Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Kozen vanaf 50d.per1/2pxmcL HE EREN-BAAI PAARS-MERK I 8 i i FEUILLETON <^\VAAL\VIJK®p> si Probeert J: kunt U thans eerts DE Heerenbaaikwdliteli rookett. mÈ maar&ens van 50chper Vz pond y^^en,cmtc/e/aoa£ctett^/ N.V.DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN RUMMER 26. WOENSDAG 28 MAART 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. N1EUWKUIK. Vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op 24 Maart j i. Ingekomen stukken. Verslag Commissie tot wering van schoolverzuim. Er werden gedurende het afgeloo- pen jaar 6 vergaderingen gehouden. De gedane waarschuwingen inzake het schoolverzuim, hadden tot gevolg dat dergelijke verzuimen ais 't ware niet meer voorkwamen. Schrijven van de P.NEM om de prijzen van het verbruik van de K W. U, voor licht te doen verlagen en deze te brengen inplaats van 45 op 40 ct per KWU. Ook zal het stroomverbruik aan licht van de gemeente gesteld worden op 25 cent boven het gegarandeerd aantal Ooedkeuring van Gf»d. Staten be grooting diensijaar 1928. Voorstel van B en W. tot ver strekking voorschot groot 80 pO. aan de Besturen der Bijz scholen in de kosten bedoeld in art. 101 der lagere Onderwijswet 1920 Wordt goedgevonden. Herbenoeming Armen artsen, Dr. van Seters uit Drunen en Dr. Weijers uit Vlijmen worden als zoo danig herbenoemd. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van het lid J. v. d Brand. Genoemde van den Brand wordt als zoodanig herbenoemd Het verslag der Volkshuisvesting 1927 wordt ter visie gelegd. Vaststelling rooilijn. Na eenige discussie over de wijze Uit het Duitech van „Hel is merkwaardig", zeide hij, hoe dikwijls bloedverwanten elkander miskennen. Nu ben jij met Iris opge groeid en schijnt niet te weten, dat haar ootmoed haar juist zoo beminne lijk maakt. Zulke karakters doet eene vernedering voor de menschen, want dat bedoel je immers, geen leed. En bovendien begrijp ik ook in het geheel niet, in hoeverre het iets vernederends voor Iris zou hebben. Een onuitspre kelijke smart, een onuitwischbaren in druk zou de waarheid haar bereiden, en ik ben niet zeker, of zij het ooit wel te hoven zou komen". „Mijne woorden hebben, jammer ge noeg, het ongeluk je te prikkelen", zei- de Sigrid met gemaakte kalmte. „Ver geef het mijDe mensch is echter zoo spoedig geneigd, zich aan oude denk beelden en overleveringen te hechten en ik schaam mij te bekennen, dat ik de ouderwetsche zienswijze heb gehul digd, als zou eene vrouw, wier moeder niemand kent en op wier geboorte een smet kleeft, voor de familie van denn man eene donkere vlek zijn, en het moet de vrouw vernederen, wan- van vasts elling, gaat de Raad zich ter plaatse van den toestand over tuigen. Ter raadzaal weergekeerd stelt de heer Wligeis voor de lijn vast te stel len vanaf den hoek van het huis van Coppens, ongeveer naar den Weste lijken hoek van het huis van L. Mos- termans. De heer van den Besselaar ver langt aanteekening in de notulen dat zoolang hem geen scheidingslijn is be- kend van gemeente—grond hij hier aan geen toestemming kan geven. Met op een na algemeene stemmen wordt het voorstel Wilgers aangeno men.- Tegen stemde het lid v. d. Besselaar. Vaststelling vermenigvuldigings cijfer gemeentelijke Inkomsten belas ting 1928-1929 Wordt vastgesteld op 2l/a Rjndvraag en sluiting, De Voorzitter deelt mede, dat er vergunning is verkregen van di Staatsspoor tot het graven van eer» put in de zoogenaamde spoorsloot tegen een jaarlljksche recognitie van f 6 Deze week heeft de voorzitter eer. demonstratie mee gemaakt met de spuit op de Aesthétische put. Naar aanleiding hiervan, zou hij het in de vorige vergadering in beginsel geno men besluit tot aanschaffing van een brandblusch—apparaat willen laten vervallen en een dergelijke put wil len leggen. Volgens spr. voldoen deze putten bij uitstek. De heer A. Mostermans. Hoe duur is zoon put? De Voorzitter f 350. De heer van den Besselaar zou B en W. vergunning willen geven het zoo goedkoop mogelijk in orde te doen maken. De heer Wilgers. Indien de werking van deze putten zoo uitstekend Is zou men in de gemeente ook zoo'n put kunnen liggen. De heer A. Mostermans. We kun- neer zij verneemt, dat de naam, dien zij voetft, haar uit gratie is verleend. Maar deze denkbeelden schijnen voor je meerdere mate van verdraagzaam heid niet. te gelden". Hochwald leunde zwaar met heide handen op: de tafel en zag1 zijne schoon zuster verbaasd aan. „Dat begrijp ik nietriep hij on geduldig. „Wat beteekenen die toespe lingen, die toch allen liaar doel mis sen? Iris' ongelukkige moeder was de zuster van je vader, die helaas! den goeden naam van haren echtgenoot tot een cause célèbre heeft gemaakt. Wat kan het onschuldige kind daaraan doen, welke blaam kan in de oogen van christelijk denkende menschen op haar rusten? Maar de kleingeestigheid en de haat hebben helaas in de wereld de overhand, en die zicli Christen noe men, zijn het meestal die schuw terug schrikken om in aanraking te komen met iemand, door het ongeluk getee- kend, en hem als blaam aanrekenen, wat nooit y.ijn schuld is geweest. Ik ben bitter teleurgesteld, Sigrid, dat je de edele zienswijze van je ouders niet schijnt te deelen", eindigde hij, eerder bewogen dan boos. Ik heb dat alles niet geweten", zeide zij haperend. „Men heeft mij alleen verteld, dat Iris een onwettig kind was „Zoo? zegt men dat?" viel Hochwald haar in de rede en vervolgde toen, zichtbaar verlicht „God zij dank, dat men niet anders zegt. Maar je liebt. ge lijk, wanneer Iris het te weten zou ko men, zou het haar diep verootmoedi gen niet om haar hoogmoed of te genover de menschen. maar om mijnen- nen het eerst eens met een put probeeren. Wordt aldus besloten. De heer Wilgers, Hoe is het met de pompen gesteld De voorzitter. Dit is nog niet afge- werkt om reden er nog andere lief hebbers waren. We zijn toen daarop niet ingegaan en zullen nu deze men schen die er zin in hebben laten in schrijven. De heer Wilgers vraagt hoe of des tijds het besluit was met het plaatsen van lichtpunten op het Hof De Voorzitter, antwoordt, dat er indertijd-besloier is daar drie licht punten aan te brengen. Na een opmerking neemt de voor zitter in overweging op 't Hof ster kere lampen aan te brengen. De heer van den Besselaar vindt het niet zooals het behoort, dat bij een eventueelen brand in de Hoeve de brandweer daar niet naar toe be hoeft. De Voorzitter zegt dat destijds met Haarsteeg is afgesproken dat bij een fmfclQii3*^1 &A3M ■in twille, maar dan zou ik er zijn om haar op te beuren, en ik heb liever, dat wanneer de „valscke tongen" der we reld zich verplicht gevoelen haar iets te zeggen, zij datgene verneemt, wat jij weet, niet waar? Nu je echter reeds zooveel hebt gehoord, is liet misschien heter dat je alles weet, om mij te hel pen, het zoo ver mogelijk van Iris ver wijderd te houden. Wist je, dat je va der eene zuster had?" Sigrid knikte bevestigend zij zou op het oogenblik niet in staat zijn ge weest een woord te spreken. „Nu dan ik heb Maria Erleustein gekend en kwam dikwijls bij haar aan huis, nadat ze met den laatsten baron von Ravensberg was gehuwd", ging Hochwald niet zonder inspanning voort, terwijl zijn blik zich ver in het verleden verloor. „Ravensberg volgde de diplomatieke loopbaan en men voorspelde hem een toekomst. Hij was een beminnelijk, innemend mensch, met een helder, scherpzinnig verstand, maar misschien toch niet de ware man voor zijne buitengewoon schoone, wis pelturige vrouw, die zich zoo gemakke lijk en snel in verzoeking liet brengen en misschien alleen een kraclitigen steun noodig had gehad om niet te struikelen, want dit arme schepsel was hartstochtelijk en verblind genoeg, op zekeren morgen vond men Ravens berg met een kogel in den slaap in z'n bed dood. Iedereen dacht aan zelf moord, om onbekende redenen. Iris was toen een half jaar oud, zij wist dus niets van haar verlies, haar moeder was er echter wonderlijk koel en onverschillig onder, voor ieder een raadsel. Opeens kwam evenwel in <le OPGERICHT 1753 D*E Heeren-Baai is dus thans verkrijgbaar in prijzen van50d.tot stad een gerucht in omloop, als zou Maria Ravensberg de moordenares van haar echtgenoot zijn. De bries werd 'n wind, van den wind kwam een storm getuigen traden op, de eigen be diende van Ravenberg, het kamermeis je zijner vrouw en nog een tweede be diende hunne verklaringen waren vernietigend. Maria Ravensberg werd gevangen genomen en voor de jury ge roepen, en de getuigen legden onder eede hunne belastende verklaringen te gen haar af. De een had haar de kleine revolver zelf zien laden, een ander had haar gadegeslagen, hoe ze, na het slot omgedraaid te hebben, de kamer van haar echtgenoot had verlaten. Laat ons daar overheen stappen. Nog zou er voor de ongelukkige vrouw genade te verkrijgen zijn geweest, maar haar ei gen gedrag voor de rechtbank sprak 't oordeel over haar uit, de koning maak te mocht van zijn recht om genade te schenken, geen gebruik maken en het zoenoffer viel Hochwald wendde zich met gesmoor de stem, diep geschokt, overweldigd, af. Maar ook Sigrid was bleek gewor den en moest aan het blad van de ta fel een steun zoekengeruimen tijd duurde het, eer ze met moeite, zacht, evenals iemand die bang is in 't don ker, kon spreken. „Wil je daarmede zeggen, dat de ze vrouw eene Erlenstein, op op het schavot stierf? Dat de beul o, God!" steunde ze ontsteld, toen Hoch wald bevestigend knikte. Hij vervolg de „Je ouders hebben het kind als In hunne aangenomen en het als hu gen vleesch en bloed opgevoed. je nu, dat zij, ver van het vaderland, waar alles hen aan het vreeselijke her innerde „En het kind, Iris", viel Sigrid hem opgewonden in de rede. „Was zij geen herinnering, die zij elk uur voor oogen hadden? Hoe konden zij het over zich verkrijgen, om haagbij zich, naast hun eigen kind te dulden?" Hochwald zag zijne schoonzuster medelijdend aan. „Je bent natuurlijk opgewonden", zei hij kalm. „De grootte van dit offer van onbeperkte liefde zul je eerst beter leeren begrijpen, wanneer je terug denkt aan je heele leven, dat ook het leven van Iris{ was. En toch viel het je ouders niet zwaar, dit offer te dragen, want zij waren bezield met de edelste van alle gevoelens de liefde, die al les overwint". Sigrid zag bijna schuw tot Hochwald op, wiens woorden, door den ernstigen toon waarop ze werden uitgesproken, zoo overtuigend klonken. Zij begreep hem niet met zijn groot, hart, dat zooveel voor de gebr edelmoedig id had en steeds verzac zocht en von oordeelhaar bewonderde maar zi te haar opv I I e Echo van het Zuiden, Waahvyksclie en Laugstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per S maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eu. franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". EÜFEMNA VON ADLEB6FELD-BALLE8TBEM. HWSCKAPpy VAN VERZEKERING OP METLEVEH DE iGldperpond 20ctperons 10ct.perWons 1

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1