at ECHO VAN HIT ZUIDEN No. 40. Woensdag 6 Juni 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Juni 1928. Waalwijks Belang. foor de kas van Waalwijks Belang", speciaal voor Volksconcerten. Vorig bedrag f 325 50 N. N. f 5- N. N. f 10- Totaal f 340.50 Het bestuur van Waalwijks Belang" betuigde ons zjjn hartelijker» aank vooi de belangrijke som n.l. I 340.die de inschrijving in ons biaa vuur de kas oer vereemging neeti opgebracht en mei minder natuurlij* aan üe milde scneiikeis, waaibij wij ons gaarne aansluiten. Opnieuw is getoond dat men sym- pauscert mei deze vereemging en naai werken en dat men zulks ook in daden wil omzetten, flinke daden zeer zeker entevens dai men voelt voor onze ge meente. De veieeniging W. met haar bestuur, zal zeker alles doen om die sympathie waardig te zijn. Nici minder aangenaam verrast was het bestuur door tiet telt, dat het voor stel van den heer B. van Zwol op de laatste algemeene vergadering en dai op 't eeiste gezicht het bestuur nogai gevaarlijk leek, zulk een prachtig succes heeti gehad. Niet minder dan pl.m. 90 leden, dus bijna de hclti hebben vrijwillig voor dit jaar hun contributie met t 1 vernoogd. Hun past daarvoor zeker een naneiijk woord van dank. De kas der vereemging heeti dus een ander aanzien gekregen dan een maand geleden, dank zij de welwillendheid en belangstelling uer leden individueel en van firma's onzer plaats. Met dezen financieeien en moreelen steun kan de vereemging, echter met gepaste zuinigheid om weer niet spoedig in de impasse te geraken, haar werk doen. Bij de contributie-innig hebben 9 leden bedankt, maar door een circu laire en persoonlijk werk zijn 24nieuwe leden daartegenover toegetreden, zoo- dat de yereemging thans telt 208 leden, 9 donateurs en 4 buitenleden dus totaal 221, een respectaoei getal. In elk geval de vereemging mag dubbel tevreden zijn 1 In de laatste bestuursvergadering van W. B. werd een programma voor de zomer-concerten op de kiosk ont worpen. Besloten werd een medaille te scnenken voor 't concours-hyppique en in overweging genomen om net a.s. Koninginneieest te vieren op Zaterdag 1 September met een Kinder-oplocht, openbare gymnastiek-uitvoering en concerten. Door den heer 8. Timmermans— Verschure werden 3 teekeningen van de Landbouw tentoonstelling 1910 ge schonken voor de Oudheid-kamer. Door het bestuur van „Waalwijks Belang" is onder hare leden aanbe steed het verven van de kiosk op de Markt. Drie van hen hebben inge schreven en wel met het volgende resultaat: P. Dekkers f 110. W. v. d. Heijden f 109. Qerrit Hens f 74. Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Een mooi succes. Zooals wij voor een paar weken mededeelden heeft het bestuur der vereeniglng „Waalwijks Belang" zich gewend tot de Directie der Zuider Stoomtramweg-Maatschappij te Breda, met het verzoek hare concessie-aan vraag voor eene nieuwe autobuslijn Waalwijk— Sprang—Vrijhoeven— Was pik—^'s Gravemoer—Oosterhout, aldus te wijzigingen dat in elk geval de kom der gemeenten Waspik en 's-Grev. Capelle wordt aangedaan, gezien de uitgebreide connecties op 't gebied van handel, marktwezen, onderwijs, enz. die tusschen genoemde plaatsen en Waalwijk bestaat. Een afschrift van dit verzoek was om steun gezonden aande gemeente besturen van Sprang Capelle, Waspik, Waalwijk de Kamer van Koophandel en Waspiks Belang. Nadat de directeur der Maatschappij vorige week een onderhoud heeft gehad op 't secretariaat van .Waal wijks Belang" over deze aangelegen heid en daarna nog op andere plaat sen, heeft hij voorts een persoonlijk onderzoek ter plaatse ingesteld. Het resultaat is dat het bestuur van W. B. bericht ontving dat besloten werd de lijn te wijzigen als volgt STATIONSSTRAAT 15. Het beste en meest gesorteerd adres voor fijn Maatwerk, alsook Confectie en een prachtsorteering Hoeden en Petten enz., tegen zeer concurreerenden prijs. Aanbevelend, J. VERAA, Tailleur. Oosterhout—'s-Gravemoer—Waspik 's Uieveiuuim LapclteHeyshaai Vrynoevc Capellebpiang- Vvaaiwijk, zouQai aan 't verzot* om Qe kom van 'a-ürevelüuint Capelle en Waspik aan te üoen, is voluaan. Eerste Steenlegging üasjabrtek. Dinsdagmorgen ten li'/2 uur had van ohieiceie zijde de eersic steenleg ging piaats aan de in aanOuuw zijnde gasiaorick. Up het terrein waren u.m. aanwezig Burgemeester Muonen, de wetnouders Etoers en bmoiders, de gemeente-secretaris Van Licmpt, de leden van den Kaad P. Verwiel, J. Loeit, B. 1 immermans, A. Jrl. van bchijndel Jr., van Dnel, Koxs en M. van Loon, de Directeur der Gasia- bnek dhr. P. van Vliet, voorts aan nemer en opzichter van het Dedrijl. De heer van der Waerden had De- richt van verhindering gezonden. Van den hoogen gasnouder wap perde t dundoek en toen weihouoei ömolders naar voren trad voor de eerste steenlegging, staakten de arbei ders voor een oogenbiik bunnen arbeid om ook van du piecnug gebeuren getuige te zijn. Weinouder Smolders sprak als volgt; Mtjuücer uc Büi&ciucc&tcr. Hccicn leden van ac üas- commibsie. Mijne hccien. Nu wij nier verceuigd zijn voor het plecnuge lelt der eciste— sutnleg ging voor onze nieuw te Douwen ge incciueujke gaaiabriek, past net wei hicibij een enkel wooiu te zeggen. Eerlijk moeien wij erkennen uat aan de traditie, om Dij meer ol ïniuucr grooie bouwwerken den eersten steen te doen leggen van de zijde van den ouuwneer, door ons niet is gedaent. Wij werden aan du georuik hcrinueiu door dc bouwarbeiders over de scntji van hunne superieuren, en werd er eerst toen in het college van Burge meester en Wctnoudeis eene gedacn- teuwisseling aan gewijd. Toegegeven moest woiden dat het bouwen eerier geneei nieuwe gasla- Driek wei van voldoende ocleckcnis was, om door het aanorengen van een gedenksteen voor de historie te worden vastgelegd. De nieuwoouw van juist dit over heidsbedrijf acnt ik Muns van zoo'n kapitale beleekenls, ornaat wijineene periode veikeeien waarin degasvoor- ziening niet onwaarschijnlijk ecu al- gciieeie omwenteling zal doormaken, ik bedoel n.l. de leveling van mijn- gas over verre aisianuen, waarover den laatsten tijd herhaaldelijk bespre kingen zijn gevoeid. Zclls is een wenk gegeven aan gemceiueOesiurcn, die wijziging ol uiibieiaing van hunne gaslaoncken in overweging hadden, om met het nemen van ocslissingcn ie wachten totdat de plannen vooi gaslevering over grooie alsianden uit gewerkt zouden zijn. Nu acnt ik net een gelukkige om- siaudigneid dat onze gemeente drie kwart jaar geleden juist een beslis sing genomen heelt lot hel bouwen van een nieuwe, modern ingerichte laorlek waaimede, menscheujkerwijzc gesproken, üe gasvoorzicning van Waalwijk in 20 jaren verzekerd is. Want mocht de mijngaslevering in den loop van enkele jaren werkelijkheid worden, en dan in meer verwijderde toekomst die unbreiding ondergaan die Sommige entnousiasten er zich van voorstellen geheel Nederland door de mijnen van gas voorzien dan zijn wij toch niet meer aangewezen om de kinderjaren van dit nieuwe Dediijt, welke altijd de moeilijkste zijn, mee door te maken. Dit acht ik van zeer groot belang. Over de gemeentelijke gasvoorzie- ning zou iu menig opzicht »,og uit te weiden zijn. Ik zal dat thans niei doende gelegenheid zal zich daar voor zeker nog meermalen voordoen. Laten wij thans de beste wenschen uitspreken voor een voorspuedtgen aibouw van de reeds gedeehtiijk op getrokken iocaliieiten en het nieuwe ovenblok, en hopen, dat de werk zaamheden vooral zonder persoonlijke en materieele ongelukken mogen be eindigd worden. Wij hebben reden, dienaangaande goede verwachtingen te mogen koesteren omdat wij net werk èn bij de aannemersfirma's, èu bij den bouwkundige en de uitvoer ders in goede handen welen. Het komt nu vooral nog op spoed aan opdat het bedrijf in den korist mogelijken tijd voltooid wordt, want de oude stokerij is meer dan afge leefd zoodat de gasvoorziening soms slechts met moeite te beheerschen is. In het begin van het tweede halljaar 1928 moet de gasproductie in het nieuwe bedrijf kunnen aanvangen. Wij rekenen daarop, en roepen daartoe de medewerking in van al de nijvere werkers, die aan dezen nieuwbouw arbeiden. Thans wil ik ook een steen bijdra gen hoewel een bijzondere - tot verwezenlijking van dit doel. Hierbij bracht weihouder Smolders met behulp van den gemeente-opzich ter van Huiten den hardsteenen ge denksteen aan, (geleverd door den 't Zelfde zouden wij ook zeggen over ons Openbaar Slachthuis, waar als wij ons niet vergissen, zulk een gedenksteen wordt gemist. Red, heer Verappe alhier) waarin staat ge beiteld Mei 1928. E. C. J. Moonen, Burgemeester. W. P. C. Eibers, Wethouder. F. C. Smolders, id. M. A. J. v. Liempt, Secretaris. ToespruuK Burgemeester. De Burgemeester verklaarde 't zich tot een pncni te acdien een enkel woord te spreken. De eenvoudige rede van Weitiouder Smolders deed spr. herinneren aan het Dunsche spreek woord „Bescheidcnheil ist eine Zier, doch weiter kommt man ohne ihr." bpr. acht 't echter noodig even te wijzen op het grooie aandeel, dat dhr. bmolders heelt gehad in de totstand koming van het Dediijt. loen t besluit lot reorganisatie van het gasbedrijl genomen was, heelt Weth. btnoiders zich terstond op de bestudeeririg daar van geworpen en oischoon hij door zijn Deroep een volle dagtaak heelt en nog voor andere werkzaamheden is gesteld, heelt hij toch kans gezien om in korten tijd de uitgebreide siol ie beheerschen en konden B. en W. hem met gerust vertrouwen de verdere leiding in handen geven, ilij heelt begrepen, dat hem van toen at een zware en verantwoordelijke taak op de schouders werd gelegd. Maar hij heelt zich hiervan zeer goed gekweten en door becijieringen de rentabiliteit van het nieuwe bedrijf aangetoond, öpr. zegt alle waardeering te hebben voor den arbeid van den jongsien weihouder, die getoond heelt goede belonen in te houden voor zijn wet- houdcrsloopbaan. Dan besluit de bur gemeester met de hoop uit te spreken, dat de aangebrachte steen aan hel nieuwe bedrijl bij den heer Smolders steeds in aangename herinnering mag kunnen blijven, dan zal t ook voor de gemeente zijn. Ln moge 't bedrijt aldus Burgemeester Moonen beantwoorden aan de verwachtingen, die de Kaad ervan koesierde. Daarna werd onder voorlichting en leiding van den Directeur der tabnek het in aanbouw zijnde bedrijt door de aanwezigen bezichtigd. Wuulwijkache Muziekschool. Na beëindiging der les op Maandag avond j.l., uil ook net eirtue van ucu Cuisus 1927—'28 betetkende, ricntte de Voorzitter, ae heer A. C. v. a. ».eijdcn, een woord van hartelijken dank tot den leeraar, den heer Frans van Amelsiouri uit 's-Bosch, vuur de groote toewijding, waarmede deze de lessen gegeven had. Daarna herdacht nij dankoaar hel Gemeentebestuur, dat een goed verlichi en verwarmd school lokaal geheel gratis ter bescnikking gesteld hadde vele muziekliefheb bers, die door hunne bijdragen een onmisbare steun voor de school ge weest waren, alsmede allen, die op eenige wijze tot het weislagen van den cursus hadden medegewerkt. Over de toekomstige plannen kon hij nog nieis met zekeihcid mede- deelen, daar het Bestuur en ook de Algemeene vergadering eerst dienaan gaande gehoord moesten worden. Een cn ander zou echter zoo spoedig mogelijk ter kennis van beiangheb benden gebracht worden. De heer van Amelsfoort, getroffen door de woorden tot hem genchi, dankte de Leden van het Bestuur, met wie hij steeds op de aangenaamste wijze had samengewerkt en die hem in zijn pogen zoo krachtig gesteund hadden. Hij roemde de vlijt der meeste leerlingen, inzondeiheid van diegenen, welke bij vaak zeer slecht weder niet tegen een verren tocht in den avond naar Waalwijk hadden opgezien en daardoor een beschamend voorbeeld gaven aan hen, die in de naaste om geving der school huisden en wegbleven. Over de resultaten van dezen eersten cursus, die eigenlijk als een proefneming beschouwd moest worden, mocht hij over het geheel tevreden zijn. Hij hoopt alle oud ieerlihgen met nog tal van nieuwe er bij, in het najaar hier weder aan te irtffen. Hierna werd in overleg metdehee ren Duivelaar en de Zeeuw mede bij de sluiting aanwezig, de datum voor de eerstvolgende Bestuursvergadering voorloopig vastgesteld op 18 Juni en voor de Algemeene Vergadering op 23 Juli a.s. telkens bij den heer P. Verwiel alhier. Hei contract in de Schoen- en Lederindustrie. De voorstellen door den R. K. Fabriéksat beidersbonü niet aan- vaard. Zaterdag 2 Juni hield, naar wij ver nemen de Nederl. R. K Fabrleks arbeidersbond in Den Bosch een groepsvergadering voor de schoen industrie. Behandeld werden de ingediende voorstellen voor het contract door de Federatie van Schoenfabrikanten. Er heerschte, blijkens ons bij infor matie verstrekte mededeelingen, een opgewekte geest onder de aanwezigen, maar er was weinig sympathie voor de ingediende voorstellen. De loontabel voor de jeugdklasse werd algemeen te laag bevonden, en aan het bestuur werd opgedragen het concept van den bond te handhaven. Eveneens werd opgedragen vast te houden aan een verhooging van 10 procent voor de steden, ook wat de loonen voor de volwassenen betieit. Overwerk binnen hel raam van 2500 uren werd in geen geval geac cepteerd, daar was men unaniem tegen, desnoods is men tot een kleine tegemoetkoming bereid. Ook de andere voorstellen vonden veel tegenkanting, en eenpang werd besloten daarop met in te gaan, doen meer tn net raam te blijven van hei door den k.K. Fabileksaibeideisbona ingediend voorstel. (Volkscourant). Concert. A.s. Zaterdag des avonds ten 8 uur zal de harmonie St. Crispijn een con Cert geven op de kiosk op de Marki. Hei progiamma luidt als voigi: 1. L Eutiéc des Giadiateuis, Maiche Tnomphaic, Julius Fucik. 2. Pique uame, Uuvcnuie, F. v. buppé 3. boidatenlcbcn, Famaisie,KeleiBcia. 4. Legende Heroïque, üuvenuie, L. Rcynaud. Pauze 5. Itaiiana, Fantaisie L. j.Baudonck. 6. L'Aurore, Grande Valse de Concert M. j. H. Kessels. 7. Grande Ouverture, L. Langlois. 8. bemper Fiüelis. Maiche P. J. buusa. Iridium en Üpdrucht Congregutie. Na een voorbereiding in een plech tig indium van een drietal dagen, dat door de cungreganisicn diuk bezocht werd, was hei Zondag voor de leden de grooie dag. Des moigens len 7 uur was er in de kerk van bl. Jan. voor haar een speciale H. Mis, waaronder algemetne H. Communie en des namiddags hail vijl had de sluiting van 't uidiuin plaais door den Z Eer w. paier Mtghcm b. J. Talryae tere leden en belang sienenden waren hierbij legenwooruig. De Ecrw. pater hieid een keinach uge predicane, wees vooral op dc gevaren van den tegenwoorüigen tijd, speciaal op de tegenstelling van dc coügreganisien en de moderne ver maken als bals, bioscopen enz. Op plechtige wijze deden 40 nieuwe leden hunne opdraent, tciwiji aan mej van biree de gouden medaille wegens 50 jarig lidmaatschap uiige reiki werd en aan de dames Anna Verwiel, Alida Verwief, Anionia Glau demans, P. Colqn en A. Ma<»yma, de medaille voor net 40 jarig lidmaat schap. Gunning voerwerk. Door B. en W. is het voerwerk ten behoeve der gasfabriek gegund aan de inschrijvers de heeren H. v. Lier en A. Appels. Rijksvakschool Waalwijk. Bij de Twceae Kamer is ingekomen een suppieluire bcgiooung van Onder wijs, Kunsicn en Wetenschappen, waar- Dij om. wordt vouigcsieid het artikel voor kindertoeslagen aan het personeel der Rijksschool voor schoenmakcis en ieerlooieis enz. te Waalwijk ie verhoo- gen tot f3570, omdat in 1927 de uit gaven f 10/0 ineer heboen beluupen, dan waarop gerekend was. Expositie Elsa Rubbens. Mej. Elsa Rubbens exposeert met eenige teekeningen in de snow—room aan 't bureau van ons blad. Eerste Lustrum Waaiwijksche Ptutmveevereeniging. Op feestelijke wijze herdacht de Waaiwijksche Pluimveevereeniginggis teravond in de zaal van den heer A. van der Pluijm haar eerste lustrum. Het bestuur had een diner aangericht dat door den heer van der Pluijm goed was verzorgd. De heer Princen verzorgde het muzikale gedeelte van den feestavond. Er heerschte tot laat in den nacht een opgewekte stemming. Concours Hippique. H. M. de Koningin heeft voor hei op 21 dezer alhier te houden groot concours-hippique een Groote Zilveren Medaille met beeltenis geschonken. De vraagprogramma's, de biljet ten zijn dezer dagen veizonden, zoo dat de actie in vollen gang is. De belangstelling uit zich velerzijds, spe ciaal door hetschenken van medailles, waartoe ook uitnoodigingen verzon den zijn. Wij vertrouwen dat velen hiermee deze eerste onderneming van het comité zullen steunen. A s. Zaterdag begint men met den opbouw der reuzen-tribune van 1200 overdekte zitplaatsen. Biljarttournool. Zaterdag j I. had de sluiting plaats van het biljarttournool met den wed strijd W.b.C. en K.O.T., waarin W.b.C. met groote cijfers wist te zegevieren. Vermeld dient echter nog dat K.O.T. met een invaller moest komen. Hieronder volgt de uitslag Hoogste serie van het tournooi J. de Uidaff met 40 punten. Ned. R.K. Politiebond St. Michaïl. Verschenen Is hel verslag over 1927 van üe K.K. Polinevakschool van voor melden bond gevestigd te Dei. Bosch en waaraan Wij net volgende ontiecnen: Voor hei leeijaar 1927— 1928 werden politievakcuisuaseii gesuchi ie Amster dam, Den Haag, Tilbuig, OustGel derland, Veulu, Nijmegen, Eindhoven, Maasuicht, Waaiwqk, Utitchi en Uosieihout. Het aantal leerlingen van schooien cuisussen bcoiocg 361. Voor net txamcii 1927 hadden zich aangemeld 282 candidaien. Hiervan Gehaalden hel diploma 126, het diplo ma mei aanieekcningen 34, totaal ge staagd 160 caudidaien. Kindsheid. Zaterdag a.s. des middags om half due, zal in de parochie van Ü.L. Vr. Onbevl.Oiiiv. de jaailijksche H. Kinds- n.id-opiocht woiden gthouden. De harinanie „Si.Jan" zal deze tocht Oegeleidcn en mei haar koperen klan ken opluisteren. Biljartwedstrijd. Onder een gezellige stemming werd Zaterdag 1.1 in hei Calé t Vosje" een vnendschappenjken billart wed strijd gespeeld tusschen de billartver.- „Üns Genoegen" en „Amusement". De uitslag is ais volgt H. Klein 44 de Keus 100 W. Pullens 1UU v. d. Linden 70 M. Pullens 100 Trots 74 J. Lcijiens 1ÜÜ v. Rooij 86 L. v. d. Geld 1U0 v. d. Ven 84 M. v. Mierlo lui) Verhagen 66 544 480 W.B C. Hesselberth J. v. d Hoven J. Slaats C. v. Berkel Fr. Schoelitz Fr. Slaats 100 96 100 100 100 100 596 K.O.T. Boezer Montes W Zijlmans Gijsmans de Moor 48 100 83 33 83 Nieuwenhuijzen 34 381 Hoogste serie Fr. Slaats met 34 p. Tevens volgt hieronder de eind stand van het tournooi: Gesp. Gew. Verl. Ons Genoegen 24 17 7 WBC. 24 15 9 K.O.T. 24 4 20 Zoodat de billartver, „Ons Genoe gen" met 64 car. wist te winnen. Kruisboogsport. Zondag had hei 2e Bondsconcours in dit seizoen plaats van den Lang- siraaischen Krulsboogdond „D.b.S.V." op de öanen van het gezelscnap Wilhelmina" gevestigd bij den heer j. Pynenborgh te Vlijmen. Evenais net vorige had ook dit wedeium een ordeiujk en gezellig verloop. De uitslag der Korpsprijzen was als volgt le Zestallen: le prijs „Nooit Gedacht", Waalwijk 147 punten. 2e piijs „De Vriendschap", Drunen 141 puuien. 3e pi ijs „De Eendacht", Waalwijk 139 puuien. 4c pujs .De Jonge Batavieren", Nituwkutk 138 puuien. 5e pnjs „Kozenjachi", Vlijmen 137 punten. 6e piijs „Onderlinge Vriendschap", Haarsteeg 134 puuien. 7e prijs „üe Vooruitgang", Vlijmen 134 unlen. 8e pi ijs „O.O.G.", Waalwijk 130 puuien. 9e piijs .Excelsior", Elshout 123 punten. lOe piijs .Al doende leert Men", Herpt 120 puuien. lie pi ijs Wilhelmina", Vlijmen 93 punten, 2e Zestallen le prijs „Rozenjacht", Vlijmen 134 punten. 2e prijs „Üe Eendracht", Waalwijk 130 punien. 3e prijs .De Jonge Batavieren", Nieuwkuik 127 punten. 4e piijs „NooitGedacht', Waalwijk, 123 punien. 5e pi ijs „Al doende leert Men", Herpt 109 punten. 6e pi ijs „Onderlinge Vriendschap", Haarsteeg 108 punien. Personeele zesiallen le prijs .Nooit Gedacht", Waalwijk 79 punien 29 na. 2e prijs .De Eendracht", Waalwijk 79 punien 27 na. 3e prijs „De Vriendschap", Drunen 75 punten. 4e prijs „Ondeilinge Vriendschap", Haarsteeg 73 punten. Personeele prijzen le prijs J. Knops, Vlijmen 22 punten. 2e prijs Aug. v. Blaüel, Waalwijk 22 punten. 3e prijs j. v. d. Hoven, Waalwijk 21 punten. Prov. Staten van Noord-Brabant. Ter behandeling in de a s. zomer- zitting lubben Ged. Staten aan de Prov. Staten een ontwerp—besluit aangeboden tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de vergoeding voor reisen verblijf kosten en de toekenning van presen tiegeld aan de leden der Prov. Staten. Üe voorgestelde wijziging is in hoofd zaak een redactioneele. Zij brengt echter sinds jaren bestaande praktijken duidelijk lot uitdrukking Uitdrukkelijk is thans als algemeene regel gesteld, wat tot heden gold als voorgeschreven regel, dat de reizen, ter bijwoning der Statenvergaderingen gedaan, moeten geschieden per openbaar middel van vervoer, met dien verstande echter, dat in geval van noodzaak afwijkingen van dien regel door Ged. Staten kun nen worden toegestaan of goedgekeurd. Wordt een afwijking toegestaan of goedgekeurd, dan zal voor 't gebruifl van een eigen rijwiel overeenkomstik

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5