Voorstel Van der Waerden om den gasprijs met 2 cent te verlagen. Het havenvraagstuk. No. 35. ZATERDAG ?8 APRIL 1928 51 e Jaargang VIERDE BLAD. als wij rekening houden met de wins- j prijs nog eens met 1 cent kunnen Koningin-Moeder. Zoo is ons Haar naam het liefst Koningin—Moeder. Het herinnert ons direct aan den tijd, toen Zij als jonge wedutoe te waken had over haar eenig kind. Aan den tijd, toen Zij dit kind de hope des vaderlands omgaf met de teederste zorgen, om Haar op te voeden voor de groote taak die Haar wachtte, n.l. Koningin te worden van Nederland. Aan den tijd, dat Zij Haar sterkte tot een godsdienstige, ernstige, harte lijke en wijze Landsvrouwe. Het Nederlandsche volk in al zijne geledingen is die Moeder dankbaar voor hetgeen Zij daardoor heeft gedaan voor Land en Volk. Daarom op de eerste plaats, maar niet minder om de vele goede hoe danigheden van hoofd en hart, om de hartelijke deelneming en meeleven in alles wat ons land haar nieuwe vaderland in gelukkige en droeve tijden beschoren was, zijn wij Haar dankbaar. Haar de beschermster van kunsten en wetenschappen, Haar die hulp verleende bij nationale rampen, Haar die voorging bij de bestrijding van volksziekten, Haar die in alles een was met het Nederlandsche volk, dat Zij in al die jaren heeft leeren liefhebben. Is het wonder dat gelegenheden werden aangegrepen om die liefde, die dankbaarheid aan Koningin Emma, Koningin Regentes, Koningin-Moeder te toonen? Thans in haren gezegenden ouder dom doet zich een bijzondere gelegen heid voor, als het straks 50 jaar ge leden zal zijn. dat Zij aan den arm van wijlen Koning Willem III den Nederlandschen bodem betrad. Wat is er in 50 jaren gebeurd, wat heeft Zij in die halve eeuw voor ons vaderland gedaan. Het Nederlandsche volk weet dat en waardeert dat. Spontaan zullen de Nederlandsche vrouwen, alle Nederlandsche vrouwen haar huldigen. Een bewijs van liefde, hulde en dankbaarheid moet opnieuw gegeven worden. Er zal gehuldigd worden, door ieders bijdrage, al is zij nog zoo luttel, maar speciaal door de hand- teekening van elke Nederlandsche Vrouw. Gelukkig komt in elke gemeente een comité, ook hier in plaatsen streek. Nadere bijzonderheden kent men reeds uit ons blad Hier wijzen wij alleen op 't groote feit, op de groote verdiensten dezer groote en wijze koninklijke Moeder. De hulde moet daarom spontaan en algemeen zijn. Niet 't minst uit de Langstraat. Iedere vrouw zette haar hand- teekening 1 Iedereen geve zijn bijdrage, 't zij groot, 't zij klein Gisteravond 7 uur kwam de raad dezer gemeente ten raadhuize bijeen. VoorzitterEdelachtb. heer Moonen, Burgemeester. Secretaris: M. A. J van Liempt. Afwezig met kennisgeving de leden H. Donkers en J Loeff. Bij de opening der vergadering trekt de Voorziiter als stemmingsnummer 6, aanwijzende, dat de omvraag begint bij den heer A. van Schijndel. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken; a. goedgekeurde raadsbesluiten tot verhuring van woningen aan R. van Mil, I. van Haren en C. J. Snijders; b. idem tot verkoop van bouw terrein aan J. G. Trompen en het Kerkbestuur van de R.K. Parochie van den H. Antonius c. goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging van de reglementen van de Burgerlijke Armbesturen d. verslagen over 1927: 1. van den toestand der gemeente, 2. van de Gas-, Electriciteits- en Waterleidingbedrijven. 3. van de Commissie tot wering van schoolverzuim, 4. van hetgeen is verricht in het belang van de verbetering der volks huisvesting, Met betrekking tot het verslag van de Gas-, Electriciteits- en Waterlei dingbedrijven zegt het lid v. d. Waerden 't volgende Het verslag van de gemeentebedrij ven, geeft mij aanleiding enkele dingen in het midden te brengen. De winsten uit de bedrijven zijn inderdaad niet onbelangrijk, maar de tarieven zoowel voor electriciteit als voor gas en water zijn dan ook zeer hoog. Dit geldt vooral voor het gas, waarop dan ook verreweg de grootste winst gemaakt wordt. De winst op het gas was in de be grooting 1927 geschat op f4198 44 en bedraagt inderdaad blijkens het ver slag, dat ons bezighoudt f 14812,89'/2 dus plm. f 10600.meer dan geraamd was, of ruim 3 maal het geraamde bedrag. Verkocht is totaal 803 218 M3 gas. Van het gewone gas zijn 103 708 M3 verwarmingsgas verkocht voor f0,05 per M3 dus voor f 51 85.40, 699510 M3 voor verlichtings- en kookdoel inden brachten dus op f88194 16 - f51 85,40 f 83008 76. 1 M3 kostte dus gemiddel plm. 12 ct. De winst f 148l2,891/2 wordt behaald op een gasleverantie van f83008,76 en zou dus het gas geleverd kunnen worden 2 cent minder. B. en W. hebben m. i. wel heel erg voorzichtig het gas met 1 ct. verlaagd, ten uit vorige jaren, die er ook nog zijn en met de te verwachten winsten in 1928 en in de toekomst in de modern ingerichte nieuwe fabriek. De winst op het gas drukt oneven redig zwaar op de mingegoeden en heeft dus alle nadeelen van een indi recte belasting. Ik zoudusgaarnezien.dat B. en W. aan den Raad konden voorstellen, den gasprijs niet met 1 cent, maar met 2 cent te verlagen. Het zal ons aangenaam aandoen dat de bedrijven blijkbaar winsten afwer pen, waardoor de hooge tarieven ver laagd kunnen worden, maar wij moe ten dan ook verlangen, dat de in komsten uit de bedrijven voor die bedrijven gebruikt of gereserveerd worden. Is de reserve groot genoeg, dan dient m. i. het verdere overschot gebruikt te worden voor verlaging der tarieven en mag voor geen ander doel gebruikt worden. De winst uit de bedrijven in de gewone begrooting te brengen, lijkt mij niet juist, al weet ik, dat de meeste gemeenten deze winsten als sluitpost beschouwen. Zoolang het gas in onze gemeente niet geleverd kan worden voor 7 en 6 cent, zooals ln Tilburg, of voor 8 en 7 cent, zooals in Eindhoven noem ik het zoo duur, dat men m.i. een overschot op de bedrijfsrekening geen winst mag noemen. De afnemers betalen dus te veel en dat moet m.i. door prijsverlaging ge restitueerd worden, hetgeen beteekent een verlaging van 2 cent. He: is m.i. gewenscht, dat de Raad 2ich over mijn opvatting uitspreekt, of anders waarom de winsten voor andere doeleinden gebruikt worden, omdat daarom de gemeentehuishouding ge deeltelijk bekostigd wordt door een soort indirecte belasting, welke on evenredig drukt op hen die de minste draagkracht hebben. Weth. Smolders geeft daarop de volgende toelichting. De winst over 1927 behaald kan zuiver bestempeld worden als een toevalligheid. De eerste factor de productiekosten is f 10388.— lager dan bij de begrooting geraamd en dit is vooral te danken aan 't feit dat we geen uitgaven hebben gedaan voor onderhoudskosten, zulks met 't oog op den nieuwbouw. Verder is de cokes op 't prijsniveau gehandhaafd en hebben de bijproducten f 3000.meer opgebracht dan geraamd. Ook zijnde distributiekosten f900.— lager dan aanvankelijk begroot. Dit zijn de voor naamste factoren die tot de hooge winst hebben bijgedragen. Dan moet ik U nog opmerken dat de winst boven het geraamde bedrag gereserveerd wordt voor 't bedrijf. Dat is zoo bij verordening vastgesteld. O.i. moeten we voorzichtig handelen. Theoretisch opent ook het nieuwe bedrijf wel goede vooruitzichten, maar we zouden eerst eens de practische resultaten willen afwachten. v. d. Waerden. De mededeeling van den Wethouder dat de winst ge reserveerd wordt voor 't bedrijf doet me genoegen. U zeide dat deze hooge winst door toevallige omstandigheden is ontstaan, maar B. en W. nemen toch aan, zoo blijkt 't immers uit de begrooting, dat ook dit jaar weer een gunstige winst zal opleveren. In ver band hiermede zou ik dan ook willen verzoeken om den gasprijs met 2 ct. te verlagen. Al zouden we dit jaar maar de helft van de geraamde winst ontvangen, f 13,334, dan nog kunnen we den gasprijs met 2 cent verlagen zonder eenig gevaar voor een deficit te duchten.j Wordt er werkelijk f 13.000 winst gemaakt, dan zou men den gas- verlagen en dan bleef er nog vol doende over. We weten niet hoe of 't met het nieuwe bedrijf zal gaan. maar er zijn alle redenen om aan te nemen dat het wel goed gaat. Dat punt zie ik werkelijk niet somber in. Voorzitter. Een incidenteele wijzi ging van den gasprijs slaat onze be grooting geheel uit 't evenwicht. De eindjes zijn nu aan elkander geknoopt. Als we over verlaging van gasprijzen willen praten, dan moeten we dat bij de begrooting doen. Aangezien geen der leden het voor stel van den heer v. d. Waerden, steunt kan het niet in omvraag worden ge bracht. De Voorzitter brengt dan aan de orde een verzoek van belanghebben den om nog dit jaar de haven uit te baggeren. Voorzitter, ln Oostenwind en haven, evenals land, voor de belemmeringen de periode van veel droogte heeft onze overal elders in ons scheepvaart ernstige ondervonden. Daar kwam bij dat een schipper met z'n schip vast kwam te zitten in de vaargeul waardoor geen andere schepen konden passeeren. Ik heb er inet een schipper over gesproken die me zeide, dat de Waalwijksche Haven niet slechter is dan de andere havens. Nu is 't volgend jaar de tijd weer daar om te baggeren. Elk jaar iser een bedrag voor uitgetrokken, zoodat we nu f 3600 hebben. Maar het geheele baggerwerk beloopt ongeveer f 6000. Als we nu zouden besluiten nog dit jaar de Haven te doen uitbaggeren, dan kwamen we f 2400 te kort. Weth. Eibers heeft den waterstand in de Ha ven nog al eens nagegaan, er is nu bijna geen verandering van peil. We stellen U dan ook voor, om eerst vol gend jaar over te gaan tot het uitdie pen van de Haven. Van Driel. 't Bedrag dat daarvoor is vastgesteld, is zeker niet gering. Het komt mij voor dat het op den weg van B. en W. ligt te overwegen of uitgraving van de Haven niet voor komen kan worden. M.i. is er toch wel kans op. De meeste soortgelijke havens als Waalwijk gaan aan 't zelfde euvel mank. De grootste aanslib komt van binnen. Om dit te voorkomen zou men m.i. een spuikom kunnen maken, 't Vuil uit de riolen kan dan bezinken in de spuikom. Voorzitter. Denkt U dat 't slib uit de riolen komt? Van Driel. ja. Voorzitter. Dat geloof ik echter niet. v. Driel. 't Komt mij voor, dat de aanslib uit de riolen afkomstig is. Voorzitter. En 't is bijna enkel klei en dat kan toch niet uit de riolen komen. v. Driel. Vooraan is 't de grootste vuiligheid en dat bewijst, dat 't van binnen komt. Eibers. De schippers hebben enkel last van 't slib midden in de vaargeul. De vaargeul wordt zoo elk jaar smaller. Wanneer we 't nu nog een jaartje kunnen uitzingen en volgens deskundigen kan dat, dan behoeven we de begrooting niet te wijzigen en hebben volgend jaar 't vereischte ka pitaal bijelkaar. Ter elfde ure kan toch niet voor uitgraving gezorgd worden. v. Driel. Wanneer we nagaan, dat men in 1925 na uitbaggering in de haven kon varen bij een waterstand voor 1.50 M., dan kunnen we nagaan hoe ongekend groot de aanslib in enkele jaren is geworden. Als we daarvoor elk jaar een ruim bedrag moeten uittrekken, dan vraag ik me af, kunnen we dat niet voorkomen door 't werk in eens flink aan te pak ken en afdoende te verbeteren, 't Zal De Echo van het Zuiden. REMEENTERM9.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11