PUROL 1930 in werking kunnen gaan. Naar niet al te optimistische raming, zouden in de te stichten centrale, in de ijzer smeltery en in de kunstzijdefabriek te samen, aan het eind van het eerste he drijfsjaar reeds ongeveer 650 werk krachten te werk kunnen worden ge steld. Hiervoor is op de exploitatiere kening een bedrag van 1.311.000. aan salaris en loon uitgetrokken. Aan het eind van het tweede bedrijfsjaar wanneer de heide bedrijven op hunne geprojecteerde capaciteit zullen wei ken worden deze bedragen respectieve lijk, ongeveer 1000 werkkrachten en 1.915.000 aan loon. Men verwacht dat het verkeer op de Vliet inet ongeveer 200.000 ton zal toe nemen. Aan de Gemeente Roosendaal en Nispen zal thans worden verzocht, voor de N. V. l'Industrielle, door den Raad van Commissarissen gevormd uit een vijftal eerste figuren, te willen beschik baar stellen een renteloos voorschot van een milliocn gulden, terug te beta len in bedragen van 40,000.per jaar. Tegenover den ten laste der gemeente komenden rentepost wordt gegaran deerd een compensatie in verhoogde belastingopbrengst en verhoogde op brengst van Kade- en Havengelden als mede de reduceering tol een minimum van den post Werkloozensteun. Door de N.V. l'Industrielle zijn reeds aangekocht de terreinen der voorma li ge suikerfabrieken Jager en Co. en Castelot ter groole van II.A. 6.19.85 en het terrein ten Noorden der Coöp. Sui kei-fabriek Roosendaal Ier grootte van H.A. 13. Doos30*60,Tube 80 et.Bij Apoth.en Drogisten. KERKNIEUWS. Don Bosco en de Priesterroepingen. Onlangs werd door pastoor Bartels een prachtwerkje uitgegevenDon Bosco. Deze uitgave vestigde wederom de aandacht van velen op het vraagstuk, dat Don Bosco zoo nauw aan hei hart lag; de priesterroepingen. Op alle mogelijke wijzen steunde deze groote Apostel de toekomstige priesters. Onbemiddelde jongens liet hij in zijn huizen tegen zeer geringe vergoeding en zelfs geheel kosteloos studeeren. Bijzonder trok hij zich het lot aan van diegenen, die op meer gevorder den leeftijd de stem Gods vernamen de z g. late roepingen. En met deze liefdewerken heeft hij aan de Kerk, aan zijn Congregatie, aan de Missiën duizenden priesters en verscheidene bisschoppen enkardinalen geschonken. Binnenkort zal Don Bosco zalig verklaard worden. En zijn werk? Het zijn Don Bosco's geestelijke zonen, de Salesianen, die dit schoon liefdewerk voortzetten In onzen tijd, nu er zooveel missionarissen gevraagd worden is dit werk dubbel noodlg. Finantieelé moeilijkheden zijn dik wijis het eenige bezwaar. Hebt gij onder uw kennissen een knaap van goeden aanleg, die meent door God geroepen te zijn? Wellicht staat hij voor geldelijke moeilijk heden? De Salesianen zullen hem gaarne helpen. Ook wanneer hij voor andere inrichtingen te oud is. Inlichtingen geeft Pater Ch. Dury Dr. Kuyperstraat 12, Den Haag. die ook dankbaar giften voor zijn jongens in ontvangst neemt. Secretariaat .Don Bosco". Made. Begrafenis van Pastoor H. Koeken O Praem. f Nadat Dinsdagavond ter abdij van Berne de metten en de lauden gezon gen waren had Woensdag voormiddag de plechtige uitvaart en begrafenb plaats van den zeereerw. heer H Koeken, pastoor te Hedikhuizen, die. naar wij reeds mededeelden Zaterdag avond te half elf overleed. De H. Mis werd opgedragen door den hoogeerw heer dr Ondersteyn O Pr. prior van Heeswijk, geassisteerd door den zeereerw. pater P. Koeken O Pr., neef van den overledene als diaken en den zeereerw. pater Cooy mans O.Pr. als subdiaken, ceremo- narius was de weleerw. pater Ver- linden O Pr. Hef kerkelijk zangkoor zong de 3-stemmige Missa van Haller. De lijkrede werd uitgesproken door den zeereerw. heer L van Aken O.Pr. pastoor te Vlijmen. Er was geweldige belangstelling vooral van de zijde van de parochi anen terwijl de geheele geestelijkheid van het dekenaat Heusden en van de parochies in de abdij tegenwoordig waren. Kerkelijke benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot Pastoor ie Hedikhuizen den Weleerw. heer J G. Meys, Ord Praem. en tot Kape iaan te Haarsteeg den Weleerw. Heer J. Wouters Ord. Praem. DRUNEN. Vermoedelijk tengevolge van de hitte is het paard van land bouwer van B. bezweken. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Maandag werd door de beide Congregatiën het Sint Aloysius-feest gevierd, 's Morgens werd gezamenlijk gecommuniceeid en de H Mis bijge woond. 'sAvonds werd door de looneelvereeniglng der Meisjes een goed geslaagde uitvoering gegeven De schoenfabrieken blijven nog steeds op volle capaciteit werken, ondanks er in vele plaatsen geklaagd wordt over gebrek aan orders. Moge deze toestand bestendigd blijven. CAPELLE. Bij het aan de R.K Handelsschool te Waalwijk gehouden overgangstxamen werd uit de gemeente sprang—Capelle bevorderd: P. v. d Schans van de le naar de 2e klasse, H. Dekkers van de 2e naar de 3e Klasse, C. Rijken van de 3e naar de 4e klasse en W. Rijken van de 4e naar de 5e klasse. Ter gelegenheid van het natio naal muziek— en zangconcours te Nieuwendijk zal onze gemengde zang vereeniging ,'t Rozenknopje", onder leiding van haar directeur den heer N. Snijers te Raamsdonksveer, aldaar op 9 Aug. e.k. een concert geven. Uitgaande van de Prov. N.Br. Groene Kruisvereeniging zal eerlang in onze gemeente een bakercursus worden geopend. De lessen, welke gegeven zullen worden op het v.m. raadhuis te Capelle, staan naar men ons mededeelt onder leiding van Dr. S. Waardenburg te Sprang. De Bijz. Lagere School aan de Nieuwstraat te Capelle zal met een lokaal vergroot worden. De aanbeste ding van de hiertoe noodige verbou wing zal dezer dagen plaats hebben. Vorige week Donderdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der O L. Scholen te Capelle (Kom) en te Vrijh.—Capelle onder leiding van het personeel dier scholen hun jaarlijksch uitstapje, ditmaal naar Arnhem en omstreken, waar o a. een bezoek werd gebracht aan de „I.T.A.", Burgersdierenpark, Steenentafel en het landgoed „Roozendaal" met zijn be driegertjes en kettingbrug. Hoogst voldaan keerden de kinderen des avonds ruim 10 uur weer in de ge meente terug. De reis werd gemaakt met een tweetal autobussen der Gebrs. van Wijk uit Genderen. Tot stationsbeambte bij de Ned. Spoorwegen ter standplaats Almelo is benoemd dhr. A. Mandemakers alhier. Bij het vorige week gehouden overgangsexamen aan het gemeentelijk gymnasium te 's Bosch werd o m. be vorderd van de 2e naar de 3e klasse G. v. d. Hoeven alhier en van de 4e naar de 5e klasse C. Verhoeven te Loonschendijk. WASPIK. Onze dorpsgenoot de Heer G Fasen slaagde te's Hertogen bosch voor het eindexamen Hoogere Burgerschool. Naar wij vernemen zal in de maand Augustus in de concertzaal van den Heer H. van Iersel een uit voering worden gegeven door de blinden van het St. Henricusgesticht te Grave. RAAMSDONK. Bij't correspondent schap der plaatselijke arbeidsbemid deling staan als werkzoekend inge schreven 8 grondwerkers. De vereeniging van kippenhou ders alhier heeft besloten om op 27 uli a.s. een excursie te maken naar het bekende fokstation van kuikens te Horst. Door den Kantonrechter te Oosterhout zijn eenige inwoners dezer gemeente, die ondanks bestaande ver plichtingen, weigerachtig bleven aan te sluiten aan de waterleiding, ver oordeeld tot f 10.— boete. Onze dorpsgenoote Mej. Laura <ieboom slaagde dezer dagen te Breda voor het examen schoonschrijven der Vereeniging van Leeraren schoon schrijven MO, Geslaagde genoot haar opleiding aan de Industrieschool der Eerw. Zusters te Moerdijk. In de haven op het Veer viel de uit den mast van zijn schip, waarbij hij zich inwendig ernstig kneusde. Grootsche H. Harthulde te Raamsdonk. Hi hevet sine side, ende sine binnenste ende sine herte wilde ontdaan Hi wilste herberghen, dat zij daar in wonen in vreden, sonder vaer. Ruusbroec. Sinds eenige dagen al maakte de parochie van St. Bavo zich op, om aan het Goddelijk Hart van Jezus, waarvoor het vorige jaar een beeld werd opgericht, openbare hulde en eerherstel te brengen, door een plech tige hernieuwing van de toewijding aan den Christus—Koning. Zonaag had deze treffende plechtig heid plaats. De dag begon met een algemeene H Communie voorde gansche parochie Onder de Hoogmis werd door den WelEerw. Pater Hildebrand een feest predikatie gehouden. De gewijde spreker had tot tekst gekozen„Komt allen tot Mij, die beiast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken." Na deze H. Mis werd door het kerkelijk zangkoor en de zangeressen van de Congregatie op verdienstelijke wijze een 4 stemmige cantategezongen. 's Middags onder 't Lof had de groot sche huldigingsplechtigheid plaats. Nadat eenige hymnen waren gezon gen werd de stoet opgesteld en trok men in optocht naar buiten. Voor het eerst'werd nu hier Christus- Eucharlsticus op luisteilijke wijze, zij het dan al niet langs openbare wegen en straten, dan toch door het parti culier plantsoen en de tuinen rond gedragen. Voorop het Kruis, direct gevolgd door het muziekkorps „St. Bavo", het Zangkoor en de zangeressen van de Congregatie; verder volgden o.m.nog in den stoet de leerlingen van de jongens- en meisjesschool; eenige groepen bruidjes, bruiden met bloem stukken en schilden; de Eerw. Zusters Heeren van de Confraterle en achter het H. Sacrament het Kerkbestuur. Het Allerheiligste werd gedragen onder een prachtig baldakijn en be geleid door fakkeldragers. Ter weerszijden van den stoet schreden de geloovigen biddend en zingend voort, naar het H. Hartbeeld in het park en vandaar door het park naar de Kloosterlaan naar het Kerkhof, waar een rustaltaar was opgericht. Nadat hier de verschillende processie groepen waren opgesteld en het volk zich daarachter had verzameld, werd gezamenlijk, onder begeleiding van het muziekkorps gezongenAdoro té, o Panis caelice en werd door de schoolkinderen een huldelied en groet gebracht aan hun Goddelijken Meester en Vriend. Hierna hield de Z.E. Heer Pastoor een huldigingsrede, waarin spreker uiting gal vaVt' het gevoelen dat Raamsdonks Katholieken op dezen vreugdedag bezielde. Immers hun Koning en Heerscher, aan Wien de parochie zich voor 'n jaar terug plechtig had toegewijd, werd nu door het park en de tuinen rondgedragen en op het rustaltaar ter aanbidding uitgesteld, welke openlijke hulde Hem sinds 1848, op 1 enkele uitzondering na, niet meer mocht worden gebracht op de openbare wegen en pleinen. Na deze ontroerende hulde, hernieuw de de Z.E. Heer Pastoor de acte van toewijding tot het Goddelijk Hart en werd door allegeloovigen het Tantum ergo gezongen. Nadat de Zegen met het Allerheiligste was gegeven, trok men weer in dezelfde orde door de Kloosterlaan en het Park terug naar de kerk, waar het Lof werd voortgezet en deze voor Raamsdonkonvergeielijke dag werd besloten met het lied «Aan U, o Koning der Eeuwen." RAAMSDONKSVEER. Dhr. de B., die laatst van een hooiwagen viel, is nu helaas, tengevolge van dat ongeval overleden. Bij Ds. Ewoldt werd voor het Studiefonds van den Ger. Bond f213 bezorgd. MADE. Openbare vergadering van den raad der gemeente Made c.a. op Woensdag 18 Juli v.m. 10 uur. Agenda 1. Mededeelingen. 2. Opmerking wijziging algemeene politieverordening en voorstel intrek king wijziging hondenbelasting. 3. Ontslag aan A. L. v. Herwijnen als gewezen lantaarnopsteker te Drim- melen. 4. Aanbieding gemeenterekening en de rekening G.E.B. over 1927. 5. Adres bestuur R K. Diocesaan Congres over het Huwelijk om een kleine bijdrage. 6. Adressen van schoolhoofden alhier om subsidie voor schoolreisjes. Door de warmte bedwelmd had Zaterdagnamiddag de landbouwer H. het ongeluk van een kar hooi te vallen en een been te breken. Op Zondag 22 Juli zal ds. Steen- huizen des n m. 2'/2 uur in de Herv. Kerk te Oosterhout een vacaturebeurt ervullends. de Jong zal des nam. JJj uur in de Herv. Kerk te Dongen de godsdienstoefening leidends. Ver meulen zal des nam 2'/2 uur in de Herv. Kerk te Hooge Zwaluwe een predikbeurt vervullen; ds. Prins van Wijngaarden zal des nam. 2V2 uur te Drimmelen in zijn gemeente voorgaan en zal ds. Steenhuizen des v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Made de gods dienstoefening leiden. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gem. Dussen op Donderdag 19 Juli 1928 des nam ten 6 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Aanvraag vergoeding Bijz. Lagere Scholen. 3. Ontslagaanvrage Onderwijzeres. 4. Benoeming assistente aan de O.L. School wijk C. 5. Vaststelling Rek en Begr. Alg. Burg. Armbestuur. 6. Wijziging Alg.Politieverordening. 7. Gratificatie Veldwachter. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 17 Juli '28. Zaterdagavond j.l. gaf de R.K. Fanfare haar derde zomerconcert op de Vischmarkt. Als naar gewoonte werd prima muziek ten uitvoer ge bracht. waaraan velen zich vergastten. Een 14-tal leden van de damclub „Vereenigde Dammers" zijn toegetre den als lid van den Ned. Dambond. De statuten der Heusdensche Hengelsportvereeniging zijn bij Kon. besluit No. 97 dato 2 Juli 1928 goed gekeurd. Door het „Heusdensch Mannen koor" is besloten het volgend jaar van 28—30 Juni een concours te organiseeren voor mannen—, dames—, kinderen gemengde koren, alsook voor dubbele en enkele mannen— en gemengde kwartetten en bovendien voor fanfares en harmonieën, omvat tende totaal 36 afdeelingen. Door enkele leden der rijvereeni- ging „Het land van Heusden en Altena" wordt deelgenomen aan het concours te Hoofddorp. De weg daarheen wordt te paard afgelegd. Zaterdag overleed na een kort stondige ongesteldheid deweled.heer Chr. Merkx. vice—voorzitter van het R.K. zangkoor „St. Cecilia", waarvan hij jarenlang een der steunpilaren was In hem, een man van buitengewone werkzaamheid en vele zeer goede kwaliteiten, verliest de gemeente een degelijk ingezetene. Van de werf der Fa. de Haan en Oerlemans werd te water gelaten het stalen Rijnschip „Amazone", waar van de afmetingen zijn 80 M. bij 9.50 M. bij 2.50 M., bij een laad vermogen van 1370 ton, Het werd gebouwd voor rekening van den heer G. Kübler uit Baden. Tevens werd de kiel gelegd voor een Dortmund Eemskanaalschip, eveneens voor Duit sche rekening. Na ongeveer een jaar hier ver toefd te hebben om op zijn verhaal te komen en voor familiebezoek na een 15 jarige werkzaamheid in Ned Oost—Indlë. vertrok wederom naar zijn missiegebied in Borneo de Eerw Br. Capucljn Wenceslaus (Burghouts) om daar zijn taak de leiding bij verschillende bouwwerken als kerken, scholen, ziekenhuizen etc. met nieuwen ijver te hervatten. Een voor spoedige reis zij hem toegewenscht. benevens nog zeer vele jaren van bestendig welzijn onder de Dajaksen Koppensnellers, van wien hij op ver schillende missie—tentoonstellingen zeden en gewoonten zoo aardig wist te demonstreeren. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Op Woensdag 11 Juli vertrokde Zangclub „De Nachtegaal", afdeeling der Mariavereeniglng, onder geleide van den adviseur kapelaan Hoeks met een extra bus naar 's-Bosch ter Alge meene Vergadering van denBosschen Diocesanen Mariabond. Om 10 uur werd in de kathedraal aan het versierde Mariaaltaar een H. Mis opgedragen, waarbij de liturgische gezangen door bovengenoemd zang koor op uitstekende wijze werden uitgevoerd, onder leiding van den Directeur den heer P. Bisselink aan 't harmonium de heer P. van Boxtel Achtereenvolgens werden oponberispe- lijke wijze ten gehoore.gebrachthetVeni Creator, Adoro te, O, Salutaris Hostia, Salve Regina en ten slotte het lied van de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch. Gedurende de namiddagverga dering in Lohengrin werden nog diverse nummertjes ten gehoore ge bracht, welke zeer in den smaak vielen, getuige het applaus na ieder nummer. Na deze vergadering hadden de zangeressen enkele vrije uurtjes, die gezellig onder elkaar werden doorge bracht. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Kathedraal, waar de Koster uitleg gaf van de verschillende bezienswaardigheden der Kerk, wat/ zeer interessant was. Om negen uur ging de club weer huiswaarts onder het zingen van allerlei vroolijke liedjes. Een woord van dank aan den adviseur is zeker op zijn plaats, die alles in het werk stelde om het de zangeressen zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook een woord van dank aan den ijverigen Directeur den Heer P. Bisse link en den pianist den heer P. van Boxtel voor de moeite en ijver aan de zangclub gewijd. K. G. V. Onze R.K. Gymnastiekvereeniging wist andermaal haar reeds gevestigden roem te handhaven. Op het 8ste Bonds- feest van de R.K. Gymnastiek- en Athletiekbond in 't bisdom Breda Zondag te Roosendaal gevierd wist zij zich aan den spits te plaatsen van de vereenigingen buiten het Bisdom Breda door in de afdeeling Gymnastiek den lsten Eersten prijs met 96 punten in de Eere-afdeeling, tevens den lsten Eersten prijs met 104 punten in drie kamp II voor turners van 16—17 jaar. den 3en Eersten prijs in driekamp III met 94'/4 pnt en den 5den Eersten prijs in driekamp IV (Eere-afdeelingen) met 90' 4 pnt., den 3en prijs in Athle- thiek Tweekamp V met als slot een diploma voor orde en tucht. Een woord van hulde aan den kra- nigen leider, aan de ijverige onver moeide leden en aan het kranige bestuur met hun werkzamen, meeleven- den adviseur kap. Goyaarts. K. G. V. weet den goeden geest en den gepasten ijver onder hare leden te bewaren. Landmacht. Tot reserve 2e luitenant bij het wapen der infanterie is met ingang van 1 Juli 1928 bij het 2e Regiment be- noemd de vaandrig van het korps J.J. H. Esch, alhier. Warmte. Dat de warmte Zondag abnormaal hoog was, moest ook de eigenaar van het Witte Nuthoen alhier ervaren die, nadat hij om 3'/i uur n m. nog zijne dieren gecontroleerd had. eenige uren later wederom 5 dieren op de valnesten vond die allen gelegd hadden, doch allen door de hitte waren bezweken. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Van 1—15 Juli 1928. Geboren: Adriana d.v. Leonardus Zijlmans en Charlotta C. C. de Vries. Cornelia d.v. Leendert Boer en Pieternella Wer. ther. Cornelis P. z.v. Adriaan A. van den Broek en Huiberdina Nerings. Hubertus J. z.v. Gerrit H. Joore en Cor nelia Pullens. Marina F. d.v. Fran- ciscus W. van der Pluijm en Johanna van Gils. Nicolaas H. z.v. Johannes J. van Boxel en Antonia J. Broeders. Overleden: Johanna M. van der Kuijp, echtg. van Jacobus de Wit 59 jaar. Gerdina Kamp 75 jaar. Josephus J. A. van Laarhoven, 76 jaar. Petronella M. Leestennans 18 jaar. Adriana Zijl mans 9 dagen. Arie van Rijn echtg. van Maria N. Gij ben 74 jaar. Ondertrouwd Johannes H. M. Baijens 31 jaar en Martha M. Vetter 30 jaar. Wilhel mus P. G. van den Wijngaard 34 jaar en Bertha Lonsdorfer 24 jaar. Mi- chiel C. Oome 26 jaar en Dymphna M. Th. van Seeters 25 jaar. Ingekomen: Anna M. F. J. van Liempt van Eind hoven. Antonetta P. van Seters van Breda Johanna H. de Wijs v. Eer- sel. Vertrokken Maria C. L. Kuijte naar Oosterhout. Catharina M. Leijten naar Waalwijk. Adriana Snijders naar Delft. Arie van der Linden-v. d. Laak en gezin naar Rotterdam. Adr. M. van On- zenoort naar Veldhoven. Antonia B. Dingemans naar Loon-op-Zand. -- Adri- anus L. Tempelaars-Broeders en gezin naar Amsterdam. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DENKT OM UW PASSEN Mijnheer de Redacteur, Sinds eenige dagen wordt te Wuest- wezel door Belgische gendarmen een strenge controle uitgeoefend op het, per automobiel, reizend publiek, of zij voorzien zijn van passen of nationali- teitsbewijzen. Personen die hiervan niet in 't bezit zijn, wordt -onherroepelijk den toegang- tot België geweigerd of wel zij mogen doorgaan tegen betaling van fres. 37,50 per persoon. Daar tot hiertoe te Wuestwezel nooit naar passen of nationaliteitsbewijzen gevraagd werd, verzoek ik U beleefd, ter voorkoming van teleurstelling en tijdverlies, zulks onder de aandacht van de automobilisten te brengen. Hoogachtend, CH. SMITS, Prov. Vertegenwoordiger der K.N.A.C. Andere bladen worden beleefd ver zocht dit bericht over te nemen.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2