AcmnlantsMiiloor: M. M. Offermans GERO ZILV Alle Accountantswerkzaamheden (Lid van het Ned. Inst, van Accountants) Koningsweg 7 PEN BOSCH. Telef. 1107. als: inrichten, omwerken, controleeren van boek houdingen, onderzoek op administratief en finantieel gebied. - Balanscontrole. 40511 Speciale afdeeling. - Belastingadviezen. van der Geld en gezien het minimum bedrag f25is, kan f35 toch ook niet te veel zijn. De heer Wilgers zou ze allen wat minder laten betalen en dan eenieder gelijk stellen. De heer Am. Mostermans vindt zulks onbillijk. Het beste calé moet ook het meeste betalen. De Voorzitter zegt dat het zeer moeilijk is. Echter in het algemeen gesproken, is het café van de Bont en van der Geld hier beter als een der andere en zijn en W. dan ook van meening. dat volgens de cijfers de vastgestelde bedragen goed zijn. De heer van Son zou het op f30.— brengen. De heer de Gouw wil het dit jaar zoo laten. De Voorzitter vraagt den Raad welk voorstel er wordt gesteund, dat van den heer Wilgers of van den heer Besselaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel B. en W. inzake reclame de Bont gehandhaafd, met dien ver stande, dat men het volgend jaar een onderzoek naar den omzet zal instel len. Verzoek PNEM tot het plaatsen van palen in de Moleusteeg met het oog op den aanleg van eieciriscn hem naar het klooster Onzenooit. Voorzitter. B. en W. waren eerst van meening dat het beter was üe palen niet in de Molensteeg maar in de Kerksteeg te doen plaatsen en zoo den weg volgen naar net klooster dan waren ftterdoor de menseden op hei Hoog meteen ook in de gelcgenheiu van het licht te kunnen proliteeren We hebben eenter een schnjven ge had dal met deze menschen reeds een onderhandeling gaande is um ook daar tot aansluiting te komen. Ue hes.r Wilgers zou de PNEM re cognitiegeld doen betalen. ue heer van den Besselaar zou wil len probeeren hei van de PNEM ge daan te kitjgen om ter plaatse 2 ot 3 lichtpunten te doen aanbrengen, daai hij vreest dat er anders vandaag of morgen de gemeente weer zal aan moeten. De Voorzitter kan zich met beide voorstellen goed vereenigen, doch vreest dat het niet zal gaan. Men besluit hierover even met de PNEM te telefoneeren. Noch recognitiegeld, noch het plaat sen van lichtpunten kan de PNEM toeslaan. Er kan door de gemeente niets gevorderd worden dan een even- tueele schadevergoeding ontstaan bij het plaatsen der palen. Hierna besluit men met algemeene stemmen de vergunning te verieenen Vaststelling kohier van de plaatse lijke belasting op de honden. Voorzit>er de totale opbrengst hiervan is f 245,—, terwijl de honden in 2 klassen zijn verdeeld, n.l pletzier en trekhonden, waarvoor f 4,— en f 1 50 wordt betaald. De heer Wilgers zou de menschen die de honden voor hun bedrijf noo dig hebben wat minder laten betalen De heer de Gouw vraagt of men trekhonden mag laten iosloopen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer de Gouw wil er dan op wijzen hiernaar ueter om te zien. De Voorzitter zegt zulks toe. Rondvraag. Voorzitter. Wellicht hebt u reeds vernomen dat er kort geleden in onze mast in de Hoef brand was ontstaan. Deze brand, die zich heel erg liet aanzien, werd door onzen veldwach ter door hard werken gebluscht Voor deze behulpzaamheid zou ik den raad willen voorstellen den veldwachter een extra vergoeding te geven van f 25. De heer van den Besselaar vindt dat de veldwachter hier niets meer heeft gedaan dan zijn plicht Eenieder, zou hier hetzelfde hebben gedaan. Voorzitter. Dat is wel zoo, maar het ls voor den man toch heel aardig wanneer hij voor zijne behulpzaamheid een kleine gratificatie krijgt want ware de mast verbrandt, wat een schade was het dan niet voor de gemeente. Van den Besselaar. De veldwachter is voor zijn werkzaamheden hierin te Een advertentie in DIT BLAD, dat in Waalwijk, Kaatsheuvel, Sprang, Vrij hoeve Capelle, Capelle, Waspik, Dru- nen, Dussen, enz., enz., ALGEMEEN gelezen wordt prijzen maar om er dan direct een vergoeding voor te geven vind ik niet nouOlg, De heer Wilgers is niet tegen een belooning voor den veldwachter maar f 25 vindt hij wel wat veel. De Voorzitter zou het dan willen beschouwen als een gratificatie voor ondernoud fiets. De heer Wilgers veronderstelt dat wanneer er weer eens brand komt en een ander bluscht hem, dan komt die ook om vergoeding. De heer van den Besselaar zou alles buiten beschouwing latenenden veldwachter jaarlijks f 10,— voor onderhoud van zijn fiets geven. Na nog eenige discusie hierover wordt besloten den veldwachter f 25 te geven. De heer H. Mostermans vraagt of er al iets bekend is wanneer de put wordt gemaakt. Voorzitter. Over 14 dagen. Van den Besselaar, komt er ook een pomp op Voorzitter. Neen, dit werd ons ten sterkste ontraden. De heer de Gouw zou graag zien dat men het schoolgeld niet ineens om de maand, doch in twee keer liet betalen. Hierna sluiting. RACHITIS BIJ KUIKENS. Zooals men nu langzamerhand wel zal weten, moet 't voedsel van mensch en dier, stoffen bevatten, die Vitami nen of edelstoffen worden genoemd. Vermoedelijk zijn dit eiwitachlige ver bindingen, die in zoo geringe hoeveel heden voorkomen, dat ze langs schei kundigen weg niet kunnen worden vast gesteld en waarvan tot op heden slechts 1 in zuiveren toestand is verkregen kun nen worden. Bij het ontbreken van de ze stoffen kunnen ziekten optreden als: Rachitis of Engelsche Ziekte, Scheur buik, Beenbreekziekte, verwerpen, het opeten der biggen door de zeug, enz Kende men aanvankelijk 3 soorten Vitaminen, de A, B en C vitaminen, thans weet men dat er ook reeds D en E vitaminen zijn. Wie weet, raakt zoo het lieele alfabet nog eens opgebruikt! De D vitaminen kunnen evenals de A vitaminen de Engelsche ziekte gene zen. Echter moet men niet meenen, dat het van de afwezigheid van deze twee alleen afhangt of een kind of dier ra chitis zal krijgen. Er zijn nog wel meer oorzaken voor! De D vitamine veroor zaakt het rachitis doordat het de opna me van bepaalde voedingszouten (fos- forzure kalk) verhindert. Nu is het be kend, dat bestraling door zonnelicht of door kwartslampen de D vitamine over bodig wordt. Hebben we dus kuikens, die aan Rachitis lijden, dan zal het noo- dig zijn, ze zooveel mogelijk in de zon te laten loopen. Het kan voorkomen dat de zon zich schuil houdt en dan moet op andere wijze daarin voorzien wor den. Rachitische kinderen kan men ge nezen door ze met ultraviolette-stralen bestraalde koemelk te drinken te geven. Zelfs is er al een modelstal, waar men de koeien zelf bestraalt, om zeker melk met voldoende D vitaminen te verkrij gen. Verscheiden pluimveefokkers be dekken hun hokken met glas, dat ook de ultraviolette stralen doorlaat, met hetzelfde doel. Zeker is wel, dat in vele gevallen behoefte bestaat jonge dieren met het voedsel de D vitamine toe te voeren. Speciaal levertraan wordt daar toe gebruikt. Dit preparaat is rijk aan de A vitamine (die den groei bevordert) en aan de D vitamine. Er is evenwel veel minderwaardige levertraan in den handel. En al voert men nu dus lever traan, dan is het nog heel goed moge lijk, dat niet de gewenschte edelstoffen gegeven worden. Er is nu een preparaat door de I. G. Farben industrie'in den handel gebracht onder den naam van Vigantol, waarmede dr. van der Plank proeven heeft genomen en waarvan hij in het tijdschrift voor diergeneeskunde verslag gedaan heeft. Door een toompje kuikens geheel buiten den invloed van het directe zonlicht te brengen, kon hij alle verschijnselen van rachitis bij deze dieren opwekken. Toen ze alle goed ziek waren, verdeelde hij ze in twee groepen. Aan de eene groep gaf hij bo ven het gewone voer, dat uit een meng sel bestond van 2 Kg. maïsmeel, 1 Kg. vischmeel, 1 druppel van de Vigantol per kuiken. De van de fabriek ontvangen proef zending Vigantol bevatte de werkzame slof in een oplossing van 1 2000 in olijfolie. Op 18 November 1927 werd de j proef begonnen. De kuikens waren op 3 na alle Reds, de andere 3 waren Ply mouth Rocks. De Vigantol toom was na 10 a 14 dagen merkbaar beter. De die ren bewogen zich gemakkelijker en vlotter en de bevedering was gladder. De controle toom stierf langzaam uit. Op 4 Februari was er nog 1 kuiken in leven. Van de Vigantol toom stierf er geen enkele! Het is niet twijfelachtig, dat Vigantol de beenvorming bevor derd heeft. Van de gestorven kuikens en later van de daartoe gedoode Vigan- tol-kuikens werden de beenderen op fosforzuur en calcim onderzocht. Het hooger gehalte aan deze stoffen bij de met Vigantol gevoerde kuikens was op vallend. In dit middel is dus een flink wapen verkregen tegen deze ziekte, die in ons klimaat, dat vaak lijdt aan een tekort aan zonneschijn, zoo vaak kan optreden. BINNENLAND. Staking bij Schelde. Het georganiseerd personeel bij de werf „De Schelde" (1700 man) besloot gisteren om heden in staking te gaan, omdat de directie had medegedeeld niet aan de eisohen te kunnen vol doen. Volgens het heden verschenen jaarverslag der N V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek bedroeg het winst saldo over het jaar geëindigd 31 De cember '27 f 8.567.699 tegen f4 534 649. Voorgesteld wordt hiervan een divi dend uit te keeren op de gewone aandeelen van 13 pCt., (vorig jaar 16 pCt.), 6 pCt. op de prioriteitsaandee len en 3 pCt. op de cumulatief pre ferente aandeelen. (Sen menóchenlee/5/d. garantie HET KASTEEL DER ORANJES TE DIEZ a.d. LAHN. Door de Pruisische regeering aan het Nederlandsche Roode Kruis geschonken Naar de Duitsche bladen melden, heeft de Pruisische regeering, uit dank bare waardeering voor de zorg, door Nederland in de moeilijke jaren na den oorlog aan arme tfuitsche kinderen be steed, het kasteel der Oranjes te Dicz aan de Lahn, ten geschenke gegeven aan het Nederlandsche Roode Kruis, dat er een tehuis voor Nederlandsche kinderen wil inrichten. NOG STEEDS VERMINDERING I)ER WERKLOOSHEID. Op 12 Mei was het totaal 9814, het laagste cijfer sedert 1920. In verschillende bedrijven verbetering. Uil het Maandelijksch overzicht om trent den toestand van de arbeids markt blijkt 't volgende: Vergeleken met de vorige maand is het aantal werkloozen 73 minder ge worden, hoofdzakelijk wegens meer werkgelegenheid in het bouwbedrijf en een algemeene verbetering van den ar beidsmarkttoestand. De gunstige weers gesteldheid, de schoonmaakdrukte en allerlei vervroegde werkzaamheden in verband met de Olympische Spelen, zullen wel van invloed zijn geweest op de afneming der werkloosheid. Al is het mogelijk dat de daling der werk loosheid dus een kwestie van tijdelij- ken en voorbijgaanden aard is, vast staat, dat het aantal werkloozen eind April 1928 wel 2528 minder is dan op hetzelfde tijdstip in 1927; een daling dus van pl.m. 19 pCt. In verschillende bedrijven is de toestand beter dan het vorige jaar en vergeleken met de vori ge maand zijn het niet alleen de seizoen vakken, maar b.v. ook het handels- en kantoorbediendenbedrijf, dat een gun stiger beeld vertoont. Alleen in het diamantvak is 't werk loosheidscijfer iets opgeloopen, t.w. van 284 tot 637. De daling van het werkloosheidscij fer heeft zich voortgezet. Op 12 Mei werden 9814 werkloozen geteld; een zoo laag cijfer is sedert 1920 niet geno teerd. Een gegeven, dat mede een aanwij zing biedt omtrent den toestand en het verkeer op de arbeidsmarkt, bestaat in het percentage, dat het totaal aantal werkgeversaanvragen in een maand vormt van het totaal aantal werkne mersaanbiedingen in dezelfde maand. Dat percentage was in de verslaginaand 41.de vorige maand 37.5. WAALWIJK. Uitspraken van 24 Mei 1928. P. J. v. E. te Waalwijk, overtr. pol. j verord. 1 of 1 week tuchtschool. J. P. K., J. A. V. te Kaatsheuvel, straat schenderij, ieder 15 of 10 dagen. A. A. K. te alsvoor overtr. alsvoor 3 of 2 dagen. J. C. A. M. K. te 's Bosch overtr. max. snelheid 3 of 2 dagen. G. J. te alsvoor en G. J. M. S. te Kaats heuvel overtr. alsvoor ieder 2 of 2 dagen. J. J. M. L. te Waalwijk, over treding alsvoor 15 of 10 dagen. T. J. te Heusden, L. C. V. te Waalwijk, P. J. P. te Sprang-Capelle overtr. alsvoor ieder 6 of 3 dagen L. J. te Waal wijk overtr. alsvoor 10 of 10 dagen. A. H. M. v. B. te Oosterhout, overtr. mot. en rijw. regit., 5 of 3 dagen G. J. V. te Kaatsheuvel overtr. arbeids wet 2x/3of2x2 dagen. G. J. M. S. te Kaatsheuvel, M. T. A. C. C. te Til burg, I. v. O. te Hedikhuizen, J. L. en T. J. M. d. R te Vlijmen, LvHte Heus den en G PteNieuwkuijk overtr. prov. pol. regit., ieder 3 of 2 dagen. J H v E te Vlijmen en W A B te Waalwijk, overtr. alsvoor ieder 0.50 of 1 dag. G. E. te Drunen overtr. alsvoor 5 of 3 dagen. P. A. d. L. te Tilburg, over treding algem. veiligheidswet 15 of 10 dagen. A. v. D. te Drunen overtr. in. en rijw. wet 5 of 3 dagen. J. v. E. te Vlijmen en P. B.te Sprang-Capelle, overtr. alsvoor, ieder 3 of 2 dagen. A. V. zwervende openb. dr. 18e herh. 3 weken hechtenis. Dezelfde, overtr. alsvoor, 3 weken hechtenis en opzen ding naar Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. M. C. v. D. te Drunen, overtr. pol. verord. 3 of 2 dagen. R. R. te alsvoor overtr. melk- besluit 10 of 5 dagen. C. v. d. M. te Vlijmen openb. dr. 10 of 5 dagen. J. G. d. B. te Drunen, jachtdelict 20 of 10 dagen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bjjj Apoth. «n Drogisten. N1EUWKU1K. Toen de heer J. Wil gers Dinsdagmorgen in zijn weide kwam moest hij bemerken, dat een van zijn beste melkkoeien was ge storven. Het kadaver werd onder politie toezicht begraven. Naar we met zekerheid vernemen is den broodprijs ook hier bij de bakkers, behoudens enkele uitzonde ringen, met 2 cent verlaagd. Werd reeds vermeld, dat hier vanwege de hevige nachtvorsten de kruisbessen geheel bevroren waren ihans blijkt, dat ook de zwarte bessen totaal vernietigd zijn. Voor onze tuin ders ziet het er niet rooskleurig uit. 's-HERTOGENBOSCH. Woensdag werd door Z.D.H Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch plech tig de B.I.M A.T. geopend, ter her denking van het 10 jarig bestaan der Missievereeniging „Si. Franciscus Xaverius" georganiseerd in de zalen der sociëteit Casino". De plechtige bijeenkomst werd bij gewoond door Mgr. J. Pompen, vic.- gen., Mgr. Hermus, Mgr. Zwijsen, Jhr. van der Does de Wlllebois Jz., Baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Lanschot, Wethouder van Meer wijk, de pastoors der stad en omge ving, zeer talrijke eerw. paters uit Missiehuizen en besturen van R.K. Organisatie. De Voorzitter Mgr. C. Prinsen deel de in zijn openingswoord mede, dat in de voorbije tien jaren f 99,893.0972 voor de Missiën was verzameld. Bijna een ton. Een schrijven van gelukwensch was ingekomen van Z Em. Kardinnal van Rossum. Z.D.H. Mgr Diepen hield de ope ningsrede en wijdde daarbij evenals Mgr. Prinsen deed een ln Memoriem aan Pater Raaijmakers, de groote figuur der Missieactie, die evenals bij het groote Missiefeest te Waalwijk ook hier werd gemist. Monseigneur Diepen maakte met den burge meester een rondwandeling langs de 30 standsin verschillende zalen onder gebracht. De tentoonstelling wordt den 2en Pinksterdag door Z.D.H. Mgr. Olav. Smit gesloten. Tijdens deze dagen is voor veel afwisseling gezorgdde stad staat wel in het teeken van de B I M A T. Zelfs een Brabantsche koifimaaltijd in den raadhuiskelder en waar alle paters zullen aanzitten, staat op het programma. Er worden in den tuin van „Casino" avondconcerten gegeven. Vrijdag worden de deelnemende congregaties, bestuurs en bescherm- heeren officieel door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen. In middels trekt een kinderstoet door de stad geheel aan de missiën gewijd. Duizenden kinderen zullen er aan deelnemen. De bloempjesdagen brachten f 1000 op. CAPELLE. Naar men ons mededeelt zal het muziekgezelschap „Sirena" al hier op Maandag 28 dezer deelnemen aan het Nationaal Muziek- en Zang concours te Dordrecht. We wenschen directeur en werkende leden dien dag veel succes. Voor de Ned. Herv. gem. alhier, zal a s. Zondag des nam. half 3 uur optreden Ds. Mühlnikkel uit Waawijk. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. van Willigen te Woudrichem. A s. Zondag des voormiddag half tien en des namiddags half drie en Maandag d.a v. des morgens half tien uur zal in de Ned. Herv Kerk aan den Loonschendijk optreden de heer Hage, godsdienstonderwijzer te Kampen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk Ds. Severijn te Waarder. WASPIK. A s Zondag. Ie Pinkster dag, zal de St. Theresiakerk te Was- pik-Boven bezocht worden door eene processie uit Tilburg. De H. Missen zullen dien dag zijn om 7 en 9 uur voor de Parochie en om half elf voor de pelgrims. Woensdagavond 8 uur werd in de zaal bij den Heer van Iersel eene vergadering gehouden van den R. K. Middenstandsbond. Met den Zeereerw. Heer Pastoor als Geestelijk Adviseur waren slechts een twaalftal leden aanwezig. Besloten werd op Maandag 4 Juni a.s. nogmaals eene vergadering öijeen te roepen. Naar wij vernemen heeft de Heer W. Verschuren ontslag genomen als Voorzitter van de afdeeling Waspik van den N.B. Boerenbond. De Heer P. B. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij een rib brak. Dr. W. verleende geneeskundige hulp. Ten huize van den Heer J. d. H. werd een geval van besmettelijke ziekte „Dyphterltis" geconstateerd. RAAMSDONKSVEER. In de plaats van dhr. Stoffels werd benoemd tot Voorlezer dhr. Sneep. Dhr. Joh. Lankhuijzen Sz. werd benoemd tot lid van het Bestuur der Chr. Scholen. Zondag om half lien treedt Ds. Ewoldt op in de Dorpsche Kerk en Maandag om half tien in de Veersche Kerk. De Kerkeraad der Herv. Ge meente besloot de Pinkstercollecte te doen houden voor de samenwerkende Zendingsvereenigingen. Bij het graven in een weide van dhr. Romme werden 2 menschen ge raamte gevonden, waarschijnlijk datee rend uit den tijd van het beleg van Geertruidenberg in J593. GEERTRUIDENBERG. Wij verne men, dat door een aantal ingezetenen binnenkort een actie zal worden ge voerd om te komen tot annexatie van de gemeenten Geertruidenb erg, Raams donk en Made. MADE, Zondag weid alhier door de R.K. Werkiiedenvereeniging eene algemeene vergadering gehouden in de zaal van het liefdegesticht, waar als spreker optrad de heer W. Sassen uit Geertruidenberg. Te ruim half vijf werd door den Voorzitter de vergadering geopend. Daarna verkreeg de heer Sassen 't woord. Spreker begint met zijn misnoegen uit te spreken over de slechte opkomst. Bij zijn inleiding wijst spieker op den hopelooze toestand der tegen woordige maatschappij. De jeugd van thans, zegt spr., denkt niet aan de waarden van den aibeid. In tram en spoor, in huis en op straat, ja zelfs in fabrieken en werkplaatsen hoort men niets anders vernoemen dan 1 0; 2—0, 3—0 ofwel 4—0. Zóó zijn de goede zeden voor den toekomst verloren, zegt spr. en zal het voor de ouders in de nabije toekomst steeds zijn nul—nul, in de beteekenis van geen loon. Vroeger, zegt spr. hoordve men bij de menschen op het platteland nog het knorren van een varken en liet het gezin en vader na den arbeid rustig de koralen van den paternoster door de vingers glijden, en thans zoo zegt spr. ziet men de zoons op het voetbalveld het leer najagen en de dochters in de dancing maar.,., geen varkens meer in kot. Dit alles is de schuld der massa, die door sommige zoo gaarne dom gehouden wordt en dit werkelijk zelf niet inzien. Daarom geachte vergadering, aldus spr., wou ik U hedenavond eens spreken over den grooten emancipator Dr. Schaepman. Daarna schetste spr. het leven van den grooten hervormer en volksvriend. Het werk van den grooten Engelsch- man Lord George is volgens spr 's meening,slechts kinderwerk vergeleken bij hetgeen Dr Schaepman heeft ge daan. Aan hem zijn grootendeels te danken de sociale wetten, leerplicht wet e. a. Doch bij alles wat hij deed en wat hij zei, zegt spr., dacht hij aan Rome. vanwaar zijn liefde uitging tot zijn volk.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6