Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ftozen. i li W3EE" FEUILLETON Uw Haar XJMMER 46. WOENSDAG 6 JUNI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. De Raad der gemeente Dussenver- gaderde Vrijdagmiddag ten Raadhuize onder presidium van Burgemeester Snijders. Afwezig wethouder v. d. Steen. Aan de openbare vergadering ging een geheime zitting vooraf. de heropening stelt de voorzit ter aan de orde een schrijven van mej. 't Hoen, onderwijzeres aan de openbare school te Hank, houdende verzoek om ontslag, zulks in verband met haar huwelijk. Besloten wordt aan mej. 't Hoen, onder dankzegging voor de bewezen diensten per 1 Sept. a.s. eervol ont slag te verleenen. Overdracht grond transformatoren huisje aan de P N.E.M. B. en W. stellen voor, waar geen andere uitweg mogelijk schijnt, om ook den grond waarop het transfor matorenhuisje staat, over te dragen aan de P.N E.M. De Voorzitter licht nog toe, dat de gemeente destijds voor dat stukje nog f 200 heeft moeten betalen. De P.N.E M. liet er toen een transforma torenhuisje op bouwen en ofschoon de gemeente den grond gratis heeft geschonken moet zij nu toch aan de P.N.E.M. jaarlijks t 700 huur opbren gen. De heer Berm is van oordeel dat de gemeente aan de P.N.E.M. een strop heeft gehaald en evenals de meeste gemeenten die 't bedrijf overdroegen er in is geloopen. Spr. heeft de over tuiging, dat al 't protesteeren niets helpt. De heer Jongbloeds zou 't er toch niet bij willen laten en geeft in over- 55). „En waarom vraagt u ook niet, waar om ik vertrek?" zeide Spini, die al dien tijd stil en onbeweeglijk bad ge zeten. „Oh yes waarom gaat u heen?" vroeg Fuchsia onverschillig. „Omdat ik gedwongen wordt", ant woordde Spini op bijtenden toon. Fuchsia zag hem een oogenblik aan, als scheen zij hem niet te begrijpen toen echter namen hare -oogen eene vlammende uitdrukking aan. „O, ik begrijp u", zeide ze onschul dig. „U wilt zeker een arts consultee ren, omdat ge u vannacht op het plat form van den ouden burchtvleugel een verkoudheid op den hals hebt gehaald". Weer een pauze, gedurende welke al leen Spini een eigenaardig lachje liet hooren, terwijl Sigrid met een paar groote oogen eü doodsbleek naar Fuch sia keek. „Ik dacht het wel, dat ge u een ver koudheid op den hals zoudt halen", vervolgde de laatste met een boosaar dig lachje. „Zonder schoenen en in een dunnen mousselinen peignoir, dat is weging nog eens te pogen om die f 200 terug te krijgen. Voorzitter. Dat zal allemaal niets uithalen. De heer Berm is 't er niet mee eens. Hij noemt 't achteroverdrukken wat de P.N.E.M. doet. De Voorzitter meent, dat als men zich scherp zet tegenover de P.N E.M. de toestand er niet beter op zal wor den. Wil men mogelijk in de toekomst verlaging van het lichttarlef, dan is het beter om zich zooveel mogelijk naar de P.N.E.M. te schikken. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wijziging polltie-verordening. Deze wijziging houdt verband met een rondschrijven van den Commissaris der Koningin, om in de politle-ver- ordening een bepaling op te nemen, houdende verbod om gedurende het tijdvak 1 Oct.31 Mrt. op wei- of hooiland te loopen, zonder schrifte lijke toestemming van den eigenaar. De commissaris acht een dergelijk verbod noodig om het vangen van mollen tegen te gaan. De heeren v. Drunen en v. d, Kop pel zijn van oordeel dat een dergelijke bepaling voor velen zeer hinderlijk zal zijn en verschillende leden sluiten zich hierbij aan. De heer v. d. Koppel acht het wen- schelljker een verbod uit te vaardigen waarbij 't verboden is kippen en een den op de gronden van een ander te laten loopen. Vele landbouwers onder vinden er schade van. De heer Jongbloeds merkt op, dat de eenden 't drinkwater in de „Dusse" zeer verontreinigen. Besloten wordt aan den Commissa- ris te berichten, dat de Raad niet aan zijn verzoek kan voldoen. De voorz. deelt dan nog mede, dat hij voor de volgende vergadering met een uitgewerkt voorstel zal komen, naar aanleiding van de gerezen klach ten omtrent het losloopen van eenden en kippen. ook geen toilet voor een stormachtigen nacht." „Inderdaad niet," gaf Spini, zonder eenige ontroering te verraden, toe. „U had daarom zoo vriendelijk moeten zijn mij te waarschuwen." „Dat gaat lastig in zoo'n geval", lachte Fuchsia, door Spini's opmer king evenwel niet uit het zadel gelicht. „Eilieve wat vond u in die spook achtige vertrekken? Uilen, vleermuizen en ratten? Een mooi gezelschap voor zulke onderzoekingen." „Nu, altijd beter als wat u vond," zeide Spini op spottenden toon, maar toch zoo lief mogelijk. „Wat dan?" vroeg Fuchsia stout weg aan hare tegenpartij. „O I wat u niet zocht", schoot Spi ni een pijl af. „Een snor en niets Een vrije dochter uit het vrije Ame rika laat zich echter niet zoo gauw uit het veld slaan. Zij haalde onverschil lig de schouders op en at lachend haar coinpóte hoe diep de pijl was door gedrongen, kon niemand zien, het minst Boris, die hulpeloos naar zijne vrouwe den Marcliese en Sigrid keek, wier gezicht als uit steen_ scheen ge houwen. Vorst Hochwald, die wel inzag, dat Spini op het laatste oogenblik nog twist en tweedracht wilde veroorza ken, hief zijn glas, dat Rataiczak juist met wijn had gevuld, in de hoogte. „Op het welzijn mijner gasten!" en het al- gemeene aanstooten maakte aan het gevaarlijk thema een einde, want zoo dra het gerinkel der glazen verdoofd was, begon Hochwald een gesprek over de politiek, zoodat er spoedig een alge meen debat ontstond, waaraan me- Wijziging van de regeling der ver goeding aan den veldwachter. De Voorz. deelt mede, dat de heer A. M. Keiler, thans agent Van politie te Waalwijk, is benoemd tot gemeente veldwachter. B. en W. stellen nu voor aan den nieuwbenoemden veldwachter een jaarlijksche vergoeding te geven van f150 voor het gebruik van uniform en rijwiel, f 25 voor 'i innen van achter stallige belasting en f25 voor het be zit van het politie—diploma. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt besloten. Aangezien den heer Heymans per 1 Aug. a s. als veldwachter den dienst met pensioen gaat verlaten, stellen B. en W. voor, overeenkomstig de tradi tie, den vertrekkenden ambtenaar een gratificatie te verleenen van f 100 Besloten wordt dit voorstel aan te houden tot eene volgende vergadering. De heer Middelkoop geeft B. en W in overweging om spoedig de „Dusse" te laten schoonmaken, daar het water als drinkwater niet meer deugdelijk is. De heer Hermans acht ook in den polder een betere dHnkwatervoorzie vrouw Chrysopras, Sascha en nu en dan ook Iris deelnamen, terwijl Fuch sia door hare fijne opmerkingen liet blijken, dat zij in politieke zaken een helder inzicht had. Alleen Sigrid, Spini en Boris, die er 'n hekel aan hadden om aan tafel over politiek te praten, zwegen. Toen de ta fel was afgeloopen, maakte Fuchsia van de eerste gelegenheid gebruik, om naar Hans ten Winkel toe te gaan en haastig en zacht een gesprek met hem aan te knoopen. Maar hoe scherp Boris ook toekeek het gelaat van den zan ger drukte niets uit dan volmaakte be leefdheid, en het vroolijke lachje, dat hem zoo goed stond, vloog menigmaal over zijn schoon, bruin gelaat. Slechts één oogenblik, toen men zich in het salon terugtrok, kon Sigrid den Cavaliere inderhaast eenige woorden toevoegen. „Heeft heeft vorstin Ukatschin ons van nacht gezien?" vroeg zij met dreigenden blik. Hij haalde de schouders op. „Wie weet het? zeide hij zachtjes. „Maar de toespelingen die zij maak te „Een proefschot, liefste." „Anders niets?" „Ik weet het niet." Sigrid verscheurde van ongeduld haar zakdoek. „Waartoe dan die woordentwist?" vroeg zij heftig. „O omdat zij weet, dat zij in mijn macht is," lachte Spini en ging heen, om zijn bagage in orde te maken. ning noodig De Voorz. licht toe, dat de Zuid— Hollandsche Polder daarover zegging schap heeft. De eenige mogelijkheid lot verbetering is oprichting van een waterleiding De heer Berm vraagt om des Zondags gedurende den zomer hetsluitingsuur voor de café's met één uur te ver lengen. ue Voorz, voelt er wel voor, maar indertijd heeft de Raad een dergelijk voorstel afgewezen. Als de Voorzitter het voorstel in stemming brengt, staken de stemmen, 55 Voor verlenging van sluitingsuur stemden de heeren: Herman, Th.van der Piuijm, van Balkom, Jongbloeds en Berm. Dtt punt zal dus in een volgende vergadering wederom aan de orde komen. Hierna sluiting. BUITENLAND. De opsporing van de Italia. De Braganza vertrokken. Een Qroenlandsch aanbod. Men meldt uit Berlijn De Braganza, de walvischvaarder, die de Italianen hebben gehuurd voor het opsporen van de itaiia, heeft Zaterdagavond om acht uur de Konings baai veriaten. Aan boord van bet schip bevinden zich dertien liatianen onder wie den kapitein van de Cita di Milano en verder voornamelijk Alpenjagers en een radiolelegrafist. Om zes uur gister ochtend had het schip de Magdalena- baai bereikt De Braganza zal, ais het ijs den tocht niet te zeer belemmert, ongeveer acht dagen wegblijven De Hobby is gisterochtend de Ad- ventbaai binnengekomen. Het schip had tengevolge van storm veel ver traging ondervonden. De Hobby heeft in de Adventbaai eenige hondensleden en twee pelsjagers aan boord genomen en vervolgens oen tocht naar de Ko- XV. Maar Sigrid was nog niet gerustge steld. Fuchsia vragen? Zij stond met de vrouw van haar zusters neef op geen bijzonder vriendelijken voet, ook kende zij Fuchsia's korte, spitse ant woorden. Na een oogenblik talmen, ging zij direct op vorst Hochwald toe, die aan een tafel stond en bezig was een reisflesch met cognac te vullen. „Waarom vertrekt de Cavaliere zoo plotseling?" vroeg zij zachtjes. „Heeft hij 't je dan niet gezegd?" ant woordde Hochwald ongeloovig. Sigrid maakte een ongeduldige bewe ging met de hand. „U heeft hem mijne hand gewei gerd?" „Juist." „Waarom?" „Om redenen, die ik voor mij meen te moeten houden." „En waarom vertrekt hij?" „Het zal hem het liefste zijn, wan neer men hier gelooft, omdat zijn hu welijksaanzoek afgewezen is." „Marcellus waarom antwoord je mij niet openhartig!" riep Sigrid zacht en heftig. Ben ik er niet het naaste toe, de reden te mogen weten? Wat verwijt je Spini? Iets wat strijdt tegen zijn eer?" „Heb ik je niet reeds gezegd, dat ik mijne redenen voor mij wensch te hou den." Sigrid zag wel in, dat zij hier niets kon uitrichten. „Nu, ik moet daarmede dan wel ge noegen nemen," zeide zij. „In elk ge val," vervolgde zij, terwijl ze den vorst ningsbaai voortgezet, waar het schip vandaag verwacht werd Onmiddellijk na de aankomst van de Hobby zal luitenant Luctzow Holm zijn eersten tocht per vliegtuig ondernemen, terwijl de Hobby haar reis in Oostelijke richting zal voortzetten. Het weer is op het oogenblik op Spitsbergen helder en dus gunstig voor de hulpexpedities. Luitenant Dietrichson is gisteravond te Berlijn aangekomen. Vandaag gaat hij door naar Friedrlchshafen om te onderhandelen over den aankoop van een watervliegtuig voor de expeditie van Amundsen. De Koning en de Koningin van België zijn naar de Kongo vertrokken. In Antwerpen werd hen een schit terend afscheid bereid. De Volkenbondsraad is weder om te Qenéve in vergadering bijeen gekomen. De toestand tusschen Italië en Tsjoego-Slavië Is minder gespannen. Musselino heeft een rede gehouden, waarin hij nogal op de toenemende vriendschap met Frankiijk en Duitsch- land en naar den Balkan een waar schuwing richt om niet met Italië te spotten. BINNENLAND. Nationale Landstormdag 1928 Z. K. H. Prins Hendrik zal als voorzitter optreden van 't eere-comité voor den Nationalen Landstormdag 1928, welke In September a s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Tot opvolger van wijlen prof. magister de Langen We» dels als half lachend aankeek, „in elk geval ben ik blijde, dat wij van den lastigen cavalier ontslagen zijn." Hochwald zag zijne schoonzuster verrast aan. „Sigrid, is dat niet wat overdreven, zou Fuchsia zeggen", antwoordde hij ernstig. „Heb ik mijn gevoelens voor Spini soms ooit onder stoelen of banken ge stoken?" vroeg ze op haar beurt bijna trotsch. Hochwald schudde ontkennend het hoofd. „En to.ch heb je vannacht een rendez vous met hem gehad?" vroeg hij zacht. „Ik? Wie zegt dat? Spini zelf?" voer zij uit. „Kalm, Sigrid maak maar geen drukte. Men heeft je gezien." „O", zeide ze op verachtelijken toon, „dat spijt mij. Maar dan heeft men toch niet goed gezien. Ik was erg ziek van nacht de schrik in de bibliotheek en de storm sidderden door al mijn leden. Ik doolde 's nachts den corridor rond, tot ik in 't oude slot kwam ik zou in de kamer zeker gestikt zijn. Daar trof ik Spini wat hij in dien tus schentijd uitgevoerd heeft, weet ik niet. Hij steunde mij toen omdat ik haast van inijzelve viel en wilde mij in den ouden vleeugel iets laten zien maar ik wilde niets zien, en hij bracht mij in mijn kamer terug. Dat is alles." „Laat ons hopen, dat het alles is", antwoordde Hochwald droogjes. Maar hij geloofde het niet en zij gevoelde dat. Wordt vervolgd. De Echo van hei Zuiden, Waalwyksehe en Langstraatscïe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, em. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en VrUdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zlJn. van „DB ECHO VAN HÉT ZUIDEN Uit het Dultsch van EUFEUINA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEH. wordt gezond en sterk bet krijgt mooier glans bet wordt vrij van roos bet blijft beter zitten bet valt niet meer uit - indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de handen uitstrijkt, 't Voldoet iedereen.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1