielen van de boomen van hun woud en hun bloeddorstigheid als er een mensch in het bosch kwam. Ne derig en lijk ze berouw daarover voelden bogen de peerden hun koppen nog dieper en schenen te beven voor

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5