reet btj de g2meente aankloppen. De gemeente heeft er dus ook belang bij zoo zich alle arbeiders organiseeren. 't Oorlogskind is nu toch wel begraven en de geheele tegenwoordige richting wijst op organisatie. B. en W. stellen nu voor om met Ingang van 1 Nov. a s. geen steun meer te verleenen aan ongeorgani seerde werkioozen, die gelegenheid hebben zich bij een bond aan te slui ten of in staat zijn een plaatselijke afdeeling op te richten. De termijn van 1 Nov. is gesteld opdat men vol doende tijd heeft zich te organiseeren Er is hier een bouwvakarbeiders bond geweest, maar die hebben de leden plaatse ijk zelf afgebroken door geen contributie meer te betalen. De heer v. d. Qriendt kan zich met het voorstel wel vereenigen, maar merkt op dat er ook arbeiders kunnen zijn niet in staat om van 't kleine weekgeld nog contributie te betalen. Spr. vindt de beste oplossing zoo men zich voor de oprichting eener afdee ling zou willen wenden tot de vak centrale. Voorzitter. Dat is niet de taak van B. en W. Ik wil wel de vakcentrale van ons besluit kennis geven. v. d. Qriendt. Dan kan ik er wel voor stemmen. Voorzitter We hebben verleden jaar toch al f 2000 steun gegeven aan polderwerkers en niets voor de man denarbeiders. De heer v. Sorang zegt met het voorstel te sympathiseeren. Spr. wijsi op een z i. denkbaar gevaar, dat n I hier de Landelijke Werkloosheids verzekering vasten voet zou krijgen Deze vereeniging staat op een neu traal standpunt en haar leider was eens propagandist der S.D.A P. Bii aanneming van dit voorstel heeft men volgens spr. 't gevaar dat de Lande lljke Werkloosheidsverzekering hier komt landen. Voorzitter. Die mogelijkheid beslaai ook als we niet met dit voorstel ge komen waren. Wij hebben hier een algemeene taak en het ligt meer op den weg van de geestelijkheid om dr mannen in Roomsche bonden ie hou den. Ik wil er wel met den pastoo» over spreken en die weet wel wat hij moet doen. Voor de gemeente geeft 'teen heelf verlichting zoo zich allen organiseeren. Dit jaar zal de geheele uitkeerinp aan werkioozen ook wel weer een f3000 beloopen. Conform 't voorste! wordt beslofen 6. Voorstel van Bu.'g en Weth tot het aangaan van eene overeen komst fn rekening courant met de Bank van Nederlandsche Gemeenten Wordt na een administratieve toe HchMng door den Voorzitter, goed gevonden. 7. Verzoek van het Wit-Gele Kruis oin een buitengewone subsidie met voorstel van Burgemeester en Wetliou- ders.. De vereeniging vraagt deze subsidie tot regeling barer financiën. De vereen, beroept er zich op, dat 250.is uit getrokken voor uitzending van kinde ren, doch waar geen kinderen werden uitgezonden, vraagt men in dit speciale geval toch toekenning der subsidie. B. en W. stellen voor 125.te geven. Als Voorzitter der vereeniging 't Wit- Gele Kruis licht de heer van Wagen berg toe, dat men deze subsidie slechts voor den tijd van een jaar vraagt om de financiën te kunnen regelen. De ver eeniging hoopt zich in de toekomst zelf te kunnen bedruipen. De heer v. d. Griendt is er dan voor Oirada's bestraffenden vinger. Ei. eindelijk: „Wie van u gaat er met mij mee ter bedevaart naar Onze Lievt Vrouw te Millegem vroeg ze en zt overkeek den troep voor haar En zie daar kwam er een uit heel den hoop naar voor en knielde deemoedig voor kleine mooie Odrada neer. 't Was eer prachtig beest, hoog en geweldig spierwit met zwarten staart. Over z'r huid liepen rillingen van ingehouden kracht, en fijne blauwe aderkens beef den hier en daar over het geweldige lijf waar het bloed rood schemerde onder het witie vel. Als Odrada dat zag, glimlachte ze blij gelukkiglicht en vlug wipte ze op den hoogen breeden peerdenrug en streelde voorzichtig zijn dikke manen. Eventjes keerde zij zich om naar de andere peerden die nog steeds te wachten stonden „Gij. mijn lieve dieren, gaat terug naar het bosch en past wel op dat gij niet meer zoo wild en woest te werk gaat. En vooral, doe geen kwaad meer aan de men schen. En ze klapte eventjes in de handen en weg stoven al de peerden. terug naar de diepten van het woud Dan klopte de kleine Olrada even'jes haar peerd op den breeden halshet fi?re beest sprong recht, en In een vroolijken, lichten galop reed Odrada licht en los op den dansenden wiegenden peerdenrug naar Mi.legem toe. om dit jaar 250.te geven. Na deze toelichting verklaren B.. en W. zich bereid liet voorstel te wijzigen en er ƒ250.van te maken. Wordt goedgekeurd, i 8. Wijziging Begrooting Gemeente lijk Electriciteits-bedrijf 1927. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 9. Wijziging Gemeente-Begrooting 1927. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. Mededeelingen en Rondvraag. Naar aanleiding van 'n daartoe door den heer van Halder gestelde vraag, beeft de voorz. meermalen de politie naar de Priemsteeg gestuurd om trach ten te achterhalen, wie er toch steeds puin en vuilnis sorten op den weg. Maar als de politie komt is er niets te zien en blijven de menschen thuis. Spr. heeft ook borden laten plaat sen, maar deze werden weer even spoe dig vernield door de jeugd. Thans heeft spr. ook de hulp ingeroepen van de hoofden der scholen. Van Heesbeen. Ze hebben het ver scherpt politietoezicht in de Priemsteeg toch wel gemerkt, want nu beginnen ze bij mij in de buurt vuil te storten. Postkantoor. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Be stuur alle mogelijke moeite heeft ge daan om het postkantoor te houden, maar het heeft niet mogen baten, het hulpkantoor is er gekomen. Betreffende de woning heeft spr. 'n onderhoud gehad met twee Inspecteurs der Posterijen. De Voorzitter leest dan verder de ge voerde correspondentie voor. Van Sprang. Is het waar dat de kan toorhouder in, overleg is getreden met B. en W. om 't kantoor en huis te hu ren. Voorzitter. Neen nooit. Smits is een maal hij ons geweest en heeft toen ge zegd, dat hij niet meer huur kon beta len dan 300. Van Sprang. Ik heb gehoord dat door de nalatigheid van hel Dag. Bestuur de onderhandelingen zijn afgebroken. Voorz. Dat is absoluut niet waar. De heer v. Wagenberg zegt, dat, waar het Rijk de kantoorhouders vrij laat in de keuze van woning en kantoor, men soms kantoren krijgt die een schande zijn voor Rijk en gemeente. De Voorz. zegt dat het Rijk er mis bruik van maakt. Smits is zeer voorko mend maar kan het werk niet alleen af. Het Rijk geeft daar echter niets om. De heer v. d. Griendt geeft B. en W. in overweging eens met een voorstel te komen tot verhoogde kinderaftrek. De Voorz. zegt dit toe, maar zou 't slechts willen doen voor gezinnen, die meer dan 5 kinderen hebben. De lieer v. Engelen vraagt of de stop plaatsen voor de bussen al zijn vastge steld. De voorz. antwoordt bevestigend. 4 voor de H. B. en 4 voor de CITO. Spr. heeft nu gelezen dat van de CITO de concessie voor de Langstraat is inge trokken. Voor de gemeente wordt dit lastig, uu men alleen op de tram is aangewe zen. Bovendien is de gemeente nog het slachtoffer van de bepaling dat de bus sen uit liet achterland hier niet mogen stoppen. Spr. wil naar Den Bosch gaan en vra- gen of de bussen uit het achterland in Vlijmen mogen stoppen, nu de conces sie van de CITO is ingetrokken. Om het verkeer over den prov. weg wat te verlichten zou men één bus door de Voorstraat kunnen leiden. Hierna sluiting. ja, verder vertelt de kronijk niet over deze reis. Wat nu volgt weet ik uit het oude getijdenboek en uit het verhaal van mijn vriend, den priester En zie, ik wilde wel dat gij, die dit leest, het ook mocht hooren uit den mond van mijn vriend, in de rustige kamer op het vredige Begijnhof, waar de geest is van vele oude sagen en heiligenlegenden en de kleine, mooie Odrada op haar wit peerd geschilderd hangt. Want als mijn vriend zoover geko men is met zijn verhaal staat hij recht djn oogen schitteren en zijn hand wijst met edel gebaar naar de lichte gestalie van Odrada, die hij in den geest voor zich -ziet, galoppeerend op haar wit peerd over de wijde purpere hei naar Millegem toe. Want weel: Odrada is de patronesse en thans nog de schutsengel van zijn geboortedorp. waar ook hij het eerste levenslicht zag, ginder verre in de koninklijke hei, aan den rand der eeuwig ruischen- de dennebosschen, waar de Nethe vloeit en het riet zingt in den avond. Over de hei hing het klokkegedans Met duizenden gingen de pelgims naar de kerk van Millegem. en de stoeten der rijken trokken over de hel, en overal was de vreugde van gouden zon en jubelend Hallelujagezang Wie zou er ook niet gaan? 't Is feest te Millegem vandaag zal plech- SPRANG CAPELLE (V.m. Sprang). A. s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v. d. Vlügh< uit Drunen. A. 8. Donderdagavond half acht houdt de Qeref. Jongel. Vereeniging „Timotheus" in hel Qeref Kerkgebouw aihier met afgevaa'digden van ver schillende zusterverenigingen enz. haar 30e Jaarvergadering welke een feestelijk karakter zal dragen. De agenda vermeldt o.a raast jaar verslagen van Secretaris en Penning meester, een tweetal onderwerpen, een voordrachtwedstiijd onder de leden, terwijl de avond verder zal worden gevuld me| voordrachten, zang enz. Donderdagavond j 1 trad voor de Qeref. J. V. „Timotheus" alhier in hei Qeref. Kerkgebouw in openbare ver gadering op de WelEd. Heer C. B v. d Wal van 's-Hertogenbosch, methti onderwerp: „Paulus op den Areopagus Door den Voorzitter van „Timotheus" den heer H. Hooimeijer, werd ae ver gadering op gebruikelijke wijze ge opend, waarna hij in zijn openings woord de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder den geachten spreker Spr. sprak er zijn blijdschap over uit hat er zoo'n fl nke belangstelling was waarvoor hij dank bracht. De neer v. d. Wal verkrijgt daarna het woord, In een schitterende rede, welke van het begin tot het einde met volle aan dacht werd gevolgd, werd door den geachten spreker zijn onderwerpvoor- gedragen. Spr. begtnt met te wijzen op twee grootheden Paulus, de groote helden- ipostel en den Areopagus.de phkin Athene, waar de grootste wijsheid zetelde. In den breede beanlwoordde spr. dan twee vragen, n 1. Ie Hoe kwam Paulus daar. 2e Wat deed Paulus daar. Aan het slot wekte spr. de leder der V. krachtig op den Apostel Paulus zich ten voorbeeld te nemen In hur •iver en volharding tot het werken voor de jongelingsvereeniging, waarna werd gezongen Ps. 87 vers 2, 3 en 4 en de heer v. d Wal met dankgebed sloot CAPELLE. Op 29 Febr. j.l. had in 't Geldersche Gortel de installatie plaats van onzen vroegeren dorpsgenoot den heer M. Kommers als hoofd der Chr. School en voorganger der Herv. Gem. aldaar. Te circa drie uur waren beide schoollokalen geheel gevuld met ou ders, kinderen en belangstellenden. Dan opent d- Voorzitter de samen komst door te iaten zingen Ps. 121:1, spreekt een hartelijk woord van ont vangst en geeft vervolgens de leiding over aan Ds. Luteijn uit Apeldoorn. Na gebed leidt deze met een woord uit Gods Woord den heer Kommers tot z'n gewichtigen arbeid in. Vervolgens spre ken nog een vijftal hoofdfen uit den omtrek, w.o. de heer Maaskant, eer tijds hoofd der Chr. School aan den Loonschendijk, een woord van blijd schap en waardeering tot den nieuwen functionaris. Vanwege de geboorte plaats van den heer Kommers was nog vertegenwoordigd de heer K. Alblas te Capelle. Na gememoreerd te hebben de werklust tot de studie en om bezig te zijn in de dingen van Gods Koninkrijk, feliciteert spreker de aanwezigen met zulk een kracht en bindt hen op het hart deze gave Gods wel te waardeeren. Vervolgens drukt spieker zijn hartelij ke blijdschap uit over het feit, dat de heer Kommers thans 'n groot stuk van zijn ideaal verwezelijkt heeft zien wor den en feliciteert hem daarmede. Hoe- lig de Lieve Vrouw vereerd worden met gezang van prelaten en pelgrims met brandende waskaarsen en gt flik ker van koorgewaden, met veel ge drang van biddende menschen. Eh zie. toen gebeurde het wonder Toen de pelgrims met honderden oinnen de kerk stroomden en machtig het eerste „Halleluja 1" onder de ge welven dreunde, toen de oude nobele graaf Hugo met zijn vrouwe Aldegunde van hun hooge peerden stegen voor de deur van de kerk en al de nede- rigen en de slaven van den heer graaf eerbiedig voor hem plaats ruimden. toen ging er plots een geroep tus- schen het volk; alle koppen keerden naar de hei en ginder verre kwam Odrada, de kleine mooie Odrada te peerd over de heide draven, een bloelenden lindentak in de hand. een seraf gelijk, wit in haar wit kleed op haar spierwit hoog peerd. Zoo reed Odrada over de purpere hei als e*n seraf en wie het zag voelde iets on- zeggelijks in zich, zooals hij die wonderlijke en groote dingen heeft gezien. Verder moet ik u niet verhalende kronijk zwijgt van wat toen gebeurde en wat ik verder nog daarvan weet hoorde ik uit den mond van mijn vriend, den priester: hoe de kleine Odrada afsteeg voor de kerk en met lieve woorden haar peerd dankte voor de vlugge reis en het alleen terugzond wel daarover blijdschap zal ztjn ls er anderszijds toch ook vreeze, want de taak is zoo hoogst gewichtig door niet slechts de kinderen, maar ook de vol wassenen te moeten leiden naar den eisch van Gods Woord. Doch weet dit, aldus de heer Alblas, God die U roept is getrouw en zal U niet beschamen wanneer gij het alleen van Hem ver wacht. Hierna verzoekt spr. te zingen Ps. 84:6. Tenslotte dankte de heer Kom mers allen voor de blijken van hartelijk meeleven en spreekt den wensch uit dat de kinderen, zoowel als de ouders, zullen medewerken om zijn taak te verlichten. Ds. Luteyn spreekt alsnog een slotwoord en gaat in dankgebed voor. A.s. Woensdag 14 dezer, zal de Chr. Schoolver. te Capelle, des avonds 7 uur in de school aan de Nieuwstraat haar jaarvergadering houden. Agenda 1. Opening. 2. Jaarverslagen Secretaris en Pen ningmeester. 3. Verkiezing Bestuuursleden. 4. Rondvraag en sluiting. Op 20 Maart e.k. des voorm. 9 uur zal te Waalwijk stierenkeuring gehou den worden voor stieren uit deze ge meente. De door den Burgemeester dezer gemeente op 7 dezer gehouden verpach-, ting van grond afkomstig van de ber men der wegen, heeft in totaal opge bracht de som van 10.75. Maandag j.l. kwam de afd. van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in fcestvergadering bijeen, welke druk bezocht was en een goed verloop had. De voorzitter Jac. Vos opent op ge bruikelijke wijze deze bijeenkomst en heet de aanwezigen welkom in het bij zonder de afgevaardigden van den Chr. Besturenbond en van de afd. bouwvak arbeiders en het zestal muzikanten van „Kunst na Arbeid" welke zoo bereid willig waren hunne medewerking te verleenen om dezen feestavond te doen slagen. Na dit openingswoord werd met het programma begonnen, dat niet minder dan 25 nummers bevatte. Verschillen de muziek- en zangnummers werden ten beste gegeven, alsmede voordrach ten, welke allen goed in den smaak vie len en den lachlust der aanwezigen ter dege opwekten. Door den Voorzitter werd een onderwerp ingeleid over „De levenspositie van den arbeider in ver hand met de taak der Vakbeweging". In zijn betoog liet spreker uitkomen dat thans meer dan ooit samenwerking tusschen kapitaal en arbeid noodzake lijk was om te komen tot economisch herstel. Aan het slot van zijn referaat wekte hij de aanwezigen op om trouw te blijven aan het Vaandel der Chr. Vakbeweging, waarop een daverend applaus volgde. In de pauze werden de aanwezigen ruimschoots onthaald om den inwendi- gen inensch te versterken. Het programma werd dan verder af gewerkt waarbij zich bijzonder ver dienstelijk maakten de heeren Heurter, P. Wagemakers, P. Rosenbrand en P. Snijders. De afgevaardigde van den Chr. Besturenbond, de heer P. Faro en de afgevaardigde van den Chr. Bouw vakarbeidersbond, de heer J. Haver- hals brachten beiden hun gelukwen- schcn over. De Voorzitter sprak tot de afgevaardigden een woord van dank voor hun aanwezigheid en gelukwen- schen, alsook tot de muzikanten en al len die er het hunne hadden toe bijge dragen om dezen avond zoo buitenge- naar het Peeidenboschhoe deedeh graaf Hugo en zijne vrouwe Aldegundt en hun dienders en hun gevolg et' gansch de massa volks op de knitê.. viel voor Odrada en hoe de heer graaf, haar vader en de nobeie vrouwe geweend hebben bij het zien van da- wonder en hun kind om vergeving gesmeekt hebben. Ja, waarom zou ik Jat allemaal nog verder vertellen Eeuwen zijn sedert voorbijgeslenterd allen die het zagen hebben den vrede kus ontvangen van m'n vriend dt Dood menschen gelooven niet meer aan 't wondere van voorbije tijdenen wonderen als dit gebeuren niet meer bij ons, menschenkinderen van dezen tijd. Doch zie, w «ndere fantazitën leven nog over de kleine Odrada, bij de armen in de Kempische hutten en bij de nederigen in de schamele hui zen langs de wegen. Daar vertelt men hoe Odrada, voor ze de kerk binnen ging den lindentak waarmee ze haar peerd had aangespoord tot vluggeren rit. in den grond stak. en hoe daar seffens een groote linde uit dien tak opschool, met hooge breede kruinen zijn wortels diep in den grond geve zen. En nog hoe de kleine, mooie Odrada, toen ze in de kerk zat te bidden, ineens een grooten dorst voelde. En die dorst werd weldra zoo hevig dat ze er zich gansch ziek voelde van worden. Mijn vriend, de priester, vertelt me hoe deze dorst woon to doen olagen. i Hierna werd circa 12 uur de verga dering op de gebruikelijke wijze ge- sloten. De alhier beroepen predikant hij de Ned. Herv. Gem. Ds. P. J. Steenbeek te Kampen, heeft voor het op hem uit gebracht beroep bedankt. Deze week werd in het café van dert heer L. F. van Dongen alhier, een vergadering van tuinders gehouden, teneinde te komen tot oprichting van een tuinbouwvereeniging. Een en an der stond onder leiding van den heer P. L. F. Treffers. Voorloopig werden tot voorzitter en secretaris gekozen de heeren P. L. F. Treffers en J. A. H. de Wit. A.s. Zondag zal om nam. half drie uur in de Ned. Herv. Kerk alhier op treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonk. Hel houwen van een woonhuis met slagerij te 's Gravemoer voor den heer H. van Zuilichem alhier, is opge dragen na gehouden aanbesteding aan den heer van Beek, aannemer te Oos terhout voor de som van 5263. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk optreden Ds. Anker uit 's-Gravemoer. WASPIK. Donderdagavond 7 uur oield de vereen. „Wasptks Btlang" ene algemeene vergadering in de .aal van den heer Chr. Montens. De voorzitter de heer A. P. Brokx pende de vergadering en wenscht de leden in deze eerste algemeene 'ergadering. welke dit jaar gehouden vordt, een gelukkig Nieuwjaar. Spr. <eeft vervolgens een overzicht van de oornaamsie gebeurtenissen die in de vereeniging over het afgeloopen jaar lebben plaats gehad De gehouden <ontnginnefeesten en het St. Nicolaas- feest zijn een groot succes geweest. Een woord van dank werd gebracht jan de dames en heeren die aan het velslagen der feesten hunne mede werking hadden verleend. De notulen der vorige vergadering werden daarna voorgelezen en na een <leine opmerking vastgesteld. De penningmeester de heer J. Schaapsmeerders deed voorlezing van le rekening en verantwoording over iet afgeloopen jaar De ontvangsten ïebben bedragen f672.51 en de uit- iaven f542 36, zoodat het boekjaar sluit met een batig slot van f 130 15. Tot leden der commissie van onder hoek werden aangewezen de heeren H. van den Broek en W de Qlas De heer H. van den Broek ver- Klaarde na het onderzoek dat de reke ning in orde was bevonden, zoodat ot vaststelling werd besloten. Vervolgens werd besloten een adres tan H. M. de Koningin te richten met 'erzoek om aan de begrooting voor iet dienstjaar 1928 dezer gemeente Hare goedkearlng alsnog te verleenen, vijl Qed. Staten hunne goedkeuring laaraan hebben onthouden. Ged Sta- en wenschen dat h^t nadeelig saldo «ver het dienstjaar 1926, bedragende 'uim f12 000. in één jaar wordt in gehaald. tengevolge waarvan het hef» fingspercentage der plaatselijke inkom- uenbelasting met 3 pCt zal moeten stijgen en gebracht zal moeten wor- Jen van 3 pCt. en 7 pCt. Wijl eene letfiig van 7 pCt te zwaar zou druk ken op de ingezetenen der gemeente werd besloten het adres te laten 'e* kenen door alle belastingbetalers n de gemeente. Niets meer aan de orde zijnde werd 1e vergadering door den voorzitter gesloten. ^an het lichaam een weerslag was van den dorst der ziel naar Qod. En zie, toen Odrada buiten kwam zocht ze vergeefsch naar water en al die met haar waren, konden nergens een bron of een waterput ontdekken Odrada's dorst werd nog heviger en ze was op het punt te bezwijken door den gloed van het felle vuur dat haar verteerde. Ja. en toen gebeurde het derde wonder. Vlak voor haar werd het dorre heizand vochtig en opeens spoot een dun waterstraalke uit den grond op, dat breeder en hooger groeide tot een fontein van kristal klaar water. En Odrada en haar ouders en hun gevolg en gansch de massa volks, allen vielen op hun knieën om dit derde wonder van den Heer voor Zijn kleine diena resse. kleine mooie Odrada. Zóó is de legende van Odrada. zoo als ik ze hoorde bij mijn vriend, den priester, in de stemmige kamer van het Begijnhof. Wordt vervolgd. OUDERS, LEZEN OOK UWE KINDS- DEREN ONS JEUGDHOEKJB?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6