GEMEENTERAAD. Kwestie betreffende het plaatsen van auto's langs de straat. De gemeente blijft voor f 400 garant in de kosten voor het concours-hippique. Uitbreiding der Sint Antoniusparochie met 13 woningen. to No. 43. ZATERDAQ 26 MEI 1928 VIERDE BLAD. Gisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Moonen. Als Secretaris fungeerde de heer van Mierlo, I. s. Afwezig de heeren van Loon en v. d. Waerden, waarvan de eerste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit tot rui üng van grond met A. Kuijsten. b. Alsvoor tot uitgifte van een ter- reintje in erfpacht aan de firma Gebr. Teuriings. c. Alsvoor tot wijziging van de ver ordening op de heffing der Straat belasting. d. Verslag van de Gezondheids commissie over 1927. e. Idem van de stichting R.K. Leer gangen te Tilburg over 1927. f. Bericht van G N. van Loon dat hij zijn benoeming tot regent van het RK. 8urg«rlijk Gasthuis aanneemt. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. g Verzoek van A. Rietjens oin op heffing van het verbod om auto's op de openbare straat te laten staan. Voorz. Dit adres en de beslissing daarvan, behoort niet tot de compe tentie van den Raad. 't Heeft alzoo geen nut om 't tot een onderwerp van discussie te maken. Timmermans. Kan er wel iets over gezegd worden Voorz. Neen, dat heeft eigenlijk geen zin omdat de Raad er niet over te beslissen heeft. Wel kan de Raad een wijziging van de politie-verordening voorstellen. Zijn er misschien heeren die hieromtrent een voorstel hebben Timmermans. Neen, daar ben ik n'®t> voor. De politie-verordening te wijzigen en er iets beters voor in de plaats te brengen, gaat zoo gemakkelijk niet. De maatregel, dat de auto's alleen aan de Noordzijde van de straat geplaatst mogen worden vind ik goed, maar dan moeten er geen uitzonde ringen gemaakt worden voor bepaalde perceelen. De motieven waarom men dit doet ken ik niet. Voorzitter. De Grootestraat is voor *t verkeer verschrikkelijk lastig. Tos- schen de rails ligt gedwongen 't fiets- pad, dus dat gedeelte moet vrij blij- ven. Ik geef toe. dat er ook in de Stationsstraat soms veel auto's staan, maar daar is niet altijd wat tegen te doen. Toch wordt ook daar door de politie dikwijls ingegrepen. Maar de heer Rietjens heeft op zij van z'n café toch nog een dam, waar gemak kelijk twee auto's naast elkaar kunnen staan Het is dus niet altijd noodig dat daar de auto's langs de straat worden gezet. Als de menschen wil len meewerken om 't verkeer veilig te houden, dan zal de politie wel den middenweg kiezen. Timmermans. Maar dat doet de politie niet, Voorzitter. Toch wel. Zooals ik reeds zeide kunnen er bij Rietjens in den dam zonder bezwaar 2 auto's staan. Als we nu geen ideale toestand kunnen bereiken, dan is het toch wenschelijk, dat we 't hoogst noodige doen. Ik heb eens een statistiek gemaakt van de verkeersongevallen waarbij de politie te pas kwam. In 1926 bedroeg 't aantal verkeersongelukken 32, waar van 24 in de Grootestraat; in 1927 bedroeg dit 45 waarvan 24 in de Grootestraat en dit jaar zijn er al 8 geboekt waarvan 5 in de Grootestraat. Deze feiten geven toch wel aanleiding om te overwegen, wat er in 't belang van de veiligheid gedaan kan worden. Ik zie toch herhaaldelijk dat bij het passeeren van auto s de wielrijder het trottoir op moet. We zullen in de toekomst verbetering van de straat moeten overwegen. Over het adres van den heer Rietjens hebben we in B. en W. lang en breed gesproken. Het is ons oordeel, dat de politie toch werkelijk niet mee- doogenloos optreedt. De heer Rietjens zou desnoods de auto's ook in de Kerkstraat kunnen laten plaatsen en er dan een picolo bijzetten om op te passen. 1 immermans. Maar dat gaat toch niet. U houdt te weinig rekening met de werkelijkheid. Menschen die vroe ger per trein hier kwamen en te voet hun zaken afdeden, komen nu per auto. En U begrijpt toch wel, dat 't niet aangaat voor die menschen om hun auto onbeheerd op de markt te zetten. Zooals nu art. 50 van de politie- verordening wordt uitgevoerd, onder vinden de menschen er last en schade van. LJ maakt een opmerking over de wielrijders, maar die behoeven de heele straat toch niet te hebben, 't Is toch al erg genoeg. Rijdt men tegenwoordig een wiel rijder aan, dan maakt men 't nog erger alsof men een moord heeft be gaan. U zeide in den dam kunnen een paar auto's staan, maar daar kun nen geen twee auto's uitrijden. Voorz. Jawel, maar de menschen werken niet mee. Er kunnen in den dam bij Rietjes gemakkelijk twee aut'os geplaatst worden. Timmermans. En als er dan 3 of 4 auto's zijn Voorzitter. Als er dan twee in den dam zijn geplaatst, dan zal de politie wel den middenweg houden. 1 immermans. 't Is heelemaal mijne bedoeling niet om een aanmerking te maken op te politie, maar ingevolge de verordening kan zij nu toch proces verbaal opmaken tegen iemand die zijn auto voor 't café laat staan. Voorzitter, 't Blijft hier een moei lijk geval. Bij Snijders en Verwiel is t gemakkelijker, daar kan men de auto's op de markt plaatsen. Maar Rietjens kan ook wel een beetje mee werken. Als er twee auto's in den dam staan en er komt een derde bij 51e Jaargang die men dan gedwongen voor 't café moet plaatsen, dan zal de politie wer kelijk niet hard optreden. 1 immermans. Dan zijn we al een stuk veider. Maar als men nu even zn auto voor t café zet dan is men dadelijk „koud". Ik nep niets tegen üe politie, zij doet tiaar Dcst, maar men kan van nooger nana een te stral gebruik van drt. 50 der verordening maken, lcüer die een auto bezit houat deze natuur lijk liefst zooveel mogelijk onder persoonlijk toezicht, aangezien onze jeugd nog niet zoover opgevoed is dai ze naar vernielzucht op een onbeheerae auto onöeproela zou laten. Als er nu bij Rietjens 2 auto's in aen dam staan en er worden er twee voor 't café geplaatst dan krijgen de laatsten dlrecr een proces-verbaal. Voorzitter. Neen, aat is niet waar. De politie geeft steeds waarschuwingen en vraagt dan om de auto op een andere plaats te zetten. Er is nu slechts één proces-verbaal opgemaakt en dat gebeurde nog omdat ae per soon in kwestie dit zelf heeft uinze- lokt. 6 Als de menschen zelf medewerken, dan werkt de politie ook mee. Maar de politie ondervindt ook dikwijls een stelselmatige tegenwerking. v. Schijndel. Ik ben 't geheel eens met den heer Timmermans. In de Stationsstraat staan ook gere geld auto's langs de straat. Bij 't pand van m'n vader b.v. staan er soms den geheelen dag een paar, maar dat is voor eigen zaak. En Rietjens kan niet zeggen ge moet daar of daar gaan staan met de auto, want hij moet zich regelen naar de klanten. Voorz. In de Stationsstraat staan ook wel eens auto's, maar steeds aan één ziide van de straat. Bovendien is daar 't verkeer gemakkelijker en zijn er twee fietspaden, maar we kunnen er lang ol kort over praten, als we niet kunnen bereiken de ideale toestand dfe we gaarne zouden willen hebben, dan moeten we nemen wat we krijgen kunnen. Ik zeg nogmaals, de medewerking van de menschen laat dikwijls nogal te wenschen over. Pulles. Hebben zich elders ook al gevallen voorgedaan, waarbij de politie optrad Voorzitter. Ja, meer dan eens in de Stationsstraat, en daar zijn ook al men schen over bij me geweest. Deze zaken zijn al herhaaldelijk besproken. Wij hebben in elk geval voor de veilig heid te zorgen. Als er een ongeluk gebeurt, dan staat men klaar om den burgemeester de schuld te geven. 1 immermans. Zoo erg zal 't wel niet loopen. Adres Comité Concours-hyppique Verzoek van het Comité voor het Concours-hyppique om de plannen finantieel te steunen door een garantie van f 500, dan wel een subsidie van f300. Voorzitter. Dit verzoek staat niet op de agenda. Dinsdag is een van de bestuursleden hierover bij me geweest en toen heb ik gezegd, dat men het verzoek dadelijk moest indienen, aan gezien het voor een volgende verga dering te laat zou worden. In B. en W. hebben 't adres be sproken, en we zien er ook een ge meente-belang in. Het Concours- hippique zal weer eens de aandacht vestigen op onze gemeente en talrijke vreemdelingen den weg naar Waalwijk eeren. Wij stellen U voor eeu garantie bedrag te geven, tot een maximum van f 400. Timmermans. Ze hebben gevraagd om f500.welke motieven zijn er om maar voor f400 garantie te geven. Voorzitter. Dat kan ik zoo niet zeggen. Maar als er direct gegeven wordt wat men vraagt, dan blijft men soms vragen. Ik hoorde dat de Comité leden zelf voor een risico staan van ongeveer f2200. Maar waarom vraagt men precies f500? We dachten dat men maar een gat in de lucht sloeg. Misschien weet de heer van Schijndel hierop wel te antwoorden. v. Schijndel. Dat kan ik ook niet z-ggen. Als we f 400 hadden gevraagd dan zouden we misschien maar f300 gekregen hebben, dat is zoo de tak- tiek van Waalwijk. Voorz. U rekende dus eigenlijk op f400 v. Schijndel. Eerlijk gezegd ja. Voorz. Wel dan hebben de heeren nu wat ze verlangen. We hebben er ook nog over nagedacht of het ge- wenscht zou zijn om een subsidie te geven. Als we zeker wisten, dat er winst gemaakt zou worden en men 't batig slot aanwendde voor een vaste tribune, dan was er ook meer zeker heid dat er elk jaar een concours werd gehouden. In dat geval was 't een gemeentebelang om een subsidie te geven. De mogelijkheid dat dit concours geen batig saldo nalaat heeft ons er echter van teruggehouden. Kan de raad zich met ons voorstel ver eenigen Wordt z.h.s. goedgekeurd. Nachttelefoon. Voorzitter. Zooals bekend zijn er pogingen in 'i werk gesteld om een j doorloopende telefoondienst te krijgen. De Kamer van Koophandel heelt er zich voorgespannen en kreeg hiervoor van abonué's een bedrag van f 502. Onder de gegadigden is er een (A. v. d. Steen) die voor f 9,— per week de nachtteiefoon wil Dedienen, We hebben ons hieromtrent in verbinding gesteld met den Directeur van het postkantoor, die ons mededeelde, dat de sollicitant wel een geschikte kracht is. De doorloopende openstelling brengt nu mee dat ook des Zondags de telefoondienst onderhouden moet worden en wel van 9 uur voorm. tot 1 uur nam. en van 2 uur nam, tot Maandagmorgen 8 uur. Dit kan natuurlijk niet één persoon doen. We moeten voor den dienst van Zondagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur een reservekracht hebben, waarvoor we dachten een vergoeding te geven van f3.- (Deze reservekrachi is dhr. H. Schouten). Dit heeft tot gevolg dat men ongeveer f 100.— te kort komt. Wij stellen nu voor dit bedrag aan te vullen. Hiermede gaat de raad accoord. 2. Voorstel tot vaste aanstelling van J. M. v. d. Pol als leeraar aan de Gemeente-Teekenschool. Wordt goedgevonden. 3. Voorstel tot bepaling van den prijs van liet bouwterrein, afkomstig van F. Mombers. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt Zooals in ons voorstel tot verkoop van een bouwterreintje aan M. Kleijn- geld (agenda no. 4) is aangegeven kan, nu de beschikking is verkregen over het onlangs van F. Mombers aangekochte perceel weilatnd, in het verlengde van het St. Antoniusplein de aanzet voor de daar geprojecteerde straat worden gereed gemaakt. Tegelijk komen dan aan weerszijden van dezen aanzet terreintjes bonwklaar. Voor het noordelijk van den aanzet gelegen terrein is de aanvraag ingekomen van M. Kleijngeld. Voor het andere, het zuidelijk aan den aanzet grenzende terrein dient nog een koopprijs te worden vastgesteld. Gemeten vanaf het St. Antoniusplein zuidwaarts tot de 1 weede Zeine is dit terrein onge veer 240 M. diep. Wij hebben ons voorgesteld dit in tweeën te verdeelen zoodat beschikbaar komen twee bouw terreinen, één aan den aanzet en één aan de Tweede Zeine, elk breed on geveer 12 M. en diep 120 M. De grootere diepte van deze terreinen verhoogt de waarde met het oog op de uitoefening van eenig bedrijf. In aanmerking geeomen de gunstige lig- De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11