Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ftozen i^GDRDBRABATiD FEUILLETON NUMMER 30. WOENSDAG 11 APRIL 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJK SCHE STOOMDRUKKERIJ 4NT00N TILLEN. Telefoon No. 32. Tdegr.-AilresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Nieuwe vliegtocht. Naar wij vernemen is door een Amerikaan bij Fokker in Amerika .de Fokker Universal", het nieuwste toe stel van Fokker, waarbij het principe van de vrijdragende vleugel is losge laten, dat dus vleugelbespanning zal hebben, aangekocht, waarmede deze Amerikaan een vlucht van Londen naar Tokio gaat ondernemen. Twee Soesterbergsche vliegers zullen de machine besturen. Zeer waarschijnlijk zuilen dat de oificier-vliegers Schot en Sandberg zijn. Pro/, dr. Ritzema Bos. f Vrijdagnacht is te Wageningen over leden prof. dr. J. Ritzema Bos. In 1906 werd hij benoemd tpt directeur van het te Wageningen opgerichte phytopa-thologisch instituut, verbon den aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin en Boschbouwschool. Bij de verhef fing dezer school tot Landbouwhooge- school in 1918 werd de overledene hoogleeraar, Bij het bereiken van den 70 jarigen leeftijd in 1920 trad hij af, De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Van zijn hand zagen vele werken en leer boeken over plant- en dierkunde het licht. Hij heeft groote verdiensten voor den landbouw gehad. De werkloosheid in 1927. Het aantal personen, hetwelk in het onderzoek naar de werkloosheid in Nederland betrokken is, bedroeg op 1 januari 1928 blijkens de Maart-afle vering 1928 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek 316170 (in hoofdzaak georganiseerde, tegen werkloosheid verzekerde, werk nemers). 39) „Dank U beleefd, Hoogheid. U weel, dat ik niet bang ben". „Neen, natuurlijk niet beste jongen. Waarvoor ook? Menscben zullen je niet in den weg komen en de dooiden staan niet op. Ik wil je evenwel niet dwingen om er been te gaan en bet gaarne alleen doen. Zeg bet mij maar gerust en zonder vrees, wanneer je bet liever niet doet?" „Uw Hoogheid is altijd zoo welwil lend en goed. Maar ik ga gaarne. Het zon Uw Hoogheid maar weer zenuw achtig maken, mij niet. Het is veel be ter, dat ik ga Mevrouw zal boven wel eenigszins bang zijn. wat bet we der betreft". „Je hebt gelijk je denkt ook aan alles, Rataiczak. Nu dan goeden nacht. Ik dank je. Even daarna kwam vorst Hochwald, met een licht in de band, in de biblio theek maai- Spini had reeds van te voren zijn, kaars uitgedaan en was ach ter een der groote venstergordijnen gaan staan. Eigenlijk ergerde bij er zich over dat hij bet deed. Waarom zou hij zich geen boek halen? Daarin lag De krachtens de reglementen der werkloozenkassen verstrekte uitkeerin- gen in 1927 en 1926 bedroegen in totaal resp. f6 053.700 en f5 274.900. De bouwbedrijven hebben het grootste aandeel in de uitkeeringen, n 1. in 1927 bijna 1/3 en in 1926 ruim 1/4 van het totaalbedrag. In 1927 werd minder uitgekeerd dan in 1926 o.a. voortextielnijverheid, tabakindustrie en lederindustrie. Een kunstzijdefabriek te Nijmegen. Naar wij vernemen heeft de directie der Enkafabrieken onder de gemeente Nijmegen 7i H.A. grond voor den bouw van een nieuwe Kunstzijdefabriek aangekocht, berekend voor 1500 arbei ders. Verschenen zijn de praeadviezen die worden behandeld op de a.s, Partijraadsvergadering van de R. K. Staatspartij en handelen over: De taak van den wetgever in den ko menden tijd ten aanzien van de ver houding tusschen werkgever en werk nemer in het bedrijfsleven. Zondag is tegen alle Haarlem- sche bioscoopdirecteuren proces-ver- baal opgemaakt, omdat de bioscopen op dien dag, in strijd met het voor schrift van B. en W., hetgeen door de directies niet als wettig wordt erkend, geopend waren. Ook tegen alle Leidsche bioscoop exploitanten is proces verbaal opge maakt, omdat zij Zondagavond bios coopvoorstellingen gaven. In Tilburg is tegen de directeuren der daar gevestigde bioscopen, waar Zaterdag, den laatsten dag van de Stille Week, bioscoopvoorstellingen zijn gegeven, een gerechtelijke actie ingesteld, omdat bij hun voorstellingen muziek werd gemaakt zonder vergun ning van den burgemeester. De burgemeester van Tilburg stelt zich op het standpunt, ook door den burgemeester van Den Haag ingeno- men, dat de vergunningen krachtens toch niets ongeoorloofds? Toen (le vorst de bibliotheek uit was, en Rataic zak hem een poosje later volgde, zorg vuldig rondkijkend of bij soms nog iets bad vergeten, toen eerst kwam hij Spi ni de gedachte op „Het was goed, dat ik mij verborgen hield ik. zal de zen man volgen"j In bet afgeluisterd gesprek bad hem natuurlijk de vermelding van het „roo- de licht" getroffen. Het overige, ook dat hier of daar een vensterluik moest worden aangebracht, liet hem geheel onverschillig. Maar bet slot van bet gesprek maakte hem weer nieuwsgie rig en deed hem in zich zelven de op merking maken „Zoo, de beer des buizes kent dus de oorsprong van bet „roode licht" en laat er ons kalm bet hoofd over breken. Nu, goed. ook ik wil weten, wat bet beteekcnt." Nu behoort echter bet spionneereti in eens anders zaken niet tot, de dele eigenschappen van den mensch. Maar Spini bad ook geeiij edel karakter. Zon der zich verder te bedenken trok bij zijne pantoffels uit, stak ze in den zak van zijn jas en sloop op zijne kousen onhoorbaar Rataiczak achterna, die de sleutelkast in bet portaal opende, een grooten verroesten sleutel van den haak nam en zich daarmede door eene deur verwijderde, waarvoor een Oos- terscb kleed hing en die tot dusverre aan Spini's aandacht was ontgaan. Toen de laatste van zijn kant na een poosje het gordijn optilde, zag hij dat de kamerdienaar de deur had laten openstaan en nu in eeti, groot, kaa.l, ge welfd vertrek een lantaarn aanstak. Toen zag hij) liem 'n langwerpig plank je met een hamer en eenige spijkers van de bioscoopwet verleend, uitsluitend de filmvertooningen gelden, terwijl de bioscoopdirecteuren van oordeel zijn, dat de Bioscoopwet onder een bios coopvoorslelling verstaat een filmver- tooning, begeleid met muziek en afgewisseld door variéténummers. BUITENLAND. In Japan werden 1013 communisti sche agitators gearresteerd, wegens deelneming aan een wijd vertalkte samenzwering iegen den keizer van Japan. De politie zou bewijzen hebben dat de draden dezer samenzwering naar Moskou loopen en dat de radicale partij bij de jongste verkiezing geld van Rusland heeft ontvangen. De regeering heeft de ontbinding gelast der extremistische proletariërs partij „Ronoto" en twee andere extre mistische politieke organisaties, daar deze een bedreiging vormen voor de veiligheid van het land. Er bestaat trouwens in heel Japan al eenigen tijd groote opwinding over het bericht dat er onder invloed M mï»i643*A*i6434!!!!! den grond opnemen, een tweede deur opensluiten en door deze verdwijnen. Spini volgde voorzichtig en zag Rataic zak eene steile wenteltrap afgaan, die hij nu eveneens voorzichtig betrad, hoe wel ze van steen was en hij dus niet bang behoefde te zijn, dat. het. geluid zijner voetstappen gehoord zou wor- Dat was eene trap, zooals men die al leen in oude kasteelen vindt, glibberig van de vochtigheid, terwijl van hene den een akelige kelderlucht opsteeg, die zoo beklemmend op bet zenuwge stel van den mensch werkt. De trap liep', uit, op een breede gang, die wel een zaal geleek, en, verderop een boek vormend, zich voortzette. Het plafond was boogvormig gewelfd de grond met groote, vierkante stee- nen ingelegd en, inplaats van ramen, dienden schuin in den muur gebouwde schietgaten tot liet binnenlaten van licht en lucht. Het rollen en ruiscbeh der golven, dat door deze langwerpig, smalle bressen in den muur heendrong, deed Spini opmerken, dat bij zich aan de zeezijde van bet slot, in het oudste, onbewoonde gedeelte daarvan bevond, in het gedeelte, dat men van de zeekant uit kon overzien, en waaruit, naar zijn berekening, bet geheimzinnige roode licht moest komen. De breede gang. die Rataiczak nu inging, langzaam en voorzichtig ge volgd door Spini, moest eertijds, toen Hochwald nog eene vesting was, als wachtkamer hebben dienst gedaan, dat bewezen de tafels, de banken en de hou ten stoelen, die.aan den wand stonden. In de boeken lag nog andere rommel, als kisten, gebroken stoelen, latten, enz., en dicht bij den uitgang stond 'n van Russische zijde—een complot was gesmeed tegen den keizer van |apan. In verband daarmee zijn over de 1000 lieden in hechtenis genomen. Deze Russische bemoeiing heelt in japan de grootste verbittering teweeg gebracht. De Roemeensche ministerraad heeft opnieuw en definitief het voor genomen congres der nationale boeren partij in Alba Julia verboden. Het bestuur der nationale boeren partij verklaart zijnerzijds eveneens opnieuw, dat het congres, in weerwil van alle regeeringsverboden, gehouden zal worden. De minister president Vintila Bra- tianoe heeft in de clubzitting der meerderheidspartij het regeeringsbe- sluit meegedeeld. Hij zeide, dat men den nationalen boeren het houden van een congres in een andere stad van Zevenburgen wel kon toestaan, maar niet in Alba Julia, dat door de proclamatie van de vereeniging van Zevenburgen met Roemenië het sym bool der Roemeensche eenheid en broederlijkheid geworden is en dus niet gemaakt mag worden tot eer. symbool van den haat. De „Voss. Ztg." verwacht op grond van .speciale inlichtingen" zeer ernstige politieke gebeurtenissen de eerst volgende weken in Roemenië. Het plan zou zijn, 'n soort tegen- regeering uit te roepen op het Alba Julla-congres, dat door ongeveer 300 000 boeren zal worden bezocht. Daarna zou men een opmarsch naar Boekarest ondernemen, naar het model van den fascisten opmarsch naar Rome. Naar aanleiding van een be spreking te Milaan tusschen Musolini en den Turkschen minister van Buiten- landsche Zaken, heerscht er bezorgd heid naar aanleiding van een gerucht omtrent een verband tusschen Hon garije, Turkije, Bulgarije, Griekenland en Italië. groote, d.w.z. meer lange en platte dan liooge kist, op welks deksel de schim mel wel een duim dik stond, en die half vergaan was. Eenige kolossaal groote muurkasten, waarvan de eikenhouten deuren half in de scharnieren hingen, en de afgebroken boekenplanken daar van wezen nog duidelijker op de vroe gere bestemming van dit vertrek als wachtkamer; slechts een dezer kasten was gesloten en Spini zag hoe Rataic zak deze deur opende en de drie of vier planken, die die muurkast vormden, er uit nam. Daarop ging hij de aldus ge vormde holte in; Spini hoorde een sleu tel of eene veer moeilijk werken en toen was de kamerdienaar met 't licht spoorloos verdwenen. Met één enkelen sprong, als van een panter,, was Spini, zonder geruisch te maken, hem nagesneld te laat, er was niets anders te zien dan een dichte eikenhuoten achterzijde, zooals hij elk der andere kasten. Voorzichtig stak Spini een lucifer aan en verlichtte hier mede den wand er was geen ken toe ken aan te zien, geen geluid door te hooren, vooral doordat de toenemende j storm en het ruischen der zee, elk ge luid overstemde. Een tweede lucifer stelde Spini in staat eene geschikte plaats uit. te zoeken om zich te verber gen; hij vond die achter eene kist van meer dan manshoogte, die leeg in eene muurnis tegenover de geheimzinnige kast rechtop was neergezet en van waar hij door een gat in den bodem eene mooie gelegenheid had om alles gade te slaan. Intusschen was het on- weder ineer en meer losgebroken en 't. roode, zwavelgele en violette schijnsel van den bliksem, dat door de schietga- Uit Venezuela wordtgemeld.dat in de hoofdstad Caracas, Zaterdag een militaire opstand is uitgebroken, die echter snel is onderdrukt. Volgens officieele mededeeling had den de muitende troepen, na de offi cieren, die trouw wilden blijven aan het gezag te hebben gedood, zich be geven naar het tuighuis in de San Carloskazerne. Daar was echter het gerucht van de muiterij reeds vooraf gegaan en toen zij er aan kwamen, werden zij daar met een salvo geweervuur ont vangen. Velen werden gedood of gewond de overigen konden gemakkelijk wor den gevangen genomen. De „Daily Express" heeft een onderzoek doen instellen naar de toe standen in Mexico. De vertegenwoor diger van het blad heeft .volledig heidshalve" ook Calles willen hooren over de geweldige Katholieken-ver volging en van dezen heeft het blad nu. volgens een Reuter—telegram, de volgende verklaring te publlceeren gekregen „De Mexicanen zijn slechts eigenaar van een derde gedeelte van den rijk dom van hun eigen land. En van dit derde bezit de Katholieke Kerk zestig procent 1" .Buitenlandsche priesters", ver volgde Calles, „zijn een ramp voor ons!" Calles gaf wel de mogelijkheid toe, dat 'n vijftigtal priesters in Mexico zijn doodgeschoten, maar zeide hij, .allen waren rebellen, ze waren ge wapend, toen men hen gevangen nam". ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft ten drong, gaf aan de op zich zelf reeds huiveringwekkende plaats een spook achtig aanzien. Spini was niet iemand, die zich licht vrees liet aanjagen, maar was bijgeloo- vig, evenals alle Italianen, en de kou de van den vochtigen grond, waarop hij met zijne dunne kousen stond, drong hem door merg en been. Om de steeds toenemende beklemming van zich af te schudden, begon Spini bij 't steeds aanhoudende weerlicht, de schietgaten te tellen, zooals hij reeds dikwijls van het zeeterras uit had ge daan. Hij telde er slechts zes van buiten waren het er echter zeven, en nu herinnerde hij zich ook, dat de muur van buiten niet recht doorliep, maar schuin een uitbouw, als bescherming tegen de golven, vertoonde, en dat juist deze uitbouw eveneens een schietgat liet zien. Zonder twijfel verborg nu de kast, waarin Rataiczak was verdwe nen, het schietgat, dat. volgens Spini's berekening ontbrak en dan moest deze uitbouw van den muur ook niet massief zijn, maar eene; kamer vormen. Door 't steeds toenemende geruisch van den storm heen, meende Spini gehamer te hooren, toch duurde het voor hem bijna een eeuwigheid, eer zijne hoop werd vervuld en Rataiczak weder verscheen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatsclie Courant, Dit blad verechflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE BOHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Dultsch van nrmnu von adlebsfeld-bali.estbev. 'lAPPy VA* VERZEKERING OP HETLEVEM

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1