DE ECHO KUN HET ZUIDtN GEROALPA Week-Revue. Beursspiegel. No. 41. Zaterdag 19 Mei 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. tusschen de beide landen. Het Han- ons van de Nederlandsche olie naar delsblad van Antwerpen geeft een de Zweedsche lucifers. Voor deze beschouwing over het bezoek van Sir waarden werden in het buitenland Oidanks het feit, dat de zomertijd begonnen is, zaten we de laatste dagen of liever vrijwel de geheele eerste helft van Mei nog in het midden van November. Wat eigenlijk geen nieuws noch iets bijzonders is. L)at komt in ons klimaat meer voor. Niet alle menschen zijn dichterlijk ge noeg aangelegd om in de Meimaand uitsluitend of in hoofdzaak de lieve, zachte en geurige maand te zien, die ons na het wintergetij ineens midden in de zomersche heerlijkheid plaatst. Er zijn intusschen ook dichters ge weest, die het anders zagen. Volgens berichten uit verscheidene deelen des lands is door de nachtvorsten nogal wat schade toegebracht aan het te velde staande gewas en aan de vruchiboomen. Doch dergelijke be richten verschijnen elk jaar wel. Het kan, wat de oogst betreft, altijd nog weer meevallen. Het wegenonderhoud en de treurige toestand, waarin vele onzer wegen, ook hoofdwegen, in de laatste jaren gekomen zijn, hebben al heel wat stof tot bespreking opgeleverd, ook in de hooge colleges van onze regeering. Allerlei middelen zijn hier en daar toegepast om de slechte wegen op te knappen of ze zoo mogelijk tegen verdere vernietiging te beschermen. Het gebruik van teerproducten op onze wegen is bekend. De vraag heeft zich voorgedaan o.a.inde Provinciale Staten van Zuid Holland, of teerdam- pen, uit beteerde wegen opstijgende, invloed, d.w.z schadelijken invloed hebben met betrekking tot de ge vreesde ziekte kanker en de toeneming daarvan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben zich tot het Nederl. Kanker Instituut gewend. Dit laatste heeft meegedeeld, dat 'n recht streeks antwoord op de vraag of de toeneming van kanker verband houdt met het toenemend gebruik van teer producten op de wegen, nog niet kan gegeven worden De vraag wordt echter van groot belang geacht. Aan de toeneming van eenige vormen var» kanker valt niet te twijfelen en het moet vast staan, dat bepaalde leer soorten bij mensch en dier kanker van de huid kunnen teweegbrengen. Het juiste verschijnsel tusschen teer en kanker is nog niet vastgesteld. Mocht een verder onderzoek aanwij zing geven, dan zal naar we lazen, het kankerinstiiuut de aandacht van de autoriteiten op een en ander ves tigen en in overweging geven slechts die teerproducten te gebruiken, waar van de onschadelijkheid op de een of andere wijze is gebleken. De autori teiten hebben zich loch met allerlei vragen bezig te houden, waaraan iemand, niet met autoritaire gezag of zorg beklec-d, maling kan hebben. Sinds het verdrag tusschen Neder land en België inzake de scheids kwestie en o.a. den aanleg van een kanaal naar de Moerdijk werd afge ketst, doken zoo nu en dan geruchten op omtrent nieuwe onderhandelingen Eric Drummond te Brussel, dat mis schien met een nieuw verdrag in ver- band zou kunnen staan. Genoemd blad vestigt er de aandacht op, dat België er niet aan denkt af te zien van zijn verbinding met den Rijn.d.l. van het kanaal Antwerpen-Moerdijk. Als dat waar mocht zijn is 't verdrag er nog niet en hooren we er te gele gener tijd wel meer van In den goeden ouden tijd nam de gene, die een reis van Amsterdam naar Keulen moest maken hartroerend afscheid van de achterblijvenden. Wat zouden die menschen hebben staan kijken, alsof zij het in Keulen hoorden donderen, wanneer ze de berichten lazen dat een japanner erin geslaagd is de reis om den wereldbol te maken in drie-en dertig dagen en zestien uren en wel met gewone verkeers middelen. Reeds eenige maanden geledenwerd melding gemaakt van knoeierijen, die gepleegd zouden zijn bij de levering ten behoeve van den wederopbouw van Frankrijk. De gelegenheid maakt (wel eens) den dief. De gelegenheid om den staat voor een luttel bedrag op te lichten moet in Frankrijk wel bestaan hebben. Er viel in dat land ook zooveel te repareeren en misschien ging het, ondanks Frankrijks weekla gen. nog wel eens uit een royale beurs. In elk geval moet gebleken zijn dat door sommige bij het herstel betrokken personages niet het minst gezorgd is voor het herstel van eigen portemonnaie. Dezer dagen werd ge meld, dat een burgemeester in een der tijdens den oorlog verwoeste ste- den bij Duinkerken zich zelf bij de politie heeft aangemeld met de mede- deeling, dat hij voor ongeveer drie millioen francs verduisterd had ten nadeelen van den wederopbouw. Mis schien heeft 't al te zwaar gedrukt op het burgervaderlijke gemoed. enorme kooporders uitgevoerd, waar door deze aandeelen eenige tientallen punten boven de 400 stegen. De komeet van Eindhoven schit terde deze week in volle pracht. Ang stig vraagt men zich af, zou zij nog lang blijven? Hoe hoog de koersen ook oploopen, niemand kan zeggen dat we het hoogste punt reeds bereikt hebben. Binnenkort gaat deze Maat schappij een radio-toestel voor ultra korte golf op de markt brengen. Aan de radio heeft Philips al veel te dan ken In tegenstelling met de optimistische geluiden, die wij tot hiertoe lieten hooren, moeten we verder een toontje lager zingen. De tabakswaarden waren in een loome, om niet te zeggen sloome stemming. Ook de rubber waarden keerden van hun te hoog opgevoerd peil terug. Margarinewaar den bleven constant, ondanks de vele aankoopen van Nederlandsche be leggers. van Amerika, Rusland, Turkije, Egypte, Ecuador, werkten op technisch gebied met den Volkenbond samen. Voor de eerste maal zond Mexico waarnemers, die den gang van zaken ter Econ. Conferentie volgden. Dat hierdoor het universeel karakter van den Volken bond, al wordt dit daardoor niet bereikt, toch wordt versterkt, behoeft nauwelijks betoog. Een andere karakteristiek van be- teekenis mag deze worden geacht, dat steeds meer de Ministers van Buitenlandsche Zaken in persoon aan de beraadslagingen inden Volkenbond deelnemen. De Raad telde gemiddeld een achttal van deze Ministers in zijn midden. Twee Staatshoofden, twee Minister-presidenten en meer dan twintig Ministers van Buitenlandsche Zaken namen als eerste gedelegeer den deel aan de achtste Assemblée van den Volkenbond. (Wordt vervolgd). &en bezit voor Vid leven Tegen aller verwachting in en tot groote vreugde der vergenoegde haus siers is het verhoogde slotdividend der Koninklijke Petroleum-Mij. bekend geworden. Toch geniet de rasechte Hollander niet van dit bericht, als hij denkt aan de reusachtige aankoopen, die in het buitenland speciaal Frankrijk sinds eenige weken heb ben plaats gehad, klaarblijkelijk onder eenige voorkennis der heugelijke ge beurtenis. Gewoonlijk laat de heer Deterding zeer weinig uit, maar dit maal zou men de groote kooplust van het buitenland, die vele Nederlanders op een zeer ongewenscht oogenblik van hun bezit afhielp willen toe schrijven aan de loslippigheid van een der insiders. Hoe het ook zij, vele Nederlanders hebben, doordat ze niel voldoende - waren ingelicht, hun pa pieren der „Royal Dutch" ontijdig den rug toegedraaid. Zoodoende zijn de Parijsche speculanten, die blijkbaar beter op de hoogte waren, met de winst gaan strijken. In verband met de beursgeruchten, dat de petroleumoorlog wel spoedig zal beeindigen, verwacht men nog een verdere stijging. Zonder de minste angst en alle brandgevaar trotseerende, haasten wij De Volkenbond in 1927. Het afgeloopen jaar behoort voor den Volkenbond te Genève tot de werkzame, en tevens tot de belang rijkste. De Raad, voor 't eerst bestaande uit veertien leden, waarvan vijf per manente en negen niet permanente, hield zijn gebruikelijke vier zittingen, niettegenstaande het Engelsche voor stel tot vermindering dezer zittingen als een door velen ongewenschte oplossing aanhangig bleef. Wel is daaraan, in besloten kring, in de laatst gehouden Raadsvergadering een bespreking gewijd, maar deze heeft geen aanleiding gegeven tot definitieve beslingen, die eventueel later zullen worden genomen. Behalve de jaar- lijksche Assemblée kwamen vijf inter- nationale conferenties en een ontelbaar aantal vergaderingen van commissiën. sub commissiën, c.^mité.s, samen, zóó veelvuldig zelfs, dat geen week voor bijging of te Genève dan wel op eenlg ander punt van Europa, tot zelfs in Latynsch Amerika en het uiterste Oosten toe, werd een zitting gehou den. bijeengeroepen of georganiseerd door den Volkenbond, dan weer van staatslieden, dan weer van hooge fuctlonarissen, dan weer deskundigen of technici verzamelend Niet het sninst belangrijk was zeker, dat een groot aantal Stalen aan de werkzaamheden van den Volkenbond deelnam. 4£ Staten waren vertegenwoordigd op de Assemblée, terwijl de Volkenbond 55 leden telt. Gemiddeld 40 Staten waren ter verschillende conferenties aanwezig. De Economische Conferen tie vereenigde zelfs de gedelegeerden van een vijftigtal landen Staten die nog niet tot de leden van den Vol kenbond behooren als de Ver, Staten Boodschap van den SecretarisGeneraal van den Volkenbond. Aan de Vereeniging Voor Volkenbond en Vrede", 's-Gravenhage. ik maak gaarne gebruik van de geboden gelegenheid om op den dag van de door Uwe Vereeniging te organiseeren 18 Mei-herdenking door Uwe bemiddeling eenige woorden te richten tot het Nederlandsche volk. Ik doe dit met des te meer genoegen, daar ik vernomen heb, dat het de herinnering aan de eerste Haagsche Vredesconferentie is geweest, die U bij de keuze van een datum voor Uw Volkenbondsdag heeft geleid. Inder daad, het wezen van den Volkenbond en de verwachtingen, die de mensch- heid gerechtigd is op hem te bouwen, zijn niet op hunne juiste waarde te schatten, zoolang de stichting van ons instituut als een op zichzelf staande gebeurtenis wordt beschouwd zonder eenig verband met hel verleden. In werkelijkheid heeft de Volkenbond eén lange voorgeschiedenis en tot zijn ontwikkeling hebben o a. de twee laagsche Vredesconferenties vooreen belangrijk deel bijgedragen. Op zijn beurt bereidt de Bond de geschiedenis der toekomst voor. Deze evolutie schijnt thans een punt te hebben be reikt, waar de ongeorganiseerde en somtijds chaotische betrekkingen, die sinds eeuwen tusschen de staten heb ben bestaan, een gestadige neiging tot meer systematische ontwikkeiing ver- oonen. waarvan de kern is te zoeken den Bond. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 30 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. inzinkingen, over het geheel een stij gende lijn vertoont. Het behoort tot de moeilijke taak van een vereeniging ais de Uwe de openbare meening in dit opzicht voor te lichten en zoo- doende draagt ge het Uwe bij de politieke opvoeding der menschheid. Wie den vrede wenschi, hij bereide dien voor 1" Dit is het leidende beginsel van hen, die bewust werken voor een beter georganiseerde internationale gemeen schap. Bij dit werk, dat de volle aan dacht vereischt niet alleen van ons tegenwoordig geslacht, maar ook van vele toekomstige generaties, is de actieve en toegewijde medewerking van een land als Holland met zijn lange ervaring der internationale sa menleving onmisbaar. De aanhangers van den Volkenbond zien dan ook vol vertrouwen naar Uw land als een voorbeeld van deze toewijding op elk terrein van zijn werkzaamheid. Hierbij denk Ik niet slechts aan de Neder landsche vertegenwoordigers te Ge nève, die zoozeer de algemeene achting hebben verworven voor zichzelf en hun land, maar tevens aan het groote publiek. Men verlieze toch nimmer uit het oog, dat de nuttige werking van den Bond grootendeels afhanke lijk is van den moreelen invloed der openbare meening; zonder dien steun is bij machteloos en niet meer dan een ziellooze machine. Mag ik ten slotte de verwachting uitspreken, dat de werkzaamheid Uwer Vereeniging ertoe zal bijdragen de belangstelling, die reeds voor den Volkenbond bij het Nederlandsche volk bestaat, nog te doen toenemen. ERIC DRUMMOND. Secretaris Generaal. Genève, 4 Mei 1928. BUITENLAND. Helaas schijnt bij velen nog de meening ie heerschen. dat met het ontstaan van den Bond een volledige waarborg voor onverstoorbaren vrede was gegeven en deze zijn nu bitter teleurgesteld door de twisten, die nog steeds de volkeren verdcéien, door de legers, die nog steeds paraat worden gehouden en door de oorlogsvloten, die nog immer tot uitvaren gereed liggen. Ik ben dan ook stellig over tuigd, dat een groot deel van het pes simisme ten opzichte van den Bond meer zijn oorzaak vindt in de over dreven verwachtingen, die in den aanvang overal in de wereld van hem werden gekoesterd, dan in de evolutie, welke het instituut zelf doormaakte en dis, niettegenstaande onvermijdelijke De Italia. Het luchtschip Italia heeft op zijn tocht naar de Noordpool vee! last van tegenwind gehad. Tusschen Frans Jozefsland en de kust van Siberië was het weder zeer goed, zoodat het luchtschip wellicht een rustige reis zal krijgen ais het den tocht naar Ni- cohas II land voortzet. Toen het luchtschip Italia over Frans jozefland vloog, heeft men een vlag van Venetië naar beneden ge worpen ter herinnering aan Franco Querini, die in 1909 deel uitmaakte van de expeditie Bogni en toen aldaar is omgekomen Op een der eilanden van Nicolaas 11 Land zal het lucht schip voor anker gaan, drie leden der expeditie zullen worden neergelaten teneinde wetenschappelijke waarne mingen te doen. Een telegram uit Tokio meldt, dat de Japansche commandant te Tsinanfoe het bestuur over de stad Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden CORRESPONDENTIE. Lily C. Dank voor zeer hartelijk schrijven en bijdragen voor ons hoekje. Ik zend ie sp°edig het gevraagde boek van Timmeïmans; z'jn Pieter Breughel krijg ik binnenkort. Wederkeerig groet en dank van i\. Later meer! OOM WIM. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jocbem en Tippie, de poes. 16 Vriend Jochem kijkt zijn heer nu aan, Veischrikt - heeft hij wel goed verstaan Heel over zee, naar verre streken, Op reis, misschien voor vele weken 17 „Maar" zegt hij, „als we eens verdwalen En las ik niet reeds vele malen Dat in dat land, gij zult 't wel weten, Soms menschen worden opgegeten?0 18. Professor Weetgraag kijkt en lacht .Wel jongen, dat had 'k niet gedacht Dat jij zoo'n flinke, dap'pre baas Zoo bang zoudt wezen als een haas 19 Ga zitten daar, beef niet en hoor, Dan leg ik jou mijn plannen voor, Of neen, ga eerst maar wat naar bed Tot morgenDan begint de pret." 20 Met loomen tred gaat Jochem heen, Sluit deur en vensters, als voorheen En denkt, al klimmend op de trap, „Verwenschte brief! Dat wordt me een grap 21 Professor slaapt gerust dien nacht, Maar Jochem niet; ofschoon hij tracht Die reis zich uit het hoofd te zetten, De droom komt hem de rust beletten. 22 Al droomend ziet hij zich gevangen Door menscheneters, die met tangen Hem houden in een knappend vuur En Jochem raakt heel overstuur. 23 Hij droomt van schipbreuk en verdrinken En ziet in 't schuimen d nat zich zinken. Opeens Professor roept: „Eruit!" Wat haastig, of je hebt 't verbruid 1° 24 Vlug is nu Jochem in de kleeren Professor is reeds uit de veeren, „Kom Jochem", zegt hij, vlug 't ontbijt, Voor talmen is vandaag geen tijd 25 Er is heel veel te doen vandaag... De koffers pakken wou ik graag. Let goed dan op; ik zal je zeggen Hoe jij er alles in moet leggen." (Wordt vervolgd). Archimedes. (Voor de grooten.) In 't jaar 287 vóór het begin van onze jaartelling, werd in de stad Syracuse de man geboren, wiens naam boven dit verhaal staat. Het Romeinsche volk was in die dagen nog zeer machtig, maar het had vele vijanden. Onder die vijanden was ook een volk, dat aan de overzijde van de Middel- landsche Zee, in Carthago thuis be hoorde. Rome en Carthago deden beide hun best, de heerschappij over een groot deel van de toen bekende wereld te veroveren. Archimedes leefde in den tijd van den tweeden Puni- schen oorlog Hij wa3 een geleerde een wis- en natuurkundige. Zoovee hield hij van de studie, dat van hem verhaald wordt, dat hij zich dikwijls geen tijd gunde om te eten en dat zijn huisgenoten hem soms met geweld uit zijn studeerkamer moesten halen, als het etenstijd was. Hij heeft vele uitvindingen gedaan Je hebt misschien wei eens een tonmolen gezien? Dat is een lange, wijde, ijzeren ot houten buis; aan de binnenzijde er van loopt van onder lot boven een schroef. Dit werktuig, de schroef van Archimedes genaamd, wordt gebruik om water omhoog te malen. In sommige oude watermolens en bij bouwwerken, ziet men ze nog. In den tijd, dat Archi medes leefde, waren er zeker ook al inhalige menschen. Van een goudsmid, die een gouden kroon voor den koning moest maken, wordt verteld, dat hij niet eerlijk te werk ging en het goud met een ander, goedkooper metaal vermengde. Archimedes moest nu een middel zien te vinden om aan te toonen, dat de goudsmid geknoeid had. Na lang denken was hij er achter. Van blijdschap liep hij de straat op, uitroepende: „Ik heb het gevonden Ik heb het gevonden 1" Het middel dat Archimedes toepaste, had niets met tooverij te maken, maar zijn stadgenooten bewonderden het er niet minder om. Hij had n.l. door water het volume (den inhoud) van de kroon bepaald en toen hij de kroon woog, was die lichter dan ze moest zijn. Zoo ontdekte hij, dat bij het maken van de kroon, behalve goud, ook een lichter metaal was gebruikt. Wat had nu zoo'n groot geleerde te maken met den oorlog tusschenRome en Carthago? Wordt vervolgd. DE MELODIE VAN HET WOUD. (Sprookje) door Lily Consemulder. I. Hoog witte bergen waartegen de blauwe lucht helder afstak, omringden een klein vriendelijk dorpje, dat als 'I ware verscholen lag in de dennebos- schen, die op de bergen uitliepen en waar de herders hunne kudden weid den. De koeien klingelen met haar klok jes terwijl zij de bergweiden afgrazen. De schapen hooger tegen de hergen aangevleid als witte wol afstekend te gen 't donkergroene berggras. De her ders met hun lichten, bevalligen gang. De zoete roep hunner alpenhoorns. Al les ademt vrede en rust. De vreemde lingen hebben het lieve dorpje nog niet gevonden. De dorpelingen hebben deze ook niet noodig voor hunne vreugde zangen. Was daar niet de herder -lego, die alle jongelingen en meisjes van zijn dorpje steeds weer opnieuw in bewon dering bracht door altijd weer nieuwe vertellingen! Wat heerlijk bespeelde Luko de luit en hoe schoon begeleidde de blonde Jalomitza hem dan met haar zang. En voerden de jonge meisjes on der haar leiding niet telkens weer nieu we hora's uit? Wanneer de avond kwam, daalden de

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5