InÉcMaél Fa. 1. FUilO - lag. Je Zoo" - Kaalsbeoiel. GERO ZILVj (T Sproeten komen vroeg i Sprutol. Bij alle Drogisten. GERO Afdeeling Manufacturen. Uitgelezen collectie Japonstoffen. Effen Kasha, nieuwe kleuren f0.79 Wollen geruite Kasha f 1.25 Wollen Mouseline, 20 kleuren f0.79 Zwaar effen Kunstzijde f0.78 Ueruite Kunstzijde f0.59 Katoenen Mouseline, vanaf f0.23 Aldeeling Gordijnstoffen. Vitrage met rand vanaf 23 cent. zonder rand 14 cent. met gekleurde ruiten 36 cent. Fijne tulle met schulp 78 cent. Betere genre Vitrage vanaf 69 tot 1.78 per el. Afgepaste Overgordijnen met breeden rand 10.95 Betere genre f22.50 f34.50. Afdeeling Tapijten Rood met zwarte streep vanaf f 5 75 Gebloemde Karpetten vanaf f 8.85 Zwaar half wollen Karpetten f 16.75 Wollen Karpetten, vanaf f22.75 Exminster Karpetten vanaf f 16.75 Betere soorten Exminster Kar- p tten f29.—, f36.50, f46.50, f52.50 Cocostapijt 100 c.M. breed f 1.09 Andere breedte naar verhouding. Afdeeling Bedden 2 persoons Bedden vanaf f 11.75 2 persoo s wolvulling f 18.50 2 pers. 3 deelig kapok beds ei 10 jaar garantie, linn n tijk f59 50 2 persoons prima wolvulling 3 deelig genopt, vanaf f36 50 2 persoons Wullen en Kunst zijden deken vanaf f 4.75 Prima Leidsche van f9.50 tot f22.75 2 persoons gestikte deken vanaf f 6.95 Een goed begin voor jongelui die gaan trouwen is hun benoodigdheden te koopen bij Een verstandige huisvrouw vergelijkt prijs en kwaliteit en koopt uitsluitend bij Afdeeling Meubelen In deze afdeeling brengen wij U zoo wei 't goedkoopt-re als't betere genre. Wij belasten ons met het van a totz installeeren van compl. meubileeringen. Wij leveren tevens onder garantie: Balatum f 1.19 en f 1.50 per el. Krommenie Linoleum f 1.79 per el. Graniet Linoleum 200 c.M. br. f 3.25 p. el Vloerze 1 tn Linoleum wordt gratis gelegd. 40453 GEMEENTERAAD. uKU.NtN De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten Raadhulzeonder voorzitterschap van den Edelachibaren heer Mr H. Lot ff Afwezig de leden A. van Huiten C. Muskens. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr groet en trekt als sfemmlngsnummer 9 aanwijzende, dat de omvraag begint bij den heer Van Drunen Ingekomen stukken, w.o. a. proces verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger; b. goedkeuring van Ged Staten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen. c. Dankbetuiging van de Federatie van het Wit Gele Kruis, voor de verleende subsidie Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d Verzoekschrift van H de Gouw. C 108 om toestemming tol het gratis afs'aan van het grasgewas van het perceel weiland achter de drie wielen aan zijn zoon Gerardus de Gjuw voor 1928. Voorzitter. B. en W. stellen voor om het verzoek in te willigen, aan gezien 't slechts voor den tijd van één jaar wordt gevraagd. v. Drunen. Is het wel noodig dat dit in den Raad komt Ik meen toch dat de vorige keer gezegd is om het over te laten aan B. en W. Voorzitter. Er is wel over gesproken maar toen heb ik gezegd, laten we dergelijke verzoekschriften in den Raad brengen, dan houdt hij ook een goed overzicht. A. v d. Wiel. Ik vind '1 zoo ook veel beter, nu kunnen we tenminste allemaal ons oordeel zeggen. Voorzitter. We hebben toen zoo afgesproken, als er een spoedgeval was en de Raad zou niet spoedig bijeen kunnen komen, dan zouden B. en W. handelend optreden. Kan de raad zich met inwilliging van het verzoek vereenigen Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Verzoekschrift van J. de Laat om de pacht van het door hem van de gemeente gehuurde perctel land te brengen op de vroeger vastgestelde pacht. De Voorzitter zegt, dat het perceel van de Laat destijds duur is gepacht, 't Stond op f 88 en is toen ingepacht voor f 127. B. en W. meenen, dat er hier wel termen zijn om aan 't verzoek van de Laat tegemoet te komen. Vrijhoeven. Maar er zijn meerdere menschen die duur gepacht hebbenen die zouden dan ook kunnen komen om verlaging. In dit bijzondere geval kan ik er mijn stem wel aangeven om de Laai te helpen, maar anders toch niet meer. Van Drunen. Ik heb er de Laat over bij me gehad. De man hetfi van alles gedaan, hij werkt bijna dag en uachi maar kan zoo niet verder. Hij kan 'i mei meer kroppen. Eerst boerde hij mei vier koeien en nu hceti er maar twee meer Als de locSiand zoo doorgaai en de gemeente komi hem in du geval niet tegemoet, dan is hei gedaan mei zijn buerdenjije. Hij hectt de gemeenit nu al 5 jaar een groot voordcel ge daan. lnpachlen kan hij mei, wani ei zit nog iets anders lusschen. Wij moe ten hem werkelijk helpen. W. v. d. Wiel. Ik ben er niet voor. Er zijn meer menseden die er zoo voorzuten als de Laat en 'l ook haid noodig hebocn. Gaan we hier aan beginnen dan komen er wel meer. Van Drunen. Ik kan me niet in denken, dat er meer zullen komen, bij ons zijn hoogstens 2 ot 3 perceeli jes die boven de taxaiie zijn gegaan lk ben er voor om de Laai ie helpen en dan met terugwerkende krachi. A. v. d. Wiel. /\ls nij 't nu inpachi krijgi hij het 't volgend jaar voor een lagcren prijs, We hebben pas zou besloten en als we nu al weer aan 'i veranderen gaan, dan weten we toch mei waar 'i eind blijtt. Van Drunen Hij neeft er ook nog over naar rtcior Kesstl gtschrevjjn en die adviseerde hem om den boeren bond In den arm ie nemen. De mar. doet al 't mogelijke om van de lasten af ie komen maar hij kan niet verder Er zijn mistoestanden. Van Halder. Als er die zijn, dan toch niet bij de gemeente. Op de ver gadering van den Boerenbond in 's Bosch heb ik moeten zeggen, hoe ot in onze gemeente de pachiregelmg is. Men heeii loen gezegd, dat onze ver pachtingswijze zeer goed was en dai ze deze overal zouden aanbevelen, 'i Geval van de Laai is een buitenge woon en daarom ben ik er voor om hem te helpen. De kwestie is deze de vroegere huurder wilde voor den gezetten prijs 't perceel niet meer pachten en toen ging hij 't opjagen. Daarom is 't toen voor de Laai zoo hoog geloopen. Nu is de oude pach ter erg op hem gebeten. Pijnenborg. Dii is een uitzonderings geval en ik ben er ook voor om d» Laat te helpen. Er is gezegd, misschien komen er meer om verlaging, maa zou 't dan niet beter zijn om allt perceelen die boven taxatie gingen op den gezetten prijs te stellen? 't Ziji. er dan toch maar een paar. W. v. d Wiel. Na de uiteenzetting van Wethouder van Halder zie ik hei geval anders en ben er in dit speciale geval niet tegen om de Laat tegemoei te komen. Maar ik ben er tegen om alle perceelen te verlagen. Laat de gemeente ook maar eens een beeije pri fi eeren van haar eigendommen Voorzitter, 't Lijkt mij ook 't beste om builen 't geval van de Laat geen verdere maatregelen te nemen. Als er meerdere pachieis zijn die voor ver- 'aging in aanmerking zouden komen dan kan men zich nog aliijd met een persoonlijk adres tot den raad wenden. Nu hebben we echter geen overzicht. Veihoeven. Ik ben er ook niet voor om alle pachten terug te brengen op den ouden prijs. Wanneer ze gek gepacht hebben, wel, dan moeten ze 't ook zelf maar dragen-. Wanneer we gaan verlagen, dan blijven we aan de gang. Waarom zijn ze dan zoo gek om 'oor een stuk dat f60— waard is f 100 te bieden. En als 't dan niet goed gaat, komen ze met een smeek brief. Van Halder. We hebben hier toch een bijzonder geval. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. om het ver zoek van de Laat in te willigen, met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt bereids mede dat voor behandeling in de eerst Sen menóchenleefti/d SrarartiB 6i -olgende vergadering is ingekomen een schrijven van W. Yzeldijk, hou dende verzoek om van de gemeente .e mogen koopen 50 aren bjuwgrond, voor een prijs van 13000 per HA. 2. Vaststelling kohier hondenbe lasting over 1928. Wordt vastgesteld tot een bedrag van i 594 3 Vaststelling heffingspercentage gemeentelijkeinkrms'-nbelasting voor net belastingjaar 1928(29. Voorzitter, 'i Helfingspercentage was 2 7 Wij steller, u voor om 't te brengen >p 2 3 Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Van Drunen. Kunt u mij ook zeggen wat dit jaar 't kermisterrein heelt opgebracht Voorzitter, i 1572 4. Aanbieding verslag Volkshuis vesting over 1927. Wordt aangenomen. 5. Aanbieding gemeente verslag over 1927 Het gemeente—verslag wordt ge durende 2 weken voor de leden ter visie gelegd. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Een stukje Jongensleven. In de hoogste klasse der dorpsschool staan eenige jongens om den boven meester in een kring geschaard 't Is de laatste schooldag en allen nemen, min of meer onder den indruk, afscheid van hun welbeminden onder wijzer. Ook Kees. een vroolijke klant en mees'ers bijzondere vriend, bevindt zich onder hen. „Beste jongens." vangt meester aan, vandaag gaan jullie voorgoed de schoolbanken verlaten, waar we zoo veel li f en leed samen hebben ge deeld lk hoop en vertrouwerop.dat jullie als flinke mannen zult opgroeien en dat ik al'ijd met blijdschap aan jullie kan terugdenken. Willen jullie me dat beloven „ja. meester Natuurlijk meester." klinkt het door elkaar en na een kort bedankje en een stevige handdruk verlaten allen de klas en keeren de school voor altijd den rug toe Kees is een der laatsten. „Dag meester," zegt hij. „ik bedank u wel voor al he' geleerde en hoop 't niet te vergeten" Daar komt hem opeens zoo'n raar gevoel in de keel Zou hij nu warpmpel gaan huilen als een klein meisje Dat nooiten met alle krachtsinspanning dringt hij de opkomende tranen weg Meester, die zijn ontroering wel be merkt, gaat er met een grapje over heen. „Wat. alles vergeten, wat j geleerd heb'Dat moest er nog bij komen, dan keek ik je nooit meer aan al ben je ook mijn beste leerling ge weest". „En wat moet je nu wel worden. Kees?" „Smid. Meester, hoef smid, net als vader", zeet Kees, nu weer een beetje opgemonterd „Nu als ik nog eens een eigen rijpaard neem, laat ik hat bij j u in de smederij heslaan, hoor Daar kun je van opaan*. zegt meester gekscheerend „Ik hou me voor de klandizie beleefd aanbevolen". antwoordde de toe komstige smidsbaas lachend en, na wederzijdsche belofte, van nog eens aan te komen, trekt ook Kees naar nuis Acht dagen later is Kees al heel ingeburgerd in de smederij en maakt zich onmisbaar als balgjongen. Des middags om 12 uur, als hij zich naar huis begeeft, om z'n middagboterham ie halen, komt hij de schooljongens tegen, welke hij aankijkt met zijn zwarte gezicht of hij zich ver boven hen ver heven acht. Het roepen der straat bengels van „smid, maak je snuit wit laat hem koud. „'t Zijn nog maar schoolkinderen", zegi hij schamper tot z'n maat, met een minachting, die men alleen van zoo'n broekman verwachten kan en glunderend bekijkt hij zijn zwarte snoet nog eens in een spiegel ruit „Je kan toch wel goed zien, dat k niet zoo'n kind meer ben! Nu nog een lange broek, dan is baas smid klaar" zoo ongeveer gingen z'n ge dachten. Na eenigen tijd wordt die harte- wensch ook vervuld en g iijktijdig wordt hij tot knecht bevorderd. Vader is van gevoelen dat zoo'n fl nke jongen, met een lange broek aan. meer moet zijn dan jongste hulp en hij kent onderhand ook al veel meer. In zijn olaats komt er weer een kleine balg jongen. Maar Kees is al eenigszins veranderd. Sedert Dra, z'n buurmeisje, hem ge zegd heeft, dat zij het niet neijjs vindt, om met zoo'n roetgezicht over straat te gaan wascht hij zich steeds, dat het een aard heeft. En hij is vreeselijk uit zijn humeur, als Vader hem een haast boodschap opdraagt en hij dus ongeboend weg moet Maar iedereen heeft z'n eigenaardigheden en Kees is. ook ondanks dit, een flinke, vroolijke jongen De gevaarlijke periode van het graag willen rooken en nog niet mogen, is 6 Wijziging begiooüng 1927. Wordi goedgekeurd. 7. Burgemeester en Wethouders verzoeken den raad een besluit te nemen of hij, gezien de omstandig heid dat op 17 Mei a.s. de driejarige termijn is verstreken, waarvoor de heer van der Velden tot tijdelijk ont vanger der gemeente Drunen is be noemd, een openbare oproeping van het ontvangerambt wenschelijk acht dan wel of hij zich met een voor dracht van B. en W. kan vereenigen. in het laatste geval stellen Burge meester en Wethouders den raad voor tot definitieve aanstelling van een ontvanger over te gaan waartoe zij den raad de navolgende voordracht doen toekomen 1. J. J. C. van der Velden. 2. L. C. J. Pijnenborg. De Voorzitter vraagt of de raad het goed vindt dat de zekerheid blijft gesteld als voor 3 jaar, n.l. f lO.ÜUO Hiertegen heelt de raad geen be zwaar. Bij stemming wordt de heer van der Velden met algemeene stemmen benoemd. Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. overwogen hebben om ook op de hei een aesthetische brandput te laten slaan, waardoor 't mogelijk is, bij eventueel brandgevaar, 12 boerderijen te bestrijden. W. v. d. Wiel Ik meen dat de boerderijen te ver uit elkaar liggen. Voorzitter. Dat geloof ik niet. Met 2 spuiten kan men links en rechts 3 a 400 Meter beslaan. W. v. d. Wiel. lk vind 't in de Kloosterbuurt veel meer noodig. Daar is een dicht bevolkte buurt en heele- maal geen brandput. Me dunkt daar moeten we toch eerst aan denken. Ik ge loof dat de boerderijen in de hei te ver uit elkaar liggen om met één brandput geholpen te kunnen worden. 1 Van Halder. U vergist zich wel een beetje in den afstand. Van Drunen. En geen klein beetje. Van Halder. De boerderijen staan er nogal dicht bij elkaar. Van Drunen. Met 2Ü0 Meter links en rechts kan men gemakkelijk 12 boerderijen, de schuren en een burger woonhuis beslaan. Voorzitter, lk zou zeggen, laat ons dit jaar op de hei een put doen slaan en 't volgend jaar in de buurt door den heer W. v. d. Wiel genoemd, 't Ligt toch in onze bedoeling om de brandputten successievelijk uit te breiden. Verhoeven. Ik ben er voor om zooveel mogelijk brandputten aan te leggen. De raad kan zich hierna met het voorstel vereenigen. Behoudens een kleine wijziging INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. in vooi hem nu aangebroken en natuur lijk betaalt ook hij z'n tol aan die welbekende ongehoorzaamheid. Op een vrijen middag gaat hij mei twee vrienden uit en een heelt de aardigheid gehad, sigaretten mee te brengen van het bekende merk „Bok", ook wel genoemd „Binnen drie dagen geen Asthma, je geld terug!" Ol Kees er nu niet erg goed tegen kan, of de sigaretten niet goed zijn, durf ik niet te zeggen, maar vast en zeker is het, dat zijn uitstapje bedorven is, zoo misselijk voelt hij ztch. Natuurlijk laat hij het niet merken, maar, dat hij zoo wit wordt om z'n neus kan toch voor de oogen van de jongens niet ver borgen blijven. Als dezen hem er op attent maken, werpt hij met beslistheid de schuld op het minderwaardig ge halte van het rookmateriaal, wat hard nekkig door z'n vriend bestreden wordt. Kees loopt warm. „Wat!... is het niet waar? Dat zal ik je be wijzen", zegt hij en den volgenden dag begint het spel opnieuw, nu met iets beters En wonder boven wonder. Kees schijnt gelijk te krijgen, want na zijn derde sigaret heelemaal opgerookt te hebben, is hij nog zoo frisch als 1 een hoentje, wat hem. met een triom fantelijk gezicht tot z'n verblufte toe schouwer doet zeggen: „Waar blijft je nou met je drukte!" Hij vergeet echter, dat hij er nu doorheen is. na den eersten keer. Gelukkig komt ook eindelijk de dag voor hem. dat hij in 't openbaar zijn rookl «st kan vertoo- nen en 't is vermakelijk, de verbaasde gezichten thuis te zien, wanneer hij daar, als een volleerde In 't vak, op zijn longen rookt en de rook door z'n neus blaast. Natuurlijk stapt hij dien dag ook de straat op ën vraagt met een bescher- mend air aan een voorbijganger: het voorjaar, koop tijdig een pot werden hierna de notulen der twee vorige vergaderingen goedgekeurd. Hierna verschijnt de Gemeente ontvanger ter vergadering om in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden afteleggen. Voorzitter. Mijnheer v. d. Velden, ik wensch U geluk met uwe defini tieve benoeming tot Gemeente-Ont vanger, U bent reeds drie jaar als Ontvanger werkzaam in welken tijd ik u heb leeren kennen als een ambtenaar met vlijt en accuratesse. Ik hoop, en daar twijfel ik niet aan, dat u met denzelfden ijver en plichtsbetrachting uw functie zult blijven vervullen. De heer van der Velden dankte den Raad voor 't in hem gestelde vertrouwen en legde toen de ver- eischte eeden af. Ben verrassing. Zooals bekend treedt de Burge meester 1 Mei a.s. in 't huwelijk. Voor deze gelegenheid bood de heer L. Pijnenborg namens den Raad, den Secretaris en Ontvanger den Voor zitter een fraai zilveren bonbonnière aan met inscriptie. De heer Pijnenborg sprak daarbij als volgt Geachte Burgemeester of beter geachte Bruidegom. Nu aan mij, als jongste raadslid, de eer te beurt valt, om U namens mijn medeleden bij gelegenheid van uw huwelijk toe te spreken wil ik niet trachten in een breed opgezet betoog de gevoelens weer te geven, die ons op dit oogenblik bezielen maar me vastklampen aan het spreek woord: „Eenvoud is het kenmerk van het ware". En daarom geachte bruidegom uit het diepst van mijn gemoed geluk gewenscht, met het feit, dat gij U gaat verbinden in den echt en alzoo komt tot de oplossing van de groote vraag in ieder menschen leven, n.l. de keuze van een levensstaat. Trouwen, och het is zoo gauw ge zegd en onzen modernen tijd is al licht geneigd, hieromtrent een heel vluchtige meening te hebben, doch ik ben er van overtuigd, dat door U deze alleszins gewichte kwestie met den meesten levensernst onder het oog is gezien. Het kan dan ook niet anders of U zult, wanneer U aan de voeten van het altaar zijt neergeknield en de be dienaar van den almachtigen. God zal zijn zegen over uw nieuw begon- „Mtneer, mag ik astubliett even vuur van U?" Als die heer een beeije on- geloovig vraagt, terwijl hij z'n sigaar toesteekt„Z o baasje ben jij al wei zestien?", meent hij het aan 2ijn waardigheid verplicht te zijn, om met nadruk te zeggen: „O. meneer, al lang geweest!" Ofschoon dat allang eigenlijk nog geen dag is. Ook zijn buurmeisje gaat hij zijn kunst ver- toonen en diep, diep verontwaardigd is hij, als die kunst haar absoluut geen bewondering afdwingt en ze hem bovendien nog uitlacht om zijn groot doenerij. Hij verwaardigt haar met geen blik meer en ze scheiden als volslagen vijanden; van zijn kant ten minste. Dora lacht ei nog eens harte lijk om. Die boosheid van Kees weegt bij haar zoo zwaar niet, hoor En ik wil er nog wei even bij ver tellen. dat die volslagen vijandschap van Kees ook lang niet eeuwig is, want na een jaar of wat houdt hij zelfs heel veel van zijn oude buurtje en neemt haar zelfs tot vrouw. Nu is meteen het jongen-leven uit, want Kees Is man geworden en ook een knappe, flinke hoefsmid, waar z'n vrouw heel trotsch op is Als beiden nog eens lachen om dat roetgezicht en die rookerij, zegt Dora er altijd achter, terwijl de plaagh'chtjes in haar oogen glinsteren„Ik hoop toch, dat kleine Kees net zoo'n broekman wordt als z'n Vader, al verbeeldde die zich wel wat veel voor zijn jaren TONNY v. VEEN. Ouders lezen Uw kinderen ook ons feugdhnekje.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6