.1 iel aangaan adres Laai al Dra advertenties I mme sioomheh] aai» helen „HET IIIITTE IUITH0EN" Notaris A. Schaap f 2900.- Notaris van Ham PONMEY'S Attentie. den geheelen dag Pakpapier. INRICHTING VOOR DE VERVAARDIGING VAN publiek ver koop en A. Kohier, Altnkerk. bulten den huidenhandel en looierij staande, als abonné nogmaals eenige plaatsruimte, daar ik toch nog steeds met deze branche medeleef. Vóór 14 dagen las ik een eenvoudig berichtje in de Nieuwe Rotterdamscne Courant, hetwelk U blijkbaar over- naamt in uw blad van 28 Maart. .Miltvuur. Te Hirschberg a. d. Saaie hebben in de leerfabriek Knoch Co. 28 arbeiders miltvuur gekregen door de bewerking van huiden uit China, die blijkbaar niet met voldoende zorg ontsmet waren". Dit laatste gedeelte frappeerde mij ten zeerste n.m.l. de ontsmetting. Wellicht is de jongere generatie in het huidenvak niet zóó op de hoogte als de oudere. Wij ouderen weten dat huiden afkomstig van dieren gestorven aan de pest zooals indertijd rond 1900 in Bombay en Transvaal zonder gevaar zijn, daar de pestbacil sterft met het dier. Men heeft zich toentertijd wel eens ongerust gemaakt met de overstrooming van millioenen dezer vellen over West- Europa. Waar het hier nu miltvuur betreft, verkeeren wij in eene veel gevaarlijker conditie, daar deze bacil niet is te dooder:. Het beste middel tegen ont smetting is nog langdurig sterk kalken, doch 't is steeds gebleken dat dit geen algeheel ontsmettingsmiddel is Ik her inner mij nog iets uit mijn kindsche jaren toen deze streken ook over stroomd werden met huiden en vellen uit Mantsoerije, Mongolië en iets Zuidelijker streken in China. West- Europa lijdt als inheemsche ziekte aan mond- en klauwzeer. Deze twee genoemde provincies van China lijden aan epidemisch miltvuur. Het is in de jaren 1865 tot 1875 zóóver geloopen, dat door de tallooze gevallen met doodelijken afloop in Brabant de werknemers deze huiden geboycot hadden om dezelve nog te verwerken en heeren huidenhandelaren, mijn vader incluis, met de gebakken peren zaten te kijken. Mij is nog een flauwe herinnering bekend uit dien tijd dat ruim 1500 dezer zoolleerhuiden aan c.a. 15 ets. per pond. droge prima waar op lang crediet zijn verkocht aan een looier met volwassen zoons, die het nog waagden. De winst hierop behaald, is destijds de grondlegging geweest eener nog bestaande zaak in deze provincie, waarover ik niet lang geleden met nog één ouden firmant sprak. Nu vraag ik, staan wij op dit oogen- blik weer voor een dergelijke cata strophe voor de werknemers? Een sporadisch geval kan altijd voorkomen doch waar in ééne fabriek 28 werklui aangetast zijn, daar moeten naar mijn bescheiden meening huiden verwerkt zijn, die uit een district afkomstig zijn waar een miltvuurhaard aanwezig was. De mij einde 1927 onzinnig hoog voorkomende huidenprijzen, (ik hoop geen roet in 't eten te gooien daar men 3 jaar geleden voorspelde er geen rubber meer te krijgen zoude zijn in '28, doch nu weer ruim één shilling noteert, commentaar over bodig) zullen hieraan eene groote schuld hebben, daar in dergelijke tijden van wilde hause en speculatie, uit alle hoeken en gaten ons artikel wordt bijeengeraapt en naar de uit- voerhavens gaat, ten deze Shanghai, Tientsin en heden ten dage willicht Port Arthur en Kiaustsjou de oude gepachte haven van Duitschland voor den oorlog. Laat men toch dubbel voorzichtig zijn De gevoelige finan tieele klap, welke mijn vader destijds kreeg is mij steeds bij gebleven en hoe goedkoop ik ooit de huiden ge kend heb speciaal in 1890/96, steeds heb ik gezegd „hands off" van dit artikel. Het gaat hier niet alleen om de werknemers, doch ook wel degelijk om de werkgevers 11 Levendig her inner ik mij nog het geval aan één mijner Londensche jonge vrienden over komen, die hoewel bekwaam huidenkenner nooit een huid aan raakte doch met een puistje in den hals door opwaaiend stof geïnfecteerd werd en in één der Londensche zie kenhuizen, waar ik hem nog bezocht heb, het op den dood af, er door heeft gehaald 1 Men is op het gebied van miltvuurbehandeling uitstekend op de hoogte in de Londensche hospita len, daar herhaaldelijk vele gevallen in de „warehouses" voorkomen. Als looiersleerling hing bij mijn patroon dan ook steeds een fleschje met een bijtend vocht in de looierij, voor ge vallen wanneer men aan een puistje twijfeldezóó zat er destijds nog de schrik in. Indien ik mij wel herinner, was dit afkomstig van Dr. Maas te Dongen, die eene vermaardheid bezat betreffende genezing en dus destijds reeds op dit gebied specialist was. Ouden van dagen zullen zich dit wel herinneren. Nu zal men wellicht wel eens vra gen als buiten het vak staande waar mede ik me nu bemoei? Welnu de reden is, dat voorjaar 1927 zich in een drietal dagen hier te Capellezich een dergelijk geval afspeelde met een jongen werkman van één der zeer bekende schoenfabrieken mijner woon plaats, nalatende eene jonge weduwe met twee weezen en zijne oude schoonouders, hoogst fatsoenlijke men- schen die van geen liefdadigheid wen- schen te weten. Zoo gauw ik het hoorde, maakte ik den behandelenden arts op miltvuur attent, daar het mij, hoewel leek, voorkwam inhaerent daaraan te zijn. Het lijk, met voor mij alle deze verschijnselen werd in beslag genomen, en nu is men in hoogste instantie nog aan 't proce- deeren of de weduwe in aanmerking komt voor uitkeeringl! Het laatste nieuws wat ik hoorde was, dat de man zich wel aan een roestige spijker in de bedstede ge schramd kon hebben Geachte redac teur, er is een overcompleet aan artsen. Zet s.v.p. of schoenfabriek der R. V. B., dan schien zekerder. op iedere looierij een arts op kosten hebben ze het mis- Mijn vraag is nu, is de sociale dure wetgeving nu ge maakt om Heeren Doktoren, advoka- ten en pennelikkers aan een goed honorarium of salaris te helpen, óf voor de werknemers en nabestaanden Ik weet dat er werknemers zijn, die roekeloos genoeg zijn om zich te laten verminken, doch deze uitzonde ringen zijn toch geen regel. Ligt het niet op den weg der bonden van leder en schoenfabrikanten hieraan eens de aandacht te wijden en om eene soepelere toepassing te vragen De tijd is toch Goddank voorbij, dat een menschenleven geen waarde meer hetft zooals in 1914/'18 en daarbij weduwen en weezen onverzorgd ach ter latend Hopende een steentje tot voorzich tigheid bijgedragen te hebben. Met dank voor de plaatsruimte Hoogachtend Uw dw. dn. A. M. VERHEIJDEN Azn. 's-Greveld.-Capelle, Maart '28. KERKNIEUWS. De Bossche Synode. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's Hertogenbosch, heeft oenoemd tot promotor in de Diocesane Synode die 24 April a.s. en volgende dagen in de Bossche kathedraal van Sint Jan zal worden gehouden, den hoogeerw. heer Mgr. J Pompen tot notarii de hoogeerw. heeren J. L Brekelmans en F. A. J. A. Goyaerts tot secretarissen de hoogeerw. heeren A. F. M. Sweens en Dr. F. A. M.van Welie; tot ceremoniemeester den zeereerw. heer W. P. A. M Mutsaerts tot advocaten de hoogeerw. heeren P. van den Heuvel en C. A. A. van Son, tot cantores de zeereerw. heeren F, j. M. Franken en M. van de Ven GEMENGD NIEUWS. Op de spoorlijn Delft—Schie dam achter de lijm en gelatinefabriek te Delft is Zondagochtend de 25- jarige W. Dam door een trein over reden en gedood. De man was ge huwd en had een kind. Luitenant der cavalerie v. d. Minne te Deventer is Zondagmorgen, toen hij met zijn paard aldaar over een hindernis wilde springen, door het struikelen van het paard gevallen. Hij geraakte onder het dier, dat hem door een trap, ernstig aan het hoofd heeft gekwetst. De officier is naar zijn woning vervoerd. De 6 jarige C. de H. van D., te Loosduinen is Zondag op een erf aan den Houtweg aldaar door eigen onvoorzichtigheid in aanraking geko men met een in werking zijnden elec tromotor. De drijfriem greep den rechterarm van het jongetje, dat deer lijk aan dat lichaamsdeel werd ge wond. De eerste-hulpdienst vervoerde den knaap naar het Roode Kruis-zie kenhuis, waar de arm werd afgezet Gisteravond is de ongeveer 18- jarige H Weits, van Stadskanaal, die met zijn motorrijwiel in de richting Wildervank reed, in volle vaart tegen een langs den weg staand motorrij wiel opgereden. De botsing'was zóó hevig, dat W. over kop sloeg en be wusteloos bleef liggen. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, alwaar hij korten tijd na aankomst overleed. Een hevige brand heeft te Cisco (Texas), een farm in de asch gelegd, waarbij acht personen om het leven zijn gekomen. Dezer dagen bemerkten buren, dat brand uitgebroken was in het huis van den Russischen ingenieur Voike vitsj te Bjergsted, Denemarken. Deze ingenieur was 8 jaar geleden uit Rus land gevlucht en had zich sedert in Denemarken opgehouden. Toen men de woning binnendrong, bevond men dat in alle kamers stroo neergelegd en met petroleum begoten was, waarna het in brand gestoken was. De brand werd gebluscht en een nader onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de vrouw, de schoonmoe der, de 19 jarige zoon en de 16 jarige dochter van den ingenieur dood in hun bedden lagen. Zij waren door bijlslagen om het leven gebracht. De ingenieur zelf had zich opge hangen. Men vermoedt dat financieele zor gen aanleiding tot dit drama zijn ge weest. Gisternacht is bij een ernstige vechtpariij den 17 jarigen J. v. Boer tien te Hollveld de halsslagader door gesneden, waardoor bijna ooger.— blikkelijk de dood intrad. Een aantal personen bij de vechtpartij betrokken, is in arrest gesteld. De daders zijn nog onbekend. De dader van den moord te Hoogeveen is de 18 jarige B. H. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De commissaris van politie te Kerkrade verzoekt namens de ouders opsporing en aanhouding van den 18 jarigen H. S. H., die op 2 Maart de ouderlijke woning heeft verlaten. Sedert is niets meer van hem verno men. De 17 jarige M. G. uit Elsloo, in dienstbetrekking te Geleen, heeft sedert 18 Maart haar dienst verlaten. Het laatst is zij op 19 Maart te Sit— tard gezien. De burgemeester van Geleen verzoekt namens den vader haar aahouding en voorleiding. Gisterenmiddag wilde op de Haarlemmer straat te Leiden de 62 jarige F. R. uit Sassenheim na het passeeren van een motorwagen van de tram van de H. T. M., de straat oversteken. Hij bemerkte niet, dat er zich nog een aanhangwagen achter 't eerste rijtuig bevond. Hij werd aange reden, kwam te vallen en geraakte met zijn linkervoet onder den aan hangwagen. welke voet totaal werd afgereden. De man werd naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Men meldt uit Maastricht De 18—jarige H. G. is gisteren avond ter hoogte van de Sandersbrug in het Kanaal verdronken. Te Baflo is de 20-jarige smids knecht bij het spelevaren verkronken Op het Comomeer is 'n motor boot met twintig pleziergasten omge slagen, tengevolge van het onklaar raken van het roer. Er zijn vermoe delijk tien menschen bij het ongeluk omgekomen. Zondagavond is de 18 jarige Weits, die met zijn motorfiets over Stadskanaal naar Wildervank reed, in botsing gekomen met een bij den weg staanden motor, W. liep ernstige verwondingen op, hij werd onmiddel lijk naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd waar hij aan de bekomen kwetsuren is overleden Zondagavond heeft, zoo wordt aan Het Volk gemeld, omstreeks half negen op de lijn Gouda—Den Haag. tusschcn de stations Bleiswijk en Zoetemeer een vreeselijk ongeluk plaats gevonden, waarvan een 4 jarig dochtertje van den heerN Oudshoorn, wonende te Gouda, het slachtoffer werd. De heer Oudshoorn reisde met vrouw en kind. Het kind zat op de bank en tuurde naar buiten. Vermoe heeft het met den voet den veilig heidsheiboom van het portier naar omlaag gedrukt. Toen het een paar oogenblikken later voor het deurtje ging staan, viel dit open en het kind naar buiten, Onmiddelijk werd aan de noodrem getrokken en de trein tot stilstand gebracht. Tegelijkertijd passeerde echter een trein van den anderen kant en vermorzelde het kind. De ontstelde ouders en an deren, die bij het zoeken behulpzaam waren, vonden 300 meter verder hef deerlijk verminkte lichaampje van hun eenige kind. Het hoofd en de armen waren van het lichaam gescheiden. Het lijkje is per trein naar Gouda vervoerd. Maandagmiddag ongeveer 12 uur is een groote autobus van de A.T O., rijdende in de richting Gorinchem. op den Dortschen weg door te ver uitwijken voor een auto, van den dijk gereden. De autobus welke bestuurd werd door den hulpmonteur B., wonende te Gorinchem, bleef op het talud hangen. De bus was vol met passagiers, die allen met den schrik vrij kwamen. Vanochtend heeft een chauffeur van de Gemeentelijke reiniging in Den Haag bij het verrichten van werkzaamheden in de Boekhorststraat aldaar een lijkje van een pasgeboren kind gevonden, dat hij bij de politie gedeponeerd heeft. Er waren kentee- kenen op hetjlljkje, welke op kinder doodslag wijzen. ADVERTENTIëN. GETROUWD: J. H. Steegmans en 40346 J. A. C. Charles. Wialwflk ig28 Venlo De Heer en Mevrouw STEEG- MANS-Charles danken hartelijk voor de bij hun Huwelijk onder vonden belangstelling. Hiermede geven wij kennis van 't overlijden van onzen geachten Oud-Gedelegeerd Commissaris en mede-op richter der N.V. Stoom LEDERFABRIEK „De KROON", den WelEd. Heer M. E. LEVENBACH. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hooge eere blijven. W. P. C. ELBERS. P. W. C. ELBERS C. J. ELBERS. Waalwijk, 10 April 1928. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons zoontje Adolph, Jan, Marins, 7 weken oud. M. Caderius van Veen A. Caderius van Veen- Rant. Lingfield (Surrey) Engeland. 10 April 1928 40356 te Waalwijk, bericht dat het vast goed te Sprang van de Erven C. VAN DOMMELEN is ingezet op Toeslag op Dinsdag 24 April 1928, des avonds 7 uur ten koffichuize van G. VAN CAEM te Sprang. 40357 te Kaatsheuvel, zal voor de Gemeente Loon-op- Zand, Dinsdagen 17 April en 1 Mei 1928, 's avonds 7 uur (tegelijk met de veiling Vloemans en van Stappershoef) resp. in café's van Mej. de Wed SMIT en van den Heer VAN DUN aldaar Een schoon bouwterrein, aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel deel van Sectie B nr 5130, neven de dokterswoning, ter volledige diepte van het perceel, breed langs de straat 8','2 M welke breedte achter de bestaande woning tot aan het kippenhok in schuine richting uitloopt tot pl.m. 9l/a M. Achter het kippenhok wordt als scheiding de haag gevolgd welke zich in den tuin bevindt. Dadelijk te aanvaarden Zie publicaties. 40358 Bij deze betuig ik mijn besten dank aan mijn geachten patroon, den heer H. DONKERS, voorde hartelijke blijken van erkentelijk heid, ondervonden bij gelegenheid van mijn 25-jarige dienstbetrek king in zijne onderneming. P. VAN BOKHOVEN 40353 Groensteeg 16 Waalwijk WAALWIJK. Op Donderdag 12 April worden te koop aangeboden bij MAX GOVAERTS te Waalwijk Een advertentie in DIT BLAD, dat in Waalwijk, Kaatsheuvel, Sprang, Vrij hoeve Capelle, Capelle, Waspik, Dru- nen, Dussen, enz;., enz., ALGEMEEN gelezen wordt Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat ons kantoor Grootestraat 205 geopend is, nl. van 8 uur v. m. tot 8 uur n'm. Men kan er dus evengoed 's middags van 12-1 Va als 's avonds van 6-8 uur terecht. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen. FOKKERIJ J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. in verschillende maten. voor. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Deensche W L. W L Eng.Tent.-t. W. Wyand. Ancona's. LOONBROEDEN. Prima resultaten. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder 1 Waalwijksche Stoom dr. Antoon Tielen OPGERICHT 1872. van de meest gewone tot de fijnste kunst drukwerken, handelsdrukwerk, couranten, vereenigingsorganen, periodieken, boekwer ken, catalogi enz. Uitgebreid personeel. Nieuwste machines. Mooie lettersorteerlng. Vraagt offerten of Reizigersbezoek. Agent te Kaatsheuvel: A. VAN DER WEE-COOLS, Schoolstraat. ALLE DRUKWERKEN,

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 3