Ollmpiade Dassen, snaMen. Haeraiioenea J v.Well-v. Doormalen Notaris SCHAAP publiek verAoopen AFBRAAK, De „SPEED" is ccn Electrisch Waschmachien. eo jy Prijs f 110.- üiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiii KERMIS 1928. Schouwburgloge Dinsdag 10 en Woensdag 11 Juli wereldstad-programma. Verslag Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Schoenfabrikant, prima o o o 3 BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN het O L. Vrouwe Qasthuis werd vervoerd. In het St. Joseph ziekenhuie te Vlissingen is overleden de 17-jarige landbouwersknecht C. M. uit Koude- kerke, die te Souburg, toen hij door de zon verblind was, tegen den boom van een boerenwagen aan reed en daarbij deerlijk aan kin en gelaat werd gewond. Om 4 uur Zondagmiddag is de schoenfabrikant S. uit de Hasssel- straat te Tilburg op den Heuvel in botsing gekomen met een auto. De motor sloeg om en S kwam op een hardsteenen paal terecht. Met een ernstige hoofdwonde werd hij naar 't ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Toen het stoomschip Adam van de lijn Lubeck Travemünde Zondag een brug passeerde, werd een scheeps jongen, die een stootkussen tusschen het schip en de brug wilde hangen, het hoofd van het lichaam gescheiden. Onder de passagiers onstond groote ontroering. De meesttn verlieten het schip, dat eerst na geruimen tijd den tocht naar Travemünde kon voort zetten. Ziet de etalage I bij: Grootestraat 207. WAALWIJK. Mevrouw G. F. C. te Haarlem, die de vorige week bij het koken van worst in brand geraakte, en daarbij ernstige verwondingen opliep, is in het Diaconessenhuis te Haarlem aan de gevolgen overleden. Mej. Swart te Hoogezand, die Vrijdag bij het aftappen van spiritus hevige brandwonden bekwam, is in het Acad. Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. Bij het vullen van een brandend petroleumstel geraakte Vrijdagavond de vrouw van den molenaar Sch. te Harskamp in brand Op haar hulp geroep kwam haar man toesnellen, ook hij kreeg bij het blusschen ern stige brandwonden. Beiden werden met de Roode Kruis auto van het kamp naar het diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. Voor het leven van de vrouw, die geheel met brand wonden overdekt is. wordt gevreesd De krijgsraad in Den Bosch behandelde gisteren een eenigszins zonderlinge zaak. De 40 jarige S Z uit Franekeradeel, adjudant onderofficier instructeur van het 6e reg. veldartillerie te Leiden, had als vader niet gezorgd, dat zijn drie kinderen van den leerplichtigen leeftijd de bijzondere lagere school te Leiden geregeld bezoeken. Hij verklaarde, dat alle onderwijs buiten den vader onrecht is; dai gewone onderwijzers niet geschikt zijn, om zijn kinderen te leeren.doch dat een levende God hen dat zal bijbrengen, wat voor hen nooëig is. Toen hem werd opgemerkt, dat hij toch zelf ook had moeten leeren om de plaats in de maatschappij te kun nen Innemen welke hij heeft bereikt, antwoordde hij Ja. mijn vader heeft mij laten leeren en heeft mij den weg des verderfs opgezonden. Ik wil zoo niet hande len. Op de opmerking, dat hij. zelf in dienst ook onderwijs geeft, gaf hij een ontwijkend antwoord. Toen hij erkend had te gelooven aan de Schrift werd hem gewezen op Paulus, die God dankte omdat hij zooveel talen kende. De kinderen moeten alleen de taal des rechts leeren, zeide verdachte. En welke is die taal vroeg de president. Dat is de wet Gods, aldus verdachte en die wet zal God zelf in de kinde ren leggen. De auditeur militair zeide in zijn requisitoir van onderwijsautoriteiten vernomen te hebben, dat zich bij het onderwijs een dergelijk geval nog niet heeft voorgedaan. Er bestaat geen enkele school in ons land, die over eenkomt met wat verdachte wenscht. Spr. vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte die geen onderwijs wil en zelf onderwijs geeft, die geen gezag erkent en toch in dienst het gezag voigt. De krijgsraad gelaste een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte De (kinswoede in de Ver. Staten. Zaterdag lieeft de politie te New York een einde gemaakt aan een dans wedstrijd, die reeds 3 weken duurde. Er dansten, toen de politie ingreep, 9 paren reeds langer dan 500 uur. Het ziek worden van een jongeman, die in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, was de aanlei ding voor de politie in te grijpen. De danswedstrijd werd bijgewoond door ongeveer 10.000 toeschouwers. De meeste deelnemers aan den wedstrijd waren na het plotseling einde niet in staat te slapen. De 9 paren, die tot 't gedwongen einde aan den wedstrijd hebben deelgenomen, zullen 18.500 dollar samen deelen. De ondernemer van dezen wedstrijd heeft in drie weken 25.000 dollar ver diend. m Nu de mechanische productiewijze zal voeren naar grootere concentratie van de bedrijven, mag worden gezegd, dat in den ontwikkelingsgang der schoenindustrie een nieuwe phase is gekomen binnen welke nieuwe vraag stukken ter oplossing gebracht zullen moeten wordendie van de weten schappelijke bedrijf sleiding.rationeelen arbeid, normalisatie en massapro ductie. Rationeele arbeid, normalisatie en gedetailleerde toepassing van de voor liet bedrijf geëigende vormen eener goede bedrijfs-economie zullen eischen dat niet alleen de hoofdleiding op meer wetenschappelijken voet wordi ingericht, ook het met de onderdeelen der leiding belaste technische en ad ministratieve personeel zal naast de noodzakelijke vakkennis vertrouwd moeten zijn met de beginselen der bedrijfs-economie. Het zal die be ginselen moeten weten toe te passen en zal daarnaast niet mogen missen het organisatietalent. Ten slotte zal ook het verdere fabriekspersoneei van zoodanigen aan leg moeten zijn, dat het de leiding begrijpt en de aangegeven richting weet te volgen. Juist fn een zoo ge compliceerd productie proces, als in deze industrie voorkomt, is dit laatste zeer noodig. Wij zijn echter nog lang niet hier aan toe. De ervaring leert, dat de krachlen, die aan deze eischen voldoen, in de schoenindustrie zeil nog uiterst schaarsch zijn te vinden. Het is in dit verband ernstig te betreuren, dat het jongere geslacht, oestemd voor de fabriek, zoo weinig belang stelt in een behoorlijke vak opleiding. Vanzelf wordt dan blijvend gemist de noodzakelijke belangstelling voor de richting, waarin de leiding het bedrijf wil voeren. Daardoor wordt de medewerking gemist noodig om het beoogde doel te bereiken. Dt klacht, dat de arbeiders zich liever niet verbinden aan de bedrijven, waar van hen een geestelijke inspanning wordt vereischt en die ook elders wordt geuit, wijst er op, datonslagei onderwijs en in het algemeen het lager vakonderwijs herziening noodig heeft Sieiiig kan in deze richting gunstig werk worden verricht door de Ver eeniging van Nederlandsche Kamers van Koophandel, die aandacht heeft geschonken aan de aansluiting van de Leerplichtwet met de Arbeidswet en de overbrugging van de daartusschen gelegen ruimte wil vinden door een verplicht 7e leerjaar, hetzij aan een lagere vakschool, hetzij aan een school voor gewoon lager onderwijs, in dat geval met een voor dat jaar op het toekomstige vak van den leerling ge richt leerprogram. Moge deze aangelegenheid de aan dacht hebben van het in een nieuwen vorm herboren verband tusschen de Nederlandsche Schoenfabrikanten, in welk verband zooveel jaren veel nuttige arbeid kon worden verricht. Uit hetgeen hier met betrekking tol de schoenindustrie is geschetst, mag de conclussie worden getrokken, dai voorloopig nog vele moeilijkheden zijn te overwinnen en dat het noodzakelijk is, dat met hooggespannen krachten ernstig wordt gearbeid. intusschen is het nieuwe jaar onder niet ongunstige vooruitzichten inge treden en mag de verwachting wor den uitgesproken dat 1928, wat de productie der schoenindustrie betreft, zeker niet zal onderdoen voor het afgesloten jaar. In ons verslag over 1926 deelden wij mede, dat wij den indruk hadden gekregen, dat de productie der schoen industrie. voor wat het district onzer Kamer betreft, vergeleken met 1925 niet onbelangrijk zou zijn gestegen. De statistiek van voortbrenging en verbruik over dat jaar stelde, gelijk wij reeds schreven, ons in het gelijk. De productie voor de geheele schoen industrie beliep in 1926 in aantallen paren 7.960 000 tegen 7.173 000 in 1925 en voor wat het district onzer Kamer betreft resp. 3.216 000 en 2 880 000 met een waarde van resp f 16 299.000 en f 18 163 000. Sinds het gunstige na-oorlogsjaar 1920 is de totale Nederlandsche productie ge stegen van 5.185.000 tot 7 960 000 parenvoor het district der Kamer zijn deze cijfers resp. 2 186 000 en 3.216 000; een stijging dus van onge veer 50 pCt. zoowel voor de geheele schoenindustrie als die binnen'het district onzer Kamer. De schoenindusirle concentreert zich hoe langer hoe meer in de provincie Noordbrabant. Van de waarde der Nederlandsche productie in 1926 ter waarde van f37 345 000 werd slechts voor f 5.600 000 of ongeveer 15 pCt. vervaardigd buiten Noord brabant. Waalwijk produceerde alleen voor ruim f 2 000 000.— meer dan alle provincies buiten Noordbrabant samen. De gunstiger toestand van 1926 blijkt mede uit het feit, dat 20 000 paren meer werden verkocht dan geprodu ceerd. Ofschoon met voldoening kan worden geconstateerd, dat het invoersaldo ge leidelijk afneemt, bleef in 1926 met 4.040.000 paren nog boven de 50 pCt. van de Nederlandsche productie. Ruim '/3 van het verbruikte schoeisel wordt nog betrokken uit het buitenland. Het binnenlandsch verbruik beweegt zich in stijgende lijn; 't cijfer van 8 800 000 in 1921 klom tot 12.020 000 fn 19-6. SPORT. WAALWIJK. Duivensport. Zondag 1 Juli hield de Concours- bond een wedvlucht vanuit Orleans. In concours, 164 duiven. Los 5 uur 40. De prijzen werden behaald als volgt Leo Leyten 1Adr. Goedhart 3, 20 J. Kipping 5. 16, 22, 41 A. v. d. Houdt 7. 35, 40; A. Lombarts 9; W. Muile- kom 11, 14; H. Broumels 13; Adr. Stokwielder 18, 24. 37; H. Mulders 21; M. Leyten 25A. v. Eyck 29L. Moo- nen 31Fr. Schoenmans 36Th. de Ronde 2; A. van Hilst. 4; J. C. Pulles 6; A. Braspenning 8. 27; A. Verster 10, 34 M. v. d. Heuvel 12, 15; J. Al- lessie 17Th. v. d. Geld 19, 33, 38; Nol Goedhart 23, 28; A. v. Eeten 26; J. Treffers 30; Jos. van Bladel 32; Joh. Verhagen 39. Eerste overduif A. Krol 12.33.25 uur. Eerste constateering om 12.0.44 uur. Eere-prijs, pendulestel is behaald door den heer W. v. Muilekom met 2 eerstgetoonde duiven, geschonken door den lieer J. C. HeesbeenKetels. De fiets die vervlogen is, werd behaald door den heer Adr. Goedhart, met den derde prijs. Duif op voetstuk, ge schonken door den heer C. Witlox, is behaald door den lieer A. Verster met den lOden prijs?. Een medaille, geschon ken door den lieer Th. Duivenkamp, is behaald door den heer J. Kipping met den 41sten prijs. A.s. Woensdag inkor- ven voor Limoges. Gedurende de kermisweek zal de Postduivenvereeniging „De Jeugdi ge Vliegers'' een wedvlucht gehouden worden vanuit Zwolle. Inleg 30 cent per duif, vracht inbegrepen. Inkorven des Woensdags van 9 tot 10.30 uur v.m. 11 Juli en los Donderdags om 9 uur v.m. 12 Juli. Voetbal. DRUNEN. Door omstandigheden kon de aan gekondfgde wedstrijd fegen „S.D.O." te Nieuwkuljk niet plaats hebben Het 2e elft. van Sporters speelde nu tegen het 3e van Juliana te Waalwijk, waarbij de onzen het onderspit moes ten delven met eindstand 5—0. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 4 Juli 1928. Kermis 1928. Kermis 1928 is gepasseerd en we mogen er terstond bijvoegen, zonder eenige wanklank. Het weer hield zich de 4 dagen uitstekend. Het bezoek was daarmede in verband zeer goed te noe men. Vooral den eersten en laatsten dag was het er bijzonder druk. Dat zich de drukte inj het bijzonder concen treert in en rond de danszalen behoeft geen betoog. De gewone kermisattrac ties gaan, volgens de exploitanten, hoe langer hoe meer lijden. Toch hebben ook dezen geen slechte zaken gemaakt. Vooral Donderdag en Zondag stroom de liet volk binnen. Het bioscoop-theater Jan van Dun, mocht eveneens niet over gebrek aan belangstelling klagen. Ondanks de warmte vooral en de danslust der jon geren, waren de avondvoorstellingen goed bezet. Met een schitterend film werk „De Gebochelde'' werd 't theater geopend, terwijl Zaterdag en Zondag „Charlie op avontuur" er de ware ker- misstemming inhield. De matinée's waren nog als steeds attractie's van bijzondere bekoring, wat zich teekenend demonstreerde in de uitvoeringen van Donderdag in Euphonia en Apollo, en vooral Zater dag in Apollo. De harmonieën gaven zich in hun besten vorm. Duo v. Noordt werkte met goed succes Donderdags in Apollo, ter wijl duo Chapro er op Zaterdag een ongekend enthousiasme ten deel viel. Duo Janssens met Mevr. Duelinkx ga ven Donderdag en Vrijdag uitstekend werk in Euphonia. Op Zaterdag was 't duo La Banche dat succesvol wist te debuteeren. Waren de Matinée's reeds overstelpt van 't drukke bezoek, de bals gaven 's-avonds geen onbezet plaatsje meer. Vier dagen achtereen wist de „Galjaar Jaszband" in Euphonia en „The Stars Band" in Apollo de danslustigen in be koring te houden; vier dagen lang was de dansvloer te klein. Doch ook de an dere gelegenheden waren druk bezocht, zoodat we gerust kunnen zeggen: ker mis 1928 is een goed geslaagde kermis geweest. De politie was versterkt met verschillende manschappen, trad zeer tactisch op en had daardoor zeer ge- makkelijk werk. AGENDA'». WAALWIJK. Donderdag 8—10 uur Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag8'/a uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Zaterdag 3Va uur. Verplichte oefe ning voor d* leden der korfbalclub W.E.K. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM. 3 Juli. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd 201 paar den, 23 veulens, 897 magere runderen, 706 vette runderen, 212 vette kalveren, 487 nuchtere kalveren, 141 graskalve ren, 175 schapen of lammeren, 45 big gen, 17 overloopers. Prijzen per pond. Koeien 3439 c., 4648 c., 5154 c. ossen 43 c., 4648 c., 5052 c.stieren 38 c., 43 c., 45474 c.kalveren 45 474 c., 57460 c., 67470 c. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 200—410; kalfkoeien 200—405; stieren ƒ110560; pinken 100150; graskalveren 3050vaarzen 170 225paarden 200320slaclit- paarden ƒ100—160; hitten ƒ125— 175; veulens 75120; fok nuchtere kalveren ƒ1522; slacht nuchtere kal veren 1015biggen 812dito per week ƒ1.301.60; overloopers 16—28. Vette koeien en ossen met gewonen aanvoer, flauwen handel en vrijwel on veranderde prijzen. Een prima spoe lingkoe ging nog van 2 tot 4 cents bo ven noteering. De aanvoer van vette kalveren was tamelijk ruim met zeer slechten han del, zoodat lager moest worden ver kocht. Een puik best kalf werd nog 5 tot 74 cents boven noteeriug verhan deld. Stieren waren matig ter markt, sleependen handel en ongeveer de prij zen van de vorige week. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien, in verband met den hooibouw, gering; stille han del, docli de oude prijzen werden toch bedongen. ADVERTENTIëN. uitsluitend eerste klasse Hee- ren- en Damesschoenen fa- briceerend, ZOekt ©en die tevens de leiding der stikkerij op zich kan nemen. Brieven onder No. der advert. Bureau dezer Courant. 40750 te Waalwijk, zal voor de GEMEENTE WAALWIJK op Vrijdag 6 Juli 1928 des avonds 6 uur precies achter het Café De Korenbeurs aan de Markt aldaar: Een Partij waaronder timmer- en brandhout, ramen, latten enz. Te bezichtigen op den dag der verkooping. 40796 Voor ieder GRATIS IN WERKING TE ZIEN. Al wie deze machine heaft gekocht, Heeft nog niets gedaan dan gepocht Op de onovertroffen kwaliteit En ongeëvenaarde werkzaamheid. Moeders maakt U tot aankoop gereed De .SPEED" verdrijft op waschdag alle leed! Mooiste, goedkoopste, soliedste, eenvoudigste Electrische Waschmachine ter wereld!!I •m fl 60 40759 05 O met snoer' voor de lichtleiding. Beleefd aanbevelend, a. d. Harkt - WAALWIJK. Verwacht in de nieuwe Standplaats Mr. van Coothstraat HET BEROEMDE met een Zie nadere aankondiging. 40797 Modelleur, Cd Bart Elieriok's Variété

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6