Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jtozen MSB qspWMI .WIJïtes FEUILLETON NUMMER 57 WOENSDAG 18 JULI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. CADEAUX STELSEL EN POLITIEK. Reeds sinds vele jaren ageert de ge organiseerde Middenstand tegen het cadeaux-stelsel. En terecht. Het leidt tot misbruiken. Vaak is het een vorm van oneerlijke concurrentie. Met verbazing zal men daarom in 't Amsterdamsche Rapport over de ver kiezingspraktijken van het Blok aller Middenstanders, gelezen hebben, dat het evenzeer 't cadeaux-stelsel in prak. tijk bracht in de politiek! Wie lid werd kreeg: le. Gratis eerste rechtskundig ad vies op vertoon van Lidmaatschaps kaart, bij de heeren Mrs. Fr. A. Kokos- ky en M. Levenbach; 2e. Hulp en Advies bij geschillen met de Overheid; 3e. Jaarlijks een gratis advies van een door de vereeniging aangewezen accountant betreffende administratieve en belastingkwesties. De bedoelde Commissie van onder zoek keurt dit hevig af. Er zit anders wel perspectief in De Communistische Partij van Lou de Visser kon toezeggen: gratis behan deling van bulten en blauwe oogen. De Gereformeerde Staatspartij van Ds. Kersten: een oningeënt speenvar- kentje. De Vrijzinnig-Democratische Partij een gas masker, systeem-van Embden. De Katholieke Staatspartijeen paar klompen, model Fleskens, of alle boe ken van Prof. Veraart over het bedrijfs- radenstelsel in prachtband. De Ned. Herv. Staatspartij van Ds. Lingbeek: het portret van den laatsten Priester, daags voor zijn verbanning uit ons Protestantsch Nederland. van „DB BOHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Dultsch van De S.D.A.P. een afgietsel, in ver kleind formaat, van de groep van Lao. coon, waarbij de slangen voorstellen de verschillende verlaten Marxistische theorieën. De Antirevolutionaire Partij 'n galg je, waaraan Landru bengelt. Laat ons eindigen, 't Gaat op galgen humor gelijken. We wilden alleen maar zeggen, dat er toch wel een aardig perspectief zit in de cadeauxstelsel-praktijk van het Blok aller Middenstanders! Maar de Staatscommissie van Wijn bergen, die aver de bestrijding van het cadeaux-stelsel moet rapporteeren, kan nu haar werk wel staken. De Middenstander is er voor. Althansin de politiek. Maar politiek is het niet. BUITENLAND. De „Krassin" heeft den Russi- schen vlieger Tschoechnowsky en zijn vier metgezellen gered. De dood van Malmgreen. In een interview met de „Degena Nyheler" heeft de eerste minister, Ekman, verklaard, dat de Zwecdsche regeering overweegt een officieel onderzoek te doen instellen naar de omstandigheden omtrent den dood van prof. Malmgreen. In antwoord op de order der regee ring om te trachten Malmgreen te vinden, heeft kapitein Tornberg, de leider der Zweedsche expeditie, ge seind, dat verder zoeken nutteloos is. Op voorstel van kapitein Tornberg heeft de regeering order gegeven de Moth*, Fokker- en Daimlervliegtuigen met de „Tanja" en hun bemanningen huiswaarts te zenden, daar zij verder niet noodig zijn. Nobile over Malmgreen's vertrek. „Aftonbladet" had aan generaal No bile 'n radiotelegram gezonden, waarin het blad om inlichtingen verzocht nopens de omstandigheden, waaronder Malmgreen, Zappi en Mariano de tent hadden verlaten. In zijn antwoord verklaart Nobile, dat de drie mannen, toen op de voort durend uitgezonden hulpseinen gee nerlei antwoord, werd ontvangen, de hoop hadden opgegeven, door middel van radio telegrafie met de buiten wereld in verbinding te komen. Daarom besloten zij op weg te gaan om kaap Noord op Noord Oostland te bereiken, waar zij levensmiddelen hoopten te vinden. De generaal legde er in zijn ant woord den nadruk op, dat zijn afscheid van Malmgreen en de beide Italianen smartelijk en ontroerend was geweest en dat met hen een hartelijke verhou ding bestond Van twist is, zoo ver klaarde hij, geen sp;ake geweest. MfltfsCMAPpfeVAN VrRZÉXiRIÜG OP HET LEVEM BINNENLAND. Omdat je mij de helft van de liefde mijner moeder gestolen hebt, juist de helft, want zij was rechtvaardig tot in de kleinste bijzonderheden. Omdat je mij driekwart van de liefde mijns va ders gestolen hebt, want hij mocht je liever dan mij, hoewel je zijn eigen kind niet waart. En ik haat je tot in den dood, omdat ik altijd en eeuwig voor Martha gold, jij echter voor Maria, die het beste deel kiest, en omdat je mij de geheele liefde van den man gestolen hebt, dien ik beminde van het eerste oogenblik af'. En met deze woorden stiet zij Iris van zich af, zoodat deze wankelde en zeker zou gevallen zijn, had een achter haar staand meubelstuk dit niet ver hinderd. Een, twee, drie minuten lang was 't doodstil in de kamer, zoo stil, dat het tikken van de kleine pendule op de schrijftafel als hamerslagen dreunde. Toen stak Iris den arm uit en wees naar de deur. „Ga!" zeide zij zacht, maar met een beslistheid, die Sigrid haar bezinning deed terugkrijgen. „Iris sprak zij heftig, met ang stige trekken en droge lippen, maar Iris herhaalde hare beweging. „Ga!" zeide zij nogmaals, en met meer energie liet zij er op volgen: „Het is maar beter, dat wij elkander niet eer weerzien, voordal Marcellus heeft be slist, wat ik je moet antwoorden. Ik zelf ik wil niet onrechtvaardig zijn, maar op 't oogenblik zou ik 't haast worden. Ga!" Sigrid werd bleek van schrik. „Je zult Marcellus niets zeggen!" voer ze uit. ,,Dat zal ik wel. Ga heen! Laat mij 't nu niet weer behoeven te zeggen", antwoordde Iris, terwijl het spreken haar moeite kostte. Sigrid stond als aan den grond ge nageld. „Dat maakt de zaak eenigszins an ders", zeide zij met een kalmte, die iets verschrikkelijks had. En daarbij keek zij Iris strak aan met een blik, dat het was alsof er vonken uit hare oogen schoten, en Iris, te diep getroffen door haar eigen leed en door de harde, bit tere woorden van Sigrid en te trotsch om nog meer woorden te verspillen, hield den blik uit en wees nog slechts eenmaal zwijgend naar de deur. En toen begon deze voor haar oogen te verdwijnen een nevelachtige wolk trok door het vertrek, Sigrids gedaante vervloog en loste zich op in niets en al leen hare oogen, hare scherpe, koude, glinsterende oogen bleven in de ledige ruimte hangen, onafgebroken en strak op haar gevestigd en zij moest en moest deze oogen aanzien, ook al kostte het haar leven. Zij werd door een doodelijken angst Duizenden Buitenlanders naar de Olympische Spelen. Het laat zich nu aanzien, dat de belangstelling vanuit het buitenland voor het tweede gedeelte van de Olympische Spelen aanmerkelijk groo- ter zal zijn dan voor het eerste ge* i deeite. Er komen althans dagelijks stapels brieven bij het Huisvestings bureau binnen met verzoek om logeer- gelegenheid, tijdens de Olympiade. In nagenoeg alle Amsterdamsche Hotels zullen alle kamers meerendeels door vreemdelingen ingenomen zijn, terwijl op het oogenblik reeds door het Huisvestingsbureau meer dan 8000 buitenlanders bij particulieren, pen sionhouders en kamerverhuurders zijn ingedeeld. Ontslag van personeel. Aan het technisch personeel van een smederij en ds bankwerkers van de firma Jurgens te Oss is aanzegging gedaan, dat zij binnen 13 weken naar ander werk moeten uitzien, daar deze afdeelingcn worden opgeheven. Ook verschillende opzichters kregen zulk een aanzegging. Een conflict bij de N.V. Ramaker's Textielfabriek te Helmond. Door de directie van bovengenoem de fabriek werd den arbeiders het voorstel gedaan, om voor het een spoelsv/erk geweven op meersp els getouwen veor de vier getouwen wevers, heteen-spoels loon te betalen, zonder aftrek. Voor de vier getouwen wevers be- teekent dit een loonsverlaging van pi m. 12 pet. indien dit voorstel der directie niet werd geaccepteerd, zouden de vier- getouwen-wevers tijdelijk op twee getouwen worden geplaatst. Door de arbeiders werden deze voorstellen verworpen. Na verwerping van het voorstel der directie werd aan een viertal vier* getouwen wevers ontslag gegeven, terwijl nog meer ontslag in uitzicht werd gesteld. Dit ontslag werd door de directie gemotiveerd door de verwerping van haar voorstellen tot inkrimping der productie. Het voorstel van de arbeiders en bevangen, zij wilde heengaan en kon haar voet niet van de plaats bewegen, zij wilde de hand uitsteken naar de electrische schel en hellen, maar de ar men hingen haar zwaar naast het lijf, zoo zwaar, dat zij ze niet kon optillen zij wilde roepen, maar er kwam geen geluid over hare lippen. Het was een suizen en ruischen in hare ooren, hare gedachten draaiden al sneller en snel ler in hun kringloop rond en verdwe nen, verdwenen onafzienbaar ver, nu dook er ook een nevel over die ver schrikkelijke oogen in de verte daar en met een zwaren, doffen slag viel Iris naast de sofa op den grond neder. Dadelijk was Sigrid aan hare zijde en tilde haar in de hoogte, zóó dat haar hoofd op den rand van de sofa kwam te rusten. Toen maakte zij ten over vloede nog eenige strijkende bewegin gen met de handen over Iris gezicht. „Slaap je?" vroeg zij. „Ik slaap", was het kalme antwoord. Sigrid haalde den witten marokijn lederen étui te voorschijn en legde die in Iris handen. „Wat zie je?" „Ik zie de vrouw, die het haar in de hand draagt," zeide Iris zonder talmen. „Zij steekt de handen smeekend naar mij uit zij is verschrikkelijk opge wonden en schudt dreigend de vuist naar je. O, en daar daar staat, ik ken hem niet daar staat een man. Hij heeft de linkerhand aan zijn slaap en ziel mij aan met mijn eigen oogen. Maar, ik ken hem! Zijn portret is in den witten étui Sigrid nam Iris den étui weder uit de hand. van den R.K. Textiel arbeidersbond, om door inkrimping van den weke* lijkschen werktijd tot een lagere pro ductie te komen, werd afgewezen. Aan de Alg. Werkgeversvereniging, waarbij deze fabrieken zijn aangeslo ten, werd bericht gegeven, dat de arbeid op Maandag 23 Juli a s. door de wevers niet zal worden hervat. Op deze fabriek zijn 100 wevers werkzaam, die allen bij het conflict zijn betrokken. VESTIGING VAN BELANGRIJKE INDUSTRIEëN TE ROOSENDAAL. Een Ijzersmelterij, een Kunstzijdefa briek en een Electrische Centrale. Volgens de Grondwet zal tot den Raad van Roosendaal binnen enkele dagen door een Fransch-Lotharingsche combinatie een verzoek worden gericht om medewerking hij de stichting van een electrisch krachtstation, een elec trische ijzersmelterij en een kunstzijde fabriek. Men wil allereerst oprichten eene electrische ijzersmelterij, waarin in electrische ovens ijzer- en staalafval worden omgezet, aanvankelijk in ijzer, later bij uitbreiding van het bedrijf, waarschijnlijk voor een deel in staal. Het is de bedoeling eene kwaliteit giet ijzer aan de markt te brengen, die hel beroemde houtskoolgietijzer in kwali teit evenaart. Daarnaast zal worden opgericht eene kunstzijdefabriek, die volgens een be kend procédé, en onder leiding van krachten, die in dit bedrijf reeds lange jaren hunne uitstekende capaciteiten hebben getoond, kunstzijde zal produ- ceeren. Deze beide bedrijven zullen uit eene voor gemeenschappelijke rekening te exploiteeren electrische centrale, zoo. wel stoom als electrische energie be trekken. Indien bij de verdere voorberêiding der werkzaamheden geen tegenspoed wordt ondervonden, zouden beide be drijven reeds in het begin van het jaar „Ik zie niets meer", zuchtte Iris sla perig. „Dat is ook niet noodig", mompelde Sigrid. „Ik wilde alleen maar weten, of de hypnose sterk genoeg is. Iris luister naar mij „Ik luister." Sigrid knielde naast de machtelooze gedaante neer en legde haar de rech terhand zacht op den schouder, maar toch ging Iris bij die aanraking eene huivering door de leden. „Iris", sprak Sigrid, die dit wel dege- lijk had gemerkt, „je zult met uitzon dering van hetgeen ik over de waar heid van den inhoud van den brief zei de, alles vergeten wat ik vandaag in deze kamer tot je heb gezegd. Heb je mij verstaan?" „Ja", zeide Iris. „Ik beveel het je!" I „Ja". „Zul je 't doen?" i „Ja". „Verder beveel ik je van dit oogen blik het leven onverdragelijk te vinden. Je moogt niet' langer leven en de i schandvlek zijn in 't leven van je man. Heb je mij verstaan?" Iris wierp het hoofd onrustig heen i en weer, haar ademhaling werd moei lijk, het geluid dat zij voortbracht, geleek veel op het reutelen van iemand, die met den dood worstelt. „Erbarmen ik kan niet ik ben zoo gelukkig," fluisterde zij. Vaster drukte Sigrid nu de hand op den schouder van de slapende, zoodat deze een gil gaf van pijn. „Je zult doen, wat ik je zeg. Begre pen?" „Neen, neen!" verzette Iris zich met het laatste beetje kracht, dat haar was overgebleven. Nu legde Sigrid ook haar linkerarm op Iris' rechterschouder en concentreerde haar wil zoodanig in haar blik, dat zij zelf bijna bezweek on der de physieke kracht. „Je zult doen wat ik je zeg!" „Ja", kreunde Iris. „Je zult verder" sprak Sigrid weer, maar haar eigen krachten waren uiige, put. Het koude zweet liep haar van het voorhoofd, het schuim kwam haar op de lippen zij viel achterover op den grond en bleef bewusteloos liggen. Toen zij weer tot zichzelve kwam en versuft opstond, moest zij zich eerst bezinnen waar zij was. Schuw keek zij om zich heen. „Marcellus!" riep zij en hield den arm tegen het voorhoofd, als moest zij zich voor een slag hoeden. Maar toen alles stil bleef, keek zij angstig om zich heen neen, het was alleen maar Mar- cellus portret, dat haar zoo had doen schrikken. Ja, zij was in Iris' boudoir. En Iris? Daar lag zij aan den voel van de sofa, het hoofd tegen den kant ge leund, zoo bleek als een doek was zij dood? Ontsteld spong Sigrid op, ontsteld, hoewel zij haar zooeven nog had be volen niet meer te levenNeen, zij leef de, men hoorde de zwakke ademhaling duidelijk in de stilte zij sliep slechts den diepen, kunstinatigen slaap. Wordt vervolgd. Waalwpscbe en Langstraatsehe Coormt, Dit blad verachtf nt PrtJs der Advertentlën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rtfk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaa. franco te zend°n aan den Uitgever. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ztjn. ÏUFEMINA VON ADLEB8FELD-BALLK8TBEM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1