DE ECHO VIIIUET 2UIDEK WIENER-WALZ-AVOND No. 35. Zaterdag 28 April '28.5lejrg. DERDE BLAD. De tarieven van de P.N E M. Voor eenigen tijd heeft een oproep in ons blad .Verzamelen" geblazen tegen de tarieven-politiek van de p.N.E.M., omdat er werkelijk ontstem ming heerscht in Brabant over de handelingen van de Directie van de p.N.E.M. zeker ten aanzien der ver strekking van licht en kracht aan onze provincie, speciaal de industrie. Men weet ook dat indertijd een commissie is gevormd uit de Kamers van Koophandel uit Brabant, onder voorzitterschap van den voorzitter onzer Kamer, den heer B. Timmer- mans—Verschure, die zich een hoogst bekwaam deskundige als adviseur as- sumeerde en welke commissie een uitvoerig rapport ten aanzien der electriciteitstarieven in Noord—Bra bant heeft ingediend. Uit 't navolgende staatje zal blij ken dat er werkelijk reden is om met kracht op te komen tegen de hooge tarieven van onze provinciale instel ling. Dit vergelijkend overzicht van de tarieven van Amsterdam, Limburg, Til burg en de P.N.E.M. voor 14 groot— krachtsverbruikers van verschillende grootte, ontleend aan het bedoeld rapport der „Commissie uit deNoord- Brab. Kamers van Koophandel, inzake het onderzoek der electriciteits tarieven in Noord—Brabant" waarin tevens geklaagd wordt over het gemis van medewerking van den kant van den heer Ir. Jonker, directeur der P.N.E.M. moge daarvan het sprekend bewijs leveren. Preien in centen per K.W.U. P.N.E.M. duurder dan A'dam Limburg, Tilburg, P.N.E.M., Tilburg En sedert dien zijn de tarieven in Tilburg nog aanmerkelijk verlaagd, b.v. bij gebruik van 6500 en 7000 KW.U. Ons is 't bekend dat men in onze plaats nog 8 cent voor 't Grootbedrijf vraagt, (voor een paar jaar 11 cent 1), terwijl een bedryf als onze eigen drukkerij b.v. 20 cent voor kracht betaalt en een collega in Tilburg 8 cent en minder per K.W.U. Hieruit volgt toch wel dat het tijd wordt dat de P.N.E M. de industrie van groot tot klein tegemoet komt en hare tarieven aanzienlijk gaat vermin deren want een semi-overheidsbedrijf mag toch wel voorgaan de industrie vooruit te helpen! Om dat te verkrijgen zal aller hulp, niet 't minst der Statenleden uit de Industrieele streken van noode zijn Met het oog op de bestrijding spe ciaal der hooge tarieven en 't eigen- denkelijk handelen van de P.N.E.M. Is dezer dagen opgericht een periodiek .de Karwats" genaamd, waarin de P.N.E.M. heftig wordt aangevallen. Men zegt daarin o.m. „Daar is de P.N.E.M.!" „Een droever beeld van ambtelijk wanbeleid, om nog even van cor- ruptie te zwijgen, werd in Neder land allicht nergens vertoond." En verder: „Wij zullen niet de geschiedenis herhalen, van al de aanslagen, welke sindsdien op de finantiën van de Pro vincie zijn gepleegd geworden. „En hoe telkens en telkens weer nieuwe mlllioenen in den technischen en commercieelen knoeiboel werden versmeten. „Het zijn er, alles bij elkaar meer dan 24 millioen geworden „Ge kunt begrijpen, lezer, wat er onder die omstandigheden, van alle mooie beloften over lage stroomprij- zen voor particulier en industrieel verbruik, bij de oprichting gedaan, is terecht gekomen „De geheele bevolking wordt ten deze eenvoudig gebrandschat, „Wy zullen overvloedig in de ge legenheid zijn, om dit ontzaggelijk wanbeleid aan de sohandpaal te bin den. 't Is nog al kras gezegd en of het genoemde beheer zoo aan de kaak gesteld kan en moet worden, is een tweede vraag. Maar dat er alle reden is tot kla gen volgt uit 't bovenstaande en nog veel meer en dat allerzyds krachtig verzet ontplooid moet worden, is een dringende elsch. Bovenbedoelde commissie uit de K. v. K. is nog steeds druk in de weer en zijn onze inlichtingen juist dan is men op den goeden weg naar succes. ,$3 Nog pas heeft ten deze nog eene belangrijke conferentie plaats gehad, die hoop geeft, op een kentering der ideën ter bevoegder plaatse in deze aangelegenheid. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 April 1928 Weggeldkaarten. De Ontvanger van de Dir. Belas tingen alhier deelt mede, dat op a.s. Maandag en Dinsdag van 9—1 en van 2—4 uur weggeldkaarten kunnen worden afgehaald. Huldeblijk H. Af. de Koningin-Moeder. Waalwijk Ten Zuiden van de Spoorbaan. Collecte op 28 April. Handteekening plaatsen op 29 April van 12—2 en van 4—6 in de Bewaar school. Waalwijk Ten Noorden van de Spoorbaan. Collecte op 29 April. Handteekening plaatsen op 29 April van 12—2 en van 4—6 op het Raad huis en in het Gymnastieklokaal van de Openbare School. Voormalig Besoijen. Collecte op 28 en 29 April. Handteekening plaatsen 29 Aprij van 12—2 uur in het St. Elisabeth, lokaal. 30 April van 5—7 uur in he^ Gymnastieklokaal Christelijke Schoof De kiosk Schriftelijke vraag van het Raadslid Roxs, Waalwijk, 2 April 1928. Aan de WelEd. Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders. WelEd. Achtbare Heeren. Daar men reeds het seizoen nadert dat het Waalwijks publiek en muziek liefhebbers gaan genieten van de zomerconcerten wil ik voor de zoo- veelste maal de kiosk quaestie nog eens aanroeren, want nog nimmer heb ik dienaangaande een afdoend of de finitief antwoord ontvangen. Het is B. en W. dan ook bekend dat ik meermalen naar voren heb ge bracht de kiosk te verplaatsen naar het midden van het Marktplein. Het zal B en W. vermoedelijk ook bekend zijn dat, toen het vorig jaar na kermis de kiosk herplaatst was, „De Echo van het Zuiden" in een zijner edities melding maakte dat de kiosk was verplaatst, maar volgens mijn bescheiden meening was zij na genoeg niets verplaatst. Is het B. en W. ook bekend dat toen bij het herplaatsen van de kiosk, de Gemeente-Opzichter de kiosk aan vankelijk op 't midden van 't Markt plein wilde plaatsen, de Gemeente opzichter genoodzaakt werd, vermoe- deiyk door bestuursleden van „Waal wijks Belang", de kiosk weer naar voren gebracht moest worden want er was nog niets besloten. Zqn B. en W. niet met mij van meening dat de plaats waar de kiosk nu staat niet de geschikte plaats is? Zijn B. en W. niet met mij van meening dat, zoo de2 toestand nu is, het in strijd is voor de openbare vei ligheid en voor het verkeer? Zijn B. en W. niet met mij de mee ning toegedaan dat hier wel degeiyk rekening moet worden gehouden met het steeds toenemende auto-verkeer? Zyn B. en W. niet met mij er van overtuigd van de activiteit van de politie gedurende den tijd der con certen? Zijn B. en W. niet met mij de mee ning toegedaan dat. ondanks de acti viteit van de politie er toch nog wel eens een ongeluk zal gebeuren wan neer de toestand zoo blijft Mocht er eventueel een ongeluk gebeuren, kunnen B. en W. my dan ook mededeelen op wie de verant woording komt. Is het B. en W. ook bekend dat het meermalen gebeurd is dat, gedurende het uitvoeren van een muziekstuk, de directeur genoodzaakt was de muzi kanten te doen ophouden zoolang de tram vertrokken was. Er wordt door de politie alles ge daan gedurende een uit te voeren muzieknummer om de jeugd in be dwang en op een afstand van de kiosk te houden, doch zijn B. en W. het met mij niet eens dat het vorenver. melde erger en hinderlijker is voor directeur en muzikanten. Zyn B. en W. niet met mij van meening dat de politie er zeer mede gebaat zou zijn wanneer de kiosk op 't midden van 't Marktplein stond, dan toch zou zij in staat zijn het pu bliek te verplichten zich te plaatsen op het Marktplein, dan zou toch zeker de Grootestraat vrij komen en geen gevaar meer zijn voor veiligheid en verkeer. Zijn B. en W. niet met mij de mee ning toegedaan dat het hier geen Waalwijks of algemeen belang is al gaat het ook uit van „Waalwijks Belang", het is hier uitsluitend een particulier belang. Zijn B. en W. niet met mij van meening dat in deze het algemeen belang vóór het particulier belang moet gaan? Zijn B. en W. niet met my van mee ning dat, zoo wanneer de kiosk ver plaatst was, de belangen voor het verkeer, veiligheid, politie, publiek en muzikanten daarmede zeer zouden gebaat zyn. Zouden B. en W. ook genegen zqn, het bestuur van „Waalwijks Belang" te willen verzoeken, de kiosk te ver- plaatsen naar het midden van het Marktplein, daar het toch niet toe laatbaar is, in de huidige omstandig heden voor verkeer en veiligheid de kiosk in de naaste toekomst daar te laten staan. Hoogachtend, (get.) F. C. ROXS. Antwoord van B. en W. Waalwijk, den 10 April. In antwoord op nevensaangehaald schrijven deelen wij U mede, dat ook wij van gevoelen zijn, dat het midden van het Marktplein een betere plaats voor de kiosk zou zijn dan de tegen- woordige. Aangezien, echter de kiosk het eigendom is van de Vereeniging „Waalwijks Belang", aangekocht uit de middelen, daartoe ter beschikking der Vereeniging gesteld door particulieren, die belang hebben of prijs stellen op de tegenwoordige standplaats, meenen wij thans niet op verplaatsing te moe ten aandringen. inderdaad is het vorig jaar de kiosk iets zuidelijker geplaatst. B. en W. van Waalwijk. Voor de bezoekers van den Is hedenmiddag gelegenheid tot plaatsbespreken in de Zaal Musis Sacrum. Onze Veemarkt. Het was eigenlqk niet onze bedoe ling thans terug te komen op het plan van „Waalwijks Belang" om met de landbouworganisaties uit de omgeving een poging te wagen tot verhef fing onzer veemarkten, en welk plan zoo kalm door onzen gemeenteraad werd om zeep gebracht, maar toch zouden we willen vragen of de gemeenteraad nu de tijd nog niet gekomen acht om deze proef eens te nemen en of „Waalwijks Belang" nog niet eens bij den gemeenteraad moet aankloppen. De belangstelling der landbouwers en veefokkers en handelaren uit deze streek is er nog, zooals verschillenden ons dezer dagen nog persoonlijk ver zekerden. Wij wilden in dit korte bericht eigenlijk eens wijzen op iets waarop ons velen gisteren attent maakten, n.l. op de stiefmoederlqke wqze waarop de koeien die nu nog onze veemarkt bezoeken ('t waren er weinig misschien, maar pracht—exemplaren) worden behandeld. Ze worden nu geheel in een hoekje gestopt, kramen voor,kra men bezyden, kramen achter, overal kramen, haast niet te vinden en te zien en geen ruimte voor de beesten en zeker niet voor de kijkers De bezoekers waren hierover slecht te spreken, dat kunnen we begrijpen en zoo iets breekt dat beetje veemarkt, dat we nog hebben, totaal af. Men zal er hopen wij wel rekening mee willen houden Zouden we nog niet eens een krach tige poging gaan wagen tegen het najaar,, er komt nu een beste tijd voor voorbereiding! Schoenen. De invoer van lederen schoenen bedroeg in Maart 1928 J62 002 paar ad f 715.823 tegen 112.563 paar ad f 460 537 in Febr. 1928 en tegen 110 516 paar ad f 487.386 in Maart 1927. De uitvoer bedroeg in Maart 1928 71.558 paar ad f 417.976 tegen 67.143 paar ad f 364.464 in Februari 1928, en 47.428 paar ad f 239.254 in Maart 1927. Men ziet een aanzienlijke vooruit gang van Maart '28 tegenover Maart 1927. Lezing Wij vernemen dat de heer Letschert Inspecteur van Politie alhier, voor de rijks-en gemeente politie uit het land van Heusden en Althena een lezing zal houden, over het doel en nut van den politiehond. Na afloop der lezing zal de heer Letschert in den vorm van aanschou- weiyk onderwijs een demonstratie geven met politiehonden nDe geschiedenis der Naaimachines." Voor een goed bezette zaal werd Donderdagavond in Hotel Verwiel,de eerste lezing gehouden van een reeks lezingen, weike op uitnoodiging der vereeniging „Vedehova" vanwege de Singer—Maatschappq zullen worden gegeven, over de naaimachine, spe ciaal met betrekking tot de schoen industrie. Wq merkten onder de aanwezigen verschillende belangstellenden uitOis - terwijk, Dongen en Kaatsheuvel. Zelfs had een firmant uit Oisterwijk een aantal stiksters uit zijn bedrijf in de jelegenheid gesteld deze leerzame lezing te volgen en gaf zelf ook door zijn aanwezigheid blijk van waardee ring van hetgeen hier tot verhooging van de vakkennis werd gegeven. Mocht dus het bezoek in zijn ge heel tot vredenheid stellen, toch was er nog een factor die minder aange naam aandeed n.l. de totale afwezig heid van onze plaatselijke fabrikanten of hunne vertegenwoordigers, die men toch op de eerste plaats had mogen verwachten, daar niemand gemakke lijker dan zy aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer nuttige lezingen kon den gevolg geven. Laten wij hopen dat zij bij de vol gende lezingen dit verzuim alsnog zullen goed maken. Door den voorzitter van „Vedeho va" den heer Tack, werden de aan wezigen hartelijk verwelkomd, waarna de heer Boosman, directeurder Singer Maatschappij te Amsterdam, gelegen heid kreeg tot het houden zijner zeer interessante voordracht over „De ge schiedenis der Naai—machines." Het is we! verwonderlijk dat, hoe wel weinig uitvindingen van zooveel practisch nut zyn gebleken en zoo algemeen gebruikt worden, er nog zoo weinigen iets van de voorgeschie denis van deze vernuftige machine afweten. Hiermede heeft de heer Boosman ons op een zeer onderhoudende ma nier, aan de^hand van vele duidelijke lichtbeelden op de hoogte gebracht. Hij heeft ons geschetst met hoeveel tegenwerking de pionniers van deze uitvinding hebben te kampen gehad. De weg van de eerste poging tot aan het bereiken van een eenigszins bruik baar apparaat is een lange weg ge weest, waarop heel wat hindernissen zijn moeten overwonnen worden en na de eerste autentieke aanwijzingen, die dateeren uit 1755, tot aan het tijd stip dat een nog primitieve, doch eenigszins bruikbare machine werd vervaardigd verliepen 90 jaar. Spr. noemde dan de verschillende pioniers die hun krachten op dit pro bleem hebben beproefd, wees op de foutendiehunne vindingen aankleefden en deze meestentqds ongeschikt maak ten tot dat hij tenslotte tot de bruikbare machines kwam en hunne geleidelijke verbetering en verfraaiing duidelijk demonstreerde. In 1850 werd door I. M. Singer de eerste machine ver vaardigd en na harden strqd tegen het vooroordeel nam de omzet spoedig zulke afmetingen aan dat van 1865 1882 niet minder dan 4 millioen ma chines door de firma 1. M. Singer Co. werden gefabriceerd. Van 200 steken per minuut, is de snelheid geleidelijk tot 1000 1500 1800 2200 en ten slotte tot 3500 steken per minuut opgevoerd. Er worden thans speciaal-machines vervaardigd voor alle mogelijke doel einden, waarvan we verschillende afbeeldingen op het doek kregen en die bewonderenswaardig zijn om hun snelheid en accuratesse. Niet minder dan 2000 verschillende typen naaimachines komen thans in den catalogus der Singer-Maatschappij voor. Met groote aandacht werd deze hoogst interessante lezing door de aanwezigen gevolgd, die aan het slot dankbaar applaudiseerden. De heer Tack dankte namens allen den geachten spreker en hoopte op de volgende lezingen dezelfde en nog andere belangstellenden terug te zien Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten. Bovengenoemde federatie houdt op Vrijdag 4 Mei a.s. namiddag 2xjA uur eene algemeene ledenvergadering in het gebouw der Vereeniging van Til- burgsche fabrikanten van Wollen Stoffen, Heuvel 95 c te Tilburg. Excursie der Rijkscursussen van de Lichamelijke Opvoeding. Het bericht in onze oplage van j.l Woensdag behoeft eenige wijziging en uitbreiding. Op de ledenvergadering der W.G.V 1.1. Woensdag gehouden Is n.l. beslo ten, dat de geheele vereeniging he tochtje zal medemaken. Voor de eigenlqke excursie aan vangt, zullen W.G.V.ers en cursisten met „trommelslag en blij bazuin geschal" en het vaasdel voorop eers door onze hoofdstraten trekken. De voorgenomen tocht gaat dan van nen van 't gymnastieklokaal in de Stationstraat naar Hoekeinde, waargedraaid wordt, daarna trekt de stoet naar de Haven, waar opnieuw wordt gekeerd, om ver volgens via de Mr. van Coothstraat, burgemeester Van der Klokkenlaan en Antoniusstraat het vooropgestelde doel: „Roestelberg en omstreken" te bereiken. Als het weer zich goed houdt, kun- >n onze turners en turnertjes veel genoegen aan dit uitstapje beleven. Biljarten. Zaterdag j.l. speelde het 2e zestal de biljartclub „Ons Genoegen" haar clublokaal café 't Vosje een vriendschappelijken wedstrijd tegen de biljartclub U.T.E.L. Na een gezelligen doch spannenden strijd, was de uitslag als volgt: U.T.E.L, Ons Genoegen. v. Hclvoirt Jz. 75 F. de Vries 51 v. Helvoirt Bz.75 A. v. Helvoirt 45 v. Helvoirt Wz. 75 A. Verheijden 71 m. de Vries 73 H. Slaats 75 1. Pullens 49 K. Leijtens 75 Pullens 75 M. Leijtens 47 422 364 Hoogste serie Fr. van Helvoirt Jz. 20. Benoemd. Tot wykverpleegster van het Groene Kruis is benoemd Zuster P. Lijst uit Zeist. De benoemde zuster is in het bezit van de diploma's Ziekenverpleging, Wijkverpleging, Kraamverpleging, ver- ïleging van Zenuwpatiënten en Tu berculose-enquêtrice. Waalwijks Belang. De meermalen, om tal van redenen uitgestelde jaarvergadering van Waal wijks Belang zal nu plaats hebben op Maandag 30 April a.s. in de achter zaal hotel Verwiel. Namens 't bestuur deen wq een ernstig beroep op de leden, om deze vergadering zooveel als mogelijk is bq te wonen, waar belangrijke aan gelegenheden ter sprake zullen komen. Trouwens 't is toch ook noodig dat de leden belangstellen in de zaken der vereeniging en in 't werk van 't bestuur. Gouden Jubileum. De bekende schoenfabriek der firma G. L. Smits Co. te Dongen, waar van de heer Ant. I. J.Smits directeur is, zal deze maand haar gouden jubileum vieren. Dit feit wordt Zater dag 12 Mei a.s. herdacht. Bossche Rijkskieskring. De Bossche Rijkskieskring vergadert Zaterdag 5 Mei, half 2 in het Oranje- Hotel, 's Hertogeifbosch. De agenda bevat o.a. de jaarslagen. Verkiezing van een Voorzitter en Se cretaris, wegens periodieke aftreding van de huidige functionarissen. Mr. F. Teulings stelt zich, wegens zijne werkzaamheden aan het Partij-secre tariaat, niet herkiesbaar. Verkiezing van een nieuw Bestuur, voor zoover betreft deafgevaardigden (en plaatsvervangende afgevaardigden) van iederen Statenkieskring. De at- tredenden zijn voor Den BoschMevr. Brouns- van Besouw (lid), J. B. Vesters, (pl. v.v,); voor Eindhoven: J. J. Winter- mans (lid), j. Knaapen (pl.v.v.); voor HelmondM. van Hout (lid), P. J. C. Strik (pl.v.v.); voor Grave: F. G. Caners (lid), S. Martens (pl.v.v.)voor Heusden vacature Suring (lid), J. C. L. v. d. Geld (pl.v.v.). Alle aftredenden zijn herkiesbaar, behalve Mevr. Brouns, die niet als afgevaardigde is herbenoemd en dus geen Ifd der Bondsvergadering meer is. Bespreking der Agenda van de Partq raadsvergadering van 18 en 19 Mei as. Mededeeling omtrent de actie voor het Dr. Schaepmanfonds in R.K. H., door den Secretaris van het Kring comité, den heer P. J. C. Strik. Prov. Ct. DRUNEN A.s. Zendag zal alhier onder elke H. Mis, door de ZeerEerw. Heer Pastoor Litjens uit Nijmegen gepredikt worden die alzoo zijn nieuwe te stichten Parochie zal komen aan bevelen daar deze is benoemd door Mgr. Diepen tot stichting van een Nieuwe kerk te Nijmegen alsmede zal ook tevens onder de H. Mis gecolec- teerd worden met open schaal. Z.D. H. Mgr. A. F. Diepen bis schop van 's Hertogenbosch heeft alhier tot Kerkmeester benoemd de Heeren P. Muskens enjoh. Pijnenborg. Zondag j.l.. had een bqeenkomst plaats van de leden van den gemeen teraad ter bespreking van plannen tot huldiging van burgemeester Loeff en zijne echtgenoote wanneer zij op 27 d, van hun huwelijksreis terugkee- ren. Op deze bijeenkomst is een en ander naar voren gebracht, doch de finitieve besluiten zullen eerst in een volgende vergadering vallen. In elk geval zal een schitterende ontvangst plaats hebben, waaraan 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 8,4 7.3 5.7 4.4 5.1 4.4 4.5 4,5 3.8 4,5 4,5 3.9 3,4 3.2 8.7 7.8 6,4 5.2 6,- 4.9 5,- 5,- 4.4 5.05 5,- 4.3 3,7 3.4 6,18 4,95 4,- 3,44 3,81 3,37 3,41 3,35 2,87 3,25 3,24 3,- 2,6 2,43 8,92 8,1 7,- 5,81 6,- 5,5 5,29 5,08 4,8 4,72 4,25 4,84 4,28 4,13 45 pCt. 63,6 pCt. 75 pCt. 68,9 pCt. 57.5 pCt. 63.2 pCt. 55.1 pCt. 51.6 pCt. 67.3 pCt. 45.2 pCt. 31.2 pCt. 61.3 pCt. 64,6 pCt. 69,9 pCt.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9