&n bezit Is voor Uuj leven 6£RO regeling op hei gebied der binnen- landsche wetgeving, waarbij openbare discussie somtijds van veel nut kan zijn. De regeering heeft in deze waarlijk een moeilijke taak en zij heeft geen enkele reden gegeven, waarom haar niet ook buiten deze Kamer het ver trouwen zou worden geschonken, waaraan het haar in de Kamer niet ontbreekt en dat zij bij het volbren gen van die taak ruimschoots behoeft. Mary Pickford, Douglas Fairbanks en de K. L. M. Het voorbeeld van den heer Van Lear Black vindt navolging. Vroeg onlangs de Belgische Koning bij K, L. M. een extra vlucht Brussel Malmö en terug aan, welke niet kon doorgaan door hiertegen van officieele zijde gerezen bezwaren, thans hebben Mary Pickford, Douglas Fairbanks en nog twee reisgenooten zich tot de K. L. M. gewend voor een rondvlucht door Europa, Azië en Egypte, bij hun a.s. bezoek aan de oude wereld. Hei plan bestaat daarbij o.m. Rome. Wee nen, Constantinopel en Cairo te be zoeken. De K. L. M. onderzoekt op het oogenblik de mogelijkheid of zij aan het verzoek der bekende filmartisten zal kunnen voldoen in verband met haar uitgebreid zomerprogramma en de groote vluchten, welke reeds voor den heer Van Lear Black op het pro gramma staan. Gelijk geme'd, stelde de R. K Houtbewerksbond een ultimatum aan de Oirschotsche meubelfabrikanten Deze hebben nu, volgens de „Volkskr.' arbitrage aangeboden, welke door den R. K. Houtbewerkersbond werd aan vaard. Na overleg werd deze arbitrage commissie samengesteld als volgt: dr J. van Beurden, voorzitter, A. C. de Bruyn en mr. A. var: Spaandonck leden. De arbitrage—commissie zal a. s Donderdag met de partijen vergaderen Heden is te 's Gravenhage het congres van de Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden geopend. Bij een ongeluk met een water vliegtuig in Ned.-Indië werden twee mecaniciens gedood en twee waar nemers gewondde bestuurder bleef ongedeerd. De P.N.E.M. Electriciteitsvoorziening in Zeeland. Naar de 's Hertogenb. Courant, ver- neemt, is tusschen de Provinciale Noordbrabanische Eiectriciteits maat schappij en de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij een contract geteekend voor stroomlevering door eerstgenoemde onderneming aan een gedeelte van de provincie Zeeland. Deze provincie is ingedeeld in drie groepen, n.l. de Zuidergroep, omvat tende Zeeuwsch Vlaanderen, de mid dengroep, waarin gelegen zijn Walche ren en Noord- en Zuid-Beveland en de Noordergroep, bestaande uit Schouwen en Duiveland en St. Philips- land en Tholen. De Zuidergroep wordt van stroom voorzien door een kleine centrale van de Prov. ZeeHwsche Eiectriciteits maatschappij en ingevolge het thans geteekende contract, dat een looptijd heeft van twintig jaar. zal de Nooder- groep stroom betrekken van de P.N.E.M. Daartoe moet een kabeltje gelegd worden van Steenbergen naar Nieuw Vosmeer. Uitbreiding van de Centrale te Geertruidenberg wordt door deze nieuwe voorziening niet noodig, daar de te leveren stroom van geringe beteekénis is in verband met wat er thans in de Centrale wordt opgewekt. Ten aanzien van de electriciteits voorziening van de Zeeuwsche mid dengroep, hiervoor aangeduid, is nog geen beslissing genomen. Daarover wordt eveneens met de P.N.E.M. onderhandeld, doch deze onderhandelingen zijn nog niet ten einde. De P.N.E M. is bereid ook daar stroom te leveren, doch in Zeeland wenscht men nog andere mogelijk heden onder 't oog te zien. Daar omtrent kunnen we, aldus het blad, op het oogenblik nog geen mede deelingen doen. BUITENLAND. omtrent blijkt, dat de stad Korinthe gelijk een tweede Pompei zou zijn; 80 pCt. der huizen moet er verwoest zijn. De uitslag der Fransche verkie zingen is dat 427 herstemmingen moe ten plaats hebben en dat van de thans gekozenen, nl. 165, de meeste aanhan gers der huidige regeering zijn. De .Bremen" is gerepareerd en zal spoedig mogelijk van Greenly— eiland naar New—York opstijgen. De Australiër kapitein Wilkins is met zijn vliegtuig en kameraad Eielson over den Noordpool gevlo gen. Hij hoopt in het najaar 't zelfde over den Zuidpool te doen. De Engesche minister van finan- ciën heeft aangekondigd dat 12 millioen is bezuinigd, en dat een in grijpende fiscale hervorming in wer king zal treden. De fabrikanten en landbouwers zullen geholpen worden. De rechten op oliën zullen worden verhoogd. Door nieuwe aardschokken is Philoppopel nogmaals zwaar geteis terd. Wat de aardbeving in Grieken land betreft, ui: nadere details daar- DRUNEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag den 26 April 1928 des namiddags om 7'/3uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken w. o. a. Verzoekschrift van H. de Gouw, C 108 om toestemming tot het gratis afstaan van bet grasgewas van het perceel weiland achter dedrie wielen aan zijn zoon Gerardus de Gouw voor 1928. b. Verzoekschrift van J. de Laat om de pacht van het door hem van de gemeente gehuurde perceel land te brengen op de vroeger vastgestelde pacht. 2. Vaststelling kohier hondenbelasting over 1928. 3. Vaststelling heffingspercentage gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928/29. 4. Aanbieding verslag Volkshuis vesting over 1927. 5. Aanbieding gemeente verslag over 1927. 6. Wijziging begrooting 1927. 7. Burgemeester en Wethouders verzoeken den raad een besluit te nemen of hij gezien de omstandigheid dat op 17 Mei a.s. de driejarige termijn is verstreken, waarvoor de heer van der Velden tot tijdelijk ont vanger der gemeente Drunen is be noemd, een openbare oproeping van het ontvangerambt wenschelijk acht dan wel of hij zich met een voordracht van Burgemeester en Wethouders kan vereenigen. In het laatste geval stellen Burge meester en Wethouders den raad voor tot definitieve aanstelling van een ont vanger over te gaan waartoe zij den raad de navolgende voordracht doen toekomen 1, J. J C. van der Velden. 2. L. C. J. Pijnenborg. DRUNEN. In het café bij den Heer H. Pulles de Wit Drunensche Heide werd Zondagmiddag eene algemeene Jaarvergadering gehouden van de leden der Handboogschutterij „de Wet's Zonen". Na opening door den voorzitter den heer |os Wilgers was aan de orde het verslag van den secretaris den heer H. de Wit. De inkomsten bedroegen f 193,98, de uitgaven bedroegen f 153.28. zoodat in kas bleef een saldo van f 40,70 Wegens bedanken van twee besluurs leden, de Heeren H. de Wit en H. Roestenberg, werden met algemeene stemmen gekozen de Heeren H. van Bladel, en J de Gouw Wz. Tot secretaris werd benoemdde Heer H. v. Bladel. Verder werd besloten om behalve aan het Bondsconcours ook nog aan twee nationale concour sen deel te nemen. De vereeniging zal a.s Zondag deelnemen aan het Bondsconcours te Liempde en als het mogelijk is, tevens te St. Oeden- rode. Ook de vereeniging „Constantia" gevestigd bij den heer Th. Elshout zal deelnemen aan 't concours te Liempde. Prijzen op 24 April. Appelen 16—19 p.K.G. Spinazie 10—16 juin 17—19 Slavellen 12—17 Bloemkool 35—40 p. stuk. II 20-30 Sla 8-10 Sla II 4- 7 Peen 18—20 p. bos. Rabarber 5—11 Ceelen 2— 3. Radijs 4—5 NlEUWKUIjK. Naar wij met zeker heid vernemen, is het met het bestuur van het Cisterciënter klooster en de .N E.M. tot een besluit gekomen om genoemd klooster electrisch te doen aansluiten. Met de uitbreiding van het net hiervoor, zal binnenkort een begin worden gemaakt. Dinsdag j 1. hield het Schutters gilde „Sï. Joris", gevestigd in Café Markx haar jaarlijks teerfeest. Gedu rende den namiddag maakte men ge sierd met banieren en vaandels een rondgang door 't dorp, terwijl „St. orus" in stalen harnas gezeten te paard den stoet vergezelde. Den door den hosper bereidde maaltijd, werd alle eer aangedaan. De avond werd onder een genoeg* ijk samenzijn gezellig doorgebracht. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond 7 uur lield de Coöperatieve Boerenleenbank e 'sGrevelduinCapelle een vergadering bij den heer L. F. van Dongen onder eiding van Dr. Ph.J. Kohier, directeur dier instelling. Na de aanwezigen lartelijk welkom te hebben geheeten werd als secretaris voor dezen avond aangewezen de heer P. L. Treffers, secretaris van het bestuur, waarna werd overgegaan tot teekening van de presentielijst en voorlezing der notulen der vorige ledenvergadering. De notulen werden goedgekeurd en onveranderd vastgesteld. Hierna volgde iet verslag van den toestand der vereeniging luidende als volgt: De otale omzet der Bank bedroeg over 927 f. 264599,92 tegen f. 200483,41 over 1926, alzoo ruim f. 64000.-— meer. Hieruit blijkt dat de Bank het afgeloopen jaar veel drukker is ge weest. De grootere omzet is vooral 't gevolg van de circulatie der gelden, die in den vorm van loopende rekening zijn opgenomen geworden. Verschil lende rekeningen courant, die 't vorige jaar en hiermede bedoel ik 1926 hoegenaamd geen teekenen van leven vertoonden en als het ware de vereischten misten voor het opnemen van gelden in zoodanigen vorm, waarom ze dan ook bevroren werden genoemd, zijn in 1927 tot grooten bloei gekomen. Dit is van zeer groot beiang zoowel voor de bank als voor de betrokken geldnemers, omdat hier door voor onze instelling meer winst kan worden gemaakt, terwijl 't ander zijds een teeken is van bloei in verschillende zakenlevens, Een en ander bevordert de liquiditeit van het geld en stelt ons in de gelegen heid om zoo concurreerend mogelijk rente aan spaarders uit te keeren en de rente voor opgenomen gelden ook zoodanig te stellen, dat 't onmogelijk is bij andere soort instellingen zoo voordeelig geholpen te kunnen worden Vandaar dan ook dat reeds besloten is om voor 1928 372°/o voor gelden uit te keeren, die gedeponeerd worden en met den dag opeischbaar zijn, terwijl voor gelden die voor een jaar vast gedeponeerd worden de rente is kunnen gehandhaafd worden op 33/4°/to Waneer de zaken blijven gaan zooals het zich nu laat aanzien is in prin cipe besloten om de rente vooropge nomen gelden te verlagen, zulks met ingang van 1 Juli e.k. In het afgeloo pen boekjaar werd in loopende reke ning ontvangen f. 139720,43 enterug- L 65 betaald f. 127753,81. De ontvangen rente bedroeg hiervoor f. 5416,42, terwijl aan rente werd uitgegeven een bedrag van f. 49,40. Het bovensiaande kan ook gezegd worden met betrek king tot de opgenomen gelden inden vorm van voorschotten. Aan voor schotten werd uitgegeven f. 25675.— en terugbetaald f. 20438,48. De hier van gekweekte rente bedroeg f, 4390,74 Bij de sluiting van het boekjaar was hiervan reeds ontvangen f. 4369,55, zoodat nog te vorderen bleef de som van f. 21,19. Gezien dat de verschul digde rente zoo mooi op tijd binnen komt spreekt ook dit feit weer genoeg voor zichzelf. Aan voorschotprovisie werd ontvangen f. 17.73 Besloten is om de voorschotprovisie mat ingang van 1 Januari 1928 af te schaffen Thans zijn we genaderd om U nog enkele gegevens omtrent onze spaar- bank mede te deelen. Dit bedrijf onzer bank gaat eveneens naar wensch zo'oals U zal blijken uit de volgende cijfers: aan spaargelden werd ontvangen f. 83072.— en terug betaald f. 83016,75 De gekweekte rente voor de spaargelden bedroeg f. 7020,52. Hiervan werd uitbetaald een bedrag van f. 1085,56 terwijl de rest ad f. 5934,52 werd bijgeschreven als spaargeld. Het totaal bedrag dat onze bank momenteel aan spaargelden bezit bedraagt ruim f. 215000.—. Werden in den loop van het boekjaar groote posten aan onze bank onttrok ken, er kwamen weer zooveel nieuwe spaarders bij dat we nog vooruit zijn gegaan, zoodat ook op dit gebied alle reden tot tevredenheid is.'t Opnemen van gelden vertoont teekenen van vooruitgang, maar het is nog niet wat het zijn moet, hetgeen duidelijk blijkt als U nagaat dat in het afgeloopen boekjaar nog steeds door circa f. 100000.— bij de Centrale moest blijven staan. Jammer genoeg, want hieraan is niets verdiend, omdat Utrecht dezelfde rente aan ons uitkeert als wij aan de leden. Wat het leden aantal betreft dat is verminderd met 2 en vermeerderd met 7 nieuwe leden alzoo een vooruitgang van 5. Het aantal ingetrokken spaarboekjes be draagt 7, dat der nieuwe uitgegeven 14, terwijl in loopende rekening werd ingetrokken 1 boekje en uitgegeven 3 nieuwe. Tenslotte kunnen we nog mededeelen dat de winst het afge loopen jaar goed is geweest. De zui vere winst om bij het reservekapitaal geschrevente worden bedraagt f 1038.60 Wij stellen U voor deze bij de reser ve te boeken, waardoor zij in totaal wordt circa f. 6400.—. Bovendien werd nog f. 50.— op meubilair afge schreven, waardoor de balanswaarde is teruggebracht op f. 750.—. Resu- meerende komen we tot de slotsom dat onze bank zich in voortdurenden bloei mag verheugen en in 'n groote behoefte voorziet van de streek. Haar vertrouwen neemt met den dag toe en we hopen van harte dat 1928 nog steeds excelsior zal zijn. Hierna werd besloten de genoemde gelden bij de reserve te boeken en kwamen aan de orde punten 4 en 5 der agendaver kiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van het bestuur. Daar geen candidatenlijsten waren ingediend werden de door den Raad van Toezicht en het Bestuur officieel gestelde candidaten de heeren A. van der Hoeven en Ph. J. Kohier als ver kozen verklaard. Beide heeren lieten zich de benoeming welgevallen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Door een daartoe door den directeur aangewezen commissie werden rekening en balans over het afgeloopen boekjaar nagezien. Uit dit onderzoek bleek dat een en ander accuraat in orde was, waarna deze door de algemeene vergadering wer den goedgekeurd en vastgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag werd voorgesteld het huishoudelijk regie ment in dier voege aan ie vullen, dat het totaal bedrag aan gelden in loo pende rekening op te nemen vastge steld zal worden op f. 200.000 met goedkeuring van het bestuur en op f. 300.000,— met goedkeuring van den Raad van toezicht. Na eenige bespreking kon de vergadering zich met dit voorstel vereenigen en werd tot siuiting overgegaan. Jammer ge noeg liet de opkomst der leden veel te wenschen over. Onze vroegere dorpsgenoot, P. M. Sprangers, thans agent vanpoiitie te Amsterdam, is benoemd tot opzie ner bij de politie te Magalang N.O.I. De postduivenvereeniging, „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. de weduwe van der Haart alhier heeft besloten dezen zomer haar wedvluchten met een tweetal Kaatsheuvelsche vereenigingen gecom bineerd te houden. De reizende bibliotheek, geves tigd in de Kom is, nu het leesseizoen achter den rug is, gesloten. Het blijkt dat het aantal lezers gedurende den afgeloopen winter 47 bedroeg en dat der uitgeleende boeken 801. A. s. Zondag zullen in de na middaggodsdienstoefening de nieuwe leden der Ned. Herv. gem. alhier door Ds. Ewoldt uit Raamsdonk worden bevestigd. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier Ds. Koolhaas uit Oud Beierland. WASPIK. Door Z.D.H. den Bisschop van 's Hertogenbosch zijn herbenoemd tot Kerkmeester de Heeren A. de Wit en B. Langerwerf. Dezer dagen ontstond een begin van brand iii de woning van den heer A. C. V. te Waspik-Boven. Met enkele emmers water was men den brand spoedig meester en werd grooter onheil voorkomen. Op Vrijdag 27 April zal in de voormalige openbare lagere school van des voormiddags 10 tot 12 en des namiddags van 2—5 uur gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van weggeldkaarten. Op Vrijdag 27 April des voor middags 10 uur zal ten gemeentehuize aoor Burgemeester en Wethouders worden verpacht het grasgewas langs het Zuider afwateringskanaal tusschen de bruggen in het kerkpad en den provinciale weg. De verpachting ge schiedt voor de jaren 1928—1929 en 1930. RAAMSDONK. Bekendmaking, Op 4 Mei a.s. hopen de echtelieden C. Balmakers en Ja. van Vugt hun 50— jarige echtvereeniging te herdenken. Nu is het echter niet den Bai zelf, wie kent hem niet, die hier aan 't woord is, doch neemt een ander zijn taak van omroeper over, om, zoo 't mogelijk was, met krachtiger stem dit blijde gebeuren alom bekend te maken. Voor jaren varkenskoopman, reed hij in het seizoen met zijn hit en huifkar het land van Altena, Heusden en de Langstraat af, om zijn biggen aan den man te brengen, Heeft hij het koopmanschap er bij laten varen, omroeper der gemeente, wat hij sedert 35 jaren was, is hij gebleven, evenals afroeper op ver- koopingen, bij de omwonende notaris sen, welke post hij ook al 'n 40 jaren met eere vervult. Zijn stem en zijn krachtige figuur, wat hij nog steeds is, maken hem voor die baantjes geknipt. Ook Jans, zijn vrouw, voelt zich nog flink en levenslustig. Dat deze blijde dag voor het tevreden levende echtpaar, dat een talrijk nakroost telt, we hoorden zeggen dat 50 kinderen en kleinkinderen kom feliciteeren niet onopgemerkt mag voorbijgaan, is begrepen. Een feestcomité is al op gericht en 'n collecte zal worden ge houden bij de ingezetenen, terwijl het muziekkorps „St. Bavo" het zich tot een eer rekent dien dag haar eerste serenade te mogen brengen, De heer D, de jonghe behaalde met zijn Bouvier op de Bredasche tentoonstelling de Kynologenclub „de Baronie" den 3en prijs. Tot onderwijzeres aan de Chr. School op 't Veer is benoemd, Mej. E. van Dongen, uit Geertruidenberg. MADE. Huldeblijk Koningin Moeder Onder Voorzitterschap van de echtgenoote van den burgemeester Mevrouw van Gils—van Roessel heeft zich alhier een comitié gevormdde dames J. Blijlevens, .J. v. d. Reijt, A. van Beek, C. van Beekhoven, B. Verhagen, A. Mer.ne, C. v. d. Made, B. v. d. Made, L. de Vroon, D. de Wijs, M.van Noort, C. Verwater voor Madeen D. van lersel, C. Drie sprong voor Drimmelen welke zich zullen belasten met gelden in te zamelen voor het aan te bieden hul deblijk aan H. M. Koningin Moeder. De op 21 en 22 April alhier ge houden Vlaamsche kermis waarbij ook een fancy fair in het patronaatsgebouw plaats had, werd vooral Zondag on danks het ongunstige weer, zeer druk bezocht. De bruto ontvangst bedraagt ruim f 1200. Het netto bedrag komt ten bate van de patronaatsharmonie. Een en ander werd opgeluisterd door zes muziekgezelschappen, komende uit onze omgeving. Toen de landbouwer C.B. Vrij dagmorgen in de weide kwam, vond hij daarin een zijner koeien dood liggen. Vermoedelijk door de koude omgekomen. DUSSEN. De melk is alhier met I cent verlaagd en nu gebracht op II ets per Liter. LOONOPZAND. Nader, steeds na der komt de dag dat het concours van de kegelsociëteit „de Vrienden kring" zal beginnen; en steeds verder nadert de voltooing der voorberei dende werkzaamheden. De prijzen welke voor de verschillende rubrie ken van den wedstrijd beschikbaar gesteld worden zijn deels geschonken door belangstellende donateurs voor 't meerendeel aangekocht door de vereeniging zelve. Zij vormen een keur van prachtige kunstvoorwerpen en zullen als van zelf het hart van iederen kegelaar stelen. Op dan Heeren Kegelaars Op naar de kegelbanen van „de Vriendenkring". Het beste materiaal wacht U om Uw kunst te toonen en mogen velen Uwer reeds tegenwoordig zijn bij officieele opening op Zaterdag 28 April, 4 uur in Café Coomans Wij roepen U bij voorbaat een hartelijk welkom toe en goed succes. HERPT. Op verzoek van de echt genoote van den Burgemeester Mevr. v. Eggelen zal a s. Zondag alhier door eenige dames eene collecte gehouden worden voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin Moeder ter gelegenheid van H.D. 50 jarig verblijf in ons land. Voor vrouwen en meisjes bestaat deze week 's namiddags van 3 tot 5 uur ten raadhuize gelegenheid hare hand- teekening op een lijst te plaatsen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 24 April. Tot R.K. Kerkmeester zijn herbe noemd de Heeren H. J. van Engelen en Joh. de Mol. Aan 't postkantoor is tijdelijk als ambtenaar geplaatst de Heer Swinkels uit 's Boch. Maandagavond bracht de.Heus- densche Fanfare" twee serenades, n.l. bij den heer B. Stap wegens zijn benoeming tot lid van den Raad en bij de familie P. Overbeek-Wilschut, die dien dag haar zilveren bruiloft vierde. In de Maas werd deze week de aanwezigheid van een dolfijn ge constateerd. Pogingen van visschers hooger op om hem in 't net te krijgen mislukten. De koude der laatste dagen heeft nogal schade gedaan aan de aardappels die al aardig voor den dag kwamen, zoodat ze waarschijnlijk niet zoo vroeg zullen zijn als ge woonlijk. Voor de kermis, die valt van 13 tot en met 17 Mei, zijn na inschrij ving standplaatsen toegekend aan een Bioscoop, Theater, Autodrome, Schiet tent, Zweefmolen, Luchtschommel, Hoepla en eenige Gebak-, Suikerwerk-, Paling- en Galanteriekramer in „'t Wapen van Amsterdam" hield de biljartclub „D.O S." een onderlinge» wedstrijd, waarbij de prijzen werden behaald als volgt: 1 J. Meinders 55 punten, 2J.Raven- stein 53 punten, 3 Tj. Jonker 45 punten en J. Franco 42 punten. De collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder heeft opgebracht f68 67!/2. Vele veehouders ondervinden den last van het gure weer en zijn genoodzaakt geweest hun melkvee huiswaarts te halen, wat hun zeer VEILING. Alpacca is een vertrouwensartikel. Zorg dus er zeker van te zijn, dat Uw vertrouwen niet misplaatst is. Eisch daarom GERO, het merk, dat U de absolute garantie geeft, dat Uw lepels en vorken inderdaad een bezit voor Uw leven zullen zijn. Gero-Alpacca lepels en vorken zijn reeds verkrijgb. vanaf f 4.20 p. doz. «t-PACJC^ HAM^TRA

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2