immnu mm. m j)r. Schaepmanavond. fe Na de Wasch PLJROL Alles voor Moeder. So- 34. Woensdag 25 April '2S. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. De Waalwijksche bevolking heelt giet teleurgesteld in de veiwacntingen #eike het comité van actie voor het Dr. Schaepman-fonds aan haar stelde De belangstelling voor den Dr. Schaep üianavond was in meer dan een opzichi uitstekend. Het stemde tot veiheuging (jat Maandag de groote zaal van den Gildenbond zeer goed bezet was. Onder de aanwezigen waren talrijke jeestelijken. Op het met planten versierde podium, mar een borsibeeld geplaatst was van Dr. Herman Schaepman, had het jestuur der R.K. Kiesvereeniging plaats genomen. 1 Ongeveer acht uur opende de voor- lilter der Kiesvereeniging, de heer Siemer, de bijeenkomst met den Christ, groet. Hij deelde mede dat van den Edelachtb. heer Moonen bericht van rerhiudering was ingekomen. De Seeren Timmermans Verscnure en van Loon-Wagenberg (leden van 't Eere Comiié) konden wegens uitstedigheid de vergadering niet Dijwonen. Na deze mededeelingen heelle de roorz. allen welkom. Met blijdschap constateerde spr. dat zeer velen aan den oproep gehoor hebben gegeven, waarin ij ziet 'n levend bewijs van sympathie voor de R.K. Staatspartij. Spr. orengi dan dank aan den spreker van dezen r-'ond, den ZeerEerw. ZeeiGel heer Prof. Dr Jan Witlox. die zich op eerste lanvrage bereid verklaarde hier een iroord van opwekkingtekomenspreken Hierna zong 't Zangkoor van St. Jan Coenantibus van Halier, waarna Dr. jan Witlox onder applaus den catheder beklom. Rede Dr. Witlox Allereerst verklaarde spr. dat hij speciaal gaarne naar zijn geliefde ge Ibiorteplaats is gekomen, 't bloed toch kruipt waar 't niet gaan kan, om te spreken over Dr. Schaepman en R K Staatspartij. t Aan deze prachtig gedocumenteerde rede ontieenen wij het volgende: Ik beken eerlijk, Ik heb met graagte aan de uitnoodiging gevolg gegeven, omdat Ik hier kan spreken, niet pour jesoin de la cause, maar met de volle vertui ging die bij de besludeering van zoo uiterst langzame wordingsge «chiedenis onzer partij steeds hechter mij is gegroeid de overtuiging n 1. van de volstrekte noodzakelijkheid van et bestaan onzer partij voor een at oende behartiging niet alleen onzer atholieke, dus onzer hoogstebelangen. maar ook van de belangen van ons lerbaar vaderland. Het gaat met onze partij als met ;nz zoovele andere zaken, wat wij eenmaal bezitten, hoe hunkerend er ook naar werd uitgezien, met hoeveel moeite het ook werd nagestreefd, wordt na jaren 9 van bezit dikwijls zoo weinig meer gewaardeerd, omdat wij den vroegeren loestand niet meer kennen, den ellen- digen toestand van hulpelooze mach- elooshied waarin wij verkeerden. In het licht of liever gezegd tegen den donkeren achtergrond van 't ver eden, komt juist Schaepman's grootste evenswerk te heerlijker uit. Reeds terstond bij ons politiek ont waken wordt het noodzakelijke van eenheid gevoeld. Onze eerste eman cipator de blinde bekeerling, z.g le Sage ten Broek,* sticht zijn Kath. Waatsch. Maar le Sage bleef machte oos om eenheid roepen. Omstreeks 848 probeert -men het al wederom van 2 kanten, niet alleen de onstuimige jongeren „la jeune Hollande" zooals men ze noemde, maar ook de meer bezadigde ouderen, maar juist het meer behoudende en het meer voor- uitstrev' nde element onder de Katho ieken koiden elkaar nog niet vinden. :n 't gevolg? Politieke machteloos teid van bijna 2/5 deel onzer natie, een machteloosheid, die vooral werd evoeld door de mannen, die in voor aanstaande posities onze belangen moesten verdedigen. Maar intusschen groeide Schaepman uit in volle kracht. De eenheid der katholieken was een zijner stoutste en vruchtbaarste con cepten. En Brabant, waar zijn politiek op andere punten heftigen weerstand zou vinden, ging hem hier-baanbrekend voor, onder den stillen maar machti [en drang van den oud-minister Jan laptist van Son, die zijn provincie lot politieke reenheid bracht in zijn Kies/er. „Noord-Brabant", die het labnfitsch liberalisime en zijn voor den oppermachiigen leider Armand ^jssen van het voetstuk wierp. In 1883 slingert hij zijn brochure in de wereld: „Een Katholieke Partij, proeve van een program" Schaepman ondervindt dan in eigen kamp veel tegenwerking. De historicus Nuijens begrijpt hem nog 't best en verdedigt krachtig zijn idien. In 1888 weet Schaepman, een sa mengaan te bewerken met de A R Partij. Maar nog schijnt men Schaepman niet overal te begrijpen, ook in Waal wijk en omgeving niet Een scherpe verkiezingsstrijd wordt hier in 1891 tegen Schaepman gestreden. Bahlman verzamelde zijn mannen tegen Schaep man en hier kreeg men den heiligen verkiezingsstrijd van Mufsaers den la- teren burgemeester van Tilburg tegen Vos de Wael een strijd waarbij iemand die spreker nogal na staat ernstig betrokken was, als 't ware de leiding had. Vele ouderen zullen zich dat nog we! herinneren. Spr. wijsi er vervolgens op waarom eenheid van Katholieken inSiaatszaken geboden is. Andere landen geven harde lessen in dit opzicht. In ons vaderland Is het meer noodig dan elders dat wij ons aaneen houden. Als het religieuze sentiment wakker wordt, en dat kan zoo gemakkelijk geschieden, dan zullen wij altijd in Nederland een meerderheid tegenover ons vinden, van antipapist tot alhtïst. Schaepman zelf zoo breed in zijn op vattingen tegenover andersdenkenden liet zich ook op dit punt niets wijs maken. Heel scherp merkte Schaepman op: .de felheid tegen Rome. is bij velen in ons land natuur geworden" en terecht waarschuwde hij„iedere rusi is een gevaar zonder waakzaamheid." Maar de Kath. Staatspartij is niet alleen een kath. maar ook, ik zeg hei met volle overtuiging, een landsbelang De Kath. Staatsp. geeit waarborg voor een objectieve verdraagzame behandeling voor 's lands zaken, ge boren uit de rust en de zekerheid die wij kath. hebben tegenover de groote vragen des levens De zekerheid omtrent de groote beginselen maak» ons verdraagzaam tegenovei de per sonen onzer tegenstanders. Dat hebben wij getoond met de daad, wij lang verdrukte Brabanders, bovenal: onze Prov. Staten hebben aan de zoo uiterst kleine Prot. minderheid in ons gewest tot 1848 steeds ten veitegen- woordiger gegund in de Tweede Kamer, en dat, terwijl we zelf eeuwen lang verdrukt waren, terwijl aan de groote Roomsche minderheid elders, dat noou mocht ten deel vallen. Zelfs het toen nog nagenoeg geheel Kaïh. Limburg, zond in 1849 een Prot. naar de dubbele Kamer üie luide den lof der verdraag zaamheid der Limburgers zong En onder het meerdei h. stelsel was menig Prot. zetel in onze overwegende Kath. Brab. gemeenten haast de eenige vaste zetel, waarvan spr. nog 't voorbeeld aanhaalde uit zijn jeugd in onze plaats, met den zeiel van den heer Quhijns Nooit hebben andersdenkende zich tegenover de grooie Katnolieke minder heid tot een dergelijke hoogte van >/erdraagzaamheid weten te verheffen. Geen andere pariij als de katholieke geeft een zoo hechten waarborg voor een stevig vaderlands gezag, dat zag men b.v. in 1918 Zij verdient dan ook niet alleen den steun van ieder Katholiek maar ook de welwillende belangstelling van iedereen die handhaving van een wettig gezag op prijs stelt. Schaepman is ook een voorbeeld van goed vaderlander. A's er één goed en vurig vaderlan der was, dan was het Schaepman. Wilt ge zijn gedachtenis eeren èi als katholiek én als politiek leider èn als vaderlander, steun dan de kath. Staatspartij vooral nu gij juist om Schaepmans nagedachtenis te eeren wordt opgeroepen om den sluitsteen aan te brengen aan hel trolsche ge bouw, dat hij mede voltrok, door de oprichting van het Pariij bureau. Spr wijst dan op de absolute nood zaak van een partij bureau. Het Partijbesiuur heelt volkomen gelijk wanneer het verklaart, dat onze partij zonder bureau een onbetrouw baar instrument wordt. Dr. Witlox toont aan dat het Bureau niet alleen een technische taak heefi te vervullen, maar dat de leiders er ook van willen maken een centrum van echt Katholieke en echt Neder- landsche cultuur. Spr. verdedigt dan de stelling dat politiek en cultuur kunnen en moeten samengaan. Politiek en cultuur zijn geen tegenstellingen. Uitvoerig schets spr dan het sterven van Schaspman in Rome aan de hand van het stichtelijk verhaal van Pa-er Oomen. Schaepmans biechtvader. Dr. Witlox eindigde zijn luid toe gejuichte rede met dezen wensch: Moge Schaepman leven onder ons in daden, in daden van zelfopoffering en zelfverloochening, daden ook ter voltooiing van zijn voornaamste (evenswerk: de eene, onvergankelijke R.K. Staatspartij. De Voorzitter bracht een hartelijk dankwoord aan den redenaar, die on getwijfeld veel moed heeft geschonken aan de ietwat huiverige leden der subcomité's voor hun moeieiijke taak: het inzamelen van gelden. Hierna zong 't Zangkoor van St. Jan „Opwaarts." Onder dankzegging aan de heeren die zoo welwillend waren zitting te nemen in het eere-comilé, aan de heeren van de sub comhé's, de Har monie „St. Jan en het Zangkoor voor de verleende medewerking, sloot de Voorzitter hierna de vergadering met den Chr. groet. Vermelden we nog dat de harmonie St. Jan onder vroolijke marschmuziek ter vergadering kwam. De leden der sub comité's zullen nu hun geldinzameling in de verschil lende parochies beginnen. Dr. Witlox heeft door zijn krachtige aanmoediging 't zaad gezaaid. Wij hopen dat de oogst groot zal zijn en dat door Waalwijk straks een flink bedrag kan worden gestort in de kas van het Dr. Schaepmanfonds. Ook hier zal Waalwijk zijn naam eer aan doen 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. PROVINCIAAL NIEUWS. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 26 Apria a.s. Huldeblijk H. Af. de Koningin-Moeder. Waalwijk Ten Zuiden van de Spoorbaan. Collecte op 28 April. Handteekening plaatsen op 29 April van 12—2 en van 4—6 in de Bewaar school. Waalwijk Ten Noorden van de Spoorbaan. Collecte op 29 April. Handteekening plaatsen op 29 April van 12—2 en van 4—6 op het Raad huis en in het Gymnastieklokaal van de Openbare Scnool Voormalig Besoijen. Collecte op 28 en 29 April. Handteekening plaatsen 29 April van 12 2 uur in het St. Elisabeth lokaal 30 April van 5 7 uur in het Gymnastieklokaal Christelijke School Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. Verschenen is net verslag over 1927 der KoiuiiKtijKe Sioom&cnociieulaOilcK A H. van Scntjudei le Waalwijk. Wij zijn in ue gelcgeiiüciü daaraan net een en ander ie ontieenen. De directie zegt in haar verslag aan den Raad van Cummissaiissen u.ui. Ingevolge artikel i6 der Statuten, neoocii wij ae eer U hieiDij aan ie oieden nel jaarveislag mei DijOchoo iciide Balans en Veilles en Winst tekening per 31 UcCember 19.7. Hei doei ons genoegen U ie kunnen inededeeien, dai de gang van zaken over net algeioopen jaar oevredigend is te noemen. Wij konden regeunaiig doorwerken en maakten luonenue prijzen. Ook wat de toekomst betreft hebben wij de beste verwachtingen, mede door onze d>.einame in andere ondernemin gen, waardoor ons eenegrootere Siaoi titelt in de productie verzekeid wurdi Om deze reden hebben wij dan ook gemeend m hel atgeloupen jaar verdeie uitbreiding hieraan ie moeten geven en ligt het in onze bedoeling in de naaste toekomst hiermede door le gaan. Wij zijn momenteel finantiëel in sieike mate geïnteresseerd in de na volgende iNaamlooze Vennootschappen; /V. V. A Kogels Zn Schoenen magazijnen te 's Qravenhage, welke mans zeven magazijnen in Nederland exploiteert, N. V. Oswald Elie's Schoenenmaga zijnen te Rotterdam, welke drie deiaii- zaken dajti, terwijl binnenkort een vierde zal worden geopend, en de N.V. Carl Peters' Schotnhandel ge vestigd te Waaiwijk, die une maga zijnen tn Duitscniand heeft- üe resultaten, welke deze Naamlooze Vennootschappen opleveren, mogen oevredigend genoemd worden, zoodal wij tengevolge van onze desbetreffende bedrijtspoliliek niet alleen deelen in üe winsten, welke genoemde Naamlooze Vennootschappen at werpen maar tevens zooais gezegd, hierdoor een groote stabiele productie bekomen, daar deze Vennooiscnappen natuurlijk hoofdza kelijk onze fabrikaten voeren. In verband met de vestiging van meerdere eigen verkoop detailzaken, nebben wij ook uitbreiding moeten geven aan onze bedrijfsmiddelen en plaatsten gedurende 1927 Ten le. Het resteerende gedeelte der Ooligatie Leening (nominaal groot t 500 (JOU zijnde 1240 500 en Ten 2e. f 100 000.- 6°,0 Cumulatief Pref. Winstdeelende aandeelen, alhoe wel niet behoorend tot het boekjaar 1927 willen wij nog vermelden dat wij in het begin van 1928 onderhands plaatsten f 100 000 gewone aandeelen. Het totale werkkapitaal bedraaginu f 1 700 OOO.— bestaande uit: töOOuUO— Gewone aandeelen, 1600 000 - 6% Cum. Pref. Winst deelende aandeden en 1500.000 - 6°/0 Obligaties. Om het overzicht van onze Balans te vereenvoudigen, hebben wij de rekeningen Terreinen, fabrieksgebouwen, kan toor en magazijnen, Arbeiderswoningen, Machinerieën, Motoren en Electrische installatie, Werktuigen, gereedschappen en leesten, Kantoormeubilair, Expeditie materieel, Installatie Linnen afdeeling, Electrische centrale (Gebouw en Diessel-motoren) en Centrale verwarming gecombineerd tot één post: Terreinen, gebouwen arbeiderswoningenmachines etc. Betreffende den postVoorraden grondstoffen en afgewerkt fabrikaat bemerken wij U het volgende: De grondstoffen zijn gewaardeerd aan factuurwaaide. Tengevolge van belangrijke voorkoopen aan lagen prijs en de groote prijsstijging van huiden en leder is derhalve onze waardeering verre onder de huidige marktwaarde Het afgewerkt fabrikaat is opgeno men aan kostprijs. Zoo goed als de geheele voorraad is verkocht. Voor „Magazijn" wordt buiten eenige soorten Kinderschoeisel niet gewerkt. De winst bedraagt f 135.142.65 (Vorig jaar f 123.048.69) Wij geven U in overweging te bestemmen voor diverse af- Voor Tantièmes volgens Art. 22 der Statuten totaal 19 pCt. waarvan voor Houders van Cum. Pref. Winst. Aandeelen f 2482.65 Houders van Gewone Aandeelen f 20688.76 5.435.27 23.171.41 f 23.171.41 fFrïW - Voor houders van de Cum. Pref. Winstd. Aandeelen is derhalve beschikbaar (Zie winstver- deeling) f 36.000. 4- f2.482.65 totaal f 38.482.65 zoodat bij een dividend van 6.4 pCt., (waarvan reeds 3 pCt. in Ftbr. 1928 werd betaalbaar gesteld), is f 38.400.— als Onverdeeld dividendsaldo resteert f §2.65 Voor houders van de Gewone Aandeelen is disponibel Onverdeeld dividendsaldo 1926 f 330.11 (Zie winstverdeeling) f 30.000.— 4- f 20.688.76 Totaal f 51.018.87 (Vorig jaar f28.011.11) zoodat bij een dividend van lOpCt. f 50.000.— resteert als onverdeeld divi dendsaldo f 1.018.87 Gemeen teraadsvergadering. In ons vorig nummer hebben wij de agenda gepubliceerd van deopenoare vergadering van onzen gemeenteraad, die as. Vrijdag wordt gehouden. Van de prae—adviezen vermelden wij nog 't volgende 1) Een uitvoerige berekening van de telken jaren terugkeerende vergoe ding tn de kosten van het Bijzonder Lager Onderwijs, waarvan 80 pCt. voorschot verleend wordt. Voor de lagere scholen in Waalwijk wordt f 11.29 per leerling uitbetaald Voorv m. Baardwijken v m Besoijen f9 78'/2. Voor de Nuts ULO. School f 19.66 2) Een uiteenzetting van de wijzi ging in de aflossing van geldleeningen ten behoeven der bedrijven, zooals die door Ged Staten wordt gewenscht 3) Voorgesteld wordt een strookje grond van 2 M., Zuidelijk van de Veekoekenfabritk, aan de firma Gebr. Teurlings te verkoopen. 4) B en W. stellen voor om op verlangen van Ged Staten, uit de politieverordening te schrappen, dat straf bedreigd wordt tegen bezoekers '-an 16 jaar aan Bioscopen, omdai Ged Staten zich op 't standpunt stel len, dat de plaatselijke weigever niets omtrent het bioscoopwezen magrege len, dan alleen wat art. 4 der wet haar toestaat. Waar art. 4 geen straf rechterlijke sanctie verleent, (alleen tegen de exploitanten als schorsing vergunning enz.), heeft het ook geen zin een verbod tegen jeugdige bezoe kers te richten, omdat ze toch niel gestraft kunnen worden. 5) De Commissie voor het Woning bedrijf adviseert, het bouwterrein aan de St Crlspijnstraat, afkomstig van L. van den Hoven, niet zelftebebou wen doch te koop te stellen voor particuliere bouwondernemers. De Commissie is van oordeel dat de buitengewone omstandigheden, die het wenschelijk maakten den volks woningbouw zelf ter hand te nemen, zich thans niet meer in die mate voordoen dat het noodig is om daar mede thans nog voort te gaan Zij acht den tijd gekomen af te wachten, hoe het particulier initiatief zich zal ontwikkelen. B. en W. kunnen zich met dit advies vereenigen, te meer omdat het terrein in hoofdzaak werd aangekocht om het straatplan van de St. Crlspijnstraat geheel te kunnen uitvoeren en de vrije beschikking te hebben over de terreinen, die door de vastgestelde rooilijn zouden worden doorsneden Voorgesteld wordt den orijs voorloopig vast te stellen op f55. De beslissing blijft natuurlijk aan den raad. Het koor zingt verder in den loop van den avond nog „Das Herzklopfen" (polka) en „Hanschens erste Liebe" wais). Tusschen deze zangnummers zal het uitstekende, vijf man sterke orkestje van den heer Borstlap,'s Bosch, prima dansmuziek spelen, terwijl de Zang vereeniging nog voor diverse andere attracties zorgt. Om 11 uur opening van dc voor deze gelegenheid speciaal opgerichte kermisafdeeling. Alles bijeen genomen wordt het ongetwijfeld een buitengewoon fijne Wiener Walzavond, die men beslist moet meemaken, waarvoor tot Vrijdag Ingezonden Mededeelingen. heeft men vaak Schrijnende Handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Hoogeinde alhier. De dieven hebben zich op belde plaatsen toeging verschaft door het openschuiven van een raam. Bij Greve wordt vermist uit 'n linnenkast 'n bedrag aan geld van plm f 130 en een oud heerenrijwiel. Minder gelukkig middag nog introductiekaarten ver-1 %ar.en .de d,ev®n bli van Beljr.en, waar krijgbaar zyn bij de firma Wed. Th. L" ,hun We/k«"^"ps.oord.toen pü,les de huiagenooten door het gestommel wakker werden. Toch hebben ze nog kans gezien om een toonbanklade te lichten, maar de buit was niet groot, want er bevond zich slechts ongeveer f 3.— in de lade. Door de politie is een ijverig onder zoek ingesteld. Bij v. Beljnen zijn voet afdrukken genomen. Rijkscursussen. Bij gunstige weersgesteldheid zullen a s. Zaterdag 28 April de leerlingen der Rijkscursussen voor de lichamelijke opvoeding, onder de hoede van hun leider, den heer A. Princen, eene excursie maken naar den Roestelberg. De tocht vangt aan om half drie nam. Verscheidene leden der W.G.V. heb ben het plan opgevat dit uitstapje mede te maken. schrijvingen (Vorig jaar f30.037.58) Voor Extra—Reserve f 31.535.97 Blijft Blijft" Hiervan te betalen 6 pCt. van f 600.000 Cum. Pref. Winstd. Aand. f36.000 6 pCt. van f500.000 Gewone aandeelen f30.000 Blijft Denkt slechts terug aan uw jeugd, Wie zat dag en nacht aan uw ziekbed Wie hebt gij uw kleine verdrietig. heden kunnen vertellen? Wie heeft u getroost, als u iets hinderde Moeder immers! daarom Inschrijving Kermisvermakelijkheden Maandag had de aanbesteding plaats van standplaatsen voor Kermisver makelijkheden. Er werd ingeschreven ais volgt: Auto-caroussel f 100. Rijwielsport f90, Beignetkraam f 100 Stoom caroussel 1500, Rupscaroussel f 750, AcroOatentent f25, Berlinerkinder— vermaak f 56, Pallastheater 1 50, Ge bakkraam f325, Koekkraam f155, Suikerkraam i 150, Opendraaimolen 1176, Werptent t 100, Galanteriekraam f115, Danstent t 750, Danstent f400, Zweefmolen f 25 Aan de volgende inschrijvers werd een standplaats toegewezen H Gerssen (gebakkraam), A Jansen (Koekkraam) Wed. de Leeuw (Koekkraam). B. M. Giessen (open draaimolen) P. Lahn- stein (werptent), P. Trommelen (galanteriekraam). P. J. Hollands (alsvoren), G W. Jacobs (danstent), J. Kunkels (danstent), H. Lindaart (zweefmolen), P. C. van Straten (Berliner—kindervermaak), Th. W. jongemaats (beignetkraam), Gebr. van Bergen (sloomcaroussel). Waalwijks Gemengde Zangvereen. Het programma van den Wiener Walzavond. die bovengenoemde ver eeniging Zaterdag a.s. in de keurig versierde zaal Musis Sacrum organi seert, luidt Opening met den schitterenden vierstemmigen wals „An der schónen blauen Donau" van Joh. Straus, te zingen door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. Bezoek. Heden wordt de Kon. Stoomschoe- nenfabriek A. H. van Schijndel alhier bezocht door een aantal leerlingen eener R. H. B S. te Rotterdam. Souée O. K. Voor ruim houuerd vijftig bezoekers 'i aantal nad uuooei zoo giooi Kunnen zijn) gat het Waalwijks Kevue Uezel- SCiiap „Ouderling Kunstgenot" Zatei- lagavonü j 1. in Musis bacrum haar aangekondigde souée, waarvan uet ceisie deel gevouud weiu door de uitvoering van eenige mooie vocale en instrumentale nummers. De hteien jos. de Bont en l orn Bunnanje Zongen elk zeer verdienstelijk een paai Opera- aria's, terwijl het trio, Ocsiaande uit Mej. J. Vckeiiians, pianiste,P.Vcktmans viool en Jos. de Polier, Cello, op wer kelijk Kranige wijze enkele marschen en ino's veriolKie. Daarna kwam de clou van den avond ,'sKösie ot Kousje", zangspel in één oediijt, muziek van Luuwig Andié. Genoemde componist, die in uuiiscn- tand terecht noog staataangesenreven, neett een werk geleveid, dat naar onze Gescheiden meening, lang op het rcpeitoiie zal blijven. De muziek is zeer goed gezet en daarbij van nei oegin tol het einde melodieus, zoodal zij bij iedereen in den smaak moet vallen Het UOreito is daarmede geheel in overeenstemming. De vertolking was alleszins loffelijk. Mej. Veiduimen- Boteimans Dicek een onverOcierlijk „Roosje", de heer Toni Burmanje, die door een onvoorziene omstandigheid in enkele dagen den rol van den Molenaar moest leeren, kweet zich uitmuntend van zijn taak. Voor zijn zang, spel en dictie niets dan lol, onder alle opzichten verdient. In deze hulde mochten ook deeten de hetrjos. de Bont, als hofschilder, Joh. baisais „Paniher" de woekeraar. Ook de klei nere rollen waren bij de heeren Adrien v. d. Brotk, A. de Vaan en T. v. d Heijden in goede handen, terwijl dt neeren G. Kncpflé, P. Vekemans en J. de Folter de begeleiding van koor en solisten best verzorgden. Wij twijfelen geen oogenblik of een herhaling van dit fraaie zangspel zal die belangstelling en waardeering ge nieten, waarop het aanspraak mdg maken. Eere den Directeur, den heer H. v. Heijst, aan wiens ijver en be kwaamheid het succes van den avond voor een groot deel te danken is. Een gezellig bal met dansmuziek door de O. K. Jasz „The Syncopaders Six" besloot de souée. Lezing. Wij herinneren aan de lezing der Singer-Maatschappij, die op uiinoodi ging der „Vedehova" Donderdagavond in hotel Verwiei gehouden wordt en voor iedereen toegankelijk is. F. Marks. Voor eenige dagen is de heer Frans Marks alhier, met zijn gezin naar Amsterdam vertrokken. Genoemde heer Marks was ruim twintig jaren aan onze Gemeenteschool werkzaam, tot hij, als over compleet, op wachtgeld kwam Door zijn uitstekend onderwijs, zijn netheid en accuratesse stond hij bij het schooltoezicht en de ouders der leer Ungen hoog aangeschreven. Daaraan zal het dan ook wel grootendeels te danken zijn dat hij bij het openbaar onderwijs in Amsterdam benoemd werd, wat wezenlijk een promotie mag heeten, die iedereen hem van harte gunt. Het moge den oud Waalwljker in Neerlands Hoofdstad in alles naar wensch gaan. Eind examens H. B. S. Als deskundige bij de eind examens der H. B. S. te Eindhoven, Helmond enz. is om. aangewezen Dr. J Witlox te St. Michiels Gestel. Bekroning. Zondag 22 April behaalde op de Int. Hondententoonstelling te Breda de heer A. Wiilemse te Drunen met zijn Hollandsche Herder (teef) Aida van Sparrendaal den len prijs (uit muntend) en eereprijs als beste Herder van de tentoonstelling. De heer |ac Eijkens alhier met zijn pas aangekochte Belgische Herder (teef) Claire den len prijs Nieuwelings klasse en len prijs Open-klasse. Prae dicaat Z.G. Beide zijn leden der Kynologenclub Waalwijk en Omstreken. Mond- en Klauwzeer. In deze gemeenie zijn eenige gevallen van Mond- en Klauwzeer geconstateerd Benoeming. De heer A. W. Kampman, die onlangs na het volgen van den cursus, gegeven door den inspecteur van politie alhier, het politle-diploma behaalde is met ingang van 1 Juni a s. benoemd tot agent van politie te Noordwijk. Inbraak. Van Zaterdag op Zondag werd in gebroken bij den heer E. van Beijnen, Min. Loeffstraat, en den heer H. Greve, Tooneeluitvoering. De tooneeluitvoering van D.V.S.V., welke aanvankelijk gegeven zou wor den 23 April, is in verband met den Dr. Schaepmanavond uitgesteld tot Maandag 30 April a s. Zooals bekend ia\ D.V.S.V. voor 't voetlicht brengen Zijn trots" van Gerard Nielen. Nieuwe rijwielzaok. De heer A. Brok, die in het nieuwe pand aan de Stationsstraat, waarvan wij onlangs in ons blad gewaagden, een wagenmakerij heeft, is er toe overgegaan daaraan ook een rijwiel zaak te verbinden, welke door hem Zaterdag werd geopend. Zijn mooie winkel voldoet uitstekend. Wij wenschen den heer Brok met deze nieuwe onderneming gaarne succes. Aangehouden. Zaterdag kreeg de gemeente-politie er lucht van dat zich hier ophield rekere A. v. d. St., afkomstig uit Heusden, den laatsten tijd verblijf houdende te Brussel, en wiens op sporing en aanhouding reeds gerui- men tijd verzocht werd door den Commandant der Koninkl. Marechaus- sée van Heusden. Op haar onderzoek vond de politie v. d Stin 't café van den heer A. van B. Toer. de gezochte de politie in 't oog kreeg heeft hij nog getracht te ontvluchten, maar dit mocht hem niet gelukken. Hij is nog denzelfden dag aan de maréchausitée van Heus den overgeleverd, v. d. Stwordt ernstig verdacht van eenige diefstallen. „De Rozenkrans Zooals blijkt uit achterstaande ad vertentie en op tal van plaatsen staat aangekondigd zullen „De Vereenigde Schouwspelers" onder directie van Pierre Mols, a.s. Maandag in Musls opvoeren het successtuk: „De Rozen krans". Wij meenen 't best te doen hier enkele recensies te geven uit ver schillende dagbladen „De Telegraaf", van 1 Mei '27. Een roman, dien bijna de helft van het lezend menschdotn verslonden heeft... Omgewerkt wat zelden voorkomt tot een dramatisch too- neelstuk met sterke scenes. De opvoering had een flink en ver diend succes1 „De Maasbode van 2 Mei '27. Een stuk, dat de massa zal kunnen pakken en boeien tot het eind en de bezetting 1 De hoofdrollen zijn zeker bij Pierre Mols als Gerard Dal- main en Enny de Leeuwe a s Jane Champion in goede handen. De slot- acte.... een geweldig succes. Niemand zal van een bezoek aan „De Vereenigde Schouwspelers" spijt hebben „De Tijd" van 5 Mei '27. Honderd voorstellingen 1 Verreweg de beste premiere van den laatsten tijd te Amsterdam Enny de Leeuwe was zuiver-oniroerend door haar zoo eenvoudig-natuurlijk, warm-menschelijk, tevens weloverwo gen, beheerscht spel. Zéér bijzonder was hare creatie van Jane Champion Pierre Mols als Gerard Dalmain... weet zich heel gelukkig te hoeden voor t overdreven gevoelige Ook zijn spel is fijn en juist afgestemd. Zoo welen deze twee het laatste bediijf op te voeren tot een prachtig boeiend slot met diepere accenten. Een voortreffelijke voorstelling, die warme aanbeveling verdient11 Noord-Brab. Dagblad „Het Huisge zin" van 13 Sept. '27. Pierre Mols en Enny de Leeuwe speelden zóó meesleepend en passio neel, dat een geweldig applaus na afloop losbarstte Deze twee hebben „de Rozenkrans uitgespeeld, dat geen toompje spel- gelegenheid verloren ging. Beiden werden dan ook stormachtig toege juicht I „De Vereen. Schouwspelers kun nen er vast van op aan, dat hun stuk „trekken" zal, zoowel van binnen als van buiten de stad AJ rVERTL'E RT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." WAALWIJK. 24 APRIL 1928. f 103.606.68 f 9.0-0.— f 94.606.68 J56.000.— 28.606.68

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5