Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte 'Rozen. FEUILLETON cm* WAAI .WIJK RUMMER 40 WOENSDAG 16 MEI 1928. 51e JAARGANG. zevec alle.t 'P lei velke faatr, °r,en, geslai Hen. en. en uii men nen. e üiet >orzict >aalt s weg i'kenö >ednei uilt is i verc UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Dekkers, Burge meester, vergaderde de Raad dezer ge meente Vrijdagavond ten Gemeente- huize. Aanwezig alle leden. Klokslag zes uur opent de voorzit ter de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering werden door den Secretaris voorge- lezen en door den Raad onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, w. o a. proces verbaal van kasopname bij den Gemeente Ontvanger waaruit blijkt, dat er in kas was en moest zijn f 2881 19. b. alsvoren, bij het Burgerlijk Arm bestuur, d.d 30 Mrtin kas was en moest zijn f 943 69. De ontvangsten hebben over 1927 bedragen f 18703 41 en de uitgaven 18450 87. c. Schrijven houdende mededeeling van borgstelling ten behoeve van den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. d. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot wij- ziging van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. e. goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit tot aan vaarding eener schenking groot f300, van den ZeerEerw. heer pastoor van Waspik. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Aanbieding Gemeenteverslag 1027 en verslag der Volkshuisvesting. Deze verslagen worden voor de leden ter inzage gelegd. 3. Goedkeuring Armenrekening over het dienstjaar 1926. De rekening wordt ter onderzoek gesteld in handen van de betrokken commissie. 4. Wijziging begrooting 1927. De Secretaris leest de te wijzigen begrootingsposten voor. Waar de wijziging slechts een maat regel van administratieven aard is, kan de Raad hieraan zonder meer zijn goedkeuring hechten. 5. Wijziging verordening opcenten Rijksinkomstenbelasting. öesloten wordt de opcenten van 100 te brengen op 125. 6 Schrijven van den Raad van State omtrent niet goedkeuring der begrooting. De Secretaris van den Raad van State verzoekt in genoemd schrijven om nadere bewijsstukken op te zen den voor 19 Mei a.s. Voorzitter. M. i. behoeven we niets meer in te zenden. We hebben onze argumenten duidelijk omschreven in 't adres aan de Kroon. v. d Rijken Ik stel 't op prijs zoo U 't adres eens even voorlas, mis schien is er nog wel iets aan toe te voegen. Brokx. Zijn er nog heeren uit den Bosch hier geweest Voorzitter Neen. De voorzitter leest dan 't adres voor. v. d. Rijken. Ik vind de argumenten wel steekhoudend, maar zouden we er nog niet kunnen bijvoegen, dat we groote schade opliepen doordat de schippers vrij van belasting werden gesteld? Waaraan 't Rijk toch schuld heeft. Voorzitter. Dat vind ik een heel goed argument. Brokx. Er zijn schippers die hier niet wonen en voor welke kinderen onze gemeente toch 't onderwijs moet bekostigen. Dat vind ik toch zeer on billijk Voorzitter, 't Woord „onbillijk" vind ik in dit geval nog veel te zacht uit gedrukt. Het argument van den heer v. d. Rijken lijkt me in elk ge?al waard te vermelden. v. d Rijken. Kunt U er dan ook een becijfering aan toevoegen Voorzitter. Zeker, kan dat. We kunnen er dan ook bij vermelden hoeveel wij hier voor de schippers kinderen moeten beta'en. Het lid Brokx merk* op, dat de ge meente schoolgeld meet betalen voor de kinderen van iemand die niet in de gemeente woont. De voorzitter zegt met het geval op de hoogte te zijn. 't Betreft Kamp uit Leiden, die zich hier heeft laten inschrijven ten einde de functie van Secretaris van een Waterschap te kunnen aannemen. Een dochter van K. bezoekt de huishoudschool te Hilver sum, welke gemeente bij Waspik om f 125 is komen aankloppen. Spr. zegt dat dit zeer onbillijk is. De ge meente heeft aan Kamp gevraagd of hij bereid is de f 125 te betalen. Het lid v. d. Rijken zou gaarne in hoogste instantie uitgemaakt willen 49). Mevrouw Clirysopras ging toen, ge volgd door Sasclia, naar Sigrids kamel en omarmde ook deze, die koud en bleek, met koortsachtig gloeiende oo- gen in een lioelc van de sofa zat en er niet in het minst naar luisterde, toen mevrouw Clirysopras haar de gewichti ge gebeurtenis mededeelde en haar verzocht van nu af aan de plaats van 'dochter bij haar te willen innemen daarbij babbelde zij er vroolijk op los, terwijl zij vertelde, dat zij eerst een paar bezoeken in Engeland moest ma ken en dan zou willen voorslaan, met Sigrid in Keulen samen te komen, waarheen Marcellus en Iris haar zeker zouden vergezellen, voordat zij weder hun winterkwartier in Florence opsloe gen. „Ja, ja." was alles wat Sigrid ant woordde. „Het zal dan stil op Hochwald wor den," zeide Sascha, toen hare moeder adem moest halen. „Oom Marcellus zei- de mij zooeven, dat de heer Ten in- kel van avond naar Hamburg vertrekt hij zal daar den Siegfried zingen morgen ga ik ook, mama is in ge- ns.M ::rw»y van.verzekering op het leven zien of het mogelijk is dat het Bur gerlijk Armbestuur, dat over f 200 000 aan bezittingen heeft, de gemeente te hulp kan komen. Voorzitter. Dan zal eerst 't Burger lijk Armbestuur zoo'n besluit moeten nemen, maar 't bestuur heeft nog pas te kennen gegeven, dat daar vooreerst geen kans op is. ik wil echter nog wel eens een conferentie met het Burgerlijk Armbestuur beleggen. We zouden dan over 14 dagen in beslo ten zitting bijeen kunnen komen. De Raad kan zich met dit voorstel vereenigen. Mededeelingen. Voorzitter. Toen onlangs in Waspik brand uitbrak, was 't brandblusch materaal vrij spoedig ter plaatse, maar naar ons oordeel nog niet vlug ge noeg. Vroeger was er bij brand een drang om behulpzaam te zijn doch nu is 't anders geworden. Men vraagt nu wie moet de spuit wegbrengen? Er is geen animo meer voor om de spuit te halen. Nu hebben we overwogen om bij gelegenheid een goed chassis aan te schaffen. Dan zijn we een eind In de goede richting en kan eenbrand veel eerder met de molorspuit be- reikt worden. Ik heb tegen Rovers gezegd om eens naar een chassis uit te zien Voor een f 500 zijn we heele- maal klaar. Dan zouden we nog eens kunntn aankloppen bij den voorzitter van Waspiks Belang, betreffende op richting van een Vrijwillige brand weer. 't Streven van W. B is zeer apprecieeren. Nu wil soms iedereen bij een brand helpen. Na de jongste brand kwamen zich hier 56 personen aanmelden, die zeiden dat ze bij de brand hulp geboden hadden. 't Is ook gebleken dat verschillende slangen zeer slecht waren, zoodat we genoodzaakt waren 80 M. nieuwe slang te koopen. Nu is de zaak goed in orde Het lid Brokx, deelt in zijn kwali teit als voorzitter van Wasp'ks Belang mede, dat hij spoedig een begin zal maken met de organisatie van'n Vrij willig Brandweercorps. Verder raadt spr. aan om een nieuw chassis. De voorzitter meent, dat men zeer goed met een tweede hands chassis kon volstaan, omdat 't weinig in dienst zal komen. Het lid Ruijlenberg is van oordeel dat men meer succes heeft als in de ver schillende wijken straalpijpen worden aangebracht op de waterleiding. De voorzitter is het tegendeel toe gedaan. Wanneer 't materiaal over de gemeente verdeeld Is, heeft men geen contróie meer. Hierna sluiting. GEZONDHEIDSRAAD. dachten reeds bezig haar koffers te pakken, Fuchsia blijft, geloof ik, ook niet lang meer, nu er niemand is om baar het bof te maken, en zij hield op, terwijl zij Sigrid scherp aankeek, „en ik geloof, dat ook de Marcbese Hochwald spoedig zal verlaten." „Spoedig?" vroeg Sigrid, terwijl zij met een ruk bare onverschilligheid van zich af wierp en rechtop ging staan zij was opeens geheel oor. De arme Sascha, die in haar goed hartigheid aan Sigrid den kleinen wenk niet meende te mogen onthou den, voelde haar versmaad hart ineen krimpen. „Ja, spoedig," antwoordde zij zach ter zij wist dat vorst Hochwald waarschijnlijk juist een onderhoud met den Cavaliere had. „Hoe weet je dat?" vroeg Sigrid le vendig, maar blijkbaar zonder spijt over zijn vertrek te gevoelen. i;0, ik meen het te hebben ge hoord," zoo ontweek Sascha nu de dringende vragen der koude, glinste rend blauwe oogen. En vlug liet zij er op volgen „Nu, onze waarde profes sor blijft dan alleen achter, zooals het schijnt." „Die oude, leelijke vent, met zijn kik- vorschen-gezicht ik haat hemzei- de Sigrid op zoo'n heftigen, minachten den toon dat Sascha en haar moeder el kander verwonderd aankeken. „Ik be grijp niet, hoe Marcellus zoo'n monster in zijn huis kan halen." „Die arme professor!" riep Sascha spottend. „En wij mogen hem toch an ders allen zoo graag." „Heeft de Cavaliere dan over zijn vertrek gesproken?" begon Sigrid we- Wanneer gij eenig uitslag bij Uw kind waarneemt, laat dit dan direct den dokter zien. Wat vandaag nog 'n klein plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans bestaat dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daarom nooit een kind met uitslag naar school, zonder den dokter om raad gevraagd te hebben. Wanneer Gij verkouden zijt, neem dan in acht, zoodat Gij deze la»ii- ge kwaal niet op anderen overbrengt Bedenk, dat zij gevaarlijk kan worden en dit altijd is voor jonge kinderen en ouden van dagen. Hoest en niest niet in het rond, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wanneer Gij het onverwachts moet doen, de linkerhand. Wasch Uw handen dikwijls. Moeder geef Uw kinderen op gere gelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschendoor, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering. Gij zult dan zelden over slecht eten van Uw kinderen te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den noodigen tijd besteed der, terwijl zij het thema van den pro fessor met één enkel gebaar, als een lastige vlieg, van zich af wees. Wat ging de professor h a a r aan? En toch de haat die zij tegen hem had, was een fijn instinct, dat in haar ziel wor telde, zonder dat zij zich de moeite gaf naar de oorzaak er van te zoeken. Sascha werd van het pijnlijke ant woord ontslagen, omdat Iris kaal hoofd door de deur liet zien. Ook zij wist, dat haar echtgenoot nu met Spi- ni een onderhoud had en zij kwam niet zonder doel. „Zoo ben jullie hier?" zeide zij, terwijl zij de kamer binnenging. „Sa scha, ik feliciteer je van harte, en ook jou, Olga, met je dochter. „Wie is hare moeder?" zullen de menscken vra gen, wanneer zij zich om hare schilde rijen verdringen." „Maar, Iris," zeide Sascha lachend. „Maar ik je man heeft mij over rompeld." verklaarde mevrouw Cliry sopras, terwijl zij haar bekoorlijke schoonzuster lachend toeknikte. „Wat moest ik doen? Ik hoop, ik hoop nu maar dat Sascha zich steeds netjes zal kleeden." „Laat ons het beste hopen," zeide Iris lachend en draaide Sasclia een paar maal dansend de kamer rond een vreugdebetoon, waarbij Sigrid, met minachtend neergetrokken mondhoe ken de oogen dicht deed. Iris zag het, maar vatte het anders °P- „Ach, jij arme zuster gevoel je je nog altijd zoo onwel," zeide zij deelne mend en zette zich naast Sigrid op de sofa neder, terwijl zij den arm om haar hals legde. Maar Sigrid sprong op en maakte zich uit de liefdevolle omhel- j zing los, als was liet die van een ver giftigde slang. „Laat mij toch met rust," zeide zij verbolgen. „Hoe kan iemand beter wor den. wanneer er elk oogenblik een komt die een tijd laug staat te zeuren." Sascha werd rood van toorn. „Sigrid je overdrijft," zeide ze droog jes. „Kalmeer een beetje waar moet dat heen? Het is wel waar, dat Iris „maar" je zuster is, maar ook dan nog mag je wel wat op een anderen toon spreken." „Ach, laat haar. Sascha, ik neem het haar immers niet kwalijk," zeide Tris lachend, ofschoon haar de tranen in de oogen waren gesprongen toen Sigrid haar zoo ruw van zich afstiet. „Waarom ik gekomen ben, is, om je te vragen of wij een klein toertje in het bosch zullen maken. Ja? Dat zal ons goed doen. De lucht klaart al op 't. is een heerlijk uitstapje. Ik heb al or der gegeven om de paarden in te span nen, maken jelui je dus klaar. Sigrid, ik zal even je haar borstelen wij zijn dan nog bijtijds terug, om ons voor het diner te verkleeden." „O hemel niets beter voor je zenu wen dan een uitstapje in deze heerlij ke, koele lucht. Marcellus zegt het ook. Wees nu eens aardig, Sigrid, en maak je klaar," ziede Iris zoo vriendelijk mo gelijk. '„Ik blijf hier," was alles wat Iris bits ten antwoord kreeg. Toch gaf Iris hare poging nog niet op. „Wees verstandig liefste! Je maakt je zelf ziek en mij verdrietig, want ik moet toch gelooven, dat mijne verschij ning gisteren in de bibliotheek de schuld is, dat je niet wel bent?" „Ik blijf bier," herhaalde Sigrid on vriendelijk. „Ach neen, kom nu?" vleide Iris zachtzinnig. „Bedenk eens wat zouden onze goede ouders zeggen „Laat m ij n e ouders er maar bui ten!" riep Sigrid heftig. „Jij jij hebt geen deel aan hen." „Nu, mij dunkt, dat liet toch ook mijne ouders zijn," antwoordde Iris ernstig, maar daarom niet minder vriendelijk. „Kom, laat liet nu genoeg zijn en ga mede." „Ik blijf hier," zeide Sigrid voor de vierde maal. „Heere God, laat dat eigenwijze schepsel toch uitpruilen, net zoo lang als zij zelf wil zij heeft er in elk ge val scnade bij, niet wij!" riep Sascha vertoornd en trok Iris met zich mede. „Kom mama, Sigrid, wanneer ik je eens goed door elkander kon schudden, dan zou ik het van harte doen. Je zus ter zoo te plagen. Foeidat moest oom Hochwald wetenMaar ik zal het hem zeggen, daar kun je staat op maken." „Sascha't Was een kreet van woe de, waarmede Sigrid door de kamer vloog en Sascha bij den arm greep, met knarsende tanden en fonkelende oogen. Maar op hetzelfde oogenblik bezon zij zich weder. „Dat zul je niet doen verklikken noemt men dat, geloof ik." Wordt verrolgd. W. ffaalwpsïlie en LiicstraiSseke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, e»i. franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent por regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln on8 bezit zijn. van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN Uit het Dultsch van EUFEMINA VON AD LEB8FELD-BALL ESTEEM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1