Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jtozen I H MGDPD BPABAMD c^WMIWIJKc^ FEUILLETON 51© JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. ELSHOUT." Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer van Liempt, ver- gaderde de Raad der gemeente Oud- heusdenc.a.Vrijdagavond ten Gemeen tehuize. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Commissie van Toezicht op hei G. E. B. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering naar voren gebrachte over wegingen, en 't feit dat geen der leden zitting wenscht te nemen in de G. E. B.—commissie, deelt de voor zitter mede, dat B. en W. meenen geen voordracht meer te moeten doen, doch voortaan zelf toezicht op het Bedrijf zuilen houden. Ingekomen stukken. Mededeeüng van herbenoeming tot Burgemeester van Oudheusden c.a. de Edelachtb. heer van Liempt. Goedkeuring van Oed. Staten op het raadsbesluit tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbe stuur. Opmerking van Ged. Staten inzake wijziging gemeente begrooting 1928. 't College vraagt om de opbrengst van boomen en houtverkoop te bren gen op den Kapitaaldienst. Wordt voorgesteld om van dezen post groot f 500. f 300 af te schrij ven op den kapitaaldienst en f 200 voor belegging. Wordt goedgevonden. Voorts zijn Ged. Staten van oordeel, dat een vermenigvuldingscljfer van 4 te laag is. De Voorzitter geeft hierop een na dere toelichting Naar Spr. kan met een heffingsper centage van 4 worden volstaan, om dat de belastingopbrengst over 1926- 1927 gunstiger zal zijn. De Inspecteur is trouwens eenzelf de meening toegedaan, omdat de in komsten van den landbouw hooger zijn. Spr. heeft zulks naderhand per soonlijk ter Provinciale Griffie uiteen gezet, waarna men in den Bosch ver klaarde met een vermenigvuldigings- cijfer van 4 genoegen te zullen nemen op verklaring van den Inspecteur der Dir. Bel. De Voorzitter brengt dan aan de orde 't verzoek van j. Klerks, om ge durende de kermis te Elshout een danstent te mogen plaatsen, tegen een vergoeding van f 50. Sprengers. De kwestie is dat de Bur gemeester 't recht heeft om toestem ming te geven. Ik heb gezegd, bij mij in ge gemeente zie ik liefst geen danstent, omdat meer dan de helft in onze gemeente tegen kermisviering is, Voor Elshout moeten 't de leden van hier maar uitmaken, maar voor Oud—Heusden ben ik tegen een dans tent. Als'ter echter op aankomt is 't besluit toch alleen aan den Burge meester gegeven. Voorzitter. Ik meende goed ter doen ook 't advies van den Raad te vra gen. Weliswaar kan ik buiten den Raad beslissen maar de raad heeft toch 't recht om die bevoegdheid van mij in te trekken. Wanneer dat ge daan wordt, heb ik natuurlijk alleen 't advies van den raad op te volgen, Sprengers. Maar deze kwestie is toch eigenlijk al in geheime zitting uitgemaakt. Voorzitter. Dat wel, maar nu Klerks f 50 wil geven, wordt de toestand toch iets anders, ik zou later niet gaarne 't verwijt willen hooren, dat de gemeente f 50 zou hebben ge mist, door aan Klerks de vergunning voor een danstent te weigeren. Weth. Kiijn. Ik zou zeggen, laat ons dit punt nog eens aanhouden en de raad er verder niet bij halen. De Burgemeester heeft toch 't recht om te beslissen, dus iaat hij 't maar uit maken. J. Klijn. Dan stel ik voor em den Burgemeester te machtigen, naar eigen goeddunken te handelen. In stemming gebracht wordt dit voorstel met op één na algemeeee stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer van Her-pi. v. Herpt. Ik vind 't zoo toch niet in orde. Laat de raad uitspraak doen. Voorzitter. Wordt dat voorstel nog gesteund de Baalj antwoordt bevestigend. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met 5—2 stem men. Voor stemden van Herpt en de Baalj. Benoeming leden der commissie tot wering yan schoolverzuim. Aftredend zijn j. Kieijn, pastoor Wiliems en A. M, Willems (Hoofd der School). Een vacature is ontstaan door het overlijden vaiï J. Muskens. De voo|fcitter stelt voor om de va- 37) Terwijl zij nog op den drempel stond, hoorde zij de stem van haar echtgenoot en die van hare zuster, en het denk beeld kwam bij haar op, hen beiden eens een kleine poets te spelen, door hun op klaarlichten dag als het spook van, het huis te verschijnen. Snel vloog ze naar hare kamer terug, wierp een grooten, zwarten sluier over het hoofd, zoodat die haar witte kleeding bijna geheel bedekte, en terwijl ze met deze metamorphose bezig was en zicli reeds van te voren amuseerde over de on schuldige grap die zij wilde uithalen, viel haar oog op de lamp, waarin des nachts een waskaars brandde. Dit pro za iscbe voorwerp moest, om den indruk te verlioogen, als het geheimzinnige roode licht van Hochwald fungeeren. Lachend stak Iris de kaars aan en ging nu als een echte dwaalgeest terug naar de galerij, terwijl ze de hand voor het licht hield. Voorzichtig hoog ze zich over de ba lustrade heen en tuurde naar beneden, reeds een weinig ontstemd in hare grappenmakerij, want het kwam haar voor als klonk de stem van haar echt genoot ernstig en indrukwekkend, bij na treffend. Het viel haar natuurlijk niet in, te willen luisteren integen deel wilde zij, voor het geval dat zij de woorden verstond, een doffen kreet la ten hooren, of als haar echtgenoot wer kelijk zoo ernstig sprak als het haar toescheen, zich st.il en bescheiden terug trekken. Toen ze zich echter voorover boog, hoorde ze den vorst, hoewel hij op gedempten toon sprak, duidelijk zeggen „Geef mij dan je hand er op en je heilig woord, dat je Iris zult ontzien''. Verschrikt ging zij achteruit, maar eer zij nog aan de deur was, hoorde zij haar echtgenoot de bibliotheek reeds verlaten. Nu ze geen gevaar meer liep iets te zullen afluisteren, bleef ze staan en dacht een oogenblik met kloppend hart na. Waarom wilde Marcellus weten, dat Si grid haar zou ontzien?. En waarom moest ze haar heilig woord daarop ge ven? Iris wist, dat haar echtgenoot niet lichtzinnig of ondoordacht iets hei lig placht te noemen, zijn woord was zijn zorgvuldig bewaard kleinood en t stond vast als een rots, maar wanneer hij iemands woord, zijn heilig woord verlangde, dan moest het ook iets zeer gewichtigs voor hem betreffen, en hij verwachtte dan, dat het eens gegeven woord trouw werd gehouden, evenals hij het zijne hield. Deze overdenking vermaande ook da delijk de plotseling in Iris opkomende gedachte, om Sigrid er naar te vragen. Zij kreeg zelfs eene kleur van schaam te, dat ze Sigrid, om hare nieuwsgie righeid te bevredigen, in verzoeking bad willen brengen, in plaats van zicli cature J. Muskens te doen aanvullen door M. Muskens en de aftredenden bij acclamatie te herbenoemen. Wordt goedgevonden. Rondvraag. Sprengers. 't Is misschien een punt dat mij minder aangaat omdat we bij ons geen electriciteit hebben, maar enkele menschen uit Elshout vroegen mij hoe 't komt, dat men hier voor het licht 50 ct. per K W.U. moet betalen, terwijl men in andere plaatsen maar 40 ct. per K.W.U. betaalt. Voorzitter. Dat is een vrij inge wikkelde zaak. Zooals U misschien wel weet heeft de P. N. E. M. heel veel gemeente-bedrijven overgenomen. De overname geschiedde meestal tegen veel lageren prijs dan de stichtings- kosten bedroegen. De P. N. E. M. heeft ook gevraagd om ons net over te nemen en deed daarvoor destijds een bod van f 12000. Maar 't heeft ons zelf f 21000 gekost. We hebben hierop f 2000 afgelost, dus zou de overgave voor ons een strop zijn ge weest van 1 7000. Weliswaar had men dan den stroom geleverd voor 40 ct. per K.W.U. maar ten koste van de gemeente. Wij had den daarom gemeend niet tot over gave van 't bedrijf te moeten advi- seeren. Sprengers. Maar zit er dan toe komst in 't bedrijf? Voorzitter. Volgens de commissie wel. Er wordt nu jaarlijks f 1000 af gelost. v. Herpt. Als er toekomst in 't be drijf zit, dan begrijp ik niet dat er nie mand in de commissie wil zitting nemen. Sprengers. De menschen worden hier ontevreden en m. i. is de klacht gegrond. Ik zou die zaak wel eens grondig onderzocht willen zien, of de stroom niet voor minder geleverd kan worden dan f0.50. Misschien krijgen we in de toekomst bij ons ook wel licht, in Heusden ijvert men er ten minste hard voor. tot haar echtgenoot zelf te wenden. Terwijl ze weer naar de balustrade ging, zag zij Sigridi beneden in hevige gemoedsbeweging op en neer loopen, binnensmonds sprekende en gesticulee- rende. „Ik zal haar helpen, om tot kalmte te komen", dacht zij medelijdend. „Mis schien moet zij er om lachen, wanneer zij mij als spook ziet". En Iris nam de lamp weer op en het pakje met de miniatuur-portretten on der den, arm en ging de wenteltrap af, evenwel niet zonder geruisch, om Sig rid niet aan 't schrikken te maken. Maar Sigrid hoorde niets, want haar hoofd was vol zwarte gedachten, die haar kring steds enger en enger trok ken en hare oogen van de buitenwereld afleidden. Een poosje stond Iris bene den aan de trap en sloeg de bewegingen en gebaren van hare zuster gade, ter wijl ze dacht, dat ze reeds door haar moest zijn opgemerkt, daar Sigrid haar niet zeldzaam vlammenden blik meer dan eens was voorbijgegaan. „Nu is het uit", zeide Iris eindelijk lachend, „maar ik wil ee*i compliment van je hooren over mijn spookachtig uiterlijk." Bij den klank dezer stem week Sig rid, die dicht bij Iris stond, op wier gezicht, dat door den zwarten sluier half was bedekt, liet roode licht der nachtlamp een flikkerend schijnsel wierp, verschrikt achteruit. Eerst zag zij, met strakken blik naar de liefelijke verschijning, toen gaf ze een gil, zoo hard en zoo schel, dat de echo van 't vertrek haar kreet deed weergalmen. „Terugriep ze, „wegweghet KaïnsteekenEn met een doffen slag Voorzitter. Ik zal de heeren wel eens een afschrift zenden van 't rap port van de P. N. E. M. Persoonlijk wil ik er dan nog wel eens bij de P. N. E. M. over spreken wat moge lijk nog te doen is. Brok. De P. N. E. M. bood toen aan om den stroom voor f 0.45 te le veren en in de toekomst voor 40 ct. per K.W.U. Weth. Klijn. Als we f 7000 strop moeten hebben dan kunnen we ook veel goedkooper leveren en 't bedrijf zelf expioiteeren. Voorzitter. Enfin, ik zal er wel een rapport van geven. Weth. v. Herpt D'r is vroeger al eens gezegd dat er een nieuwe poli tieverordening gemaakt zou worden, komt dat nog eens Voorzitter, ik heb verschillende politieverordeningen laten opvragen uit andere gemeenten en in studie genomen. We zullen verschillende ge breken in de oude verordening moeten wegwerken want gemakkelijk gaat 't niet om een geheele nieuwe politie verordening te maken. De menschen zijn zoo aan die oude maatregelen ge woon, en als we die geheel gaan om werken wordt 't nog al hinderlijk. v. Herpt. Dat is de bedoeling niet, wel om de oude gebreken weg te nemen. Voorzitter. In de volgende verga dering zullen we met een voorstel komen. Hierna sluiting. GEERTRUIDENBERG. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van den edelachtb. heer de Blanchi. Bij de opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de familie Meijers een dankbetuiging heeft ge zonden aan den Raad voor zijn be toonde deelneming bij het overlijden van den heer Meijers. Na deze mededeeüng verheffen de viel ze bewusteloos op den grond neer. Iris was doodelijk geschrokken, zoo zeer, dat ze als aan den grond gena geld en niet in staat was, een voet te verzetten. Maar vorst Hochwald bad in de aangrenzende kamer den gil ge hoord en kwam haastig toegeloopen. „Mijn God, wat is hier gebeurd?" vroeg hij, terwijl hij zich over Sigrid heenboog. Iris wierp hare vermomming af en vertelde hem in vluchtige woorden wat er was gebeurd; maar terwijl beiden nog bezig waren om Sigrid op te til len, kwam zij reeds tot bezinning. Eeu blik op Iris deed haar eene huivering door de leden varenopnieuw slo#t zij de oogen en liet zich doodsbleek in de armen van den vorst vallen. Na eenige verfrisschende middelen te hebben ge bruikt, was zij weder in zooverre her steld, dat zij naar hare kamer kon wor den gebracht om daar hare geprikkelde zenuwen tot kalmte te laten komen. Zij wees daarbij tamelijk heftig eiken dienst af, die Iris haar wilde bewijzen, wat deze wel zeer deed, maar waarover zij zich toch niet beleed igd gevoelde. „Arme Sigrid, je zenuwen zijn vree- selijk geprikkeld", zeide zij liefdevol en hartelijk. „En wat moet ik mijzelf geen bitter verwijt maken, dat ik je zoo aan 't schrikken heb gemaakt. Maar nu laat ik je alleen met bet ge schenk dat Marcellus en ik je hebben toegedacht de aanblik van deze dier bare gezichten zal je misschien beter sterken dan iets anders!" En met deze woorden plaatste ze een klein tafeltje naast Sigrid's rustbed en daarop de gouden lijst met de miniaturen. Bij den aanblik van deze sprekend gelij; kende portretten brak Sigrid in een stroom van tranen los Iris ging daarop stil de kamer uit, want wan neer men zoo diep bewogen is, is 't be ter alleen te zijn, om de kalmte en de rust weder te vinden. Langzaam en nadenkend ging liet jonge vrouwtje naar de kamer van haar echtgenoot terug, die aan de schrijftafel zat en de binnenkomende dadelijk met een vriendelijk lachje en een liefdevollen blik de hand toereikte. Zij schoof een tabouretje dicht bij hem, ging zitten en vlijde het blonde kopje tegen zijn arm aan. „Waarom laat mijn vrouwtje zoo be droefd het hoofd hangen?" vroeg vorst Hochwald na een poosje. „Ach", zeide Iris, „ik maak mij zoo bezorgd over Sigrid". „O, onruststookster Sigrid, zou Fuchsia zeggen", antwoordde hij licht geraakt. „Begrijp mij goed", vervolgde hij, toen hij haar verwijtenden blik zag, „ik vind Sigrid veel aardiger dan vroeger. Zij moet jou echter niet on gerust maken, mijn liefje". „Dat doet ze wel!" riep Iris met een pijnlijke uitdrukking. „En hoe zou ik mij niet ongerust maken, daar zij toch mijne zuster is?" Hochwald knikte en zag stil voor zich uit. Wat zou hij daar ook nog op zeggen, na al hetgeen hij wist. Wordt vervolgd. XI'MMER 28. WOENSDAG 4 APRIL 1028. cho van het Zuiden, IViiiilwijksclii' en Laeigstraatsehe ConranL Dit blad verscliflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ea«. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE EOEO VAN HET ZEIDEN". r*AT3CrlAPPy VAN VER?f KEPINC OP HET LEVIN Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEBBFET.D-BALLE8TBEM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1