DE ECHO VIM HET ZUIDEN No. 56. Zaterdag 14 Juli '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. NIEUWKTJIK. Dinsdagvoormiddag elf uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren J. van Son en M. van de Ven. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet waarna de Secretaris de notulen leest der vorige vergadering. De notulen worden onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Aanbieding gemeente-rekening. Gewonen dienst '2108.824, ontvang sten 10535.424, uitgaven batig slot 2265.40. Kapitalendienst ontvangsten 11614.82 uitgaven 11512.04. Batig saldo 100.78. Wordt besloten hiervoor eene Com missie te benoemen. Tot leder der Com missie van onderzoek worden gekozen de heeren J. Wilgers, Azn.; de Gouw en Th. van den Besselaar. De heer H. Mostermans vraagt hoe of het met de werkzaamheden aan de pomp is gesteld. Voorzitter. De werkzaamheden vor deren goed. Gisteren was men op een diepte van 22.80 M., doch volgens verklaring moet men 28 M. diep zijn. De heer van den Besselaar dacht van 40 M. De heer de Gouw vraagt of het voor de aanbesteding niet was gecondition- neerd hoe diep de put moest zijn. Voorzitter. Neen. Dit is ook moei lijk te doen. Op de eene plaats zal men op 25 Meter diep genoeg zijn, ter wijl ïyen elders tot 70 i\ 80 M. moet graven. Het is maar een kwestie, hoe diep zit de grintlaag. De heer de Gouw vraagt of de slan gen voor de spuit al besteld zijn. Voorzitter. Nog niet. We zullen eerst eens zien met de proefneming, hoe of hij werkt. De heer Wilgers vindt, dat men met het maken van den put veel te lang gewacht heeft. Voorzitter. De oorzaak hiervan staat in verband met de werkzaamhe den elders. De heer Wilgers zou willen voorstel len nu het. net naar de Paters bijna ge reed is, het gedaan zien te krijgen, desnoods met een bijdrage van de ge meente en de Paters zelf, enkele licht punten in de Schapensteeg te doen plaatsen. De Voorzitter zegt toet wanneer de zaak klaar is. hierover eene bespreking te zullen houden. De heer Wilgers vraagt of hier nog een college van zetters bestaat. Voorzitter. Neen, wel een schatters- commissie. Wilgers. Welke heeren hebben daar in zitting? Voorzitter. De twee wethouders, van Mierlo en mijn persoon. Niets meer aan de orde. sluit de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet. BUITENLAND. Het Noordpool-drama. De groep Matmgreen gevonden. Een Reuterbericht uit Moskou bracht gisteravond de niet meer verwachtte en daarom te heugelijker tijding, dat Tsjoeknowsky, de Russische vlieger, die zich aan boord van den ijsbreker Krassin bevindt, op één van zijn on- derzoekingsvluchten er in geslaagd is, de groep Malmgreen van Nobile s expeditie te ontdekken. De groep Malmgreen is, zooals men zich zal herinneren, het drietal, dat na de schipbreuk van de Italia, op 3U Mei zich van Nobile en zijn mannen heeft algescheiden om te trachten land te bereiken en hulp te halen. Men had toen nog geen radio verbinding met de buitenwereld en deze mannen weten dus nog niets van wat er sinds de schipbreuk ge daan wordt om hen te redden. In het telegram wo:dt medegedeeld, dat Malmgreen Mariano en Zappi zich op 8U graden, 42 minuten Noor derbreedte en 25 graden, 45 minuten Oosterlengte bevonden, op een afstand van 20 mijl van de Krassin. De vlieger heeft vijf keer boven deze dapperen rondgecirkeld en kon waarnemen, dat twee van hen uit alle macht met een vlag wuifden, terwijl de derde op den grond lag. Tsjoek nowsky is daarop een plaats gaan zoeken, waar het mogelijk zou zijn om te landen. Hoe verheugd dit bericht op zich zelf is, men zal terstond moeten be denken, dat de redding van dc man nen wellicht nog met de grootste moeilijkheden gepaard zal gaan. Want wij wezen er eenige dagen geleden reeds op, dat het voor een groot vliegtuig als %de Jonkers van Tsjoek nowsky gevaarlijk begint te worden om op het ijs neer te dalen. Het is te hopen dat ook de derde man, dien de vlieger op het ijs zag liggen, nog in leven is. Deze groep heeft althans dit voordeel, dat zij onder leiding staat van den Zweed- schen professor Malmgreen, die een uitstekend kenner is van het Poolge bied en dus weet welke maatregelen de meeste kans op redding geven. De mogelijkheid bestaat intusschen, dat er 3 slachtoffers minder zullen zijn. De groep Viglieri. Naar het Noorsch Tel. Bureau meldt is de Zweedsche vlieger Ekman te Longyearcity aangekomen met het s.s. Tanja, dat 's nachts het Klemm- Daimler vliegtuig aan 'boord heeft genomen en gisterochtend weer is vertrokken om te trachten een zoo stevigen ijsrand te vinden dat het vliegtuig ervan kan opstijgen. On danks het geringe gewicht van het vliegtuig is zoo'n sterke ijsrand bijna onmogelijkheid te vinden en daar het vliegtuig geen pontone heeft kan het niet van het water opstijgen. Indien Ekman er in slaagt de lucht in te komen zal het onverwijld naar Staat Hinlopen vliegen en de groep-Viglieri opzoeken. De Zweedsche vliegers zullen al het mogelijke doen om deze groep, die er vrij slecht aan toe is, te red den. De groep van 3 gevonden. MOSKOU, 12 Juli. De ijsbreker „K-assin" heeft Zappi en Mariano ge red. Malmgren was reeds een maand geleden gestorven. Zappi en Mariano zijn half bevroren en totaal uitgeput door gebrek aan voedsel. Een van Mariano's beenen is volkomen bevrorenoverigens is zijn toestand niet onrustbarend. Malmgren's lijk is eveneens aan boord genomen door de „Krassin", die op het oogenblik full speed in de richting van de Viglieri-groepstoomt. Zappi en Mariano hadden alle hoop reeds opgegeven, toen zij Dinsdag plotseling Tsjoechnofski's vliegtuig uit den mist zagen opdoemen. Tsjoech- nofski cirkelde vijfmaal over hen heen om aan te geven, dat hij hen gezien had en Zappi en Mariano begrepen toen. dat zij toch nog een goede kans hadden om te'worden gered. De twee geredde Itajianen deden een verschrikkelijk relaas van hun lijden en hun onzettende er varingen en vooral van de weken- lange wacht bij het lijk van Malmgren. De ijsbreker „Krassin" bevinct zich op het oogenblik in directe rich ting op 40 K M. afstand van de Vig lieri groep en zal. naar men hier ver onderstelt. bij gunstigen ijstoestand een nieuwe poging doen, langs de Noordzijde van het Foyn-eiland en het Broek-eiland de Viglieri-groep te bereiken. gerechtvaardigd hem langer in gevan genschap te houden nu het parlement ontbonden is, Dit had zich n.l. over zijn vrijlating uit moeten spreken en had bij vorige gelegenheden reeds een sterke tendenz daartoe getoond. Boven dien is Par.galos door zijn anti-mo narchistische verleden nauw met Veni- zelos verbonden. aisv., 5 of 3 (lagen L. P. F. S. te alsv., overtr. arbeidswet, 10 of 5 da gen G. R. te Sprang-Capelle, over treding leerplichtwet 5 of 3 dagen. Sief van Dongen slachtoffer van het Pooldrama Een telegram uit Berlijn aan de Telegraaf meldt Volgens berichten uit Kopenhagen beschouwt men thans ook den Ita- liaanschen kapitein Sora als definitief verloren. Twaalf dagen geleden is Sora met een hondenslee-expeditie vertrokken. In zijn gezelschap bevon den zich ook de Nederlander Sjef van Dongen en de Deen Varming, Bovenstaand bericht is wel onrust- baar. Het behoeft echter niet zóó ernstig te worden opgevat, waar al zooveel vermissingen vermeld zijn die later gelukkig weer onjuist bleken. Wij vernemen zelfs dat de ouders van Sjef van Dongen, de heer en mevr. Frans van Dongen-Zijlmans, beiden Waalwijkers, 6 Juli nog be richt van hem hebben ontvangen. Wij vertrouwen dat spoedig gunstige be richten zullen komen van den wakkere jongen bij velen hier gekend. Heden hervatting van den arbeid. De staking der havenarbeiders te Antwerpen is geindigd. De arbeid is Woensdag hervat. Een commissie onder presidium van den gouverneur van Antwerpen zal binnen veertien dagen bijeenko men, om een voorlopig accoord te Treffen ter bepaling van het weekloon der havenarbeiders. De commissie, welke waarschijnlijk zal worden benoemd door den minis ter van Arbeid, zal daarna beraad slagen over het heele complex der arbeidsvoorwaarden in de haven. Generaal Pangalos, de ex-dic- totor van Griekenland die nu al bijna twee jaar in gevangenschap gezucht heeft zonder dat zijn zaak in behan deling is gekomen, is in vrijheid ge steld. De regeering achtte het niet POLITIERECHTBANK. IV cd ersp annigheid. A. L. schoenmaker te Sprang, werd ter verantwoording geroepen wegens wederspannigheid, doch was niet ver schenen. Verdachte had zich, toeri hij dronken zijnde, werd ingepikt, geducht tegen de politie verzet. De eisch luidde een maand, de uit spraak 14 dagen gevangenisstraf. Vernieling. L. S., mandenmaker te Vlijmen, had zich vergrepen door hel vernielen van ruiten. De zaak werd door de rechtbank in behandeling genomen, doch vermits 't onderzoek het. noodzakelijk maakte, dat nog een getuige werd ge boord, die niet aanwezig was, werd de verdere af doening der zaak 14 dagen uitgesteld. PTT DE BOSSCHE RECHTBANK. Vechtende vrouwen. E. F. R., huisvrouw v. D., Den Bosch, stond terecht wegens mishande ling. Ze had het tegen vrouw M. te kwaad gekregen en deze aangevlogen en dermate mishandeld, (lat dokter Gijsen er aan te pas moest komen. De man der getroffene kreeg, terwijl hij de vechtende vrouwen wilde schei den, de kleeren vol bloed. De beleedig- de partij vroeg voor haar bedorven japon, het pak van den man en voorts wegens onkosten aan hulp in de huis houding 30.50 schadevergoeding, doch moest zich met 20.tevreden stellen. Verdachte is al eens voor den straf rechter verschenen wegens mishande ling. Volgens de waarschuwing van 't O.M. zal het gevangenisstraf worden als ze weer komt. Dus oppassen is de boodschap. Conform den eisch werd verdachte wegens mishandeling veroordeeld tot 25.boete. WENKEN VOOR DE VEILIGHEID EN GEZONDHEID. Huisvrouwen Bedenkt, dat vleesch in warme da gen, vooral bij ondoelmatige bewaring, spoedig in bederf kan overgaan. Dat zulks onder meer geldt zoowel voor gekookte als voor versche levers, ook al zijn deze bij de keuring tegelijk met liet geslachte dier goedgekeurd. Dat het eten van bedorven vleesch en van bedorven levers zeer ernstige ongesteldheden, soms met doodelijken afloop, tengevolge kan hebben. GEZONDHEIDSRAAD. UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK. van 12 Juli 1928. M. B. K. te Sprang-Capelle, overtr. trëkhondenwet 1 of 1 week tucht school H. A. G. te Orthen, J. A. "N te 's Bosch, M. J. W. te Kaatsslieuvel, J. G. M. te Voorburg, A. L. v. W. te Sprang-Capelle, A. L. v. D. te Eethen Babiloniënbroek, overtr. mot. en rijw. regit., ieder 3 of 2 dagen M. J. v. W. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, 2 of 2 dagen J. D. te alsvoor, overtr. alsv., 1 of 1 (lag L. B. te Sprang- Capelle, A. W. te Drunen, W. A. M. te Vlijmen, overtr. alsv., ieder 0.50 of 1 dag C. v. Zy te Sprang-Capelle, A. H. v. O. te Waalwijk, dronkenschap, ieder 10.of 5 dagen J. E. en P. v. S. te Vlijmen, overtr. pol. verord., ieder 3 of 2 dagen A. R. te Waal wijk, overtr. alsvoor 0.50 of 1 dag L. J. D. te Kaatsheuvel, overtr. veldpol. 3 of 2 dagen C. K. te alsv., overtr STRAFZAKEN. Uit het jaarverslag van den Raad van Arbeid te Tilburg over 't jaar '27 blijkt, dat tengevolge van de door amb tenaren van (lien Raady van Arbeid op gemaakte processen-verbaal door den Kantonrechter de volgende vonnissen zijn gewezen A. OVERTREDINGEN DOOR AR BEIDERS. 1. Het niet vooi; of bij het verstrij ken van den geldigheidsduur der ren-' tekaart inleveren dezer kaart 1 geldboete van 3.2 geldboeten van ƒ5.1 geldboete van ƒ10. 2. Het NIET binnen 14 dagen na dat de arbeider in loondienst is getre den, vQldoen aan zijne verplichting tot aanmelding bij den Raad van Arbeid 1 geldboete van 5. 3. De losse arbeider, die niet regel matig zijn rentekaart bij zich heeft 1 geldboete van 0.50. 4. Het geven van onware, onjuiste of onvolledige inlichtingen aan een ambtenaar 1 geldboete van 5.en 1 geldboe te van 20. B. MISDRIJVEN DOOR ARBEI DERS. Het geven van onjuiste inlichtingen bij het doen van ongevalsaangifte 1 maand tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. C. OVERTREDINGEN DOOR WERKGEVERS. 1. net niet voldoen aan de verplich ting tot premiebetaling vóór of bij de uitbetaling van het loon in geld aan den arbeider, 15 vonnissen, waarvan 1 ad. 5.—, 1 ad. 6.—, 1 ad. 9.—, 1 ad. 10.—, 1 ad. 10.50, 1 ad. 11.50, 1 ad. 12.—, 1 ad. 14.50, 4 ad. 20.—, 1 ad. 40.—, 1 ad. 54.—, en 1 ad. 60. 2. Het niet of niet binnen 7 dagen •na de loonbetaling vermelden van (le uitgekeerde loonbedragen op de loon lijsten 23 vóimissen, waarvan 1 geldboete ad. ƒ3.—, 9 ad. ƒ4.—, 7 ad. 5.1 ad. 8.3j ad. 10. 1 ad. 20.—, en 1 ad. 30.—. 3. Het niet binnen 24 uur nadat geneeskundige hulp werd ingeroepen, doen van ongevalsaangiften 2 vonnissen, 1 geldboete ad. 5. en l ad. 10.—. Wij meenen goed te doen, de aan dacht van belanghebbenden op deze vonnissen te wijzen, daar de gevolgen van het niet of niet behoorlijk naleven der verschillede verplichtingen, nogal „kostbaar" blijken te zijn. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tippie, de poes. 96 Poes had gelijkdaar stond veel heerlijks Wat zou ze kiezen van 'tbegeerlijks? Ze rook eens hier en proefde eens daar: 't Was alles om te smullen maar. 97 Toen poesje ir. een kast nu sloop Vond zij daar ook een pot met stroop. De pootjes klemde ze om den rand En trok den pot naar eenen kant. 96 Nu was ze klaar om te gaan likken Maar och 't was om je dood te schrikken De pot viel om. een luide slag En Tippie in de scherven lag! 99 Verschrikt keek Tippie eersteens rond Toen sprong ze fluks weer van denvgrond Op tafel en daar stond zoowaar Een schotel vleesch al voor haar klaar. 100 Nu beter opgepast, „dacht Tip", Gauw 't vleesch gepakt, dan in een wip De tafel af uit de kombuis. 't Was tijd; daar hoorde ze al gedruisch 101 Opeens, daar zag ze een grooten man. In 't wit gekleed. Ze schrok er van: Hij riep: „Wacht deugniet, 'k zal je leeren 'k Zal op wat slaag jou eens trak- teeren. 102 Doch Tippie wachtte dit niet af. Een flink pak slaag, dat was een strat Waarvan ze thuis nooit had gehoord, En angstig rende poesje voort. 103 De kok haar na. En van dat leven Stond Jochem als een riet te beven. En hij begreep .Tip is in nood; Straks slaat de kok misschien haar dood". 104 Vlug nam hij Tippie van den grond, Die blij was dat ze een schuilplaats vond, Waar niemand haar zou durven slaan De kok dacht: .Zoo nu kan 'k wel gaan. 105 Da's mis, maar heusch, ik zal wel zorgen Dat ik haar krijg vandaag of morgen Met spoed zocht jochem nu zijn heer En riep „Hoera, 'k heb Tippie weer 1" Wordt vervolgd. JORIS OP REIS. Door JOH. DE GRAAF. I. |oris zou op reis gaan. joris was een sullig boertje, die een boerderij had de Vreêhoeve genaamd op tien minuten afstand-van het dorp gelegen Joris had ook een vrouw, een zwaarlijvige boerin met zakwan- gen als van een hamster. De baas daarentegen in zooverre als Joris nog baas kon genoemd worden, want in den regel was hij dat niet, was klein en schraal. Enfin, zooals ik reeds gezegd heb voerde Tine over alles het bevel ook over haar man en deze moest. d< slakker kon niet anders, haar in alles lijdelijk gehoorzamen. Het gebeurde weieens, dat Joris met eenige boeren uit de buurt afge sproken had 's avoids in „Het dor stige Hert", de dorpsherberg een biertje te pakken en een kaarije te leggen. Thuisgekomen vertelde hij dan tegen Tine, dat hij vanavond even naar het dorp girg met bartels en Hermsen een kaarije leggen in .Het dorstige Hert". Maar dan was Leiden in last. Onder een oorverdoovend geratel werd hem naar zijn bovenkamer ge vraagd, of ie dan vergeten was, dat hij vanavond de matten moest klqf> pen en de ruiten zeemen of zoo Iets dergelijks. Na eenige zwakke tegenwerpingen van Joris, die Tine niet eens telde was het slot; Joris ging niet mee. En als 's avonds Hermsen en Bartels kwamen om joris te halen werden ze netjes door Tine afgescheept met de boodschap: „Joris kan niet mee, hij moet me vanavond helpen". En als dan de mannen op hun dooie gemak een kaartje legden, klopte Joris matten dat de zweetdrop peltjes van zijn gezicht dropen. Maar nu was het anders. Joris had al zooveel over Amsterdam gehoord, dat hij het in zijn kop had gezet daar zou hij en moest hij van de zomer neen. Maar zonder zijn vrouw. Hij wou nu eens voor een paar dagen zijn eigen baas zijn Hoe Tine nu al te keer ging, dat het geldverknoeien was, en wat je er aan had om naar zoo'n stad te gaan waar je ieder oogen door 'n auto of tram tot moes kon gereden worden Hoe dikwijls las je het niet In de courant Maar neen Joris hield stokstijf vol de volgende week ging hij twee dagen naar Am sterdam Er.fin, eindelijk schikte zijn vrouw zich dan maar in zijn besluit en be gon ze heel bezorgd alles voor de reis in gereedheid te brengen, want overi gens was ze .een best vrouwi je" zoo als Joris beweerde. Het trouwpak 31 jaar oud, werd voor den dag gehaald; de overvloe dige kamferballetjes uit de zakken gehaald en verder in gereedheid ge- bracht, joris wilde zijn hooge hoed ook nog opzetten, doch daar de jon- gens die eenige weken terug als voet bal hadden gebruikt, ging dat niet. Wordt vervolgd. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekjt 4

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5