Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "Gediplomeerd" Kraamrerzorüsler Witte Jlozen OiMtfVU Gevestigd te Waalwijk dt dt. Spit houd- ntiehael FEUILLETON GROOTESTRAAT 145 bij de Haven. NUMMER 26. ZATERDAG 17 MAART 1928. SU JAARGANG. UITGAVE WAALWLTKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Onder Voorzitterschap van den Edelachlb. Heer Snijders vergaderde de Raad dezer gemeente Woensdag middag 3 uur ten Raadhuize. Alwezig met kennisgeving de heer Middelkoop. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. van den Gemeenteraad van Breda de verlies en winstrekening van den Warenkeuringsdienst. b Schrijven van de P N.E M d d. 27 Jan. '28, houdende mededeeling, dat met ingang van 1 April a.s. het tarief voor het lichtverbruik met 5 cent per K.W U zal worden verlaagd en alzoo gebracht op 40 cent per K W IJ, Voor'? deelt de P N E M. mede, dat boven de gegarandeerde afname voer straatverlichilng aan de gemeente stroom zal worden geleverd voor 15 cent per K.W U c. Schrijven van den heer Küller, dat hij zijne benoeming als lid der Commissie van Schooltoezicht aan neemt. d. Goedkeuring van Ged. Staten op de aanvulling van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. e. Nota van Oed. Staten op de Gemeente-begrooting 1928. Waar de aanmerkingen s'echts van administratieven aard zijn, wordt het onder e genoemde stuk ter afdoening doorgezonden naar B en W. f. Verzoek van den heer Gouda, den Haag. om een bijdrage voor het te houden Congres gemeente fnantien. Voorzitter. Wij stellen u voor op 't verzoek afwijzend te beschikken. gezien ons vroeger besluit om aan vereenigingen buiten onze gemeente geen subsidies meer te verleenen. De Raad kan zich z.h.s. met het voorstel vereenigen. De Voorzitter leest dan voor het adres van de Langstraatsche Kamer van Koophandel aan den Minister inzake spoedige overbrugging Berg sche Maas. Besloten wordt aan genoemde Kamer dank te brengen voor de verleende medewerking. Verzoek van de Politle-vereeniging .Samenwerking* om een bijdrage, berekend naar '/i cent per inwoner, in de aanschalfingskosten van een politiehond Voorzitter. Wij stellen u voor dit verzoek in te willigen, mits ook andere 32) Zij had gewild, dat Spini haar onbe wust een middel aan de hand zou doen om Jris van haar plaats aan de zijde van haar echtgenoot te verdringen, en dat voor een vage hoop op haar hand, een hoop, die ze van plan was nooit te vervullen. En nu had ze zich zoo diep vernederd, dat ze, om haar waanzinnig doel te bereiken, de bruid zou worden van den man, dien vorst Hochwald niet eens waardig keurde, dat hij zijne oogen tot baar opsloeg. En bovendien, wat zou het haar baten, of zij Iris ver drong? De kerk, waartoe zij behoorden kende geen ontbinding van het huwe lijk, en alleen dan, wanneer Iris dood was Daaraan had ze tot dusverre nog niet gedacht, neen! Hoe kwam het zoo ineens in haar op. Foei! hoe leelqk, hoe afschuwelijk zulke gedachten te hebben. Had zij niet geleerd, dat niet alleen de daad, maar ook de gedachte den moordenaar maakt. Neen, daaraan dacht ze niet, dat ook haar zondige wensch, om het benijde geluk van hare zuster te vernietigen, in strijd was met het gebod„Gij zult niet doodslaan." gemeenten eenzelfde bijdrage ver- leenen. Voor onze gemeente zou dit f18 50 bedragen. Van een goed ge dresseerden hond kan onze politie ook nog diensten hebben. De bijdrage is niet een terugkeerende post, we geven 't dus in eens en zijn er dan verder van af. v. Balkom Maar de politiehonden zijn de laatste twee jaar toch wel op den achiergrond geraakt Ik geloof ook niet dat ze veel ten uitvoer brergen. Voorzitter Zij zien er wel belang Maar Iris don dood wenschen, hare zuster O, wanneer Iris dood was Ja, wanneer! Dan zou alle leed ver geten zijn, dan zou Sigrid voor den kleinen Siegfried zorgen en dag en nacht over hem waken en zou hare liefde voor liet kind Hochwald treffen, ten slotte zou hij haar lief hebben, zoo als hij Iris nooit had bemind en haar de plaats aan zijne zijde bieden, die de andere met haar donkere afkomst en haar verborgen naam slechts had ont- eerd. Neen, Iris was zeer zeker hare zus ter niet. Misschien een halve zuster, een schepsel, uit medelijden opgeno men, een indringster met de oogen der Erlensteins. Wat ging Iris haar dus aan? Door de gewichtige ontdekking van Spini was dit bezwaar dus geheel overwonnen, en wanneer Iris dood was Maar hoe zou Iris kunnen sterven, zoo jong, zoo vol levenskracht, zoo gezond naar ziel en lichaam?Geen denken aanZeker, Iris zou een onge luk kunnen krijgen, ziek kunnen wor den, maar aan den anderen kant zou ze ook weer in hoogen ouderdom kun nen sterven. Aan een ongeluk was dus niet te denken. Zoo bleef ze nog eenige minuten met hare gedachten alleen, tot ze eensklaps opsprong, met gloei ende wangen. „Foei! hoe afschuwelijk en onwaar dig. Ben ik eene Erlenstein?" sprak ze huiverend, als wilde ze die booze gedachten van zich afschudden. Met een diepen zucht zag ze om zich -heen en scheen nu eerst te bemerken hoe schoon het hier was. Zij zette zich op een bank in de schaduw van een eik neder en begon na te denken. Nijd en in. Als ze nu een gedresseerden hond hebben komt he: er ook op aan dat zoo'n hond een goeden dresseur heeft. Ik heb hun dat enk nog gezegd. v. Balkom. De bijdrage is maar luttel, daar gaat 't niet over. maar wat is 't resultaa; van zoo'n bond Voorzitter. Da! weel ik ook niet. De belangstelling is er den laatsten lijd wel wat voor geluwd, maar des kundigen verwachten er toch nog goede resultaten - an. Maar ik zou zeggen, laat ons de gevraagde bijdrage verleenen, dan zijn ze geholpen. Hermans. Ik vind het nog al veel Va cent per inwoner. Voorzitter Maar een goede hond kost ook wel f 100 of 150 Neen, lk vind de bijdrage niet hoog. We moeten de politie ook steunen. Zij ziet er werkelvjk wel wat in. Zonder hoofdelijke stemming gaat de Raad met het voorstel acccord. De Commissie tot wering van schoolverzuim deelt mede dat de heer van Loon uil de commissie zal treden de heeren Kuiler en Boender weder om zitting zuilen n?men en de heer 'v«n 'M ,:a! v;orden haat waren op dit oogenblik uit haar hart verdwenen, het was weer kalm in haar gemoed de stilte, die den storm voorafgaat. Voor alles moest ze zich van dien onwaardigen band met Spini ontdoenzij zou hem bewijzen, dat het avontuurlijke verhaal van den staljon gen in Rome slechts een geldkwestie was, anders niets. Zij moest er haast 0111 lachen, als ze er aan dacht, dat de verliefde Cavaliere zoo dadelijk alles had verteld, wat zij langzaam in den loop des tijds van hem had trachten te vernemen. Nu had zij de wapenen in de hand, maar zij zouden slechts daartoe dienen, om haar de vrijheid terug te geven. Het andere, de wraak, het werk der verwoesting, lag achter haar voor altijd. En zoo ging zij naar het slot terug. Toen ze 'n smalle beukenlaan inslog, kwam haar een paar tegemoet Fuch sia en Boris, zooals liet haar toescheen. Daar zij niet gestemd was tot praten, verschool zij zich vlug achter het dich- te struikgewas om hen beiden voorbij te laten gaan. Het was echter niet Boris, die zjjne vrouw op een morgen wandeling iets wat voor hem onmo gelijk was vergezelde, maar Hans ten Winkel, de beroemdste van alle Tristans, Siegfrieds, Tannhausers en Lohengrins. Toen zq den hoek van de laan om waren gegaan, wilde Sigrid- haar weg j voortzetten, maar reeds naderden er weer twee, die zij nu juist niet van zins was te ontmoeten vorst Hochwald met zijne vrouw en met een ijzig ge voel in het hart nam Sigrid haar vori ge schuilplaats weer in. Hochwald had den rechterarm om herbenoemd. De Raad geeft hieraan zijn bekrach- lifting. 2. Vasistelling Kohier hondenbe lasting. Wordt vastgesteld als ter tafel ge bracht met een eindcijfer van f 1017. 3. Af- en overschrijving en wijzi ging der begrooting 1927. Wordt algemeen goedgevonden. 4. Vasistelling der verordeningen op de htffing en invordering van het GEB. De Voorzitter licht toe, dat men in overleg met de commissie een ont werp—verordenirg heeft gemaakt waarbij van 't oude belastingsysteem wordt afgeweken en daarvoor in de plaits gestelde en progressieve htffing. De Voorzitter leest hierna de ver ordeningen voor waarmee de raad zich kan vereenigen. Rondvraag. De heer Berm vraagt waarom er onderscheid wordt gemaakt in hei toekennen van vergunnineen om op gaande boomen langs de wegen te mogen planten. De Voorzitter is zicii niet bewust dat er in deze door hem eenig ver schil is gemaakt. De heer Berm zegt dat Karei Brok er toch wel last mee heeft gehad. De Voorzitter licht toe, dal het hier een zakelijk onderscheid betreft. Spr. wil liefst dat er geen boomen langs de Dusse geplant worden. Eenige onregelmatigheid is er thans wel in de wijze van beplanting. Spr! wil een en ander nog eens overwe gen of het mogelijk is beplanting langs de Dusse te verbieden. Thans is de toestand niet geheel in orde. v Drunen. Laat ze maar gerust Inplanten Als de rest van het be heer der Dusse zoo goed Is dan was het wel In orde. Wanneer 't nu mogelijk was om beide zijden vrij te houden, dat zou tels andprs ffri ïrrr: Iris slanke gestalte geslagen en wan delde zoo met haar, echt burgerlijk ge lukkig, de laan in, niet wetende dat 2 koude, blauwe oogen met eene uitdruk king als van den wolf, die op z'n prooi loert, op hen gevestigd waren. Wat zij spraken kon Sigrid door den verren afstand niet verstaan, maar het was gemakkelijk te raden door den geluk kigen blik, waarmede Iris hare oogen tot den sterken man opsloeg. En hij boog het hoofd en kuste den zoeten mond en streek als zegenend met een blik van innige lifde over het golvend blond haar, dat zich met 't bekoorlij ke kopje van zijn schoone bezitster aan zijne borst vlijde. Toen kwamen ze al nader en nader, steeds in een levendig gesprek gewikkeld, tot de verborgen luistervink ook de woorden verstond. „Sigrid was gisteren toch weer veel aardiger en beminnelijker, Marcellus", hoorde zij Iris zeggen. „Dat is zij door jou invloed, lieve ling", was het vriendelijke antwoord, dat het blonde kopje met de onweder- staanbare donkere oogen dankbaar tut hem deed opkijken. „O, vroeger, toen mama nog leefde, was Sigrid altijd zoo lief en goed", zeide ze. „Zij heeft er nooit over ge sproken, wat haar zoo veranderd heeft en ik wilde haar niet dwingen het mij te vertellen. Wel wenschte ik, dat Sig rid reeds zoo gelukkig was als ik, maar ik vrees, dat zij een marmeren beeld is zonder genade." „Nu, misschien komt alles nog te recht", zeide Hochwald hartelijk. „Voorloopig echter zal zij toch aan jou voorbeeld geen weerstand kunnen bieden". De heer Berm zegt, dat men voor 't café van L. Vermeulen een open bare waterplaats heeft gemaakt De bewoners hebben daar veel hinder van, omdat 't water gewoonlijk mid den op straat staat. Spr. vraagt hierin verandering 'f zij door een bepaling in de politie- verordening, dan wel door aldaar een urinoir te plaatsen. De Voorzitter zegt, dadelijk nog niet de gewer.schte oplossing te kunnen vinden, maar zegt overweging toe, De heer Hermans heeft nog een vraag maar weet niet recht goed. of hij zich wel tot den voorzitter kan wenden, 't Komt spr, voor dat de pers de raadsverslagen van deze ge meente nogal beknopt maakt. Van andereplaatsen leest spr steeds een volledig verslag, zooals b v. Haarsteeg dat is zeer uitvoerig. Daar zou 't misschien beter zijn als al de schandalen van den Raad niet werden gepubliceerd. Ligt dat nu aan de pers zoo vraagt spr. aan den voorzitter dat er van onzen gemeenteraad maar ren b knopt verslag wordt gegeven of worden die menschen slecht be taald De Voorzitter kan het gevoelen van „Mijn voorbeeld? Marcellus, maak mij niet ijdel!" zeide Iris met een ge lukkig lachje. „Wat vindt je toch aan mij? Ik heb het nog niet kunnen ra den". „Alle goede eigenschappen en alles wat ik maar prijzen kan en prijzen moet, vind ik in je vereenigd, mijn lief je. Dat is toch de eenvoudigste en na tuurlijkste verklaring". „Net als bij mijriep Iris met zulk een verbazing, als had ze die groote ontdekking nu pas gedaan. Meer hoorde Sigrid niet. Het was ook juist genoeg om alle duivels in haar ziel op te wekken, zoodat ze met wild hoongelach losbraken, hunne scherpe klauwen in haar hart sloegen en hun venijn in de open, frissche wonden lie ten vloeien. En op dit oogenblik be dekte Sigrid's goede engel weenend zijn aangezicht en week voor het ge weld, dat hem den weg versperde tot dit jonge, overwonnen hart De volgende dagen gingen op Hoch wald aangenaam en pleizierig genoeg om. Het heerlijke weder begunstigde partijtjes en uitstapjes, zoowel te wa ter als te land. Professor Glauchau doorsnuffelde onvermoeid het rijke ar chief van het slot, waaruit hij menig gewichtig historsch stuk opdolf, wel ke schatten hij Hochwald verzocht te mogen publiceeren. (Wordt vervolgd). iilw(jksfkr en Langstraatsdie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnement9prÖ9 per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eas. franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiCn 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentiCn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens em uiterlijk 9 uur in ons bealt zijn. van ,J)E EOBO VAN EET ZUIDEN". Uit het Duitsch van KT7FK10NA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. MUrXttAPpy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN MBfM t

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1