DE [CHI VAN HET ZUIDEN. GER0ALPA1 No. 30. Woensdag 11 April '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 April 1928. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 12 APRIL 1928. Benoeming. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's Her togenbosch, de edelachtb. heer E. C. j. Moonen, burgemeester der gemeente Waalwijk. Kerkmeesters. Door Z. D. H. den Bisschop van 'sBosch, zijn herbenoemd tot kerk meesters der parochie van St. jan, de heeren J. J. van Dooren en Gerard van Loon. Onjuist bericht. In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij in een gedeelte onzer op laag (voor Waalwijk) een bericht over genomen uit de „N. Rott. Ct." betref fende een ontwerp arbetdscontract, dat door de Federatie van Schoenfabri kanten zou zijn aangeboden aan de Arbeiders organisaties. Na nadere informatie is ons geble ken dat deze mededeeling een ernstige onjuistheid bevatte. Dit ontwerp is niet aangeboden door de fabrikanten aan de arbeiders organisaties maar juist omgekeerd door de Arbeidersorganisaties aan de Federatie van Schoenfabrikanten. Het luidt als volgt 1. Minimumloon voormannen van 15 tot 20'/2 jaar f 6 18.50, voor vrouwen van 15 tot 21 jaar en ouder f 5—12 2. deze loonen worden voor de steden met 5 pCt. verhoogd 3. tweemaai per jaar periodieke verhoogingen. 4. minimum weekloonen voor va lide mannelijke arbeiders van 21 tot 60 jaar (3 klassen) f 19—23,75; inde steden f 20—25; 5. stukwerkers verdienen ten minste 10 pet. meer. 6. bij slapte worden de minimum loonen geheel uitgekeerd 7. bestaande hoogere loonen blij - vven gehandhaafd S. kindertoeslag 75 cents per kind \van het derde af 9. een werktijd van 8'/2 uur per dag Zaterdags 5'/2 uur; 10. bij seizoendrukteis een werklijd- •verschuiving toegestaan, waardoor ge durende ten hoogste 13 weken 9l/2 uur per dag en 53 uur per week ge arbeid wordt 11. 6 verlofdagen met behoud van vol loon 12. doorbetaling van loon op Nieuw jaarsdag, 2en Paaschdag, Hemelvaarts daggen Pinksterdag, Maria Hemelvaart Allerheiligen en de twee Kerstdagen voor zoover deze niet op Zondag Vall3nbehouu Van loon bij huwelijk of ''Ti8 uitbetaling b'? ende 26 weken van 80 pC*- \an h( en bij ongeval als beaoe.'d in de On gevallenwet 1901 een voorschot van 70 pet., vermeerderd met 30 pc.- van het loon. De Waalwijksche Missietentoonstelling 14-17 April in de zalen van den R.K. Gildenbond. Zaterdag 14 April om 3 uur Officieele opening door Mgr. Jurgens, opgeluis terd door het zangkoor van de parochie van St. jan. Om 5 uur opening voor het publiek. Gedurende den avond vanaf 6 uur in de zalen dSr tentoonstelling muziek en zang door de Harmonie „St. Jan en het Revuegezelschap .Onderling Kunstgenot". Zondag geopend van half 12 lOthaii 3, waarbij om half een matinée door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk. Verder na 4 uur geopend en opgeluisterd door de Harmonie „St. Crispijn" en de Liedertafe! .Tot Bloei der Toonkunst". Maandagmorgen om 9 uur voor alle jongens en om half 11 voor alle meisjes toegang tegen entrée van 10 cent. Bij die gelegenheid zal voor de jongens een schooltasch en een voetbal en voor de meisjes een tompouche en een heel groote pop verloot worden. Maandagmiddag Opening om 2 uur en des avonds uitvoering door Waal wijks Symphonie-Gezelschap. Dinsdagavond om 7 uur precies trekking van de groote verloting. De entrée is 25 cent. A-s. Dinsdag zijn de kaartjes ver krijgbaar vanaf half 7. Namens 't comité mogen wij ver zoeken zooveel doenlijk te vlaggen, speciaal in de buurt van Pastorie en Bondsgebouw. Naar wij vernemen zal ook Mgr. Hermus, Directeur van 't Doofstom men-instituut te St. Michiels Gestel bij de plechtige opening van de Mis- sletentoonsteUing, waarbij het Zang koor der parochiekerk van St. Jan zijne medewerking verleent.tegenwoor- dig zijn. Aan verschillende officieele personen is uitnoodiging tot bijwoning van deze plechtigheid verzonden. Het bestuur der RK. Werk liedenvereeniging verzoekt ons te vermelden, dat het café gedurende de dagen der Missie-tentoonstelling niet toegankelijk is. Posterijen. De Directeur van het Postkantoor alhier deelt mede. dat sedert 2 April j.l de postkantoren op werkdagen ook na 15 uur geopend blijven voor het aannemen van stortingen (costcheque- en girodienst), waarvoor spoedbehan- deling wordt verlangd, zoomede voor het uitbetalen van postcheques waarop spoedbehandellng is toegepast, een en ander tot het tijdstip van sluiting. Bewaarschool. Woensdag 25 April om 2 uur beslaat er bij de Eeiw. Zusters van het St. volgt „Geachte Directeur! Het zij me, als Yoorzitter van T.A.V.E N U. ver gund enkel woorden te spreken. Voor het laatst hebt gij T.A.V E.N U* thans geleid. Wij danken U hartelijk voor al de diensten, die gij in de ongeveer 10 jaren, dat wij reeds bestaan, onze Vereeniging bewezen hebt. Hoenoode wij U ook missen, toch moeten wij om verschillende redenen Uw besluit eerbiedigen. Als een stoffelijk bewijs van onzen dank en hoogachting bied ik U hierbij, namens al onze werkende leden, een schilderij aan, voorstellende een Kamermuziek-uitvoering. Moge dit stuk ten waardig plaatsje in Uwe woning vinden en U dikwijls doen terugdenken aan T.A.V E.N.U .datook U niet veigeten zal. Een geestdriftig applaus bewees, hoe ook het publiek met de hulde, den heer Sars gebracht, geheel instemde. Deze dankte met een groet en hand druk voor het werkelijk schoone en passende geschenk. Het mannenkwartet „Crescendo dat zijn naam werkelijk eer aan doet, gaf in een tweetal kwartetten, waarvan ons vooral het „Beati Mortui'* van Mendel- Toen hij dan ook niet terugkeerde, ook den volgenden dag niet ging men aan een ongeluk denken, werd overal gezocht, zelfs hier en daar gedregd. De man werd Maandag ten slotte in een café te Wijk aangetroffen#nog in zijn werkpakje van Zaterdag. Brand. Zondag eersten Paaschdag ten om streeks half acht brak brand uit in de boerderij der Wed. de Haan aan de 2e Zeine, vermoedelijk door een ge brek aan den schoorsteen op den zolder. Aangewakkerd door den krach- tigen Zuid Oostenwind stond de boer derij weldra in volle vlam en sloegen die over op de daarachterstaande schuur, zoodat deze beide gebouwen met den daarin aanwezigen inboedel en voorraad spoedig een prooi der vlammen waren. Ook de naastbijgeie- gen boerderij der wed. van Daelen met schuur werden weldra aangetast, hoe krachtig ook de motorspuit, die met de politie spoedig ter plaatse was, het vuur bestreed. Zij kon niet verhinderen, dat ook deze geheel afbrandde. Ge lukkiger was zij met het behouden van huis en schuur van v. d. Velden hier naast-gelegen, welke laatste ook reeds vlam had gevat. Hier echter wist zij u - wa.,.r /HQiPfQ van nul m sohn. zeer goed bevailen mocht, veel B_._ Theresiagestlchtalhier gelegenheid kin-1te genieten. Een geestdriftig applaus den brand te stuiten, deren aan te geve» vL'de Bewaar-1 «n^Werdtend loon voor de Jn poriën Jdjdjag Als laaiste nummer kregen wij nu te hooren het groote toonwerk „ln het Woud" van Richard Hol door de heeren Govaerts en Rietjens een half jaar geleden aan Oefening en Vermaak geschonken. Hol's meesterwerk was blijkbaar con amore ingestudeerd. De wedergave was over het geheel zuiver en goed genuanceerd. De heer Bur- manje oogstte ook hierin veel bijval met de fraaie veeleischende baritonsoli. De heer Jan Princen, deaccomp3g- nateur dezen avond, toonde opnieuw hoezeer dat moelelijkc en vaak ondank bare werk met een gerust hart aan hem kan worden toevertrouwd. Een geanimeerd bal waarop de gezelligheid hoogtij vierde, besloot dezen in vele opzichten welgeslaagden avond, waaraan ook de heer j. Sars. de volijverige directeur, met voldoening mag terugdenken. Tooneeluitvoering. De tooneelvereeniging „D.V.S.V.", onder—afdeeling van de R K. Werk- liedenvereeniging, zal lot sluiting van dit seizoen op 23 April a s. voor 't voetlicht brengen „Zijn Trots", tooneel spel in 4 bedrijven <ran Gerard Nielen. geven school. Alleen kinderen van 3 tot en met 5 jaar worden aangenomenjon gens, die met September a.s naar de leerschool gaan, worden niet geplaatst. De nieuwelingen worden 1 Mei ver wacht. Paschen. Liet het zich de vorige week niet bijzonder goed aanzien, Vrijdag en Zaterdag knapte het weer aardig op en zoo kregen we een prachtige Paschen. Het is zelfs zoo lekker warm ge worden, dat het een lust was buiten te zijn, dat wij konden spreken van ideaal lenteweer, dat alles naar buiten vloog, per trein, per auto, per fiets, te voet. 't Is geen wonder als men leest dat Schevingen, dat de bloemenstreek 't ontzettend druk gehad heeft. Ook onze mooie omgeving, de hei trok niet alleen padvinders, maar vele wandelaars uit plaats en streek, uit de Langstraat en 't Land van Altena. Met genoegen zij tevens vermeld, dat het goede weer der laatste dagen een weldadige invloed uitoefende op den verkoop der schoentjes en niet minder van onze winkeliers, speciaal in mode artikelen. Bekroning. De Airedale terrierteef van den heer Jacq. Leijtens alhier behaalde 1.1. Zondag op de Hondententoonstelling te Eindhoven den len prijs preadicaal Z. G in de Nieuwelingsklasse met nog een specialen prijs en 2 medailles uitgeloofd door de Kynologen vereeni- gen „de Kempen". Uitvoeringen. Het Matinée der Liedertafel op len Paaschdag werd door zoo'n talrijk auditorium bezocht, dat velen zich met een staanplaatsje in de garage moesten tevreden stellen. De Liedertafel voerde op zeer ver dienstelijke wijze een tweetal koren van F. W.Kools en den fraaien Sanctus van J. P. Wierts uit. De heer Jos. de Bont vergastte het publiek op een Romance uii de „Parel- visschers" van Bizet, terwijl de heer Th. Barmanje op gevoelvolle wijze een paar levensliedjes vertolkte. Beide solisten hadden een groot en welver diend succes Een bijzondere afwisseling ver schaften een drietal pianostukken gespeeld door de nauwelijks 13-jarige jongejuffrouw M. de Ruijter, leerlinge van den heer Joh. Verhoeven alhier. De heer Verhoeven kan over zijn discipel alleszins tevreden zijn. Zij beschikt reeds nu over een groote vingervaardigheid, terwijl haar toucher werkelijk buitengewoon fraai is Wii wijfelen geen oogenblik of deze pianiste zal bij ijverige, voortgezette studie het ver brengen. Het applaus na den Wals in C moll van Chopin was zoo groot, dat wij als toegift kregen de 14e Raphsodie van Liszt, eveneens uitstekend verklankt Sen bezit voor Vm leven 59 alles tegen den grond, waartoe niet" weinig bijdroeg, dat de afgebrande huizen niet zeer hecht meer waren, als behoorende tot mede de oudste in onze gemeente. De levende have kon gelukkig gered worden, terwijl het overige vrijwel geheel verloren ging. De schade, die niet gering is, wordt slechlsgedeeltelijk door assurantie gedekt, waar een en ander veel te laag verzekerd was Er was begrijpelijk tijdens en na den brand heel veel belangstelling van kljklustigen. Kruisboogsport Op het Groot Nationaal Concours uitgeschreven door het Kruisboogschut- Jersgezelschap Rozenjacht", gevestigd bij den heer G. Verdonk te Tilburg, hetwelk gedurende de Paaschdagen is gehouden en dat zeer druk bezocht is geworden, behaalden de alhier be staande gezelschappen wederom mooie successen. „De Eendracht", gevestigd bij den heer L. Leijtens, Grootestraat, wist beslag te leggen op den 3en Korps- prijs, met 75 punten, zijnde een prach- tigen Lauwerkrans. „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstraat, behaal de den 4en Korpsprijs met 74 punten, eveneens een prachtigen Lauwerkrans, benevens den 4en Personeelen Zes- tallenprijs met 78 punten. Voor beide gezelschappen een mooi succes De nieuwe Chevrolet. welke werd. Het Concert den volgenden avond mocht het reeds zoover en het heerlijk lenteweder, in een vrij druk bezoek verheugen. Ook thans was Oefening en Vermaak" zeer goed op dreef. „Jan Gerstekoorn" van Loots, „Goeden Nacht" van Gransjaen en „La Viollete" van Paillard genoten een keurige vertolking, terwijl de heer Burmanje wederom te genieten gaf in de liederen: „Geluk" en „In't zonnige Hoveke" van Spoel. Nadat het Ge mengd Koor der Liedertafel „Idylle" van Wierts en „Lied in den Mane schijn van Kools op loffelijke wijze en met fijne nuanceering gezongen had, trad de heer Antoon van den Meijden- berg naaf voren om te spreken als Bekroningen De directeur onzer, muziekschool de heer Frans van Amelsvoort, be haalde Paaschmaandag op den groo- ten nattonalen zangwedsirijd te Am sterdam. welke gehouden werd in 't Concertgebouw „Bellevue" de volgen de onderscheidingen 1. Met het dameskoor „Excelsior" le Zaltbommel in de afdeeling Dames koren den eersten prijs. 2. Met het Gemengd Koor „Excel sior" te Zaltbommel in de 2e afdeeling Gem. koren den eersten prijs 3. Met het „Zaltbommels Mannen- koot" in de le afd. Mannenkoren den eersten prijs en Directeursprijs. De jury bestond uit de heeren Fred Roeske, H. J. den Hertog en J. W. Bosch. Plotselinge dood. Gisteren overleed alhier zeer plot seling de ruim 30 jarige mej D v. H alhier. Zij was steeds goed gezond en had met de Paaschdagen nog wan delingen gemaakt naar Roestelberg enz. Maandagavond voelde zij zich ten huize harer ouders onwel Dinsdag morgen werden haar de'H. Sacra menten der Stervenden toegediend en een paar uur later was zij reeds over leden. Biljartwedstrijd - Zaterdag a s. zal in het café van zich, in aanmerking genomen den heer v gerkel een biljart gevorderde seizoen j wecjstriJd plaats vinden tusschen de aldaar gevestigde biljartclub W.BC. en Ons Genoegen, welke gevestigd is bij den heer Alb. Kemperman. Man vermist. Zaterdag verliet een man, werkzaam op de rietmeubelmafriek „Industria" even voor de uitbetaling van 't week loon plotseling zijn werk. Hij ging echter niet naar zijn kost huis, waar hij evenmin des avonds kwam, zoodat men zich ongerust maakte, temeer waar men hem Zater dags op verschillende plaatsen, in de hei. in den duin dan hier, dan daar had gezien. De Chevrolet is altijd zeer in trek geweest bij koopers van een laagge- prijsden wagen van prima kwaliteit. Dat deze wagen zoo zeer In den smaak van 't publiek viel is grooten- deels te danken aan de volgende fac toren mechanische perfectie, onver woestbare constructie, bedrijfszuinig- heid en fraaie lijn. Chevrolet is tegen woordig de meest populaire auto ter wereld de verkoop houdt gelijken tred met de enorm stijgende produc tiecijfeis: op 11 Januari van dit jaar verliet de 4.000 000ste Chevrolet de montage lijn in de fabriek te Flint (U.S.A.) terwijl de 3.000.000ste wagen van dit merk eerst op 13 Januari 1927 gereed kwam. No. 1.000.000 werd in Febiuari 1923 geconstrueerd; de 2.000 000ste op 1 Juli 1925 De pro ductie in 1928 wordt op aanzlenlp meer dan 1.000 000 wagens geschat, d.w.z. dat getracht zal worden het recordjaar 1927 met meerdere duizen den wagens te overvleugelen. De Chevrolet 1927 nam reeds een zeerbijzondere positie in de automobiel- wereld in. Verre van hiermede tevre den te zijn, construeerde de Chevrolet- fabriek een nieuw model voor 1928 dat wat rendement, comfort en uiterlijk aangaat, haar voorgangster in den schaduw stelt. De nieuwe Chevrolet wordt het beste gekarakteriseerd door den slagzin waarmede zij wordt geadverteerd „Ruimer en Beter". Zij is inderdaad in alle opzichten een grootere wagen en dat zij beter is, zal U na 'n korte kennismaking blijken. Maandenlange experimenten in de wereldberoemde laboratoria van Gene ral Motors te Detroit door vooraan staande geleerden en ervaren technici zoomede de allerzwaarste proeven, waaraan zij op het 504 H.A. groofe proefterrein te Milford (Michigan) werd onderworpen, waren noodig om haar het certificaat van gelijkwaardig heid met alle andere producten van General Motors te kunnen verleenen. Zooals reeds gezegd, heeft de nieu we Chevrolet geheel het uiterlijk van een grooten wagen, heigeen bereikt werd door de wielbasis met 10 cM. te verlengen. Het chasis is bovendien lager en steviger; het comfort en de soepelheid, om welke eigenschappen de Chevrolet reeds uitstekend bekend stond, zijn thans wel uniek te noemen ware het slechts om de vrije ruimte binnenin, waardoor men de beenen nog beter kan uitstrekken en een nog gemakkelijker houding kan aannemen terwijl van trillingen of stooten niet de minste last ondervonden wordt. Ook mechanisch zijn ingrijpende verbeteringen aangebracht, waardoor de nieuwe Chevrolet een „betere" wagen is geworden. Een buitengewoon gemakkelijke bestuurbaarheid, grootere veiligheid en meerder comfort worden gewaarborgd door de van kogellagers voorziene stuurinrichting, zelf schek- brekende veeren, breedere ballonban den op breedere vellingen, direct ver licht Instrume nten bord en buitenge woon effectieve remmen op de vier wielen. Bovendien zijn nog vele andere verbeteringen van den motor ingevoerd waarvan wij ei slechts enkele noemen, als: nieuwe zuigers van het „lnvar Strut" type, nokastandwielen van speci ale constructie, geheel opgesloten kleppenmechanisme en aanzuiging van dampen uit het carter naar de carbu rateur. Wat het uiterlijk betreft, is de nieu we Chevrolet thans geheel een dure wagen gelijk. De langere en diepere motorkap harmonieert volkomen met de elegante „stroomlijn" van de nieu we Fisher carrosserieën met afgeronde hoeken. Breedere deuren en ramen en smallere deur en raamlijsten dragen er toe bij om het comfort van bestuur der en passagiers te verhoogen. De nieuw ontworpen radiateur, waarbij de constructie van de Cadillac en La Salie werd gevolgd, Is hooger en smaller en geeft den wagen een sma kelijk en vlot aanzien. Hij is versierd met een platten, geheel metalen radi ateurdop. De „Ruimere en Betere" Chevrolet wordt zooals men weet, te Antwerpen gemonteerd ook de carrosserie wordt aldaar geassembleerd, bekleed en ge lakt. terwijl de daarbij gebruikte grond stoffen plaatselijk worden betrokken. De bekende artist Sterne Steven wiens naam wij ons herinneren in verband met de nieuwe Buick modellen, en die door een langdurige ervaring in Europa, geheel op de hoogte is van de eischen, die aan deze zijde van den Oceaan aan een moderne auto mobiel worden gesteld, werd wederom geraadpleegd over de keuze van inte- rieur-bekleedir.g en Duco-afwerking. Vier verschillende modellen zijn thans leverbaar: De Coach. Sedan, Cabriolet en Imperial Landau Sedan. De vraag nasr een laaggeprijsden, betrouwbaren W2gen van prima mate riaal en constructie neemt voortdurend toe. De Chevrolet fabriek heeft altijd getracht haar tijd vooruit te zijn en aldus de wenschen van het publiek te voorkomen. Voor 1928 komt zij met een Chevrolet, zoo technisch vol maakt, eenvoudig en gemakkelijk in bediening, sterk, betrouwbaar, fraaj en zoo ruim. dat den automobilisten thans een wagen geboden wordt, die hen blijvende voldoening en ongeë venaarde service zal geven. Nachttelefoon. Naar wij vernemen kan de invoering der nachttelefoon in onze plaats spoe dig tegemoet worden gezien. Het plan is dat de gemeente de toe gezegde bijdragen zal doen innen en beheeren en van jaar tot jaar garant blijven De benoeming van. een telefoon-wach ter kan eveneens spoedig verwacht worden. Jubileum. Binnenkort, vermoeddhk op Zondag 13 Mei as. zal op feestelijke wijze - het 25-jarig bestaan herdacht worden van het R.K. Ziekenfonds „St. Cle mens—vereeniging". Tegelijkertijd zal dan de heer B Brunscbot, zijn zilveren jubileum als secretaris penningmeester dezer vereeniging vieren. Er is alle reden om deze beide jubilea op waardige wijze te herden keneenerzijds heeft het Ziekenfonds gedurende deze 25 jaar van zijn be staan zeer veel voor den werkmans stand van v.m. Baardwijk gedaan en is het uitgegroeid tot een krachtige vereeniging op zeer gezonde finan- tieele basis; anderzijds heeft de heer Brunschot vanaf de oprichting de zeer verantwoordelijke functie van secre taris—penningmeester op uiterst cor recte wijze, met groote toewijding vervuld, waarvoor hem op dien dag dan ook een wel verdiende hulde zal worden gebracht. Waar het Ziekenfonds eene onder- afdeeling vormt van de R.K Werk liedenvereniging fe v.m. Baardwijk heeft deze laatste vereeniging de orga nisatie van deze jubileumviering op zich genomen en een huldigings comité benoemd waarin de voorzitters van de verschillende onderafdeelingen zitting hebben n.l. de heeren v. d. Hoven, F. Schilders, Jac. Maas enW. Buijs.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5