DE ECHO ViN HET ZUIDEN No 43. Zaterdag 26 Mei '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BEURSSPIEGEL. Voor de groote lijn in de ontwikke- j ling van het oeconomisch leven van Europa is het groote succes der Fran- sche stabilisatieleening een gewichtig feit. Immers daardoor is voor den lsten keer bewezen, dat Europa na den oor log ook zonder hulp van den rijken broeder Jonathan, orde op zijn zaken kan stellen. Indien het Frankrijk ge lukt om de beoogde stabilisatie zijner valuta door te voeren door vrije in schrijvingen en conversies van kort Ioopende schatkistbiljetten, en dan nog wel in een leening in zijn eigen, nog niet officieel gestabiliseerde valuta, dan moge Amerika zulks als een vin gerwijzing beschouwen, dat de tijden voor zijn hooghartige zelfgenoegzaam heid en vaak onverdragelijke aanmati ging tegenover het oude Europa, weer plaats moeten maken voor een periode van wederzijdsche waardeering. Op merkelijk is in de laatste weken de stortvloed van zeer verschillende emis sies, waarbij ook Nederlandsche, welke hun entree op de markt maken. Onder den invloed van de flauwe stemming van New-York, had ook hier de markt een ongeanimeerd voorkomen en kwa men vele fondsensoortcn, toen er ook van Parijs en Berlijn flauwe markten gemeld werden, op aanzienlijk lagere prijzen. In de verschillende Belgische aandeden ging nogal tamelijk veel om. Nu de koersen op een voor veler be oordeeling te hoog peil staan, schijnt er geen reden, waarom ze niet nog hoo- ger zouden stijgen. Jaarverslagen en di videnden geven immers slechts reken schap van het verleden, terwijl de haus se „gebaseerd" is op de toekomst. Rub- beraandeelen kalm, tabaksaandeelen met lagere prijzen, suikcraandeelen met geringe belangstelling. Een aangename verrassing was de dividendyerhooging tot 10 pCt. der Ne derlandsche Handel Maatschappij. Twee percent meer bij dit lichaam duidt wel op groote welvaart. Als pri ma belegging zijn deze aandeden tevens goed rentegevend. KORTE FINANTIEELE BERICHTEN. Uit Rusland wordt veel hout in Ne derland ingevoerd: circa 70 pCt. der Nederlandsche papierindustrie betrekt hare behoeften uit Rusland. Bulgarije met een oppervlakte van 100.000 K.M.2 en een bevolking van 5 millioen zielen, gaat gebukt onder de te zware oorlogschulden. Graan en tabak zijn tot heden de hoofdbronnen van be- staan: graan vormt 1/4, tabak 2/5 van den uitvoer. Ongeveer 1/4 van het land is bosch; 29 pCt. behoort aan den staat, 53 pCt. aan de gemeenten en 18 pCt. aan particulieren, maar gebrek aan be drijfskapitaal verhindert de exploitatie. De uitgifte van 2.150.000.— gewone aandeelen Nationaal Bezit van Aandee- len Nederlandsch Indische Gas Maat schappij is volkomen geslaagd. GEMEENTERAAD. MADE. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer van Oils vergaderde de Raad dezer gemeente Woensdag- voormiddag ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving de heer Vermeulen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, wenscht de Voorzitter eerst even te memoreeren, dat het dezer dagen 30 jaar geleden is dat de heer v. d. Veeken tot lid van den Raad werd gekozen. Spr. maakt zich de tolk van allen als hij den heer v. d. Veeken geluk wenscht, en daarbij de hoop uitsprak dat deze nog vele jaren in den Raad zitting zal hebben, 't Volgend jaar aldus t de Voorzitter hopen wij uwe ver- diensten extra te herdenken, als gij uw 25-jarig wethouderschap zult vie ren. (Aigemeene instemming). Weth. v. d. Veeken dankt den Voor zitter voor de sympathieke woorden tot hem gericht. Met liefde, zoo zegt spr., heb ik de gemeente gediend. Handelde ik goed zoo deed ik mijn plicht, en waar ik 't niet deed was ik menschelijk. 1. Aanbieding gemeenteverslag en van de volkshuisvesting. Beide verslagen werden voor de leden van den Raad ter visie gelegd. 2. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1928. Werd vastgesteld tot een bedrag van f 1022. 3. Goedkeuring rekeningen der Burgerlijke Armbesturen. Wij ontleenen aan de rekeningen de volgende cijfers: Drimmelen ontvangsten f 2060.26 uitgaven f 1185.64 batig saldo Made: ontvangsten f5436.51 uitgaven f 5167.37 batig saldo f 874.62 f 269.14 4. Wijziging gemeente—begrooting dienst 1927-'28. De wijzigingen zijn slechts van administratieven aard enwerden goed gekeurd. Met betrekking tot de rekeningen van de P.N.E.M. vraagt de heer de Wijs waarin het groote stroomverlies van 28 pCt. gelegen is. De Voorzitter zegt dat een stroom verlies van 25 pCt. normaal is. de Wijs. Weet de heer v. d. Sluis er misschien meer van hoe zoo'n groot stroomverlies kan ontstaan v. d. Sluis. Wel, U doet er zelf ook aan mee. Ik zal u een voorbeeld geven. U maakt gebruik van een electrische bel, dat kost stroom, maar nu is bijna geen enkele meter zoo gevoelig, dat dit verbruik wordt geregisteerd. Dit is een der oorzaken. Dan krijgen we nog de nachtlampen. Vroeger was het een zeer voordeelig bedrijf omdat de meters niet juist waren en de P.N.E.M. is er wat laksch mee geweest. Het eenigste wat we kunnen doen dat is een controlemeter plaatsen. 5. Wijziging legesverordening, (ventvergunning). Voorzitter. Dit is naar aanleiding van het gesprokene in de vorige raadsvergadering. We hebben eensin omliggende gemeenten gevraagd naar verordeningen. Zoo moeten venters in Oosterhout voor een ventvergunning van 8 dagen 25 cent betalen. Hooge en Lage Zwaluwe heft f 10.—per jaar, j 50 cent per week en 25 cent per dag. [Wij stellen u voor een leges te heffen voor een ventvergunning geldig gedu rende één week 25 cent, voor drie maanden f 1.—en langer dan drie maanden f3. Verhagen, f 0.25 per week vind ik veel te weinig. De menschen die hier een winkel hebben moeten belasting )etalen en ondervinden nadeel van de venters. Voorzitter. We willen in de politie verordening dan nog de bepeikende bepaling opnemen dat geen vergun ning wordt verleend aan een venter die voor minder dan f 15 koopwaar )ij zich heeft. Verhagen. Ik stel voor om vooreen ventvergunning per week f 1.leges te heffen. v. d. Sluis. Daar zal niet veel van terecht komen, want de politie let er maar weinig op. Voorzitter. Dat moet ik U tegen spreken. De politie let er zelfs zeer scherp op. Over en weer worden nog bedragen Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tippie, de poes. 26 Terwijl Professor smakelijk eet En daarbij Tippie niet vergeet Die op de tafel zit en loert Wordt nog een heel gesprek gevoerd. 27 't Is over Tippie dat ze spreken, Wie, Jochem, zal hier in de weken Dat wij op reis zijn, voor haar zorgen Haar eten geven eiken morgen 28 Zeg, weet je wat ik heb bedacht, Toen 'k even wakker was vannacht Dat Tippie wel eens weg kon raken Daarover kan 'k me angstig maken. 29 En zwaar is 't me van haar te scheiden Wat dunkt jou als we met ons beiden, Haar medenamen, zou dat gaan Zeg droomer heb je 't niet verstaan 30 Tip zal het dadelijk wel begrijpen De oogjes zit ze al dicht te knijpen Van pret en hoor eens hoe ze spint 'k Ben zeker, dat zij 't prettig vindt". 31 „Dat 's 't beste ja, dat onze Tip Ook mee op reis gaat in het schip, Zegt Jochem, maar ik wou wat vragen lk kan het heusch maar niet verdragen 32 Dat 'k zoo ineens het land uit moet Graag bracht ik even nog een groet Bij Grootje, voor we gaan op reis, U weet, z' is oud en zwak en grijs. 33 Licht werd ze ziek en stierf misschien Voor ik haar nog kon wederzien. Mag ik vandaag haar op gaan zoeken? Dan haal ik eerst Uw kleeren, boeken 34 En al wat in de koffer moet, Pantoffels, laarzen, jas en hoed, Dan is vanavond alles klaar En hebt U 't in te pakken maar". 35 „Ga jochem" zegt professor vlug, En kom voor d'avond weer terug, Ik zal terwijl dan alle zaken Die jij bedoelt in orde maken. genoemd. Ten slotte komt men tot eenheid om de volgende leges te heffen voor een ventvergunning: f0.25 per dag, 10.50 per week, f 1.—per 3 maanden, t 3 per jaar. 6. Wijziging politieverordening. Deze wijziging houdt verband met een ministerieel schrijven inzake de wet op het vangen van mollen en kikvorschen. De heer Verhagen vraagt verscherpt toezicht op de winkelsluiting. 7. Wijziging vermakelijkheids belasting. Besloten wordt de verordening aan te vullen met de bepaling dat voor 't maken van radio—muziek in lokali teiten waarin verlof of vergunning wordt uitgeoefend, een belasting te heffen van f2.50 per half jaar. Eveneens hecht de Raad zijne goed keuring aan het voorstel tot wijziging derverordeningop de hondenbelasting. Adres Wit—Gele Kruis om subsidie van f300. v. d. Sluis, ik stel deze instelling zeer op prijs, maar ik heb één opmer king, nl. deze dat de inning der con tributie zonder kaart geschiedt, lkwil 't bestuur geen verwijt maken, maar we hebben ons zelfs te wachten voor den schijn des kwaads. De heer Verbeek zegt dat bij ont vangst der contributie een kaart wordt afgegeven welke ook als kwitantie is te beschouwen. v. d. Sluis. Persoonlijk heb ik nim mer zoo'n kaart ontvangen. v. d. Veeken. Daar kan in de be stuursvergadering over gesproken worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres dan ingewilligd. Rondvraag. Naar aanleiding van eenige opmer- kingen omtrent de walsder gemeente, zegt de Voorzitter te zullen overwegen welke verbetering mogelijk is. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van een adres der gemeen-e Oosierhout, waarbij deze voorstelt om Hoogeheide en Stulvezand, behoorende tot de ge meente Oosterhout, bij de gemeente Made te annexeeren. Na heropening deelde de Voorzitter mede, dat op de aanbieding der ge meente Oosterhout niet zal worden ingegaan. Hierna sluiting. N1EUWKUIK. Woensdagmorgen half elf kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de heer C. F. van den Broek, Burgemeester. Afwezig de heer Mart. van de Ven. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van het in de vo rige vergadering besprokene, omtrent het aanschaffen van brandslangen, is hierover een schrijven ingekomen waarin wordt medegedeeld dat den prijs der slangen is fJL— per meter, terwijl de zware koppelingen f6. per stel kosten. Voorzitter. We hebben met den brandmeester hierover een onderhoud gehad en gemeend, hiermede nog wat te moeten wachten tot we eens een oe fening met de spuit hebben gehad. We kunnen daarna besluiten en zien wat we noodig hebben. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Verzoekschrift van den Pol. Bond „St. Michaël" om subsidie voor het jaar 1929. De Voorzitter stelt voor hiermede te wachten tot de begrooting klaar is. Besluit alsvoor. Schrijven van den heer Commissaris der Koningin te willen bevorderen met het oog op de mollenvangst een plaatselijke verordening te doen vast stellen om te verbieden, van Novem ber tot April over land of weiden te doen loopen. De heer van den Besselaar vindt het niet noodig een dergelijke veror dening vast te stellen, daar het vol gens zijns inziens geen bezwaar is dat mollen worden opgeruimd. De Voorzitter meent, dat het geen bezwaar is deze verordening te maken. Van den Besselaar: Dan alleen maar in de zomermaanden. Wordt goedgekeurd. Verzoek van den heer G. de Bont, caféhouder alhier, om vermindering van belasting betreffende vergunning. Voorzitter. Volgens schatting door B. en W. goedgekeurd, zijn de aan slagen van deze vergunningen als volgt: G. de Bont f35, Th. van der Geld f 35, Merkx f 26.25, Hegers f 26.25 Blankers f25 en Brok f25. Volgens de meening van B. en W. is dit niet te hoog en zouden ze daarom deze belasting willen handha ven. De heer Wilgers vindt, te meer waar nu hier een café is bijgekomen, de belasting nogal hoog en zou daar om vermindering willen geven. Voorzitter. Maakt U er een voorstel van? De heer Wilgers antwoordt bevesti gend. De heer Am. Mostermans vindt het café van de Bont toch in elk geval mede van het beste cafe, zoowel als Archimedes. (voor de grooten). Archimedes had veel verstand van werktuigen en dat kwam hem uitste kend te pas, toen zijn vaderstad be legerd werd door de Romeinen. De stad Syracuse werd ingesloten. De Carthagers beproefden tevergeefs van buitenaf te helpen. De inwoners van Syracuse moesten zich dus zelf zien te redden. Archimedes stond hen hier in dapper bij gedurende den langen tijd, meer dan twee jaar, dat de stad belegeid werd. Hij liet allerlei werk tuigen vervaardigen om den vijand buiten de muren kwaad te doen. Door middel van sterke ijzeren haken, wist hij de Romeinsche soldaten, die te dicht onder de muren kwamen, op te lichten en omhoog te heffen. Verteld wordt dat op die manier zelfs vijan delijke schepen uit het water omhoog geheven werden, die, als ze weer losgelaten werden, met kracht in het water neerploften. Verder maakte men op aanwijzing van Archimedes groote werptuigen, waarmee rotsblokken en lood naar den vijand geslingerd wer den. Dat lijkt wel iets op wat veel later de Alkmaarders deden toen hun stad door de Spanjaarden belegerd werd. Van Archimedes werd ook ver teld, dat hij brandspiegels uitvond, waarmede hij de verwijderde Ro meinsche schepen in brand stak. Zeker is dat Archimedes zijn vaderstad groote diensten bewees en den vijand veel schade toebracht. Hoe dapper hij en zijn stadgenooten zich ook verdedig den, het 'mocht niet baten. De Ro meinsche aanvoerder Marcellus kreeg door verraad de slad in handen. Het lot van de inwoners was verschrikke lijk. Zij werden uit hun woonplaats verjaagd en moesten maar zien, dat ze terecht kwamen. Marcellus gaf zijn soldaten verlof de stad te plunderen. De vele kostbare kunstschatten, waar aan Syracuse zoo rijk was, werden naar Rome overgebracht. Tijdens de plundering van de stad kwamen de Romeinsche soldaten ook in de woning van Archimedes. De geleerde man was toen alweer verdiept in zijn studie. Hij was bezig wiskundige figuren te trekken op den met zand bestrooiden vloer. Een der soldaten liep op Archi medes toe en vroeg hem zijn naam. Doch hij was zoo druk met zijn figu ren bezig, dat hij niet begreep, wat hem verlangd werd. Hij gaf dan ook geen antwoord op de vraag van den soldaat, maar riep bezorgd: „Wisch mijn cirkels niet". De soldaat had waarschijnlijk niet veel begrip van cirkels en trok er zich ook niets van aan. Toen hij geen antwoord kreeg op zijn vraag, werd hij boos, liep op Archimedes toe en doodde hem met zijn zwaard Zoo stierf een groot en geleerd man. die zijn land nog tot veel nut had kunnen zijn, door de ruwe hand van een onwetend krijgsman. DE MELODIE VAN HET WOUD. II. (Sprookje) door Lily Consemulder. Dan trekt hij met zijn koorknapen mede door de velden en akkers en zegent het land voor het komende jaar. Nu trekken zij hooger het bosch in de bergen op en houden stil daar waar een schuimende beek uit een rots te voorschijn springt. Hier bij deze beek is de geliefkoosde verblijf plaats van de feestvierenden. Wat heerlijke zitplaatsen geven de met mos begroeide rotssteenen het zachte gras waartusschen duizenden bloemen haar geurende kopjes opheffen. De fluiste rende boomen beschermen met hun bladerdak de blondgelokte meisjes tegen de heete zonnestralen, maar toch sluiten zij de zon niet geheel buiten, want breede lichtbundels vallen over dit feest van licht, kleur en muziek en verleenen dit alles een feërieke schit tering. De meisjes spreiden helderwitte doeken uit op het grastapijt en de vlugge handen zetten alles gereed voor het feestmaal. De fijne witte brooden, de heerlijke vruchten, de fonkelende landwijn roepen als om strijd: „Kom eet en'drink mij Het is heerlijk voor mij u te mogen verkwikken" en het water der beek schuimt en bruist zoo lang totdat de meisjes haar kruiken hebben gevuld, want ook de beek wil haar deel aan dit feestmaal geven. Nu zetten zij zich op het gras en onder lach en scherts eten en drinken zij van Gods gaven. De tijd gaat voor bij met zang en muziek. Met de dan sen en zangen der meisjes, het harp en fluitspel der herders en de jacht- spelen der jagers. Als dan eindelijk allen moede geworden zijn, scharen zij zich om Jego die hun zijn wonder volle verhalen vertelt. Vol aandacht luisteren zij naar hem en zij bemerken niet dat het donker wordt, dat er dreigende wolken komen die zich in een kring om hen heen sluiten. Ook de wind komt opzetten en de zon verdwijnt. Plotseling springt Jego op, hij uit een kreet en vol angst kijken nu allen naar de dreigende wolken. Doch wat hoorenzij nu? Klinken daar geen zoete toonen door de lucht? Wat vreemde melodie. Wild en woest en toch van zoo zeldzaam weemoedi gen aard. Ook de oude Miros is op gesprongen. Krijtwit en met wijd opengesperde oogen staat hij daar. Hij opent den mond om te spreken, doch slechts een kreet ontsnapt zijn mond. Vlucht! vlucht! De schikgodinnen Zij komenVol angst laat hij zijn oogen over de menigte gaan, tot hij ze plotseling vol ontzetting op Jalo- mitza laat rusten en wel heeft hij reden daartoe. Terwijl iedereen vol ontzetting heen en weer loopt en al het mogelijke doet om zoo spoedig mogelijk heen te gaan van deze ver schrikkelijke plaats, staat Jalomitza geheel onder de zoete bekoring der geheimzinnige stemmen te luisteren. Haar broeder, Miros de oude herder, allen snellen zij naar haar toe en smeeken haar toch mede te gaan. „O Jalomitza", zoo spreekt de oude herder haar toe „kom toch, ga met ons mede, weet gij dan niet dat het de schik godinnen zijn. Kom toch voor het te laat is. jalomitza zij zullen u ongeluk kig maken" en met zachten drang wil men haar medenemen. Doch nu klinkt er een schaterlach uit de donkere wolken. Snel dalen zij naar beneden en zij omsluiten Jalomitza geheel en al. De wind giert en huilt en het is niet mogelijk buiten den wolkenkring staande te blijven. Eindelijk trekken de wolken op en jalomitza is alleen op den groenen berg, alleen met de sluierachtige gestalten. Nu treedt er een van hen naar voren. Zij neemt Jalomitza bij de hand en spreekt tot haar. „lalomitza blijf bij ons. Onder allen hebben wij u uitverkoren om bij ons te zijn. Ziet wat heerlijk wij spelen en zingen. Onze woonplaats is diep in het woud. Daar verblijven wij. Daar maken wij onze zangen. Daar vinden wij nieuwe dansen uit. Daar spelen wij bij het licht der maan. Daar komen de kobolden bij ons. Zij vertellen ons de heerlijkste geschiedenissen veel mooier dan Jego ooit zal kunnen spreken. Jalomitza wij zullen u leeren hoe gij onze instrumenten bespelen moet. Gij zult leeren hoe gij over het leven der menschen kunt beschikken. Gij zult wonen in ons paleis. Het is daar zoo mooi Jalomitza, alles schit tert en blinkt als goud en wanneer wij willen reizen, laten wij ons voort drijven op deze donkere wolken. Komt gij Jalomitza". Het meisje heeft al dien tijd met gesloten oogen geluisterd. (Slot volgt). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje t (Wordt YdïTolgd)

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5