AccoonlaatskaatoorML A. M. overmans Burgerlijke Stand. Marktberichten. Alle Accountantswerkzaamheden Verslaggevers van de ter plaatse meest gelezen bladen zijn door „Bel Canto" genoodigd We wenschen dat het aan belangstelling niet zal ont breken. Kiosk. De kiosk der ver. K. B is ver fraaid door een achttal bakken, in den stijl van de muziektent, door de firma P. Snoeren op prachtige wijze met groen en bloemen gevuld, 't Is een verfraaiing der kiosk, die iedereen op prijs zal stellen. Concert. Woensdagavond gaf Euphonia een concert op de kiosk, 't Ongezellige weer was oorzaak, dat de belangstel ling niet zoo grootj,was,dan we gewoon zijn. jammer voor de muziek, want 't programma bood zeer veel moois Stemming en samengang waren uit stekend, wat na ieder nummer door 't publiek door een hartelijk applaus werd te kennen gegeven. Verbrand. Het tweejarig kind van P. S. inde Hoofdstraat zat in de nabijheid van een brandend waschfornuis te spelen. Naast den kleine lagen een partij houtkrullen, die ongemerkt vlam vat- ten en 't vuur aan de kleertjes van 't kind mededeelden. Op 't geschrei van den kleine snelde de moeder toe die 't vuur doofde, doch niet kon voorkomen dat op handen en rug ernstige brandwonden ontstonden. Hoogte zon. Naar we vernemen Is de installatie voor de Hoogtezon der vereeniging het Wit—Gele—Kruis reeds klaar en kan met de toepassing reeds volgende week begonnen worden. Aloyiusdag Patronaat. Het Patronaat St. Jan vierde Don derdag op schitterende wijze het feest van den H. Aloyius den patroon der jeugd, 's Morgens om 7 uur werd een H. Mis opgedragen tot tijdelijk en geestelijk welzijn der jongens, waar onder algemeene H. Communie. Door het jongenskoor werd onder leiding van den Directeur den W Eerw. Heer Goijarts de Holiandsche Mis gezongen. Des avonds om 7 uur was het feestvergadeiing. Als spreker trad op een WelEerw. Pater. Op zeer ver dienstelijke wijze scnetste spreker hei leven van den H. Aloyius. Hij behandelde achtereenvolgens dit roemrijk leven in de kinderjaren, de jeugd en het kloosterleven van dezen grooten heiligen. Na afloop werd door den Directeur nog een korte toespraak over het Eucharistisch Hart van Jezus gehou den, waarna de plechtige vernieuwing der lntronisatie van hst H. Hart plaats had; er werd gezamelijk gezongen „Aan U, O Koning der Eeuwen". Na afloop van het geestelijk ge- deelte begonnen de volksspelen, be staande in ringsteken, zakloopen, en biljarten met kegel en vakken. Door de jongens werd hiervan een dankbaar gebruikt gemaakt en menigeen kreeg bij ringsteken de „kuip water" over zijn lichaam onder groote hilariteit der jongens. Ook het koekloten onder elkaar hield er de goede stemming mede in. De goede stemming was en bleef er in bij de jongens tot het laatste toe en deze dag zal nog lang bij onze jongens in dankbare herin nering blijven. Een woord van dank aan den WelEerw. heer G. die getoond heeft een waar Patronaats-Directeur te zijn die met zijn jongens meeleeft. (Lid van het Ned, Inst, van Accountants) Koningsweg 7 PEW BOSCH. Teief1107. als: inrichten, omwerken, controleeren van boek houdingen, onderzoek op administratief en finantieel gebied. - Balanscontrole. 40511 Speciale afdeeling. - Belastingadviezen. van bevoegde zijde protest was aan- geteekend tegen verschillende onjuist heden, door den heer E. gedebiteerd, waarbij hij schijnt te zijn uitgegaan van het motto: „Lieg maar raak; er blijft licht iets hangen WAALWIJK. Geboren: Wilhelmina P. d.v. J. van der Wouw en J. A. van Loon. Adri- ana H. d.v. J. M. J. van der Velden en Is trouwens de heer E. wel bevoegd j# g. Span. Johannes H. z.v. W. J. INGEZONDEN STUKKEN. (Bulten rer ant woordelijkheid der Redactie.) 't Is Misere io de Schoen industrie. In het land der blinden is Éénoog Koning. In „Het Volk" werd een paar we ken geleden een interview gepubli ceerd van den heer Elias, Directeur der N.V. Van den Bergh's, Stoom- schoenfabriek te 's-Bosch waarin deze een beeld heeft gegeven van den treurigen toestand waarin volgens hem de schoenindustrie in ons land ver keert. Hij deed zulks op een zoodanige afbrekende manier, dat alle bij deze industrie betrokken partijen hierdoor werden geblameerd en het groote publiek een geheel verkeerden kijk moet krijgen op de fabricage en den verkoop der schoenen hier te lande. De fabrikanten zoowel als de han delaren in schoenwerk hebben deze uitlatingen met een hooghartig zwijgen beantwoord en alleen de D.V.S.G. de voornaamste leverancier van machines voor deze industrie, die door den heer E. rechtstreeks werd aangevallen, heeft zich zeer terecht verdedigd. Het bedeelde artikel van den heer E. schijnt echter niet alleen bij de buitenstaanders doch zelfs in het kamp der schoenwinkeliers deprimeerend te hebben gewerkt, getuige eenige arti- durven verdiepen. om over den huidigen toestand der schoenindustrie te oordeelen Eenige jaren geleden was zijne fa briek de grootste van Nederland en kan destijds wel het aantal arbeiders hebben gehad, waarmede hij thans nog steeds reclame maakt. Dit aantal is echter ongeveer op de helft terug gebracht hetgeen zeer zeker geen be wijs is van vooruitgang van dit bedrijf. Weet de heer E. echter niet, dat ver schillends fabrieken o.a. te Waalwijk, Kaatsheuvel, Tilburg, Oisterwijk en Gilze intusschen belangrijk zijn uit gebreid, zoodat Van den Bergh's Schoenfabriek momenteel lang niet meer op de eerste plaats komt? Onder deze is er zelfs één bedrijf, dat het aantal arbeiders van 600 reeds overschreden heeft n.l. de J van Aren- donk's Schoen- Lederabrieken te Tilburg. Om wille der waarheid zou ik den heer E. in overweging willen geven bij zijne reclame hiermede re kening te houden en zijne fabriek niet meer met een praedicaat te tooien, hetwelk hem niet toekomt. De bovenbedoelde uitbreidingen van verschillende fabrieken zijn m.i. geen teeken van achteruitgang der geheele schoenindustrie, doch wanneer men deze in verband brengt met den te ruggang van het aantal arbeiders der Van den Bergh's Schoenfabrieken, zou men eerder geneigd zijn te veronder stellen, dat de heer E. zijn bedrijf niet bij de hedendaagsche toestanden heeft weten aan te passen. Of zou hij durven beweren, dat die fabrikanten hun vooruitgang te dan ken hebben aan het fabriceeren van minderwaardig goed De eischen van het publiek zijn toch voor ieder gelijk en wie den toestand kent zal heusch niet zeggen, dat een soliede winkelier zijn klanten min derwaardig goed in handen durft stoppen, waardoor hij zijne zaak in korteren of langeren tijd ten gronde richt. Een schoen is echter een mode artikel geworden en het is een feit, dat de fabrikanten, die zich momenteel in den vooruilgang van hun bedrijf kunnen verheugen, de juiste soorten weten te brengen, die het publiek verlangt. De kwaliteit dezer fabrikaten evenaart minstens de Monta-schoenen zoodat het een insinuatie is, dat deze fabrikanten evenveel materiaal betrek ken van den papierfabrikant als van den looier. Welke fabriek levert per week de 10.000 paar schoenen met papier bin nenwerk? Deze fabriek bestaat niet in Nederland. Er is slechts eene fabriek hier te lande die een dergelijk kwantum schoenen wekelijks fabriceert, nl. J. van Arendonk's Schoen- en Lederfa- brieken te Tilburg. Mogelijk weet de heer E. echter niet, dat deze onder het fabrikaat Jarendo schoenwerk in den handel brengen, uitsluitend van goede kwaliteit leder vervaardigd en onder volle garantie voor deugdelijk heid verkocht. Dat deze fabriek een afzonderlijke fabriek heeft alwaar goedkoope arti kelen zooals winterpantoffels in vilt en kameelhaar worden gefabriceerd, in concurrentie met het buitenland, schijnt in zijn verbeelding te zijn uitgegroeid en aanleiding tot valsche beweringen te hebben gegeven. Ik zou nog meerdere op den voor grond tredende fabrieken uitvoerig kunnen bespreken, doch ik vrees dat het artikel te lang zou worden, zoodat ik mij tot bovenstaande firma moet bepalen. In het land der blinden is Éénoog Koning en het is dus geen wonder, dat de heer E. die- nog steeds schijnt te meenen, dat zijn bedrijf hier te lande de kroon spant, blijk geeft een zeer slechten kijk op de schoenindu strie te hebben; zijn koningschap kan hij echter alleen handhaven tegenover die bedrijven, welke zich evenals hij blind staren op den achteruitgang hunner zaak zonder zich in de wer kelijke oorzaken hiervan te kunnen of kelen in de vakbladen en daarom zou het alleszins wenschelijk zijn, dat Amsterdam, 16 Juni 1928. L. J. G. Schoenwinkelier. van der Mee en I. Tibosch. Martina d.v. A. J. Duquesnoij en M. van Hol. Huwel.-aangiften: Cornelis J. Eekels, 19 jaar en Theodora A. v. Sehaijk, 23 j. Johannes Trommelen 25 jaar en Ja. coba C. Schapendonk 24 jaai\ Gehuwd: Thomas C. v. Schijndel 29 j. en Anna A. Tli. de Baar, 27 j.* Ingekomen personen: G. C. Scham- bergen van R'dam. J. J. Steenbergen van Tilburg. C. G. H. Scholte van den Bosch. J. M. Erkeland en kind van Drunen. G. M. van Dal, v. Heus- den. Wed. H. Sulsters en gezin van Zevenbergen. J. v. d. Waals van Hoorn. J. W. E. Vloemans van Loon- opzand. C. A. J. van Loon van Arn hem. A. van Rijswijk van Drunen. H. Zeckendori' van Bergenopzoom. H. M. J. Duijslers van Heusden. Vertrokken personen: H. Appel en gezin naar Tilburg. A. Foeke naar Tilburg. W. H. Kuijsten naar Eind hoven. A. W. v. d. Vorst naar Den Bosch. B. J. Knippenberg naar Del den. C. v. d. Sanden naar Drunen. C. M. Leijtens naar Vught. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdagavond GEEN Repetitie der Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag 45'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van 51/ 7uur voor de leden BG.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De Bloedveete". Zaterdag 8 uur, Fiora Bioscoop, De Zwerver". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2uur. Witte Bioscoop, „De Bloedveete". Zondag 6 en 8'/2 uur. Flora Bioscoop, „De Zwerver". Woensdag 7'/2 uur. Athletiekcursus voor de leden van „Kunst en Kracht" op het oefenterrein. Waalwijk, 22 Juni 1928. Varkens f 12—15. Eieren 6—6'/2 cent. BUITENLAND. Nobtle. Maddalena heeft gemeld dat hij de groepen van Nobile met 300 K.G. voedsel en andere hulpmiddelen heeft voorzien. Maddalena is des mid dags om half een te Koningsbaai teruggekeerd. Door middel van een parachule heeft hij 300 kilogram levensmiddelen en uitrustingsstukken bij Nobile's kamp laten vallen. Zooals bekend, had Nobile dringend in zijn eerste boodschap om verschil lende artikelen gevraagd. Schoenen, medicijnen, drie opvouwbare booten een vlot, een kooktoestel werden o.a. neergelaten. Maddalena deelde mede dat hij de roode tent niet heeft gezien wei zag hij duidelijke silhouetten van minstens drie mannen die over 't ijs liepen. Volgens den Italiaanschen vlieger bestaat de mogelijkheid bij fraai weer te landen op het sneeuwveld nabij Nobiles kamp. Nobile heeft het volgende telegram gezonden dat zeer zwak overkwam „Paketten ontvangen. Trachten ze binnen te halen." Uit Kingsbaay wordt gemeld dat behalve majoor Maddalena, ook Riser Larssen en Lützow Holm, ook twee Zweedsche vliegtuigen 'n kruis tocht hebben ondernomen. Hoewel de piloten Nobile niet konden ontwaren berichtte deze later de vliegtuigen gezien te hebben. Kapitein Fallin zal spoedig meteen Lapiandsche sleden—expeditie naar Spitsbergen vertrekken om deel te nemen aan het reddingwerk voor Nobile en zijn mannen. Uit Tromsoe wordt geseind dat de zending Nederlandsche beschuit, wel ke bestemdis voor Nobile, aldaar is aangekomen. Het ministerie van verdediging gai het regeeringsvaartuig „Michael Sars" dat thans bij 't Beereneiland, tusschen Spitsbergen en Noorwegen ligt, last, Oostwaarts te koersen tot 30 graden Oosterlengte om 't vermiste Fransche vliegtuig, de „Latham" te zoeken. De „Michael Sars" zal allen Noor schen zeilschepen om inlichtingen vragen en hun verzoeken uit te kijken. 't Ministerie vroeg alle stoomsche pen tusschen Noorwegen en Spitsber gen ten scherpste uit ie zien en stelde ook de Russische ijsbreker „Malygin" van het vermissen van het vliegtuig op de hoogte. Nadere nasporingen worden over wogen. Men overweegt plannen tot hulp verleening aan Guiibaud en Amundsen doch er is nog geen enkele beslissing genomen. De vliegers aan boord van de „Latham" hebben proviand voor twee weken De Fransche legatie heetf voeling met 't ministerie van landsverdediging. Kapitein Petit van de Fransche aviso Quentin Roosevelt, welke giste ren op haar gewone bezoek te Oslo binnenliep, nam aan de beraadsla gingen deel. De minister van marine heeft den kruiser „Strassbourg" en de zich te Oslo bevindende aviso Quentin Roo sevelt last gegeven naar Spitsbergen te vertrekken om daar verbinding te zoeken met Gutbaud en Amundsen en eventueel nasporingen naar het vliegtuig te doen. Maddalena boven Nobile's kamp. Volgens een bericht uit Kingsbay heeft kapitein Maddalena gerappor teerd, dat zich in de buurt van het kamp van Nobile geen open water of een gladde ijsvlakte bevindt, zoodat het niet mogelijk is met een groot vliegtuig een landing uit te voeren. Men neemt derhalve aan, dat een redding van Nobile in de eerste tijd niet mogelijk zal zijn, hoewel Mad dalena bij goed weer een landing cp een sneeuwveld zoo dicht mogelijk bij het kamp wil beproeven. Indien ook kleine vliegtuigen niet kunnen landen, zal slechts hulp kunnen worden gebracht door den Russischen ijsbreker, die langzaam doch zeker voorwaarts komt en binnen ongeveer 8 dagen ter plaatse zal kunnen zijn. Wat Amundsen betreft, veronder steld wordt, dat hij ergens aan de kust is geland of direct naar Amster dameiland doorgevlogen is en thans op een gunstige gelegenheid wacht om verder te vliegen. LAATSTE BERICHTEN. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Juni 1928 des namiddags 7 uur op het raadhuis. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging der aflossingsplans van de leeningen ad 333.000.en 88.000. b. Goedgekeurd raadsbesluit tot ver koop van bouwtrerein aan M. Kleijn- geld. c. Dankbetuiging van de Concours Hippique-vereeniging „Waalwijk". 2. Voorstel tot vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor voor de plaat selijke inkomstenbelasting 1928/1929. 3. Voorstel tot verlenging der huur overeenkomst met het Rijk betreffende de kantoorgebouwen in de Mr. van Coothstraat. 4. Voorstel tot verkoop van een per ceeltje bouwterrein in de St. Crispijn- straat aan A. Pulles. 5. Voorstel tot wijziging der ge meente- en bedrijfsbegrootingen voor 1927 (af- en overschrijving). G. Goedkeuring der rekeningen van het Oud Mannenhuis en het Burgerlijk Armbestuur in voorin. Baardwijk over 1927. Belastingfactor. B. en W. zenden aan den Raad het volgende prae-advies In de begrooting 1928 is de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting geraamd op 152.500.bruto, tegen 1G7.500 in 1927. De opbrengst wordt gevormd door uitkeeringen over twee belastingjaren, n.l. 8/12 van het belas tingjaar 1928/1929 (inkomen kalender jaar 1927) en 4/12 van het belastingjaar 1927/1928. Deze beide uitkeeringen zijn respectievelijk geraamd op 96.750 en 55.750. Volgens de gegevens, die ons ter beschikking staan, bedraagt het to taal der kohieren 1927/1928 164.851.88, waarvan verantwoord is in de rekening 1927 111.500, zoodat voor 1928 res teert 164.851.88 111,500 53351.88. Dit maakt met de in de be grooting '28 geraamde bruto-opbrengst 'n verschil van 55750 ƒ53351.88 2398.12. Aangezien het aandeel in de kwade posten zal blijven beneden de raming, zal het netto-restant grooter zijn dan waarop voor de raming in de begrooting 1928 is gerekend. Wij laten dit verschil echter buiten beschouwing, omdat wij nog niet beschikken over de gegevens tot vaststelling van de juiste bedragen. Bij de vaststelling van den factor voor 1928/1929 kunnen wij ons dus wel houden aan de ramingen in de begrooting 1928. Uit de hierboven medegedeelde cij fers blijkt dat de raming van de ver moedelijke opbrengst van de belasting 1927/1928, die tot maatstaf heeft ge diend bij het vaststellen van den factor, niet is tegengevallen. Op grond daar van zullen de grondslagen voor deze raming ook kunnen worden aangehou den voor de raming der opbrengst 1928/1929, mits het totaal zuiver inko men kalenderjaar 1927 gelijk zou zijn te stellen op dat van het kalenderjaar 1926. Wij beschikken niet over posi tieve gegevens, waaruit dit zou kunnen worden afgeleid. Na overleg met de ad ministratie der Rijksbelastingen heb ben wij den indruk gekregen, dat de cijfers voor beide jaren niet veel zullen uiteenloopen. Wij zouden dus, om te komen tot de vaststelling van den factor 1928/1929, kunnen volstaan met een vergelijking van de raming der opbrengst inkom stenbelasting in de begrootingen voor 1927 en 1928. In 1927 bedroeg die 167.500 en in 1928 152.500 of 8.9 minder. Wanneer dus de factor voor 1927/1928, bepaald op 3.4, werd vermin derd met 8.9 zou een opbrengst mo gen worden verwacht, voldoende om de raming in de begrooting 1928 te dek ken en zou de factor voor 1928/1929 dus kunnen worden gebracht op 3.1. De opbrengst der belasting 1928/1929 strekt echter voor 4/12 ten bate der be grooting 1929. Nu is het thans reeds te voorzien, dat enkele posten in die be grooting hooger zullen zijn dan voor 1928 geraamd is. Wij hebben het oog op de uitgaven voor de bijzondere meis jesschool in de St. Antoniusparochie, te stellen op 3700, de verhooging van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en de Wethouders, wel ke een hoogere uitgaaf van 1150 zal meebrengen, terwijl de jaarlijksclie uit gaven voor het trottoir en riool in voormalig Baardwijk de opbrengst der straatbelasting met ongeveer 1000. zal overschrijden. In totaal dus een verbooging met bijna 6000.die voor een gedeelte daarvan ook reeds den dienst 1928 zal belasten. Hiermee rekening houdend, stellen wij U voor den factor voor het belas tingjaar 1928/1929 te bepalen op 3,2. Overzicht van den factor vanaf 1920: 1920 3,3 1921 3,— 1922/1923 3,— 1923/1924 4,— 1924/1925 3,5 1925/1926 2,8 1926/1927 3,8 1927/1928 3,4 1928/1929 3,2 (voorgesteld). Huidenveiling te Antwerpen. Bij de op 21 dezer te Antwerpen gehouden veiling van Paraguay Liebig huiden was een talrijke koopersschare uit diverse landen opgekomen. Het verloop was zeer vlot. Zware ossen gingen 2 a 3°/0 boven taxatie, lichte ossen en koeien 8 a 10°/o boven taxatie. De laatste kavels brachten de hoogste prijzen op. Bloemist van Dongen. Als een bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat de heer Nic. van Don gen, bloemist alhier, nu reeds de eerste dalia's en gladiolen heeft gesneden. De eigenlijke bloeitijd van deze bloemen valt eerst in Augustus. Benoemingen. Z.D.H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Hooge- mierde den WelEerw. heer A. J. v. Sambeek, vroeger kapelaan alhier, thans te Geertruidenberg, en benoemd tot kapelaan te Geertruidenberg den WelEerw. heer B. J. M. Schoenma kers, thans kapelaan te 's Bosch. GEERTRUIDENBERG. Zondag 21 Juni om 10 uur v.m. hoopt in het Evangeüsatielokaal op te treden Ds. Beem uit Breda. A.s. Zondag zal alhier het feest van de kindsheid gevierd worden. Des middags zal een omgang plaats hebben welke de harmonie Apollo met muziek zal opluisteren. een menóchenleefïi/d garantie. 1

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10