DE ECHO VAN HET 2III0EN. Meubel-Magazijn L S. No. 27. Zaterdag 31 Maart '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 31 Maart 1928. Jaarvergaderln g Wit-Gele Kruis.' 't Wit-Gele Kruis een apologetisch wapen in onzen modernen tijd. Waarom separatie? Onder matige belangstelling, echter heel wat beter dan andere jaren, hield de R.K. vereenigtng Het Wit Gele Kruis Donderdagavond in de groote zaal van den Gildenbond haar 14e jaarverga dering. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer Weijers, op 't droevig verschijnsel van slecht vergaderingen bezoek. Een vereeniging als 't Wit Gele Kruis heeft inderdaad ook recht op meer belangstelling. Terecht merkt de voorz. op dat 't vergaderingbezoek echter geen be trouwbare maatstaf is voor de bepaling der aigemeene belangstelling in het werk van hei Wit-Gele Kruis.'t Leden tal is nu reeds gestegen tot 1205, maar de totale contributie-opbrengst van f 1784.64 bewijst dat er slechts een klein percentage is, dat meer dan minimum contributie betaalt. De voorz. deelde mede, dat met een intensieve actie begonnen zal worden. Eenige personen hebben zich bereid- verklaard om door persoonlijk bezoek bij vele leden een vrijwillige contri- butie-verhoogingte bewerken ennieuwe leden aan te werven. Aan B. en W. en den Raad bracht de voorz. dank voor de ruime subsidies welke de vereenigingdit jaar wederom van het Gemeentebestuur mocht ont vangen. Spr. brengt ook dank aan zijn mede-bestuursleden, in 't bijzonder den secretaris, den heer Arn. Verwiei en de penningmeesteresse, mej. Pulles. Voorts bracht de voorz. nog dank aan den vice voorz., den heer Jansen Huijs en den adviseur, den ZcerEerw. Heer pastoor van Riel, die naar hij hoopte wederom spoedig hersteld zou mogen zijn. Tenslotte dankte spr. nog de Eerw. Zusters en de zelatricen uit voorm. Baardwijk, kortom allen die op eenigerlei wijze de vereeniging in haar arbeid hebben gesteund. Jaarverslag Secretaris. Aan het jaarverslag van den secre taris. den heer Arn. Verhiel, ontleenen wij het volgende: Bestuur. Het Bestuur onderging in het afgeloopen jaar de volgende ver anderingen De Heeren C. Witlox en J de Graaff, resp. voorzitter en secretaris, legden hunne functies neer, in hunne plaatsen werden gekozen de heeren E. Weyers en Arn. Verwiei. Wij gevoeien ons verplicht nog maals dank te brengen aan de heeren Witlox en de Graaff, die zooveel voor onze vereeniging gedaan hebben. De Geestelijke Adviseur is nog steeds de ZeerEerw. heer J. van Riel, Pastoor van St. Jan Baptist, die, wij memoreeren het gaarne, onze veree niging door zijn waardevolle adviezen krachtig heeft gesteund. Op geen enkele bestuursvergadering ontbrak hij. Vergaderingen. Het bestuur verga derde in het afgeloopen jaar negen maal. Eene aigemeene vergadering vond plaats. Ledental. Het aantal leden bedroeg einde 1927 1205 huisgezinnen. Contributie. Aan contributie werd in totaal ontvangen een bedrag van f 1784,64. Giften en subsidies. Van de Ge meente Waalwijk als subsidie f2000. Van het Rijk als subsidie f 444.44 Aan diverse giften f 160.79. Speciaal voor dit onderwerp vragen wij Uwe bijzondere attentie en wij houden ons voor giften en niet min- per voor legaten en erfenissen warm aanbevolen. De wetenschap dat Uw geld goed besteed wordt moge voor U een aan sporing zijn het „Wit—Gele— Kruis" te gedenken. Het adres van den Voorzitter is Grootestraat 350, van de penning meesteresse voorm. Baardwijk no. 24. Wij willen deze gelegenheid benut ten een speciaal woord van dank te brengen aan onze gemeentelijke auto riteiten, die door toekenning der ge vraagde subsidie blijk hebben gege ven, te beseffen, welk heil voor een gemeente te verwachten is van een goed geordende ziekenverpleging. Wijkverpleging. De Wijkverpleging werd waargenomen door 5 gediplo meerde Zusters van de Dochters van O. L. Vrouw van H. Hart. De Zusters legden tezamen deze bezoeken af 9579 bezoeken met verpleging en 432 bezoeken zonder verpleging. Het aantal patiënten bedroeg 239 Het aantal verplegingen in de poli kliniek 5501. Het aantal patiënten in de polikli niek 184. Het aantal uitgeleende goederen bedroeg 437. Wijkkraamverpleging. Gedurende 1927 waren de Zusters Houben en Kreima als wijkkraamverpleegsters werkzaam. Het aantal verleende consulten op het Consultatiebureau bij Dr. Verhoe ven uit Tilburg bedroeg 1286. R. K. Kliniek. Waar de R. K. Kli niek ons in 1926 een verlies bracht van pl.m. f 1200 en de finantieele uitkomsten onzer vereeniging zóó zijn dat wij alle moeite hebben, om de uitgaven buiten het deficit van de R K. Kliniek te bestrijden, gaf de vergade ring van 18 Januari 1927 als hare meening te kennen, dat onze veree niging tot hare groote spijt niet langer deze hoogst nuttige en noodzakelijke instelling alleen kan exploiteeren. Gelukkig kunnen wij, door eene overeenkomst met het operatiekamer- fonds, dat inmiddels tot stand kwam het bestaan tot einde 1928 besfendi- gen. Besprekingen onder het bestuur betreffende aan te wenden pogingen om deze loopende overeenkomst te prolongeeren, hebben plaats gehad. Laat ons hopen, dat de resultaten onzer werkzaamheden aldus zullen zijn, dat de R. K. Kliniek voor Waal wijk bewaard blijve, tenzij er langs anderen weg een goede oplossing ge- vonden worde. Het Operatiekamerfonds vanaf deze plaats een welgemeend woord van dank. Onze kliniek wordt bediend door de Eerw. Zusters van genoemde orde. Het aantal verpleegdagen bedraagt 577. Er werden 20 volwassenen en 8 kinderen verpleegd. Het aantal hoogtezonpatiënten is 19, dat der geëlectriceerde patiënten 3. Door Dr. Langemeijer werden 16 operaties verricht, door Dr Gimbière 36. Er vonden 2 bevallingen plaats Het aantal consulten door Dr. Gim- brère bedraagt 251. T.B.C.—bestrijding. Alhoewel deze afdeeling niet meer onder onze ver eeniging ressorteert willen wij toch enkele cijfers noemen. Aantal gezinnen 70, aantal patiën ten 86, huisbezoek zonder verpleging 978, huisbezoek met verpleging 2732, in de lighallen verpleegd 9 patiënten, uitgezonden naar de gezondheidskolo nie 11, ziekenhuis 2, maatschappe lijke bezoeken 102, versterkende mid delen verstrekt aan 17 patiënten, wo ningverbetering 3. ontsmettingen 3, consulatiebureau 73. Tenslotte stellen wij het op prijs nog te vermelden, dat w^ met onze zustervereer.iging „Het Groene Kruis in de beste harmonie leefden. Voor de medewerking, die wij gedurende het afgeloopen jaar van haar mochten ontvangen, zeggen wij haar dank. Hiermede zijn wij aan hef einde ge komen van ons verslag en zouden gevoegelijk kunnen eindigen, ware 't niet, dat wij de gelegenheid te mooi vinden, om ons hart, dat reeds lang bezwaard is, eens te luchten. En wat bezwaart ons dan? Het is, geachte vergadering, de we tenschap, dat men builen u zoo bitter weinig belang schijnt te stellen in de werkzaamheden van het „Wit-Gele Kruis". De ledenvergaderingen worden niet oj zeer slecht bezocht. Zijn wij goed ingelicht, dan waren er op een van de vorige vergaderingen buiten het Bestuur negen leden aanwezig. De bijdragen in den vorm van con tributie is voor eene gemeente als Groot- Waalwijk verre van bevredi gend Nog vele Katholieken zijn niet aangesloten, terwijl een groot aantal leden o zoo gemakkelijk onze veree niging krachtig konden steunen, door wat meer dan de minimum contributie te betalen. Ons zou dan ook het ver wijt bespaard worden, dat er meer van het persoonlijk initiatief onzer leden moest uitgaan. Och, het is niet voor eigen verheer lijking of eigen glorie als wij U beleefd doch dringend om wat meer moreelen en financieelen steun vragen, doch he is om het mooie doel der vereeniging zoo juist omschreven in artikel 1 en 2 der Statuten Behartiging der aigemeene gezond heidsbelangen. Verpleging van zieken in 't algemeen. Verzorging van kraamvrouwen. Bescherming van zuigelingen en Bestrijding van tuberculose als volks ziekte. zoo goed en volledig mogelijk ie ver wezenlijken. Ontvang ons, als wij bij onze her nieuwde actie bij U aankloppen om versterking van onze finantieele mid- KAATSHEUVEL, datum postmerk. Wij hebben de eer UEd. te berichten de OPENING van ons nieuw naar de eischen des tijds ingericht Hoofdstraat 274, naast Bloemenmagazijn „Flora". De groote uitbreiding onzer zaken noopt ons deze afdeeling in een afzonderlijk pand onder te brengen, waardoor onze ver koopruimte is uitgebreid tot pl.m. 800 M2. De officieele opening zal plaats hebben op WITTEN DONDERDAG 5 APRIL A.S. Naast ons manufacturenmagazijn hebben wij uitsluitend ondergebracht een aparte afdeeling voor Tapijten, Karpetten, Cocos, Loopers, Vloerzeil, enz. Boven ons manufacturenmagazijn is een verkoopruimte gereserveerd van pl.m. 100 M2 voor den verkoop van Wollen, Gestikte en Molton Dekens, Wiegen, Kinderledikantjes, enz. Terwijl de manufacturen-afdeeling is uitgebouwd voor een aparte afdeeling voor Gordijnstoffen. Wij vleien ons met de hoop, dat U onze expositiën in de verschillende afdeelingen wel zult willen bezichtigen. Hoogachtend, Fa. A. FREDERIKS, MAG. „DE ZON". Ingezonden Mededeelingen. MLJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct By Apoth. en Drogisten. delen, als 't U belieft, met een open hart en een open portemonnaie en wat minder kritiek. Kritiek kan soms gezond zijn, doch onze zieken hebben andere middelen noodig. Wanneer wij allen eendrachtig samenwerken, kun nen wij met den gewaardeerden steun van Rijk en Gemeente, doch vooral door de krachtdadige medewerking van de doctoren Sweens en Lange- meyer. Gimbrère en Verhoeven, de Eerw Zusters van m .ergenoemde orde, Zusier van Baal en Mej. Verhoeven, onze vereeniging maken tot een der beste onder hare zu.Mervereenigingen. God geve dit. Tot slot nog een woord van dan k aan allen voor uwe opkomst, voor dit blijk van medeleven in de werkzaam heden van het Bestuur, dank aan allen, die onze vereeniging op een of andere wijze steunden, in het bijzonder aan onzen Geestelijken Adviseur den Zeer Eerw. Heer van Riel, de heeren Doc toren, Zuster van Baal en Mej. Ver hoeven, en last not least, hartelijken dank aan de Eerw. Zusters van de Dochters van O.L Vrouw van het H. Hart voor hare groote opofferendeliefde voor onze zieken. (Applaus). De Voorzitter dankte den heer Ver wiei voor diens keurig jaarverslag. Verslag Penningmeesteresse. Hieraan ontleenen wij de volgende cijfers OntvangstenSaldo f 586.45 Contributiën f 1784 64 Overige ontvangsten f4196 10 Totaal f6567.19 De uitgaven beloopen een bedrag gelijkaan de ontvangsten. (Nader meldt men ons, dat van Baardwijk nog Is ingekomen aan contributie f 107,—.) De exploitatierekening van de R.K. Kliniek over het jaar '27 sluit In debet en credit met een gelijk bedrag van f 3388 44'/a- Door 't Operatiekamer fonds werd in 't verlies f 1100 bij gedragen. De Voorz. dankt Mej. Pulles voor 't goede finantiee! beheer en het Operatiekamerfonds voor de ontvangen bijdragen waardoor 't bestaan van de kliniek weer voor den tijd van twee jaar verzekerd is. Spr. deelde mede, dat door de heeren C. Pulles en W. v. d. Mee boeken en bescheiden der Penningmeesteresse zijn onderzocht. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den ZeerEerw. Heer Kitselaar, pastoor van Zeeland die over het beginsel vraagstuk van het Wit-Gele kruis zou spreken. Causerie Pasioor Kitselaar. Z.Eerw. begint met den uitroep wat is de R.K. Kerk toch schoon en heerlijk ook in 't aanpassingsvermogen, met de nooden van onzen tijd! Spr. treft dan een eenvoudig beeld der R. K. Kerk, die altijd rustig is bewust van haar taak en kracht en van een immer nieuwe vitaliteit Ze is altijd nieuw, steunende op het goddelijk gebod der liefde, de Inner lijke liefde die eeuwig jong blijft. 't Is deze liefde dte in onzen mo dernen tijd de ziekenverpleging ter hand heeft genomen, waarvan 't doel vijfvoudig is. Met" betrekking tot 't uitgebrachte jaarverslag maakt Z Eerw. dan nog eenige opmerkingen. Er waren schitterende cijfers, bijv. ongeveer 10.000 ziekenbezoeken, e. ma. De contributie is voor Groot-Waalwijk niet hoog; er zijn dorpen die 12000 opbrengen. Spr. spoort aan tot meer steunlaat de linkerhand niet weten wat de rechter doet, maar dan moet de rechterhand ook goed gevuld zijn. Z.Eerw. verklaart dan, dat hij een woordje wil spreken over de beginselen van 't Wit-Gele Kruis. Wat waren toch de reden dat men zich afscheidde van het Groene Kruis en in 1915 te Tilburg met principieele beginselen naar voren kwam De materieele gezondheidszorg was bij het Groene Kruis.in goede handen, waarvoor spr. dan ook gaarne be wondering wil afleggen. Maar men moet toch wel zeer ge wichtige redenen hebben gehad om zich in 1915 van het sterke Groene Kruis, dat toen 800 afdeelingen telde, geheel af te scheiden. Niet om als R.K. afzonderlijk te staan. Er waren dwingende reden en die moeten levend blijven en nog steeds worden aan. evuld door de 340 afd. van het Wit ele Kruis in Nederland. Wij zijn apart gegaan, zoo zegt pastoor Kitselaar, omdat onze beginse len 't vorderen op tweevoudig terrein le de aigemeene Ziekenverpleging; 2e de verpleging van moeder en kind. De zware zieken worden verpleegd in de ure Gods. waarop open zal gaan 't gordijn der eeuwigheid. En als in die ure Gods een verpleegster komt mag zij dan alleen denken aan het lichaam van den zieke? Neen, ook de ziel moet in dat gewichtigste oogenblik geholpen worden. Hoe moeielijk is het soms voor een priester om bij een ziekbed te worden toe gelaten. En zouden wij ons nu dit apologetisch wapen uit de hand laten slaan? Nu in onzen modernen tijd waar we zulk wapen noodig hebben? De gewijde spr. haalt dan eenige voorbeelden aan hoe de zuster een invloed ten goede had op de ziel van eenzieke, die aanvankelljkgeen prieste aan zijn sterfbed wilde hebben. De kracht van het lichtende woord wordt vooral gevonden bij de religieuze zuster, omdat zij gedragen wordt door een ware Gods liefde, die op haar beurt weer de ware naastenliefde doet ontwaken. Onze separatie, zoo zegt spr., was ook dringend noodig bij de verzor ging van moeder en kind. En nu kom ik meteen op het terrein van de dwalingen omtrent het bevolkings vraagstuk, het malthusianisme en abor tus provocatus. Men gaat in onze hoogstverlichte en beschaafde eeuw weer terug naar het heidendom. Malthus leerde zede lijke zelfbeheersching, maar is dit mogelijkinonzen modernen tijd, waarin men alleen schijnt te denken aan bioscoop, dancing en pret, wufte klee ding e.m.a. Z.Eerw. geeft dan eenige cijfers van kindermoord. In Frankrijk stonden verleden jaar 400000 slachtoffers aan provocatus tegenover 800000 geboorten. Ook in Nederland, ja ook in Brabant kruipt het Malthusianisme voort. Dit ver derfelijk beginsel komt voort uit gemis aan geloof, en gemis aan geloof gaat over tot aanleiding van genotzucht. Spr. geeft een voorbeeld uit het dassiek heidensche tijdperk, waarin moeders jonge kinderen, pas geboren wichtjes ten offer moesten brengen aan een afgod. En die moeders waren op straffe des doods verplicht om zulks te doen. Ze mochten daarbij geen dacht laten hooren, maar haar moeder- iefde was te machtig. Ze schreiden haar leed hard uit en hieven jammer klachten ten hemel. Is die afschuwelijke tijd nu voorbij Neen. Nog eiken dag worden er duizenden tinderen ten offer gebracht, maar tot eigen genotzucht. En de moeders? Zij klagen niet, zij schreien niet maar aten een zucht van verlichting om- dat ze nog jonge dame kunnen blij- ven. Zeker, niet alle verpleegsters zullen dit beginsel kunnen verdedigen, er zullen er velen zijn die graag gruwen, maar als R. K. heeft men in deze ze kerheid noodig. Daarom hebben wij aan het kraambed noodig personen die hoog houden de echte Roomsche beginselen van huwelijksplicht en kin- derzegen. t Wit—Gele—Kruis is nu ook ge worden een der sterkste acties tegen malthusianisme. Het verspreidt zich over het geheele land en telt nu reeds 340 afdeelingen. Aan het slot van zijn lezing deed Z.Eerw. eenige mededeelingen om trent het op 18 April a.s. te Utrecht te houden congres van de nationale Federatie van het Wit—Gele—Kruis. Spr. spoort aan om die vergadering aidaar bij te wonen, waar ook vooral het R. K. standpunt besproken zal worden met betrekking tot de arbeids- bemoeiingen inzake kinder—hygiëne. Z.Eerw. uit den wensch dat de afd. Waalwijk van het Wit—Gele—Kruis de hoofdstad van de Langstraat, niet meer zal schitteren door groote sub sidies maar door hooge contributies. Ten slotte brengt Z.Eerw. een eere- saluut aan de Zusters, die met moe derlijke liefde en heilige toewijding haar dagelijkschen liefde-arbeid ver richten. (Daverend applaus). Spr. hoopt dat Waalwijk een der sterkste afdeelingen zal worden van de Federatie, waarvan de heer Wit lox, oud—voorzitter de eer heeft penningmeester te zijn. Op deze heldere causerie volgde een hartelijk applaus en een dank woord van de voorzitter. Namens de kas—commissie deelde de heer Pulles mede, dat boeken en bescheiden van de penningmeeste resse zijn onderzocht en in orde be vonden. Spr. brengt ook dank aan het be stuur voor de activiteit en grooten arbeid, waarvoor men alle waardee ring moet hebben. De voorzitter dankte voor de sym pathie van den heer Pulles en stelt voor om de heeren Pulles en van der Mee wederom aan te wijzen tot leden der kascontrole—commissie, (alge meene Instemming). Verkiezing 3 bestuursleden, wegens aftreding van Mevrouw Mombers en de heeren Weijers en Passier. Van de gelegenheid om tegencandi- daten te stellen is geen gebruik ge maakt, zoodat de aftredenden bij enkele candidaatstelling zijn herkozen. Allen namen hun benoeming aan Met een dankwoord sloot de voor zitter hierna deze geanimeerde verga dering met den christelijken groet. Denkt tijdig aan Uwe advertentie voor het PAASCHNUMMER. Een advertentie in DIT BLAD, dat in Waalwijk, Kaatsheuvel, Sprang, Vrij hoeve Capelle, Capelle, Waspik, Dru- nen, Dussen, enz., enz., ALGEMEEN gelezen wordt MOETSUCCESHEBBEN.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9