DEEC1 VAN HET IDER. In UwZadeHasch PURdL Concours-Hyppique. No. 51. Zaterdag 23 Juni '28. 51e Jrg.j DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Juni 1928. Groote belangstelling Schitterend geslaagd. De ernstige voorbereidingen die dn hyppische teest bij uunemendheia vooratgingen en de wijze waarop hei coinné aiierwege de belangstelling hiervoor wistgaande te maken (immers zette zij héél de Nederlandsche dag en weekbladpers aan 't werk) wezen er op, dat dit Concours moest slagen, indien een niet te dwingen factor, de natuur, maar een beetje wilde mee werken. De dagen vóór het groote sportfestijn waren in dit opzicht echter verre van bemoedigend. We kunnen ons indenken dat het Comité Woensdag in zak en asch zat, toen dc regenbuien bleven aanhouden en Piuvius reeds voor den volgenden dag ongenadig dreigde. Maar gelukkig, het biéét bij dreigen en ditmaal heeft moeder natuur zich aan onzen ouden almanak gehou den waar 't zwart op wit staat, dat Donderdag de zomer is begonnen. De grauwe regenluchten waren des nachts ver weg gevlucht en toen de ochtend in 't Oosten openbrak mei rijke kleuren en de blauwe lucht vol lachende zon schooi, toen kwam er ook een feestglans op de eerst zoo triestige gezichten van het comité. Nu was immers reeds 't succes voor dezen dag bij voorbaat verzekerd. Woensdagavond arriveerden hier reeds een aantal deelnemers met hun paarden, maar het meerendetl ver scheen Donderdagochtend. Toen klonk al vroeg het kort geklepper van vele paardenhoeven door de straten. Rond tien uur bewogen zich vele paarden liefhebbers in de richting van het 't concours-terrein, om de dressuur, proeven bij te wonen. Maar des middags was de belang stelling eerst recht groot. De stroom van auto's, wielrijders en voetgangers hield geruimen tijd aan en het was van den Inspecteur van politie een goed idee op den hoek van de Stationsstraat, Burgemeester van der Klokkenlaan en den Parallelweg het verkeer te doen regelen, dat hier dan ook een goed verloop had. Te ongeveer 2 uur waren alle rangen, speciaal de reuzen-tribune goed bezet en werd het programma ge opend met een parade door de rijvereenigingen Juliana", Raams- donk en „Het Land van Heusden en Altena", Meeuwen, onder leiding van haar resp. instructeurs de heeren J. P. v. d. Heuvel en H. Vogelaar Nadai zij eenige rondes in den ring gereden hadden, stelden zij zich op en maak ien de ruiters gezamenlijk hun voor stelling naar het front der tribune. Daarna werden de prijzen uitgereikt van de dressuurproeven die men des morgens had afgelegd. (De uitslagen van het geheele concours volgen aan het slot). Dan werd begonnen aan 't spring concours B voor paarden 3e en 4e klasse. Hier leverde de Res. Luit. Huz. A. Vlielander uit Numansdorp metz'n bruine merrie Bayard zeer mooie pres taties. Hij behaalde den eersten prijs Maar Luit. v. d. Voort v. Zijp trok in deze afdecling met zijn Silver Piece niet minder de aandacht en nam ook alle hindernissen zonder fouten. Hij dong echter hors concours mede. Het concours luxe eenspannen was in tv/ee afdeelingen gesplitst, nl. voor paarden met een stokmaat van 1.55 M maximum en een afd. voor paarden met een hoogte boven 1.55 M. Een zeer moeilijke taak kreeg de jury in het nummer „Schoonste rij paard", want een keur van mooie paarden dong in deze afdeeling mee. Mevrouw Pahud de Mortanges be haalde hier met Marcroix (Fransche halfbloed) den eersien prijs. - Het concours werd besloten met het belangrijkste nummer van 't program, nl. het springconcours F voor paarden van alle klassen (geen handicap). Dit Concours diende tevens als een der voorproeven om te komen tot uitverkiezing der ruiters, die op de Olympische Spelen te Amsterdam, in den wedstrijd voor hindernisruiters, ons land zullen vertegenwoordigen. De hindernissen welke men te nemen had waren talrijk en zeer moeilijk. Geen enkel ruiter slaagde er in met zijn paard alle hindernissen zonder één fout te nemen. De Tattersall Manege uit den Haag, behaalde met „Radja" den eersten prijs „Radja" maakte in dit zware nummer slechts twee fouten. Onder groote spanning werd 't zware spring concours gevolgd. Te ongeveer 7 uur was het rijke program afgewerkt en konden deel nemers en bezoekers de overtuiging mede naar huis nemen, dat Waalwijk voor een jaarlijks lerugkeerend Con cours hippiqui zeer gunstige perspec tieven opent, De jury heeft een moeilijke taak gehad maar zij kweet er zich voor treffelijk van en tot ieder voldoening Zij bestond uit de heeren: Jhr. H.van Coehoorn van Smlnla, BrummenH Swagemakers, Tilburg: Mr B Tim mermans. WaalwijkJhr. K. F. Quarles van Ufford, Majoor der Art., Breda; J. H. van Reede, Majoor der Art., Directeur der Rijschool, Amersfoort; |hr. H. A. van Reigersberg Versluys, 8ennekom Jhr. H. van Coehoorn van Sminia, BrummenA. van Hoboken van Hoedekenskerke, Den Haag; Mr B. Timmermans, Waalwijk. Als Gedelegeerden van het centraal comité voor Concoursen Hippique in Nederland, waren aanwezig: A. van Hoboken van Hoedekenskerke, Den Haag: Jhr. K. F. Quarles vau Ufford, Majoor der Art., Breda; jhr. A. van der Goes, Ritmeester der Huzaren, Breda, fungeerde als Militaire Com missaris en A. Th. Splerings, Waal wijk als Paardenarts. Het Concours had een uitstekend verloop en de regeling was in alle opzichten voortreffelijk. De jury en de deelnemers verzekerden ons dat men nog zelden zoo'n schitterend geslaagd concours had meegemaakt. Allen wa ren vol lof over de ontvangst en de geheele regeling. Voor het ijverige comité, speciaal voor zijn secretaris, den heer Jud. Timmermans Phzn., die het leeuwen-aandeel van 't werk had, zal dit zeker een voldoening zijn. Vermelden we nog dat door den Edelachtb. Heer Burgemeester Moo- nen en den heer J. van Iersel-Holtus, voorzitter van het Comité, met een kort woord respectievelijk de zilveren medailles van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik aan de winnaasr werden aangeboden. De harmonie St. Crispijn luisterde het concours op en gaf na afloop een concert op de Markt, dat doorWaal- wijks Belang werd aangeboden. Er heerschte des avonds in de verschil lende hotels en café's een gezellige drukte. In hotel Verwiel was in de achterzaal dancing en in Musis" gaf men een attractie-bal. Tot sluitingsuur was er overal een prettige stemming. Het was aardig te zien hoe spoedig zich vele gasten en ruiters uit Holland mei de Waalwijksche burgerij in op gewekte feeststemming vereenigden. Met groote voldoening kunnen allen op dit prachtig geslaagde concours terugzien. Hieronder geven wij den volledigen uitslag I. Dressuurproef voor landelijke rij vereenigingen, aangesloten bij de Ne derlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen. I. Het Land van Heusden en Altena, Meeuwen; 2. Juliana, Raamsdonk. II. Dressurproef, waarvoor gevraagd wordt het programma van den samen- gestelden ruiter wedstrijd der Olympi sche Spelen. 1. Luit. W. Carp, Arnhem, met Bob bie, 223 p.; 2. luit. C. L. Hollert, Amers foort, met Germaan, 220 p.; 3. kapt. H. Strootman, Amersfoort, met Indianola, 215 p. III. Springconcours B voor paarden 3e en 4e klasse, waarin ook hors con cours mogen mededingen de paarden, behoorende tot de le en 2e klasse, ten einde in aanmerking te kunnen komen voor de prijzen, verbonden aan den sa- mengestelden ruiterwedstrijd. 1. Luit. A. Vlielander, Numansdorp, met Bayard, 0 fouten; 2 kapt. H. Stroot man, Amersfoort, met Indianola, 4 fou ten, in 1 min. 7 sec.; 3. ritm. C. L. Hol lert, Amersfoort, met Nil, 4 fouten, in 1 m. 7 2/5 sec.; 4. ritm. G. P. de Kruyff, Amersfoort, met Kakkerlak, 4 fouten in 1 min. 8 2/5 sec.; 5. luit. C. F. Pahud de Mortanges, Amersfoort, met Mar croix, 4 fouten, in 1 min. 12 2/5 sec.; 6 ritm. jhr. v. d. Goes, Breda, met Bibi 41/* fout, in 1 min. 18 sec. (2 springfou ten en 2Vz tijdfout)7. luit. W. v. Mier lo, Breda, met Flory II, 4Va fout, in 1 min. 13 sec (4 springfouten, Va tijd fout)8. ritm. jhr. De Marees van Swin deren, Amersfoort, met Schoorsteenve ger, 6 fouten; 9. luit. A. Mazel, Amers foort, met Dimitri. IV. Concours luxe eenspannen open klasse (hengsten uitgesloten). A. t.m. 1.55 M. stokmaat:'l. Gebr. v d. Haar, Zeist met Revelation; 2. J. H Alta, Amsterdam, met Charming Won der; 3. A. A. ten Bos, Almelo met Gol den Dreand. Eervolle vermeldingen: W. v. d. Laak Tilburg met Sublime; Stal Doorwerth Heelsum met Phenomène. B. boven 1.55 M. stokmaat: 1. Gebrs v. d. Haar, Zeist, met Donny brook Squire; 2. H. F. Bultman, Heemstede met Bingley Victor; 3. J. Rijks, Nijme gen, met Nordelph Leopaard. Eervolle vermelding: Th. J. Lamers Nunspeet met Holland Duncan en C. A Hijnen, Hillegersberg met Carlelon Gondelier. V. Concours schoonste rijpaard. Paar den, die in Nederland 3 concoursen voor het schoonste rijpaard gewonnen hebben, zijn voor deze rubriek uitgeslo ten. 1. Zilveren medaille van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, luit. C.F. Pahud de Mortagnes te Amersfoort met Mar croix; 2. luit. jhr. A. v. Lennep, Amers foort met Luftikus; 3. Ad. Ivlebe, Rot terdam met Mertola; 4. luit. C. F. Pa hud de Mortanges, Amersfoort met Va-t'-en; 5. luit. jhr. A. van Lennep, Amersfoort met Bonzo. Eervolle vermelding: Tattersall Ma nege, Den Haag. VI. Concours tandems, open klasse. 1. Stal Doorwerih, Heelsum met Phe nomène en Sportman's Dreamd; 2. H. F. Bultman, Heemstede; 3. J. Rijks, Nijmegen. Eervolle vermelding: Th. J. Lamers, Nunspeet en H. F. Bultman Heemstede. VII. Samengestelde ruiterwedstrijd (proeven volgens het Olympisch regle ment, genoemd onder No. II en III). 1. gr.-zilveren medaille van H. M. de Koningin, luit. A. v. d. Voort v. Zijp, Den Haag, met Silver Piece, 206 -p 300; 2. kap. H. Strootman, Amersfoort, met Indianola, 215 -f- 240; 3. ritm. G. P. de Kruyff, Amersfoort, met Kakkerlak, 193 -f 240; 4. luit. C. F. Pahud de Mor tanges, Amersfoort, met Marcroix, 191 -f 240; 5. ritm. C. L. Hollert, Amers foort, met Nil, 186 -|- 240. VIII. Springconcours F voor paarden van alle, klassen, geen handicap. Dit concours dient tevens als een der voorproeven om te komen tot verkie zing der ruiters, die op de Olympische Spelen in het Stadion te Amsterdam in den wedstrijd voor hindernisruiters Nederland zullen vertegenwoordigen. 1. Tattersall Manege, Den Haag, met Radja; 2. luit. J. Portheine, Amersfoort met Jack; 3. kapt. P. Versteegh Bussum met Mascotte; 4. luit. J. Portheine, Amersfoort, met Nosoza; 5. luit. A. Vlielander, Numansdorp, met Bayard; 6. ritm. A. Colenbrander, Amersfoort, met Gaga. organisatie hier sterk was geweest, 1 Dordrecht had men weerstand kunnen bieden schroeven, en was er zeker iets bereikt. Spr. zegt dal de toestand in de looierij van dien aard is, dat hij geheele ver betering behoeft. Ook de sjouwers hebben recht op een mer.schwaardig bestaan. Spr. zegt, dat de werkgevers van de sjouwers misbruik maken. Tot slot spoort spr aan tot een krachtige propaganda voor de R.K. organisatie. Met een dankwoord en de toezeg ging dat binnenkort weer een verga dering zal worden gehouden, sloot voorzitter Passier de vergadering met den Christel, groet. Geslaagd. Aan de Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen Wis— en Natuurkunde (Hoofdvak Scheikunde) de heer L. H. Louwe Kooijmans alhier. Gisteren slaagde te Eindhoven afgaand voor de acte L. O. de Eerw. Zuster Paulini, in de wereld raej. Wilhelmina van Bladel, van de Congregatie der Franciscanessen te Veghel. Emma—bloem. vaart, een boot met vier twee van voren en twee van achteren die een gemiddelde snelheid van ongeveer 17 K M. heeft. Drie rijen auto's kunnen daar plaats vinden, hetgeen beteekent, dat in één - vaart 20 a 25 auto's vervoerd worden. Waar de overtocht bij volledige ge oefendheid van het personeel 10 a 11 minuten duurt, is er dus een half uur dienst van beide oevers moge lijk. Voldoet deze boot, die 75 ton laadvermogen heeft en 500 passagiers kan bergen op promenadedek, waar ook de stuurkasten zijn, en beneden in de kajuit, dan zal wel spoedig een tweede besteld worden. In dat geval wordt de capaciteit van het veer op gevoerd tot 20 auto's in 15 minuten. De nieuwe veer-inrlchting heeft Zaterdag haar deugdelijkheid schitte rend gedemonstreerd. De .Moerdijk" ontwikkelde groote snelheid, het aan leggen vereischte weinig oponthoud en de toegangen tot het veer, op- en verkeer gescheiden, zijn be rekend op moderne eischen. Dinsdagmiddag werden de nieuwe werken door den Minister van Wa terstaat, ir. H. van der Vegte, voor het verkeer geopend. Op den Brabant- .schen oever geschiedde dit door den Morgen, Zondag zal ue verkoop van Commissaris der Koningin, Baron van de Emma—bloem plaats vinden voor Voorst tot Voorst, onze T.C.B.—patiënten. Deze verkoop, die anders in April gehouden wordt, lRONUELEN. Onze dorpsgenoote is om verschillende redenen verscho- lV*el- L. Dijkstra is bij resolutie van ven. Daar in onze gemeente nog ruim den Minister van Financiën, met 100 T.B.C.—patiënten zijn en de kas ln8anB van 1 J*928, benoemd tot van de Commissie veel te kort komt, Rijksklerk der Registratie en Domei bevelen wij den verkoop van de Emma-1nen *ant°or 's Hertogenbosch, bloempjes warm aan. Kruisboogsport. Heden Zaterdagmiddag begint het *root nationaal concours voor Kruis boogschuttersgezelschappen, uitge schreven door het gezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J.v. Helvoirt, Putstraat alhier. gesteld om het den schutters zoo aan ;enaam mogelijk te maken tijdens het Kookcursus. Wij willen nogmaals de aandacht vragen voor den nieuwen middag- cursus in het kooken, die Maandag 2 Juli a.s. in het St. Theresia gesticht alhier begint. Deze lessen, die van kwart over twee tot kwart over vier gegeven worden, zijn aar zeer billijken prijs n.l. 50 cent te vorgen, zoodat wij be angstellenden aanraden zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij de Eerw. Overste van bovengenoemde nstelling. Biljartwedstrijd. Hedenavond speelt de biljarver- eeniging van het Jongens Patronaat uit Drunen een vriendschappelijke wedstrijd bij den heer Alb. Kemper man tegen de daar gevestigde biljart- vereeniging .Ons Genoegen". Propagandavergadering Looiersgezellen. De afdeeling Leerlooiers van den R.K. Fabrieksarbeidersbond hield 1.1. Woensdagavond een propaganda vergadering in de groote zaai van den Gildenbond. De belangstelling was slechts matig. Na een kort openingswoord van den voorzitter de heer Passier, werd het woord gegeven aan het hoofd bestuurslid de heer Mulders uit Den Bosch. De heer Mulders wees op de zeer ongunstige arbeidsvoorwaarden in het looiersbedrijf. Vele patroons betalen aan volslagen arbeiders een loon van f 15 tot f 17 per week. Als er zijn die eens f 18 of f 19 halen aldus spr. dan staat daarnaast dat ze geen 48 uur maar 60—70 uur per week werken. Spr. zegt, dat er werk gevers zijn die van de arbeiders eischen dat zij minstens 50 uur wer ken, op straffe van een loonsverlaging van f2.50. Deze onmenschelijke toe standen zijn onhoudbaar, zegt spr Maar verbetering is slechts mogellj door een krachtige organisatie. Spr vindt 't jammer, dat zoo weinig arbei ders hun taak, hun organisatietaak goed begrijpen. Zoolang de heeren patroons nog over een kladje papier beschikken waarop zij de arbeiders afstand kunnen laten teekenen van de rechten hun bij de wet gegeven, zoo lang dit nog 't geval is, zegt spr zullen zij de victorie blijven kraaien Spr. zegt, dat verleden jaar de looierspatroons aanhoudend klaagde over den slechten toestand in hun bedrijf. Onder dit motto werden de loonen zeer laag gehouden, maar ten onrechte, want achteraf bleek dat 1927 voor de looiers goede bedrijfs uitkomsten heeft gegeven. Zij erkennen dit zelf. Waarom toen niet den arbei der een kleine verhooging gegeven vraagt spr. Vriend Roestenberg hee er in 't vakblad nog overgeschreven maar de heeren hebben er geen ant woord op gegevenwe zijn gered zeiden ze tot elkaar. Wanneer toen de concours. Er is tevens gelegenheid te z0°als„3™"% Va" d" B«el"haP over om na den spannenden kamp enien was. welke er plaats zal hebben om de - We ontvingen den Olficieelen feest- schitterende prijzen, voor schutters en van het groot nanonaal-en Bonds- belangstellenden eens rustig wat te Pe8liva' °P 29 en 30 luni en 1 juli gebruiken in de 15 M. lange zaal e-^ en het beloofi heel wat. Drie welke thans voltooid is. Dit is ook da8en zal er te genieten vallen van een mooie aanwinst voor den heer zan8 en muziek en vooral op 30 Juni, v. Helvoirt niet alleen, maar ook voor hvann®er des avonds een concert wordt „Nooit Gedacht", nu ze in de gele- aangeboden door het Kon. muziek genheid gesteld zijn om des winters .van Güu!my en NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Juni '28. Begunstigd door heerlijk zomer weer bood de Heusdensche Fanfare Dinsdagavond op de tent een concert aan, dat als naar gewoonte velen Het "schiettër'reïn is deze week keurig I ?.ee(' samenkomen op de Vlschmarkt. n orde gebracht en alles is in't werk N" ze ZU'Lln zlch h"n B»ng niet be- klaagd hebben, want wat ertehooren was, was inderdaad de moeite waard, Baar uit s Bosch, terwijl een Kermesse d'été ruimschoots voorziet in de gelegen heid zich uitstekend te vermaken. Tot besluit wordt een schitterend vuur werk aangeboden, dat uit 34 nos. bestaat. Vermeld dient nog, dat in dezen gids een overzicht gegeven wordt van de voornaamste gebeurtenissen in de vereenigingen gedurende haar 25 jarig bestaan, terwijl hij door een drietal foto's in beeld brengt, het uiivoerend comité en de vereeniging in 1903 en thans. Concert Harmonie St. Jan. I De heer A. Boer, vroeger werk- Welwiliend als immer, bood de|zaam ^er 8em Secretarie, slaagde deze binnen te schieten. Zondagavond 7 uur wordt het con cours gesloten en zullen alsdan de prijzen worden uitgereikt. behoort op fietstochten, voor verzachting en g*nezi«g bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube harmonie St. Jan. op uitnoodiging van „Waalwijks Belang" het publiek 1.1. Zaterdag een concert aan op de kiosk op de Markt. In weerwil van het voor toehoor ders en muzikanten zeer onaangename weer, was de belangstelling zeer groot, een bewijs dat het publiek iets goeds van deze vereeniging verwacht en terecht. Het is werkelijk opmerkelijk wat deze vereeniging presteert, zuiverheid van toon en maat, mooi samenspel, dat zijn hoedanigheden die dit corps, dat zeer bijzondere zorg aan zijn in strument schijnt te besteden kenmerk ten en die een succes zijn voor di recteur en instructeur. week o m. voor cand. gem secretaris. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Juni 1928. Concertzaal Jan van Dun. De jeugdige liedertafel „Bel Canto" heeft aan de in hare handen gelegde opening der nieuwe Concertzaal van den heer Jan van Dun een officieel karakter gegeven, door bij die gele genheid haar eerste concert aan de genoodigden aan te bieden. Mag het programma nog niet op een uitgebreidheid van repertoire bogen, waarop een bestaande zang- vereeniging, die beschikt over ge Hel was een mom programma, dal gevormde krach?en goed werd afgewerkt en veel waar-||rn|si,h kanBoaanB tneh heef, de deering vond. Het nieuwe Moerdijksche Veer. Zaterdag heeft een gezelschap jour nalisten de nieuwe verbinding tus- schen den Hollandschen en Brabant schen oever, tusschen Willemsdorp en Moerdijk in oogenschouw genomen. Reeds jaren lang liet de verbinding trotsch kan gaan, toch heeft de Directeur het met de krachten die hem ten dienste staan klaar ge speeld een programma aan te bieden, zonder van engagementen gebruik te maken. Dit vooral mogen we in het eerste concert van „Bel Canto" op prijs stellen. Naast een 4-tal koorwerkjes krijgen te wenschen, de toeneming van het de genoodigden 2 kwartetten, een ter- automobielverkeer ging vele tempi zett, een duo en een vijftal solo's te sneller dan de verbetering van het hooren, waaronder werken van Beet- veer. In den zomer vooral was het op hoven, Haydn, Grieg, Schubert en drukke dagen, dat zijn o.a. nagenoeg andere groote meesters. Het officieel alle Zondagen, steeds misère Soms karakter der opening voor deze schit- uren wachten luidde het devies als terende Willemsdorp of Moerdijk bereikt wa ren. over die het in 1877 opgeheven in 1912 weer in exploitatie hadden ge-1 voorzitter nomen, maar in de oorlogsjaren groote lang een zaal wordt niet weinig ver hoogd, doordat de WelEdelAchtb. In 1920 nam he't rijk het veer I Heer J. L. Besouw, Burgemeester zich van Dordtsche particulieren, bereid heeft verklaard de openings speech te houden, waarna tevens de der Ver. Kaatsheuvel Be- woord zal spreken. Naast moeilijkheden ondervonden. Het rijkltal van particulieren zijn door „Bel breidde vervoermiddelen uit met een Canto" officieel genóodlgd het Dag. reservepont komstig. van het Keizersveer af-1 Bestuur der gem. Loonopzand, de be- sturen der Harmonieën Euphonia en Bij jonker en Stans te St. I.-Abcht Apollo, de vereeniging K. B hetbe- werd een nieuwe veerpont besteld van stuur van ons R. K. Par. Zangkoor het type, dat tusschen Zwijndrecht en en de diverse notabelen der gemeente. Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 cl. Bij Apolh. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9