iucu iu mimi I Kont 11 eens Kijken, Manufacturenhandel Fa. A. Fredsriks, Nlapzijn Je Zon" Engros. KAATSHEUVEL. En Detail. 't is de moeite waard, want U zult ervaren, dat uw voordeel er in hooge mate door gediend is, en waarom zult U zeggen No. 21. Zaterdag 10 Maart '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. Het nieuwe Kwartaal. Het is een algemeen bekend feit, dat DIT BLAD het nieuws uit Waalwijk en de geheele Langstraat het UITGE BREIDST geeft; een feit is het tevens dat het abonnementental van en de be langstelling in ons blad in elk opzicht dagelijks groeit. Zij die zich tegen April op dit blad abonneeren, ontvangen alle in deze maand verschijnende nummers GRA TIS. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Maart 1928. Mij. „Noord öruband". Op 8 Maart herdacht Noord Braband, Mij van Verzekering op het Leven, haar 85 jarig bestaan. Otachjon van deze herdenking naar buiten niet veel zal zijn gemerkt, is het toch niet onbelangrijk eenige ge gevens en cijfers te vermelden van deze in onze streek zoo bloeiende instelling. De Mij. heeft te Waalwijk een kan 1 toorpersoneel van ongeveer 51) per sonen. Zij telt over het geheele land bij kantoren, hoofdagentschappen, insptc- tie's en agentschappen, waaraan zeer vele personen in vasten dienst werk zaam zijn. Hrft aantal verzekerden bedraagt 402.597. Het verzekerd kapitaal bedraagt f37.792 950 00 De jaarlijksche premieontvangst f 1.473 392 00 De Mij. heeft een premiereserve van f Op de eerste plaats koopen wij gezamenlijk in met 184 der grootste zaken in Nederland. Op de tweede plaats, drukken op onze uitgebreide zaken geen groote exploitatie-kosten, vooral door dat hoofdzakelijk met eigen krachten gewerkt wordt. Op de derde plaats, doordat onze omzet zoo groot Is. voor elk artikel een zeer kleine winst voldoende is. zoodat wij kunnen verkoopen aan prijzen waar andere zaken voor moeten inkoopen. Wij zijn daarom het aangewezen adres voor Huwelijks-uitzetten, omdat U in onze aparte afdeeling Manufacturen, U volledig kunt voorzien, zoomede voor complete Bébé- uitzet, zoowel in het goedkoopste als het betere genre. Onze aparte afdeelingen in Heubiieering, geeft U zoo'n uitgebreide sorteering. dat wij in ieders behoefte kunnen voorzien, in alle kwaliteiten. Annex onze aparte afdeeling Tapijten, Cocos, Loopers, Vitrages Overgordijnen, zoowel afgepast als per el. Cocos Tapijt 100 c.M. breed le kw. 169 ets. 100 c.M breed 2e kw. 154 100 c.M. breed 3e kw. 119 Cocoslooper 49—54 69 89 Jutelooper 29 32 36—49 Velvet- en Bouclé looper vanaf 11.10 per el. Virage voor Olasgordijnen 90 c M. br 16 ets. Vitrages met rand 26 29—34 Ribstoffen en Landhuisstof vanaf 39 Betere genre Vitrage 79 98 125-135 165 Prima Pluchetten div. kleuren 129 Afgepaste Overgordijnen m randp.p 111.95 Betere genre 1 21.50, 1 34,50 Combinatie Homobonus 184 zaken in Nederland, 4 749 888 97 103 221.20 211 466 10 f 163.476.39 f 5.293.426 00 exirareserve f effectenreserve f n onroerende- goederenreserve Het totale vermogen der Mij. bedraagt De Mij. heeft ook in België eene uitgebreide organisatie met bijkantoren te Brussel. Antwerpen, Oent en Luik, Ontwikkelings-avond. Voor een zeer slecht bezette zaal gaf Donderdagavond in den R.K Gil denbond de Vlaamsche Letterkundige Oscar Tyigat een lezing met licht beelden over Vlaanderen in woorden beeld. Na door den Weleerw. heer Beek mans te ziji ingeleid, ving spreker het eerste gedeelte zijner lezing aan, waarin hij met een schitterende serie lichtbeelden zijn gehoor rondleidde door de Vlaamsche steden Antwerpen. Brussel, Gent, Leuven, Mechelen, Brugge, Yperen, Waterloo e. a. Hij wees op de groote beteekenis van Vlaanderen op cultureel gebied getuigen de prachtige kerken en bouw werken waaraan Vlaanderen zoo rijk is en de groote kunstschatten die het bezit in de vele werken der bekende meesters uit de Vlaamsche schilder school als Rubbens. van Dijk, Mem- linck, Jordaens, Quinten, Matsijs en anderen. Vervolgens behandelde de heer Tytgat een en ander uit de Vlaam- scne letterkunde en werden door hem, bij de portretten van poezie- en proza schrijvers als de groote Guldo Qe- zelle, Hugo Verriest, Albert Roden- bach. Pol de Mont. Cynei Verschaeve, Cyriel Buijsse, Stijn Streuvels, Fel x Timmermans e. a. op meesterlijke wijze eenige gedichten gedeclameerd De heer Tyigat zou wel geen echte Vlaming zijn geweest fndien hij aan zijn lezing niet een beschouwing over de Vlaamsche beweging, den strijd voor de vrijheid van taal voor Vlaan deren had vastgeknoopt. Op een wijze, die direct den met hart en ziel voor de beweging st»ij denden Vlaamschen—natloralist ver ried, zette hij het doel dier beweging uiteen en bracht hulde aan de helden die voor Vlaanderens vrijmaking ge streden hebben. Kapelaan Beekmans dankte den begaafden spreker voor zijn schitte rende lezing, die herhaaldelijk door een hartelijk applaus werd onder broken en sprak de hoop uit den heer Ty'gat een volgende maal nog eens te mogen zien optreden. Waalwijks Belang. As. Maandag 12 dezer des avonds half negen wordt in hotel Verwiel de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Waalwijks Belang". Wij vertrouwen dat evenals steeds vele leden zullen opkomen, waar ver schillende belangrijke zaken aan de orde zullen komen. Wij meenen dat vooral in dezen tijd eene bespreking tusschen bestuur en leden zeker noodzakelijk zijn zal en tevens dat het bestuur aan een drukke opkomst de belangstelling der leden kan toetsen. Lezing de Vries. De in ons vorig nummer aangekon digde lezing met lichtbeelden over Tsjecho Slowakije, door den heer O. de Vries, direcieur der R.K. Hoogere Handelsschool alhier, zal gehouden worden op Maandag 19 dezer in Hotel Verwiel. T.A.V.E.N.U. Naar wij vernemen zal de heer Jac. Sars tot Paschen nog optreden als leider der operette vereeniging T.A.V.E.N.U., terwijl nadien de heer G. Duij velaar deze functie op zich zal nemen. Hollandsche Schoenen. In verband met de behandeling van het zg „Aardewerk—wetje" in de Tweede Kamer, worden in artikels en ingezonden stukken in verschil lende groote bladen diverse ervarin gen gepubliceerd door Hollanders in den vreemde opgedaan. Zoo schrijft H. in de Nieuwe Roi- terdamsche Courant van Woensdag avond o m. In de lste rubriek van Uw Ochtend blad van 6 Maart publiceert U diverse ervaringen opgedaan door Hollanders n den vreemde. Sprekender bewijs dan deze mede- deelingen, is er haast niet denkbaar, hoe noodig het is onze Nationale Industrie van welken aard ook, een voorsprong te verleenen op producten van vreemden bodem. Ik schakel het koopend publiek uit. omdat dit meestijds niet weet, wat het koopt. De fout om Nederlandsche artikelen te bc ycotten ligt uiislutiend bij de Nederlandsche winkeliers en de oor zaak is natuurlijk, dat de winstmarge op buitenlandsche artikelen oneindig grooter is. Wilt U nog een sterk staaltje hooren, ook uit Zwitserland Een mij bekende familie moest schoenen koopen tijdens een verblijf in Zwitserland. De pasvorm van diverse modellen was niet naar ge noegen, ook niet van het hier te lande zoo bekende merk Bally Als Iets exclusiefs prees de winke lier toen aan onze Van Schijndel schoenen en deze werden gekocht, omdat deze de beste waren. Vindi U nu ook niet, dat het zoet jes aan tijd wordt, het publiek eraan te wennen goede producten van eigen bodem te gaan gebruiken Men dient te weten, dat zijn eigen landgenooten, ergo wij zeiven, voor gaan Ongeval. De heer Zw Tr. is Donderdag per Wit Qele Kruis—Ziekenauto naar 't Ziekenhuis te 's Bosch overgebracht Rijbewijzen Motor— en Rijwlelwet Alle rijbewijzen, afgegeven vóór 1 Nov. 1925 moeten vernieuwd zijn op 1 juli 1928. Voor de rijbewijzen afgegeven tus schen 1 Nov 1925 en 1 Nov. 1927 (datum van inwerkingtreding der wei) wordt bedoeld tijdvak uitgebreid met een termijn, gelijk aan het tijdvak tusschen 1 Nov. 1925 en den dag der afgifte van het rijbbwijs. Bijv. een rijbewijs afgegeven op 1 Nov 1926 is nog geldig tot 1 Juli 1929 Zéér spoedige aanvraag van de rij bewijzen die op 1 Juli a.8. vernieuwd behooren te zijn is gewenscht, daar deze anders niet tijdig in het bezit kunnen komen van aanvrager. Benoemd. De heer J. F. Marks, onderwijzer op wachtgeld alhier, thans werkzaam ten kantore van Notaris Jansen, is thans benoemd tot onderwijzer aan de o. 1 Falckschool, Frederik Hendrik plein, Amsterdam. Doodelijk ongeval. Vrijdagmorgen omstreeks half 11 getaaxie üc 57 jarige spoorwegaibeider C v. Dommelen uil voorm. Besoijen, oekneld tusschen een ijzeren tree en den boom van een penonwagen op hel station te Waalwijk. De ongelukkige liep daarbij zulke ernstige innerlijke kwetsuren op, dat hij een halt uur na het ongeval over leed. Het personeel van 't Station ver leende direct a Ic hulp en spoedig weid zijn ecnigeacote gewaarscnuwü. Dokier Langemcijer en Ds. Schiemper hebben den stervende bijgestaan. Het lijk werd des mtdoags door de politie, die spoedig ter plaatse was per brancard naar huis gebracht. v. D. herdacht verleden jaar nog onder algemeene belangstelling zijn 25 jarige diensijubileum bij de Ned. Spoorwegen. Schoenen. In Jan. 1928 werden ingevoerd 201.635 paar schoenen ad 1451.509 tegen 145.940 paar ad 1327 503 in Jan. 1927 en 238 384 paar ad i 483.5i8 in Dec. 1927. Uugevoeid werden in Jan. 1928 48.675 paar ad t 277 186 tegen 22 479 ad t 121.184 in Jan. 1927 en 50 257 paar ad f 281.9^7 in Dec 1927. R.K. Middenstandsbond. Waar ons inderitjd werd mede ge deeld, dat de pers geen toegang meer had tot de vergaderingen van den R K. Middenstandsbond, (tenzij zij werd uiigenoodigd), maar dat alsdan een communiqué zou worden verstrekt en in weerwil daarvan andere bladen builen de gemeente in de gelegenheid waren de vergadering deze week voorat te pubheeeren en een verslagdaarvan te geven, en ons noch 't een, noch 'i ander bereikte, kunnen wij tot onzen spijt van deze veigadering ook geen verslag geven. f Schalken, f Hedenmorgen had in de St. Anto- niuskerk de begrafenis plaats van den heer J. Schalken, oprichter en bestuurslid der harmonie St Crispijn. De lijkbaar werd gedragen door de bestuursleden der harmonie, terwijl het vaandel den stoet vooraf ging en vele leden volgden. Ook werd in den stoet meegedragen het vaandel der processie naar Handel, waarvan de overledene bestuurslid was, alsook het vaandel der H. Familie. Bijtijds. De Waalwijksche correspondent van een onzer provinciale bladen heeft zijn blad dezer dagen een geweldige pri meur bezorgd. Hij schreef aan zijn blad, d d. 8 Maart 1928, dat de Kamer van Koophandel voor de Langstraat van B. en W. van Rotterdam een schrijven ontving omtrent het vervoer van stukgoederen over Rotterdam en Antwerpen. Hij geeft hiervan een af schrift, alsook van 't antwoord in extenso van onze Kamer. Hij vergeet er echter bjj te melden dat het stuk uit Rotterdam gedateerd is 5 Maart 1927 en 't antwoord 30 Maart 1927, dus beiden ongeveer een jaar oud. Nieuwe concurrentie voor Zooileder. Alweer duet nier te lande een nieuw materiaal voor zolen zijn intrede. Fa- brikante daarvan is de Engelsche fiima 1. T. S. RuDber Coinpagny Lid die reeds eene vennaarunciu Oczn voor hare gummihakken. Het nieuwe materiaal heelt zij ltshide genoemü en zij garandeert naai amkel, na ja renlange proefnemingen, voor wai beireti duurzaamneid, waterdichtheid en nonsiipping Kapporien, die door Duilsche en Engclscne deskundigen over ltshide 2ijn uitgebracht, voor spellen het om zijn eigenscnappen een zeer groote toekomst. Men kan n 1 lishide verwerken als leder, terwijl het bovendien de eigenscnappen van rubber heefihet is taai, buigzaam en elastisch, maar het mist de nadeelen van rubber, n.l. de kanten loopen niet uit, de schoen behoudt dus zijn goe den vorm en de drageis van schoe nen met ltshide de zolen glijden op natte wegen niet uit. Daarbij zal hei artikel veel steiker zijn dan ieder. Het artikel kan genaaid, gelijmd, gespijkeid, gepend en atgeweikiwor den als leder. V.v.d.S. Ajd. Waalwijk v. d. N C. Boerenbond Bovengenoemde atdeeling hield Donderdagavond in het patronaais gebouw der St Clemens—parochie haar jaarvergadering, welke goeQ bezocht was. Na inning der contributie en voor lezing oer notulen werd mtdedeeling gedaan, dat door den heer Klyn om slag is aangevraagd als voorzitter Wei wil hij in het bestuur zitting blijven nemen. Het besiuur heeft daarop den heer van Loon bereid gevonden de func tie van voorzitter te aanvaarden, die dan ook in deze vergadering als zooda nig fungeert. Door den secretaris den heer E. v. Spaandonk werd hierna jaarverslag ungebiacht. In totaal is in 19^7 ontvangen een bedrag van f 1984 30 waaronder een bedrag van t 492 95 aan contributie waarvan de hellt aan het hootdoe S'uur wordt afgediagen en 315 50 van stollingen op de aandeelen. De uitgaven beliepen in totaal f i978 l5'/> zoodat er een batig saldo is van t 6,l4 De schuld die per 31 Dec. 1926 nog f 10813 95 bedroeg, was per 31 Dcc. 1927 teruggeloopen tot 1 9700 12, een vermindeiing dus van f 1105,83 Waar een en ander reeds door een commissie onderzocht en accoord be vonden worden geen verdeie eijters uit het jaarverslag genoemd. Onder dankzegging aan den secre taris en aan de commissie van on derzoek, stelt de voorzitter voor het jaarverslag goed te keuren, waarmede de vergadering accoord gaat. Hierna komt de onderafdeeling „Paardenverzekerlng" aan de orde. Nadat door den secretaris dezer paardenverzekering den beer J. van Loon, de notulen der vorige verga dering zijn gelezen, brengt hij het jaarverslag over 1927 uit Hieruit blijkt dat 1927 begon met een baiig saldo van f 807 56 Aan premiën werd ontvangen f 951.65. Aan rente, buitengewone schattin gen en andere ontvangsten f 52,02, in totaal f 1817,23. De uitgaven aan uitkeeringen, schattingen en verdere onki sten be liepen in totaal f 804.07, zoodal er een baiig saldo Is van t 103 16 i Ook dit verslag wordt zonder op merking goedgekeurd. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Willem Schilders en Antoon van Huiten Beide aftredenden worden bij ac clamatie herkozen. Bij de rondvraag vraagt het lid W. de Jong, of diegenen die hun aandeel niet hebben betaald, tegen dezelfde voorwaarden en prijzen aan hei pak huis goederen kunnen betrekken. Dat zou toch onbillijk zijn. De secretaris antwoordt dat zulke leden voor super of andere artikelen die door de afdeeling worden inge kocht minstens 5 cent per zak meer moeten betalen. Voor andere goederen van de Han delsvereniging mag hij volgens op dracht van den directeur geen onderscheid maken. Door den secretaris wordt nog ge vraagd om een verhooging van zijn salaris Het bedraagt thans f25 wat het minimum is dat voor het secre tariaat ka gegeven worden. Deze afdeeling heefi bovendien veel schuld en de werkzaamheden aan de inning van de aandeelen enz. ver bonden zijn nog grooter dan die van het gewone secretariaat. Voor dat extra werk vraagt hij een vergoeding van f 20. ook voor gepasseerd jaar. De vergadering acht deze verhoo— ging alleszins billijk en gaat er met algemeene stemmen mee accoord. Door den Eerw. adviseur pastoor van Erp wordt uit naam van allen dank. gebracht aan het bestuur dat onder moeilijke omstandigheden zijn werk begon en de vereeniging weer zoo goed op gang bracht. Ook de afgetreden voorzitter heeft als zoodanig goed werk verricht. Hij spoort alle leden aan met het bestuur samen te werken om ook dit jaar de vereeniging weer goed te doen- marcheeren Uit de vergadering wordt nog op merkt dat het kalizout in Drunen goedkooper verkocht wordt door den Boerenbond dan hier. De Secretaris zegt dat de prijzen overal dezelfde zijn. Het kali-syndi caat verkoopt alleen op z.g. „kali- voorwaarden". Wel geeft het 4'/acent per zak voordeel als men hei reeds in den zomer koopt. Dat kan men doen als men over geld beschikt. Mogelijk heeft men dat in Drunen ook gedaan, doch het scheelt maar heel weinig, Hij zal dit geval nader onderzoeken. Nadat nog eenige bestellingen aan den Secretaris zijn opgegeven wordt de vergadering door den Voorzitter met den Chr. groet gesloten. Hoe onze industrie z ch weert. Van de 25 000 k 30 000 buitenland sche bezoektrs van de „Leipziger Mcsse" levert Nederland wederom een contigent van omstreeks tweeduizend öezoekers, die met het gezonde rea lisme, dat den Nederlanüschen koop man eigen is, in de Messe—trans acties ingrijpen. De richting, waarin zich hun vraag beweegt, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de behoefte en den smaak der Neder landsche koloniën. O m. worden door de Nederlandsche bezoekers grond bewerkingsmachines. landbouwwerk tuigen. rieten meubels en staalwaren gekocht, terwijl voor het moederland vraag naar bepaalde leerwaren en Industrieproducten bestaat. De spanning, die voor een aantal goederen wat betreft de productie kosten in Nederland vergeleken bij die in Duitschland bestaai, heeft tot het opmerkelijk gevolg geleid, dat voor schoen— en lederwaren een concern uit Veldhoven Dordrecht en Oroesbeek de Duitsche concurrentie voor heeren— en prima kwaliteit kinderschoenen glad geslagen heeft. Tel. Internationale Muziekjeesten te Bergen op Zoom. De Kon Erkende Fanfare Arbeid Adelt te Bergen op Z ">m. heeft ter gelegenheid van haar 30 jarig bestaan een groot Intern Festival en Muziek concours georganiseerd op Donderdag 17 Mei as. (Hemelvaartsdag). Deze vereeniging die overal bekend staat als een zeer goed corps, wat zij meerdere malen heeft bewezen op muziekconcoursen, zoowel in binnen- als buitenland, zal dien dag een groot aantal ïustervereenlgingen als gast mogen ontvangen. De Inschrijvingen gaan bizonder goed. wat zeer zeker is te danken aan de schitterende geldprijzen. Gezien Bergen-op Zoom gemakke lijk is te bereiken, zoowel per trein, tram, als autobus, zullen nog meer- dere vereeniglngen hun inschrijvings- n

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9