Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte "Rozen i t FEUILLETO MMER 44. WOENSDAG 30 MEI 1928. lie JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Regeling van het Handelsonderwijs. Bij de Kamer is ingediend een ont werp van wet tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs. Vol gers dit ontwerp wordt aigemeen vor mend middelbaar onderwijs gegeven aan middelbare handelsscholen en mid delbare scholen voor meisjes endoor den Minister verder aan te wijzen handelscursussen. De Middelbare Han delsschool is een dagschool voor vol ledig onderwijs en heeft een cursus van 3 jaren, welke duur met machti ging van den Minister met één jaar kan worden verlengd, welke machti ging niet vereischt wordt voor die scholen, welke geen bijdrage uit de kas van het rijk ontvangen. Deze bij drage wordt verleend, wanneer in de eerste klasse tenminste 22 leerlingen hebben plaats genomen en vervalt wanneer gedurende drie achtereenvol gende jaren het totaal aantal minder dan 45 heeft bedragen. Wanneer de Minister thans met een regeling van het Middelbaar Handels onderwijs komt, bouwt hij voort op wat reeds in 1863 in de Wet op het Middelbaar Onderwijs werd vastgelegd, toen het Handelsonderwijs reeds op genomen werd in het Middelbaar On derwijs. Bovendien maakt deze wet door de inkrimping van het getal schooltypen een einde aan den onge- regelden toestand, welke op dit deel van het onderwijsgebied bestaat. Door gemis aar. zulk een wettelijke regeling toch was een ongewenschte toestand ontstaan, die heeft geleid tot het stich ten van vele scholen met uiteenloo- Uit het Duitsch van 53). „U is op eens een zeer welsprekend advocaat van den vorst geworden", fluisterde liij wanhopig. „Ik herinner mij nog een zeker gesprek met u in de kerk van Badia". „Alsof ik mij dat ook niet herinner de", viel zij hem in de rede. „Ja, was ik overtuigd dat uw middel hielp ik hen er echter zeker van, na alles wat u mij zelf heeft verteld, dat liet ons ver nietigt, niet hem. Laat de zaak ten min ste rusten, totdat ik u nader schrijf. Ik wil, ik zal 't geheim grondig onderzoe ken. Doe niets snels, ondoordachts, Ferrando. Niet waar, je belooft mij niets in dezen te zullen doen er te gen niemand over te spreken, geen aan klacht bij het gerecht en geen dreig brieven? Is 't niet zoo?" En zij lachte hem toe, hoewel haar hart van angst klopte, en zij vlijde zich tegen hem aan en hij, de wantrou wende, hij liet zich verschalken, even als een kind, dat men een koekje voor. houdt „Ik weet niet begon hij op onw- keren toon en daarmede had hij zich al half gewonnen gegeven. Maar hem pende benaming, maar met in hoofd zaak dezelfde leerplannen, bedoeld voor dezelfde leerlingen. Dit moest leiden tot onderlinge concurrentie en een versnippering van krachten, het geen nadeelig moest wezen èn voor het onderwijs èn voor de publieke kassen. De minister meent, dat de H.B.S met driejarigen cursus en de handels- scholen met vijfjarigen cursus bestemd zijn te verdwijnen, terwijl aan een H.B.S. met vierjarigen cursus, welke door Minister de Visser geprojecteerd werd, z.i. geen behoefte bestaat. De nog bestaande Hoogere Burgerscholen met driejarigen cursus zullen ver dwijnen en haar taak worden over genomen door de handelsdagscholen met even langen cursus, terwijl de voorbereiding voor Middelbaar Tech nische en Landbouwscholen evengoed kan geschieden in de drie laagste klassen der 5 j. H. B. S. Een cursus duur van drie jaren acht de Minister voldoende voor het handelsonderwijs om aan jongelieden, die meer onder wijs behoeven dan de lagere school geeft, doch geen verdere studie be oogen, de noodige ontwikkeling te verschaffen voor kantoor- en admini stratieve betrekkingen. Naast de drie- jarige laat het wetsontwerp echter ook plaats voor een vierjarige handels dagschool. De H.B.S. <5- j.) blijft dan bedoeld om algemeene vorming te geven aan hen, die zonder verdere studies aan de universiteit een zoo niet leidende dan toch verantwoorde lijke positie wenschen te verkrijgen bij een publieke administratie of in het bedrijfsleven. Het einddiploma dier H. B. S. zal op zulk een peil moeten staan, dat degenen, die het hebben verworven, toegelaten kunnen worden tot de handels hoogescholen en de handelsfaculteiten, alsmede tot de indologische studie en die van de sociale aardrijkskunde. Uit een en ander moge onzen lezers duidelijk blijken, welke plaats het bekoorde liet schoone, blonde meisje, naar wier band bij zoo lang reeds te vergeefs dong en dat zich eindelijk, aan zijne borst vlijde, zonder in toon of houding een spoor van dien onverholen tegenzin te verraden, die hem al zoo dikwijls tot gekwordeus toe bad ge krenkt en vertoornd. En bij gaf toe, bij beloofde haar niets te zullen doen, zonder dat zij bet vooraf hadden afge sproken. „En met welken troost vertrek ik dan?" vroeg bij ten laatste, terwijl bij baar vast tegen zich aandrukte. Zij maakte een roos van bare borst los en gaf ze hem en duldde bet, zon der er zich tegen te verzetten, dat bij als dank heete kussen op baar bleeken mond drukte. „Wat zijt ge nu van plan le doen?" vroeg bij, terwijl bij aan hare deur bleef staan. „Het is mij nog niet heel duidelijk, ontweek zij zijne vraag, want hem tot haar vertrouweling te maken, was wel bet laatste waaraan zij dacht. „Wilt ge de vorstin er in mengen?" vroeg bij weder twijfelend. „Iris?" lachte Sigrid met zulk een minachtenden, van baat vervulden klank in haar stem, dat Spini er van schrikte. Maar zij bemerkte dat zij al te veel bad verraden. „Is bet niet be ter, dat domme schepsel buiten spel te laten?" vroeg zij weifelend, ik heb nog niet aan haar gedacht „Dat is niet waar," fluisterde bij met doorborenden blik, waarvoor zij de oogen nedersloeg en de lippen vast op elkander drukte. „Sigrid, wees mees ter van jezelve. Help mij woelen, gra ven, zoeken, dat wij hem van zijn on- wetsontwerp reserveert voor het Middelbaar Handelsonderwijs In ons onderwijsstelsel. Welk onderwijs wordt nu op deze school gegeven? Het leerplan moet omvatten de handelswetenschappen, de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche talende wis- en natuurkunde; de scheikunde en de warenkennis, de geschiedenis en de aardrijkskundehet schrijven, hand- teekenen en de lichamelijke oefening, terwijl wat de talen betreft tevens daaronder behoort de handelsbrief- wisseling en handelsterminologie. Wanneer de school vier leerjaren heeft wordt aan de vakken nog toe gevoegd de staatsinrichting van Neder land, Nederl.-Indlë, Suriname, Curasao en de staathuishoudkunde. De Minister heeft gestreefd naar uniformiteit op een gebied, waarop momenteel groote verscheidenheid heerscht en verder naar groote vrijheid voor de bestuurders dezer scholen. De gemeente- en schoolbesturen wor den niet meer gebonden dan noodig is, zoodat aan Gen groei en de ont- feilbare hoogte storten, maar laat haar ongemoeid. Is bet niet genoeg, wanneer wij haar haren god ontnemen? Maar ten wille van ons zelf moogt ge vorstin Iris geen baar krenken!" „Neen." Sigrid staarde opeens weer voor zich uit met denzelfden strakken maar daarbij tocli vlammenden blik, dien Iris met bezorgdheid bij haar bad waargenomen. „Hoe zou ik haar iets kunnen doen, wanneer telkens weder die geheimzinnige vrouw komt en in mijn binnenste spreekt en mij verbiedt baar ook bet minste leed te doen?" zeide zij met een stem, als sprak zij in een droom. „Welke vrouw?" vroeg Spini ver wonderd. „De vrouw, die beur baar in de hand draagt", antwoordde Sigrid met tegen zin. „Ik heb baar al een paar keer ge zien, boewei alleen nog maar in een droom, maar sedert den laatsten nacht komt zij ook zoo. Zij zegt, dat ik Iris niets mag doen. Ik wil baar ook niets doen waarom gaat zij dan niet been. Zij staat naast u Spini wierp een schuwen blik om zich been zijn licht ontvlambaar geloof aan spoken, een kenmerk van zijn volk, was wakker geworden en een huivering voer hem door de leden, zoo dat zijn tanden klapperden. „Is bet dezelfde vrouw, die de vor stin op den avond vóór baar huwelijk, in baar bypnotischen slaap, naast den vorst zag?" vroeg bij schuw. „Ja, ja Ik wil baar echter niet meer zien zij ziet er baast evenzoo uit als ik zelf", zeide Sigrid ongedul dig. „Zonderling! Zonderling zeide wikkeling dezer school niets in den weg komt te staan. Wat te veel aan veranderlngonderhevig is werddaarom ter regeling overgelaten aan de alge meene maatregelen van bestuur. Zoo wordt bijv. gezegd, dat op den grond slag van het boven medegedeeld leerplan voor iedere school een bij zonder leerplan vastgesteld moetwor- den, waarin met machtiging van den Minister ook andere vakken opgenomen kunnen worden. Men kan hierbij denken aan het Zweedsch in die plaatsen, waar veel handel is op Zweden, het Spaansch, waar veel handelsrelaties zijn met de Zuid- Amerikaansche staten, enz, enz. Op de bijzondere handelsscholen mag aan de lijst der vakken godsdienstonderwijs worden toegevoegd. Ten slotte nog iets over de handels cursussen. Slechts zeer inhet algemeen spreekt het wetsontwerp en de memorie van toelichting daarover. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er een Com missie-van Wijnbergen bestaat, die ook over deze materie rapport uit te brengen heeft, maar daarmede nog niet gereed kwam. De mogelijkheid van Rijkssub sidie is echter geopend. De Minister wil echter deze cursussen de grootst mogelijke vrijheid laten, daar zij, om aan hunne bestemming te kunnen beantwoorden, vaak op een zeer ver schillend peil moeten staan. .Prov. Crt." De drukte in Amsterdam, Rot terdam en den Haag is met de Pinkster dagen enorm geweest. De electrische tram' vervoerde van Rotterdam naar den Haag b.v. 170 000 personen. Op 't vliegveld Waalhaven kwamen 18000 personen, op de Nenyto 65000 man. Nenyto. De nijverheidstentoonstelling ie Rot terdam werd in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, door den Minister van Arbeid geopend. Katholiekendag in Maastricht. In de oude St. Servaasstad werd tweeden Pinksterdag den 4en Neder- landschen Katholiekendag gehouden. Duizenden en duizenden vreemde lingen kwamen reeds Zondag in de voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde bisschopstad. Maandagmiddag arriveerden de bisschoppen van Ne derland, t. w. de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering, de bisschop van Breda Mgr. Hopmans en de bisschop van Roer mond, Mgr. Schrijnen. Onder geleide van een eerewacht te paard en van diverse geestelijke en wereldlijke autoriteiten begaf het hooge gezel schap zich naar het Vrijthof, waar door de deelnemers aan den optocht werd gefileerd. Onmiddelijk daarna begon de schier eindelooze optocht, waaraan door ruim 200 godsdienstige politieke, sociale en jeugdverenigin gen werd deelgenomen. Het voorbij trekken van dezen stoet van 14 tot 15 000 personen, duurde ruim een uur. Een indrukwekkend moment was, toen door meer dan 176 vaan dels en standaards op het Vrijthof gedemonstreerd werd, en den hoogen kerkelijken gasten hulde werd gebracht. Om half vier begonnen de nevenver gaderingen waar het woord werd gevoerd door prof. dr. J. Mulders, S. j. e. a. Om 7 uur had de algemeene bldweg door de stad plaats, waaraan door machtige drommen werd deelge nomen. Om 8'/2 uur had de officieele begroeting plaats welke door muziek werd opgeluisterd. Gisteren zijn de sectie vergaderingen begonnen. Ook Minister Lambooy was tegen woordig. BUITENLAND. De Italia. Het begint er bedenkelijk uit te zien, Maandagmiddag om 6 uur was er nog geen enkel bericht van de Italia te Koningsbaai binnengekomen en mert vreest daar nu het ergste. De Citta di Milano is Zondagmorgen vertrokken, maar kon door het ijs Spini hoofdschuddend. „Ja, zonderling," knikte Sigrid werktuigelijk. Toen nam zij met moei te haar vorige houding weer aan. „Adi eu nu tot weerziens," zeide ze. Spini wilde het afscheid nog graag wat verlengen, maar er lieten zich zachte schreden op de trap hooren, die Sigrid aanleiding gaven, zich snol en zachtjes in haar kamer terug te trek ken. Hetzelfde deed Spini, die met twee, drie onhoorbare sprongen, even als een panter, zijn kamerdeur bereikte en daarachter verdween. In haar kamer gekomen, schoof Sigrid vlug den grendel op de deur en rukte de rozen van hare borst, waar van zij Spini er een als „liefdeteeken" had geschonkenzij wierp de heerlijke bloemen op den grond en vertrapte ze toen waschte ze haar gezicht en hare handen, en waschte en waschte zoo haastig en zoo lang, dat hare zachte, blanke uid er zich rood van verfde. „Of '1: er ooit zal afgaan?" morde ze, terwijl zij zich in den spiegel bekeek. „Elke kus van dit hatelijk wezen is 'n vlek, die diep invreet. En het was voor jou, Marcellus, dat ik mij liet kussen. Hij zal je niets doen, zal je niet aankla gen. Dat heb ik daarmede tenminste gekocht. Foei hoe duur! Wat gaat liet mij aan, Marcellus, of je schuldig bent of niet? Ik bemin je heb je eerder bemind dan dat dwaze ding met het Kaïnsteeken! Of het kind ook het Kaïnsteeken heeft? Ik moest toch eens gaan zien Eu zonder er verder over na te den- ken, ging Sigrid ijlings haar kamer uit en naar den anderen vleugel van het slot, naar de kinderkamer, waar de oppaster onder het neuriën van een oud kinderrijmpje met den kleinen Siegfried op de armen liep. Hij had den ivoren steel van een zilveren ratel in het rozeroode mondje en zag er uit geslapen en zeer tevreden met. wereld en mensclien uit. „Kijk, daar komt tante aan, mijn prinsje!" riep de dikke boerin verwon derd, want Sigrid, die eigenlijk niet van kleine kindereu hield, kwam naar haren neef ook alleen toe, wanneer bij buiten was en dan nog zonder veel be langstelling te toonen. Maar de ratel was niettemin een geschenk van haar. „Tante! Ik ben zijn tante niet", pro testeerde Sigrid in 't Italiaansch te gen de haar gegeven benaming; zij was in gedachten nog steeds in gesprek met Spini, hetgeen haar deze taal had doen gebruiken. De oppaster lachte verlegen, want zij had het natuurlijk niet verstaan. „Is het niet een klein, flink ventje, mijn prins"? vroeg ze met trots, ter wijl ze haar pleegkind in de hoogte hield. „U moest hem eens in 't bad zien net een der cherubijnen bij het al taar van Onze Lieve Vrouw in de slot kerk. En zoo wit en rozerood als een badpopje van porselein. Net als onze goede mevrouw. Die is ook zoo blank, nog blanker dan u." Sigrid lette niet op haar gebabbel, zij keek maar naar het kind, dat haar met groote donkerblauwe oogen aan zag met de oogen van Iris. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsehe Courant Dit blad verschijnt Prijs der Advertentlën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eas. franco te zenden aan den Uitgever. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit fcijn. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN' kufkmïNa von adlebsfei.d-balles tb km.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1