DE ECHO VAN HEI ZUIDEN. Manulacturenliandel Fa. A. FREDERIRS, Nag. Je Zon" - Kaatsheuvel. REORGANISATIE in al ome afdeelingen. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 April 1928. Dr. Schaepman-avond. Het Bestuur van de R.K. Kiesver- eeniging vergaderde Woensdagavond om alle voorbereidingen te trtffen voor den te houden Dr. Schaepman avond en de daarmede verband houdende geldinzameling voor hei Dr. Schaepman fonds m.a.w. voor het te stichten partijbureau voor de R.K. Staatspartij. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten een eere comité te vormen, waarvoor een lijst van voor aanstaande personen werd vastgesteld, die uitgenoodigd zullen worden in genoemd comité zitting te nemen. Mede werd voor elke parochie een lijst van personen samengesteld, die namens de Kiesvereenlging uitge noodigd zullen worden, een parochiaal comité te vormen voor de geld inzameling. De Voorzitter, de heer Sterner ver klaarde zich bereid in elke parochie bedoeld comité otficieel te insial- leeren. De data hiervoor zijn vast gesteld in de week na Paschen. Voorloopig werd vastgesteld op Maandag 23 April den Scnaepman- avond te houden, waarop zooais reeds eerder gemeld Prof. Dr. Jan Witlox als redenaar zal optreden. Het licht in de bedoeling een speciaal comité te vormen voor de organisatie van genoemden avond en daarvoor uit eik parochiaal comité een of meer leden te kiezen, aange vuld met een paar bestuursleden. De opzet is, den avond een bij zonder cachet te geven, om de aan trekkelijkheid zoo groot mogelijk te doen zijn. Als de comité's gevormd zijn en een en ander uitgewerkt, komen wij er nader op terug. Aanbieding huldeblijk aan H. M. de Koningin Moeder. Daartoe uitgenoodigd door Mevr. Moonen—Sassen, kwamen gisteren een tiental echtgenooten van Burgemeesters uit omliggende gemeenten ten raad- huize alhier bijeen. Mevr. Moonen—Sassen leidde de vergadering en zette uiteen het doei der bijeenkomst, n.l. om te komen tot het vormen van plaatselijke Comité s en de te voeren actie voor de tnzame ling van gelden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin—Moeder. In korte trekken gaf Mevr. Moonen haar gedachte plannen weer, over de wijze van inzameling. 't Is de bedoeling om met gesloten bussen te collecteeren, en iedere vrouw in de gelegenheid te stellen een kleine bijdrage te geven. Iedere vrouw ot elk meisje dat een kleine bijdrage schenkt al is 't maar één cent kan dan ten gemeentehuize op een daarvoor speciaal aangelegde lijst haar handteekening plaatsen. Deze lijst met verzamelde handteekeningen wordt dan later aan H M. de Koningin Moeder gezonden. R. K. Onderwijzers. Tot Vice-Voorzitter der afdeeling Waalwijk—Heusden van den R.K Onderwijzersbond is benoemd de heer P. Broos alhier en tot secretaris de heer van Heesbeen te Haarsteeg. Aan de R.K. Bijzondere Jongens school te Dommelen is benoemd de heer M. Eijkmans. thans onderwijzer aan de R. K. Jongensschool der pa rochie van O. L. Vr. alhier. Matinée Liedertafel. Op Zondag 8 April a.s (len Paasch dag) geeft de Liedertafel .Oefening en Vermaak" alhier haar traditioneele Paaschmatinée. Uitgevoerd zal worden: 1. De Kuiper, van F. W. Kools, door mannenkoor. 2. Romance de Nadir (Pecheurs de Perles) van G. Bizet, tenorsolo door den heer Jos. de Bont. 3. a. Serenade burlesque, van M. Tarenghi b. Air de Ballet, van Ch. Carbonnier. c. Valse in C moll, van Chopin. Pianonummers te spelen door de jongejuffrouw M. de Ruijter, leerlinge van den heer Joh. Verhoeven. 4. Sanctus, van J. P. Wierts, door mannenkoor. 5. a. Mammie waar ben je, b. Onschuld, Levensliederen door den heer Th. Burmanje. 6. De Deerne, van F. W. Kools, door mannenkoor. De samenstelling van dit program Door de opening van ons nieuw Meubelmagazijn, hebben wij al onze afdeelingen kunnen voorzien van grooter comfort, ruimere expositie en rustige bediening. Onze MEUBEL AFDEELING biedt sorteering, zoowel in het goed- koopere als in het betere genre* Onze AFDEELING GORDIJNSTOFFEN is zoodanig gesorteerd, dat elke gewenschte kwaliteit en soort in groote verscheidenheid voorradig is. Onze aparte TAPIJT AFDEELING biedt een ruime keuze in Cocos tapijt en Loopers, Chlna-matten en Loopers, Axminster karpetten, Tapis- belge Karpetten enz. enz. Onze AFDEELING MANUFACTUREN kan gerekend worden ais de grootste en meest uitgebreidste der geheele Langstraat, terwijl de prijzen speciaal voor Stoffen, Katoen, Bebé Artikelen enz door onzen gecombi- neerden inkoop ver beneden elke concurrentie blijven. Als nieuw artikel hebben wij ontvangen een zeer ruime sorteering BEHANGSEL-PAPIER v,n.i s cent per rol. Het betere soort behang leveren wij op staal binnen 24 uur. Combinatie Homo Bonus 180 zaken in Nederland. 40335 is dus van dien aard dat het aan ver scheidenheid niet ontbreekt. De.toegang tot het matinée is vrij. Aanvang 12 uur. Zooals wij hierboven melden, zal Zonuag op het voiKsmatinéc van de Licüenatei „Oefening en Vermaak" de Jongtjuffiouw Maiietje de Ruyier aihier enkele pianosoli ten oeste geven. Deze 13-jaiigc pianiste Denaaldcop 12 jarigen leciiijd te Antwerpen reeds 'tdiplurna degié elementaire, zoowel theoretisch als pracnscn. Wij nopen dan ook van narte dat dit eerste debuut voor haar een mooi succes mag worden. R.Kbond van Handels- Kantoor- en Wi keibedienaen St. Franciscus van Assisië. De afdeeling Waalwijk van boven- genoemden bond kwam Woensdag avond in een der zalen van Hotel Verwiel in algemeene vergadering oyeen. Zooais welhaast gewoonte acnijnt te worden in deze zoowel als tn andere sociale-organisattes was dc belangstelling der leden weer verre van bevredigend. Het ts gewoonlijk Hetzelfde gioepje getrouwen dat men er aantreft. Wegens verhindering van den voor zitter. den heer Duivelaar, leidde de secretaris, de heer C. Wouters, de ver gadering. Na verwelkoming der aan wezigen en voorlezing der notulen, werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken, waaronder een circulaire betrtffende de Federatie- examens. Hierin wordt medegedeeld, dat Het inscnrijtgeld voor leden van den bond f 4.— bedraagt, tegenover f 7.50 voor niet-leden, terwijl bij benalen van een diploma nog f 5.35 verschuldigd is, tegenover f 10 35 voor niet-leden. Hierna verkrijgt de heer v. d. Ven, voorzitter der afd. 's Bosch en kort geleden benoemd hoofdbestuurslid, het woord tot het houden eener lezing over het vacantie-vraagstuk, waarin hij de noodzakelijkheid eener wette lijke regeling zal aantoonen. Spreker begon met den toestand te schetsen zooals die vroeger was, toen alleen het onderwijzend personeel zijn vacantie kreeg. Later volgde eene regeling voor de rijks-, gemeente- en provinciale-ambtenaren, tot ten slotte na lange actie der organisaties eerst de groote maatschappijen en nadien ook andere zaken er toe overgingen eene vacaritieregeling voor hun per soneel te treffen, zoodat momenteel Iedereen zijn vacantie heeft Alleen loopen de regelingen hiervan zeer uiteen. Spr. toont dan aan waarom de va cantie zoowel in het belang van den patroon als van den werknemer, ja zelfs in het algemeen belang is te achten. Vooral in den modernen tijd van gejakker en mechaniseering moet de voortdurende gejaagdheid tot over spanning leiden. Door de vacantie komen geest en lichaam tot rust, wor den beiden verfrischt en versterkt, het geen de zaak welke men dient ten goede komt. Behoud van loon gedurende de va- cantiedagen is zoo vanzelfsprekend, dat spr. daarop niet nader behoeft in te gaan, echter ontbreken velen minder goed gesalarieerden de middelen om hun vacantie naar behooren te genie ten en daarom moet aan het idee van vacantietoeslag ook de noodige aan dacht blijven gewijd. Spr. komt ten slotte tot de conclusie, dat een individueele regeling der vacantie met den patroon, die voor de meeste bedienden geldt, tot veel wille keur aanleiding geeft en dus geen enkelen waarborg biedt. De vacantie bij collectieve arbeidsovereenkomsten geregeld, bieden wel wat meer doch nog onvoldoende zekerheid, zoodat het particulier initiatief in deze nie- bij machte blijkt te zijn om een be vredigende regeling te krijgen. Hier diende de regeering in te grijpen. In Oostenrijk bestaat reeds een zeer gunstige wettelijke regelingin Zweden en Noorwegen neemt men eveneens reeds maatregelen, terwijl men ook in ons land in April 1927 in de 2e Kamer voor een wettelijke regeling van een 8-daagsche vacantie werd gepleit, waar voor de minister echter nog niet veel voelde. De organisatie achtte spj. de aan gewezen weg om tot een wettelijke regeling te geraken en hij spoorde dan ook de aanwezigen aan trouwe leden en ijverige propagandisten voor den bond zijn. De aanwezigen gaven hun groote instemming te kennen met dit keurig verzorgde betoog van den heer v. d. Ven, tot wien de voorzitter een har telijk dankwoord richtte en de hoop uitsprak hen meermalen voor deze afdeeling te zien optreden, doch dan voor een beter bezette vergadering. Na bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. Processie Waalwijk—Handel. In de jongste vergadering van de Processie Waalwijk Handel werden tot bestuursleden gekozen (vacature J. Schalken, jos. Verschuren en raej E. Musters) mej P. van Bavel, A. v. Ginniken—Schalken en P. van der Pennen—de Peffer. Besloten werd 19 Mei a.s. een processie naar Handel te ondernemen. Godsdienstig leven. Naar wij vernemen, zal in onze parochie opgericht worden. Het ge nootschap tot voortplanting „des ge- loofs", dat tot doel heeft door gebed en aalmoezen, de verbreiding van het H. Geloof in alle landen der wereld te bevorderen. Herkozen. In de 1.1. Woensdag te Utrecht ge houden algemeene vergadering der R.K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons werd de heer Jan Tielen alhier herkozen tot bestuurslid van genoemde landelijke organisatie. Vlaggetjes-verkoop. Eenieder tooie zich Zaterdag en Zondag met een missie-vlaggetje, die door de jonge dames in geheel Waal wijk worden aangeboden en waarvan de opbrengst strekt ten bate van de a.s. Missie-tentoonstelling. Café „Galgenwiel" In aansluiting op ons bericht van j.l. Woensdag vestigen wij thans de aandacht op de in dit nummer voor komende advertentie van den heer A Steenbergen, waarin hij bekend maakt, dat morgen zijn café aan't Galgenwiel zal worden geopend. Heropening. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie wordt de handel in kruideniers— en koloniale waren annex boterham—artikelen, benevens brood—, beschuit— en kleingoed- bakkerij van den heer H. W. van Mook—Verstcijnen aan het Westeinde te v m. Besoijen a s. Zaterdag her opend. Waar deze zaak flink is uit gebreid en o.a. een ruime vitrine is aangebracht, mogen we gerust van een mooie aanwinst voor dit gedeelte van v.m. Besoijen spreken. De nieuwe Chevrolet is aangekomen De nieuwe Chevrolet-modellen voor 1928 zijn aangekomen en te bezichtigen in de garage der N.V. Waveem alhier. Wij zijn buitengewoon enthusiast, verklaarde de directie der Waveem omdat de nieuwe Chevrolet onze stoutste verwachtingen verre overtreft. Wel waren ons geruchten ter oore gekomen, dat verschillende technische verbeteringen zouden zijn aangebracht, als nieuwe zuigers en opgesloten klep- penmechanisme, maar een dergelijke revolutionnaire verandering hadden wij niet durven hopen. Klaarblijkelijk deelden allen, die de nieuwe Cnevrolet zagen, onze meening Wal den bezoekers het meest opvalt, zijn het 10 c M. langere chassis, de lange, lage en ruime carrosserie met afgeronde hoeken en breedere deuren en ramen, benevens het geheel nieuwe aspect van den radiateur. De invoering van vierwiel-remmen valt buitengewoon in den smaak van het publiek. Zij, die een proefrit deden in een der nieuwe modellen, waren opgetogen over den soepelen gang en hetoptrekken van den motor en het comfort, dat den inzittenden geboden wordt, zelfs bij het rijden over een bekend slecht weg gedeelte in de naaste omgeving onzer gemeente, zonder twijfel voor een niet gering deel te danken aan de nieuwe, zelf schokbrekende veeren. Waar de nieuwe Chevrolet gezien wordt, verwekt zij algemeene bewon dering door haar lage, vlotte lijn en nieuwe kleurencombinaties. Eene nadere beschrijving van dit nieuw model treft men in 't volgende nummer. Roestelberg. Het behoort van Oudsher tot de gewoonten dezer streek met de Paasch- dagen, de vacantie zoo het weder ook maar eenigszins medewerkt, een uit stapje te maken naar den Roestelberg om daar reeds nu een voorproefje te smaken van hetgeen het ontluikende leven in bosch en velden ons spoedig te genieten zal geven. Verleden jaar op denzelfden tijd mocht het bezoek aldaar gerust op enkele duizenden geschat worden. Thans, nu verschei dene bussen der A.T.O. het mogelijk maken tot aan het einde der Antonius- straat te rijden, kan met reden een noh drukker bezoek verwacht worden en zulks te eerder, wijl de onnernemer van „Berg en Dal", de heer van Eeu- wijk alhier, den zandweg daarheen flink heeft laten ophalen, wat voor wandelaars en wielrijders een zeer groot gemak zal blijken. Voegen wij hier nog bij, dat de heer van Eeuwijk de ontspanningsplaats weer geheel in orde heeft,voor uitstekende consumptie aan alleszins billijken prijs zal zorg dragen, dan behoeft men juist geen profeet te zijn om te kunnen voor spellen, dat de fraaie boschrijke en zoo bij uitstek gezonde streek een waar eldorado voor kinderen, ook dit seizoen weer duizenden natuurvrien den van hier en elders trekken zal Gro Cord hakken en zolen. Tevergeefs werd in tal van labora toria over de geheele wereld reeds jaren gezocht naar een materiaal om zoolleder te vervangen. Veel is aan de markt gebracht, waarvan men groote verwachtingen had, doch dat in de prakiijk nagenoeg onbruikbaar bleek wegens een of andere slechte eigenschap, welke het voor massa bezoling van schoenen ongeschikt maakte. De grootste euvels waren in hoofdzaak het gemakkelijk slippen, breken na eenig gebruik, het zeei moeilijk bewerken en het onoogeiijk uitzien, wanneer de schoen klaar was. intusschen is de Lima Cord Sole and Heel Company, Lima (Ohio) U. S. A. er in geslaagd, een zool en een hak aan de markt te brengen, welke niet alleen alle voordeden van leder in zich vereenigen, doch dit laatste zelfs verre overtreffen Ook laat het zich even fraai en net, zoo niet netter afwerken dan leder. Zij brengt namelijk thans in den handel onder den naam van Gro—Cord als laatste en volmaakt product voor de schoenbezoling een zool en hak, welkt geheel doorplant is met koordvezels, welke „kopsgewijs" daarin zijn aan gebracht. Deze koordinplanttng ver hindert in de eerste plaats op absolute en afdoende wijze het zoozeer ge vreesde „slippen" en in de tweedt plaats verhoogt dit in zeer belangrijke mate den levensduur der zolen en hakken, doordat deze koordvezels, in de rubber geplant zijnde, een grooten weerstand bieden aan slijtage. Met deze zolen en hakken onder zijn schoe- nen loopt men bijgevolg op de uit einden der in rubber geplante koord vezels, wat men het best vergelijken kan met de bekende houten-blokjes bestrating in verschillende groote steden. Deze houtblokjes zijn, zooals bekend, op hun „kop" geplaatst, zoo- dat het verkeer in aanraking komt met de vezeluiteinden van het hout en bieden lange jaren weerstand aan het daarop plaats vindend verkeer. Zouden deze blokjes echter op hun zijde gelegd zijn (waarbij dus de vezel in de lengte met het verkeer in aan raking komt) zoo zouden ze zeer snel versleten zijn. Juist op dezelfde wijze als het verkeer over de koppen der houtvezels van voornoemde blokjes plaats heeft, komt de slijtage bij deze Gro—Cord zolen en hakken op de uiteinden der touwvezels met 't zelfde resultaat: langen levensduur. Van deze zolen en hakken zijn reeds millioenen paren tot volle tevreden heid der dragens gebruikt. Zeer ge schikt zijn deze zolen en hakken ten gebruike bij het beoefenen van de verschillende takken van sport op nat gras en vette slibberige wegen en in het algemeen daar, waar het glad en glibberig is en er veel gevaar voor uitglijden bestaat. De „Gro—Cord" tak en zool, die elfmaal gepatenteerd is, zal speciaal met het oog op de a s. Olympische Spelen als bij uitstek geschikt materiaal voor sportschoeisel zeer zeker veel aftrek vinden. Reeds groote orders werden bij schoenfabrie ken hier te lande geplaatst. Bij het fabriceeren dezer zolen en liakken is uitgegaan van't siandpunt Quality first". Zij worden geleverd in verschillende uitvoeringen en mo dellen voor sport—, golf—, tennis—, werkplaats— en wandelschoenen, in de kleuren zwart, grijs, bruin, rood, etc. De agente voor Nederland Is de irma A. van Helvoirt de Nijs, alhier. Het Moer dijksche Veer. De Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club deelt mede, dat van Don derdag 5 April tot en met Dinsdag 10 April de dienst aan het Moerdijk- rche veer gedurende de drukke uren zal worden uitgebreid. Brabantsche Illustratie. De Brabantsche Illustratie die zich meer en meer in onze Provincie Inge- ourgerd heeft, opent den tweeden jaargang met een lijvig nummer van met minder dan 32 pagina's. Het titelblad geeft de portretten van de hoogste autoriteiten van Kerk en Staat onzer provincie n.l. Mgr. Diepen, Mgr. Hopmans en Mr. A. baron van Vuorst tot Voorst, Commissaris dei Koningin. Bij een artikel „De leiding der provincie Noordbrabant, van M K. zijn opgenomen foto's van het Gou vernement en de mannen die er lei ding hebben te geven. Heiman Moerkerk karakteriseert eenige Brabantsche typen. Vincent Cieerdin senrijft over 's-Her- togenbosch in heden en verleden dr. P. C. de Brouwer schonk een bijdra ge „Katholiek Brabant Katholiek" Voorts zijn opgenomen de portret ten van Statenleden, terwijl de rector Magnificus der R K. Handelshooge- school dr. Th. Goossens over deze instelling schrijft. Verder kiekjes uit Brabantsche gemeenten; een artikel van H. J. M. Ebeling over de Illustie Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Bosch met diverse afbeellngen, een bijdrage over de P.N E.M. met veel prentjes en even eens verlucht met mooie foto's een artikel van E. over het Centraal Noordbrabanisch Museum. Een nummer waarvoor wel belang stelling zal bestaan. Noordbr. Mij. van Landbouw. Dinsdag j.l. vergaderde te Breda in calé „De Beurs, het Hoofdbestuur der Noord. Brab. Mij. van Landbouw onder leiding van den heer P. M. Sneep te Dinteloord. In zijn openingswoord wees deze op het vele nuttige werk, dat door de Maatschappij voor hare leden wordt verricht. Vooral door keuring van gewassen te velden en ook door de werkzaamheden van het Veevoeder- bureau. Veel meer kon nog worden gedaan bij voldoende medewerking. De moei lijke tijden moesten hiertoe aansporen. De toekomst lijkt niet rooskleurig. Alle landen, bijna zonder onderscheid zijn bezig onze export steeds meer moeilijkheden in den weg te leggen. Duitschland verhoogt zijn invoer rechten op aardappelen en varkens- vleesch. Frankrijk op kaas en vleesch. Engeland weert ons varkensvleesch onder het voorwendsel van sanitaire maatregelen. Daarentegen geeft NleuwZeeland een toeslag van 10 pCt.op uitgevoerd bacon. Bijna alle suikerproduceerende landen geven in den een of anderen vorm protectie aan hunne suiker industrie. Alleen onze landbouw mist in dit opzicht allen regeeringssteun. Spr. meende, dat ook wij tot retorsie-maat regelen worden gedwongen en deed verder een beroep op de regeering om de opbrengst van den vleesch- accijns te besleden ter bestrijding van het mond- en klauwzeer en de tuber culose onder het rundvee. Ook achtte hij het billijk en in het belang van landbouwers en landarbeiders, ja der geheele maatschappij, wanneer een gedeelte van den suikeraccijns werd terugbetaald aan de suikerproducenten in den vorm eener productiepremie. Jubileum van der Putt de Vlam, Eindhoven. De fabrieksgebouwen der N.V. van der Putt <S de Vlam's sigarenfabrieken, No. 29. Zaterdag 7 April "28. 51e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9